Kontrabandim me barna dhe mito, arrestohet një oficer doganor dhe një person i dyshuar


[ad_1] Dogana e Kosovës ka bërë të ditur se është arrestuar një oficer doganor dhe një person tjetër me dyshimin për dhënie të mitos dhe kontrabandim të barnave. Në njoftim thuhet se njësit e Doganës kanë gjetur sasi të barnave në një veturë në afërsi të pikë kalimi kufitar dhe në bazë të dyshimit të […]

“Kallzona diçka…” event i organizuar nga Shoqata e Informatikës


[ad_1] Shoqata e Informatikës, e cila ka për synim ngritjen dhe avancimin e kapaciteteve ekzistuese për përfshirjen e informatikës në arsim në të gjitha nivelet parauniversitare në Kosovë, tashmë ka filluar me aktivitetet e saj. “Kallzona diçka…” është eventi i organizuar nga Shoqata e Informatikës, në këtë event folësit tregojnë diçka interesante nga përvoja dhe […]

Këngëtarit James Blunt i kthehet bajoneta e vjedhur e luftës së Kosovës


[ad_1] Këngëtari James Blunt ka rimarrë objektet e çmuara që iu grabitën, përfshirë edhe një bajonetë, të cilën e kishte kujtim nga koha kur shërbente si ushtar në vitin 1999 në Kosovë. Bashkë me bajonetën, grabitësit i kishin marrë edhe një orë që i përkiste gjyshit të tij. Sipas mediave britanike, pasi zbuloi se i kishin […]

Gjërat që ju qojnë në pagjumësi


[ad_1] Pa gjumë, shëndeti juaj, edhe fizik edhe mendor, gjithashtu edhe aftësia juaj për tu fokusuar vuan. Dhe le të jemi të sinqertë, pa një sasi adekuate të pushimit, asnjëri prej nesh s’ jemi në disponim të mirë. Ka disa mënyra  të vërteta dhe të provuara për të pushuar më mirë gjatë natës, si p.sh. […]

Trazirat në Kongresin amerikan, 4 të vdekur dhe 52 të arrestuar


[ad_1] Katër persona kanë humbur jetën gjatë trazirave që u shkaktuan në Kongresin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Sipas policisë metropolitane të Washingtonit gjithashtu janë arrestuar 52 persona, 47 prej tyre posaqë kanë shkelur urdhrin e shtetrrethimit, bën me dije në një deklaratë për mediat shefi i policisë metropolitane të Washington, Chief Robert J. […]

Të kërkuar nga Interpol për trafik droge, ekstradohen dy shqiptarë në Itali


[ad_1] Ishin shpallur në kërkim ndërkombëtar për trafik të lëndëve narkotike, arrestohen në Tiranë me qëllim ekstradimi drejt Italisë dy shtetas. Sipas policisë është arrestuar një 49 vjeçar i cili është kishte rolin e një menaxheri të një grupi që merrej me trafikim droge. Ky shtetas, në periudha të ndryshme kohore, merrej me sigurimin e […]

Tre policë qëllohen për vdekje në Francë, një i plagosur


[ad_1] Tre oficerë të policisë janë qëlluar për vdekje dhe një i katërt është plagosur në Francën qendrore. Sipas kanalit francez të lajmeve BFMTV, ekipi po i përgjigjej një raporti të dhunës në familje në një shtëpi pranë Puy-de-Dome kur sulmuesi hapi zjarr. Kryebashkiaku i qytetit, Francois Chautard tha se oficerët u qëlluan nga një […]

Arrestohet polici në Shqipëri, pasi vrau Klodian Rasha


[ad_1] Klodian Rasha, u qëllua për vdekje nga një efektiv i forcave “Shqiponja” pak pas mesnate, në zonën e Laprakës në Tiranë. Ishte ora 01:45 minuta, kur një patrullë e policisë me dy efektivë, i kërkoi të ndalonte, pasi, siç thotë policia, kishte parë disa veprime të dyshimta të tij në një orar ku lëvizja […]

Vrasja në pritë e policit shqiptar, hetimet e përqëndruara te grabitja dhe konfliktet e mundshme


[ad_1] Një efektiv i Policisë së Shtetit u ekzektua me armë zjarri mëngjesin e së shtunës në Lezhë, në atë që duket si një pritë nga persona akoma të panjohur. Xhulio Prela 26-vjeç, efektiv i Forcave të Ndërhyrjes së Shpejtë në Shkodër, u gjet i vrarë në automjetin e tij në superstradën Lezhë-Milot, pranë fshatit […]

