OBSh paralajmëron Evropën: Një situatë e ngjashme me atë në Indi mund të ndodhë kudo Me kusht që relaksohemi


[ad_1] Organizata Botërore e Shëndetësisë paralajmëroi sot Evropën të ndalojë relaksimin e masave kufizuese kundër pandemisë së koronavirusit, pasi “një situatë e ngjashme me atë në Indi mund të shfaqet kudo.” Mediet e huaja shkruajnë se OBSH vlerëson se kriza e madhe shëndetësore që po kalon India mund të jetë për shkak të llojit të mutuar të […]

Pse ka mungesë të oksigjenit mjekësor?


[ad_1] Vështirësia në frymëmarrje është një nga simptomat më të rënda të sëmundjes COVID-19. Po të shikojmë fotografitë nga spitalet në Indi dhe anembanë botës, ku shihen njerëz që presin në radhë të gjata për të siguruar bombola të oksigjenit, atëherë kuptohet se furnizimet me oksigjen mjekësor s’ janë aspak të lehta kudo në botë. […]

Universiteti i Oksfordit arrin qëllimin për një vaksinë të malaries me efikasitet të lartë


[ad_1] Një vaksinë kundër malaries ka treguar efikasitet rekord në një provë të Fazës II. Studimi është publikuar nga Universiteti i Oksfordit, duke rritur shpresat se një nga sëmundjet më vdekjeprurëse në botë mund të vihet nën kontroll, më në fund. Vaksina, e zhvilluar nga Oxford dhe e njohur si R21, tregoi deri në 77% […]

OBSh kritika për qasjen e vendeve të varfra në raport me vaksinën Covid-19


[ad_1] Vaksinat kundër koronavirusit janë akoma të pakta për vendet më të varfra, tha kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) në një raport të premten në një vjetorin e fillimit të programit COVAX. Drejtori i Përgjithshëm i OBSh-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus, ka kritikuar në mënyrë të vazhdueshme pabarazinë në shpërndarjen e vaksinave dhe u […]

OBSH-ja kritika për qasjen e vendet e varfëra tek vaksinat COVID


[ad_1] GJENEVË, 23 prill (Reuters) – Vaksinat kundër koronavirusit janë akoma të pakta për vendet më të varfra, tha kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) në një raport të premten në një vjetorin e fillimit të programit COVAX. Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus ka kritikuar në mënyrë të vazhdueshme pabarazinë në […]

Pfizer identifikon vaksinën e falsifikuar kundër Covid-19 në Meksikë dhe Poloni


[ad_1] Versione të falsifikuara të vaksinës kundër COVID-19 të Pfizer janë identifikuar në Meksikë dhe Poloni. Kjo është konfirmuar edhe nga një zëdhënës i Pfizer për ABC News – duke shtuar shqetësimin e përpjekjeve të mashtrimit në SHBA dhe ndërkombëtarisht. “Ne jemi të vetëdijshëm se në këtë lloj mjedisi – të nxitur nga lehtësia dhe […]

OBSh synon të eleminojë malarjen në Korenë e Veriut deri në vitin 2025


[ad_1] Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka në plan të eleminojë malarjen në Korenë e Veriut dhe dy vende të tjera deri në vitin 2025. Iniciativa do të përdorë “mbështetje thelbësore teknike dhe në terren” për të çrrënjosur malaries në tetë vende, deklaroi OBSh në një njoftim për shtyp. Drejtori i OBSH-së për programin global të […]

Mbi 80 mijë njerëz morën vaksina false anti-Covid


[ad_1] Një sasi e konsiderueshme dozash të vaksinës Pfizer kanë rezultuar të falsifikuara në Meksikë dhe në Poloni, konfirmon vetë industria farmaceutike. Sipas Wall Street Journal, në një klinikë në Meksikë, rreth 80 njerëz morën vaksinat false, të cilat s’ ofrojnë mbrojtje ndaj koronavirusit dhe s’ duket se kanë efekt shëndetësor. Dozat e konfiskuara u […]

Kreu i OBSh-së: Bota mund ta vërë nën kontroll pandeminë brenda disa muajve


[ad_1] Bota mund të vendosë nën kontroll pandeminë globale COVID-19 në muajt e ardhshëm, me kusht që të shpërndajë burimet e nevojshme në mënyrë të drejtë, tha kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) në një konferencë shtypi të hënën. “Ne kemi mjetet për ta sjellë këtë pandemi nën kontroll brenda disa muajsh, Vetëm po […]

“Jo, zoti Xhonson! s’ do jetë kapitalizmi ai që do na shpëtojë nga Covid”


[ad_1] Nga Mariana Mazzucato Boris Xhonson ia atribuoi “kapitalizmit dhe lakmisë” suksesin e fushatës së vaksinimit në Britani. Këto janë komente të natyrës emocionale; s’ është hera e parë që Xhonson nxjerr leksione të gabuara ekonomike nga kriza e Covid-19. Disa muaj më parë, nën të njëjtën frymë ai iu drejtua të majtëve, duke u […]

Bota mund ta vërë nën kontroll pandeminë brenda pak muajsh


[ad_1] Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetëtisë tha të hënën në një konferencë shtypi se bota mund të vërë nën kontroll pandeminë COVID-19 gjatë muajve të ardhshëm Nëse shpërndahen në mënyrë të drejtë mjetet e domosdoshme për ta luftuar sëmundjen. Aktivistja për ndryshimet klimatike Greta Thunberg, iu bashkua konferencës virtuale nga Suedia. Ajo theksoi “nacionalizmin […]

OBSH: Vdekjet e mbi 80-vjeçarëve nga Covid-19 në nivelin më të ulët në Evropë


[ad_1] Vdekjet e mbi 80-vjeçarëve për shkak të COVID-19 në Evropë ka rënë në nivelin më të ulët që nga fillimi i pandemisë, në rreth 30%, në sajë të vaksinave, tha drejtori rajonal i OBSH, Hans Kluge. “Në dy muajt e fundit, tendenca midis personave mbi 80 vjeç ka devijuar nga tendenca e vërejtur në […]

