Sëmundja e arterieve karotide


Cilat simptoma janë shenja të sëmundjes së arterieve karotide? Si caktohet diagnoza? Çfarë të bëhet kur ndodh mbyllja e plotë e enëve të gjakut? Sa janë të gatshëm njerëzit tanë që të eliminojnë faktorët e rrezikut?   Dr. Hajriz Rudari, Mr. Sci.Kirurg vaskular“Klinika vaskulare”tel. 044 136 108 Lezionet funksionale dhe organike të trurit që ndodhin […]

Në Kirurgjinë Abdominale realizohet operacioni për zvogëlimin enorm të lukthit për arsye të obezitetit


Burimi i lajmit: SHSKUK Në Klinikën e Kirurgjisë Abdominale, të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës, është realizuar intervenimi me qasje laparaskopike në fushën e kirurgjisë bariatrike (ose ndryshe heqja e peshës së tepërt nga trupi). Ky intervenim është realizuar në bashkëpunim me stafin shëndetësor të Klinikës së Anestezionit, me ç‘rast pacienti i është nënshtruar operacionit […]

QKUK: Mjekët ia heqin një pacientit një tumor të përmasave të mëdha


Sukseset e mjekëve Kirurgë të QKUK-së nuk kanë të ndalur. Sukset e tyre janë të njëpasnjëshme. Në Repartin e Endoskopisë Kirurgjike të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës, mjekët Kirurgë (Dr. Arbër Morina dhe Dr. Valon Zejnullahu) ia kanë hequr një pacientit një tumor me përmasa të mëdha, i shfaqur në zorrën e trashë. Në njoftimin […]

Shpërthimi në Ferizaj, Zemaj tregon gjendjen shëndetësore të qytetarëve që po trajtohen në Turqi e Austri


[ad_1] Ministri në detyrë i Shëndetësisë, Armend Zemaj në një konferencë për media ka treguar edhe për gjendjen shëndetësore të qytetarëve që u lënduan nga shpërthimi i bombolës së gazit në Ferizaj. Ministri falënderoj shtetin e Turqisë dhe Austrisë për ndihëm e ofruar. “Nga kontaktet ditore që kemi me ambasadorët tanë në Turqi dhe Austri […]

E PAZAKONTË: Ikin dritat në spital, mjekët në Prishtinë përfundojnë operacionin me dritën e telefonit


[ad_1] Një dukuri e pazakontë ka ndodhur në Kosovë, në Klinikën e Ortopedisë në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës. Ashtu siç raporton “Gazeta Express”, gjatë ditës së sotme në QKUK është ndalur energjia elektrike, duke ‘paralizuar’ edhe punën e bluzave të bardha. Teksa në spital janë shkëputur papritur dritat, punonjësit shëndetësorë kanë qenë në sallën […]

Pandemia e Covid-19 në SHBA, Fauci optimist për 1 milion vaksinime në ditë


[ad_1] SHBA së shpejti mund të jetë në gjendje të bëjë 1 milion vaksinime në ditë, pavarësisht nga fillimi i ngadaltë, tha të martën Drejtori i Instituteve të Sëmundjeve Alergjike dhe Ngjitëse, Dr. Anthony Fauci. Dr. Fauci paralajmëroi se javët e ardhshme do të jenë edhe më të rënda. Ritmet e ngadalta të vaksinimit kanë […]

Si të kujdeseni për trupin pas një operacioni?


[ad_1] Trupit i duhet rikuperim, pas një operacioni. Koha se sa i duhet trupit për tu shëruar, varet nga shumë faktor siç janë: zona ku është operuar, mosha e pacientit, sëmundjet e tjera etj. Por një emërues i përbashkët për pacientët që iu janë nënshtruar operacionit është, sa janë të vullnetshëm që të kurohen. Ja […]

LAJMI I FUNDIT: Operohet Cuculi, do të mungojë gjashtë javë


[ad_1] Mbrojtësi i Dritës, Ardian Cuculi është operuar pas dëmtimit që ka pësuar në derbin ndaj Gjilanit. Cuculi iu është nënshtruar operimit në Shkup – ku ka kryer me sukses operimin në nyjen e krahut, shkruan GazetaBlic Sport. Klubi i Dritës ka njoftuar se Cuculi do t’i mungojë skuadrës për të paktën […]

