Ecje një orë në javë apo 15 minuta në ditë për të mbajtur nën kontroll osteoartritin


Osteoartriti është një nga format më të zakonshme të artritit te të rriturit dhe zakonisht te moshat e shtyra. Veçanërisht osteoartriti i gjurit prek rreth 13 për qind të njerëzve mbi moshën 60 vjeçare. Kjo shifër vjen duke u rritur me 40 për qind në mosha më të mëdha. Duke qenë një problem që shkakton […]

Shkencëtarët në ndjekje të varianteve të reja të COVID-19 që mund të depërtojnë vaksinën


Një numër i vogël njerëzish preken me COVID-19 pasi janë vaksinuar. “Asgjë s’ është 100% e sigurtë në këtë botë”, thotë Gigi Gronvall, një studiuese në Qendrën Johns Hopkins për Sigurinë Shëndetësore. ndërsa variante të reja shfaqen në të tërë botën, shkencëtarët thonë se është e rëndësishme të vëzhgohen këto raste të rralla. Ato mund […]

​Vdekja e tre familjarëve nga Gjilani në Shqipëri, flet mjeku që iu dha ndihmën e parë


Mjeku Bardhyl Belba ka folur për herë të parë për vdekjen e tre familjarëve kosovarë. Familja Haliti ishte nga Gjilani, por prej ditësh kishte ardhur në Gjirin e Lalëzit ku kishin blerë edhe një shtëpi prej 4 vitesh për të pushuar. Por autoritetet shqiptarë kanë bërë të ditur se ata kanë humbur jetën pasi kanë […]

8 maj 2021 – Dita Botërore e spondiloartritit aksial


dhimbja inflamatore e shpinës është simptoma kryesore e spondiloartritit aksial, dhimbje e cila ka fillim të fshehtë, mosha e fillimit të së cilës dhimbje është < 40 vjeç, kohëzgjatja e së cilës është më shumë se 3 muaj, ankesë e cila shoqërohet me ngurtësi në mëngjes dhe në gjendje qetësie por me përmirësim në aktivitet […]

Insomnia: Si të përballeni me pagjumësinë


Shumica e të rriturve kanë përjetuar insomninë ose pagjumësinë në një kohë ose në një tjetër gjatë jetës së tyre. Vlerësohet se 30% deri 50% e popullatës së përgjithshme janë të afektuar nga insomnia dhe 10% kanë insomni kronike Dr. Urim Çerkini,Specialist i Mjekësisë Familjare, QKMF- FerizajSpecializant i Reumatologjisë, QKUK- Prishtinë Insomnia është simptomë, jo […]

A mund të kthehet dioptria përmes intervenimit laserik në sy? Shpjegon oftamologu, dr. Afrim Shabani


Një çështje për të cilën u diskutua në emisionin “Takim virtual me Shëndritin” me oftamologun, dr. Afrim Shabani, ishte edhe ajo se a mund të kthehet dioptria pas intervenimit laserik në sy. Sipas Shabanit, s’ mund të ketë kthim të dioptrisë, derisa laseri do të veprojë në korne dhe do të bëjë shkrirje të saj […]

Edhe në QKUK tani mund të zvogëloni lukthin, 52 vjeçarja e kryen me sukses operacionin


Burimi i lajmit: SHSKUK Në Klinikën e Kirurgjisë Abdominale, të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës, është realizuar intervenimi me qasje laparaskopike në fushën e kirurgjisë bariatrike (ose ndryshe heqja e peshës së tepërt nga trupi). Ky intervenim është realizuar nga Dr. Arbër Morina, Dr. Valon Zejnullahu dhe Dr. Arben Haliti si dhe në bashkëpunim me […]

Në Kirurgjinë Abdominale realizohet operacioni për zvogëlimin enorm të lukthit për arsye të obezitetit


Burimi i lajmit: SHSKUK Në Klinikën e Kirurgjisë Abdominale, të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës, është realizuar intervenimi me qasje laparaskopike në fushën e kirurgjisë bariatrike (ose ndryshe heqja e peshës së tepërt nga trupi). Ky intervenim është realizuar në bashkëpunim me stafin shëndetësor të Klinikës së Anestezionit, me ç‘rast pacienti i është nënshtruar operacionit […]

Oda e Infermierëve të Kosovës reagon pas kanosjes së një infermierit në Prizren


Oda e Infermierëve të Kosovës ka reaguar sot për një kanosje dhe një tentim sulmi ndaj një infermieri në vendin e punës në Prizren. Oda e Infermierëve, Mamive dhe Profesionistëve tjerë shëndetësorë është njoftuar nga Zahadin Destani, infermier i anestezionit në Prizren për një kanosje dhe tentim sulmi që ka ndodhur nga një familjar i […]

Halli i mjekëve


Halli i mjekëve Mjekët njëherë e një kohë, kur ishin më të rrallë në këto anët tona (edhe tjera kah sigurisht) çmoheshin sikur të ishin ndonjë perëndi antike dhe trajtoheshin me shumë adhurim e rrespekt. Ky fakt historik edhe sot e kësaj dite ndikon që shumë të rinjë t’ja mësyjnë zanatit fisnik por të rëndë […]

Rëndësia e mjekut në suksesin e shërimit të pacientit


Mjeku dhe obligimi profesional i tij sipas betimit të Hipokratit Prof.Dr.Dr.med. Halil Krasniqi,specialist i shëndetësisë Pjesëmarrja aktive e mjekut e cila është obligim profesional dhe etik në procesin e sëmundjes së pacientit, luan një rol të rëndësishëm në shërimin e tij. andaj aspekti psikologjik, aftësia profesionale, eksperienca dhe sjellja e personalitetit të tij në relacion […]

Lirohet mjeku nga Podujeva


Është liruar në procedurë të rregullt mjeku nga Podujeva që bëri bujë në opinionin kosovar pasi s’ i ofroi ndihmë qytetarit të sëmurë. Këtë e ka konfirmuar Prokuroria Themelore në Prishtinë përmes një komunikate dërguar mediave. Indeksonline kishte publikuar videon ku shihej Ibrhim Hoti duke refuzuar t’i jap shërbime mjekësore një pacienti. Si shkak i […]

Përse rrobat kirurgjike janë me ngjyrë të gjelbër ose të kaltër?