Policia gjermane ndalon autobusin nga Kosova, kapen 10 persona ilegalë


[ad_1]   Gjatë një kontrolli në një stacion në Leipheim të Gjermanisë, policia gjeti dhjetë pasagjerë në një autobus kosovar të cilët s’ posedonin leje qëndrimi. Raportohet se procedimi penal ka filluar kundër të gjithë të akuzuarve. Gjashtë të akuzuar kishin tejkaluar lejet e tyre të qëndrimit me 200 ditë. Pra, gjashtë nga të akuzuarit, […]

Policia gjermane ndalon autobusin nga Kosova, gjenden 10 persona pa leje qëndrimi


[ad_1] Gjatë një kontrolli në stacionin e pushimit në Leipheim, policia ka gjetur dhjetë pasagjerë në një autobus kosovar të cilët s’ kishin leje qëndrimi. Ndaj të gjithë të përmendurve është iniciuar procedimi penal, shkruan dpa.de. Pas konsultimit me zyrën e prokurorit publik, nga shtatë udhëtarët u mblodhën depozita sigurie me shuma të ndryshme, secila […]

Policia gjermane kap në autobusin kosovar 10 persona pa leje qëndrimi


[ad_1] Dy shtetasit e Maqedonisë së Veriut, bazuar në vulat në pasaportat e tyre, kishin hyrë në Gjermani pa pasur aspak leje qëndrimi E Premte, 4 Dhjetor 2020 – 19:00 albinfo.ch Gjatë një kontrolli në stacionin e pushimit në Leipheim, policia ka gjetur dhjetë pasagjerë në një autobus kosovar të cilët s’ kishin leje qëndrimi. […]

9 vite burg të akuzuarit për vrasjen në tentativë të policit


[ad_1] Gjykata Themelore në Gjilan ka shpallur aktgjykim dënues ndaj të akuzuarit B. M. Ai akuzohej se ka kryer dy vepra penale. Vrasje e rëndë në tentativë dhe armë mbajtje pa leje.  B.M., akuzohej se më 28.03.2020, rreth orës 13:00 minuta, në fshatin Vërbovc, Komuna e Kllokotit, pas një mosmarrëveshje të mëhershme lidhur me detyrën […]

Gjermani: Familja shumanëtarëshe nga Kosova refuzon testimin, ruhet nga forca të sigurisë


[ad_1] E Mërkurë, 2 Dhjetor 2020 – 15:25 albinfo.ch Markus Spiske Avatar of user Markus Spiske Markus Spiske @markusspiske @markusspiske Është bërë e ditur se një familje nga Kosova në Gjermani ka këmbëgulur të mos bëjë testimin për Covid, me gjithë kerkesat e shumta nga autortitet e këtij shteti, transmeton albinfo.ch. Gazeta gjermane Blid shkruan […]

Më shumë se 300 protestues të arrestuar në Bjellorusi


[ad_1] Autoritetet në Bjellorusi kanë arrestuar më shumë se 300 protestues të cilët ishin pjesë e protestave masive kundër Alyaksandr Lukashenkas. Shumica e arrestimeve ndodhën në kryeqytetin Minsk, por gjithashtu pati arrestime edhe në Brest, Hrodno, Barauliany dhe qytete të tjera, raportoi grupi i të drejtave të njeriut Vyasna. Ministria e brendshme e Bjellorusisë ka […]

Udhëheqësi i opozitës ruse thirrje BE-së: Godisni me sanksione oligarkët rusë


[ad_1] Udhëheqësi i opozitës ruse, Aleksei Navalni i bëri thirrje Bashkimit Evropian të godasë me sanksione ekonomike oligarkët që kanë lidhje të ngushta me Presidentin Vladimir Putin. “s’ ka kuptim t’u vësh sanksione gjeneralëve e kolonelëve apo individëve të tjerë që s’ udhëtojnë shumë,” tha zoti Navalny në komente me anë të lidhjes me videokonferencë. […]

Osmani në Ditën e Ushtrisë: Anëtarësimi i Kosovës në NATO është synim strategjik


[ad_1] Ushtruesja e detyrës së presidentit, Vjosa Osmani u është drejtuar për herë të parë ushtarëve të Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK), me rastin e Ditës së Forcës. Osmani prezantimin e saj e bëri me anë të një video-mesazhi, meqenëqë vazhdon izolimin pas infektimit me Coronavirus. Me këtë rast Osmani ka thënë se ushtria […]

