Më shumë se një e katërta e martesave përfunduan në divorc, Shqipëria e dyta në rajon për numrin e lartë


Më shumë se një e katërta e martesave përfunduan në divorc në vitin 2019 (26.1 divorce për 100 martesa nga 21 vitin e mëparshëm), duke shënuar një nivel rekord dhe rritje të ndjeshme në raport me 1990-n, kur ky tregues ishte vetëm 9.2 divorce. Ndonëse në rritje në raport me vitet e mëparshme, divorcet akoma […]

OKB: Në prill u realizua furnizimi i dytë me vaksina nga COVAX në Shqipëri


Sipas të dhënave nga OKB, Shqipëria ka marrë nga COVAX këtë muaj furnizimin e dytë me vaksina. “Më shumë se 430 mijë vetë janë vaksinuar në Shqipëri që nga janari e deri tani”, tha  të enjten Fahran Haq, zëvendës-zëdhënësi i Sekretarit të Përgjithshëm. Shqipëria do të marrë sasinë e mjaftueshme nga COVAX-i për të vaksinuar […]

Basha dhe bashkëshortja rrëfejnë historinë e dashurisë: Për 5-6 vjet ishim shokë, kur ikëm në Holandë ishim të dashur


Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, së bashku me bashkëshorten Aurela, kanë rrëfyer për herë të parë së bashku njohjen e tyre, që përfundoi më pas me kurorëzimin e martesës. Të ftuar këtë të diel tek Ardit Gjebrea, Lulzimi dhe Aurela rrëfyen se kanë qenë për 5-6 vite shokë, ndërsa më pas, në nga viti […]

OBSH: Shqipëria, shteti me më pak mjekë për 10 mijë banorë në Evropë


Shqipëria renditet në vendin që kishte më pak mjekë për 10 mijë banorë në Europë, edhe në vitin 2019, sipas të dhënave të Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), të përditësuara në shkurt 2021. Ndonëse me rritje, në krahasim me vitin 2016, kur ky tregues ishte 12.2, sërish Shqipëria ka më pak mjekë në dispozicion të […]

Sot Dita Botërore e ndërgjegjësimit mbi Autizmin


Sot është Dita Botërore e Autizmit e cila synon të rrisë ndërgjegjësimin dhe edukimin lidhur me çrregullimet e spektrit të autizmit dhe përmirësimin e jetës së tyre. Dita Botërore e Autizmit është vendosur nga Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara, me rezolutën “62/139” në vitin 2007, më tepër si një përpjekje për t’i dhënë […]

Përse Kinoa Është Një nga Ushqimet Më të Shëndetshme në Botë


Në qoftë se s’ e dini se çfarë është kinoa atëherë jeni në artikullin e duhur. E për të gjithë ju që e njihni, do t’ju tregojmë se sa shumë vlera ka dhe sa e domosdoshme është për shëndet të mirë. Ky është një ushqim i lashtë i kultivuar fillimisht në Amerikën Jugore, por ka […]

Lufta globale kundër tuberkulozit goditet nga pandemia e Covid-19


Në prag të Ditës Botërore të tuberkulozit më 24 mars, mjekët po paralajmërojnë se përparimi në luftën globale kundër kësaj sëmundjeje është sprapsur me më shumë se një dekadë nga pandemia e koronavirusit. Pas fillimit të pandemisë, shumë spitale i dhanë përparësi trajtimit të pacientëve me Covid-19. Tuberkulozi vrau 1.4 milion njerëz në të gjithë […]

Raporti i OKB: Pandemia, gratë në Shqipëri u prekën më shumë psikologjikisht dhe ekonomikisht


Pandemia e COVID-19 ka rritur punën e papaguar të grave që njihen si punët e shtëpisë dhe kujdesi. Në Shqipëri treguesit kanë qenë dukshëm më të lartë dhe shqetësues se nga shumë vende të tjera dhe një raport i Komisionit Ekonomik për Europën në Kombet e Bashkuara tregon se ndikimi psikologjik dhe ai në shëndetin […]

OBSh kërkon vijimin e vaksinimit me AstraZeneca


Pasi një numër i madh vendesh të Bashkimit Evropian pezulluan përdorimin e vaksinës së AstraZeneca-s, Organizata Botërore e Shëndetit deklaroi se benefitet që vijnë nga kjo vaksinë janë më të mëdha se rreziqet. Po ashtu, OBSH këshilloi që vaksinimet të vijojnë, raporton CNN. Deklarata e agjencisë së OKB-së, vjen pas disa raportimeve për mpiksje të […]

Lansohet projekti i radhës “E-Shëndetësia”


Është lansuar projekti i radhës “E-Shëndetësia” i cili është po ashtu i në rajon. Ky projekt është lansuar në Qendrën Kryesore të Mjeksisë Familjare, këtë e ka bërë të ditur, Bujar Gashi, Drejtor i Drejtorisë së Shëndetësisë, me anë të një postimi në Facebook. Postimi i plotë: “Sot, në Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare kemi […]

OKB Në Alarm: Shpërdorimi i Ushqimeve Në Nivele alarmante


Më shumë se 930 milionë tonë ushqime që janë tregtuar në vitin 2019 kanë përfunduar në mbeturina, sipas një studimi të ri të Programit Mjedisor të Organizatës së Kombeve të Bashkuara (UNEP). Në partneritet me organizatën bamirëse e ekonomisë qarkore, WRAP, studimi i OKB raporton se 1/5 e ushqimeve që iu ofrohen konsumatorëve, me anë […]

LANSOHET KAMPANJA “BASHKË KUNDËR COVID-19”


Në vazhdën e aktiviteteve për parandalimin e përhapjes së infeksionit me COVID-19, është lansuar sot fushata nacionale për informimin dhe ndërgjegjësimin e popullatës për mirëmbajtjen dhe forcimin e zbatimit të masave parandaluese dhe përgatitjen për fushatën e vaksinimit kundër COVID-19. Ministri në detyrë i Shëndetësisë z. Armend Zemaj, tha se një vit i ballafaqimit me […]

Rrëfimi i britanikut i cili ka “simptoma të COVID-19”, gati një vit pasi u sëmur për herë të parë


Richard Roels u infektua për herë të parë me COVID-19 në muajin mars të vitit të kaluar. Gati një vit më pas, ai ende po vuan simptomat e sëmundjes. Kjo, sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, u tregua edhe fundjavën e kaluar kur Roels u përpoq të shkonte për një shëtitje, por këmbët e tij […]

