Pse ka mungesë të oksigjenit mjekësor?


[ad_1] Vështirësia në frymëmarrje është një nga simptomat më të rënda të sëmundjes COVID-19. Po të shikojmë fotografitë nga spitalet në Indi dhe anembanë botës, ku shihen njerëz që presin në radhë të gjata për të siguruar bombola të oksigjenit, atëherë kuptohet se furnizimet me oksigjen mjekësor s’ janë aspak të lehta kudo në botë. […]

Shpërthen zjarri në një spital ku po trajtoheshin pacientët me COVID-19 në Irak – vdesin të paktën 23 persona


[ad_1] Të paktën 23 persona humbën jetën në Irak, si pasojë e një zjarri në një spital ku po trajtoheshin pacientët me coronavirus në kryeqytetin, Bagdad. Sipas BBC, përcjell Telegrafi, incidenti dukuri të shtunën në mbrëmje në spitalin Ibn Khatib, nga ku pësuan lëndime edhe disa persona të tjerë. Raportet thonë se një aksident kishte bërë […]

Sistemi në kolaps, India po përjeton skëterrën e Covid-19


[ad_1] Shumë kanë besuar se India e ka mundur koronavirusin. Tani, spitaleve po u mbaron oksigjeni dhe trupat po grumbullohen në morg. Para një mase njerëzish pa maska të mbledhur në tubimin politik, kryeministri indian Narendra Modi, me krenari pranoi se ai kurrë s’ kishte parë turmë më të madhe. As ai s’ kishte maskë. […]

“Kur je larg dhe vjen e gjen prindin kështu…” Aktori i njohur, në gjendje të rëndë nga COVID


[ad_1] Artisti i Merituar, Gulielm Radoja, ndodhet në gjendje të rëndë shëndetësore si pasojë e Covid-19. Familjarët dhe miqtë e tij kanë bërë apel për ndihmë që kurimi i tij të bëhet i mundur jashtë vendit. Gulielmi ndodhet prej dy javësh në gjendje të rëndë në spitalin e Durrësit. Për të folur për situatën shëndetësore […]

Më shumë se një vit pandemi – Sfidat e specialistëve shëndetësorë


Shkruar nga Fisnik Dajakaj Spitalet e mbushura me pacientë, si shkas i infektimeve të shumta me koronavirus, e vendosnin Kosovën përballë një situatë krejt të re dhe të papërjetuar më parë. Ndihma ndaj të infektuarve me COVID-19 s’duhej të ishte kurrë e munguar dhe për këtë kërkohej veprim konkret dhe vetëmohim nga i gjithë stafi […]

Përse prishen barishtet në frigorifer?


Përse prishen barishtet në frigorifer? Lagështia e tepërt dhe oksigjeni i shumtë në frigorifer mund të shterojnë gjallërinë e këtyre barishteve. Këto produkte kërkojnë një vend të mirë të përzgjedhur bazuar në katër faktorë: lagështia, drita, oksigjeni dhe temperatura.

Si të ruajmë freskinë dhe aromën e erëzave në frigorifer


[ad_1] Gatimet më të mira kërkojnë barishte dhe erëza të freskëta për të plotësuar shijen dhe shtuar aromat. Por çelësi i përdorimit të barishteve të freskëta në gatim, është ruajtja e freskisë së tyre. Majdanozi për shembull, s’ arrin të mbijetojë ndonjë ditë në vetme në frigorifer. Ai vyshket dhe shuhet në 24 orë. Në […]

Si Të Ruani Freskinë dhe Aromën e Erëzave Në Frigorifer


[ad_1] Gatimet më të mira kërkojnë barishte dhe erëza të freskëta për të plotësuar shijen dhe shtuar aromat. Por çelësi i përdorimit të barishteve të freskëta në gatim, është ruajtja e freskisë së tyre. Majdanozi për shembull, s’ arrin të mbijetojë herët a vonë në vetme në frigorifer. Ai vyshket dhe shuhet në 24 orë. […]

Zbuloni Shenjat Kur Trurit i Mungon Oksigjeni


[ad_1] Një nga ironitë më të mëdha në këtë botë është se ndonëse oksigjeni është një elementët më të bollshëm të kësaj toke, miliona njerëz vuajnë nga mungesa e ajrit. Trupi ka nevojë për një sasi të caktuar oksigjeni. Oksigjeni ushqen qelizat, indet dhe organet. Kur nivelet e oksigjenit në gjak bien atëherë trupi përballet […]

Oksigjeni, po aq i rëndësishëm sa menaxhimi i stresit


[ad_1] Covid -19, i kthyer në një pandemi globale, po shkakton dëme të mëdha jetësh njerëzore dhe recesion të thelluar ekonomik. <a href=”https://ads.digitalbee.al/www/delivery/ck.php?n=ab8ebf44&amp;cb=INSERT_RANDOM_NUMBER_HERE” target=”_blank” rel=”noopener”><img src=”https://ads.digitalbee.al/www/delivery/avw.php?zoneid=122&amp;cb=INSERT_RANDOM_NUMBER_HERE&amp;n=ab8ebf44″ border=”0″ alt=””></a> Por, gradualisht aktiviteti i tij po ulet, edhe për meritë të imunitetit të tufës. Ky është një gur kilometrik, i cili po kalohet gradualisht. Vaksina është finalizimi […]

