Dr. Astrit Jahjaga: dikush ka për qëllim me e zbrazë komplet këtë vend nga mjekët!


Reagim lidhur me : Gjilan: Vdes një foshnje gjatë procesit së lindjes, arrestohet doktori Shkruan: Dr. Astrit Jahjaga Skandali i radhes, definitivisht dikush ka per qellim me e zbraze komplet ket vend nga mjeket! Mendoj qe Oda e Mjekeve, duhet te ju dergoj qelesat e te gjitha spitaleve dhe institucioneve ku ofrohen sherbimet shendetesore Prokurorise […]

Kosovarët paguajnë rreth 10 milionë euro barna më shtrenjtë sesa vendet e rajonit


[ad_1] Kosova s’ ka ligj i cili përcakton çmimet e barnave. Nga Oda e Farmacistëve të Kosovës kanë thënë se barnat në vend shiten për 10 milionë euro në vit më shtrenjtë sesa në vendet e rajonit. në këtë kohë për dy dekada, në Kosovë s’ ka çmim të unifikuar të barnave. Në fuqi ka […]

Ja sa mjekë i ka Kosova dhe sa prej tyre janë të papunë


Kosova i ka mbi 4 mijë mjekë të licencuar, derisa të papunë janë 320 prej tyre. Mosha mesatare e mjekëve familjarë në vend është 57 vjeç, ndërkohë që e atyre specialistë 53 vjeç. Nga Oda e Mjekëve thonë se ndonëse ka mjekë të papunë, në klinika të caktuara ka mungesë të theksuar të tyre, e […]

Kur padrejtësitë bëhen në emër të drejtësisë!


KUR PADREJTËSITË BËHEN NË EMËR TË DREJTËSISË! Shkruan: Vendenis Lahu – Deputet I tillë është rasti me arrestimin e mjekut pulmolog në QMF-në e Podujevës. Është i ngutshëm, i padrejtë, i paligjshëm dhe i papranueshëm arrestimi i doktorit pa sqarimin e rrethanave të plota në të cilat ndodhi gjithë ajo situatë e pakëndshme të cilën […]

Sot u publikua revista “Mjeku” nga Oda e Mjekëve të Kosovës


[ad_1] Oda e Mjekёve tё Kosovёs, sot bёri publikimin e revistёs “Mjeku” e cila botohet pёr herё tё parё nё Kosovё. Kjo revistё trajton aktualitete tё ndryshme nga mjekësia kosovare dhe më gjerë. Tema bosht e kёtij numri të parё të revistës ёshtё COVID-19. Gjithashtu, janë trajtuar edhe tematika tjera relevante. Nё këtë eveniment morёn […]

“Revista Mjeku” mediumi ku mjekët do të publikojnë punime të reja nga mjekësia


[ad_1] Mungesa e gazetave, revistave sa i perketë fushës së shëndetësisë ka bërë që sot tregut medial të i shtohet edhe një revistë e re e cila do të publikojë punime apo të reja nga mjekësia. Në Ditën Ndërkombëtare të Mjekëve, Oda e Mjekëve të Kosovës ka botuar “Revistën Mjeku”. Promovimi i kësaj reviste, do […]

Oda e infermierëve të Kosovës dënon rastin e sulmit të bërë ndaj infermierit në Spitalin e Prizrenit


[ad_1] Oda e Infermierëve të Kosovës (OIK), e ka dënuar sulmin fizik ndaj një infermieri në Spitalin e Prizrenit. Ndër të tjera, OIK ka kërkuar nga organet e rendit dhe drejtësisë që të ndërmarrin veprime ligjore lidhur me këtë rast, transmeton Gazeta Shneta. “Sulme si këto, ndikojnë direkt në mbarëvajtjen e shërbimeve shëndetësore, derisa janë […]

Sulmohet një infermier në Spitalin e Prizrenit, reagojnë nga FSSHK-ja dhe Oda e Infermierëve


[ad_1] Sindikata e Spitalit të Përgjithshëm në Prizren ka njoftuar se në mbrëmjen e 14 marsit gjatë ndërrimit të natës rreth orës 22:00, është sulmuar infermieri i Repartit të Radiologjisë N.S në vendin e punës derisa po ofronte shërbime shëndetësore për pacient. me anë të një njoftimi për media thuhet se deri tek sulmi ka […]