Ngjyra e bardhë, për shkak të intensitetit të vet, mund të dekoncentrojë kirurgët të cilët përqendrohen te pacienti në të vërtetë, ngjyra e bardhë, për shkak të intensitetit që ka, mund të shpërqendrojë kirurgët të cilët pikërisht përqendrohen në ngjyrën e kuqe të gjakut, transmeton Telegrafi. Efekt i ngjashëm shfaqet me rastin e ekspozimit të […]

Kur një mashkull ka një mungesë testosteroni: Si ndikon në shëndet një çekuilibër hormonal?


Te meshkujt, hormoni kryesor është testosteroni, i cili prodhohet në testikuj Është një hormon përgjegjës për zërin e thellë mashkullor dhe rritjen e qimeve të fytyrës. Prodhimi i testosteronit zakonisht rritet gjatë pubertetit dhe zvogëlohet pas moshës 30 vjeç, transmeton Telegrafi. Ja se çfarë duhet të dini rreth testosteronit dhe si një çekuilibër mund të […]

Kanceri i veshkave është më i vështiri për t’u zbuluar: Shenjat më të hershme që trupin po shkatërron kjo sëmundje e rrezikshme!


Veshkat filtrojnë gjakun dhe prodhojnë urinë, e cila nxjerr substanca të dëmshme nga organizmi, kështu që funksioni i tyre është shumë i rëndësishëm për shëndetin e përgjithshëm Kanceri i veshkave po bëhet gjithnjë e më i shpeshtë, ndërsa simptomat ndonjëherë mund të jenë të fshehura mirë. Ekzistojnë disa lloje të kancerit të veshkave, dhe midis […]

Meditime të një Kirurgu italian!


Meditime të një Kirurgu italian! “ Askush nuk do te behet me kirurg”Tashme e degjojme te perseritet cdo dite.💥Ne konkurse specializimi kirurgjia eshte nder deget me pak te kerkuara. Tashme eshte kaluar nga pamundesia per tu bere kirurg për shkak te konkurences se madhe, në situaten kur kirurgjia zgjidhet pasi nuk mbetet alternative tjeter. Në […]

Dr.Halit Bujupi, pas trajtimit intensiv 3 javor gëzon pacientin me shëndet të mirë


Pacienti N.N 72 vjeçar i cili ka pasur probleme multidiciplinare, kishte arritur të përmisohej falë punës së mjekut Halit Bujupi. Halit Bujupi, specialist i mjekësisë interne, pas trajtimit intensiv 3 javor, arriti që të përmisoj problemet multidiciplinare te pacientit në fjalë. Ai tutje në postim kishte thënë, se këtë pandemi shpresojmë të mos përsëritet në […]

Pse Covid-19 rriti makthet te njerëzit


Në kulmin e pandemisë, një fenomen i çuditshëm dukuri – njerëzit filluan të kenë ëndrra të çuditshme. Efekti duket të ketë qenë më i theksuar tek të prekurit nga virusi dhe në shtetet të cilat morën masa të rrepta të izolimit. Shqetësimet lidhur me izolimet, të dashurit dhe shëndetin personal, u ngatërruan me mendimet e […]

Kërkohet ndihmë financiare për foshnjën gjashtë muajshe nga Gjilani


Bjord Sherifi, gjashtë muajsh nga Gjilani vuan nga një sëmundje e cila ndodh në çdo 1 nga 10 foshnje të porsalindura, e cila sëmundje në mjekësi njihet si “D-TGA”. Nëna e Bjordit, Lisiana Poroshtica Sherifi, me anë të rrjetit social në Facebook ka kërkuar ndihmë financiar nga qytetarët për ta dërguar të voglin e saj […]

QKUK: Mjekët ia heqin një pacientit një tumor të përmasave të mëdha


Sukseset e mjekëve Kirurgë të QKUK-së nuk kanë të ndalur. Sukset e tyre janë të njëpasnjëshme. Në Repartin e Endoskopisë Kirurgjike të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës, mjekët Kirurgë (Dr. Arbër Morina dhe Dr. Valon Zejnullahu) ia kanë hequr një pacientit një tumor me përmasa të mëdha, i shfaqur në zorrën e trashë. Në njoftimin […]

Dr.Flamur Marku i gatshëm të pranojë pacientë edhe pas kujdestarisë 24 orëshe


Ky është Dr.Flamur Marku, i cili, pas përfundimit të kujdestarisë 24-orëshe në Kliniken e Pulmologjisë në QKUK, ka vazhduar punën pranë pacientëve të tij, pa pushuar. Për portalin Familja Jonë, Dr Flamuri tha: “Ishte rast urgjent, familjarët më telefonuan deri sa po shkoja në shtëpi pas kujdestarisë dhe natyrisht që i pranova. Zonja kishte vështirësi në […]

Dr.Flamur Marku i gatshëm të pranojë pacientë, edhe pas kujdestarisë 24 orëshe


Ky është Dr.Flamur Marku, i cili, pas përfundimit të kujdestarisë 24-orëshe në Kliniken e Pulmologjisë në QKUK, ka vazhduar punën pranë pacientëve të tij, pa pushuar. Për portalin Familja Jonë, Dr Flamuri tha: “Ishte rast urgjent, familjarët më telefonuan deri sa po shkoja në shtëpi pas kujdestarisë dhe natyrisht që i pranova. Zonja kishte vështirësi […]

Skandaloze: Pacientja as nuk pranon të operohet e as të largohet nga Klinika e Kirurgjisë Abdominale


Nëna e Hakan Vulës ndodhet në Klinikën e Kirurgjisë Abdominale për më shumë se dy muaj. Sheherzade Vula e cila është 60 vjeçare vuan nga një sëmundje malinje dhe ajo më parë ka marrë trajtim mjekësor edhe në Turqi. E njëjta, trajtim kërkoi edhe në institucionet publike shëndetësore të vendit. Tash e dy muaj po […]

Gastroenterohepatologu Visar Zekaj: Ta mendojmë më shumë për shëndetin tonë në kohë pandemie


Në një kohë kur numri i rasteve me koronavirus është gjithnjë në rritje, rekomandimet dhe këshillat nga specialistët shëndetësorë janë shumë të nevojshme. Gastroenterohepatologu i njohur, Dr. Visar Zekaj, përmes një postimi në faqen e tij në Facebook, i ka apeluar të gjithë qytetarët që, sidomos gjatë kësaj pandemie, të mendojnë më shumë për shëndetin […]

A ka argumente të mirëqena pas dyshimeve për vaksinën e AstraZeneca?