Njesia anti-terror e merr në pyetje, Floresha Rasha thotë se pas vdekjes së burrit e martuan me Lavdrim Muhaxherin


[ad_1] Anti-terrori në Policinë e Shtetit, ka marrë në pyetje Floresha Rashën, një nga të riatdhesuarat nga Kampi Al Howl në Siri. Oficerët e Anti-terrorit e kanë pyetur nënën e 3 fëmijëve, se si iku në Siri dhe kush i kontaktoi. Ajo u shpreh se ishte bashkëshorti i saj Diamant Rasha, i cili u vra […]

Specialja refuzon kërkesën e Salih Mustafës për ndërprerjen e paraburgimit, përmend lidhjet e tij me aparatin e inteligjencës


[ad_1] Në vendimin për shqyrtimin e kërkesës për ndërprerjen e paraburgimit për Salih Mustafën, gjyqtari i procedurës paraprake Nicolas Guillou, ka vendosur ta refuzojë kërkesën e Mustafës për ndërprerjen e paraburgimit, duke e përmendur rrezikun e ikjes dhe ndikimin në dëshmitarë si rezultat i lidhjes së tij me aparatin e inteligjencës në Kosovë. Në arsyetimin […]

FSK-së i bashkohen 3 oficerë që kanë kryer akademinë ushtarake në Gjermani


[ad_1] Kryeministrit i vendit, Avdullah Hoti, ka bërë të ditur se Forcës së Sigurisë së Kosovës iu shtuan edhe tre oficerë të rinj. “Falënderime për Bundeswehrin. Nëntoger Albestrim Rexhepin, Nëntoger Nuhi Pronaj dhe Nëntoger Rinor Hamiti, kanë kryer me sukses Akademinë Ushtarake në Qendrën Gjermane të Kadetëve dhe nga data 15 Dhjetori i këtij viti […]

E fshehin në rrobat për të burgosurin, familjarët përpiqen të fusin drogë në Burgun e Dubravës


[ad_1] Shërbimi Korrektues i Kosovës ka njoftuar se ka arritur të parandalojë futjen e drogës në burgun e Dubravës. Sipas njoftimit, rasti ka ndodhur sot rreth orës ‪‪15:45. Oficerët korrektues kanë gjetur një sasi narkotikësh që familjarët kanë tentuar ta fusin në ambientet e burgut ku ndodhet një i afërm i tyre. “Oficerët korrektues gjatë […]

Brukseli paralajmëron Francën për “lirinë e mediave”


[ad_1] Gazetarët francezë dhe organizatat për lirinë e mediave janë duke e kundërshtuar një projektligj të sigurisë në Francë, në bazë të të cilit do të kufizohej e drejta për të filmuar ose fotografuar pjesëtarët e policisë që janë në detyrë. Komisioni Evropian në një përgjigje për agjencinë AFP ka thënë se mediat duhet të […]

Jakup Krasniqi refuzoi ushqimin dhe pijet gjatë transferimit për në Hagë


[ad_1] Në raportin e Gjykatës Speciale për arrestimin e Jakup Krasniqit tregohet se si ish kryetari i Kuvendit të Kosovës kishte refuzuar ushqimin dhe pijet që i ishin ofruar nga oficerët e SPO-së, gjatë kohës sa po transferohej për në Hagë. Në raport thuhet se Krasniqi kishte refuzuar të dy ushqimet që i ishin ofruar. […]

Gjatë arrestimit, Jakup Krasniqi kishte provuar ta përdorte telefonin, oficerët ia kishin larguar nga dora


[ad_1] Gjykata Speciale ka publikuar raportin e arrestimit të ish kryetarit të Kuvendit të Kosovës, Jakup Krasniqi. Krasniqi ishte arrestuar mëngjesin e 4 nëntorit në shtëpinë e tij. Në raport, tregohet se derisa oficeri ia arrestimit po ia lexonte Krasniqit të drejtat e tij si i arrestuar, ai kishte kapur telefonin dhe po bënte diçka […]