Ndahet nga jeta tekniku medicinal Liman Shala


[ad_1] ka ndërruar jetë Liman Shala, i cili ka shërbyer në Spitalin e përgjithshëm në Mitrovicë. Këtë e ka bërë të ditur Oda e Mjekëve të Kosovës, përmes një postimi në Facebook. Postimi i plotë: “Ndahet nga jeta tekniku medicinal Liman Shala Liman Shala ka shërbyer në Spitalin e përgjithshëm Mitrovicë deri në vitin 1993 […]

Oda e Infermierëve të Kosovës mbajti Kuvendin e Pestë


[ad_1] Oda e Infermierëve, Mamive dhe profesionistëve tjerë shëndetësorë, pavarësisht rrethanave të krijuara nga pandemia, ka përmbushur detyrimet e saj ligjore. Licencimi dhe ri-licencimi vazhdojnë të jenë funksionet kryesore të OIK-ut, procese këto që kanë vazhduar normalisht, falë platformës online të OIK-ut. Kështu thuhet në një njoftim nga OIK, të cilët mbajtën sot një takim […]

Oda e Mjekëve të Kosovës distancohet nga veprimet e Dr.Ramadan Sopaj


[ad_1] Sipas raportimit të medieve, Policia e Kosovës ka kërkuar ndihmë nga qytetarët për vendndodhjen e Ramadan (Feriz) Sopajt nga Komuna e Malishevës. Ai është shpallur në kërkim për dërgim në vuajtje të dënimit për veprat penale: 1. Keqpërdorim seksual i personave nën moshën 16 vjeçare dhe 2.Sulm seksual. Ramadan Sopaj ka punuar si mjek […]

Vdes doktori Iskender Çitaku


[ad_1] Gjatë së sotme është lajmëruar se ka humbur jetën mjeku, Iskender Çitaku. Lajmin e ka bërë të ditur Oda e Mjekëve të Kosovës. “Dr. Çitaku ka qenë specialist i oftalmologjisë. Diplomoi në Fakultetin e Mjekësisë në Beograd më 1968-n. Pas diplomimit punësohet si mjek i përgjithshëm në Spitalin dhe Shtëpinë e Shëndetit në Prishtinë. […]

18 mjekë humbën jetën gjatë pandemisë, Oda e Mjekëve ndan dekorata për familjet e tyre


[ad_1] Oda e Mjekëve të Kosovës ka shpërndarë dekorata për familjarët e mjekëve që humbën jetën si pasojë e Covid-19, raporton Ekonomia Online. Dekoratën Nderi i Mjekut “Ali Sokoli” si dhe Dekoratën për Arritje Shkencore “Musa Haxhiu”. Kryetari i Odës së Mjekëve, Pleurat Sejdiu, ndau dekoratën Nderi i Mjekut “Ali Sokoli” si dhe dekoratën për […]

Oda e Mjekëve të Kosovës nesër ndanë dekorata në nderim të mjekëve që kanë humbur jetën nga COVID-19


[ad_1] Oda e Mjekëve të Kosovës ka bërë të ditur se ditën e nesërme do të shpërndajë dekoratën Nderi i Mjekut “Ali Sokoli” si dhe Dekoratën për Arritje Shkencore “Musa Haxhiu”. Dekorata Nderi i Mjekut “Ali Sokoli” do të ndahet në nderim të Mjekëve të cilët kanë humbur jetën nga virusi COVID-19, ndërsa dekorata për […]

Reagon Oda e Mjekëve për sulmin ndaj mjekut në Istog


[ad_1] Oda e Mjekëve të Kosovës (OMK) ka reaguar ndaj sulmit ndaj mjekut në Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare në Istog. me anë të një njoftimi për media, ata janë shprehur të zhgënjyer ndaj këtij sulmi, ku kanë theksuar se mjeku është bërë viktima e përhershme e sulmeve serike. “Oda e Mjekëve të Kosovës me […]

Studentët me peticion kërkojnë rikthimin në ambientet universitare


[ad_1] Organizata Studentore “Reforma” ,e Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina”, ka njoftuar se kanë nisur peticionin online për rikthim të ndjekjes së ligjëratave në ambientet e universiteteve publike dhe private që veprojnë në Republikën e Kosovës. Këtë peticion studentët thonë e kanë nisur së bashku me Këshillat studentore në UP, për faktin se s’ pajtohen […]

Oda e Hotelerisë dhe Turizmit kërkon urgjentisht lirimin e masave, paralajmëron edhe padi