Danimarka dhe Norvegjia kanë pezulluar përdorimin e AstraZeneca, vaksinës së prodhuar nga Universiteti i Oksfordit, pas disa raportimeve se personat që kanë marrë vaksinën kanë pësuar mpiksje gjaku. Sipas autoriteteve shëndetësore ky hap është ndërmarrë si një “masë paraprake” pa një lidhje të drejtpërdrejt midis raportimeve të mpiksjes së gjakut dhe vaksinës. Megjithatë kjo sjell […]

Pacienti fëmijë, me shputë të shtrëmbër, po trajtohet me sukses nga ortopedi Nderim Salihaj


Ortopedi i njohur në QKUK, Dr. Nderim Salihaj, me anë të një postimi në faqen e tij në Facebook, ka paraqitur një rast të trajtimit të shputës së shtrembër, deformim ky i lindur te një fëmijë. tretmani i kësaj shpute po bëhet me imobilizime serike javore me gibs. Korrigjimi i këmbës së fëmijës është akoma […]

Drejtoresha e QKMF në Viti jep detaje të reja për vdekjen e një 16-vjeçari të prekur me koronavirus


Në prag të njëvjetorit të pandemisë, në mëngjesin e të enjtes e ka humbur betejën me COVID-19 një 16-vjeçar nga Vitia. QKMF në këtë komunë thotë se i riu kishte edhe sëmundje tjera shoqëruese, por që sipas tyre virusi ia përkeqësoi gjendjen. I riu tashmë i ndjerë kishte marrë trajtim edhe në QKMF-në e Vitisë […]

A jeni pranë një personi që teshtin apo keni frikë nga infeksioni?


Një truk shumë i thjeshtë por efektiv për t’u mbrojtur menjëherë! Mënyra më e mirë për të mbrojtur veten është të fryni hundën tuaj sa më shpejt që të jetë e mundur dhe ta bëni përsëri pas disa minutash! Në këtë mënyrë, nga hunda nxirret një sekrecion, i cili mund të përmbajë mikroorganizma nga pikat […]

Pacientit me probleme të mëdha me kollë, i largohet ushqimi nga organizmi me anë të bronoskopsisë


Gjatë ditës së sotme, në Klinikën e Pulmologjisë në QKUK është pranuar një pacient me probleme serioze me kollë, ashtu që, pas bronoskopsisë, nga organizmi i pacientit është larguar një pjesë e ushqimit që ka penguar organet e frymëmarrjes. Pulmologu Shpetim Thacin së bashku me ndihmësen, Dafina Ramajn, intervenuan me sukses në organizmin e pacientit […]

Rreth 180 pacientë marrin kimioterapi në Klinikën e Onkologjisë


Drejtori i Klinikës së Onkologjisë, Ilir Kurtishi, në një intervistë, ka treguar që deri më tani rreth 180 pacientë marrin kimioterapi në këtë klinikë. Tutje ai tha që 70 deri 80 pacientë janë në rrezatim në shërbim të radio terapisë. “Viti 2020 ka qenë vit që kemi qenë relativisht mirë të furnizuar sidomos ka qenë […]

A ka shërim diabeti?


A ka shërim diabeti? Me gjithë këto hulumtime që bëhen mbi diabetin dhe përparimet në trajtimin e tij, është e logjikshme të mendosh se dikush me siguri ka gjetur një kurë të diabetit deri tani. Por realiteti është se nuk ka shërim për diabetin – as diabetin tip 1, as diabetin tip 2 (megjithëse ndryshimet […]

Gjetja e problemeve me gëlltitje, humbjeve të pashpjegueshme të peshës, dhembjeve të barkut me anë të inçizimit të gastroskopisë


Altina Marmullaku Gastroenterologjia është një shkencë e cila mirret me studimin e sëmundjeve të sistemit të tretjes (sistemi digjestiv). Specialisti i kësaj dege është një – Gastroenterolog. Mirëpo për të ditur më shumë rreth proceseve të gastroenterologjisë, në një intervistë për portalin Familja Jonë, Gastroenterologu Driton Shabani na tregon më shumë për gastroskopinë, kur duhet […]

COVID-19 – Infeksionet kronike mund të ndihmojnë mutacionet e virusit


Mutacionet Sars-CoV-2 mund të lindin në rastet e infeksionit kronik, ku tretmani për një periudhë të zgjatur mund t’i sigurojë virusit me shumë mundësi për të evoluar, sipas një studimi nga Universiteti i Kembrixhit, i botuar në revistën “Nature”. Duke përdorur një variant sintetik të proteinës Spike të virusit të krijuar në laborator, ekipi tregoi […]

Këshillat e mjekut: Çfarë ndodh me alergjikët në këtë periudhë?!


Entela Resuli Jemi në prag të pranverës dhe kjo stinë, bashkë me lulet sjell edhe problemet me alergjitë e ndryshme. Ka pacient të cilët s’ e mirëpresim mirë këtë stinë për shkak të problemeve që kanë nga polenat. Në kushte normale kjo kohë, për mjekët alergolog, do të ishte sezoni më me shumë pacientë të […]

Sëmundja e zemrës- Pse shfaqet, trajtimi, masat dhe simptomat e saj


Altina Marmullaku Zemra si organ muskulor luan rolin e pompës e cila e shtyn gjakun në qarkullim. Zemra, arteriet, venat dhe kapilarët formojnë sistem të mbyllur të gjakut. Gjinia më e rrezikuar nga kjo sëmundje thuhet të jenë meshkujt. Mirëpo, çfarë është sëmundja e zemrës dhe si nevojitet të trajtohet, cilat janë sëmundjet më të […]

Çfarë është sindroma Hallopeau


Sindroma Hallopeau është një patologji shumë e rrallë dhe pse shumë ekspertë mendojnë se në të vërtetë ajo nëndiagnostikohet. Në çdo rast, rastet e njohura janë shumë pak dhe shumica kanë të bëjnë me gratë në moshën e mesme. Emri i kësaj patologjie vjen nga mjeku francez François Henri Hallopeaui cili ka dhënë një kontribut […]

Klinika e Gastroenterologjisë me shërbime të reja


Në Njësinë e Endoskopisë të Klinikës së Gastroenterologjisë me Hepatologji, është kryer një intervenim, jo vetëm i suksesshëm, por edhe për herë të parë në institucionet shëndetësore në Kosovë, shkruan në një njoftim QKUK-ja. Injektimi i parë i toksinës “Botulin” është bërë te një i moshuar, i moshës 83- vjeçare, i cili kishte disa vjet […]

Hera e parë në botë: Tumori i veshkës hiqet nga një robot kirurgjikal në një spital në Itali, ndërsa pacienti ishte zgjuar