Mohonte ekzistencën e koronavirusit, konspiracionisti i njohur infektohet me COVID. Thoshte mos u testoni, por për vete testin e bëri


[ad_1] Alfred Cako i njohur si konspiracionist është infektuar me Covid. Cako është një nga personat që ka mohuar ekzistencën e virusit madje për vaksinën është shprehur se është një formë eutanazie për të ulur numrin e popullsisë në botë. Në daljet e tij televizive ai është shprehur se koronavirusi është një plan për të […]

Video e komikut Mamaqi revolton mjeken e njohur, në shtrat nga Covid


[ad_1] Mjekja e njohur Lida Shosha e cila ka qënë në vijën e parë duke ndihmuar pacientët, tashmë së bashku me familjen janë të gjithë të infektuar me Covid. me anë të një statusi të gjatë në ‘Facebook’ ajo bën të ditur se ndodhet me vigone në duar e me oksigjen në hundë, me sy […]

Franca sjell donacionin e radhës për Kosovën me materiale për përballje me COVID-19


[ad_1] Ministria e Shëndetësisë ka pranuar sot një donacion nga ambasada e Francës, të cilin e dorëzoi ambasadorja Marie-Christine Butel. Ministri në detyrë i Shëndetësisë, Armend Zemaj ka bërë të ditur se ky donacion përmban koncentrator oksigjeni, maska për oksigjen, maska kirurgjikale, maska me filtrim FFP2, dorëza, pulsoksimetër, termometra dhe rroba mbrojtëse, material shumë i […]

Bota “në prag të një dështimi moral katastrofik” lidhur me vaksinat


[ad_1] Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë thotë se bota është “në prag të një dështimi moral katastrofik” për shpërndarjen e pabarabartë të vaksinave për COVID-19. Duke folur në një takim të bordit ekzekutiv të OBSH-së të hënën në Gjenevë, Drejtori Ekzekutiv Tedros Adhanom Ghebreyesus tha se s’ është “e drejtë që më të rinjtë […]

TRAGJIKE / Ndërron jetë nga Covid 19 kantautori i njohur Kujtim Prodani


[ad_1] ka humbur jetë ditën e sotme kantautori i njohur, Kujtim Prodani, i cili ishte i infektuar me Covid-19. Në fund të vitit që lamë pas, Prodani njoftoi vetë se ishte i prekur nga koronavirusi. Ai publikoi në rrjetet shoqërore një fotografi ku shfaqej i shtrirë në spitalin Shefqet Ndroqi, ku dukeJ se mban një […]

Krasniqi: Pandeminë e menaxhuam suksesshëm, pesë klinika i shndërruam për COVID-19


[ad_1] Organizimi i shtretërve nëpër klinika, riorganizimi i stafit shëndetësor, si dhe sigurimi i barnave dhe oksigjenit ishin disa nga sfidat kryesore me të cilat u ballafaqua sistemi i brishtë shëndetësor i Kosovës. Si pasojë e pandemisë u rrit numri i pacientëve nëpër klinikat dhe spitalet e Kosovës, por përkundër kësaj, ushtruesi i detyrës së […]

PULMOLOGU DR. BESIM MORINA SHPJEGON MBI RËNDËSINË E SATURIMIT GJATË trajtimit PËR COVID-19


[ad_1] Intervistoi: Shëndrit Lumi Në këtë kohë pandemie të shkaktuar nga virusi COVID-19 oksigjeni e ka të vështirë depërtimin në trupin tonë për shkak të dëmeve që i përjeton organizmi nga kjo sëmundje. Familja Jone ka kontaktuar Dr. Besim Morina, Pulmolog për të marrë disa përgjigje mbi rëndësinë e nivelit të saturimit tek pacientët që […]

Zvicra ndihmon Shqipërinë me 58 aparate koncentratorë të oksigjenit


[ad_1] Qendrat shëndetësore në Tiranë, Fier dhe Dibër janë furnizuar me aparate koncentrues oksigjeni dhe pajisje mbrojtëse për t’u përdorur për pacientët me sëmundje jo-infektive si dhe për ata me forma mesatare të Covid-19 Ambasada e Zvicrës në Shqipëri përmes projektit të saj ‘Shëndet për të Gjithë’ ka përfunduar shpërndarjen e 58 koncentruesve të oksigjenit […]

Sekretet e Çmuara të Luleve të Hudhrës – Si t’i Zgjidhni dhe Përdorni


[ad_1] Kërcejtë e njomë të luleve të hudhrës janë një pjesë mjaft e këndshme e gjithë bimës që shërbejnë jo vetëm për zbukurim të buqetave të ndryshme por edhe për receta të ndryshme gatimi. Shija e tyre ashtu siç mund ta kuptoni nga emri është e njëjtë me hudhrën. Po qe se këta kërcej i […]

Pandershmëria mediale e gazetares Jeta Xhara


Shkruan: Hisen Berisha PANDERSHMËRI MEDIALE Në rrjetet sociale e pashë një storie që kishte realizuar gazetarja kontraverse Hanmi Jeta Xharra. Ju kishte bashkuar ushtarëve të facebook-ut që këto ditë janë pjesë e lufte speciale kibernetike përmes rrjeteve sociale për të goditur sa më shumë personelin shëndetësor dhe luftën e tyre heroike anticovid që po e […]