[ad_1] Oda e Hotelerisë dhe Turizmit të Kosovës ka mbajtur konferencë të jashtëzakonshme për medie, duke kërkuar urgjentisht lirimin e masave anti-Covid, raporton Ekonomia Online. Ata shprehen të irrituar pasi institucionet ja ndaluan të zhvillojnë veprimtarinë në sallat e dasmave, ata po i mbajnë tubimet me masë të madhe të njerëzve, në këso salla. Kryetari […]

Flet anesteziologu që u sulmua: U godita në kokë por vazhdova me reanimu pacientin


[ad_1] Anesteziologu Valon Kadriu është sulmuar fizikisht gjatë ditës së djeshme nga një familjar i një pacienti në Klinikën Infektive. Gjatë kësaj kohe, Kadriu gjendej në klinikë duke u kujdesur për pesë pacientë. Ai ishte thirrur me urgjencë për t’u përkujdesur për një pacient në gjendje të rëndë shëndetësore. “Më kanë thirr me urgjencë përderisa […]

Oda e Hotelerisë dhe Turizmit i kërkon Qeverisë heqjen e kufizimeve


[ad_1] Në një letër të hapur institucioneve të Kosovës, Oda e Hotelerisë dhe Turizmit ka kërkuar heqjen e kufizimeve teksa ka paralajmëruar protesta ose mosrespektim të masave, Po qe se s’ merren parasysh kërkesat e saj. Në një letër drejtuar krerëve të shtetit, OHTK-ja ka kërkuar të hiqen kufizimet aktuale në masat anti-COVID, të hiqet […]

Vdes nga koronavirusi mjeku Sebajdin Sinani


[ad_1] Është ndarë nga jeta në moshën 56-vjecare si pasojë e infektimit me COVID-19 specialisti i mjekësisë familjare dhe i mjekësisë primare, Dr. Sebajdin Sinani. Sinani shërbeu si mjek në Qendrën e Mjekësisë Familjare në Prizren. Lajmin për vdekjen e Sinanit e bëri të ditur Oda e Mjekëve të Kosovës, përmes një shkrimi në Facebook. […]

Humb betejën me koronavirus Dr.Afrim Tasholli


[ad_1] Një tjetër mjek ka humbur jetën nga virusi COVID-19. Në moshën 54 vjeçare, ka humbur jetën mjeku nga Ferizaji Dr.Afrim Tasholli. Lajmin e ka bërë të ditur Oda e Mjekëve të Kosovës, me anë të një postimi në Facebook. Postimi i plotë: “Humb betejën me koronavirusin në moshën 54 vjeçare mjeku nga Ferizaji. Ndahet […]

Koronavirusi ia merr jetën avokatit të njohur kosovar


[ad_1] Avokati kosovar Jusuf Berisha ka ndërruar jetë si pasojë e infektimit me COVID-19, transmeton GazetaBlic. Lajmin e ka bërë të ditur Oda e Avokatëve të Kosovës. Avokati Berisha ushtronte këtë profesion që nga prilli i viti 2004. Njoftimi i plotë: Oda e Avokatëve të Kosovës humbi anëtarin e saj, avokatin Jusuf Berisha. Varrimi i […]

Oda Ekonomike: Ligji për Rimëkëmbjen Ekonomike duhet ta ketë një epilog këtë javë ose do e humbë kuptimin


[ad_1] Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës, Berat Rukiqi thotë se  Ligji për Rimëkëmbjen Ekonomike duhet ta ketë një epilog këtë javë ose do e humbë kuptimin. Rukiqi thotë se ekspertiza, argumentet dhe propozimet që mund ta pasurojnë këtë ligj duhet të inkorporohen në variantin përfundimtar, përcjellë Gazeta Blic. Ky ligj sipas tij s’ krijon […]

Vdes nga koronavirusi, mjeku i njohur Zenel Kabashi


[ad_1] Oda e Mjekëve të Kosovës ka konfirmuar se mjeku Zenel Kabashi, i cili u nda sot nga jeta, ishte i infektuar me koronavirus. Vdekjen e doktor Kabashit OMK e ka cilësuar si humbje të madhe për shëndetësinë e Kosovës. Postimi i plotë i OMK-së: Sot më datë 25 nëntor 2020 është ndarë nga jeta […]

