Komisioneri Varhelyi vjen të mërkurën në Kosovë për vaksinat


[ad_1] Komisioneri për Fqinjësinë dhe Zgjerimin, Oliver Varhelyi do të udhëtojë për në Ballkanin Perëndimor javën e ardhshme ndërsa vaksinat e para COVID-19, të ndara dhe të financuara nga Bashkimi Evropian, mbërrijnë në rajon. Siç është njoftuar nga Komisioni Evropian dhe Austria në 20 Prill, në total 651,000 doza Pfizer/BioNTech do të dorëzohen në rajon […]

BE do të dërgojë mbi 600 mijë doza vaksinash në Ballkanin Perëndimor


[ad_1] Bashkimi Evropian (BE) po angazhohet në mënyrë intensive që të mundësojë dërgimin e vaksinave kundër COVID-19 në Ballkanin Perëndimor, kanë thënë për Radion Evropa e Lirë, burime në selinë e institucioneve të BE-së në Bruksel. Sipas këtyre burimeve, bëhet fjalë për rreth 651 mijë doza të vaksinave Pfizer/BionTech, të cilat do të shpërndahen në […]

“Ça ka nai gjo anej?” Rama publikon foton i ulur në trotuar në Bruksel


[ad_1] Kryeministri Edi Rama fluturoi këtë të hënë drejt Brukselit, ku po zhvillon takime me zyrtarë të lartë të BE për integrimin e Shqipërisë dhe krizën e pandemisë së koronavirusit. Pas konferencës për media me dy zyrtarët e lartë të BE, Josep Borrell dhe Oliver Varhelyi, kryeministri Rama ka publikuar një foto në “Instagram”, ku […]

Serbia tërhiqet nga vendimi për të dëbuar ambasadorin malazez


[ad_1] Serbia e ka tërhequr vendimin për të dëbuar ambasadorin e Malit të Zi. në të ardhmen më parë, Mali i Zi dhe Serbia kishin vendosur të dëbojnë ambasadorët e njëri-tjetrit. Kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiq njoftoi për vendimin më 29 nëntor pas një takimi që zhvilloi me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq dhe pas […]

Serbia i bie pishman, tërheq vendimin për ta dëbuar ambasadorin malazez


[ad_1] Serbia e ka tërhequr vendimin për të dëbuar ambasadorin e Malit të Zi. në të ardhmen më parë, Mali i Zi dhe Serbia kishin vendosur të dëbojnë ambasadorët e njëri-tjetrit. Kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiq njoftoi për vendimin më 29 nëntor pas një takimi që zhvilloi me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq dhe pas […]

Mini-Shengeni për eliminimin e barrierave të CEFTA-s


[ad_1]   Krijimi i tregut të përbashkët rajonal apo si njihet ndryshe me emrin mini–Shengen, është më i avancuar dhe më përfitues sesa Marrëveshja për tregti të lirë, CEFTA, thotë Arian Zeka, kryeshef ekzekutiv në Odën Ekonomike Amerikane në Prishtinë. Udhëheqësit e Ballkanit Perëndimor, më 10 nëntor kanë nënshkruar një deklaratë të përbashkët për tregun […]

Kryeministri Hoti sot merr pjesë në Samitin e Sofjes


[ad_1] Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, sot do të marrë pjesë në Samitin e Sofjes – Vendet e Ballkanit Perëndimor 6, i cili është vazhdimësi e Procesit të Berlinit. Tema e Samitit të Sofjes është Tregu i Përbashkët Rajonal – Katalizator drejt Tregut të Bashkimit Evropian, ka njoftuar Qeveria e Kosovës. Për shkak të pandemisë […]

Edi Rama refuzon këshillat e Komisionit Europian për kodin zgjedhor


[ad_1] Kryeministri shqiptar Edi Rama refuzoi prerazi një kërkesë të përsëritur nga Bashkimi Europian që partia e tij të presë një opinion ndërkombëtar para se të vijojë me disa ndryshime në kodin zgjedhor, për të cilat opozita thotë se synojnë t’i japin partisë së tij një avantazh aritmetikor të padrejtë në zgjedhjet e vitit të […]

Vuçiq s’ deklarohet Po qe se do t’i nderojë viktimat e Batajnicës


[ad_1] Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, konfirmoi se në një takim të mbyllur me përfaqësuesit e shoqërisë civile më 3 tetor në Beograd, ai i nderoi viktimat shqiptare të luftës së viteve 1990. “Unë do të ngrihem për çdo serb, për çdo shqiptar, për të gjithë të tjerët që vdiqën në çdo konflikt lufte me […]