S’mbahet mbledhja e komisionit për hidrocentrale për mungesë të kuorumit


[ad_1] Mbledhja e Komisionit Hetimor Parlamentar mbi procesin e licencimit, operimit, mbikëqyrjes dhe aplikimit për lejet e hidrocentraleve është shtyrë për ndonjë ditë tjetër derisa sot ka pasur mungesë të kuorumit. Në këtë mbledhje ishte paraparë të raportonin Muhamet Malësiu, drejtor i Departamentit të Mjedisit dhe Ujërave dhe Gani Berisha, drejtor i Autoritetit të Rajonit […]

Sot mblidhen 6 komisione parlamentare


[ad_1] Në Kuvendin e Kosovës sot do të mblidhen gjashtë komisione parlamentare. Komisioni Hetimor Parlamentar lidhur me procesin e privatizimit në Kosovë, Komisioni për Mbikëqyrjen e Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë, Komisioni për Ekonomi, Punësim, Tregti, Industri, Ndërmarrësi dhe Investime Strategjike, Komisioni Hetimor Parlamentar mbi procesin e licencimit, operimit, mbikëqyrjes dhe aplikimit për leje të […]

Deputetët “të painteresuar” t’i kryejnë obligimet që ua ka ngarkuar Kuvendi


[ad_1] Aktualisht në Kuvendin e Kosovës janë funksionale tri Komisione hetimore: Komisioni Hetimor në lidhje me menaxhimin e pandemisë; Komisioni Hetimor lidhur me procesin e privatizimit dhe Hetimor mbi procesin e licencimit, operimit, mbikëqyrjes dhe aplikimit për lejet e hidrocentraleve. Deputetët, anëtarë të këtyre Komisioneve kanë mendime të ndryshme sa i përket rezultateve që mund […]

Licencat për ‘Kelkos’-in, Komisioni Hetimor mblidhet prapë


[ad_1]   Komisioni Hetimor Parlamentar mbi procesin e licencimit, operimit, mbikëqyrjes dhe aplikimit për lejet e hidrocentraleve në Republikën e Kosovës do të mblidhet sot. Anëtarët e këtij komisioni do të intervistojnë dëshmitarët lidhur me lejet e lëshuara për operimin e dy hidrocentraleve nga kompania “Kelkos Energy”. Në këtë komision i cili do të mblidhet […]

Komisoni Hetimor mblidhet prap për shkak të licencimit të hidrocentraleve “Kelkos”


[ad_1] Komisioni Hetimor Parlamentar mbi procesin e licencimit, operimit, mbikëqyrjes dhe aplikimit për lejet e hidrocentraleve në Republikën e Kosovës do të mblidhet sot. Anëtarët e këtij komisioni do të intervistojnë dëshmitarët lidhur me lejet e lëshuara për operimin e dy hidrocentraleve nga kompania “Kelkos Energy”. Në këtë komision i cili do të mblidhet në […]

I vazhdohet mandati edhe për tre muaj Komisionit Hetimor për hidrocentralet


[ad_1] Kuvendi i Kosovës ia ka zgjatur mandatin edhe për tre muaj shtesë Komisionit Hetimor Parlamentar mbi procesin e licencimit, operimit, mbikëqyrjes dhe aplikimit për lejet e hidrocentraleve në Kosovë. Kjo u mundësua në seancën e sotme të Kuvendit, për të cilin votuan për 61 deputetë. Deputetja e PDK-së, Eliza Hoxha arsyetoi kërkesën për zgjatjen […]

Ministri Kuçi flet para deputetëve për lejet që iu dhanë KelKos-it


[ad_1] Ministri i Ministrisë së Mjedisit, Blerim Kuçi, në raportimin para Komisionit Hetimor Parlamentar mbi procesin e licencimit, operimit, mbikëqyrjes dhe aplikimit për lejet e hidrocentraleve në Republikën e Kosovës ka sqaruar kronologjikisht situatën me kompaninë KelKos dhe dhënien e lejeve dhe licencave nga MEA dhe ZRrE. Kuçi ka thënë po ashtu se të gjitha […]

Ministri Kuçi intervistohet nga deputetët për hidrocentralet


[ad_1] Komisioni Hetimor Parlamentar mbi procesin e licencimit, operimit, mbikëqyrjes dhe aplikimit për lejet e hidrocentraleve në Republikën e Kosovës, do të intervistojë dëshmitarët, lidhur me lejet e lëshuara për operimin e dy hidrocentraleve nga kompania “Kelkos Energy”. Për sot janë caktuar të intervistohen, Blerim Kuçi, ministër i Ekonomisë dhe Ambientit, Fatos Qerimi, sekretar i […]

