Ndahen mbi 5 milionë euro shtesa për pagat e punonjësve shëndetësorë dhe zyrtarëve policorë


Qeveria e Kosovës në mbledhjen e sotme ka ndarë mbi 5 milionë euro për shtesë në paga për punëtorët shëndetësorë dhe zyrtarët policorë. Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati ka thënë se sipas këtij vendimi, mjekët dhe infermierët do të paguhen me nga 150 euro bruto shtesë për muajt prill dhe maj, stafi […]

Përgatitet padi ndaj Ministrisë së Shëndetësisë


Oda e Mjekëve të Kosovës po përgatit padi ndaj Ministrisë së Shëndetësisë për mospagimin e shtesave në paga për të gjithë punëtorët shëndetësorë, ashtu siç ishte premtuar. Nga kjo Odë kanë treguar se janë rreth 400 punëtorë shëndetësorë që kanë punuar gjatë pandemisë por që nuk kanë marrë shtesa, raporton Gazeta Express përcjell Gazeta Shëndeti. […]

Oda e Mjekëve po përgatit padi ndaj Ministrisë së Shëndetësisë


Oda e Mjekëve të Kosovës po përgatit padi ndaj Ministrisë së Shëndetësisë për mospagimin e shtesave në paga për të gjithë punëtorët shëndetësorë, ashtu siç ishte premtuar. Nga kjo Odë kanë treguar se janë rreth 400 punëtorë shëndetësorë që kanë punuar gjatë pandemisë por që s’ kanë marrë shtesa. Ministria e Shëndetësisë pritet të paditet […]

U nda nga jeta në moshën 99-vjeçare, çfarë do të ndodhë me pasurinë e Princit Philip me vlerë 30 milionë dollarë


Princi Filip, bashkëshorti i Mbretëreshës Elizabeth, një ndër figurat kryesore të familjes mbretërore për gati shtatë dekada, vdiq mëngjesin e së premtes në datën 9 prill 2021. Duka i Edinburgut ndërroi jetë në moshën 99 vjeçare, duke lënë pas një familje të madhe me katër fëmijë, tetë nipër e mbesa, tetë stërnipër, si dhe një […]

AKB-ja kundër masave të reja anti-Covid: Humbjet e bizneseve s’ do të mbulohen kurrë


Aleanca Kosovare e Bizneseve po i konsideron masat e reja të Qeverisë për parandalimin e përhapjes së koronavirusit, si jo racionale dhe të dëmshme për ekonominë e Kosovës. I pari i AKB-së, Agim Shahini, në një intervistë për Ekonomia Online tha se masat e reja anti-Covid të cilat do të zgjasin nga 7 deri më […]

Në shtetin ku paga minimale mujore është 0,65 dollarë, prezervativët kushtojnë nga 1 në 4 dollarë


Gratë venezueliane po përballen me një mungesë të kontraceptivëve të përballueshëm, gjë që ka vënë në rrezik shëndetin e tyre. Shumë venezueliane duhet të zgjedhin midis marrjes së ushqimit dhe blerjes së kontraceptivëve për shkak të çmimeve të larta të produkteve të kontrollit të lindjes. Në Venezuelë, paga minimale mujore është $0,65. Ndërkohë që prezervativët […]

“S’po du lule” mesazhi që shoqëria lulëzonë vetëm kur gratë janë pjesë e vendimmarrjes


Altina Marmullaku Për nder të Ditës Ndërkombëtare të Gruas, është realizuar kampanja vetëdijësuese “Spo du lule” . Një kampanjë e cila synon të përcjell një mesazh tek audienca për nder të ditës së 8 Marsit Disa nga mesazhet që përcjellën gjatë kësaj kampanje janë: “S’po du lule, po du mu vesh si du”! “S’po du […]

‘Coronaphobia’ është një çrregullim i ri i pandemisë: Ja çfarë duhet të dini


Pasi analizuan gati 500 studime që adresonin alarmin dhe panikun që njerëzit po ndjenin gjatë pandemisë, studiuesit krijuan termin ‘coronaphobia’ Këtë term e përkufizuan si “një përgjigje të tepruar të shkaktuar nga frika e kontraktimit të virusit që shkakton COVID-19, duke çuar në shqetësim të tepruar të shoqëruar mbi simptomat fiziologjike, humbje personale, rritje të […]