Një tumor në veshkë është hequr nga një “kirurg robot” ndërsa pacienti ishte zgjuar. Ky, sipas mediave italiane, përcjell Telegrafi, është rasti i parë në botë, i ndodhur në Torino të Italisë. Siç bëhet e ditur më tej, operacioni novator u krye të mërkurën në departamentin e urologjisë në Spitalit Molinette. Aty, shkruan ANSA, është […]

Kryhet një operacion i komplikuar në QKUK, pacientit i hiqet tumori


Në Klinikën e Kirurgjisë Abdominale të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës, mjekët kanë kryer një operacion kompleks, duke i larguar pacientit tumorin nga mëlçia. Operimi i Hemangiomës, tumor me prejardhje nga enët e gjakut, i cili zhvillohet në mëlçi, vlerësohet si një nga ndërhyrjet më sfiduese në kirurgjinë e barkut. Pacienti i moshës 38 vjeçare, […]

Cka është limfoma dhe si trajtohet?


Limfoma është një lloj kanceri që prek sistemin limfatik. Sistemi limfatik është një rrjet i madh i enëve që mbartin një lëng të pastër, të quajtur limfë, në të gjithë trupin. Gjithashtu të përfshirë në sistem janë nyjet limfatike, shpretka, gjëndra e timusit, palca e kockave dhe një lloj i qelizave të bardha të gjakut […]

A ka ardhur në Shqipëri varianti britanik i koronavirusit?


Rritja e rasteve të me variantin britanik të koronavirusit në Maqedonisë së Veriut, i cili ka shpërthyer gjerësisht në Ohër, s’ ka bërë deri më tani që Shqipëria të kufizojë ose rrisë kontrollet shëndetësore në kufin midis dy vendeve. Qytetarët po hyjnë dhe dalin në pikën kufitarë të Qafë Thanës pa pasur nevojën të shfaqin […]

Reagon FSShK-ja, pas sulmit ndaj mjekut në QKMF në Istog


Federata e Sindikatave të Shëndetësisë së Kosovës , ka reaguar ndaj dhunës fizike e cila ka ndodhur më datë 09.02.2021 rreth orës 15:05, në Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare në Istog, ku është sulmuar fizikisht nga familjarët e pacientit mjeku XH.A. “ngjarja ka ndodhur ditën e martë ku mjeku i kësaj qendre Dr.Avdiaj pasi ka […]

Si të Përdorni Bimët Mjekësore Kundër Ankthit dhe Stresit


Keni dëgjuar për ‘Herbalizmin’? Tingëllon një fjalë e çuditshme, por në të vërtetë ka të bëjë me përdorimin e barishteve dhe erëzave në kura shëndetsore. Kjo kulturë shumë shekullore ka pasur në zemër të saj bimët më të mira për të kuruar shumë sëmundje. Gjatë studimit të kësaj kulture, specialistët e AgroWeb.org vendosën të ndajnë […]

A duhet t’i Ndani Tabletat e Ilaçeve? – Këshilla dhe Rekomandime


Ilaçet në formën e tyre më të zakonshme janë të shitura si tableta të vogla rrethore. Gjithashtu edhe në doza të mirë përcaktuara nga mjeku. Kështu janë  edhe më të aksesueshme dhe të përdorshme në popullatën e gjerë. Megjithëse zakonisht jepen me recetë nga mjeku në dozat e duhura në shumë raste të tjera dozat […]

Akumulimi i ujit në trup/ Çfarë e shkakton dhe si ta trajtoni në mënyrë natyrale


Rreth 70% e trupit përbëhet nga uji i cili akumulohet në brendësi dhe në pjesën e jashtme të qelizave. Uji mund të akumulohet në sistemin qarkullues, inde dhe zona të tjera të trupit. Simptomat e akumulimit të tepërt të ujit në organizëm Simptomat e akumulimit të tepërt të ujit përfshijnë ngurtësimin e kyçeve dhe pezmatim […]

Akumulimi i Ujit Në Trup – Çfarë E Shkakton dhe Si Ta Trajtoni Në Mënyrë Natyrale


Rreth 70% e trupit përbëhet nga uji i cili akumulohet në brendësi dhe në pjesën e jashtme të qelizave. Uji mund të akumulohet në sistemin qarkullues, inde dhe zona të tjera të trupit. Simptomat e  Akumulimit Të Tepërt Të Ujit Në Organizëm Simptomat e akumulimit të tepërt të ujit përfshijnë ngurtësimin e kyçeve dhe pezmatim […]

Shkencëtarët kanë zbuluar që mundësia e depërtimit të coronavirusit direkt në mushkëri është jashtëzakonisht e vogël


Studimet për coronavirusin akoma po vazhdojnë, ndërsa është e qartë që ka edhe shumëçka që duhet të zbulohet Probabiliteti që coronavirusi hyjë drejtpërdrejt në mushkëri është jashtëzakonisht i vogël, andaj pneumonia kryesisht buron nga organet e sipërme të frymëmarrjes, sipas hulumtimit të fundit të botuar nga shkencëtarët hungarezë, shkruan Scientific Reports, plërcjell Telegrafi. Sipas rezultateve […]

Varianti i ri i koronavirusit: Regjistrohet viktima e parë në Maqedoninë e Veriut


Nga varianti i ri i virusit britanik është shënuar viktima e parë në Maqedoninë e Veriut pasi u konfirmua para ca ditësh, se ai ka depërtuar edhe brenda kufijve të shtetit fqinj, njofton Insajderi. atëherë, janë shtuar edhe dy raste të reja, duke bërë që për momentin në këtë vend të jenë tre raste me […]

Shenjat dhe simptomat pas traumës së kokës


Në qoftë se dikush sapo ka pësuar një aksident dhe dyshoni se e ka dëmtuar kokën, qafën ose shtyllën kurrizore, është thelbësore që gjithmonë të telefononi menjëherë 911. Për sa kohë që viktima e lëndimit s’ rrezikon menjëherë nga dëmtimi i mëtejshëm, mos tentoni ta lëvizni  derisa mund t’i bëni dëmtime edhe më të mëdha. […]

Efikasiteti i trajtimit të COVID-19 me plazmë konvalescente


Infektologu Sali Ahmeti thotë se tretmani i pacientëve me COVID -19 me plazmë konvalescente mund të rezultojë me efekte të mira te pacientët që e marrin këtë trajtim në kohën e duhur. Pas nënshkrimit të udhëzuesit për trajtim me plazmë konvalescente të pacientëve me sëmundjen COVID-19 si terapi mbështetëse, nga ana e ministrit në detyrë […]