Rregullat e Arta Për Ruajtjen e Çajit – Çfarë duhet të Dini


[ad_1] Çajrat bimorë janë të pasur me antioksidantë, vitamina e minerale të cilat i bëjnë mirë shëndetin. Ato rekomandohet të pihen rregullisht gjatë ditës për imunitet të fortë, gjallëri dhe mirëqenie. Ndryshe nga ato të bustinës, çajrat bimorë kërkojnë përkujdesje më të madhe që të mos humbasin jo vetëm vlerat por edhe shijen apo aromën. Në […]

QKUK lidhur me mungesën e oksigjenit nëpër spitale: Furnizimi po bëhet me kohë


[ad_1] Ovëve të fundit është raportuar për mungesë oksigjeni në disa spitale të Kosovës, për pacientët që po trajtohen me COVID-19. Përkundër kërkesave për oksigjen, Shërbimi Spitalor Klinik Universitar i Kosovës shprehet se furnizimi me oksigjen po bëhet me kohë, anipse numri i pacientëve po rritet. “Shërbimi Spitalor Klinik dhe Universitar i Kosovës, njofton se […]

Video emocionuese: Infermierja ndërmjetëson komunikimin e pacientes me COVID me familjen- Ajo mbylli sytë!


[ad_1] Një video rrëqethëse që tregon një infermiere të Çikagos që ndërmjetëson një komunikim të një pacienteje 85-vjeçare me familjen, përmes tabletit, ndërsa i thotë familjarëve se “ajo mbylli sytë, ju dëgjoi”, kur ata i thanë “të duam” nga ekrani. Infermierja Alma Abad është kujdesur për Florence Bolton në njësinë e kujdesit intensiv në Chicago, […]

Haliti: s’ ka nevojë për panik, spitali i Pejës ka oksigjen të mjaftueshëm


[ad_1] Muhamet Haliti, zëvendësdrejtor në Spitalin e Pejës thotë se ky institucion shëndetësorë ka pasur sasi të mjaftueshme të oksigjenit gjatë gjithë periudhës. Haliti thotë se s’ ka nevojë që të kenë frikë qytetarët pasi sipas tij Peja ka rreth 100 aparata të oksigjenit e që sipas tij plotësojnë nevojat e pacientëve. “Edhe Nëse asnjë […]

Haliti: Spitali i Pejës ka oksigjen të mjaftueshëm, s’ ka nevojë për panik


[ad_1] Muhamet Haliti, zëvendësdrejtor në Spitalin e Pejës thotë se ky institucion shëndetësorë ka pasur sasi të mjaftueshme të oksigjenit gjatë gjithë periudhës. Haliti thotë se s’ ka nevojë që të kenë frikë qytetarët pasi sipas tij Peja ka rreth 100 aparata të oksigjenit e që sipas tij plotësojnë nevojat e pacientëve. “Edhe Po qe […]

Vetëvendosje reagon për mungesën e oksigjenit në Spitalet Regjionale


[ad_1] Lëvizja Vetëvendosje ka protestuar simbolikisht për mungesën e oksigjenit në Spitalet Regjionale në Kosovë. Sipas VV, fshehtësia dhe papërgjegjësia e qeverisë, ministrit dhe SHSKUK e Agjencioneve përgjegjëse po i kushtojnë vendit me jetë të humbura. ndërsa kanë thënë se institucionet përgjegjëse duhet të ndërmarrin veprimet për të garantuar furnizim të rregullt e mbi të […]

Raportohet për mungesë të oksigjenit në Spitalin e Gjakovës


[ad_1] Oksigjeno- terapia tek pacientët me COVID-19 përdoret për pacientët të cilët kanë nevojë për oksigjen, mirëpo në Spitalin Rajonal të Gjakovës ka raportime se ka mungesë oksigjeni. Agon Batusha, i cili ka raportuar për këtë rast ka thënë se tash e disa ditë kanë kërkuar furnizim me oksigjen. Sipas tij askush s’ ka reaguar […]

A ka mungesë të oksigjenit nëpër spitale? Flet ministri Zemaj


[ad_1] Spitali i Gjilanit dje me anë të një njoftimi ka bërë me dije se ky spital ka mungesë furnizimi me oksigjen, duke i bërë thirrje Ministrisë së Shëndetësisë për zgjidhjen e këtij problem. “Spitali i Përgjithshëm ka nevojë emergjente të furnizimit me oksigjen, duke shtuar se po bëhet përpjekje maksimale me Ministrinë e Shëndetësisë […]

Mungesa e oksigjenit në Spitalin e Gjakovës, Zemaj: E turpshme, e pamoralshme që të shpërndahet panik


[ad_1] Mbrëmë në media është raportuar se në Spitalin e Gjakovës ka mungesë të oksigjenit për pacientët që janë duke u trajtuar me COVID 19. Për këtë çështje ka folur Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj në TV Dukagjini, derisa, është pyetur Në qoftë se është i vërtetë lajmi dhe thirrja që kanë marrë nga një […]

133 pacientë me koronavirus po trajothen nga Spitali i Pejës, 25 në gjendje të rëndë


[ad_1] Nga spitali i Pejës njofton se po trajtohen 133 pacientë me koronavirus. Katër pacientë janë në Respirator, 93 janë në Oksigjeni terapi, përcjellë Gazeta Blic. 25 pacientë janë në gjendje të rëndë. Ky është njoftimi i plotë nga Spitali i Pejës: 133 pacientë janë duke u trajtuar aktualisht në Spitalin e Përgjithshëm në Pejë […]

