Pacienti fëmijë, me shputë të shtrëmbër, po trajtohet me sukses nga ortopedi Nderim Salihaj


[ad_1] Ortopedi i njohur në QKUK, Dr. Nderim Salihaj, me anë të një postimi në faqen e tij në Facebook, ka paraqitur një rast të trajtimit të shputës së shtrembër, deformim ky i lindur te një fëmijë. tretmani i kësaj shpute po bëhet me imobilizime serike javore me gibs. Korrigjimi i këmbës së fëmijës është […]

Spitali i Gjakovës publikon raportin mujor, gjatë janarit janë hospitalizuar 963 pacientë


[ad_1] Spitali i Përgjithshëm “Isa Grezda” në Gjakovë, ka publikuar raportin mujorin, ku bëhet e ditur se gjatë janarit janë hospitalizuar janë 963 pacientë. Në raport thuhet se 58 pacientë janë në Kirurgji, 35 në Ortopedi, 21 në Urologji, 9 në ORL, 13 në Oftalmo, 289 në Gjinekologji, 137 në Neonatologji, 74 në Pediatri, 159 […]

E PAZAKONTË: Ikin dritat në spital, mjekët në Prishtinë përfundojnë operacionin me dritën e telefonit


[ad_1] Një dukuri e pazakontë ka ndodhur në Kosovë, në Klinikën e Ortopedisë në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës. Ashtu siç raporton “Gazeta Express”, gjatë ditës së sotme në QKUK është ndalur energjia elektrike, duke ‘paralizuar’ edhe punën e bluzave të bardha. Teksa në spital janë shkëputur papritur dritat, punonjësit shëndetësorë kanë qenë në sallën […]

Shpërthimi në Ferizaj, tre të lënduar në mjekim intensiv


[ad_1] Drejtori i Emergjencës në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës, Basri Lenjani ka bërë të ditur se deri më tani kanë pranuar 15 të lënduar nga shpërthimi që dukuri në Ferizaj. Lenjani gjatë konferencës së përbashkët për medie me ministrin e Shëndetësisë, Armend Zemaj njoftoi se tre persona janë në kujdesin intensiv, ndërsa edhe 10 […]

QKUK, gjendja e personave të lënduar nga mjetet piroteknike është stabile


[ad_1] Në Klinikën Emergjente mbrëmë ndihmë kanë kërkuar 13 persona, si shkak i lëndimeve trupore nga mjetet piroteknike. Dy prej tyre kanë marrë lëndime më të rënda, ku një po trajtohet në Neurokirurgji, ndërsa tjetri në Ortopedi. Mjeku kujdestar në Klinikën Emergjente, Agron Çitaku për KosovaPress, thotë se ka qenë një fluks më i vogël […]

Zemaj ia dorëzoi nënkryetarit Rudari projektin e finalizuar për ndërtimin e Spitalit të Podujevës


[ad_1] Nënkryetari i Komunës së Podujevës, Nexhmi Rudari ka pritur sot në takim ministrin e Shëndetësisë, Armend Zemaj, dhe ministrin e Punëve të Brendshme, Agim Veliu, me ç’rast nënkryetarit Rudari i është dorëzuar projekti i finalizuar për ndërtim të Spitalit të Podujevës. Në takimin e sotëm, ku përveç ministrave Zemaj e Veliu, ishin të pranishëm […]

Në kohë të fushatës, ministri i LDK-së prezanton projektin për spital në Podujevë


[ad_1] Ministri i Shëndetësisë së bashku me ushtruesin e detyrës së drejtorit të ShSKUK-së, Saudin Maliqin , deputetin Ekrem Hyseni dhe përgjegjësin e Spitalit të Podujevës, Afrim Tahiri, kanë  prezantuar projektin e finalizuar për ndërtim të spitalit në Podujevë. “Zemaj ka dhënë detaje sesi do të duket ky spital dhe çfarë sipërfaqe do të ketë. […]

Armend Zemaj dhe Ekrem Hyseni prezantojnë projektin për Spitalin e Podujevës


[ad_1] Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, së bashku me U.D. Drejtorin e ShSKUK-së, Saudin Maliqin, deputetin Ekrem Hyseni dhe përgjegjësin e Spitalit të Podujevës, Afrim Tahiri, kanë prezantuar projektin e sapo finalizuar për ndërtim të spitalit të Podujevës. Zemaj ka thënë se spitali do të ketë sipërfaqe rreth 7.700 m2. Në këtë spital do të […]

MSh vazhdon nënshkrimin e kontratave për specializantët e rinj


[ad_1] Nga sot e deri më 19 nëntor 494 specializantë do të nënshkruajnë kontratat me Ministrinë e Shëndetësisë. Kjo është bërë e ditur në uebfaqen e Ministrisë së Shëndetësisë. Kandidatët të cilët do të marrin kontratën duhet të marrin me vete kopjen e letërnjoftimit dhe të xhirollogarisë bankare. Kontratën do të marrin specializantët e Onkologjisë, […]

Kosovarët po vdesin nëpër spitalet e Turqisë, Ministria e Shëndetësisë s’ia ka idenë


[ad_1] Gjendja e mjekësisë në vendin tonë vazhdon të mbetet mjaft e rëndë duke pasur parasysh numrin e madh të pacientëve që kërkojnë shërim jashtë vendit. Një numër i madh i tyre kërkojnë vazhdimisht ndihmë financiare për t’i mbuluar shpenzimet  e shërbimeve shëndetësore, derisa në tre muajt e fundit shërim jashtë vendit kanë kërkuar 303 […]

Pejani, si ortopedi/traumatologu i parë në Gjermani, që brenda një viti arriti t’i vendos 100 endoproteza


Pejani, si ortopedi/traumatologu i parë në Gjermani, që brenda një viti arriti t’i vendos 100 endoproteza -Arzen Balidemaj, u lind në vitin 1984, derisa shkollën fillore dhe të mesme e përfundoi në Pejë. -Fakultetin e Mjekësisë së Përgjithshme e përfundoi me sukses të lartë në vitin 2010, në Univeristetin e Prishtinës (UP), për të vazhduar […]

Klinika Digjitale dhe ANADOLU nënshkruajnë marrëveshje bashkëpunimi


[ad_1] Tani në shërbimin tuaj spitali më i njohur në Turqi në bashkësi me spitalin më të mirë në botë: ANADOLU MEDICAL CENTER / In affiliation with JOHNS HOPKINS MEDICINE – USA. Pacient të dashur, për të gjithë ju Klinika Digjitale dhe Anadolu Medical Center ofrojnë një mundësi të veçantë, për trajtimin e sëmundjeve të […]

Ortopedi i cili ka trajtuar një rast të veçant kirurgjik


  Dr.Nderim Salihaj – Ortoped ka trajtuar një rast të veçant kirurgjik. Ai ka larguar nga shuplaka e një pacienti një trup të huaj dhe me këtë veprim ka shpëtuar edhe dorën e pacientit. Lëndimi i pacientit ka ndodhur në rrethojat e metalit. Trajtimi kirurgjik nga Dr.Nderim Salihaj ka bërë të mundur heqjen e trupit […]