Thaçi i kërkoi Speciales që të mbajë konferencë për media para arrestimit


[ad_1] Gjykata Speciale ka publikuar raportin e arrestimit të ish presidentit Hashim Thaçi dhe gjithë atë se çfarë kishte ndodhur që nga ngritja e aktakuzës e deri te vendosja e tij në qendrën e paraburgimit në Hagë. Presidentit Thaçi i ishte konfirmuar aktakuza me 4 nëntor pak pas orës 15:00. Thaçin e kishin takuar zyrtarë […]

Vdes nga COVID-19 një rreshter i Policisë së Kosovës


[ad_1] Rreshteri i Policisë së Kosovës, Sokol Maxharraj ka humbur jetën si pasojë e infektimit nga COVID-19. Këshilli për Mbrojtje e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut ka ngushëlluar Ministrinë e Punëve të Brendshme dhe Policinë e Kosovës për vdekjen e rreshterit. “Sokol Maxharraj, magjistër i Gjuhës dhe Letërsisë Shqipe për një kohë të gjatë […]

Mijëra gjermanë protestojnë kundër planeve për masa ndaj pandemisë


[ad_1] Disa mijëra njerëz u mblodhën të mërkurën në Berlin për të protestuar kundër planeve të kancelares, Angela Merkel, që të fitojë më shumë kompetenca për të zbatuar kufizimet që synojnë frenimin e përhapjes së koronavirusit. Parlamenti i Gjermanisë pritet të miratojnë ligje që mund të lejojë qeverinë të vendosë kufizime siç është distanca fizike; […]

​Miratimi i vaksinës antiCOVID-19 është pranë, megjithatë ka akoma pyetje pa përgjigje


[ad_1] Kompanitë farmaceutike Pfizer dhe BioNTech pohojnë se vaksina e tyre eksperimentale është 90 për qind efektive në parandalimin e infeksionit COVID-19. Sidoqoftë, ky është vetëm një vlerësim fillestar. Të dhënat e performancës brenda grupeve specifike demografike s’ janë akoma të disponueshme. Leif Erik Sander nga Spitali Charite në Berlin thotë se niveli i efektivitetit […]

Shpërthen koronavirusi te Shërbimi Sekret në SHBA, rezultojnë pozitivë mbi 130 oficerë


[ad_1] Më shumë se 130 oficerë të Shërbimit Sekret të Shteteve të Bashkuara kanë rezultuar pozitivë me koronavirusin ose kanë qenë në kontakt të ngushtë me kolegët e infektuar, njoftoi gazeta “The Washington Post”. Raporti, i botuar të premten, iu atribua tre personave “me njohuri për stafin e agjencisë”. Oficerët e Shërbimit Sekret, të cilët, […]

Rrëfimi i kosovares që u bë pilote e ushtrisë amerikane


[ad_1] Valdeta Mehanja, një storie suksesi në fushën ushtarake amerikane E Shtunë, 14 Nëntor 2020 – 16:40 albinfo.ch Valdeta Mehanja u ngjit në skenën e Muzeut të Aviacionit të Ushtrisë amerikane për të marrë diplomën e shkollës së fluturimit në shtator, dhe bëri krenarë të gjithë shqiptarët, përcjell albinfo.ch. Ajo ka lindur në Kosovë, ndërsa […]

Brenda burgut ku po mbahet Thaçi, Veseli, Krasniqi dhe të tjerët


[ad_1] Shtatë ish-udhëheqës politikë e ushtarakë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK) po mbahen në paraburgim në Hagë. Ata akuzohen për një sërë veprash, nga ato për frikësim të dëshmitarëve që rëndojnë mbi ish-krerët e Organizatës së Veteranëve të Luftës e deri ta vrasjet dhe trajtimin mizor të njerëzve, për të cilat akuzohen ish-krerët e […]

Gjendet i vrarë ish-oficeri i Këshillit Kroat të Mbrojtjes i dënuar për krime lufte


[ad_1] Ditën e hënë sipas policisë në Monstar,ish oficeri i Këshillit Kroat të Mbrojtjes Marko Radiç, është gjetur i vrarë dhe një i dyshuar për vrasjen e tij ka rënë në prangat e policisë. “Dy orë e gjysmë pas kryerjes së krimit oficerët tanë arrestuan të dyshuarin”– tha Ministria e Brendshme e Kantonit Hercegovina-Neretva të […]

Emrat që mund të drejtojnë politikën e jashtme të Bidenit


[ad_1] Po kërkoni ndonjë shenjë se çfarë drejtimi mund të marrë politika e jashtme e presidentit të zgjedhur amerikan, Joe Biden? Provoni ta kujtoni kohën e katër vjetëve më parë, kur Biden ka punuar në Shtëpinë e Bardhë si nënpresident. Janë rreth 4,000 emërime politike që çdo administratë e re duhet t’i bëjë, në politikën […]