Hapet panairi i punës dhe karrierës


[ad_1]   Sot do të hapet edicioni i pestë i Panairit Nacional të Punës dhe të Karrierës, i cili për herë të parë do të organizohet online përmes platformës virtuale: virtual.kosovafair.com. ngjarja mbahet ditën e enjte, 25 nëntor 2020 nga ora 09:00 deri në orën 16:00. Fjalën hyrëse do ta kenë: Ministri i Punës dhe […]

10 mjekë dhe 12 infermierë janë të infektuar me COVID-19 në Spitalin e Pejës


[ad_1] Vija e parë e frontit kundër COVID-19 janë duke u infektuar nga pandemia e coronavirusit duke vënë në rrezik shërbimet shëndetësore në vend. Në Spitalin Rajonal të Pejës aktualisht janë të infektuar 10 mjekë, 12 infermierë dhe shtatë punëtorë të shërbimit administrativ dhe teknik. Në anën tjetër, Oda e Mjekëve të Kosovës ka njoftuar […]

Veshjet e viteve 90-ta që s’ u larguan kurrë nga moda (FOTO)


[ad_1] Secila dekadë njihet për stilin e vecantë të veshjes. Vitet e 90-ta kanë treguar që stili i asaj dekade i ka mbijetuar edhe shekullit të ri. Më poshtë mund t’i shikoni disa prej fotografive që dëshmojnë se moda e viteve 90-të s’ ka ikur kurrë: Julia Roberts (1991) — Zendaya (2019) Naomi Campbell (1996) — Kim […]

Tavolina shumëngjyrëshe, lodra ideale për zhvillimin e aftësive motorike te fëmijët


[ad_1] Të mësojmë duke luajtur. Kjo duhet të jetë motoja e secilit prind. andaj, prindërit duhet të kenë kujdes të vecantë në përzgjedhjen e lodrave për më të vegjëlit e tyre. Kjo tavolinë shumëngjyrëshe është idealja për fëmijën tuaj. Aktiviteteti me këtë tavolinë bëhet magjik. Ka aktivitete të ndryshme për të zgjuar kureshtjen tuaj: duke […]

“Gjuha Shqipe dhe Trashëgimia”, ishte temë e diskutimit në “Diaspora Flet”


[ad_1] E Hënë, 23 Nëntor 2020 – 9:10 albinfo.ch Keystone (AP Photo/Visar Kryeziu) “Gjuha Shqipe dhe Trashëgimia”, ishte tema e diskutimit në ditën e tretë të konferencës “Diaspora Flet”, moderuar nga gazetarja Rudina Xhunga. Roli i gjuhës shqipe në mirëmbajtjen e identitetit kulturor dhe etnik të shqiptarëve në diasporë, sfidat që përballet tashmë mësimdhënia në […]

Kryetarët e Komunave me plane për zhvillimin ekonomik


[ad_1] Me diskutimin e rolit të komunave në zhvillimin e ekosistemit të ndërmarrësisë janë përmbyllur aktivitetet e Odës Ekonomike Amerikane në Kosovë në kuadër të Javës Globale të Ndërmarrësisë që organizohet nën udhëheqjen e Qendrës së Inovacionit të Kosovës. Drejtori ekzekutiv i Odës Amerikane, Arian Zeka, tha se komunat kanë një rol të rëndësishëm në […]

Kërkohet urgjentisht shtimi i infermierëve


[ad_1] Oda e Infermierëve, Mamive dhe Profesionistëve tjerë shëndetësorë, pas analizimit të situatës me COVID-19, i ka bërë thirrje ministrit të Shëndetësisë Armend Zemaj që të shtojë urgjentisht numrin e infermierëve në institucionet shëndetësore. Në një postim në Facebook thuhet se një gjë e tillë duhet të ndodhë pasi që numri i stafit infermieror të […]

MSh vazhdon nënshkrimin e kontratave për specializantët e rinj


[ad_1] Nga sot e deri më 19 nëntor 494 specializantë do të nënshkruajnë kontratat me Ministrinë e Shëndetësisë. Kjo është bërë e ditur në uebfaqen e Ministrisë së Shëndetësisë. Kandidatët të cilët do të marrin kontratën duhet të marrin me vete kopjen e letërnjoftimit dhe të xhirollogarisë bankare. Kontratën do të marrin specializantët e Onkologjisë, […]

Maqedoni e Veriut – rajonet e banuara me shqiptarë, me standard më të ulët jetësor