Raporti i ri i OKB për mjedisin sugjeron ndryshime edhe në mënyrën e të ushqyerit


me anë të ndryshimit të klimës, humbjes së biodiversitetit dhe ndotjes, njerëzit po e shndërrojnë gjithmonë e më shumë Tokën në një planet të pabanueshëm. Për këtë arsye, bota nevojitet që të bëjë ndryshime drastike në shoqëri, në ekonomi dhe në jetën e përditshme, thotë raporti më i fundit i OKB-së për mjedisin. Në ndryshim […]

Raporti i OKB: Situata Me Menaxhimin e Varfërisë Në Vitin e Dytë Të Pandemisë


Kriza e Covid-19 ka sjellë varfëri në shumë qytetarë evropianë. Njerëzit në situata ekonomike të vështira kanë kaluar edhe në vështirësi më të mëdha. Ky është rasti i Raymond Jacquet. Më parë ai ishte librashitës dhe tani merr një pension të vogël. Në mënyrë që të plotësonte nevojat e tij, shkonte në tregjet e përkohshme […]

BE-ja autorizon përdorimin e vaksinës AstraZeneca për të gjithë të rriturit


BERLIN (AP) — Rregullatorët autorizuan të premten përdorimin e vaksinës së kompanisë AstraZeneca për koronavirusin tek të rriturit në të tërë Bashkimin Evropian, mes kritikave se blloku s’ po lëviz aq shpejt sa duhet për të vaksinuar popullatën e tij. Komisioni i specialistëve të Agjencisë Evropiane të Barnave rekomandoi njëzëri që vaksina të përdoret tek […]

OKB: Deri Në Fund Të Shekullit Temperatura Mund Të Rritet Për 3 Gradë


Ndonëse ngadalësimi ekonomik i shkaktuar nga pandemia e koronavirusit (COVID-19) këtë vit pritet të shkaktojë që emisionet e dioksidit të karbonit të bien me 7 për qind, bota është akoma duke ecur drejt rritjes së temperaturave prej më shumë se 3 gradë Celsius deri në fund të këtij shekulli, thuhet në raportin e OKB-së.  Programi […]

Sot është Dita Ndërkombëtare e të Drejtave të Njeriut


10 dhjetori, në mbarë botën, shënon Ditën Ndërkombëtare të të Drejtave të Njeriut. Kjo ditë vjen si një përkujtim i përvjetshëm i Deklaratës për të Drejtat Universale të Njeriut, e cila u miratua në vitin 1948 nga Asambleja e Përgjithshme e OKB-së. Pas këtij akti, u ftuan të gjitha shtetet në botë që ta respektojnë […]

Dita Ndërkombëtare e Vullnetarizmit


Dita Ndërkombëtare e Vullnetarizmit është ditë e caktuar nga OKB në vitin 1985 dhe u dedikohet të gjithë atyre vullnetarëve që punojnë në interes të shoqërisë. Me këtë rast, Lets do it, që është një ndër organizatat që realizon aktivitete të ndryshme mjedisore vullnetare,në këtë ditë do t’i shpallë vullnetarët e vitit 2020. Ceremonia e […]

Paralajmëron OBSH: Vaksina s’ nënkupton zero raste me Covid!


Mbërritja e disa vaksinave efikase kundër COVID-19 dhe optimizmi që e shoqëron s’ duhet të ulin kujdesin, mbasi ato s’ do të eliminojnë virusin, paralajmëroi Organizata Botërore e Shëndetësisë. “Vaksinat s’ nënkuptojnë zero COVID”, konfirmoi Mike Ryan, i ngarkuar për situatat e urgjencës në agjencinë e OKB-së duke shpjeguar se vetëm vaksinat s’ mund të […]

OBSH: Vaksina s’ nënkupton zero COVID-19


Mbërritja e disa vaksinave efikase kundër COVID-19 dhe optimizmi që e shoqëron s’ duhet të ulin kujdesin, ngase ato s’ do të eliminojnë virusin, paralajmëroi Organizata Botërore e Shëndetësisë. “Vaksinat s’ nënkuptojnë zero COVID”, konfirmoi Mike Ryan, i ngarkuar për situatat e urgjencës në agjencinë e OKB-së duke shpjeguar se vetëm vaksinat s’ mund të […]

OKB: Do të duhen vite për rimëkëmbjen globale nga Covid-19


Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së tha të enjten se dëmi që COVID-19 ka bërë globalisht s’ do të zhbëhet vetëm nga një vaksinë dhe se një rimëkëmbje e plotë nga pandemia do të marrë vite, ndoshta dekada. “Ndikimi social dhe ekonomik i pandemisë është jashtëzakonisht i madh dhe në rritje”, tha Antonio Guterres në një […]

Guterres kritikon kombet që injoruan udhëzimet e OBSH-së për pandeminë


Sekretari i Përgjithshëm i KB-së, Antonio Guterres kritikoi sot vendet që injoruan rekomandimet e Organizatës Botërore të Shëndetësisë në lidhje me pandeminë e COVID-19. “Agjencia shëndetësore e KB dha udhëzime shkencore që duhej të ishte baza për një përgjigje të koordinuar globale”, tha ai në fjalimin e hapjes së Asamblesë së Përgjithshme të KB të […]

​Reshitaj: Për Ditën Ndërkombëtare të Personave me Aftësi të Kufizuar u fol shumë, u bë shumë pak


Deputetja e Kuvendit nga radhët e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), njëherit Kryetare e Komisionit Parlamentar për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale, Albena Reshitaj, ka thënë se sot për Ditën Ndërkombëtare të Personave me Aftësi të Kufizuar në Kosovë u fol shumë, por u bë shumë pak. “U fol edhe sot edhe dje…dhe gjithe kjo […]

Dita ndërkombëtare e Personave me Nevoja të Veçanta


  Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, më shumë se një miliard njerëz në të gjithë botën jetojnë me nevoja të veçanta. Këta persona, përgjithësisht, kanë më shumë probleme shëndetësore, mundësi më të pakta ekonomike, edukim dhe arritje akademike më të ulëta. Kjo ndodh më së shumti për shkak të barrierave me të cilat ata përballen […]

OKB-ja paralajmëron se prodhimi i lëndëve djegëse po tejkalon synimet për klimën


Një raport i ri ka paralajmëruar më 2 dhjetor se bota planifikon të prodhojë më shumë se dyfishin e sasisë së lëndëve të dëmshme djegëse deri më 2030, në krahasim me normat që janë në përputhje me frenimin e ngrohjes globale. Sipas Marrëveshjes së Parisit për Klimën, të vitit 2015, shtetet janë zotuar për një […]