Danimarka pritet që tu dhurojë vendeve të varfra vaksinën e AstraZenecas


[ad_1] Danimarka po konsideron shpërndarjen e vaksinës AstraZeneca në vendet e varfra pasi ndaloi përdorimin e saj në vend për shkak të shqetësimeve në lidhje me formimin e mpiksjeve të rralla të gjakut, tha drejtori i OBSH-së për Evropën, Hans Kluge. Danimarka këtë javë u bë vendi i parë që ndërpreu përdorimin e vaksinës AstraZeneca, […]

Ndikimi i pandemisë tek shëndeti mendor


[ad_1] Një specialiste e terapisë fizike dhe punës sociale thotë se duhet bërë më shumë për të ndrequr ndikimin e pandemisë te shëndeti mendor. Ajo thekson në veçanti nevojën për vëmendje ndaj mirëqënies së punonjësve të kujdesit shëndetësor. Korrespondentja e Zërit të Amerikës Mariama Diallo njofton: Amina Woods është specialiste e punës sociale dhe terapiste […]

OBSh: akoma larg fundi i pandemisë


[ad_1] Në vitin e dytë të pandemisë së koronavirusit pavarësisht fushatës së vaksinimeve në shumë vende, sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) kriza shëndetërose akoma s’ është kapërcyer. “Fundi i pandemisë është akoma larg”, paralajmëroi drejtori i përgjithshëm i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus në Gjenevë. Megjithatë me anë të masave tashmë të sprovuara pandemia po mbahet nën […]

OBSh: Pandemia është në fazën më kritike


[ad_1] Organizata Botërore e Shëndetësisë tha të hënën se trajektorja e pandemisë së coronavirusit tani “po rritet në mënyrë eksponenciale”, me më shumë se 4.4 milionë raste të raportuara gjatë javës së fundit. Maria Van Kerkhove, udhëheqëse teknike e agjencisë për COVID-19, tha se “ne jemi në një pikë kritike të pandemisë”, pasi disa vende […]

me anë të një letre të hapur, një grup shkencëtarësh hedhin poshtë raportin e OBSH-së mbi origjinën e COVID-19, kërkojnë një hetim të ri


[ad_1] Një grup shkencëtarësh ndërkombëtarë bënë thirrje për një hetim të ri mbi origjinën e COVID-19, pasi Kina dhe Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) lëshuan një raport të shqyrtuar javën e kaluar në përfundim se virusi ka shumë të ngjarë të vinte nga jeta e egër dhe jo nga një laborator. Njëzet e katër shkencëtarë […]

OBSH s’ rekomandon imunizimin me dy lloje vaksinash


[ad_1] Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) s’ rekomandon imunizimin kundër COVID-19 me dy lloje të vaksinës Zëdhënësja e OBSH-së, Margaret Harris i tha agjencisë DPA se s’ ka akoma të dhëna të mjaftueshme mbi rreziqet e mundshme, Po qe se një person merr dozën e parë të vaksinës AstraZeneca ndërsa të dytën të ndonjë prodhuesi tjetër. Në […]

Mpiksja e gjakut, OBSH: Lidhja është e mundshme, por s’ është konfirmuar


[ad_1] Komisioni këshillimor për sigurinë e vaksinave të Organizatës Botërore të Shëndetësisë tha sot se lidhja midis vaksinës AstraZeneca kundërCOVID-19 dhe rasteve të rralla të mpiksjes së gjakut me trombocitet është “konsideruar e mundshme, por s’ është konfirmuar”. Në një deklaratë të lëshuar pas shqyrtimit të të dhënave më të fundit globale, specialistët e pavarur […]

Hyjnë në fuqi masat e reja antiCOVID-19


[ad_1] Tashmë kanë hyrë në fuqi masat e reja të Qeverisë së Republikës së Kosovës me qëllim të kontrollit, parandalimit dhe luftimit të pandemisë COVID–19. Masat e reja janë bërë të ditura në të ardhmen më parë, ndërsa Qeveria e Kosovës ka publikuar të plotë vendimin. Më poshtë mund ta lexoni të plotë njoftimin e […]

Në Ditën Botërore të Shëndetit, OBSh u bën thirrje shteteve të vendosin barazinë në qendër të rimëkëmbjes nga COVID-19


[ad_1] Organizata Botërore e Shëndetësisë në Ditën Botërore të Shëndetit u ka bërë thirrjeve qeverive të vendosin barazinë në qendër të rimëkëmbjes nga COVID-19. Në reagimin e OBSH-së thuhet se COVID-19 na ka prekur të gjithëve, por disa kanë dalë më keq se të tjerët, thjeshtë për shkak të punës që bëjnë dhe pasigurisë së […]

OBSH: Shqipëria, shteti me më pak mjekë për 10 mijë banorë në Evropë


[ad_1] Shqipëria renditet në vendin që kishte më pak mjekë për 10 mijë banorë në Europë, edhe në vitin 2019, sipas të dhënave të Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), të përditësuara në shkurt 2021. Ndonëse me rritje, në krahasim me vitin 2016, kur ky tregues ishte 12.2, sërish Shqipëria ka më pak mjekë në dispozicion […]

Vaksina AstraZeneca e sigurt, mjeku i QKUK-së i bindur se komplikimet janë minimale e të papërfillshme


[ad_1] Mjeku Artan Ahmeti në një intervistë për Ekonomia Online tha se pavarësisht që ka pasur dilema rreth vaksinës AstraZeneca, OBSh-ja ka dhënë sqarime të mjaftueshme që ajo është e sigurt. Dhjetëra vende kanë pezulluar përkohësisht përdorimin e vaksinës AstraZeneca kundër Coronavirusit.  Kjo ka ndodhur pas raporteve se disa persona kanë pësuar mpiksje gjaku, pas […]

OBSh: Ngadalësimi i vaksinimit në Evropë, i papranueshëm


[ad_1] Ngadalësimi e fushatave të vaksinimit në vendet evropiane kundër COVID-19 është e “papranueshëm” dhe rrezikon të zgjasë pandeminë, tha të enjten një zyrtar i lartë i Organizatës Botërore të Shëndetësisë. Dr. Hans Kluge, drejtori rajonal i OBSH-së për Evropën, tha se vaksinat “janë udha më e mirë për të dalë nga kjo pandemi”, por […]

Ngadalësia e vaksinimit në Evropë, e papranueshme


[ad_1] Ngadalësia e fushatave të vaksinimit në vendet evropiane kundër COVID-19 është e “papranueshme” dhe rrezikon të zgjasë pandeminë, tha të enjten një zyrtar i lartë i Organizatës Botërore të Shëndetësisë. Dr. Hans Kluge, drejtori rajonal i OBSH-së për Evropën, tha se vaksinat “janë udha më e mirë për të dalë nga kjo pandemi”, por […]