[ad_1] Rajonet e banuara me popullsi kryesisht shqiptare në Maqedoninë e Veriut, kanë standard më të ulët jetësor, thuhet në të dhënat e reja të publikuara nga Enti Shtetëror i Statistikave. Sipas raportit “Rajonet në Maqedoninë e Veriut” të publikuar nga Enti i Statistikave, del se paga mesatare e qytetarëve në Shkup është për 150 […]

Alarmi i COVID, pranë 20% e mjekëve të Kosovës të infektuar


[ad_1] Sëmundja COVID-19 ka prekur edhe mantelbardhët. deri më tani në nivel vendi janë infektuar mbi 710 mjekë. Këtë e ka bërë të ditur Oda e Mjekëve e Kosovës për KALLXO.com. “deri më tani janë mbi 710 mjekë të infektuar (me COVID-19). Me sëmundje aktive janë mbi 50 prej tyre”, thuhet në përgjigjen e Odës. […]

Mushkolaj: Jo mbyllje totale, por kontrollë serioze


[ad_1] Analisti, Imer Mushkolaj ka reaguar pas paralajmërimit të kryeministrit Hoti se mund të ketë mbyllje totale. Mushkolaj ka shkruar se s’ duhet mbyllje totale por kontroll serioz, përcjellë Gazeta Blic. Ai shkruan se kontrolla serioze duhet të bëhet, Me kusht që ka mbetë diçka serioze në këtë vend. Ky është postimi […]

Oda Ekonomike e Kosovës kundër mbylljes totale: Do lejë pasoja të pariparueshme në ekonomi


[ad_1] Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës është kundër idesë së kryeministrit Hoti, për mbyllje totale. Rukiqi thotë se komentet e tij i dha edhe në komitetin për menaxhimin e pandemisë. Ai deklaron për Gazeta Blic se mbyllja totale do linte pasoja të pariparueshme për ekonominë. “I kam dhënë komentet e mija edhe në komitetitn […]

Vdes nga coronavirusi mjeku nga Suhareka


[ad_1] Ka humbur betejën me COVID-19 doktori nga Suhareka, Sedat Hoti. Hoti ishte specialist i Fizioterapisë dhe shef i Shërbimit të Fizioterapisë. Për vdekjen e tij ka njoftuar edhe Oda e Mjekëve të Kosovës, e cila u shprehur ngushëllime familjarëve, miqve dhe kolegëve të tij. Vdekjen e Hotit e kishte bërë të ditur edhe drejtori […]

Doktori nga Theranda humbi jetën nga Covid-19, Oda e Mjekëve tregon kush ishte ai


[ad_1] Oda e Mjekëve të Kosovës, ka dhënë detaje për vdekjen e doktorit Sedat Hoti, i cili humbi betejën me koronavirusin. “Dr. Hoti ka qenë specialist i fiziatrisë dhe i ka shërbyer pacientëve pranë Spitalit të Përgjithshëm në Prizren si shef i shërbimeve të terapisë fizikale”, thuhet në postimin e OMK-së. Kjo Odë ka shprehur […]

Reagim i Këshillit të Shoqatave Shqiptare për sulmin terrorist në Vjenë: “Terroristët s’ përfaqësojnë asnjë grup etnik. Ata janë simbol i së keqes”


[ad_1] Këshilli Koordinues i Shoqatave Shqiptare në Austri dënon aktin terrorist në Vjenë. E Mërkurë, 4 Nëntor 2020 – 23:20 albinfo.at Këshilli Koordinues i Shoqatave Shqiptare në Austri (KKShShA) dënon aktin terrorist të ndodhur ditën e hënë në Vjenë, kryeqytetin botëror të paqes, tolerancës dhe bashkëjetesës, në të cilin pati dhe viktima […]

Punime të planifikuara, KEDS njofton për ndërprerje të rrymës gjatë ditës së nesërme


[ad_1] KEDS ka planifikuar punime edhe nesër në sistemin energjetik të Kosovës, qoftë për projekte investuese qoftë për sigurinë e rrjetit. Për këtë arsye në disa lokalitete do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike për disa orë. Ky është orari sipas rajoneve të vendit: Rajoni i Prishtinës Punime në projekte investive Data e punimit: 05-11-2020 […]