Amerikanët festojnë para Shtëpisë së Bardhë


[ad_1] Disa vendvotime në Shtetet e Bashkaura të Amerikës (SHBA) janë akoma të hapura, por disa qytetarë atje kanë filluar të festojnë në sheshin “Black Lives Matter Plaza”, i cili është para Shtëpisë së Bardhë. Një grup aty performonte muzikë të zhanrit funk. Një grup i personave aty po shpërndanin fletushka kundër Trumpit, transmeton Klan […]

I dënojmë fuqishëm sulmet terroriste në Vjenë


[ad_1] Kryeministri i Republikës së Kosovës, Avdullah Hoti, i ka dërguar një letër Kancelarit të Austrisë, Sebastian Kurz. me anë të kësaj letre, Kryeministri Hoti, në emër të Qeverisë së Republikës së Kosovës, i ka dënuar sulmet terroriste që tronditën mbrëmë kryeqytetin e Austrisë, Vjenën. ‘’I dënojmë në formën më të fuqishme të mundshme sulmet […]

​Nehammer: Sulmi terrorist në Vjenë me motive islamike


[ad_1] Sulmi terrorist në qendër të Vjenës kishte motive islamike, kështu deklaroi sot në mëngjes ministri i brendshëm i Austrisë, Karl Nehammer. Policia tha se tre kalimtarë të rastit u vranë dy burra dhe një grua si dhe një sulmues i cili u qëllua për vdekje nga policia. ”Sulmuesi ishte simpatizant i grupit të milicisë […]

Flet policia e Vjenës, tre të vdekur dhe 15 të plagosur pas sulmit terrorist


[ad_1] Policia e Vjenës ka konfirmuar se tre persona kanë humbur jetën nga sulmi terrorist që ka ndodhur mbrëmë. me anë të Twitterit, nga ky institucion thonë se bëhet fjalë për dy burra dhe një grua që kanë humbur jetën pasi që janë qëlluar me armë zjarri. Gjithashtu, bëhet e ditur se gjithsej 15 persona […]

Çekia nis kontrollet në kufirin me Austrinë, siguron ndërtesat hebraike


[ad_1] Pas dukurisë në Vjenë, policia në Çeki ka bërë të ditur se në mbrëmje ata ishin “duke kryer kontrolle të rastit në automjete dhe pasagjerë” në kufirin e vendit me Austrinë pas sulmit, raporton Euronews, transmeton Albinfo.ch “Oficerët e policisë ushtrojnë mbikëqyrje të shtuar mbi ndërtesat më të rëndësishme hebraike në Republikën Çeke”. “Ne […]

Ushtarët nga Maqedonia e Veriut do të bëjnë sigurimin e Manastirit të Deçanit


[ad_1] Sot, misioni i udhëhequr nga NATO në Kosovë, KFOR, mirëpriti kontingjentin e 27-të nga Maqedonia e Veriut. 44 trupa nga kazermat “Kuzman Josifovski – Pitu” në Tetovë, të udhëhequr nga kapiteni Hristijan Dimchevski, do të shërbejnë në Komandën Rajonale të KFOR-it Perëndim me qendër në Pejë. Sipas njoftimit të NATO-s, ata do të kontribuojnë […]

Kanada, 2 të vrarë e 5 të plagosur në sulmin me thikë


[ad_1] Të paktën dy persona janë vrarë me thikë dhe pesë të tjerë janë plagosur në Qytetin Quebec, në Kanada. Policia u tha njerëzve të qëndronin brenda pasi një burrë “i veshur me rroba mesjetare” sulmoi “viktima të shumta” me një thikë të shtunën në mbrëmje, transmeton rtv21.tv. Një burrë në mes të të 20-ve […]

Gjermania dhe Franca me masa të ashpra ndaj zviceranëve që udhëtojnë në këto shtete


[ad_1] Gjermania dhe Franca kanë sjellë bllokime më të ashpra sesa Zvicra dhe ka paralajmërime se kontrollet kufitare do të sigurohen që udhëtarët zviceranë  t’u përmbahen rregullave. Ministri i Brendshëm gjerman, Horst Seehofer, thotë se oficerët e policisë nga i gjithë vendi do të dërgohen në zonat kufitare. Ata do të kenë kompetenca emergjente për […]

