Nica dhe Zemani – Rrëfim nga Niazi Nelaj


(Nje familje e thjeshte shqiptare, me histori interesante) – Nga Niazi NelajNdoshta s’ do te perfillesha per te hedhur ne leter kete histori te kahershme dhe te re, po te mos kish qene ajo mbasdite fatlume e kater janarit te vitit 2013, kur, se bashku me bashkeshorten shkuam ne shtepine e te moshuares Nice, e […]

Skandal në ATK, shteti ia hoqi mbi 7 milionë euro borxhe oligarkut Mane


Një hetim i gjatë i ATK-së e ka ngarkuar me mbi shtatë milionë euro borxhe tatimore NewCo Ferronikelin, kompaninë në pronësi të Saimir Manes. Por një proces i dyshimtë, pjesë e të cilit ishte hetuesi që kishte zbuluar skemën e mashtrimit financiar, ia ka fshirë ato. Buxheti i Kosovës do të ishte për shtatë milionë […]

Komuna e Pejës pranon më pak rekomandime nga Auditori


Përgjatë periudhës gjashtë vjeçare, komuna e Pejës pati raste ku s’ arriti t’i respektoj si duhet disa ligje si: ligjin për Buxhetin e Kosovës, ligjin për menaxhimin e financave publike, ligjin për prokurimin publik, ligjin për shërbyesit civili pastaj rregulloren për vlerësimin e pasurisë dhe atë të dhënies së subvencioneve.  Ndonëse çështja e auditorit të […]

Xhavit Haliti ftohet nga Gjykata Speciale


Nënkryetari i PDK-së, Xhavit Haliti është i thirruri i radhës nga Dhomat e Specializua të Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë. Nënkryetari i Partisë demokratike të Kosovës, është shprehur se është thirrur nga Gjykata Speciale. Në një intervistë për Abcnews, ku ka folur edhe rreth arrestimeve të liderëve të Kosovës ai thotë se Ahmet Krasniqit, s’ është […]

Auditori tregon në Kuvendin e Kosovës gjetjet nga auditimi i buxhetit të shtetit


Auditori i Përgjithshëm, Besnik Osmani, ka prezantuar para deputetëve të Kuvendit të Kosovës raportin vjetor të auditimit për vitin fiskal 2019. Ky raport përmban rezultatet kryesore të punës audituese përfshirë opinionin, gjetjet si dhe rekomandimet e ZKA-së. Osmani tha se fokusi kryesor i këtij procesi të auditimit ka qenë në vlerësimet për cilësinë e raportimit […]

KE rekomandon fillimin e bisedimeve për anëtarësim me Shqipërinë


Komisioni Europian vlerësoi si të realizuara shumicën e kushteve të vendosura në mars nga Këshilli i Bashkimit Europian për Shqipërinë dhe rekomandoi hapjen e bisedimeve në raportin e saj vjetor të progresit të publikuar të martën. Raporti u prezantua nga Komisioneri për Zgjerimin Oliver Varhelyi në një takim të jashtëzakonshëm në Komitetin e Politikës së […]

Trump thotë se ka mësuar shumë për COVID-19


Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, më 4 tetor, u largua për pak kohë nga spitali ushtarak ku ai është duke u trajtuar për sëmundjen COVID-19, për të përshëndetur, nga një automjet i blinduar, mbështetësit e tij që ishin mbledhur jashtë spitalit. Përpara se të kthehej në spital, presidenti kaloi pranë një turme që […]

Për ty qytetar i pabindur


Për ty qytetar i pabindur, Ndërkohe që ti flije i qetë, pasi gjithë ditën ishe ankuar mbi masat e marra, kishe treguar “fortësinë tende“  mbi shkeljen e izolimit, unë prisja me ankth përgjigjen nëse dhe një tjetër koleg i imi nuk do të zgjohej sot në mëngjes, prej COVID-19 +. TI që mendon se je […]

Kur gratë shkelin gratë…


Teksa po lexoja pagat mujore të marra nga shumë bashkëshorte, teze, halla, kunata etj, të ish zyrtarëve të lartë të shtetit, paga të cilat për vendin tonë të varfër dhe arritjet e tyre profesionale janë marramendëse. Desha t’i pyes: A menduat ndonjëherë që shkelët shumë gra e vajza tona, të cilat kanë shpenzuar tru e […]

Valla bre e kishit pas dasht shumë këtë Kosovë!


Shkruan: Xhevdet Pozhari Në Telekom u patën punësuar edhe burri i Donikës, jo Kadaj por Bujupi, djali i Muharrem Nitajt, djali i Teuta Haxhiut dhe shumë të tjerë në mesin e 2.500 punëtorëve sa llogaritet se ka kjo ndërmarrje buzë falimentimit. “Mund të ndodhë që baba e ka shti në punë, mund të ndodhë që […]

A po institucionalizohet që vdekja e pacientit kosovar të bëhet në Sptalet e Rajonit në duart e mjekëve të huaj pas një operacioni “komercial”?