Humolli: Pas marrjes se vaksinës preferohet të pihet ujë më tepër


[ad_1] Isme Humolli, përfaqësuese e OBSH-së në Kosovë, bëri të ditur se vaksinat antiCOVID i jepen personave që s’ janë të infektuar me virus. Sipas saj, pas marrjes së vaksinës qytetarët mund ta vazhdojnë jetën normalisht, sikurse para marrjes së saj. Por Humolli tha se preferohet që pas marrjes së vaksinës antiCOVID të pihet ujë […]

Zyrtarja e OBSh-së në Kosovë: E domosdoshme të përforcohen masat anti-COVID


[ad_1] Isme Humolli, zyrtare profesionale e emergjencave e Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSh) në Kosovë tha se është e domosdoshme të përforcohen masat për parandalimin e përhapjes së Covid-19. Humolli shtoi se s’ beson se do ketë mbyllje totale të vendit. “Mbyllje totale se si ka qenë në fillim të pandemisë kur s’ u dike […]

Raporti i OBSH-së: Me shumë gjasa përhapja e koronavirusit dukuri pas infektimit të një kafshe nga lakuriqët


[ad_1] Koronavirusi i ri që shkakton sëmundjen e COVID-19 ka gjasa të jetë përhapur tek njerëzit me anë të një kafshe, dhe ndoshta filloi të përhapet mes njerëzve jo më shumë se një muaj ose dy para se të identifikohej në dhjetor të vitit 2019, thuhet në raportin e ri nga Organizata Botërore e Shëndetësisë. […]

OBSH dhe BE propozojnë arritjen e një traktati ndërkombëtar për pandemitë


[ad_1] Nga fillimi i pandemisë në mbarë botën janë identifikuar mbi 127 milionë e 775 mijë raste me COVID-19 ndërsa mbi 2 milionë e 794 persona humbën jetën si pasojë e koronavirusit. Pandemia që ka goditur botën për më shumë se një vit, paralizoi pothuajse çdo industri. Që në të ardhmen bota të jetë më […]

FSSHK kërkon nga kryeministri Kurti të përdoren edhe 11 mijë vaksinat e ofruara nga kryeministri Edi Rama


[ad_1] Federata e Sindikatave të Shëndetësisë së Kosovës përshëndeti fillimin e vaksinimit kundër COVID-19 në Republikën e Kosovës të siguruar me anë të mekanizimit COVAX i OBSH-së me anë të UNICEF programi për Kosovë. FSSHK falënderoi kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama për vaksinimin e 500 punonjësve shëndetësor gjë e cila hapi një kapitull të rëndësishëm […]

Fillon vaksinimi i personelit shëndetësor në Klinikën Infektive


[ad_1] Ka filluar vaksinimi i mjekëve dhe infermierëve në Klinikën Infektive në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës (QKUK). Pasi dje filloi vaksinimi në sallën “1 tetori”, tashmë ka nisur vaksinimi edhe i personelit shëndetësor në Klinikën Infektive me vaksinën AstraZeneca e cila ka arritur të dielën në Kosovë. Profesionistët shëndetësor të kësaj klinike kanë qenë […]

Dr.Ilir Alimehmeti: “Një prej vendimeve më të rënda të marra në kuadrin e panikut dhe të pabazuara në evidencë, ishte mbyllja e shkollave”


[ad_1] Dr.Ilir Alimehmeti udha drejt lirisë – këtu dhe kudo tjetër mbi tokë – fillon në klasën e shkollës.”Cit.: Hubert Humphrey (ish-President i SHBA, 1965-1969) Miqtë e mi, një prej vendimeve më të rënda të marra në kuadrin e panikut dhe të pabazuara në evidencë, ishte mbyllja e shkollave dhe kalimi i mësimit online. Mund […]

OBSh-ja dhe Kina për origjinën e COVID-19: Rrjedhja laboratorike është e pamundur


[ad_1] Një studim i përbashkët i Organizatës Botërore të Shëndetësisë dhe Kinës mbi origjinën e COVID-19 thotë se transmetimi i virusit nga lakuriqët e natës tek njerëzit me anë të një kafshe tjetër është skenari më i mundshëm dhe se një rrjedhje laboratori është “jashtëzakonisht e pamundur”, sipas një raporti të siguruar nga AP. Gjetjet ishin […]

Gjërat që duhet t’i dini për vaksinën AstraZeneca, e cila vjen sot në Kosovë


[ad_1] Në total, Kosova do të furnizohet me 100,800 doza të vaksinës kundër koronavirusit të kompanisë britanike, AstraZeneca, që e ka zhvilluar në bashkëpunim me Universitetin e Oksordit. Kontingjenti i parë me vaksina, në Kosovë arrin në mbrëmjen e 28 marsit dhe është në kuadër të vaksinave që Kosova do të marrë falas nga programi […]

Zemaj: Po arrihet qëllimi, sot vijnë 24 mijë vaksinat e para anti-COVID


[ad_1] Ish-ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka konfirmuar arritjen në Kosovë të kontingjentit të parë të vaksinave anti-COVID, Astra-Zeneca nga COVAX, duke potencuar se me këtë po arrihet qëllimi, për çfarë Ministria e Shëndetësisë ka punuar muaj të tërë. Zemaj, me anë të një postimi në Facebook, ka thënë se sot do të arrijnë 24 […]

Sot vijnë vaksinat e para në Kosovë, thotë drejtori i OBSH-së për Evropë


[ad_1] Drejtori i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) për Evropë, Hans Kluge, ka konfirmuar se dje se sot do të vijnë vaksinat e para kundër Covid-19 në Kosovë. Kluge me anë të një cicërime në twitter ka konfirmuar dje. Drejtori u pyet dje se kur do të vijnë vaksinat në Kosovë, derisa përgjigja e tij […]

OBSh: Kosova po përballet me një valë të re të COVID-19


[ad_1] Edhe këtë javë pasojat nga përhapja e coronavorisit në vend ishin alarmante – për gjashtë ditë u regjistruan 70 të vdekur dhe 4882 të infektuar. Në Organizatën Botërore t ë Shëndetësisë në Kosovë thonë se vendi ynë po ballafaqohet me një fazë të re të Covid-19. Këto ditë Kosova po përballet me rritje të […]