Ministri Lleshaj thotë se është keqkuptuar, s’ e shau deputetin Murrizi “polic”


[ad_1] Në një njoftim të publikuar në Facebook, ministri Sandër Lleshaj thotë se komenti i tij kundër deputetit Murrizi: “Polic ke qenë dhe polic ke mbetur” s’ nënkupton një cilësim fyes për figurën e policit, për të cilin ai thotë se ka respektin më të lartë. Komenti në parlament të enjten i Ministrit të Brendshëm […]

Bllokohen udhët në Paris prej eksodit masiv, para rivendosjes së karantinës kombëtare (fotot)


[ad_1] Kilometra radhësh trafiku shiheshin mbrëmë në Paris teksa njerëzit tentonin një eksod masiv nga qyteti, para rivendosjes se karantinës së dytë kombëtare në Francë. Pamjet ajrore tregonin bllokimeve të mëdha të trafikut teksa njerëzit largoheshin drejt shtëpive të tyre të pushimit para rivendosjes së shtetrrethimti të orës 21.00Të tjerë parizienë kishin mbushur stacionet hekurudhore […]

Validohen skuadrat e këmbësorisë në detyrat për mbrojtjen territoriale


[ad_1] Ministria e Mbrojtjes e Republikës së Kosovës ka njoftuar për validimin e skuadrave të këmbësorisë në detyrat për mbrojtjen territoriale. Sipas njoftimit, në poligonin e stërvitjeve kolektive taktike të FSK-së në Babaj të Bokës, u realizua stërvitja fushore “ Ujku Alfa-1” me demonstrimin stërvitor pesëditor të shkathtësive operuese të njësiteve të Komandës së Regjimentit […]

Dritan Abazoviq kërcënohet me jetë


[ad_1] Policia ka nisur hetimet ndaj shtetasit malazez, R.S. me pretendimin se e kërcënoi Dritan Abazoviqin, dhe meqenëse s’ jeton në Mal të Zi, u kërkua ndihma e Interpolit për ta privuar nga liria, shkruan danas. Në një mesazh kërcënues, Abazoviq u tha se do të të vritej Vetëm po të bashkëpunon me çetnikët në […]

Përfundon ekzaminimi i mjekëve zviceranë në Qendrën e Paraburgimit në Prizren, avokati Gashi jep detaje


[ad_1] specialistët e Qendrës Universitare Romande të Mjekësisë Ligjore në Zvicër – Lausanne të cilët kanë ardhur në Kosovë për të hetuar vdekjen e Astrit Deharit, sot kanë qenë në qelinë e qendrës së paraburgimit ku ka qëndruar ai. Bashkë me specialistët kanë qenë edhe avokati i familjes Dehari, Prokurori, Gjykatësi i procedurës paraprake. Ka […]

Komandanti i Kosharës tregon si kishin planifikuar atentat kundër Sheshelit: Na ndali ish-presidenti


[ad_1] Hisen Berisha, Komandanti i Kosharës, ka rrëfyer se si organizoi atentat kundër Sheshelit në kohën sa ishte student. “Ne ishim të organizuar në atë kohë si studentë, pasi në të gjitha proceset e rëndësishme për kombin kanë qenë studentët. Kosova ishte një terr informativ të përgjithshëm. Ka qenë një mision i KSBE-së që informonte […]

Transportonin 3 çanta me kanabis për në Greqi, kapen nga policia greke 3 të rinj


[ad_1] Tre të rinj nga Shqipëria janë arrestuar mbrëmjen e djeshme nga policia greke në Ksehorën e Poshtme, pranë Filatit, Greqi. Arrestimi i tyre është bërë pasi ata janë kapur nga oficerët e policisë të Departamentit të Prokurorisë së Drogës të Nën-Drejtorisë së Sigurisë Igumenicës në bashkëpunim me oficerët e policisë të Departamentit të 2-të  […]

Roja bredgetare greke bllokon 1,2 ton marihuanë


[ad_1] Roja bredgetare greke bllokoi rreth 1,2 ton marihuanë dhe arrestoi dy persona në një zonë bregdetare në Peloponez. Sipas informacioneve të para, operacioni në shkallë të gjerë, në tokë dhe në det, përfundoi me bllokimin e një skafi, që sipas mediave greke erdhi nga Shqipëria dy ditë më parë dhe me arrestimin e dy […]