Si e ndryshojnë pandemitë, shoqërinë njerëzore


Murtaja, Gripi Spanjoll, dhe sëmundje të tjera epidemike e kanë transformuar rrënjësisht mënyrën se si jetojnë njerëzit A do ta ndryshojë botën Covid-19? Po, Po qe se ajo është e ngjashme me pandemitë e dikurshme. Epidemitë dhe sëmundjet virale, kanë diktuar rregullisht rrjedhën e civilizimit njerëzor, duke vrarë miliona njerëz, dhe duke shkatërruar ekonominë. Por […]

Qeveria dhe SBAShK-u dakordohen për Kontratën Koletive, pritet të nënshkruhet sot


Kryeministri në detyrë, Avdullah Hoti, ka bërë të ditur se sot me përfaqësuesin e Sindikatës së Bashkuar të Arismit, Shkencës dhe Kulturës, Rrahman Jasharaj, kanë rënë dakord për Kontratën Kolektive për arsim dhe pritet që sot gjatë ditës të nënshkruhet. Hoti në një konferencë për media tha se janë dakroduar për të gjitha çështjet. “I […]

Shtesat për mësimdhënësit, Hoti takohet sot me përfaqësuesit e SBASHK-ut


Kryeministri në detyrë i Kosovës, Avdullah Hoti, pritet që sot të mbajë një konferencë për media me përfaqësuesit e Sindikatës së Bashkuar të Arsimit, Shkencës dhe Kulturës. Konferenca pritet të fillojë në orën 09:00 dhe do të mbahet në ndërtesën e Qeverisë. Para dy ditësh, Hoti i siguroi përfaqësuesit e SBASHK-ut se Qeveria në detyrë […]

Specializantët me vetëfinancim paralajmërojnë protestë: Morëm premtime të kota për kalimin në paga


Specializantët e rinj me vetfinancim të cilët janë pranuar në konkursin e vitit të kaluar në Ministrinë e Shëndetësisë, kishin marr premtime se do të futen në paga, por një gjë e tillë akoma s’ ka ndodhur. Ministria e Shëndetësisë ka filluar nënshkrimin e kontratave me specializantët e rinj. Janë rreth 1300 mjekë të rinj […]

Sindikata e Infermierëve i reagon Hotit, kërkojnë plotësimin e kërkesave të tyre


Sindikata e Infermierëve të Kosovës kanë reaguar pas premtimit që ka bërë sot kryeministri në detyrë Avdullah Hoti, i cili ka thënë se do të ndajë paga shtesë për punëtorët e arsimit. Sipas një statusi të tyre në rrjetin social në Facebook thuhet se kjo sindikatë ka bërë kërkesë të vazhdueshme që të takohet me […]

Hoti thotë se Qeveria do të ndajë paga shtesë edhe për arsimtarët


Kryeministrinë detyrë i Republikës së Kosovës, Avdullah Hoti, ka pritur sot në takim përfaqësuesit e Sindikatës së Bashkuar të Arsimit, Shkencës dhe Kulturës (SBASHK), të cilët i ka siguruar se, Qeveria në detyrë, do të ndajë paga shtesë edhe për punëtorët e arsimit. Në njoftim thuhet se Hoti, fillimisht e ka përgëzuar kryetarin e SBAShK-ut, […]

Komisioni për Shëndetësi aprovon amandamentet për përkrahjen e specializantëve, specialistëve dhe infemierëve


Kryetarja e Komisionit të Shëndetësisë, Albena Reshitaj, me anë të një postimi në rrjetin social, Facebook, ka bërë të ditur se janë aprovuar amendamentet që kishin të bëjë me përkrahjen e specializantëve, specialistëve dhe infermierëve, të cilët ishin privuar nga e drejta për paga. Gjithashtu në këtë mbledhje u diskutua edhe për kategorinë e invalidëve […]

Në Shqipëri shumëfishohet kërkesa për qumështin e gomaricës, litri kushton 50 euro – në vendin ku paga mesatare është 400