OBSH, thirrje për dhurim vaksinash për vendet e varfëra


[ad_1] Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) i bëri thirrje komunitetit ndërkombëtar të dhurojë vaksina të COVID-19 për vendet me të ardhura më të ulëta, duke përmendur nevojën urgjente për 10 milionë doza për një program të shpërndarjes së vaksinave të mbështetur nga OBSH-ja. “COVAX është gati të shpërndajë, por ne s’ mund të […]

Mos zgjidhni mes vaksinave, merrni cilëndo që u jepet


[ad_1] specialistët thonë se në garën globale kundër varianteve të reja të koronavirusit, është e domosdoshme të arrihet me shpejtësi imuniteti i tufës, duke vaksinuar sa më shumë njerëz që të jetë e mundur. Ju njohim me gamën e vaksinave që përdoren në SHBA dhe në vendet e tjera. Korrespondetja e Zërit të Amerikës Mariama […]

Shkencëtarët shqyrtojnë 4 teori të ndryshme për origjinën e virusit COVID-19


[ad_1] Një ekip shkencëtarësh ndërkombëtarë dhe kinezë është gati të raportojë për kërkimin e tij të përbashkët për origjinën e koronavirusit që shkaktoi një pandemi pasi u zbulua për herë të parë në Kinë, para një viti. Më këtë specialistët kanë hulumtuar katër teori që po merren me origjinën e virusit, e do të dalin […]

BE ngre tonet ndaj AstraZenecas, i kërkon të zbatojë kontratën


[ad_1] Prodhuesi i vaksinave AstraZeneca duhet të “arrijë” në dërgesat e premtuara në BE përpara se të eksportojë doza diku tjetër, ka thënë shefi i bllokut. “Kompania duhet të respektojë kontratën që ka me vendet anëtare,” tha të enjten në mbrëmje Presidentja e Komisionit Evropian ,Ursula von der Leyen. Ajo foli pasi udhëheqësit e BE mbajtën […]

Danimarka shtyn me tre javë të tjera pezullimin për vaksinën AstraZeneca


[ad_1] Zyrtarët e shëndetësisë së Danimarkës njoftuan të enjten se po zgjasin afatin e pezullimit të vaksinës AstraZeneca për COVID-19 edhe për tre javë për të lejuar më shumë kohë për prova sigurie në lidhje me një mpiksje gjaku që rezultoi vdekjeprurëse tek një person që kishte bërë këtë vaksinë. Vendimi vjen ndërsa rregullatori evropian […]

OBSh: Sërish rritet numri i vdekjeve shkaku i koronavirusit


[ad_1] Një specialist i lartë i Organizatës Botërore të Shëndetësisë për pandeminë e coronavirusit tha të hënën se numri i përjavshëm global i vdekjeve nga COVID-19 po rritet përsëri, një “shenjë alarmante” pas rreth gjashtë javësh rëniesh. Maria Van Kerkhove, udhëheqëse teknike në agjencinë shëndetësore të Kombeve të Bashkuara, tha se rritja pasoi një javë të pestë […]

Mikrobiologu Lul Raka “COVID 19: LUFTA E PADUKSHME”


[ad_1] PANDEMITË JANË RREGULL – JO PËRJASHTIMMikrobet janë pjesë e pandarë e jetës sonë. Në trupin tonë kemi 10 herë më shumë mikrobe sesa qeliza tonat. Nga certifikatat e tyre të lindjes, bakteret kanë moshë miliardëshe, ndërsa viruset nja 300 milionëshe. Janë këtu denbabaden shumë para nesh duke na rikujtuar se pandemitë kanë qenë dhe […]

Vaksina Oxford/AstraZeneca COVID-19: “Çfarë, duhet të dini”?


[ad_1] Kush duhet të vaksinohet i pari? ndërsa furnizimet e vaksinave janë të kufizuara, rekomandohet që përparësi t’u jepen punonjësve shëndetësorë me rrezik të lartë të ekspozimit dhe njerëzve të moshuar, duke përfshirë ata të moshës 65 vjeç ose më të vjetër. Vendet mund t’i referohen Udhërrëfyesit për Priorizim të OBSH-së dhe Kornizës së Vlerave të OBSH-së […]

Vaksina Oxford/AstraZeneca COVID-19:”Çfarë, duhet të dini”?


[ad_1] Kush duhet të vaksinohet i pari? ndërsa furnizimet e vaksinave janë të kufizuara, rekomandohet që përparësi t’u jepen punonjësve shëndetësorë me rrezik të lartë të ekspozimit dhe njerëzve të moshuar, duke përfshirë ata të moshës 65 vjeç ose më të vjetër. Vendet mund t’i referohen Udhërrëfyesit për Priorizim të OBSH-së dhe Kornizës së Vlerave të OBSH-së […]

Humolli: Rastet e kontaktit s’ preferohet të bëjnë testin menjëherë


[ad_1] Personat që kanë pasur kontakt me të prekur nga COVID-19, s’ preferohet të testohen menjëherë, por të presin 3 apo 4 ditë që rezultati të jetë më i saktë. Kështu deklaroi Isme Humolli, zyrtare profesionale e emergjencave e Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) në Kosovë. “Testi PCR e detekton infeksionin si në fazat fillestare, […]

Mobilizim i madh i qytetarëve, 130 prej tyre plotësuan kushtet për të dhuruar plazmë konvaleshente


[ad_1] Qytetarët po dhurojnë gjak për t’i ndihmuar të sëmurët rëndë me COVID-19. “E kemi parë që ka kërkesa të mëdha për plazmën e gjakut të personave që kanë kaluar coronavirusin. Unë jam nga ata që e kam kaluar coronavirusin dhe kësaj radhe kam pasur një motiv më shumë për të dhuruar gjak”, thotë për […]

Çfarë thotë shkenca për rreziqet e vaksinës së AstraZenecas? 