Rrëfim drithërues i doktoreshës Venera: E përfundova ditën e 25-të të luftës me COVID-19, mezi ngrihem në këmbë


[ad_1] Prof. Dr. Venera Berisha-Muharremi ka bërë një postim vetëdijësues për situatën me COVID-19 në vend. Drejtoresha e Klinikës së Endokrinologjisë, me anë të një postimi në rrjetet shoqërore, ka njoftuar se sot e përfundoi ditën e saj të 25’të në luftë me COVID-19 dhe që gjendja e saj vazhdon të jetë e rëndë. Rezultatet: […]

Gega shijon fitoren e Kukësit nga spitali në Turqi, shfaqet me maskë oksigjeni për shkak të covid


[ad_1] Trajneri i Kukësit Skënder Gega e ka shijuar fitoren e skuadrës që ai drejton komplet ndryshe nga sa mund të imagjinohej në kushte normale. Kukësi ka arritur të marrë një tjetër fitore të rëndësishme në këtë sezon përballë Vllaznisë dhe kjo fitore është festuar edhe nga trajneri Skënder Gega. Ai është shfaqur në një […]

Kapacitetet me oksigjen në QKUK dhe spitale rajonale të limituara


[ad_1] Me rritjen e numrit të të infektuarve me koronavirus është rritur edhe nevoja e pacientëve për oksigjen. Kërkesat e mëdha për mjekim me oksigjen kanë bërë që të ngarkohen kapacitetet, madje, insitucionet shëndetësore po përballen me limite të sasisë së oksigjenit. Në Ministrinë e  Shëndetësisë thonë se janë duke punuar që pacientëve asnjë moment […]

Në kohën e pandemisë, rritet për 40% importi i oksigjenit


[ad_1] Në kohën kur Kosova po përballet me pandeminë e COVID-19, importi i oksigjenit ka shënuar rritje për 40 për qind. Importuesi kryesor  mbetet  Maqedonia e Veriut. Për dhjetë muajt e sivjetmë në Kosovë, të dhënat nga Dogana së Kosovës tregojnë se janë importuar mbi 1.87 milionë litra oksigjen me vlerë të përgjithshme, pa përfshirë […]

​Drejtori i Prokurimit në ShSKUK: s’ jam i informuar për kontratat e nënshkruara nga Ministria e Shëndetësisë


[ad_1] Drejtori i Prokurimit në ShSKUK, Selami Krasniqi ka thënë se në këtë institucion aktualisht është vetëm një operator për oksigjen. Ai ka njoftuar se kontrata e parë për furnizim është bërë në prill, ndërsa kontrata e rregullt është nënshkruar në fillim të qershorit. Krasniqi ka theksuar se s’ është i informuar për kontratat e […]

Maska ju krijon probleme me frymëmarrjen? Zbuloni mënyrën si të forconi mushkëritë


[ad_1] Përdorimi i maskave është bërë një pjesë integrale e jetës sonë që kur pandemia pushtoi botën. Mbajtja e maskës është bërë një normale e re për ne ku s’ mund të dalim nga shtëpia pa të që është kthyer në një kërkesë ligjore Fatkeqësisht, maskat mund ta bëjnë të vështirë frymëmarrjen dhe të mos […]

Rrëfimi për amerikanin i cili pas 118 ditësh në spital me COVID-19, më në fund është kthyer në shtëpi


[ad_1] Askush s’ e priste atë në shtëpi për festat e fundvitit – por pas 118 ditësh në spital me COVID-19, Darell Slater do të kalojë Ditën e Falënderimeve me familjen e tij. Bëhet fjalë për Slater, 71 vjeç, i cili u diagnostikua për herë të parë me COVID-19 më 13 korrik së bashku me […]

​Prokuroria e Pejës për dhjetë muaj ka parashtruar 107 kërkesa për sekuestrim


[ad_1] Prokuroria Themelore në Pejë ka njoftuar se në periudhën kohore janar-tetor të këtij vitit ka bërë gjithsej 107 kërkesa për sekuestrimin e mjeteve, të cilat dyshohen të jenë përdorur apo përfituar me anë të veprave të ndryshme penale. Sipas prokurorisë, nga muaji janar i këtij vitit gjer në muajin tetor, kjo prokurori ka parashtruar […]

Kuvendi pa kuorum, s’ka vota për të miratuar rezolutën për të pagjeturit dhe asnjë projektligj


[ad_1] Në mungesë të kuorumit ka dështuar të miratohet propozim-rezoluta e Lëvizjes Vetëvendosje për të pagjeturit. Vetëm 31 deputetët e partisë së Albin Kurtit votuan pro saj, ndërsa grupet tjera parlamentare u përmbajtën nga votimi. Krahas kësaj, të zgjedhurit e popullit dështuan të miratojnë edhe gjitha projektligjet tjera që ishin në rend të ditës. Ndërkohë […]

Skandaloze – Armend Zemaj i dha urdhër kompanisë së pa licencuar për t’i mbushur me oksigjen spitalet