Agjencia e lajmeve Associated Press, i ka kushtuar një artikull qumështit të gomaricës që shitet nga një femër në Shqipëri. Duke marrë parasysh vitaminat e shumtë që i ka dhe ndihmon në forcimin e sistemit imunitar të njeriut, çdo ditë e më shumë po rriten kërkesat për qumësht të gomaricës, transmeton Telegrafi. E një gjë […]

Pandershmëria mediale e gazetares Jeta Xhara


Shkruan: Hisen Berisha PANDERSHMËRI MEDIALE Në rrjetet sociale e pashë një storie që kishte realizuar gazetarja kontraverse Hanmi Jeta Xharra. Ju kishte bashkuar ushtarëve të facebook-ut që këto ditë janë pjesë e lufte speciale kibernetike përmes rrjeteve sociale për të goditur sa më shumë personelin shëndetësor dhe luftën e tyre heroike anticovid që po e […]

Mjekëve nuk iu paguhen shtesat ndërsa Bordi i postës vendosë për rritje enorme të pagave


Mjekëve nuk iu paguhen shtesat ndërsa Bordi i postës vendosë për rritje enorme të pagave Bordi i Postës vendosë për rritje enorme pagash – Kryeshefi i ri 2500 euro, këto janë rrogat e zyrtarëve të tjerë Teksa Kosova po përballet me gjendje të rëndë ekonomike të krijuar nga pandemia COVID-19 dhe ku nuk po paguhen […]

Kërkohen ndëshkime financiare për deputetët që s’ votojnë kur janë në seancë


Kuvendi i Kosovës këtë legjislaturë po vazhdon të ballafaqohet me mungesë të kuorumit për votimin e ligjeve dhe rezolutave të shumta. Mosmarrja pjesë në votim të deputetëve të Kuvendit të Kosovës, është shndërruar në praktikë për këtë legjislaturë, e që ka ndikuar të grumbullohen pika të rendit të ditës që nga muaji gusht. Organizatat që […]

Deputeti Arifi me pagë, edhe pse në burg


Në fund të nëntorit, Etem Arifi ka pranuar në llogarinë e tij pagën nga Kuvendi i Kosovës, pasi akoma vazhdon të jetë në listën e deputetëve, pavarësisht se aktualisht po vuan dënimin në burgim që nga 29 shtatori, në kohëzgjatje prej 1 viti e 3 muajsh. Nga Zyra e kryetares së Kuvendit, s’ iu përgjigjën […]

Barcelona duhej ta shiste Messin


Presidenti i përkohshëm i Barcelonës, Carlos Tusquets, ka deklaruar se klubi duhej ta shiste Messin në afatin kalimtar që ta mbushte arkën. Lionel Messi ishte i lidhur ngusht me një transferim të tij në Manchester City, në afatin kalimtar të verës, por vendosi që  të qëndroj deri në përfundimin e kontratës. Ish-presidenti i Barcelonës, Josep […]

Deputetit që votoi rrëzimin e Kurtit po i ec rroga edhe në burg


Bënë pjesë në atë që njihet si  “tempulli i demokracisë”. Por, gati që gjashtë muaj, Etem Arifi s’ shkoi kurrë në Kuvend të Kosovës. Për pak kohë, ai iu shmang vuajtjes së dënimit me burg të cilin ia konfirmoi Gjykata e Apelit, e më pastaj u dorëzua vetë. Deputeti nga Partia e Ashkalinjëve për Integrim […]

Në tenderin për dhurata të Zveçanit edhe libri ku Kosovës i referohet ‘Kosova i Metohije’


Duke u thirrur në Ligjin për Prokurimin Publik, Komuna e Zveçanit njoftoi për tenderin për dhurata për të cilën parashikoi kontratë deri në 15 mijë euro. Por, në mesin e tyre është edhe libri në të cilin Kosovës i referohet si “Kosova i Metohije”. Javën e kaluar, Komuna e Zveçanit publikoi thirrjen për kontratë me […]

Kompanitë private të transportit publik në Fushë-Kosovë kundër transportit pa pagesë


Kompanitë private të transportit publik në komunën e Fushë Kosovës po e kundërshtojnë vendimin e komunës së Prishtinës, që transporti publik urban të jetë një muaj pa pagesë. Gjatë ditës se djeshme, kryetari i Prishtinës Shpend Ahmeti njoftoi se që nga 1 dhjetori, për një muaj, autobusët e Trafikut Urban do të operojnë pa pagesë. […]