[ad_1] Enti rregullator evropian i ilaçeve arriti të enjten në përfundimin se vaksina e AstraZenecas kundër koronavirusit ofron një përfitim shumë më të madh se rreziqet që paraqet, pas analizimit të raporteve për çrregullime të rralla të mpiksjes së gjakut, por tha se kjo agjenci do të shtonte një paralajmërim në broshurën e produktit. “Një […]

OBSh kërkon vijimin e vaksinimit me AstraZeneca


[ad_1] Pasi një numër i madh vendesh të Bashkimit Evropian pezulluan përdorimin e vaksinës së AstraZeneca-s, Organizata Botërore e Shëndetit deklaroi se benefitet që vijnë nga kjo vaksinë janë më të mëdha se rreziqet. Po ashtu, OBSH këshilloi që vaksinimet të vijojnë, raporton CNN. Deklarata e agjencisë së OKB-së, vjen pas disa raportimeve për mpiksje […]

Vaksina Johnson&Johnson do të shpërndahet përmes COVAX-it, Kosova mund të jetë përfituese e saj


[ad_1] Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) tha sot se organizata e saj globale e shpërndarjes së vaksinave, COVAX ka hyrë në një marrëveshje për të shpërndarë qindra miliona doza të vaksinës Johnson&Johnson. COVAX, i cili ka mbështetjen e OBSH-së dhe Aleancës Globale për Vaksinat dhe Imunizimin, dëshiron të sigurojë shpërndarjen e dy miliardë dozave të […]

Rastet globale me koronavirus po rriten, por vdekjet po bien


[ad_1] Rastet globale të COVID-19 u rritën me 10 për qind gjatë javës së kaluar, por vdekjet po bien, sipas azhurnimit epidemiologjik të përjavshëm nga Organizata Botërore e Shëndetësisë. Rastet globale u rritën me 10 për qind gjatë javës së kaluar në mbi tre milionë raste të reja të raportuara. Numri i rasteve të reja […]

Çka është programi COVAX dhe si do t’ua shpërndajë vaksinat vendeve të varfra?


[ad_1] Vendet në zhvillim po rrezikohen në garën globale për t’i dhënë fund pandemisë së coronavirusit me anë të vaksinimeve. Programi COVAX synon të marrë të paktën 20 për qind të dozave për popullsinë e kombeve më të varfra në botë. Çka është programi COVAX? COVAX është programi kryesor botëror që përpiqet t’iu siguroj vaksina […]

Higjiena dhe Ushqimi – Këshillat e Mjekëve Për Ditë Sa Më të Sigurta


[ad_1] Distancimi social dhe higjena janë kryefjala e ditëve të fundit si e vetmja mënyrë për të mbajtur larg COVID-19. Kjo do të thotë qëndrim në shtëpi që në të shumtën e kohës po aplikohet  nga qytetarët, megjithëse në raste të caktuara duhet të dilni për pazar apo detyrime të ndryshme e të domosdoshme. specialistët […]

Agjencia Evropiane e Barnave: s’ ka indikacion se vaksina e AstraZeneca-s shkakton mpiksjen e gjakut


[ad_1] Rregullatori i ilaçeve për Bashkimin Evropian ka thënë se mbetet “plotësisht i bindur” se përfitimet e vaksinës së Oksford-AstraZeneca tejkalojnë rreziqet. Sipas BBC, përcjell Telegrafi, Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) përsëriti se s’ kishte “asnjë indikacion” që vaksina shkakton mpiksjen e gjakut, pasi disa shtete kryesore të BE-së morën vendimin për të pezulluar përdorimin […]

Këto janë vendet që kanë ndaluar përdorimin e vaksinës kundër COVID-19 të AstraZeneca, deri më tani


[ad_1] Një numër i konsiderueshëm i vendeve, kryesisht në Evropë, kanë pezulluar përdorimin e vaksinës kundër COVID-19 të AstraZeneca për frikën se vaksina mund të ketë shkaktuar që disa marrës të zhvillojnë mpiksje gjaku. Sipas Al Jazeera, përcjell Telegrafi, Suedia dhe Letonia të martën u bënë vendet e fundit që ndaluan shpërndarjen, pas lëvizjeve nga […]

Mblidhen specialistët e sigurisë, pas pezullimit të vaksinës AstraZeneca


[ad_1] specialistët e sigurisë së vaksinave nga Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSh) janë mbledhur sot për të shqyrtuar vaksinën Oxford-AstraZeneca, pas pezullimit nga disa vende evropiane. Ka pasur një numër rastesh në Evropë të mpiksjes së gjakut të raportuara pas administrimit të vaksinës. Sidoqoftë, specialistët thonë se numri i incidenteve përputhet me normën e raportuar […]

A ka argumente të mirëqena pas dyshimeve për vaksinën e AstraZeneca?


[ad_1] Danimarka dhe Norvegjia kanë pezulluar përdorimin e AstraZeneca, vaksinës së prodhuar nga Universiteti i Oksfordit, pas disa raportimeve se personat që kanë marrë vaksinën kanë pësuar mpiksje gjaku. Sipas autoriteteve shëndetësore ky hap është ndërmarrë si një “masë paraprake” pa një lidhje të drejtpërdrejt midis raportimeve të mpiksjes së gjakut dhe vaksinës. Megjithatë kjo […]

s’ ka arsye për shqetësim


[ad_1] Një panel këshillimor i Organizatës Botërore të Shëndetësisë po analizon aktualisht vaksinën e kompanisë AstraZeneca kundër COVID-19, pasi disa vende evropiane pezulluan imunizimet me këtë vaksinë pasi ka pasur raportime për mpiksje gjaku në disa individë pas vaksinimit. Por një zëdhënëse e OBSH-së theksoi të premten se s’ ka arsye për shqetësim. Zhgënjim dhe […]

Para një viti COVID-19 u shpall pandemi


[ad_1] Më 11 mars të viti të kaluar, Organizata Botërore e Shëndetësisë e shpalli koronavirusin si pandemi globale. Në një konferencë për media, shefi i OBSh-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus, u shpreh i shqetësuar për përmasat që virusi SARS-Cov-2 kishte marrë. Deri atë ditë, zyrtarisht ishin regjistruar mbi 118.000 raste me COVID-19 në 115 vende, ndërsa […]

OBSH: Rriten infeksionet me koronavirus në shkallë globale


[ad_1] Organizata Botërore e Shëndetësisë thotë se për herë të parë në shtatë javë infeksionet e reja me koronavirus janë rritur globalisht. Zyrtarët shprehën shqetësimin se rastet mund të rriten ndjeshëm sërish.  Sipas OBSH-së rritja e rasteve ka ndodhur në katër rajone: në dy kontinentet Amerikane, në Mesdheun Lindor, Evropë dhe Azinë Juglindore. Sipas zyrtarëve […]

