Vegetarian or Vegan? Watch Your Bone Health


Vegetarian diets are generally considered healthy, but new research suggests they may have a significant risk: an increased chance of bone fractures. Between 1993 and 2001, British researchers collected diet, health and behavioral data on 54,858 people, average age 50. They categorized them by diet: 29,380 meat eaters, 8,037 who ate fish but no meat, […]

Good Sleep Habits Tied to Lower Risk of Heart Failure


A combination of healthy sleep habits may help reduce the risk for heart failure, new research suggests. Scientists studied 408,802 generally healthy people aged 27 to 73 between 2006 and 2010, collecting information on their sleep habits. Each person got a zero-to-five “healthy sleep score,” based on five healthy sleep practices: being a “morning person”; […]

Operacioni që sfidoi mjekësinë, si duken pas 16 vitesh binjaket siameze (Foto)


Në Dhjetor 2001, u zhvillua një operacion i rrezikshëm në Birmingham për të ndarë binjakët siamez tre muajsh, Sanchia dhe Eman Moëatt. Ata e filluan jetën në fokusin e plotë të mediave botërore, por çfarë bëjnë sot motrat 19-vjeçare që sfiduan shanset mjekësore? Në fund të procedurës së përpiktë prej 16 orësh, dy vajzat e […]

Gjendje e rëndë në Austri: 3 mijë e 145 persona të infektuar për ndonjë ditë me COVID 19


3 mijë e 145 raste të reja me COVID 19 u regjistruan të hënën në Austri. deri më tani ka pasur 250,333 rezultate pozitive me koronavirus në Austri. Deri më sot 2,459 njerëz në të tërë Austrinë kanë ndërruar jetë nga pasojat e virusit korona dhe 175,527 janë shëruar. Aktualisht, 4,548 njerëz janë në trajtim […]

The Risks of Another Epidemic: Teenage Vaping


In a review published last December in the Cleveland Clinic Journal of Medicine, Dr. Rome and her co-author, Perry Dinardo, challenged the public perception that vaping is harmless, or “at least less harmful than cigarette smoking.” While it’s likely to be true that vaping may be less hazardous than tobacco cigarettes, since the vaped aerosols […]

Për këta dy zyrtarë të vrarë të LDK-së kishte qajtur Ibrahim Rugova


Atentatet ndaj bashkëpunëtorëve të tij e kishin mërzitur shumë ish-presidentin historik të vendit Ibrahim Rugovën. Njerëzit e afërt të Rugovës thonë se në momentet kur i kishte marrë lajmet për vrasjet e zyrtarëve të LDK-së, ishin herët e vetme kur ish-presidenti u pa me lot në sy. Skender Hyseni, që ishte bashkëpunëtor i ngushtë i […]

Si të Dalloni Shenjat Paralajmëruese Të Gurëve Në Veshka


Gurët në veshka prekin rreth 10% të popullsisë në botë. Në Shqipëri shifrat janë edhe më të larta dhe problemi është më i përhapur pasi rastet janë duke u shtuar. Shfaqja e gurëve është më e zakonshme tek meshkujt midis moshës 30 dhe 40 vjeç. Shqetësimi që sjellin gurët në veshka është një situatë e […]

Snapshots of Daily Life in a Remote Region of Portugal


At the onset of the coronavirus pandemic, with travel restrictions in place worldwide, we launched a new series — The World Through a Lens — in which photojournalists help transport you, virtually, to some of our planet’s most beautiful and intriguing places. This week, André Vieira shares a collection of images from Portugal. The Barroso, […]

Greqia futet për herë të dytë në karantinë, aktivitetet që do të mbeten të hapura


Greqia ka vendosur një bllokim të dytë në të gjithë vendin për të ndaluar rritjen e shifrave të të infektuarve me COVID-19.Kështu ditën e nesërme është vendosur që kryeministri Kyriakos Mitsotakis dhe kreun e Komitetit të specialistëve të dalin në një deklaratë dhe të komunikojnë vendimin, me të cilin është dakordësuar edhe BE.Mësohet se bllokimi […]

Pursuing Leisure Activities May Not Protect Against Dementia


Some studies have suggested that older people who consistently engage in leisure activities are less likely to develop dementia than those who do not, suggesting that failure to participate in such pastimes could spur cognitive deterioration. A new study suggests another explanation: Failure to participate in leisure activities may be a consequence of dementia, not […]

Stress Relief Tips to Relieve Election Anxiety


“If you give me three minutes, it works, as long as you’re moving your body in ways that feel good to you,” said Dr. McGonigal, who suggests picking an inspiring song to get you moving. “Anytime you move your muscles and get your heart rate up, you’ll get a boost in dopamine and sense yourself […]

Ilaçi i famshëm OKI: Ja çka mund t’i bëj trupit tuaj


Ilaçi i njohur si ‘Oki’ ose siç njihet ndryshe Ketoprofeni, po përdoret në përmasa shumë të mëdha në Kosovë.  Para disa muajsh, Shqipëria vendosi të ndalonte shitjen e këtij ilaçi pa recetën e mjekut mbi 40 miligram. Sidoqoftë, kjo masë që ndalon përdorimin pa lejen e mjekut nuk ekziston në Kosovë, dhe shitja e tij […]

error: Content is protected !!