Lejet për Hidrocentralet e KELKOS-it, komisioni hetimor sot interviston disa zyrtarë të lartë


[ad_1]   Komisioni Hetimor Parlamentar mbi procesin e licencimit, operimit, mbikëqyrjes dhe aplikimit për lejet e hidrocentraleve në Republikën e Kosovës sot mban mbledhje. Rendi i ditës: Miratimi i rendit të ditës; Intervistimi i dëshmitarëve, lidhur me lejet e lëshuara për operimin e dy hidrocentraleve nga kompania “Kelkos Energy”: Blerim Kuçi, Ministër dhe Fatos Qerimi, […]

Komisioni Hetimor për hidrocentrale s’ ka të drejtë ligjore të pezullojë asnjë leje e as licencë


[ad_1] Zyra ligjore e Kuvendit të Kosovës ka rekomanduar që Komisioni Hetimor Parlamentar mbi procesin e licencimit, operimit, mbikëqyrjes dhe aplikimit për lejet e hidrocentraleve në Kosovë s’ ka kompetencë ligjore për pezullimin e lëshimit të lejeve të reja dhe rilicencimin e hidrocentraleve. Kuvendi me anë të një interpretimi ligjor ka dhënë opinion se Komisioni […]

Këto ndodhi pritet të ndodhin sot në Kosovë


[ad_1] Këto janë ngjarjet që pritet të ndodhin sot në Kosovë. 09:00: Ministri i Ekonomisë dhe Ambientit, Blerim Kuçi, dhe rektori i Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina”, Naser Sahiti, do të nënshkruajnë memorandum bashkëpunimi, për mbrojtjen e mjedisit dhe faunës, mbrojtjen e natyrës, ekspertizë dhe kërkim shkencor për projekte mjedisore. (Objekti i MEA-së, kati nr.4, […]

Heroi i Koshares operohet sërish për plagët e luftës


[ad_1] Heroi i luftës së UÇK në Koshare, Michael Valter Spath, është operuar për plagët që i ka marrë gjatë luftës së fundit në Kosovë. Snajperisti amerikano-gjerman ia ka dalë me sukses operimit, sipas njoftimit që bëri Hisen Berisha, bashkëluftëtar i tij. “Në orët e vona, nën përkujdesin e mjekut kirurg Dr. Astrit Hamza dhe […]

Dardan Molliqaj reagon ashpër ndaj lejes mjedisore për ndërtimin e hidrocentraleve


[ad_1] Kryetari i PSD-së, Dardan Molliqaj ka reaguar ndaj lejes së Kelkos për ndërtimin e dy hidrocentraleve. Molliqaj ka thënë se mjedisi qëndron para profitit ndërkohë që ka kritikuar marrëveshjen. “Mjedisi përpara Profitit! Degradimi i Bjeshkëve dhe Lumenjve të Kosovës s’ mund të ndalet për sa kohë politikat e Ministrisë së Ekonomisë dhe Ambientit i […]

Ministria ka vendosur t’i japë leje mjedisore KELKOS-it


[ad_1] Organizata “Pishtarët” po pretendon se Ministria e Ekonomisë dhe Ambientit ka vendosur t’i japë leje mjedisore kompanisë KELKOS. Në një letër drejtuar Ministrisë, organizata ka kërkuar llogari se pse KELKOS është pajisur me dy leje të veçanta mjedisore kur ky investitor e ka vetëm një pëlqim mjedisor për hidrocentralet në Deçan, gjë që sipas […]

Kërkesat e KELKOS-it për leje të hidrocentraleve, nesër mblidhet ZRrE


[ad_1] Zyra e Rregullatorit për Energji nesër në mbledhjen e saj të radhës pritet të shqyrtojë aplikacionin e kompanisë “Kelkos” për prodhimin e energjisë elektrike në Hidorocentralin e Deçanit. Kelkos-it iu kishte ndalur prodhimi i energjisë elektrike më 14 tetor në tre hidrocentrale tek Gryka e Deçanit. Drejtori i ZRrE-së Petrit Pepaj kishte  thënë se […]

“Krejt çka ndieja ishte urrejtja”-Rrëfimi rrënqethës i gruas kosovare, tregon se si e mbyti burrin me sëpatë


[ad_1] “s’ e kam imagjinuar kurrë se do të përjetoja diçka të tillë…Sikur ta kishte bërë ndonjë njeri i huaj ndoshta do të mund ta pranoja disi. Por ta bëjë njeriu me të cilin unë lidha jetën, i bëra dy fëmijë, sakrifikova aq shumë që t’i ndihmoja edhe kur familja e tij hoqën dorë prej […]