Gjetjet e Auditorit në Rahovec, Smajl Latifi zotohet se do i zbatojë rekomandimet


Sot është mbajtur debati për zbatimin e rekomandimeve të Auditorit në Rahovec me qëllim të rritjes së transparencës, llogaridhënies dhe menaxhimin e financave publike. Visar Prebreza nga BIRN, tha Komuna e Rahovecit ka deklaruar se Auditori ka idenfikuar shumë dobësi në këtë komunë që kryesisht janë në fushën e prokurimit. Prebreza tha se në krahasim […]

Punëtorët e kompanisë që u larguan nga Trepça rrëfejnë se s’ kanë punë e s’kanë si t’i mbajnë familjet


Menaxheri dhe punëtorët e kompanisë “EL-FA” të cilët kanë mbetur tani pa punë rrëfyen se për shkak të largimit nga ndërmarrja Trepça pa ndonjë lajmërim paraprak, i ka lënë ata pa punë në kohë pandemie e dimri. Fillimisht menaxheri i kompanisë “EL-FA”, Imri Ahmeti tregon se çka kishte biseduar me Drejtorin e Administratës së Trepçës […]

Ish-asamblisti i PDK-së emërohet drejtor në ‘Trepçë’


Ish-asamblisti i Partisë Demokratike të Kosovës, Nexhat Dedia, sot është emëruar udhëheqës i njësisë biznesore në Stan Tërg. Dedia ishte dënuar nga shkalla e parë e Gjykatës për sulm fizik ndaj gazetarit, Gazmend Morina. Lajmin për emërimin e tij e konfirmoi për KALLXO.com kryesuesi i Bordit të Përkohshëm Mbikëqyrës në “Trepçë”, Sylejman Hyseni. Ai tha […]

Kuvendi i Kamenicës ‘pa vullnet’ për ta votuar buxhetin


Pauza prej 5 minutave bëri që shumica e asamblistëve në Kamenicë të mos kthehen më në mbledhjen e Kuvendit Komunal ku edhe i priste pika për votimin e buxhetit për vitin 2021. Mungesa e kuorumit bëri që të mos hedhet aspak në votim kjo pikë e cila ishte paraparë që të votohet sot për të […]

Sindikata e Policisë ia bënë të qartë Qeverisë Hoti: s’ i pranojmë shkurtimet buxhetore


Sindikata e Policisë së Kosovës ka reaguar pas shkurtimeve buxhetore në sektorin e sigurisë. Sipas tyre, pas këtyre shkurtimeve preket mirëqenia dhe të ardhurat e zyrtarëve policor. “Si mund të shkurtohet buxheti në paga kur numri i policëve të rijë është rritur, disa gjenerata kanë diplomuar këtë vit e një tjetër është ftuar për të […]

Ish-ministri i LDK-së reagon për emërimin e djalit të Shalës konsull: Konsul lind, s’bëhesh


Ish-ministri i Infrastrukturës në Qeverinë Kurti, Lumir Abdixhiku ka reaguar pasi raportimit të disa mediave se djali i deputetit Haxhi Shalës, Flakron Shala është emëruar Konsull i Përgjithshëm në Republikën e Çekisë, me seli në Pragë. Abdixhiku ka ironizuar me emërimin e djalit të deputetit Shala në këtë pozitë, duke shkruar se konsul lind dhe […]

Miftaraj: Një gjygym çaj që e ka pirë Thaçi e Haradinaj tek Haxhi Shala do na kushtojë 160 mijë euro


Ehat Miftaraj, nga Instituti i Kosovës për Drejtësi, ka folur lidhur me çmimin total që, sipas tij, do i kushtojë Kosovës për vizitën që ia bënë ish-presidenti Hashim Thaçi, si dhe kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, Haxhi Shalës. Miftaraj, përmes një postimi në Facebook, i ka bërë llogaritë se sa i ka kushtuar kjo vizitë […]