Me kusht që vini re këto katër ndryshime në gojë, mund të keni COVID-19


Trupi juaj mund t’ju tregojë shumë për shëndetin – veçanërisht për koronavirusin, i cili mund të prekë pjesë të ndryshme të trupit Covid mund të shfaqë disa simptoma dhe së fundmi, rëndësi po i kushtohet ndryshimeve në gojë. Gjuha e bardhë Një ndryshim në pamjen e gjuhës është një nga simptomat e fundit që po […]

Më shumë se 1 mijë e 200 infermierë të infektuar me COVID-19 që prej fillimit të pandemisë


Më shumë se 1 200 infermierë u infektuan me coronavirus që nga muaji mars i vitit të kaluar kur edhe në Kosovë u raportuan rastet e para me këtë virus Fitim Havolli, kryetar i Sindikatës së infermierëve, mamive dhe profesionistëve të tjerë shëndetësorë ka konfirmuar në një intervistë tha se numri i atyre që janë […]

Po qe se vini re katër ndryshime në gojë, mund të jeni i infektuar me COVID-19


Trupi juaj mund t’ju tregojë shumë për shëndetin – veçanërisht për coronavirusin, i cili mund të prekë pjesë të ndryshme të trupit Covid mund të shfaqë disa simptoma dhe së fundmi, rëndësi po i kushtohet ndryshimeve në gojë. Gjuha e bardhë Një ndryshim në pamjen e gjuhës është një nga simptomat e fundit që po […]

Në qoftë se vini re këto katër ndryshime në gojë, mund të keni COVID-19


Trupi juaj mund t’ju tregojë shumë për shëndetin – veçanërisht për coronavirusin, i cili mund të prekë pjesë të ndryshme të trupit Covid mund të shfaqë disa simptoma dhe së fundmi, rëndësi po i kushtohet ndryshimeve në gojë. Gjuha e bardhë Një ndryshim në pamjen e gjuhës është një nga simptomat e fundit që po […]

Specialistja publikon fotografitë e rëntgenit – dallimi ndërmjet mushkërive të atyre që konsumojnë duhan dhe atyre të prekur nga COVID-19


Incizimet me anë të rrezeve X në mushkëritë e pacientëve të shëruar nga COVID-19 tregojnë dëmtime që janë ‘shumë më të këqija’ sesa ata që kanë pirë duhan për vite. Kështu së paku thotë Dr Brittany Bankhead-Kendall, një asistent-profesoreshë në Tech University Health Sciences Center në Teksas, ka ndarë fotografi të rrezeve X – për […]

Kujdes, analgjetikët mund të rrisin dhimbjen e kokës dhe migrenën apo hemicraninë


specialistët paralajmërojnë: Marrja e analgjetikëve më shumë se dy herë në javë për dhimbje koke dhe migrenë apo hemicrani shkakton dhimbje edhe më të forta dhe dhimbje të reja koke, posa ato zvogëlojnë tolerancën e trupit ndaj dhembjes Marrja e shpeshtë e tabletave kundër dhembjeve për të ulur dhimbjen e kokës mund të krijojnë rrethin […]

E PAZAKONTË: Ikin dritat në spital, mjekët në Prishtinë përfundojnë operacionin me dritën e telefonit


Një dukuri e pazakontë ka ndodhur në Kosovë, në Klinikën e Ortopedisë në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës. Ashtu siç raporton “Gazeta Express”, gjatë ditës së sotme në QKUK është ndalur energjia elektrike, duke ‘paralizuar’ edhe punën e bluzave të bardha. Teksa në spital janë shkëputur papritur dritat, punonjësit shëndetësorë kanë qenë në sallën e […]

Flet anesteziologu që u sulmua: U godita në kokë por vazhdova me reanimu pacientin


Anesteziologu Valon Kadriu është sulmuar fizikisht gjatë ditës së djeshme nga një familjar i një pacienti në Klinikën Infektive. Gjatë kësaj kohe, Kadriu gjendej në klinikë duke u kujdesur për pesë pacientë. Ai ishte thirrur me urgjencë për t’u përkujdesur për një pacient në gjendje të rëndë shëndetësore. “Më kanë thirr me urgjencë përderisa isha […]

Si t’i ndihmoni një njeriu kur ka dhimbje: Ky gjest i thjeshtë ofron lehtësim të menjëhershëm për pacientët


Një gjest fisnik, si shenjë mbështetjeje Kur dikush vuan një dhimbje të tmerrshme, gjëja më e keqe për njerëzit përreth tyre është se ata do të donin t’i ndihmonin, por s’ e dinë se si. specialistët rekomandojnë që të sëmurin vetëm mbajeni për dore, transmeton Telegrafi. Ky gjest ia zvogëlon dhimbjen, madje edhe ia balancon […]

Sulmohet anesteziologu në Klinikën Infektive në QKUK


Një anesteziolog dhe një infermiere janë sulmuar mbrëmë në Klinikën Infektive nga familjarët e një pacienti. Anesteziologu V.K. ishte thirrur për t’i ndihmuar kolegët e tij në një rast të rëndë, por sapo kishte arritur në dhomën e pacientit ishte goditur me boks në fytyrë nga familjarët, shkruan Gazeta Shneta. Edhe pas kësaj goditje që […]

Manuali 432-vjeçar për distancimin shoqëror


Nga  Zaria Gorvett, BBC Në vitin 1582, murtaja shpërtheu në qytetin Alghero, Sardenja. Ishte një marinar, që vinte nga Marseja, 447 km përtej Detit Mesdhe, i cili mendohet që ishte personi që përhapi sëmundjen e murtajës në qytetin e Alghero-s. Bazuar në të dhënat zyrtare të asaj kohe, një historian i shekullit të 18-të vlerësoi se […]

Varianti i ri i virusit në SHBA


Varianti i ri i koronavirusit që u zbulua së fundmi në Britani është diktuar tani edhe në Kaliforni, ku shumë spitale janë të mbingarkuara me pacientët me COVID-19. Ky zbulim pason dokumentimin e rastit të parë të njohur në SHBA të llojit të ri të virusit në shtetin e Kolorados. Guvernatori i Kalifornisë Gavin Newsom […]