Haxhi Avdyli dhe Teuta Haxhiu polemizojnë në Komisionin për Hidrocentralet se “kush po bën politikë”


[ad_1] Deputeti i LDK-së, Haxhi Avdyli, dhe deputetja e AAK-së, Teuta Haxhiu, janë përplasur në Komisionin Hetimor Parlamentar për Hidrocentralet, duke akuzuar njëri-tjetrin se kush po heton e kush po bën politikë me këtë Komision. Fillimisht deputetja Haxhiu akuzoi deputetët e LDK-së dhe Vetëvendosjes në këtë Komision, se s’ kanë marrë pjesë në vizitën që […]

Bërllogu e infrastruktura e shkollave, pasqyra e qeverisjes së Besim Ilazit 


[ad_1] Duke qenë në mesin e dhjetë komunave të para për performancë komunale, Kryetari i Komunës së Kaçanikut Besim Ilazi tha se ndihet krenar për punën që ka bërë në komunë. Megjithatë, hulumtimet në terren e opozita komunale e sfiduan kryetarin me problemet e qytetit të vogël dhe mosmbajtjen e premtimeve zgjedhore. Në debatin “Jeta […]

Probleme teknike në pompë, disa lagje të Prishtinës pa ujë


[ad_1] Kompania Rajonale e Ujësjellësit “Prishtina” njofton se për shkak të disa problemeve teknike disa lagje në kryeqytet do të kenë probleme me furnizim me ujë të pijshëm. “Për shkak të disa  problemeve teknike në njërën pompë në stacionin e pompave në Park, pikat e larta të lagjeve :lagjja e Muhaxhirëve, një pjesë e lagjes […]

Të luftosh me kancerin, rrëfimi i 42 vjeçares që e mposhti këtë sëmundje


[ad_1] “Ka qenë shumë e vështirë me largu fashën dhe me pa vetën në pasqyre… Kam hy e kam hequr fashën dhe kam qajtur gjysmë ore të mira… Flokët më kanë ra në javën e dytë. Ajo ka qenë pak ‘boom’ për mua, pas operimit ka qenë sendi i dytë që më ka ra kresë”. […]

​Të luftosh me kancerin: Rrëfimi i 42 vjeçares që mposhti këtë sëmundje


[ad_1] “Ka qenë shumë e vështirë me largu fashën dhe me pa vetën në pasqyre”…Koa hy e kam hequr fashën dhe kam qajtur gjysmë ore të mira, …Flokët më kanë ra në javën e dytë, ajo ka qenë pak “boom” për mua, pas operimit ka qenë sendi i dytë që më ka ra kresë”. Me […]

Liverpooli e konfirmon se Van Dijk do të operohet pasi ka lënduar ligamentet e gjurit


[ad_1] Liverpooli ka konfirmuar se mbrojtësi holandez Virgil van DIjk ka lënduar ligamentet e gjurit dhe do t’i nënshtrohet operimit. Mbrojtësi holandez u dëmtua në barazimin 2-2, në derbin lokal ndaj Evertonit, pas ndërhyrjes së portierit Jordan Pickford. Van Dijk pritet t’i mungojë Liverpoolit deri në 7 muaj dhe me gjasë ka humbur këtë sezon. […]

Nxehet debati për gurëthyesit e Malishevës


[ad_1] Kryetari i Komunës së Malishevës, Ragip Begaj është ballafaquar me problemet aktuale të kësaj komune. Qytetarët në drejtim të kryetarit e kanë ngritur si shqetësim çështjen e operimit të gurëthyesve në Malishevë. ndërsa, Begaj në emisionin “Jeta në Komunë”, tha se gurëthyesit i sjellin vetëm dëme komunës. “Çështja e gurëthyesve është problematike për neve, […]

Mbushet me ujë lumi në Grykën e Deçanit (VIDEO)


[ad_1] Niveli i ujit në Grykën e Deçanit ka filluar të rritet për shkak të reshjeve të shiut të ditëve të fundit dhe pasi dy ditë më parë për iu hoq licenca për prodhimin e energjisë  elektrike për kompaninë KELKOS. Më 14 tetor, Zyra e Rregullatorit të Energjisë ka ndaluar prodhimin e energjisë nga kompania […]