Mediet serbe propaganduan idenë se Trump dhe Putin do zgjidhnin konfliktin Kosovë-Serbi në të mirën e tyre


Një projekt i titulluar “Zbulimi i rrjeteve dezinformuese ruse dhe masave aktive që nxisin secesionizmin dhe revizionizmin kufitar në Evropën Qëndrore dhe Lindore” ka arritur të nxjerrë narrativat dominuese nëpër mediumet serbe, të cilat kryesisht e portretizojnë Rusinë si aleatin e tyre kryesor. Projekti, i realizuar nga Nikola Burazer, studiues serb në politikat bashkëkohore në […]

Gati 40 vjet pas shfaqjes së SIDËS


Kanë kaluar afro dyzet vjet që kur një sëmundje e re nisi të shfaqej në Shtetet e Bashkuara. Më vonë ajo do të bëhej e njohur me emrin SIDA, sindroma e mungesës së imunitetit të fituar. Sot në botë ka më shumë se 38 milionë njerëz që jetojnë me virusin HIV, i cili shkakton SIDËN. […]

BE dënon vrasjen në atentat të zyrtarit të lartë bërthamor në Iran


Bashkimi Evropian ka dënuar sot vrasjen e kreut të programit bërthamor të Iranit, Mohsen Fakhrizadeh, në një atentat me stil terrorist, duke e quajtur “akt kriminal. Zëdhënësi i çeshtjeve të jashtme të BE, Peter Sano, tha se vrasja e shkencëtarit iranian pranë kryeqytetit Teheran, shkel parimet e të drejtave të njeriut. “Ky është një akt […]

Cakaj në PDK? Sqarohet ministri i jashtëm shqiptar


Kryediplomati shqiptar Gent Cakaj, ka folur pas refuzimit të Serbisë që atij t’i jepet titulli “Qytetar Nderi” i Bujanocit. Cakaj flet edhe për spekulimet se ai po bëhet pjesë e PDK-së. Cakaj e ka parë më të rëndësishme vlerësimin politik që iu është bërë nga përfaqësuesit institucional të Bujanocit, teksa ka thënë se s’ zbrapset […]

Vrasja e shkencëtarit iranian thekson dobësinë në sigurinë e Iranit


Udhëheqësi suprem i Iranit po kërkon shpagim për vrasjen e shkencëtarit kryesor të lidhur me programin bërthamor të vendit. Të shtunën, Ajatollah Ali Khamenei bëri thirrje për “ndëshkim përfundimtar” të kujtdo që është përgjegjës për vdekjen e Mohsen Fakhrizadeh, siç tha ai. Vrasja ditën e premte e Mohsen Fakhrizadeh, figura e dytë më e lartë […]

Iran, vritet shkencëtari i lidhur me programin ushtarak bërthamor


Shkencëtari i njohur bërthamor i Iranit, Mohsen Fakhrizadeh vdiq në spital pas një atentati të premten, pranë Teheranit njoftuan mediat iraniane. Fakhrizadeh dyshohej prej kohësh nga vendet perëndimore dhe Izraeli si dhe nga kundërshtarët në mërgim të Republikës Islamike si organizatori i asaj që ata e quajnë një program i fshehtë i bombës bërthamore, i […]

Kjo është limuzina 1.3 milionë paund e Kim Jong-Un (FOTO)


ndërsa flitet shumë për vuajtjet dhe urinë e popullit të Koresë së Veriut, lideri King Jong-Un jeton mes luksit. Një vëmendje të mëdha kanë tërhequr shpesh limuzinat Daimler që përdor në takimet e nivelit të lartë. Lideri koreano-verior përdor një limuzinë gjermane, e cila kushton 1.3 miliardë paund. Shitja e mallrave luksoze Koresë së Veriut, […]

OKB: Dhuna e burrave ndaj grave është gjithashtu një pandemi


në të tërë botën të mërkurën u shënua Dita Ndërkombëtare për Eliminimin e Dhunës ndaj Grave. Në shumë vende gratë thanë se bllokimet për shkak të pandemisë, kishin rritur nivelin e dhunës, duke i lënë ato të ekspozuara ndaj një rreziku më të madh. Kombet e Bashkuara thanë se, që nga shpërthimi i pandemisë së […]

Ofendimet e njollosin Konferencën e OKB-së në përvjetorin e marrëveshjes së paqes në Bosnjë


Një takim për Bosnjën i mbajtur në Kombet e Bashkuara, OKB, për të shënuar çerekshekullin e arritjes së marrëveshjes së Dejtonit është përshkallëzuar në një zënkë ndërmjet lideri serb të Bosnjës Milorad Dodik dhe Përfaqësuesit të Lartë të Bashkësisë Ndërkombëtare, Valentin Inzko.    Një tryezë e rrumbullakët e KB për të ardhmen e Bosnje dhe […]

Përveç Blinken si Sekretar Shteti, këta janë katër të emëruarit e tjerë në Aministratën Biden


Presidenti i zgjedhur amerikan Joe Biden pritet të emërojë të martën anëtarët e parë të kabinetit të tij, që sipas njoftimeve përfshijnë ish-zëvendës sekretarin e shtetit Antony Blinken në krye të Departamentit të Shtetit. Zoti Blinken ka lidhje të ngushta me Presidentin e zgjedhur Biden. Ai ka shërbyer në role të nivelit të lartë të […]

Avokati i Popullit i pakënaqur me punën e organeve të drejtësisë për rastin e ‘gylenistëve’


Avokati i Popullit, Naim Qelaj, ka reaguar pas publikimit të raportit të grupit punues i OKB-së për ndalime arbitrare i cili e ka konsideruar si shkelje të të drejtave të njeriut dëbimin e gjashtë shtetasve turq nga Kosova për në Truqi në mars të viti 2018. Sipas këtij grupi punues, privimi nga liria i gjashtë […]

Aplikimi për Kartonin e Gjelbër, vetëm pas shtatorit 2021


Numri i madh i veturave të paregjistruara është vetëm një nga problemet që Kosova duhet të zgjidhë para se të bëhet aplikimi për anëtarësim në Këshillin e Byrosë Evropiane që siguron Kartonin e Gjelbër, thotë Sami Mazreku ushtrues i detyrës së drejtorit ekzekutiv të Byrosë Kosovare të Sigurimit. Për të pakësuar numrin e veturave të […]