​KEDS dhe Komuna e Pejës investojnë miliona euro në Rugovë


[ad_1] KEDS-i dhe Komuna e Pejës kanë bashkuar forcat të mërkurën që të investojnë mbi 2 milionë euro në rrjetin elektrik të Rugovës. Kjo është arritur pas marrëveshjes që nënshkruan Kryeshefi Ekzekutiv i KEDS-it, Alper Erbas dhe kryetari i Pejës, Gazmend Muhaxheri. Kjo u bë e ditur me anë të një komunikate të lëshuar nga […]

Synohet rritja e sigurisë nacionale kibernetike me anë të partneritetit publiko-privat


[ad_1] Me organizimin e Odës Ekonomike Amerikane në Kosovë dhe me një panel ekspertësh vendor dhe të huaj, është mbajtur një forum virtual rreth sigurisë kibernetike në vend. Në këtë forum u tha se avancimi digjital i përshpejtuar nga pandemia COVID-19 ka sjellë përfitime përshoqërinë, por në të njejtën kohë u ka hapur rrugë rreziqeve […]

Numri i shikuesve në kinematë e Kosovës në rritje


[ad_1] Të dhënat zyrtare të ASK, për vitin 2019 tregojnë se pati më shumë shfaqje teatrore në teatrin “Dodona”, ndërsa shikues më shumë kishte teatri “Oda”. Për dallim nga kjo, primat të të parit për nga numri i shfaqjeve e kishte Teatri Kombëtar i Kosovës në vitin 2018. Tek Galeritë e Kosovës, pati më pak […]

​OAK: Shumë biznese po mbyllen për shkak të gjendjes me Covid-19


[ad_1] Drejtues të Odës së Afarizmit të Kosovës, kanë deklaruar se shumë ndërmarrje po mbyllen për shkak të gjendjes me Covid-19 dhe se ky numër pritet të rritet në vazhdimësi, andaj i bëjnë thirrje Kuvendit të Kosovës që sa më shpejt të miratohet ligji për rimëkëmbje ekonomike. Kryetari i bordit të OAK, Skënder Krasniqi ka […]

Vdes nga coronavirusi një mjek nga Vushtrria


[ad_1] Pandemia e COVID-19 mori jetën e shtatë mantelbardhëve. Mbrëmë coronavirusi qe fatal edhe për mjekun familjar nga Vushtrria, Safet Idrizi. Lajmin për vdekjen e tij e ka bërë të ditur Oda e Mjekëve të Kosovës. Njoftimi i OMK:Humb betejën me koronavirusin mjeku familjar nga Vushtrria Ndahet nga jeta Dr. Safet Idrizi Dr. Idrizi ka […]

Oda e Mjekëve: Mungojnë mjetet mbrojtëse, mjekët po atakohen çdo ditë nga virusi


[ad_1] Profesionistët shëndetësor po punojnë në kushte jo adekuate sidomos gjatë pandemisë. Kryetar i Odës së Mjekëve, Pleurat Sejdiu, tha se s’ po shohin strategji në sistemin e reformimin shëndetësor dhe përmasimin e kushteve të punës. “Neve si profesionist na kanë akuzuar se jemi gjatë tërë kohës duke protestuar për shkak të pagave të vogla. […]

Sulmohet tekniku i Klinikës së Radiologjisë në vendin e punës


[ad_1] Një punëtor i Klinikës së Radiologjisë në QKUK është sulmuar gjatë orarit të punës. Lajmin e ka bërë të ditur Oda e Infermierëve të cilët njëherit edhe e kanë dënuar këtë akt. “Oda e Infermierëve, Mamive dhe Profesionistëve tjerë shëndetësorë dënon ashpër sulmin ndaj teknikut të radiologjisë B.R., që ka ndodhur në vendin e […]

Pandemia ua vë drynin mbi 750 bizneseve në Kosovë


[ad_1] Gjatë kohës së pandemisë COVID-19, sipas të dhënave të Agjencisë për Regjistrim të Bizneseve në Kosovë, janë mbyllur 761 biznese të cilat kanë pasur të punësuar 1,316 punëtorë në Kosovë. Numri më i madh i bizneseve zyrtarisht të mbyllura kanë punuar në sektorin e tregtisë me shumicë dhe pakicë, pasuar nga industria përpunuese, hoteleria […]