ZRrE s’ lejon xhirimin e mbledhjes ku po diskutohet për lejen për Kelkos


[ad_1] Zyra e Rregullatorit të Energjisë është duke mbajtur  mbledhjen e saj të radhës ku do pritet të shqyrtojë pikën e rendit të ditës mbi licencimin e ndërmarrjes KELKOS në veprimtarinë e prodhimit të energjisë në Bjeshkën e Deçanit. Por kjo mbledhje është duke u mbajtur pa praninë e mediave, me arsyetimin e pandemisë COVID-19. […]

Dëmtohet gypi i ujësjellësit, ‘Bregu i Diellit’ mbetet pa ujë


[ad_1] Kompania Rajonale e Ujësjellësit “Prishtina” njofton se në lagjen “Bregu i Diellit” në Prishtinë, në afërsi të Ambulantës, është dëmtuar gypi i ujësjellësit me diametër fi 200 mm. Sipas njoftimit, ky dëmtim ka ndodhur nga palë të treta, konkretisht nga kontraktorë të KEDS-it. Tutje kompania njofton se pa furnizim me ujë të pijshëm nga […]

Hulumtimi i “Ec ma ndryshe”:  Gurthyesit


[ad_1] Pasoja të pariparueshme në ambient po shkaktohen nga kompanitë gurthyese sipas hulumtimit të fundit të bërë nga Organizata Jo Qeveritare “Ec ma ndryshe” Sipas këtij hulumtimi, gurthyesit në Kosovë janë shndërruar në industri shkatërruese për ambientin. “Gurthyesit në Kosovë janë shndërruar në veprimtari destruktivo-ambientale të cilat gjatë operimit janë duke shkaktuar pasoja të mëdha […]

Dëmtimi i gypit në rrugën “Agim Ramadani” lë pa ujë banorët


[ad_1] KALLXO.com para pak minutave raportoi për dëmtimin e një gypi në rrugën “Agim Ramadani” në Prishtinës Arjeta Mjeku, zëdhënës e Ujësjellësit Prishtina ka bërë të ditur se si pasojë e këtij dëmtimit, banorët në rrugën “Agim Ramadani” do të mbesin pa ujë të pijshëm. “Erdhi edhe muaji tetor dhe ne ende po ballafaqohemi me […]

Fillon punën Komisioni Hetimor për hidrocentralet


[ad_1] Është themeluar Komisioni Hetimor Parlamentar mbi procesin e licencimit, operimit, mbikëqyrjes dhe aplikimit për lejet e hidrocentraleve në Republikën e Kosovë. Ky komision përbëhet nga Eliza Hoxhaj- kryetare, Haxhi Avdyli- nënkryetar, dhe anëtarët: Bajrush Xhemaili, Visar Hoti, Besa Gaxherri, Shpejtim Bulliqi, Artan Abrashi, Teuta Haxhiu, Rasim Demiri dhe Zikreta Halili. Funksionimi i këtij komisioni […]

Dëmtohet linja e ujësjellësit Badoc-Prishtinë


[ad_1] Ujësjellësi Prishtina ka njoftuar se është dëmtuar gypi i çelikut në linjën Badoc-Prishtinë. Në njoftim thuhet se nga ky gyp ka qenë arterie kryesore e furnizimit të qytetit me ujë duke përfshirë degëzimin fillestar për Graçanicën, pastaj Hajvalinë, Veternikun e mbi të gjitha Prishtinën me zonat e Matit, Bregu i Diellit dhe Aktashi një […]

Dëmtohet një gyp i ujit në Breg të Diellit, mbesin pa ujë dy lagje


[ad_1] Kompania Rajonale e Ujësjellësit “Prishtina”, ka bërë të ditur se gjatë natës së mbrëmshme është dëmtuar një gypi i ujit në lagjen “ Bregu i Diellit” në Prishtinë dhe për këtë arsye dy lagje do të mbesin pa ujë sot. “Ekipet e mirëmbajtjes dhe operimit të KRU”Prishtina” janë në vendin e dukurisë dhe me […]

Bimët mjekësore me aftësi shëruese e qetësuese


[ad_1] Bimët me aftësi shëruese apo qetësuese përdoren një kohë të gjatë nga mjekësia, por edhe nga metodat popullore apo alternative. Ato e mbrojnë sistemin nervor, dhe gjithashtu e zbusin stresin dhe ankthin. Bimët nga lista e mëposhtme mund t’i përdorni si çaj dhe si përbërje në terapi tjera. KamomiliSi bima më e lashtë e […]

error: Content is protected !!