  Shkruan: Dr. Elmi Olluri, kirurg vaskular Vetem per 2-3 ditet e fundit  ne Kosove u kthyen dy te rinje kosovare, njeri i vdekur e tjetri para vdekjes pasi qe mjeket dhe spitalet e rajonit ju “moren” edhe çindarkat e fundit familjareve e popullit per pacientet kosovare, te cilet edhe pse inoperabil (te pa operueshem) […]

Koha vendos gjithçka në vendin e vet dhe dënon ata që lënduan dikë!!


Ne zgjedhim në mënyrë të lirë për atë që bëjmë dhe mënyrën se si e jetojmë jetën. Por, në të njëjten kohë ne po ashtu jemi përgjegjës për pasojat. Një gjest, një fjalë apo një vepër e keqe gjithmonë shkakton një ndikim pak a shumë të dukshëm dhe, edhe nëse nuk besojmë, koha është një […]

Tërë ditën e duron dhimbjen ndërsa ora 2 pas mesnate kërkon ndihmë mjekësore te Mjeku


Shkruan: Zymer Lekaj Ky është “mentaliteti i mykur” i pacientit të sotshëm shqiptar dhe mund të themi edhe ballkanik. Ky mentalitet i flliqur, i krimbur nga koka deri tek majat e gishtërinjëve është duke u rritur akoma më shumë dhe po zë vend tek shumica e pacientëve shqiptarë. Kjo sjellje e çuditshme dhe e pavlerë […]

Pafuqi dhe gërdi


Shkruan:Dr.Sami Uka Ndjenja e pafuqisë vret. Pamundësia për të ndihmuar atë që ka nevojë ushqen ndjenjën më shkatërruese – pafuqin. Përballja e përditshme me kërkesa të tilla në esencë të arsyeshme të shterrë, të molis, të vret dalngadalë e ditë për ditë. Minatori që është shtrënguar të lëshojë vendin e punës, të marrë rrugën dhe […]

Kur je me shëndet nuk i intereson askujt ndërsa kur je i sëmurë interesohen të gjithë për ty


Shkruan: Merita Lekaj Kur je me shëndet nuk i intereson askujt ndërsa kur je i sëmurë interesohen të gjithë për ty Kjo është dyfytyrësia e rradhës e popullit tonë. Kur je me shëndet të mirë askush nuk interesohet për ty ndërsa po u sëmure atëherë të gjithë interesohen për ty miqtë dhe armiqtë. Kjo gjë […]

Doktor Hatim Baxhaku, kirurgu më i kërkuar në rajon!


Shkruan: Muharrem Qafleshi Ndonjë herë nuk janë ilaçet që shërojnë. Një fjalë e ngrohtë, një buzëqeshje, një shtrëngim duarsh, një përqafim i japin pacientit fuqinë dhe dëshirën për ta përballuar sëmundjen. Por mbi të gjitha besimi dhe bindja e pacientit në profesionalizmin e mjekut. I tillë është dr. Hatim Baxhaku, kirurg tani më i njohur […]

Dyfytyrësia e disa Portaleve dhe Gazetave ndaj Mjekëve dhe Infermierëve


Mediat në Kosovë e sidomos portalet kanë shkruar vazhdimisht kundër Mjekëve dhe Infermierëve madje kanë kaluar edhe në shpifje dhe trillime nga më të ndryshmet. Këto portale apo gazeta madje duke e shitur veten për disa klikime kanë dramatizuar dhe kanë hedhur zjarr në shkrimet e tyre kundër personelit shëndetësor madje edhe duke i dramatizuar […]

Paradokse!


Shkruan: Dr. Memli Morina – Paradokse!🤔🤔🤔 ▶️Kurrë s’kemi pasur më shumë qendra fitnesi dhe kurrë s’e kemi pasur mbipeshën më problem se sot❗ ▶️Kurrë s’janë shkruar më shumë libra dhe kurrë s’kemi lexuar më pak se sot❗ ▶️Vazhdimisht promovohet ushqimi i shëndetshëm dhe çdo ditë hapen dyqane që shesin ushqim të shpejtë❗ ▶️Gjithnjë e më […]

E vërteta e Mjekut profesionist!


Per ata qe duan te dine te verteten e mjekut profesionist. Cfare eshte nje mjek? Nje mjek i mire profesionist eshte nje investim i jashtezakonshem  ne vite.Politikan  e deputet njerezit jane bere brenda nates,jane gdhire ministra pa kendu  gjeli i mengjesit,  mjek i mire te duhen vite,vite studimi konstant,djerse e mund pa fund, sakrifice per […]

Kërkesat minimaliste të Kirurgëve!


Shkruan: Isa  Haxhiu,  urolog,  QKUK Kërkesat  minimaliste  të Kirurgëve ! “Kirurgët kanë jetën tonë në duart e tyre, por shumica prej nesh  dinë më shumë për njerëzit që ua  prejnë  flokët, sesa  për  mjekët që i prejnë trupat tanë.”Michelle  Crouch ( gazetar) Por, çfarë  është  një  kirurg? Kirurgun e  definojnë  si   një  mjek  i […]