​Administrata Biden do të ketë qasje më proaktive ndaj Kosovës


Fitorja e Joe Biden në zgjedhjet presidenciale të Shteteve të Bashkuara të Amerikës po konsiderohet të jetë lajm i mirë për Kosovën. Spektri politik dhe shoqëria civile vlerësojnë për KosovaPress se administrata Biden do të ketë qasje më proaktive ndaj Kosovës. Njohësi i çështjeve të sigurisë, Nuredin Ibishi pret që presidenti i ri amerikan të […]

Kosova hesht, OKB i sugjeron dëmshpërblim për 6 shtetasit e dëbuar turq


Gjashtë shtetasit turq Kahraman Demirez, Mustafa Erdem, Hasan Huseyin Gunakan, Yusuf Karabina, Osman Karakaya dhe Cihan Ozkan të arrestuar në Kosovë dhe të dëbuar në Turqi në mars 2018, u dënuan me 56 vjet dhe 7 muaj e gjysmë burgim. Por, përkundër shumë raporteve vendore e ndërkombëtare, institucionet e drejtësisë në Kosovë deri më tani […]

OKB paralajmëron se Jemeni mund të përballet me krizën më të rëndë të urisë


Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres ka paralajmëruar se Jemeni i shkatërruar nga lufta, është “në rrezik të pashmangshëm të përballjes me urinë më të rëndë që bota ka parë në dekada”, ku jeta e miliona njerëzve është në rrezik. Ky paralajmërim i shefit të OKB-së vjen pas raportimeve nga Shtetet e […]

Kosova ‘përballë drejtësisë’ për deportimin e gjashtë shtetasve turq


Dëbimi i gjashtë shtetasve turq nga Kosova për në Truqi në mars të viti 2018 është konsideruar si shkelje e të drejtave të njeriut nga grupi punues i OKB-së për ndalimet arbitrare. Sipas këtij grupi punues privimi nga liria i gjashtë shtetasve turq ishte arbitrar dhe në kundërshtim me të drejtat e njeriut, përkatësisht të […]

Kryeministri Hoti: Qeveria e përkushtuar për respektimin e të drejtave të fëmijëve


Kryeministri Avdullah Hoti ka thënë se Qeveria është e përkushtuar për për respektimin e të drejtave të fëmijëve. Një deklaratë të tillë, Hoti e ka bërë ne konferencën për lansimin e rezultateve të Anketës Globale të Treguesve të Shumëfishtë 2020. “Qeveria e Republikës së Kosovës është e përkushtuar që me tërë potencialin e vet të […]

Ministrja Evis Kushi, mesazh të rëndësishëm në Ditën Botërore të Fëmijëve


“Sado të përpiqemi të bëjmë për fëmijët është gjithmonë pak, përderisa ata meritojnë gjithnjë e më shumë!” – është mesazhi që Ministrja Evis Kushi ka përcjellë këtë mëngjes në kuadër të Ditës Botërore të Fëmijëve.Ajo ka zgjedhur të urojë këtë ditë përmes një fotoje të realizuar me Denisën e vogël nga Xibraka e Elbasanit në […]

​Drejtësi e specializuar apo diversion dhe mashtrim special


Shoqatat e Dala nga Lufta e UÇK-së, Lidhja e Shkrimtarëve e Kosovës, Shoqëria Lëvizja dhe Shoqata e ish të Burgosurve Politikë, me anë të një deklarate të përbashkët kanë dënuar njëzëri veprimet e fundit të Gjykatës Speciale karshi ish-krerëve të UCK-së. Në deklaratën e përbashkët të këtyre shoqatave ndër të tjera thuhet se “Hapja spektakolare […]

Kurti flet për ‘dorëzimin’ e ish-krerëve të UÇK-së në Speciale


Në vitin 2019, pak para se të bëhej kryeministër i Kosovës, Albin Kurti kishte deklaruar se po të vijë Vetëvendosje në qeverisje, s’ do t’i dorëzonin të akuzuarit në Gjykatën Speciale. ndërkohë, tash në një intervistë për KALLXO.com, i pyetur Po qe se do t’i dorëzonte të akuzuarit në Speciale po të ishin në pushtet, […]

Pas zgjedhjeve të ardhshme, situata do të ndryshojë radikalisht


Në një intervistë të gjatë, Albin Kurti flet rreth aktakuzës së Gjykatës Speciale, pasojave politike, zgjedhjeve të reja dhe synimin e tij për t’u rikthyer në pushtet me 50 përqind të votave.   Brenda 41 muajve të fundit, Vetëvendosje ka arritur të dalë si partia më e votuar në Kosovë, me liderin e saj Albin […]

OKB konstaton se Kosova bëri shkelje të të drejtave të njeriut në rastin e ‘Gylenistëve’


Arrestimi dhe dëbimi i ‘Gylenistëve’ nga Kosova s’ i ka ikur syrit të Organizatës së Kombeve të Bashkuara. Grupi punues i OKB-së për ndalimet arbitrare në nëntor të këtij viti ka konstatuar se shteti i Kosovës ka bërë shkelje të të drejtave të njeriut kur i ka ndaluar dhe transferuar me forcë gjashtë shtetasit turq […]

COVID-19 prek edhe OBSh-në – regjistrohen dhjetëra raste brenda selisë së saj


As Organizata Botërore e Shëndetit s’ i ka shpëtuar pandemisë COVID-19. Sipas raportimeve të fundit, janë 65 persona të infektuar nga stafi i kësaj organizate me seli në Gjenevë. Sipas Euronews, në mesin e të prekurve janë edhe pesë persona që kanë pasur kontakt me personat jashtë. Agjencia Shëndetësore e OKB-së bëri të ditur se […]

Nga libraria presidenciale e Clintonit del deklarata e Ibrahim Rugovës në SHBA e vitit 1993, njoftoi amerikanët për terrorin e Serbisë në Kosovë


 Presidenti Rugova kishte deklaruar se atë javë në Amerikë do të njoftonte liderët e Kombeve të Bashkuara dhe liderët e Amerikës për terrorin që po bënte Serbi ndaj shqiptarëve. Për t’u treguar mirë amerikanëve, ai kishte marrë shembuj se si po keqtrajtohen sistamtikisht shqiptarët. Deklarata është e vitit 1993 Rugova kishte shkuar në Amerikë me […]