[ad_1] Kompania “Lindi Gas” ka mbushur bombolat e oksigjenit të Spitalit të Prizrenit ani pse s’ është i licensuar për oksigjen medicional, pastërtia e cilësia e të cilit duhet të jetë mbi 99.5%. Emisioni i plotë: Përfaqësuesi i kësaj kompanie, Arianit Hoxha, në një përgjigje për InDoks ka pranuar publikisht se s’ kanë licencë për […]

Flet specialisti i gazrave: Spitalet mbesin pa oksigjen veç Po qe se ka keq-menaxhim


[ad_1] Besim Cena është një specialist i gazrave industriale. Me theks të veçantë është specialist i oksigjenit. Ishte drejtor prodhimi që kur nisi fabrika e përpunimit e prodhimit të gazrave për industri e atyre medicional në Kosovë, në ndërmarrjen shoqërore “Deva” që u privatizua e më pastaj doli nga tregu- fati që e kanë pasur […]

Kompani pa-licencë, mungesë oksigjeni, vdekje pas hyrjes në oksigjeno-terapi – Pse Ministria e ShSKUK-ja s’ pranojnë që të japin të dhëna?


[ad_1] Si pasojë e mos menaxhimit për furnizim nga kompanitë të licensuara, disa nga Spitalet Publike janë furnizuara nga kompanitë të cilat s’ as licencë për oksigjen medicional. Njëra prej tyre ka treguar edhe sa herë e ka furnizuar Spitalin e Prizrenit më oksigjen. Emisioni i plotë: Arianit Hoxha nga “Lindi Gas” ka thënë për […]

Furnizuan Spitalin e Prizrenit me oksigjen të palicensuar – Kompania tregon se sa herë mbushi bombolat e spitaleve


[ad_1] Kompania “Lindi” s’ figuron si kompani e licencuar për furnizim me oksigjen medicional. Emisioni i plotë: Megjithatë, kjo kompania për InDoks ka pranuar se ka furnizuar  mbi 10 herë Spitalin e Prizrenit me oksigjen të palicensuar. Edhe pse s’ ka licencë për oksigjen medicional, megjithatë në faqen e tyre në internet kanë shkruar që […]

Zemaj kërkon që pacientët të kenë trajtimin e duhur në spitale


[ad_1] Kreu i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka kërkuar nga personeli shëndetësor në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës (QKUK) që pacientëve t’u ofrojnë trajtimin e duhur, shkruan GazetaBlic. Këtë kërkesë, Zemaj e ka bërë gjatë një vizite që pati sot në QKUK me Saudin Maliqin, ushtruesin e detyrës së drejtorit të ShSKUK-së. “Personeli shëndetësor, në çdo […]

Në qoftë se fëmija merr frymë kështu, urgjentisht çojeni te mjeku: Këtë video duhet ta shikojnë të gjithë prindërit!


[ad_1] Blogere dhe nëna Charlie O’Brien ka publikuar një video të bebes së saj, e cila është xhiruar vitin e kaluar, por e cila shumë prindërve do t’u ndihmojë “Kur Luna ishte vetëm katërjavëshe, ishte e qetë gjatë gjithë ditës dhe mezi qante, gjë që është gjë e pazakonshme për të”, ka thënë në video. […]

A duhet të Shqetësoheni për Sasinë Nitrateve tek Uji i Pijshëm


[ad_1] Nitratet janë kimikate natyrale që gjenden në tokë, ajër dhe ujë. Ato gjithashtu përdoren si shtesa ushqimore për parandalimin e baktereve dhe përmirësimin e aromës dhe ngjyrës së ushqimeve. Përbërja e tyre është e njëjtë me atë të kaliumit, dhe mineraleve të tjera pasi përbëhen nga nitrogjeni dhe oksigjeni. Këto kimikate janë shumë të […]

A duhet të Shqetësoheni për Sasinë Nitrateve tek Uji


[ad_1] Nitratet janë kimikate natyrale që gjenden në tokë, ajër dhe ujë. Ato gjithashtu përdoren si shtesa ushqimore për parandalimin e baktereve dhe përmirësimin e aromës dhe ngjyrës së ushqimeve. Përbërja e tyre është e njëjtë me atë të kaliumit, dhe mineraleve të tjera pasi përbëhen nga nitrogjeni dhe oksigjeni. Këto kimikate janë shumë të […]

VIDEO: Makina më e sigurtë në botë, si është ndërtuar “bunkieri” me të cilin do udhëtojë Joe Biden


[ad_1] Emri i saj zyrtar është “Cadillac One”, por njihet edhe si “Bisha”. Arsyeja është më se e qartë: makina e fundit e presidentit të Shteteve të Bashkuara, është më e sigurta në botë. Në fakt ajo është një bunker i vërtetë me rrota. Mjeti mund të përballojë një sulm kimik, një sulm me armë […]

Maqedonia e Veriut regjistron 40 viktima nga COVID-19


[ad_1] Maqedonia e Veriut të hënën ka regjistruar 40 të vdekur me koronavirusin e ri që shkakton sëmundjen COVID-19, ka bërë të ditur Instituti i Shëndetit Publik. Kjo është shifra më e lartë me të vdekur brenda në të ardhmen që nga paraqitja e virusit korona në këtë vend, në shkurt të këtij viti. Viktima […]