Komuna e Pejës pranon më pak rekomandime nga Auditori


Përgjatë periudhës gjashtë vjeçare, komuna e Pejës pati raste ku s’ arriti t’i respektoj si duhet disa ligje si: ligjin për Buxhetin e Kosovës, ligjin për menaxhimin e financave publike, ligjin për prokurimin publik, ligjin për shërbyesit civili pastaj rregulloren për vlerësimin e pasurisë dhe atë të dhënies së subvencioneve.  Ndonëse çështja e auditorit të […]

Rama: Vaksinën kundër COVID-19 e blejmë me çdo çmim


Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, thotë se qeveria s’ do të kursehet në blerjen e vaksinës antiCOVID në tregjet ndërkombëtare, pavarësisht çmimit. Në konferencën për shtyp Rama kritikoi ashpër pjesëmarrjen në ditëlindjen e një aktori, të presidentit Meta dhe shefes së LSI Kryemadhi. “Shembull skandaloz presidenti, zonja e parë dhe ceta e tyre. Është e […]

Telekomi i Kosovës vazhdon t’ia paguajë 2 milionë euro në vit Monakos për kodin +377


Ministri i Ekonomisë dhe Ambientit, Blerim Kuçi, ka deklaruar se Kosova akoma vazhdon të paguajë 2 milionë euro në vit për kodin e Monakos (+377) të përdorur nga Vala. Në një intervistë me Jeta Xharrën, ai ka deklaruar se kodi i Kosovës (+388) akoma s’ është duke u implementuar plotësisht. “Ne do ta përkrahim Telekomin […]

400 mijë euro për liqenin akumulues në Komunën e Klinës


Në vitin që vjen, parashihet të ndërtohet liqeni akumulues për ujë të pijshëm në Komunën e Klinës. Në projektin e titulluar “Ndërtimi i Liqenit akumulues për ujë të pijes në Komunën e Klinës”, Ministria e Ekonomisë dhe Ambientit, parashikoi buxhet në vlerë 400 mijë euro për të realizuar këtë projekt kapital. Sipas projektligjit për buxhetin […]

Zvogëlohet për 10 milionë euro buxheti i Policisë së Kosovës


Policia e Kosovës për vitin 2021 do të ketë 10 Milion euro më pak në buxhetin e saj. Janë institucione me rëndësi vitale për shtetin. Madje Polica e Kosovës, ka muaj të tërë që ka angazhim shtesë për menaxhimin e pandemisë. Por, ndonëse kanë gjithë këtë angazhim këtij institucioni janë ndarë afro 10 milionë euro […]

Shpend Ahmeti: Deputetët i morën dy milionë euro paga, ndërsa se kalojnë Ligjin e Rimëkëmbjes


Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti, ka hedhur hedhur akuza në drejtim të deputetëve. Ai ka thënë se të njëjtit që nga fillimi i pandemisë i kanë marrë 2 milionë euro paga, ndërsa s’ kanë qenë në gjendje ta kalojnë Ligjin për Rimëkëmbjen Ekonomike. Shiko edhe: “Prej fillimit të pandemisë, deputetët e Kuvendit të Kosovës i […]

Shpend Ahmeti: Deputetët morën 2 milionë euro paga në kohë pandemie


Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti ka thënë se deputetët e Kuvendit të Kosovës që nga fillimi i pandemisë kanë marrë 2 milionë euro paga. Këtë deklaratë, Ahmeti e bëri me anë të një postimi në Facebook. ”Prej fillimit të pandemisë deputetët e Kuvendit kanë marr 2 milionë euro paga”, ka shkruar Ahmeti. Pakoja e Rimëkëmbjes […]

Bisedimet Donnarumma – Milan, këto janë të rejat e fundit


Milani është i gatshëm të bëjë ofertën e parë për të zgjatur kontratën e skaduar të Gigio Donnarumma, raporton Gianluca Di Marzio. Kontrata e portierit italian skadon në qershor 2021 dhe sipas gazetarit të besueshëm të transferimit, Milani është gati të bëjë ofertën e tyre të parë zyrtare për të zgjatur qëndrimin e portierit në […]

Organizata ‘Studim, Kritikë, Veprim’ e quan të jashtëligjshëm shtimin e numrit të studentëve në Fakultetin e Mjekësisë