Ish kryeprokurori i EULEX-it tregon nga e kanë pikënisjen aktakuzat e Speciales


Ish kryeprokurori i EULEX John Clint Williamson, i cili ka qenë në krye të hetimeve për krime lufte ndaj ish pjesëtarëve të UÇK, është shprehur se aktakuzat e Gjykatës Speciale s’ kanë për qëllim njësimin e viktimës me agresorët gjatë luftës në Kosovë. Sipas tij, këto aktakuza e kanë pikënisjen nga shqiptarët e Kosovës. “Këto […]

Ish-prokurori i EULEX-it për akuzat e Ramës ndaj Bashës: Të pavërteta, s’kanë lidhje me raportin


Kryetari i PD, Lulzim Basha është përfshirë nga një valë akuzash nga kryeministri Edi Rama dhe mazhoranca që ai drejton lidhur me akuzat e Gjykatës Speciale mbi ish-krerët e UÇK-së dhe rolit të tij si përkthyes pranë UNMIK asokohe. Por sipas ish-kryeprokurorit të EULEX, John Clint Ëilliamson, gjatë një interviste ekskluzive për RTV Ora tha […]

Clint Williamson: Aktakuzat e Speciales e kanë pikënisjen nga shqiptarë të Kosovës!


Në intervistën e tij për RTV Ora, ish kryeprokurori i EULEX John Clint Williamson, i cili ka qenë në krye të hetimeve për krime lufte ndaj ish pjesëtarëve të UÇK, është shprehur se aktakuzat e Gjykatës Speciale s’ kanë për qëllim njësimin e viktimës me agresorët gjatë luftës në Kosovë. Sipas tij, këto aktakuza e […]

BBC konfirmon kasetën e Bellanicës me filmimet e masakrës së Krushës së Madhe


Ekzistencën e filmimeve të masakrës në Krushë të Madhe nga ushtria serbe e vërteton ky artikull i BBC që mban datën 4 Prill 1999. Vetëm disa ditë pas kësaj masakre gjigandi mediatik anglez, ishte i pari që transmetoi pamjet që tronditën botën. BBC thuhet në artikull ka mundur të sigurojë pamjet ekskluzive të masakrës serbe […]

Një mik i mirë në kohë të vështira 


Një përgjigjie ndaj shkrimit të Aidan Hehhir lidhur me Presidencën në ardhje të Joe Biden si dhe ndikimin e saj në Kosovë.  Të hënën e lexova shkrimin e Aidan Hehir, “Biden s’ e ka shkopin magjik për ta rregulluar Kosovën,” e cila ofron një pikëpamje të një gote gjysmë të zbrazët lidhur me atë se […]

Lulzim Basha për akuzat e Ramës: kurrë s’kam qenë pjesëtar i ndonjë procesi hetimi ndaj UÇK-së


Kreu i PD, Lulzim Basha  ka sqaruar përfundimisht rolin e tij gjatë luftës së Kosovës si hetues dhe anëtar i UNMIK e Tribunalit të Hagës. Basha garanton se s’ ka qenë kurrë pjesëtar i ndonjë procesi hetimi ndaj UÇK dhe luftëtarëve të saj. Madje ai thekson se detyra si hetues që ka pasur ka qenë […]

Vetëvendosja i kërkon Parlamentit të Shqipërisë të miratojë një rezolutë për dënimin e gjenocidit nga Serbia


Qendra e Lëvizjes Vetëvendosje në Shqipëri i ka kërkuar Parlamentit shqiptar të miratojë një rezolutë për njohjen dhe dënimin e gjenocidit nga Serbia. “Rezoluta në Kuvendin e Republikës së Shqipërisë për njohjen dhe dënimin e këtij gjenocidi, megjithëse e vonuar, është një domosdoshmëri tashmë që përpjekjet për ta përmbysur të vërtetën e kombit tonë janë […]

Gjithçka që ndodhi rreth Gjykatës Speciale gjatë dy javëve të fundit


Dy javët e para të nëntorit të 2020-tës dolën të jenë javët e Gjykatës Speciale. Pothuajse gjithçka që ndodhi nga fillimi i këtij muaji ishte e lidhur me Dhomat e Specializuara të Kosovës me seli në Hagë. Mëngjesin e katër nëntorit udhët e Prishtinës dhe të Drenasit u shkelën nga uniformat e policisë së EULEX-it. […]

Shefi i OKB-së uron presidentin e zgjedhur të SHBA-së, Joe Biden


Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres, të hënën uroi, Joe Biden, për fitoren e presidencës së SHBA-së dhe popullin amerikan për një “ushtrim të demokracisë”. Presidenti i zgjedhur amerikan, Joe Biden dhe zëvëndëspresidentja e zgjedhur, Kamala Harris po vazhdojnë të marrin urime nga liderë të ndryshëm botërorë pavarësisht faktit se presidenti amerikan, […]

Ne jemi Ndërmarrja e Përbashkët Çlirimtare


Ish zëdhënësi e UÇK Jakup Krasniqi ka thënë fjalët e para përpara dhomave të caktuara në Gjykatën Speciale. Në fjalën e tij, Krasniqi tha se është fyerje që UÇK-ja të quhet “ndërmarrje e përbashkët kriminale” dhe se “ndërmarrje e tillë kanë qenë serbët”. “Cilësimi i Prokurorit se ne qenkemi ndërmarrje kriminale e përbashkët, për mua […]

Përplasen Rama e Basha, shkak Dick Marty


Debati virtual lidhur me miratimin e raportit të Dick Marty, ka vazhduar edhe sot në mes kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama dhe kryetarit të Partisë Demokratike, Lulzim Basha. Ky i fundit tha se Rama bën zëdhënësin e Beogradit. Rama ka pyetur Bashën Po qe se është e vërtetë se ka përdorur maskë si atëherë, kur […]

“Më mirë të bëhej Gjykata Speciale nga OKB-ja, se sa nga ne”


Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Liburn Aliu, në emisionin DPT te Fidani në T7, ka thënë se më mirë do të ishte të bëhej Gjykata Speciale nga OKB’ja se sa nga ne. “Na thoshin Po qe se s’ e bëjmë ne, e bëjnë OKB’ja. Po le të bëjnë OKB’ja, më mirë të na dënojnë të huajt, […]

Deputeti i VV-së: Më mirë të bëhej Gjykata Speciale nga OKB-ja, se sa nga ne


Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Liburn Aliu, ka thënë se më mirë do të ishte të bëhej Gjykata Speciale nga OKB’ja se sa nga ne. “Na thoshin Po qe se s’ e bëjmë ne, e bëjnë OKB-ja. Po le të bëjnë OKB’ja, më mirë të na dënojnë të huajt, se sa ta dënojmë ne vetën”, është […]