Numër rekord i viktimave në Maqedoni të Veriut brenda një dite nga COVID-19


[ad_1] Maqedonia e Veriut të hënën ka regjistruar 40 të vdekur me koronavirusin e ri që shkakton sëmundjen COVID-19, ka bërë të ditur Instituti i Shëndetit Publik. Kjo është shifra më e lartë me të vdekur brenda ndonjë ditë që nga paraqitja e virusit korona në këtë vend, në shkurt të këtij viti. Viktima janë; […]

Maqedonia e Veriut shënon rekord, 40 viktima nga COVID-19


[ad_1] Maqedonia e Veriut të hënën ka regjistruar 40 të vdekur me koronavirusin e ri që shkakton sëmundjen COVID-19, ka bërë të ditur Instituti i Shëndetit Publik. Kjo është shifra më e lartë me të vdekur brenda herët a vonë që nga paraqitja e virusit korona në këtë vend, në shkurt të këtij viti. Viktima […]

Ndërruan jetë katër pacientë në Repartin Infektiv të Shtipit


[ad_1] Katër pacientë humbën jetën në Repartin Infektiv në Spitalin Klinik të Shtipit. Drejtori i Spitalit Klinik, Alen Gjorgjiev për MIA-n tha se nga virusi korona kanë humbur jetën tre pacientë, prej të cilëve një 52-vjeçar nga Koçani dhe edhe dy persona të tjerë të moshës 68 dhe 71 vjeçare nga rajoni i Radovishit, ndërsa […]

Kjo është situata me furnizimet me oksigjen në Spitalet e Kosovës


[ad_1] Kosova është duke e luftuar pandeminë globale COVID-19 që nga muaji mars i këtij viti, Ministria e Shëndetësisë e udhëhequr nga Armend Zemaj, në muajin korrik ndau 835.026 litra oksigjen për trajtimin e pacientëve të infektuar me coronavirus, sipas kontratës, Qendra Klinike Universitare e Kosovës si dhe shtatë spitalet në vend do të furnizohen […]

Faktorët që Ndikojnë në Rritjen dhe Lulëzimin e Bimëve


[ad_1] Rritja e bimëve të shkëlqyera mund të jetë mjaft e vështirë, meqenëse ekzistojnë 6 faktorë që ndikojnë në rritjen dhe lulëzimin e prodhimit tuaj: ushqimi, furnizimi me ujë, intensiteti i dritës, Oksigjeni dhe CO2. Vazhdoni të lexoni, mbasi do ta shpjegojmë më hollësisht ndikimin e tyre. Shpjegimi i rritjes Të fillojmë me njohjen e […]

Artistët kosovarë në koloninë e artit në Tiranë 


[ad_1] Kosova është duke e luftuar pandeminë globale COVID-19 që nga muaji mars i këtij viti, Ministria e Shëndetësisë e udhëhequr nga Armend Zemaj, në muajin korrik ndau 835.026 litra oksigjen për trajtimin e pacientëve të infektuar me coronavirus, sipas kontratës, Qendra Klinike Universitare e Kosovës si dhe shtatë spitalet në vend do të furnizohen […]

Mungesa e stafit pamundëson ofrimin e shërbimeve intenzive në Spitalin e Ferizajt


[ad_1] Në Spitalin Rajonal të Ferizajt s’ mund të ofrohen shërbime intenzive për pacientët me COVID-19, pasi që në këtë spital janë vetëm katër anesteziologë dhe infermierët janë të patrajnuar për të ofruar shërbime intenzive. Drejtori i Spitalit të Ferizajt, Jeton Zeqiri tha për KALLXO.com se pacientët të cilët kanë nevojë për mjekim intenziv detyrohen […]

dhimbja Nën Sqetull – Nga Çfarë Shkaktohet dhe Kur Është Problematike


[ad_1] dhembjet që shfaqen në zonën e nën sqetullës mund të shkaktojnë shqetësim, që në disa raste është i justifikueshëm. Ka raste, kur një dhimbje e tillë mund të jetë pjesë e simptomave paralajmëruese të një ataku në zemër. Megjithatë, në shumicën e kohës, dhimbje të tilla s’ janë për tu shqetësuar. Sqetulla është një […]

COVID-19, Spitali Rajonal i Gjilanit pritet të furnizohet me rreth 10 mijë litra oksigjen


[ad_1] Spitali Rajonal i Gjilanit, më saktësisht Klinika Infektive dhe ajo e Pulmologjisë është duke trajtuar 45 pacientë me COVID-19, prej tyre 29 janë me oksigjeno-terapi ndërsa katër pacientë të tjerë janë me maskën CPAP, maskë e cila ndihmon pacientët të cilët kanë probleme me frymëmarrje. Për trajtimin e pacientëve me COVID-19 është i nevojshëm […]

Jahja Lluka me anë të poezisë përshkruan betejën e tij me COVID-19


[ad_1] Jahja Lluka, kryetar i Shoqatës për Kthimin e Shqiptarëve, i cili është prekur nga COVID-19, me anë të një poezie ka shprehur tërë vuajtjet, që po kalon në përballje me virusin e rëndë. Lluka, i cili tash nëntë ditë po përballet me këtë virus, është duke u trajtuar në shtëpi. Më poshtë po ua […]