Vuçiq thotë se nderon çdo viktimë, por s’ përmend shqiptarët e varrosur në Batajnicë


[ad_1] Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, konfirmoi të enjten se në një takim të mbyllur me përfaqësuesit e shoqërisë civile më 3 tetor në Beograd, ai i nderoi viktimat shqiptare të luftës së viteve 1990. “Unë do të ngrihem për çdo serb, për çdo shqiptar, për të gjithë të tjerët që vdiqën në çdo konflikt […]

duhet t’i bindim shtetet për liberalizimin e vizave për Kosovën


[ad_1] Komisionari i Bashkimit Evropian për Fqinjësi dhe Zgjerim, Oliver Varhelyi, tha sot në Prishtinë se duhet bindur shtetet anëtare të BE-së për t’i liberalizuar vizat me Kosovën. Ai i bëri këto komente në një seancë solemne në Kuvendin e Kosovës. Ai tha se në drejtim të procesit për liberalizimin e vizave, duhet vazhduar përpjekjet […]

Komisioneri i BE-së për Zgjerim i adresohet deputetëve të Kuvendit


[ad_1] Pas takimit me kryetaren e Kuvendit, Komisioneri i Besë për Zgjerim dhe Fqinjësi Oliver Varhelyi iu ka adresuar deputetëve të Kuvendit të Republikës së Kosovës në një senacë solemne. Varhelyi gjatë kësaj vizite tha se Bashkimi Evropian do të vazhdojë ta mbështes Kosovën në menaxhimin e kësaj krize shëndetësore dhe në zvogëlimin e pasojave […]

duhet gjetur forma për tejkalimin e temave të vështira në dialog


[ad_1] Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka thënë se Në qoftë se s’ arrihet një marrëveshje përfundimtare, atëherë Kosova dhe Serbia do të vazhdojnë si dy shtete fqinje “që s’ e njohin njëra-tjetrën”. Këto komente Hoti i bëri gjatë një konference për media pas takimit në Prishtinë me komisionarin për Fqinjësi dhe Zgjerim të Bashkimit […]

Parlamenti dhe qytetarët e Kosovës s’ pranojnë ndryshim të kufijve, as defunksionalizim të Kosovës


[ad_1] Kryetarja e Kuvendit të Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, ka pritur në takim Komisionerin për Zgjerimin dhe Politikën e Fqinjësisë, Oliver Varhelyi. Osmani, në fjalën e saj në seancën solemne të Kuvendin e Kosovës, tha se prania e Oliver Varhelyi në cilësinë e përfaqësusesit të Bashkimit Evropian është dëshmi e ruajtjes së këtyre lidhjeve […]

Fushë-Kosovë, djali kanos babanë


[ad_1] Kryeministri i vendit Avdullah Hoti mëngjesin e ditës së sotme do të zhvillojë një takim me Komisionerin për Fqinjësi dhe Zgjerim të BE-së, Oliver Varhelyi. Sipas njoftimit të ZKM-së, takimi do të mbahet në ndërtesën e qeverisë duke filluar nga ora 09:15, ndërsa në ora 10:25 do të ketë konferencë për media. Po ashtu […]

Komisioneri i BE-së për Zgjerim viziton Kosovën, takon Hotin dhe u drejtohet deputetëve


[ad_1] Kryeministri i vendit Avdullah Hoti mëngjesin e ditës së sotme do të zhvillojë një takim me Komisionerin për Fqinjësi dhe Zgjerim të BE-së, Oliver Varhelyi. Sipas njoftimit të ZKM-së, takimi do të mbahet në ndërtesën e qeverisë duke filluar nga ora 09:15, ndërsa në ora 10:25 do të ketë konferencë për media. Po ashtu […]

KE rekomandon fillimin e bisedimeve për anëtarësim me Shqipërinë


[ad_1] Komisioni Europian vlerësoi si të realizuara shumicën e kushteve të vendosura në mars nga Këshilli i Bashkimit Europian për Shqipërinë dhe rekomandoi hapjen e bisedimeve në raportin e saj vjetor të progresit të publikuar të martën. Raporti u prezantua nga Komisioneri për Zgjerimin Oliver Varhelyi në një takim të jashtëzakonshëm në Komitetin e Politikës […]