Lufta, politika dhe gjyqi ndaj Hashim Thaçit


Historia politike e presidentit tashmë të dorëhequr të Kosovës, Hashim Thaçi është padyshim e lidhur edhe me historinë  e vet Kosovës. Studenti i historisë nga fshati Burojë e Skenderajt, ka qenë një ndër figurat kryesore të Kosovës së luftës, pasluftës dhe pavarësisë. Sot pas konfirmimit të aktakuzës për krime lufte nga Gjykata Speciale, presidenti Hashim […]

Ramë Buja për Specialen: Po të bënte krime UÇK-ja s’ do ta ndihmonte NATO dhe SHBA


Ramë Buja, ish anëtar i Shtabit të Përgjithshëm të UÇK-së, ka thënë se është i pakuptimtë arrestimi i Jakup Krasniqit, ish zëdhënës i kësaj ushtrie. Po ashtu për të e pakuptimtë është edhe aktakuza ndaj Rexhep Selimit, ish luftëtar, tash deputet në Kuvendin e Kosovës, njofton Klan Kosova. “Të thuhet se kanë kryer krime është […]

Paralajmërimi i OKB për Përgapjen e Covid 19 Gjatë Dimrit


Drejtori i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), Tedros Adhanom Ghebreyesus bëri të ditur se “Disa muaj do të jenë të vështira kur të vijë dimri”.  Ghebreyesus, në një konferencën për shtyp të mbajtur në selinë e OBSH-së në Gjenevë, me anë të videokonferencës, deklaroi se epidemia “hyri në një fazë alarmante”.“ndërsa hemisfera veriore […]

MKRS dhe UNKT me programe të përbashkëta për fuqizimin e të rinjve


Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, ka pritur sot në takim koordinatoren e OKB-së për Zhvillim Ulrika Richardson dhe përfaqësuesen e përhershme të UNDP-së në Kosovë, Maria Suooko. Temë bosht e këtij takimi ishte Rinia dhe bashkëpunimi për programet e platformat e përbashkëta të cilat i mbështesin të rinjtë. MMKRS ka bërë të […]

Qeveria: Situata me COVID-19 në Kosovë është serioze


Situata epidemiologjike me COVID-19 në Kosovë është serioze, me tendencë përkeqsimi. Kështu thuhet në njoftimin e Qeversië së Kosovës. Në takimin e rregullt javor midis përfaqësuesit  të Zyrës së Kryeministrit të Kosovës, Ministrit të Shëndetësisë, Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës dhe Shërbimit Spitalor Klinik Universitar të Kosovës, me partnerët ndërkombëtar (Misionet diplomatike, Komisioni […]

Avokati Halilaj: Një fëmijë mbrëmë është rrahur nga policia dhe akoma s’ është dërguar në QKUK


Avokati Gazmend Halilaj, pretendon se një fëmijë palestinez është rrahur nga zyrtarët policorë brenda stacionit të policisë. Halilaj thotë se fëmija po lufton për jetën dhe akoma s’ është dërguar për trajtim mjekësor në QKUK. Avokati thotë se fëmija ka kërkuar strehim në kampin e refugjatëve dhe si është ofruar strehim, si dhe ka paralajmëruar […]

Zgjedhjet në SHBA, ‘përcaktuese’ për vazhdimin e dialogut


Dialogu i ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian për normalizimin e raporteve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë është bllokuar sërish, pasi palët s’ po pajtohen për temën e Asociacionit të komunave me shumicë serbe. Takimi i fundit në nivel liderësh në Bruksel është mbajtur më 7 shtator, 3 ditë pas nënshkrimit të marrëveshjes së Uashingtonit. E fakti se […]

KLC-ja: Shkalla e papunësisë te të rinjtë në Kosovë është 46,4%


Në kuadër të Javës Botërore të Statistikave, “Kosovo Liberal Center” ka vendosur që shënimin e kësaj jave ta bëjë përmes një videoanimacioni, ku përmes statistikave riakutalizohet situata e rëndë e të rinjve në vend, papunësia e të cilëve vazhdon të jetë alarmuese. “Kosovo Liberal Center” bën të ditur se 20 tetori nga OKB-ja njihet si […]

Tahiri: S’ka tema tjera me Serbinë përveç njohjes reciproke


Samiti i tri ditëve më parë në Beograd riktheu takimet ndërmjet kryeministrit Avdullah Hoti dhe presidentit serb, Aleksandar Vuçiq. Ndonëse virtualisht dy liderët diskutuan pas rreth dy muajve nga takimi i fundit i tyre në Bruksel. Por, dallimet për themelimin e Asociacionit të Komunave me shumicë serbe kanë vënë pikëpyetje vazhdimësinë e mëtejme të dialogut […]

​Së shpejti pritet të rifillojnë ngrohjet e qytetit të Prishtinës


Samiti i tri ditëve më parë në Beograd riktheu takimet ndërmjet kryeministrit Avdullah Hoti dhe presidentit serb, Aleksandër Vuçiq. Ndonëse virtualisht dy liderët diskutuan pas rreth dy muajve nga takimi i fundit i tyre në Bruksel. Por, dallimet për themelimin e Asociacionit të Komunave Serbe kanë vënë pikëpyetje vazhdimësinë e mëtejmë të dialogut Kosovë-Serbi. Qëndrimi […]

​“Ngrirja” e dialogut, kërkohet nga BE-ja të ngritë nivelin e ndërmjetësimit


Samiti i tri ditëve më parë në Beograd riktheu takimet ndërmjet kryeministrit Avdullah Hoti dhe presidentit serb, Aleksandër Vuçiq. Ndonëse virtualisht dy liderët diskutuan pas rreth dy muajve nga takimi i fundit i tyre në Bruksel. Por, dallimet për themelimin e Asociacionit të Komunave Serbe kanë vënë pikëpyetje vazhdimësinë e mëtejmë të dialogut Kosovë-Serbi. Qëndrimi […]

Meta: Anëtarësimi i Kosovës në OKB dhe organizata të tjera do i sillte përfitime mbarë bashkësisë ndërkombëtare


Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta, ka deklaruar se Kosova është faktor i rëndësishëm i sigurisë dhe stabilitetit në rajon. Meta, me anë të një postimi në “Facebook”, me rastin e 75 vjetorit të themelimit të OKB-së, theksoi se në rast të anëtarësimit të Kosovës në të gjitha organizatat ndërkombëtare, e gjithë bashkësia ndërkombëtare do të […]