Si T’i Zbusim Hurmat Krejt Lehtë në Shtëpi


[ad_1] Hurmat farëbardha janë një frut i veçantë por jo gjithmonë përmbushin shijet e një konsumatori të zakonshëm të mësuar me shijen perfekte të hurmave farëzeza. Deri në pjekjen e tyre përfundimtare, hurmat farëbardha mund të konsiderohen “të vështira”.  Shija e tyre është e çuditshme dhe të tkurr qiellzën. s’ po flasim këtu për të […]

Presidenti Trump mund të dalë nga spitali të hënën


[ad_1] Mjekët thanë të dielën se gjendja e Presidentit Donald Trump po përmirësohet ndërsa ai trajtohet për COVID-19 në një spital ushtarak dhe se presidenti mund të kthehet në Shtëpinë e Bardhë si të hënën, ku mjekimi do të vazhdojë. Mjekët që po kurojnë Presidentin Trump thanë se i kishin dhënë atij oksigjen plotësues dy […]

Trump është në gjendje të mirë shëndetësore


[ad_1] Mjeku i presidentit të Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, Sean Conley, tha të shtunën me anë të një konference për media nga spitali ku po trajtohet presidenti, se ai deri më tani është në gjendje mjaft të mirë shëndetësore. “Këtë mëngjes presidenti është në gjendje mjaft të mirë”, tha Conley. “Deri në këto momente, […]

Emocionuese: Atë ditë, te varrezat, ika, kjo është lamtumira ime për ty


[ad_1] Kisha nevojë ta shkruaja këtë, që ai të mos mendojë se e kalova kaq lehtë mungesën e tij. Ajo mungesë do të jetë këtu për të qëndruar. Do të më mungojë për të mirë dhe për të keq. Do të më mungojë edhe për të më shkuar në nerva.  Berat Buzhala E shtunë, 11 […]

Më Shumë Oksigjen në Organizëm? Zgjidhjet Natyrale


[ad_1] Një nga aspektet më të rëndësishme të një organizmi të shëndetshëm është Oksigjeni. Truri ka nevojë për oksigjen. Gjaku po ashtu. Në fakt, i gjithë organizmi, i ka shpresat te oksigjeni, prejse falë tij, qelizat marrin ‘bukën e përditshme.’ Natyra ofron plot oksigjen, njeriu shkakton shumë pluhur.  Në fakt, të dhënat shkencore tregojnë se […]

Mjeku jep detaje se si gjë pëlcitja e oksigjenit në Pulmologji


[ad_1] Të martën në mbrëmje në Klinikën e Pulmologjisë ku po trajtohen pacientët me COVID-19 ka ndodhur një incident në një nga bombolat e oksigjenit. KALLXO.com ka kontaktuar mjekun që ishte kujdestaratë natë, i cili shpjegoi  më detajisht rastin në fjalë. Pulmologu, Flamur Marku tha se s’ ka pëlcitur bombola e oksigjenit, por pjesa e […]

Dr.Besim Morina: Pneumonia te COVID-19


Shkruan: Dr. Besim Morina – Pulmolog Pneumonia te COVID-19 Shumica e njerëzve me COVID-19 kanë simptoma të lehta ose mesatare, si kollitje, ethe apo plogështi. Por disa të infektuar me koronavirusin e ri zhvillojnë pneumoni të rëndë në të dy mushkëritë. Kjo pneumoni është një gjendje serioze që mund të jetë vdekjeprurëse. Çka është pneumonia? […]

Pneumonia te COVID-19


[ad_1] Shkruar nga Dr. Besim Morina – Pulmolog Shumica e njerëzve me COVID-19 kanë simptoma të lehta ose mesatare, si kollitje, ethe apo plogështi. Por disa të infektuar me koronavirusin e ri zhvillojnë pneumoni të rëndë në të dy mushkëritë. Kjo pneumoni është një gjendje serioze që mund të jetë vdekjeprurëse.Çka është pneumonia?Mushkëritë në dukje […]

Si ndikon coronavirusi në të tërë trupin?


[ad_1] Coronavirusi dëmton jo vetëm mushkëritë, por edhe veshkat, mëlçinë, zemrën, lëkurën, trurin dhe sistemin nervor, thanë mjekët të premten në një përmbledhje të raporteve për pacientëT COVID-19 Ekipi në Qendrën Mjekësore Universitare Columbia Irving në New York City, një nga spitalet e “përmbytur” me pacientë në pranverë, mblodhi raporte nga ekipe të tjera mjekësore […]

Kontrata 1.2 milion euro për blerjen e oksigjenit


[ad_1] Shërbimi Spitalor dhe Klinik Universitar i Kosovës (ShSKUK) ka blerë 835,026 litra oksigjen me origjinë nga Italia dhe Maqedonia. Kontrata me kompaninë “Medical Group” Sh.P.K në vlerë prej 1 milion e 277 mijë e 743 euro është nënshkruar më 6 maj të këtij viti pas një ecuri të hapur të prokurimit. Në kontratë, thuhet […]

ShSKUK me tender 1.2 milionësh për blerjen e oksigjenit


[ad_1] Shërbimi Spitalor Klinik Universitar i Kosovës (ShSKUK) ka blerë 835,026 litra oksigjen me origjinë nga Italia- Maqedonia. Vlera e parashikuar për këtë tender, të ndarë në dy lote, ishte 1,468,244.52 euro. ShSKUK ka lidhur kontratë me kompaninë “Medical Group” Sh.P.K. në vlerë prej 1,277,743.02 euro apo 190,501 euro më pak se vlera e parashikuar. […]