Organizata për rini ‘Studim Kritikë Veprim’ po e konsideron veprim të jashtëligjshëm shtimin e numrit të studentëve në Fakultetin e Mjekësisë. Ky reagim i tyre erdhi pasi ministri i Arsimit, Ramë Likaj, aprovoi kërkesën e Ministrisë së Shëndetësisë, Armend Zemaj për rritjen e numrit të studentëve në Fakultetin e Mjekësisë. Likaj vendimin e ka marrë […]

​Edhe150 minatorë të tjerë ngujohen në “Trepçë”


Mbi 80 minatorë të ndërrimit të dytë mbrëmë janë ngujuar në horizontin e 10-të të Minierës së “Trepçës” në Stantërg. E sot atyre iu janë bashkuar edhe mbi 150 minatorët e ndërrimit të parë e të cilët do të qëndrojnë të ngujuar aty derisa të marrin pagat e muajit tetor. Kështu bëri të ditur kryetari […]

Në kohë pandemie, diaspora dërgoi rreth 800 milionë euro në Kosovë


Dashuria dhe malli për vendin dhe familjen në Kosovë, assesi s’ u ‘karantinua’ për mërgatën e Kosovës, madje të dhënat tregojnë se ajo sa vjen e rritet dhe po kapitalizohet. Djersa e tyre e derdhur në vendet e Bashkimit Evropian, por edhe më gjerë, po kthehet në “infuzion” për imunitetin e dobët të vendit si […]

Punëtorët e Telekomit të Kosovës protestojnë para Qeverisë


Me pankarta me mbishkrimet “Unë punoj, Devollët pasurohen”, “Qeveria duhet të jetë zot në shtëpinë e vet”, “s’ jemi të varfër, jemi të vjedhur”, “Fëmijët tanë duan bukë”, ka filluar protesta e punëtorëve të Telekomit të Kosovës para objektit të Qeverisë së Kosovës. Punëtorët e Telekomit të Kosovës kanë protestuar sot para objektit të Qeverisë […]

Pa leje dhe në kundërshtim me masat e qeverisë – Punëtorët e telekomit mblidhen në shesh


Qindra punëtor të Telekomit të Kosovës, kanë mbajtur protestë në sheshin kryesor të Prishtinës, pavarësisht vendimit të qeverisë që ndalon grumbullimin e më shumë se pesë personave. As Policia e Kosovës s’ u ka dhënë leje protestuesve ndonëse ajo s’ ka ndërhyrë për të shpërndarë protestuesit. Policia e Kosovës, i kishte refuzuar kërkesën punëtorëve të […]

Punëtorët e Telekomit kërkojnë zhbllokimin e llogarive


Punëtoret e Telekomit të Kosovës kanë protestuar para objektit të qeverisë, duke kërkuar zhbllokimin e xhirollogarive të kompanisë. Kryetari i Federatës Sindikale të Telekomit, Lamih Balaj, ka thënë për Radio Evropa e Lirë se punëtorët kanë hyrë në muajin e dytë pa paga, për shkak të bllokimit të xhirollogarive. Ai shtoi se s’ do të […]

Bizneset kërkojnë ndihmën e Qeverisë, thonë se s’ mund t’i mbijetojnë masave të reja kufizuese


Masat e reja për kufizim të lëvizjes dhe mbyllje të bizneseve pas orës 18:00, po rezultojnë se jenë të papërballueshme për bizneset në Komunën e Prishtinës. Qeveria e Kosovës ka vendosur kufizime si pjesë e masave të reja anti-COVID-19, të cilat kanë hyrë në fuqi nga e premtja e kaluar dhe do të qëndrojnë në […]

Kërkesat për rritjen e numrit të studentëve të mjekësisë, Dekanja e Fakultetit i përgjigjet Zemajt


Dekanja e Fakultetit të Mjekësisë, Suzana Manxhuka- Kërliu në një letër publike dërguar KALLXO.com, i është përgjigjur ministrit të Shëndetësisë, Armend Zemaj për rritjen e numrit të studentëve në këtë Fakultet. Dje, ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj ka kërkuar që të rritet numri i studentëve në Fakultetin e Mjekësisë për vitin akademik 2020/2021, për arsye […]

Dekanja e Fakultetit të Mjekësisë i përgjigjet Zemajt për rritjen e numrit të studentëve