Është koha që Kosova të bëhet anëtare e plotë e OKB-së


Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi në 75 vjetorin e Organizatës së Kombeve të Bashkuara, ka deklaruar se është koha që Kosova të bëhet anëtare e plotë e OKB-së. Thaçi ka theksuar se roli i misionit të OKB-së ka qenë tejet i rëndësishëm në Kosovë, si në demokratizimin, ashtu edhe në ndërtimin e institucioneve, që më […]

Serbia duhet ta njohë Kosovën


Në fjalimin e tij bërë me 21 tetor 2020, në takimin e Këshillit të Sigurimit  për Kosovën, Ambasadori i Gjermanisë në OKB, Christoph Heusgen foli për qasjen e Serbisë në dialogun për normalizim marrëdhëniesh ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, duke e akuzuar Serbinë se s’ po bën mjaftueshëm që ky proces të përmbyllet me njohje të […]

BE-ja s’ e di kur mund të vazhdojë dialogu Kosovë-Serbi


Bashkimi Evropian akoma s’ e di se kur do të vazhdohet me takimet mes delegacioneve të Kosovës dhe Serbisë në kuadër të dialogut që zhvillohet në Bruksel. I pyetur se kur mund të ndodhë takimi i radhës, pasi tash e disa javë s’ ka pasur takime, zëdhënësi i BE-së për Politikë të Jashtme, Peter Stano […]

Shefi i UNMIK-ut u bën thirrje Kosovës dhe Serbisë për dialog konstruktiv


Shefi i misionit të Kombeve të Bashkuara në Kosovë (UNMIK), Zahir Tanin, ka përshëndetur vazhdimin e dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, në Bruksel dhe u ka bërë thirrje të dyja palëve që me bisedime konstruktive të zgjidhin të gjitha çështjet e hapura. Në një sesion me anë të videos të Këshillit të Sigurimit të Organizatës […]

Biznesmeni që i fitoi 20 tenderë në Drenas, Lladrovci: A e din çka dmth rreziku i riskut!?


Interi s’ ka arritur më shumë se një barazim 2-2, ndaj skuadrës gjermane Borussia Monchengladbach, ndeshje e cila është luajtur në kuadër të grupeve në Ligën e Kampionëve. Pjesa e parë u mbyll me rezultatin 0-0. Në pjesën e dytë u dhurua spektakël nga të dy skuadrat. Romelu Lukaku shënoi për 1-0, në mintuën e […]

Do ta përcjellim me kujdes zbatimin e marrëveshjes së 4 shtatorit


Shefi i misionit të Kombeve të Bashkuara në Kosovë (UNMIK), Zahir Tanin, ka përshëndetur vazhdimin e dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, në Bruksel dhe u ka bërë thirrje të dyja palëve që me bisedime konstruktive të zgjidhin të gjitha çështjet e hapura. Në një sesion me anë të videos të Këshillit të Sigurimit të Organizatës […]

Ambasadori gjerman ia bën ‘bajat’ Daçiqit në OKB: Fjalimin e ke copy-paste


Ambasadori i Gjermanisë në Organizatën e Kombeve të Bashkuara (OKB),  Christoph Heusgen e kritikoi ashpër Ministrin e Jashtëm të Serbisë, Ivica Daçiq, në mbledhjen e Këshillit të Sigurimit të OKB-së sot kur tha se ‘miqtë tanë serbë po e qëllojnë veten në këmbë’ me veprimtarinë e tyre për tërheqjen e pavarësisë së Kosovës. Heusgen i […]

Çështja e detit, Greqia dhe Shqipëria i drejtohen Hagës


Shqipëria dhe Greqia ranë dakort sot që zgjidhja e çështjes së kufijve detarë dhe përcaktimit të Shelfit Kontinental dhe Zonave Ekonomike Ekskluzive, t’i besohet Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë të Hagës. Njoftimi u bë gjatë vizitës në Tiranë të ministrit të Jashtëm grek Nikos Dendias, në përfundim të takimit që ai pati me kryeministrin dhe ministrin […]

AGK ndan çmimet për çrrënjosjen e varfërisë


Në një manifestim duke respektuar masat kundër COVID-19, Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës, në bashkëpunim me Ekipin e OKB-së së Kosovës kanë shënuar sot Ditën Ndërkombëtare për Zhdukjen e Varfërisë në kudër të së cilës ka ndarë çmime për gazetarët për çrrënjosjen e varfërisë. Kryetarja e Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës, Gentiana Begolli ka thënë […]

Irani thotë se ka përfunduar embargoja e OKB-së për armët


Ministria e Jashtme e Iranit thotë se embargoja e Kombeve të Bashkuara për shitjen e armëve ndaj Iranit ka përfunduar më 18 tetor, sipas kushteve të marrëveshjes bërthamore të vitit 2015, e arritur ndërmjet fuqive botërore dhe Teheranit. Ministria e Iranit njoftoi se ndalesa për armët është hequr duke thënë se të “gjitha kufizimet mbi […]

Kush është Samedin Mehmeti, u.d. i Drejtorit të Policisë së Kosovës


Pas shkarkimit të Drejtorit të Përgjithshëm të Policisë së Kosovës, Rashit Qalaj nga ana e Kryeministrit Avdullah Hoti, si ushtrues detyre në këtë pozitë është caktuar zëvendës drejtori Samedin Mehmeti. Në biografinë e Mehmetit e cila është e publikuar në uebfaqen e Policisë së Kosovës thuhet se i njëjti ka shërbyer në pozita të ndryshme, […]

Biseduam për marrëveshjen finale me njohje reciproke e anëtarësim në OKB


Presidenti i vendit Hashim Thaçi pas takimit me përfaqësuesin e BE-së në dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak. ka thënë se marrëveshja finale duhet të përfshijë njohjen reciproke dhe anëtarësimin në OKB. “Para pak çastesh përfundova një takim me Lajçak, mund të konkludoj se bashkëbisedimi ynë dhe takimi në përgjithësi ka qenë korrekt, konstruktiv, bisedë e hapur […]

Avdullah Hoti pezullon vendimin për refuzimin e lejes së qëndrimit për këshilltarin e Albin Kurtit


