Sot u publikua revista “Mjeku” nga Oda e Mjekëve të Kosovës


[ad_1] Oda e Mjekёve tё Kosovёs, sot bёri publikimin e revistёs “Mjeku” e cila botohet pёr herё tё parё nё Kosovё. Kjo revistё trajton aktualitete tё ndryshme nga mjekësia kosovare dhe më gjerë. Tema bosht e kёtij numri të parё të revistës ёshtё COVID-19. Gjithashtu, janë trajtuar edhe tematika tjera relevante. Nё këtë eveniment morёn […]

“Revista Mjeku” mediumi ku mjekët do të publikojnë punime të reja nga mjekësia


[ad_1] Mungesa e gazetave, revistave sa i perketë fushës së shëndetësisë ka bërë që sot tregut medial të i shtohet edhe një revistë e re e cila do të publikojë punime apo të reja nga mjekësia. Në Ditën Ndërkombëtare të Mjekëve, Oda e Mjekëve të Kosovës ka botuar “Revistën Mjeku”. Promovimi i kësaj reviste, do […]

Ndahet nga jeta tekniku medicinal Liman Shala


[ad_1] ka ndërruar jetë Liman Shala, i cili ka shërbyer në Spitalin e përgjithshëm në Mitrovicë. Këtë e ka bërë të ditur Oda e Mjekëve të Kosovës, përmes një postimi në Facebook. Postimi i plotë: “Ndahet nga jeta tekniku medicinal Liman Shala Liman Shala ka shërbyer në Spitalin e përgjithshëm Mitrovicë deri në vitin 1993 […]

Oda e Mjekëve të Kosovës distancohet nga veprimet e Dr.Ramadan Sopaj


[ad_1] Sipas raportimit të medieve, Policia e Kosovës ka kërkuar ndihmë nga qytetarët për vendndodhjen e Ramadan (Feriz) Sopajt nga Komuna e Malishevës. Ai është shpallur në kërkim për dërgim në vuajtje të dënimit për veprat penale: 1. Keqpërdorim seksual i personave nën moshën 16 vjeçare dhe 2.Sulm seksual. Ramadan Sopaj ka punuar si mjek […]

Vdes doktori Iskender Çitaku


[ad_1] Gjatë së sotme është lajmëruar se ka humbur jetën mjeku, Iskender Çitaku. Lajmin e ka bërë të ditur Oda e Mjekëve të Kosovës. “Dr. Çitaku ka qenë specialist i oftalmologjisë. Diplomoi në Fakultetin e Mjekësisë në Beograd më 1968-n. Pas diplomimit punësohet si mjek i përgjithshëm në Spitalin dhe Shtëpinë e Shëndetit në Prishtinë. […]

18 mjekë humbën jetën gjatë pandemisë, Oda e Mjekëve ndan dekorata për familjet e tyre


[ad_1] Oda e Mjekëve të Kosovës ka shpërndarë dekorata për familjarët e mjekëve që humbën jetën si pasojë e Covid-19, raporton Ekonomia Online. Dekoratën Nderi i Mjekut “Ali Sokoli” si dhe Dekoratën për Arritje Shkencore “Musa Haxhiu”. Kryetari i Odës së Mjekëve, Pleurat Sejdiu, ndau dekoratën Nderi i Mjekut “Ali Sokoli” si dhe dekoratën për […]

Oda e Mjekëve të Kosovës nesër ndanë dekorata në nderim të mjekëve që kanë humbur jetën nga COVID-19


[ad_1] Oda e Mjekëve të Kosovës ka bërë të ditur se ditën e nesërme do të shpërndajë dekoratën Nderi i Mjekut “Ali Sokoli” si dhe Dekoratën për Arritje Shkencore “Musa Haxhiu”. Dekorata Nderi i Mjekut “Ali Sokoli” do të ndahet në nderim të Mjekëve të cilët kanë humbur jetën nga virusi COVID-19, ndërsa dekorata për […]

Reagon Oda e Mjekëve për sulmin ndaj mjekut në Istog


[ad_1] Oda e Mjekëve të Kosovës (OMK) ka reaguar ndaj sulmit ndaj mjekut në Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare në Istog. me anë të një njoftimi për media, ata janë shprehur të zhgënjyer ndaj këtij sulmi, ku kanë theksuar se mjeku është bërë viktima e përhershme e sulmeve serike. “Oda e Mjekëve të Kosovës me […]

Flet anesteziologu që u sulmua: U godita në kokë por vazhdova me reanimu pacientin


[ad_1] Anesteziologu Valon Kadriu është sulmuar fizikisht gjatë ditës së djeshme nga një familjar i një pacienti në Klinikën Infektive. Gjatë kësaj kohe, Kadriu gjendej në klinikë duke u kujdesur për pesë pacientë. Ai ishte thirrur me urgjencë për t’u përkujdesur për një pacient në gjendje të rëndë shëndetësore. “Më kanë thirr me urgjencë përderisa […]

Vdes nga koronavirusi mjeku Sebajdin Sinani


[ad_1] Është ndarë nga jeta në moshën 56-vjecare si pasojë e infektimit me COVID-19 specialisti i mjekësisë familjare dhe i mjekësisë primare, Dr. Sebajdin Sinani. Sinani shërbeu si mjek në Qendrën e Mjekësisë Familjare në Prizren. Lajmin për vdekjen e Sinanit e bëri të ditur Oda e Mjekëve të Kosovës, përmes një shkrimi në Facebook. […]