Kalifornia zbulon rastin e parë të variantit të ri të koronavirusit


Varianti i ri i koronavirusit i cili transmetohet me shpejtësi, që fillimisht u zbulua në Britani, është gjetur edhe në Kaliforni, tha Guvernatori Gavin Newsom të mërkurën, ndonjë ditë pasi u dokumentua në shtetin Kolorado rasti i parë i njohur në Shtetet e Bshkuara. Zoti Newsom njoftoi rastin e parë të zbuluar në shtetin e […]

PULMOLOGU DR. BESIM MORINA SHPJEGON MBI RËNDËSINË E SATURIMIT GJATË trajtimit PËR COVID-19


Intervistoi: Shëndrit Lumi Në këtë kohë pandemie të shkaktuar nga virusi COVID-19 oksigjeni e ka të vështirë depërtimin në trupin tonë për shkak të dëmeve që i përjeton organizmi nga kjo sëmundje. Familja Jone ka kontaktuar Dr. Besim Morina, Pulmolog për të marrë disa përgjigje mbi rëndësinë e nivelit të saturimit tek pacientët që kanë […]

Antitrupat mund të jenë shkaktar i mpiksjes së gjakut


Këto antitrupa s’ e mbrojnë trupin; ata e sulmojnë atë: Mpiksjet e gjakut kanë qenë një ndërlikim i shpeshtë, potencialisht vdekjeprurës i infeksioneve të rënda të koronavirusit, duke rritur rrezikun e goditjeve në tru, dështimit të veshkave dhe sulmeve të zemrës. Për muaj me radhë, studiuesit kanë luftuar për të kuptuar se çfarë i shkakton […]

Testi intolerancës së insulinës


Një test i tolerancës së insulinës (ITT) – është një procedurë diagnostike mjekësore gjatë së cilës insulina injektohet në venën e një pacienti, pas së cilës matet glukoza në gjak në interval të rregullt. • Kjo procedurë kryhet për të vlerësuar funksionin e hipofizës, funksionin adrenal, ndjeshmërinë ndaj insulinës , dhe ndonjëherë për qëllime të […]

Hapen 6 Pika Testimi Të Shpejtë Në Tiranë


“Sot kemi filluar me testimin e shpejtë në Tiranë, në komunitet, në 6 pika të identifikuara për të kryer testimet në komunitet sipas një sistemi të mirëorganizuar me mjekun e familjes, me rregjistrin elektronik të fashave orare, ku qytetarët të cilët janë pjesë e indikacioneve, pra për 5 ditët e para të sëmundjes dhe ku […]

Pse s’ duhet të vishni doreza kur shkoni në supermarket për t’u furnizuar


Coronavirusi futi maskat ​​mbrojtëse dhe doreza “në modë”. Por veshja e dorezave kur shkoni në market është e panevojshme – dhe madje mund të jetë katastrofike. Sot, çdokush është i kujdesshëm kur shkon për t’u furnizuar me artikuj ushqimorë; të gjithë duan të mbrohen me maska ​​dhe doreza. Kur bëhet fjalë për dorezat, ju mund t’i shihni […]

Shoqata e pacientëve, letër Hotit: 18% e popullatës për shkak të vështirësive financiare s’ marrin shërbime shëndetësore aspak


Shoqata e pacientëve i ka dërguar letër kryeministrit Avdullah Hoti, ku theksojnë se mbulimi universal shëndetësor është një prej Objektivave të Zhvillimit të Qëndrueshëm, ndërsa sipas tyre Kosova është larg realizimit të këtyre objektivave dhe larg mbrojtjes së secilit qytetar të saj. Siç thuhet në letër, e ku i referohen Raportit të Progresit të vitit […]

​Një dhimbje koke e papandehur mund të jetë një simptomë e COVID-19


Virusi SARS-CoV-2, i cili shkakton COVID-19, prek kryesisht sistemin e frymëmarrjes, duke shkaktuar simptoma të tilla si kollë e thatë, humbje e shijes dhe erë dhe vështirësi në frymëmarrje. Sidoqoftë, ka gjithnjë e më shumë raporte se gjithashtu shkakton efekte neurologjike si encefaliti dhe goditja në tru, raporton Medical News. dhembjet e kokës ndodhin edhe […]

Klinika Digjitale mundëson ekzaminimin me PET-CT


Klinika Digjitale në bashkëpunim me Anadolu Medical Center ka kënaqësinë t’u ofrojë pacientëve në nevojë, ekzaminimin me metodën me të avancuar në botë për diagnostikimin e kancerit. OFERTA E FUNDVITIT: – Ekzaminimi me PET-CT – Raporti i Radiologut – Konsultimi me Onkologun – Transporti falas nga aeroporti në spital dhe anasjelltas – Testi COVID 19 […]

Misteri i pandemisë: Pse disa njerëz me coronavirus s’ kanë simptoma, ndërsa të tjerë e kalojnë rëndë


Kjo është një pyetje që na ka shoqëruar gjatë gjithë periudhës së pandemisë Ka qenë e justifikueshme sëmundja e rëndë pas infektimit me Covid, për ata njerëz që vuajnë nga sëmundje të tjera kronike, por ka mbetur një mister tek njerëzit që janë të shëndetshëm. Disa prej tyre e kalojnë rëndë, ku dhe rastet ku […]

Dr. Arianit Kallaba: Kur duhet të largohen dhëmbët e pjekurisë?


Shkruar nga: Shëndrit Lumi Dhëmbët e pjekurisë, të njohur gjithashtu si molaret e tretë, janë dhëmbët e fundit që e bëjnë shfaqjen e tyre në harqet dentare. Normalisht molaret e tretë janë të pozicionuar, djathtas dhe majtas, lart dhe poshtë, por gjithmonë në fund. Dhëmbët e pjekurisë zakonisht shfaqen prej 17 vjeç,por jo domosdoshmërisht rritet […]

Pandershmëria mediale e gazetares Jeta Xhara


Shkruan: Hisen Berisha PANDERSHMËRI MEDIALE Në rrjetet sociale e pashë një storie që kishte realizuar gazetarja kontraverse Hanmi Jeta Xharra. Ju kishte bashkuar ushtarëve të facebook-ut që këto ditë janë pjesë e lufte speciale kibernetike përmes rrjeteve sociale për të goditur sa më shumë personelin shëndetësor dhe luftën e tyre heroike anticovid që po e […]

Si të trajtohet sifilizi?