Dy oficerë të ushtrisë së Shqipërisë në Komandën e Forcës së Bashkuar në ShBA


[ad_1] Forcat e Armatosura shqiptare do të kontribuojnë me dy oficerë në Komandën e Forcës së Bashkuar, që ka për qëllim mbrojtjen e linjave të komunikimit strategjik të Atlantikut të Veriut dhe parandalimin nga çdo sulm i mundshëm, përmes angazhimit të Flotës së 2-të të Marinës amerikane. Kështu ka bërë të ditur ministrja e Mbrojtjes […]

Raportet e zbulimit paralajmërojnë për kërcënime të lidhura me zgjedhjet amerikane


[ad_1] Zyrtarët amerikanë të sigurisë kanë paralajmëruar se ekstremistë të dhunshëm vendas përbëjnë kërcënim për zgjedhjet presidenciale të muajit tjetër, kurse një zyrtar paralajmëron madje për ekzistencën e përbashkët të tensioneve në rritje politike, trazirave civile dhe fushatave të huaja të dezinformimit. Dokumenta të FBI-së dhe Departamentit të Sigurisë Kombëtare (DHS) thonë se kërcënimi nga […]

Tentojnë të fusin në burg telefon, e fshehin në papuçe


[ad_1] Shërbimi Korrektues i Kosovës ka njoftuar se sot rreth orës ‪13:05 në Qendrën e Paraburgimit në Prizren oficerët korrektues kanë arritur të parandalojnë një kontrabandë. Sipas komunikatës, familjarët e njërit nga të paraburgosurit kishin tentuar që në Qendër të fusnin një telefon. “Oficerët korrektues gjatë kontrollit të rrobave të sjella nga familjarët, më saktësisht […]

Gardianët në Prizren gjejnë telefon në papuqe për një të paraburgosur


[ad_1] Shërbimi Korrektues i Kosovës ka njoftuar se në Qendrën e Paraburgimit në Prizren sot gjatë ditës është tentuar të futet një telefon. Sipas njoftimit, telefoni ishte futur në papuqet të cilat familjarët i kishin sjellë të paraburgosurit së bashku me rroba të tjera. “Oficerët korrektues gjatë kontrollit të rrobave të sjella nga familjarët, më […]

Gjenden 28 emigrantë në dy lokacione në Kumanovë


[ad_1] Ministria e Punëve të Brendshme e Maqedonisë së Veriut informoi se sot herët në mëngjes, në aksione të ndara në fshatrat Vaksincë dhe Llojan të Kumanovës kanë gjetur 28 ​e​migrantë nga Bangladeshi, Pakistani dhe Afganistani. “Në orët e hershme të mëngjesit, Qendra Rajonale për Çështjet e Kufirit në Veri dhe oficerët e policisë nga […]

Rrëzohet aeroplani me 500 kilogramë kokainë


[ad_1] Një aeroplan i vogël është rrëzuar menjëherë pas ngritjes në shtetin oqeanik Papa Guinean e Re. Sipas Policisë kjo ngjarje pasi që aeroplani ishte mbingarkuar me kokainë, që destinacion kishte tregun australian. Oficerët e Policisë kanë thënë se “lakmia” e bandës dhe mbingarkimi me kokainë ka ndikuar në rrëzimin e aeroplanit, raporton BBC. Besohet […]

Analizë letrare e romanit ”Kështjella” nga Ismail Kadare


Romani ”Kështjella” , i botuar me 1970, është ndër veprat e para të ”Ismail Kadaresë” , me të cilën, sikurse edhe me “Gjeneralin e ushtrisë së vdekur”, i ikën në mënyrë mjeshtërore skematizmit që e impononte metoda e realizmit socialist, duke krijuar kështu një vepër, e cila, edhe si përmbajtje, edhe si strukturë, si atëherë […]

Dita e Pavarësisë së SHBA-së, festë edhe për shqiptarët


[ad_1] E Shtunë, 4 Korrik 2020 – 10:00 albinfo.ch Tashmë Shtetet e Bashkuara të Amerikës festojnë çdo 4 Korrik – Ditën e Pavarësisë. 4 Korriku shënon këtë vit 242-vjetorin e shpalljes së pavarësisë së Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Dita e Pavarësisë në SHBA, kudo festohet me parada madhështore, festime familjare dhe mbyllet me hedhjen […]

error: Content is protected !!