Kryeministri, Avdullah Hoti, ka pezulluar vendimin për deportimin e këshilltarit të ish- kryeministrit Albin Kurti, Tienmu Ma. Njoftimi për pezullim të këtij vendimi u bë gjatë ditës së sotme. “Bazuar në fushat e përgjegjësisë administrative të Zyrës së Kryeministrit dhe Ministrive, ka marrë vendim  për pezullimin e ekzekutimit të vendimeve A. Nr. 555/2020 me nr. […]

Programi Botëror i Ushqimit i OKB fiton çmimin Nobel për Paqe


Kallxo.com Platforma online www.kallxo.com është projekt i përbashkët i organizatave Internews Kosova, Rrjeti Ballkanik i Gazetarisë Hulumtuese dhe Agjensionit Kundër Korrupsion, i mbështetur financiarisht nga Programi i Kombeve të Bashkuarapër Zhvillim UNDP. Platforma ofron mundësinë përtë gjithë qytetarët e Kosovës që të raportojnë rastet e korrupsionit, krimit të organizuar, mashtrimit, konfliktit të interesit si dhe […]

Kosova e izoluar edhe në internet


Kanë kaluar më shumë se 12 vjet prejse Kosova ka shpallur pavarësinë, por akoma s’ ka arritur të pajiset me kod shtetëror në internet apo siç njihet ‘domen i nivelit të lartë’. Domen të vetin kanë shumica shteteve të botës si për shembull: Gjermania [.de], Italia [.it], Austria [.at], Shqipëria [.al] e tj. Mungesa e domenit […]

Presidenti i Azerbaixhanit dhe Kryeministri i Armenisë flasin për luftën në Nagorno-Karabak


Nagorno-Karabakh, një regjion i gjatë diskutueshëm ndërmjet dy ish republikave të Bashkimit Sovjetik, Armenisë dhe Azarbejxhanit, është bërë subjekt i një lufte përgjatë dy javëve të kaluara dhe po përshkallëzohet e po eskalon çdo ditë e më shumë.  Asnjëra nga palët e përfshira në këtë përleshje luftarake s’ merr përgjegjësinë mbi vete për luftimet që […]

Ish-këshilltari i Haradinajt, Michael O’Reilly e quan hakmarrës vendimin për dëbimin e Tienmu Ma


Avokati mbrojtes dhe këshilltari i ish-kryeministri Ramush Haradinaj, Michael O’Reilly, ka dërguar një letër në adresë të kreut të ekzekutivit kosovar, Avdullah Hoti duke e quajtur akt hakmarrës dëbimin e shtetasit amerikan Tienmu Ma. Në letrën që KALLXO.com ka siguruar, O’Reilly ka shkruar se me vendimin për dëbimin e Ma janë të përfshirë zyrtarët që […]

26 shtete kërkojnë heqjen e sanksioneve për t’u përballur më lehtë me pandeminë


Njëzetegjashtë shtete kanë bërë thirrje për heqje të sanksioneve nga Shtetet e Bashkuara dhe shtetet tjera perëndimore, ashtu që vendet e shënjestruara të përballen më lehtë me pandeminë e koronavirusit. Kina ka drejtuar thirrjet për heqje të sanksioneve gjatë një takimi në Komitetin për të Drejta të Njeriut, që funksionon në kuadër të Asamblesë së […]

Instituti gjerman Robert Koch certifikon testimet e Kosovës për COVID-19


Testimet për COVID-19 të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike në Kosovë do të njihen dhe pranohen nga shteti gjerman, këtë e ka bërë të ditur kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti me anë të një shkrimi në facebook. “Gjatë takimit u bë e ditur se Instituti gjerman “Robert Koch”, ka certifikuar testimet për COVID-19, të IKSHP-së, […]

5 vende evropiane i dërgojnë letër OKB-së për helmimin e Navalnit


Helmimi i kritikut të Kremlinit Alexei Navalny “përbën një kërcënim për paqen dhe sigurinë ndërkombëtare”, thuhet në një letër dërguar Këshillit të Sigurimit të OKB-së nga Britania, Franca, Gjermania, Estonia dhe Belgjika të enjten, njofton agjencia e lajmeve Reuters. “Ne i bëjmë thirrje Federatës Ruse të zbulojë, urgjentisht, plotësisht dhe në mënyrë transparente, rrethanat e këtij sulmi […]

Tienmu Ma u dëbua pasi MPB-ja pretendonte se s’ kishte dëshmuar qarkullimin vjetor të pagës


Departamenti për Shtetësi, Azil dhe Migrim – Divizoni për të Huajt kishte marr vendim për dëbimin nga Kosova të shtetasit amerikan Tienmu Ma, ish këshilltartit të ish-kryeministrit Albin Kurti. Vendimi ishte marrë pasi i ishte refuzuar kërkesa për vazhdimin e lejes së qëndrimit në Kosovë. Divizionet përkatëse të MPB-së, në refuzimin e kërkesës së tij […]

Avokati i Popullit kërkon anulimin vendimit për dëbimin e ish-këshilltarit të Albin Kurtit


Departamenti për Shtetësi, Azil dhe Migrim – Divizoni për të Huajt kishte marr vendim për dëbimin nga Kosova të shtetasit amerikan Tienmu Ma, këshilltarit amerikan të ish-kryeministrit Albin Kurti. Vendimi ishte marrë pasi i ishte refuzuar kërkesa për vazhdimin e lejes së qëndrimit në Kosovë. Sipas dokumenteve që ka siguruar KALLXO.com, refuzimi i lejes së […]

Avokati i Popullit flet për rastin e dëbimit të këshilltarit të Albin Kurtit, Tienmu Ma


Sonte në emisionin ‘Jeta në Kosovë’ përballë Jeta Xharrës është i ftuar Naim Qelaj, Avokat i Popullit – i posazgjedhur. Qelaj, dikur zëvendësministër në Qeverinë e Ramush Haradinajt, ka folur për të kaluarën e tij politike, procesin e përzgjedhjës së tij në këtë institucion dhe synimet e tij si Avokat i Popullit në të ardhmen. […]

Profesori amerikan i shkruan Hotit, Palmerit dhe Kosnettit për refuzimin e lejes së qëndrimit për ish-këshilltarin e Albin Kurtit


Profesori nga Universiteti “Yale”, James Silk, ka drejtuar në adresë të kryeministrit të Kosovës, Avdullah Hoti, një shkresë me të cilën ka thënë se Kosova mund të bëhet subjekt i një hetimi nga raportuesi special i Organizatës së Kombeve të Bashkuara rreth refuzimit të lejes së qëndrimit në Kosovë të shtetasit amerikan Tienmu Ma, këshilltar […]