Humb betejën me koronavirus Dr.Afrim Tasholli


[ad_1] Një tjetër mjek ka humbur jetën nga virusi COVID-19. Në moshën 54 vjeçare, ka humbur jetën mjeku nga Ferizaji Dr.Afrim Tasholli. Lajmin e ka bërë të ditur Oda e Mjekëve të Kosovës, me anë të një postimi në Facebook. Postimi i plotë: “Humb betejën me koronavirusin në moshën 54 vjeçare mjeku nga Ferizaji. Ndahet […]

Vdes nga koronavirusi, mjeku i njohur Zenel Kabashi


[ad_1] Oda e Mjekëve të Kosovës ka konfirmuar se mjeku Zenel Kabashi, i cili u nda sot nga jeta, ishte i infektuar me koronavirus. Vdekjen e doktor Kabashit OMK e ka cilësuar si humbje të madhe për shëndetësinë e Kosovës. Postimi i plotë i OMK-së: Sot më datë 25 nëntor 2020 është ndarë nga jeta […]

10 mjekë dhe 12 infermierë janë të infektuar me COVID-19 në Spitalin e Pejës


[ad_1] Vija e parë e frontit kundër COVID-19 janë duke u infektuar nga pandemia e coronavirusit duke vënë në rrezik shërbimet shëndetësore në vend. Në Spitalin Rajonal të Pejës aktualisht janë të infektuar 10 mjekë, 12 infermierë dhe shtatë punëtorë të shërbimit administrativ dhe teknik. Në anën tjetër, Oda e Mjekëve të Kosovës ka njoftuar […]

MSh vazhdon nënshkrimin e kontratave për specializantët e rinj


[ad_1] Nga sot e deri më 19 nëntor 494 specializantë do të nënshkruajnë kontratat me Ministrinë e Shëndetësisë. Kjo është bërë e ditur në uebfaqen e Ministrisë së Shëndetësisë. Kandidatët të cilët do të marrin kontratën duhet të marrin me vete kopjen e letërnjoftimit dhe të xhirollogarisë bankare. Kontratën do të marrin specializantët e Onkologjisë, […]

Vdes nga coronavirusi mjeku nga Suhareka


[ad_1] Ka humbur betejën me COVID-19 doktori nga Suhareka, Sedat Hoti. Hoti ishte specialist i Fizioterapisë dhe shef i Shërbimit të Fizioterapisë. Për vdekjen e tij ka njoftuar edhe Oda e Mjekëve të Kosovës, e cila u shprehur ngushëllime familjarëve, miqve dhe kolegëve të tij. Vdekjen e Hotit e kishte bërë të ditur edhe drejtori […]

Doktori nga Theranda humbi jetën nga Covid-19, Oda e Mjekëve tregon kush ishte ai


[ad_1] Oda e Mjekëve të Kosovës, ka dhënë detaje për vdekjen e doktorit Sedat Hoti, i cili humbi betejën me koronavirusin. “Dr. Hoti ka qenë specialist i fiziatrisë dhe i ka shërbyer pacientëve pranë Spitalit të Përgjithshëm në Prizren si shef i shërbimeve të terapisë fizikale”, thuhet në postimin e OMK-së. Kjo Odë ka shprehur […]

Vdes nga coronavirusi një mjek nga Vushtrria


[ad_1] Pandemia e COVID-19 mori jetën e shtatë mantelbardhëve. Mbrëmë coronavirusi qe fatal edhe për mjekun familjar nga Vushtrria, Safet Idrizi. Lajmin për vdekjen e tij e ka bërë të ditur Oda e Mjekëve të Kosovës. Njoftimi i OMK:Humb betejën me koronavirusin mjeku familjar nga Vushtrria Ndahet nga jeta Dr. Safet Idrizi Dr. Idrizi ka […]

Këshilli Etik i Odës së Mjekëve hedh poshtë të gjitha shpifjet dhe dyshimet për radiologun Bujar Gjikolli


Këshilli Etik i Odës së Mjekëve hedh poshtë të gjitha shpifjet dhe dyshimet për radiologun Bujar Gjikolli Mjeku i njohur kosovar, Bujar Gjikolli, radiolog dhe Drejtor i Klinikës së Radiologjisë në QKUK, ka njoftuar se ekspertët mjekësor në Këshilllin Etik të Odës së Mjekëve kanë vendosur me drejtë të ruajnë institucionet e të mos lejojnë […]

Mosha mesatare e mjekëve në Kosovë është 53, rrezikohet mbyllja e spitaleve pas gjashtë vitesh


Kryetari i Odës së Mjekëve të Kosovës, Pleurat Sejdiu ka treguar se si janë 700 mjekë të papunë në Kosovë, e në anën tjetër shtëpitë e shëndetit gjithandej Kosovës shkruajnë letra që nuk kanë njerëz dhe po mbyllin repartet. “Çdo ditë po ikin mjekë nga Kosovë, i bie në çdo ditë po ikë nga një […]

error: Content is protected !!