Gërhitja për jetë të gjatë


[ad_1] Sqarimi thotë: Frymëmarrja e ngadalësuar e aktivizon zemrën dhe ia bën shprehi kursimin e shpenzimit të oksigjenit. Zemra e personave të cilët gërhasin, gjithherë është e gatshme për situata të paparashikuara. Sipas mendimit të shkencëtarëve, gërhitja është e dobishme sidomos pas moshës 65 vjeçe të jetës, transmeton Telegrafi. Gërhitja shkaktohet kur oksigjeni që thithim […]

36 të infektuar me koronavirus po trajtohen në Infektivë, dy prej tyre në gjendje më të rëndë


[ad_1] Janë 36 pacientë të konfirmuar me Covid-19, të cilët janë duke u trajtuar në Klinikën Infektive. Prej tyre pesë janë me oksigjeni-terapi, kurse dy nga këta janë në gjendje më të rëndë në kujdesin intensiv. Infektologu Valbon Krasniqi thotë për KosovaPress se nga këta 36 pacientë, pesë prej tyre janë në hemodializë. “Aktualisht i […]

Çka është anemia? Shkaqet, simptomat dhe trajtimi i anemisë


Shkruan: Dr. Besa Vranovci Ju mund të gjeni të gjitha detajet rreth anemisë të shkaktuar nga mungesa qelizave të kuqe ose mungesa e hemoglobinës në gjak.   Çfarë është anemia? Shkaqet, simptomat dhe trajtimi i anemisë … Mungesa e hekurit është lloji më i zakonshëm i anemisë në botë. Sidomos në vendet e pazhvilluara por  […]

Oksigjeni


Oksigjeni është element kimik, gaz pa ngjyrë, pa erë e pa shije, i cili përbën rreth një të pestën e ajrit, është i domosdoshëm për frymëmarrjen e për djegien dhe, kur bashkohet me hidrogjenin, formon ujin (simboli O). Oksigjen i lirë. Oksigjen i lëngët. Oksigjeni i ajrit (i ujit). Drita (flaka) e oksigjenit. Atomet e […]

Çfarë ёshtё talasemia?


Talasemia është një sëmundje Gjaku e trashëguar që shkaktohet nga një defekt në prodhimin e hemoglobinës, një pjesë e rëndësishme e Qelizave të kuqe të gjakut. Kur s’ka hemoglobinë të mjaftueshme, Qelizat e kuqe të gjakut s’funksionojnë siç nevojitet, jetojnë për periudha më të shkurtra kohore, kështu që ka më pak qeliza të kuqe të […]

Cilat janë funksionet e gjakut?


  Funksionet e gjakut Gjaku së bashku me pjesët përbërëse të tij përmbush një sërë funksionesh: Transport (oksigjeni, hormonet, mbeturinat e metabolizmit) Rregullim (baraspeshën e ujit, elektroliteve, temperaturës, vlerës së pH-së) Mbrojtje (nëpërmjet limfociteve, antitrupave, koagulimit dhe fibrinolisës) Funksion homeostatik, mban të pandryshuar temperaturën dhe mjedisin e brendshëm. Gjaku kryen shumë funksione të rëndësishme brenda […]

Çka është gjaku?


Gjaku (lat. Sanguis) është një ind lidhor i lëngshëm, i cili me ndihmën e zemrës dhe enëve të qarkullimit të gjakut mirëmban funksionet e organeve të tjera të trupit nëpërmjet transportit të oksigjenit dhe lëndëve ushqyese. Gjaku qarkullon nëpër enët e gjakut falë punës mekanike të muskulit të zemrës. Trupi i njeriut përmban mesatarisht 5 […]

Çka janë Lipidet apo yndyrnat?


Lipidet janë molekula që përmbajnë acide yndyrore nga të cilat krijohet membrana qelizore. Lipidet (Yndyrat) përmbajnë karbon, hidrogjen dhe oksigjen. Lipidet paraqesin grupin mjaft heterogjen te komponimeve organike, të cilat nuk treten në ujë, por treten në tretës organikë. Çdo molekule lipidike përbëhet nga një molekulë alkool glicerinë dhe tri molekula acide yndyrore. Në këto […]

Pasqyra e gjakut: Cilat janë vlerat normale?


Pasqyra e gjakut: Cilat janë vlerat normale? Pavarësisht nëse keni frikë nga gjilpërat ose dhënia e gjakut, vizita në laborator është e domosdoshme për diagnostikimin e cilësdo sëmundje. Analizat e gjakut tregojnë nëse organizmi është i shëndoshë, nëse ekziston ndonjë proces inflamator, apo ekziston ndonjë sëmundje… Që të mos pyetni se çfarë kuptimi kanë shkurtesat […]

Një gotë ujë në mëngjes, këto janë përfitimet për shëndetin


Një gotë ujë në mëngjes Një gotë ujë në mëngjes, këto janë përfitimet për shëndetin Konsumimi i ujit mëngjes apo pirja e ujit në mëngjes luan rol të rëndësishëm në funksionimin normal të organizmit. Pas sa orëve Trupi dehidratohet apo dehidrohet? Pas shtatë ose tetë orëve të Gjumit, trupi juaj dehidratohet ose dehidrohet.  Çka ndihmon konsumimi i […]