Seksi i pambrojtur mund të shkaktojë disa lloj sëmundjesh. Një prej tyre është edhe sifilizi, që është sëmundje seksualisht e transmetueshme. Sifilzi mund të shfaqet në vende të ndryshme. Tek burrat, kjo sëmundje shfaqet në formë ulcere, pra një pucërr e vogël në maje të penisit. ndërsa tek gratë, sifilizi shfaqet në hyrje të vaginës. […]

Dalin fakte të reja alarmante: Maradona s’ kishte trajtimin e duhur mjekësor


Prokurori i San Isidro ka pretenduar që Diego Armando Maradona s’ ka marrë trajtimin e duhur: ‘Ai s’ ka marrë asnjë ilaç për sëmundjen e tij të zemrës.’ Maradona vdiq nga një arrest kardiak në moshën 60 vjeç më 25 nëntor. ndërsa avokatët po përpiqen të kuptojnë se kush ka të drejtë të caktohet thesari […]

Pandemia shkakton rritje të depresionit mes të rinjve, rritje e mprehtë në spitalet psikiatrike


Pandemia e koronavirusit ka rezultuar në bllokime në të gjithë botën, që kanë sjellë një kosto të konsiderueshme për shëndetin mendor. Në Francë, sondazhet tregojnë një rritje të rasteve me depresion në të gjithë vendin, kryeisht mes të papunëve, atyre në vështirësi financiare dhe të rinjve. Profesionistët e shëndetit mendor thonë se bllokimet dhe orari […]

Bllokimi në Francë vjen me kosto për shëndetin mendor


Pandemia e koronavirusit ka rezultuar në bllokime në të gjithë botën, që kanë sjellë një kosto të konsiderueshme për shëndetin mendor. Në Francë, sondazhet tregojnë një rritje të rasteve me depresion në të gjithë vendin, kryeisht mes të papunëve, atyre në vështirësi financiare dhe të rinjve. Profesionistët e shëndetit mendor thonë se bllokimet dhe orari […]

Mjekja shqiptare: Ilaçet anti Covid që përdoren në Shqipëri s’ rekomandohen në Itali


Farmacistja shqiptare në Itali, Imelda Harisi tregoi për “Euronews Albania” se klorokina s’ përdoret tek pacientët, të cilat s’ janë të hospitalizuar.Ajo theksoi se në Shqipëri për të infektuarit me COVID-19 përdoren disa preparate, të cilat s’ rekomandohen nga mjekët në Itali. “Klorokina s’ përdoret tek pacientët që janë të paktën jo të hospitalizuar. Përdoret […]

Farmacistja shqiptare: Ilaçet që përdoren për Covid-19 në vend s’ rekomandohen në Itali


Farmacitja shqiptare në Itali, Imelda Harisi tregoi se klorokina s’ përdoret tek pacientët, të cilat s’ janë të hospitalizuar. Ajo theksoi se në Shqipëri për të infektuarit me COVID-19 përdoren disa preparate, të cilat s’ rekomandohen nga mjekët në Itali. “Klorokina s’ përdoret tek pacientët që janë të paktën jo të hospitalizuar. Përdoret në rastet […]

Çrregullimet e boshtit kurrizor te fëmijët


Çrregullimet e boshtit kurrizor te fëmijët Boshti kurrizor apo shtylla kurrizore është struktura më e gjatë kockore ne trupin e njeriut e cila përbëhet nga (1) unazat kockore të cilat janë të renditura njëra mbi tjetrën dhe (2) disqeve mes tyre me përbërje kërcore- lidhore. Kjo strukurë është mjaft dinamike dhe elastike dhe vepron si […]

Spitali i Vushtrrisë, 8 pacientë me coronavirus në oksigjeno-terapi


Në Spitalin Rajonal të Vushtrrisë 11 pacientë janë duke u trajtuar për COVID-19, tetë prej të cilëve po trajtohen me oksigjeno-terapi. “I kemi 11 pacientë të shtrirë, tetë prej tyre janë me oksigieno- terapi. Gjendja e tyre është stabile”, ka thënë për KALLXO.com drejtori i Spitalit, Hajrullah Saraqi. Sa i përket oksigjenit drejtori tha se […]

Nica dhe Zemani – Rrëfim nga Niazi Nelaj


(Nje familje e thjeshte shqiptare, me histori interesante) – Nga Niazi NelajNdoshta s’ do te perfillesha per te hedhur ne leter kete histori te kahershme dhe te re, po te mos kish qene ajo mbasdite fatlume e kater janarit te vitit 2013, kur, se bashku me bashkeshorten shkuam ne shtepine e te moshuares Nice, e […]

Bekim Haxhiu: Një pacienti i është ndalur furnizimi me oksigjen meqë s’ ka boca të oksigjenit, situata është para kolapsit


Deputeti i PDK-së, Bekim Haxhiu thotë se një pacienti në Kosovë i është ndalur furnizimi me oksigjen meqë s’ ka boca të oksigjenit. Ai sfidoi kryeministritn me bisedu me mjekë, meqë situata është para kolapsit, raporton Gazeta Blic. Haxhiu thotë se vetëm 15 vende të Evropës kanë numër më të madh të vdekjeve se Kosova. […]

Terapia e pacientëve me Covid-19 mund të shkoj deri në 3 mijë euro


Deputetja e AAK-së, Albena Reshitaj, e cila është me profesion edhe mjeke ka ngritur një problematikë me të cilën po përballen pacientët me Covid-19, raporton Gazeta Blic. Reshitaj në “Intervistën e Javës” në Gazeta Blic ka theksuar se terapia e barnave anti -covid shkon në shumën deri në 3 mijë euro. “Mesatarja e shpenzimeve për […]

Ekspertja e OBSH-së bën thirrje për më shumë të dhëna për vaksinat e COVID-19


Ekspertja kryesore e vaksinave e Organizatës Botërore të Shëndetësisë thotë se agjencia duhet të vlerësojë vaksinat e koronavirusit dhe reagimet e tyre për imunitetin bazuar në më shumë sesa thjesht në njoftime shtypi. Kate O’Brien, drejtoresha e OBSH-së për imunizimin dhe vaksinat tha në një konferencë shtypi në Gjenevë të premten se akoma s’ është […]

Skandal në Ferizaj: QMF pa rrymë, pacientët trajtohen me dritë të telefonit


Faqja “Vrojtuesit e lagjes – Ferizaj” ka ka publikuar disa fotografi ku shihet se në QMF numër 4 në Ferizajn s’ ka rrymë. Sipas kësaj faqje me dhjetra pacientë po presin për vizitë tek mjeku, derisa s’ ka rrymë e as ujë, përcjellë Gazeta Blic. Aty thuhet se një pacienti 80 vjeçar iu dha ndihma […]

Sa kohë duhet të karantinoheni pasi të prekeni me COVID-19?