Rritet sërish numri i infektuarve me COVID-19 në Evropë


[ad_1] Numri i rasteve të infektimit me coronavirus është duke u rritur sërish në gjithë Evropën, duke i dhënë fund trendit gjashtëjavor të rënies, sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH). Evropa ka regjistruar 1 milion të infektuar javën e kaluar, 9 për qind më shumë sesa java paraprake. Rritja e numrit të rasteve është nxitur […]

OBSH: akoma s’është koha për relaks, valët e treta dhe të katërta janë të mundshme


[ad_1] Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) u bëri thirrje të gjithëve dje të mos abuzojnë me shpresat e sjella nga vaksina duke lehtësuar përpjekjet për të luftuar epideminë ndërsa koronavirusi vazhdon të mundojë shumë vende. Ky paralajmërim vjen në një kohë kur programi COVAX, i vendosur për shpërndarjen më të drejtë të vaksinave për COVID-19, […]

Variantet e Covid-19 po përhapen me shpejtësi në Evropë


[ad_1] Virusi përfshiu një çerdhe dhe një shkollë fillore ngjitur në periferi të Bollate të Milanos me një shpejtësi të mahnitshme. Për vetëm disa ditë, 45 fëmijë dhe 14 anëtarë të stafit ishin testuar pozitivisht. Analiza gjenetike konfirmoi atë që zyrtarët dyshonin: Varianti shumë ngjitës i coronavirusit i identifikuar për herë të parë në Angli […]

lidhje e ngushtë mes vdekjeve nga COVID-i dhe obezitetit


[ad_1] Sipas një studimi të ri, shumica e vdekjeve nga COVID-19 kanë qenë në vendet me një përqindje të lartë të obeziteti. Sipas studimit, vdekshmëria nga koronavirusi ka qenë 10 herë më e lartë në vendet ku të paktën 50% e të rriturve janë mbipeshë. Raporti, i cili flet për një lidhje “dramatike” midis niveleve […]

Çfarë duhet të dini për vaksinën e AstraZenecas, të cilën e pret Kosova?


[ad_1] Vaksinën e AstraZenecas dhe Oxfordit kundër coronavirusit, Kosova pritet ta marrë falas përmes programit të Organizatës Botërore të Shëndetësisë, COVAX, që ka për qëllim të shpërndajë vaksina në vende të varfra. Sipas një raporti të publikuar më herët gjatë muajit shkurt,Kosova do të marrë nga COVAX-i 100,800 doza të kësaj vaksine. Kryeministri në detyrë […]

MSh: Me kusht që ka rritje të numrit të rasteve, masat mund të ashpërsohen dhe të kthehen disa kufizime


[ad_1] Komiteti për vlerësimin dhe koordinimin e situatës epidemiologjike kundër COVID-19, ka kërkuar sot mirëmbajtjen e masave në fuqi kundër COVID-19 dhe respektimin e tyre të plotë. Në takimin e këtij Komiteti të drejtuar nga Ministri në detyrë i Shëndetësisë, u kërkua nga institucionet monitoruese dhe mbikëqyrëse që ta rrisin angazhimin për respektimin rigoroz të […]

OBSH: Parashikon Që Pandemia Do Të Përfundojë Në 2022


[ad_1] Drejtori rajonal i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) për Europën, Hans Kluge theksoi se shpërthimi i koronavirusit (COVID -19) do të përfundojë në fillim të vitit 2022.  Hans Kluge theksoi për televizionin shtetëror danez DR se COVID-19 do të vazhdojë të jetë i pranishëm në vitin 2021, por do të jetë më i menaxhueshëm […]

Rriten infeksionet me koronavirus në shkallë globale


[ad_1] Organizata Botërore e Shëndetësisë thotë se për herë të parë në shtatë javë infeksionet e reja me koronavirus janë rritur globalisht. Zyrtarët shprehën shqetësimin se rastet mund të rriten ndjeshëm sërish. Sipas OBSH-së rritja e rasteve ka ndodhur në katër rajone: në dy kontinentet Amerikane, në Mesdheun Lindor, Evropë dhe Azinë Juglindore. Sipas zyrtarëve […]

Rritja e rasteve me COVID-19 në botë, shefi i OBSH-së thotë se “kjo është zhgënjyese, por jo befasuese”


[ad_1] Është ‘joreale’ të mendosh se pandemia COVID-19 do të ketë mbaruar para fundit të vitit, theksoi të hënën një zyrtar i lartë i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH). Dr. Michael Ryan, drejtori i programit të urgjencave të OBSH-së, u tha gazetarëve nga selia e organizatës në Gjenevë se “tani virusi është shumë i kontrolluar”, […]

OBSh: Pak gjasa që kriza e koronavirusit të përfundojë në fund të vitit


[ad_1] Drejtori ekzekutiv për shërbime emergjente në Organizatën Botërore të Shëndetësisë, Michael Ryan, tha se pavarësisht ngadalësimit të përhapjes së koronavirusit në disa shtete falë masave izoluese dhe programeve të vaksinimit, është joreale dhe e parakohshme të mendohet se pandemia do të përfundoj në fund të këtij viti. Duke folur në një konferencë për gazetarë […]

Vonesat e arritjes së vaksinave antiCOVID, MSH: Po presim konfirmimin final nga COVAX për marrjen e dozave të para


[ad_1] Ministria e Shëndetësisë e Republikës së Kosovës, me anë të një komunikate për media ka bërë publike disa informacionet të cilat kanë të bëjnë lidhur me angazhimet për sigurimin e vaksinës kundër COVID-19. Ministria e Shëndetësisë në komunikatën e bërë thotë se ka kryer të gjitha kriteret e kërkuara për sigurimin e vaksinave, dhe […]

Ku dështoi Kosova në sigurimin e vaksinës?