Dekanja e Fakultetit të Mjekësisë, Suzana Manxhuka- Kërliu në një letër publike dërguar KALLXO.com, i është përgjigjur ministrit të Shëndetësisë, Armend Zemaj për rritjen e numrit të studentëve në këtë Fakultet. Dje, ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj ka kërkuar që të rritet numri i studentëve në Fakultetin e Mjekësisë për vitin akademik 2020/2021, për arsye […]

Ministria e Punëve të Jashtme pritet t’i shpenzojë edhe 300 mijë euro në vetura në vitin që vjen


Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, në kuadër të projekteve kapitale edhe për vitin ardhshëm, s’ pritet të ketë investime të reja mirëpo vazhdimësi të investimeve nga viti paraprak. Në draft-buxhetin për vitin 2021 thuhet se MPJD shpenzimet deri në fund të 2020-ës, për vetura për administratë do ta kenë vlerën e 170,360 euro […]

Policia e Kosovës pritet t’i vazhdojë investimet në autoblinda dhe mjete tjera speciale


Në draft-buxhetin për vitin 2021, evidentohet se Policia e Kosovës  pritet që edhe në vitin 2021  të investojë në autoblinda, top uji, limuzina të blinduara dhe automjete tjera speciale. Në këto projekte kapitale pritet të investohet edhe në vitin 2021 si vazhdimësi e investimeve nga 2020-ta. Mjetet e aprovuara për t’u investuar në vitin që […]

Vitin e ardhshëm pritet të rehabilitohet udha për në Qakorr


Në mesin e udhëve që Ministria e Infrastrukturës ka planifikuar t’i rehabilitojë me buxhetin e vitit 2021, është edhe segmenti i udhës i cili të dërgon për në Qakorr. Ministria e Infrastrukturës ka të draftuar në buxhet rehabilitimin e udhës nacionale N9, në segmentin Pejë- Kuçishtë-Qakorr. Për këtë projekt të ri kapital, është aprovuar buxheti […]

Fshati Gadime e Ulët i Lipjanit pritet të bëhet me stadium


Fshati Gadime e Ulët e Komunës së Lipjanit, pritet të bëhet me stadium, pasi për këtë projekt të ri kapital janë aprovuar 100 mijë euro me draft-buxhetin për vitin 2021. Këtë stadium, pritet ta ndërtojë Ministria e Kulturës Rinisë dhe Sporteve në përkrahjen e sportit në vend. Në bazë të Projektbuxhetit për vitin 2021 i […]

​Punëtorët e Telekomit të hënën në protestë


Federata Sindikale e Pavarur e PTK-së, ka paralajmëruar protestë për shkak të bllokimit të llogarive bankare, me ç’rast mijëra punëtorë kanë mbetur pa paga. Protesta do të mbahet të hënën më datë 16.11.2020 prej orës 13:00 në Sheshin pran Qeverisë të Republikës së Kosovës. Kjo është komunikata e plotë e FSP-PTK-së: Të nderuara media te […]

Kuvendi pa kuorum, deputetët marrin rrogat rregullisht


Tri seanca të Kuvendit të Kosovës këtë javë kanë dështuar të mbahen në tërësi për shkak të mungesës së kuorumit. Veç kësaj, që nga fillimi i sesionit vjeshtor të punës së legjislativit, tash e dy muaj, shumica e seancave janë karakterizuar me mungesë të deputetëve në sallë dhe për vendimmarrje të shqyrtimit të pikave të […]

Ambasadori i ri i Kosovës në Zvicër shpalos prioritetet e punës së tij


Ambasadori Sami Ukelli. “Kur jemi te marrëdhëniet Kosovë-Zvicër mendoj se në fushën e bashkëpunimit ekonomik kemi ngecur e këtu do të duhej të fokusohemi më shumë e të kemi një qasje më serioze, duke eksploruar të gjitha mundësitë” E Enjte, 12 Nëntor 2020 – 16:40 Blerim Shabani “Më shumë angazhime në bashkëpunim ekonomik, thellim të […]

Buxhetohen 10 mijë euro për ‘E-kiosqe’ për vitin e ardhshëm nga Komuna e Vushtrrisë