Rekomandimi aktual kërkon 14 ditë izolim, por një anëtar i Task Forcës së Shtëpisë së Bardhë tha se zyrtarët shëndetësorë po rishikojnë rekomandimin. Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) ka të ngjarë të shkurtojë rekomandimin për sa kohë njerëzit duhet të karantinohen pasi të jenë ekspozuar ndaj COVID-19. Agjencia federale mund të zvogëlojë […]

Pamje ‘horror’ nga spitali i Manastirit, pacienti me Covid i shtrirë pranë dy të vdekurve


Pamje horrori vijnë nga spitali i Manastirit në Maqedoninë e Veriut. Një pacient me Covid është fotografuar i shtrirë në një shtrat pranë shtretërve të cilën mbanjnë dy persona të vdekur. Personeli spitalor s’ ka informuar familjen se si është pacienti, njoftojnë mediat vendase. “Babai im vdiq të Premten, ne pyetëm se si ishte posa […]

Ndryshimet e nuhatjes, mund të ofrojnë informacione kyçe në lidhje me sjelljen e coronavirusit


 Një grup shkencëtarësh ka ndaluar për të studiuar fenomenin e “parosmia”: një ndryshim në perceptimin e aromave, pas një humbje të zgjatur të saj. Shkencëtarët po hetojnë prova të reja që mund të shpjegojnë se si coronavirusi sulmon sistemin nervor falë studimit të humbjes së nuhatjes, e cila ndodh në disa pacientë për disa muaj pas infektimit, […]

Ky është vendi që s’ ka asnjë të infektuar me koronavirus


ndërsa pjesa më e madhe e shteteve në botë janë duke u përballur me një valë të dytë të “egër” të pandemisë së koronavirusit, me shifra rekord rastesh të reja dhe viktimash, e kundërta është duke ndodhur në Australi. Së fundmi, shteti i Viktorias është zyrtarisht pa asnjë person të infektuar me Covid-19, pasi pacienti […]

A duhet mbajtur akoma maskën Po qe se e keni kaluar tashmë koronavirusin?


Të gjithë kanë nevojë të mbajnë një maskë fytyre në publik (dhe në shtëpi Po qe se jeni i sëmurë) – edhe Po qe se tashmë keni pasur Covid-19. ndërsa mendojmë se kemi imunitet për disa kohë për shumicën e njerëzve pas infektimit me SARS-CoV-2, ne akoma s’ e dimë me siguri se si funksionon […]

Covid-19: Gjermania nis vaksinimin e popullsisë në dhjetor


Gjermania ka ndezur makinën e saj të kualiduar organizative për planin e vaksinave. Po lëvizin në mënyrë të shpejtë për të përshtatur qendra të vjetra tregtare, si ish-aeroporte, stadiume, qendra panairesh, salla koncertesh, e deri edhe fusha. Dhe po kërkon në mënyrë frenetike vullnetarë ndërmjet mjekëve në pension, stazhierë, infermierë, ushtarakë, deri edhe veterinarë dhe […]

Covid, Mjeku Mezini: Ja Shenja e Alarmit Kur duhet t’i Drejtoheni Spitalit


Mjeku Arjan Mezini ka sqaruar se kur të sëmurët me koronavirus, që shërohen në shtëpi, duhet t’i drejtohen spitalit. Në studion e “Open”, mjeku u shpreh se shenjë alarmi duhet të konsiderohet temperatura e lartë, 39, që mund të vazhdojë për ditë me radhë. Sipas tij, në këtë moment tregon se ka një komplikacion dhe […]

COVID-19, vaksina e AstraZeneca më e lirë se vaksinat e tjera


Kompania farmaceutike AstraZeneca tha më 23 nëntor se vaksina e saj kundër COVID-19 mund të jetë rreth 90 për qind efektive, duke i ofruar botës edhe një armë në luftën kundër pandemisë. Vaksina e kësaj kompanie pritet të ketë çmim të lirë dhe shpërndarja e saj të jetë më e shpejt se e kompanive rivale […]

Rrëfimi për amerikanin i cili pas 118 ditësh në spital me COVID-19, më në fund është kthyer në shtëpi


Askush s’ e priste atë në shtëpi për festat e fundvitit – por pas 118 ditësh në spital me COVID-19, Darell Slater do të kalojë Ditën e Falënderimeve me familjen e tij. Bëhet fjalë për Slater, 71 vjeç, i cili u diagnostikua për herë të parë me COVID-19 më 13 korrik së bashku me gruan […]

Klinika Digjitale – shërbimi i sigurt gjatë pandemisë


Rreziku nga COVID-19 për shëndetin dhe jetën e qytetarëve është në rritje, andaj të gjithë duhet mobilizuar dhe japim kontributin tonë për të fituar betejën me pandeminë COVID-19. Për shkak të kërkesave të shtuara për shërbimet e Klinikës Digjitale, Bordi i Klinikës Digjitale ka vendosur të shtoj kapacitetet e saj dhe është i përkushtuar të […]

Paqartësi rreth imunitetit ndaj COVID-19


Pavarësisht se pacientët që shërohen nga koronavirusi dhe krijojnë antitrupa ndaj sëmundjes COVID-19, që e shkakton ky virus, ata mund të mos jenë imunë nga një infektim i dytë. Në një studim të publikuar në revistën mjekësore “Lancet” në muajin tetor, thuhet se janë dokumentuar pesë raste në botë, që tregojnë se pacientët që janë […]

​Mjeku gjerman vret pacientët me koronavirus


Dy pacientë me koronavirus në një spital gjerman vdiqën pasi një mjek dyshohet se administroi ilaçe që çoi ata në vdekje të menjëhershme, tha policia e Essen. Emisioni i INDOKS: Autoritetet po hetojnë rrethanat e vdekjes së pacientëve, të moshës 47 dhe 50 vjeç, të cilët ishin duke u trajtuar për sëmundjen e shkaktuar nga […]

Pacienti zero në Britani? Testi i antitrupave konfirmon se rasti i parë ishte prekur me COVID në dhjetor 2019


Një punëtore 59-vjeçare e NHS tha se një test i antitrupave zbuloi se ajo kontraktoi coronavirusin në dhjetor 2019, më shumë se një muaj para se Britania e Madhe të raportonte rastin e parë zyrtar Sue Reader nga Ogwell, Devon, beson se ajo e mori virusin gjatë një udhëtimi në Qendrën për aplikim të vizave […]