Pandemia ua vë drynin mbi 750 bizneseve


[ad_1] Gjatë kohës së pandemisë COVID-19, sipas të dhënave të Agjencisë për Regjistrim të Bizneseve në Kosovë, janë mbyllur 761 biznese të cilat kanë pasur të punësuar 1,316 punëtorë në Kosovë. Numri më i madh i bizneseve zyrtarisht të mbyllura kanë punuar në sektorin e tregtisë me shumicë dhe pakicë, pasuar nga industria përpunuese, hoteleria […]

Me kusht që në nëntor hyn në fuqi Ligji i Rimëkëmbjes – zëdhënësi i Trustit tregon kur mund të bëhet tërheqja e 10%


[ad_1] Trusti po përgatitet për t’ua mundësuar qytetarëve të Kosovës të bëjnë tërheqjen e 10-përqindëshit të kursimeve të tyre. Sipas zëdhënësit Jeton Demi, Me kusht që në nëntor hyn në fuqi Ligji për Rimëkëmbjen Ekonomike, atëherë nga dhjetori qytetarët mund të bëjnë tërheqjen, raporton KOHA. Demi ka treguar se rreth gjysma e kontributdhënësve mund të […]

Yll Raçi: Pandemia ka ndarë shumë çifte, posa gratë s’kanë ditë të gatuajnë


[ad_1] Yll Raçi apo i njohur ndryshe edhe si “Shabani” ka qenë i ftuar në emisionin “Sui Generis” i cili ka rrëfyer për jetën e tij jo të zakonshme. Raçi merret me aktivitete të ndryshme: pajtimi i gjaqeve, msitni, pjesëmarrje në oda etj. Duke i njohur mire këto fusha ai ka rrëfyer se në kohë […]

Agjencia e statistikave publikoi raportin për zhvillimet kulturore në Kosovë për 2019-ën


[ad_1] Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) ka publikuar sot të dhënat statistikore për zhvillimet kulturore në vend gjatë 2019. Raporti i ASK-së “Statistikat e Kulturës” për vitin 2019, ofron të dhëna statistikore lidhur me aktivitetet e teatrove, shtëpive të kulturës, galerive, muzeve, bibliotekave, kinemave, baletit, filarmonisë, ansamblit dhe qendrës kulturore për fëmijë. Sipas rezultateve […]

Delegacioni i Korporatës Zhvillimore Financiare takohet me Odën Amerikanë


[ad_1] Delegacioni i Korporatës Zhvillimore Financiare (DFC) të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, i kryesuar nga Caleb McCarry, këshilltar i kryeshefit ekzekutiv të DFC, John Jovanovic, drejtor menaxhues për rajonin e Ballkanit Perëndimor dhe Egjeut në DFC, dhe Brian Martalus, drejtor për marrëdhëniet për Evropë dhe Euroazi në DFC janë takuar me drejtorin ekzekutiv të […]

Çmimet e barnave në Kosovë, më të shtrenjtat në rajon


[ad_1] Qytetarët e Kosovës paguajnë 10 milionë euro në vit barna më shtrenjtë sesa qytetarët e vendeve të rajonit, thonë nga Oda e Farmacistëve. Kjo ngase në vend s’ ka unifikim të çmimit të barnave. Laramania e çmimeve të barnave nëpër barnatoret e Kosovës, sipas farmacistëve, ka ndikuar që qytetarët të mos kërkojnë cilësi në […]

Pas tërheqjes së Odës së Avokatëve nga Memorandumi, AGK njofton të gjithë mekanizmat vendorë e ndërkombëtarë


[ad_1] Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës (AGK), ka bërë të ditur ditur se sot i ka njoftuar të gjitha organet kompetente vendore dhe ndërkombëtare për tërheqjen e njëanshme të Odës së Avokatëve të Kosovës (OAK) nga Memorandumi i Bashkëpunimit i cili u mundësonte anëtarëve të AGK-së (gazetarë, kameramanë dhe fotoreporterë), përfaqësim dhe mbrojtje ligjore falas. […]

Sejdiu akuzon Bordin për shkollim specialistik: Shkeljet e tyre shkojnë deri në hetime për krim


Pleurat Sejdiu, kryetar i Odës së Mjekëve të Kosovës, ka kritikuar edhe një herë procesin e specializimeve, i munguar tash e sa vite. Si mysafir në emisionin Frontal në T7, Sejdiu ka thënë se shkeljet kanë shkuar deri në atë masë për të pasur edhe hetime për krim. “Shkeljet shkojnë deri në hetime për krim”, […]

error: Content is protected !!