[ad_1] Derisa vendet e rajonit kanë filluar vaksinimin e qytetarëve kundër COVID-19, në Kosovë akoma s’ ka arritur vaksina kundër kësaj sëmundjeje që e shkakton koronavirusi. Serbia ka nisur vaksinimin e popullatës së saj kundër koronavirusit më 24 dhjetor 2020, duke përdorur vaksinën e kompanive Pfizer/BioNTech. deri më tani ky shtet ka marrë, 1.9 milion […]

OBSH-ja, thirrje autoriteteve t’u kushtojnë vëmendje vuajtësve me pasoja afatgjata të COVID-it


[ad_1] Organizata Botërore e Shëndetësisë tha të enjten se një në 10 pacientë me COVID-19 përjetojnë probleme shëndetësore edhe 12 javë pasi kanë patur virusin dhe u bëri thirrje autoriteteve shëndetësore ta shqyrtojnë me seriozitet situatën e tyre. Në një konferencë virtuale për shtyp të enjten, dega e OBSH-së për Evropën publikoi një raport që […]

Rrëfimi i britanikut i cili ka “simptoma të COVID-19”, gati një vit pasi u sëmur për herë të parë


[ad_1] Richard Roels u infektua për herë të parë me COVID-19 në muajin mars të vitit të kaluar. Gati një vit më pas, ai ende po vuan simptomat e sëmundjes. Kjo, sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, u tregua edhe fundjavën e kaluar kur Roels u përpoq të shkonte për një shëtitje, por këmbët e […]

Aktiviteti Fizik – Sa Minuta porosisin specialistët e OBSH?


[ad_1] Një studim i bërë nga Shkolla e Shëndetit Publik e Harvardit tregon se si një jetë sedentare mund të jetë shumë e dëmshme për shëndetin e të rriturve dhe adoleshentëve, sipas faqes mjekësore “TantaSalute”. Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, një në katër të rritur dhe katër në pesë adoleshentë bëjnë një jetë shumë sedentare. […]

OBSH: Rënia e rasteve të reja po ngadalësohet


[ad_1] Numri global i rasteve të reja Covid-19 ra me 11% në 2,4 milion javën e kaluar, një normë më e ulët se katër javët e mëparshme, sipas një raporti të Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH). Rënia nga java në javë është ngadalësuar ndjeshëm në Evropë, Afrikë dhe rajonin e Azi-Paqësorit, kurse numrat javorë u […]

OBSh raporton rënie prej 20% të vdekjeve globale nga COVID-19


[ad_1] Organizata Botërore e Shëndetësisë tha se vdekjet globale nga ndërlikimet e lidhura me koronavirusin kanë rënë me 20% në javën e fundit, me rastet që ranë për të gjashtën javë radhazi në tërë botën, shkruan The Guardian. Sipas tyre, vdekjet kanë rënë për tre javë rresht. Po ashtu, në vendin ku virusi u përhap […]

Ndotja e ajrit shkakton edhe verbërinë


[ad_1] Ndotja e ajrit, mund të turbullojë shikimin tuaj në jetën e mëvonshme. Kjo sipas një studimi të gjerë, që gjeti një lidhje midis ndotjes së ajrit me grimca të imëta dhe degjenerimit makular, një sëmundje e syve e lidhur me moshën, e cila mund të çojë në një verbëri të pakthyeshme. Këto gjetje, japin […]

Mbi 110 milionë raste me COVID-19 në të gjithë botën


[ad_1] Që nga fillimi i pandemisë së COVID-19, 110.053.373 persona në botë janë diagnostikuar me infeksionin e coronavirusit ndërsa 84.871.611 pacientë janë shëruar. Në faqen e internetit “Worldometer”, e cila përpilon të dhënat në lidhje me pandeminë sipas të dhënave nga mëngjesi i së dielës, 2.430.153 persona kanë ndërruar jetë në të gjithë botën si […]

Kryeministri britanik bën thirrje për traktat global mbi pandeminë


[ad_1] Kryeministri britank Boris Johnson sugjeroi të hënën se ai do të mbështeste një traktat global mbi pandeminë që do të vendoste standarde për ndarjen e të dhënave dhe transparencën. Zoti Johnson i bëri komentet gjatë konferencës së tij të radhës për shtypin mbi koronavirusin nga zyra e tij në Londër, ndërsa u pyet lidhur […]

OBSh autorizon përdorimin e vaksinës AstraZeneca


[ad_1] Organizata Botërore e Shëndetësisë dha dritën jeshile për përdorimin emergjent të një vaksine kundër koronavirusit, të prodhuar nga kompania farmaceutike AstraZeneca, në bashkëpunim me Universitetin e Oksfordit. Kjo është vaksina e dytë që autorizon OBSH-ja, pas autorizimit të vaksinës Pfizer/BioNTech në muajin dhjetor. Pritjet tani janë që vendet që kanë aplikuar për vaksina në […]

Kryeministri birtanik bën thirrje për traktat global për pandeminë


[ad_1] Kryeministri britank Boris Johnson sugjeroi të hënën se ai do të mbështeste një traktat global mbi pandeminë që do të vendoste standarde për ndarjen e të dhënave dhe transparencën. Zoti Johnson i bëri komentet gjatë konferencës së tij të radhës për shtypin mbi koronavirusin nga zyra e tij në Londër, ndërsa u pyet lidhur […]

OBSH sheh 17% rënie të rasteve, por specialistët thonë se variantet e COVID-19 shfaqin kërcënim të ri


[ad_1] Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) njoftoi të enjten një rënie prej 17 për qind të rasteve të reja me COVID-19 në të gjithë botën, një trend i regjistruar në të gjashtë rajonet që monitoron. Por, siç shkruan Euronews, kjo statistikë shpresëdhënëse mund të maskojë të dhëna jo të plota nga vendet më të vogla […]

Imuniteti i tufës pa vaksinë zbeh shpresat për rimëkëmbje ekonomike në vend


[ad_1] Shqipëria, aktualisht, duhet të vaksinojë 500 mijë persona që të krijojë imunitetin e tufës, me qëllim që të rrisë, ndër të tjera, përfitimet të cilat i vijnë ekonomisë nga sezoni turistik, por oferta e kufizuar e vaksinës zbeh shpresat tek imunizimi i shpejtë. specialistët e shëndetit publik lajmërojnë periudhë të vështirë deri në fillim […]

UNICEF – OBSH: Garën për vaksinën kundër COVID-19, ose e fitojmë ose e humbasim bashkë


[ad_1] Drejtoresha Ekzekutive e UNICEF, Henrietta Fore dhe Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së, Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, me anë të një deklarate të përbashkët, kanë folur për vaksinën kundër coronavirusit. Në një komunikatë thonë se nga 128 milionë doza vaksinash që janë administruar deri tani, më shumë se tre çereku i tyre janë bërë në […]

Vaksina AstraZeneca e vlefshme edhe per të moshuarit mbi 65 vjeç, thotë OBSh


[ad_1] Organizata Botërore e Shëndetësisë njoftoi dje (e mërkurë) se vaksina e Universitetit të Oxfordit-AstraZeneca kundër COVID-19 mund të administrohet te njerëzit mbi moshën 65 vjeç, si dhe në mjediset ku qarkullojnë variante të virusit. Në rekomandimet e tij të shumëpritura për këtë vaksinë, Grupi Këshillues Strategjik i OBSH-së për Imunizimin (SAGE), tha: “Duke marrë […]

OBSH rekomandon vaksinën e AstraZenecas për të gjitha variantet e virusit


[ad_1] Një grup pune i Organizatës Botërore të Shëndetësisë i përbërë nga ekspertë të imunizimit rekomandoi të mërkurën përdorimin e vaksinës AstraZeneca COVID-19 për të gjitha moshat, si dhe në rajone ku janë të përhapura llojet e ndryshme të virusit. Grupi Strategjik Këshillimor i specialistëve të OBSH-së për imunizimin (SAGE) e bëri rekomandimin nga selia […]

Për katër javë rresht, po bie numri i njerëzve të infektuar me koronavirus


[ad_1] Për të katërtën javë me radhë, numri i të sapo infektuarve me coronavirus në të gjithë botën po zvogëlohet, sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH). Ky është një tregues që njerëzimi mund të jetë në gjendje të triumfojë kundër pandemisë. Për javën e dytë me radhë, numri i vdekjeve po zvogëlohet. Pati 88 mijë […]

Covid-19 s’ ka gjasa të ketë rrjedhur nga laboratori kinez


[ad_1] Koronavirusi ka shumë të ngjarë të jetë shfaqur për herë të parë pas kalimit nga një kafshë tek njeriu, tha një ekip shkencëtarësh ndërkombëtarë dhe kinezë që po hetonin origjinën e Covid-19. Ata thanë se s’ ka gjasa që të jetë e vërtetë teoria alternative se virusi e ka origjinën në një laborator kinez. […]

Informacione të reja në lidhje me “prejardhjen e COVID-19”, ekipi hetues i OBSH-së tregojnë se çfarë zbuluan në Wuhan


[ad_1] Koronavirusi i ri mund të ketë qenë duke qarkulluar në rajone jashtë Wuhanit përpara rasteve të para të raportuara të shpërthimit, sipas një misioni të përbashkët që po heton origjinën e pandemisë. Sipas mediave të huaja, të dhënat e pabotuara sugjerojnë se mostrat e SARS-CoV-2 u gjetën disa javë para rasteve të para të raportuara […]

OBSH thirrje për masa për të frenuar infektimet


[ad_1] Organizata Botërore e Shëndetësisë shprehu shqetësime të hënën lidhur me njoftimet se vaksinat kundër koronavirusit mund të mos ofrojnë mbrojtjen e duhur kundër mutacioneve të reja. Të dielën, Afrika e Jugut pezulloi fushatën e saj të vaksinimit kundër COVID-19 pasi një studim gjeti se vaksina nga AstraZeneca ka efekt më të vogël kundër variantit […]

Zyrtarët globalë i dalin në mbrojtje AstraZenekës


[ad_1] Zyrtarët e shëndetësisë në të gjithë botën i dhanë mbështetjen e tyre vaksinës AstraZeneca kundër COVID-19, pas alarmit të përhapur nga një studim që tregonte se ajo ka pak efekt kundër simptomave të lehta të sëmundjes të shkaktuar nga një variant që po përhapet shpejt në Afrikën e Jugut. Mundësia që variantet e reja […]

Sa të rëndësishme janë pasaportat e vaksinimit për COVID-19?


[ad_1] Me rritjen e numrit të njerëzve që vaksinohen, specialistët e kujdesit shëndetësor po studiojnë se si mund të vërtetojnë që dikush e ka bërë vaksinën. Një formular i shkurtër, disa pyetje për shëndetin, një gjilpërë e shpejtë dhe pastaj një kartelë vaksinimi. Është procesi standard kur dikush vaksinohet ndaj COVID-19 në Shtetet e Bashkuara. […]

Studimi: Shqipëria do të arrijë të vaksinojë 60-70% të popullsisë deri në fund të vitit 2022


[ad_1] Shqipëria pritet të vaksinojë 60-70% të popullsisë së rritur deri në fund të vitit 2022, sipas përllogaritjeve që bëri “Njësia e Inteligjentes e The Economist” (shih hartën në fund). Shumica e vendeve dhe ato të zhvilluara pritet ta krijojnë imunitetin e tufës në fund të këtij viti. Economist Inteligjence Unit (EIU) e bëri përllogaritjen […]

Ekipi i OBSH-së në Wuhan thotë se kanë ‘gjetur prova’ se si filloi pandemia e koronavirusit


[ad_1] Një ekipi të specialistëve të Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) që hetojnë origjinën e coronavirusit në Wuhan u është dhënë qasje e pakufizuar në kërkimin e tyre për të zbuluar se si filloi pandemia. Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, ekipi duke u përpjekur të zbulojë se çfarë e shkaktoi coronavirusin – i cili […]

OBSH: Shëndeti i dobët mendor është bërë një pandemi paralele me COVID-19


[ad_1] Spitalet psikiatrike për të rinjtë në Belgjikë janë duke raportuar rritje të rasteve të vetëvrasjeve dhe shtim të depresionit për shkak të kufizime anti-COVID. Një rritje aq e lartë sa ka mungesë të shtretërve, stafit dhe burimeve që duhet të kujdesen për këta individë. Për fat të mirë këta të rinj rigjeten dëshirën për […]

Raporti i OBSH-së: Kanceri i gjirit, lloji më i përhapur i sëmundjes


[ad_1] Kanceri i gjirit është forma e përhapur e sëmundjes duke tejkaluar edhe sëmundjen e kancerit të mushkërive. Në ditën ‘Botërore të Luftës Kundër Kancerit’, OBSH bën me dije se për herë të parë është regjistruar se kanceri i gjirit është sëmundja më e përhapur. “Lidhur me llojin e  kancerit më të zakonshëm të këtij viti, […]