Komuna e Vushtrrisë, në vitin që vjen pritet të investojë në “E-kiosqe”, pasi një gjë e tillë është aprovuar në Projektligjin e buxhetit të Kosovës për vitin 2021. Ky investim kapital, kap vlerën e 10 mijë eurove. Në bazë të Projektbuxhetit për vitin 2021 i cili është akoma draft, Komuna e Vushtrrisë shpenzimet për investimet […]

Minatorët e Trepçës akoma në grevë – nesër presin përgjigje nga Qeveria


Minatorët e Trepçës, që nga dje, kanë hyrë në grevë për shkak që akoma s’ i kanë marrë pagat e muajit të kaluar. Kryetari i Sindikatës së Punëtorëve të Trepçës, Gani Osmani, në Edicionin Special në Klan Kosova ka treguar më shumë detaje lidhur me grevën e punëtorëve. Ai ka thënë po ashtu se punëtorët […]

Maqedoni e Veriut – rajonet e banuara me shqiptarë, me standard më të ulët jetësor


Rajonet e banuara me popullsi kryesisht shqiptare në Maqedoninë e Veriut, kanë standard më të ulët jetësor, thuhet në të dhënat e reja të publikuara nga Enti Shtetëror i Statistikave. Sipas raportit “Rajonet në Maqedoninë e Veriut” të publikuar nga Enti i Statistikave, del se paga mesatare e qytetarëve në Shkup është për 150 euro […]

Paralajmërohet ulja e pagave në Telekomin e Kosovës


Qeveria e Kosovës ka paralajmëruar se mund të ketë nivelizim të pagave për punëtorët e Telekomit të Kosovës. Besnik Krasniqi, udhëheqës i Njësisë për politika dhe monitorimin e ndërmarrjeve publike në Ministrinë e Ekonomisë dhe Ambientit, në një bisedë për Radion Evropa e Lirë, shprehet se shuma e përgjithshme e mjeteve për […]

Ministria e Mbrojtjes pritet t`i shpenzojë 410 mijë euro për automjete ushtarake në 2021-ën


Ndonëse është akoma draft dhe akoma s’ e ka marrë dorën përfundimtare për t`u bërë më pas ligj, mirëpo si i tillë, Projektligji mbi ndarjet buxhetore për buxhetin e Kosovës për vitin 2021, respektivisht, Ministria e Mbrojtjes në kuadër të projekteve të reja kapitale për vitin 2021, ka paraparë edhe blerjen e automjeteve taktike/blinda. Këto […]

KMDLNj: Mbyllja e bizneseve pa kompensim nga Qeveria, hap drejt falimentimit


Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave e të Lirive të Njeriut ka kundërshtuar çfarëdo kufizimi të bizneseve, pa asnjë dallim, Po qe se Qeveria e Kosovës s’ ofron kompensim të arsyeshëm për humbjet që i pëson biznesi gjatë mbylljes apo kufizimit. KMDLNj thotë se deri më tani Qeveria e Kosovës s’ e ka bërë këtë […]

Kaq i pasur është Joe Biden, kjo është paga e tij si President i SHBA-së


Joe Biden mund të njihet për disa si një njeri i klasës së mesme, por presidenti i sapo zgjedhur i Shteteve të Bashkuara është në të vërtetë një milioner. Në fillim të fushatës së tij presidenciale këtë vit, Biden publikoi informacione mbi statusin financiar, i cili përfshin raporte tatimore në të dy nivelet shtetërore dhe […]

​Punëtorët e Telekomit- Hotit: Kaosin social e keni në derë


Në protestën që po mbahet nga punëtorët e Telekomit, Lamih Balaj, kryetar i Federatës Sindikale të Pavarur të Poste Telekomit të Kosovës, tha se ministri Blerim Kuçi ka ultimatum deri të hënën pasdite që të zhbllokojë xhirollogaritë e Telekomit, në të kundërtën do të dalin në protestë para Qeverisë së Kosovës. “Ministër po t’i japim […]

Shuma prej 500 euro s’ më është kthyer kurrë


Në gjykimin e M. Z. (ish-deputet i Kuvendit të Kosovës), dhe dy të akuzuarve të tjerë I. K. dhe E. K., në rastin e mashtrimit me viza pune gjermane, kanë dhënë dëshminë e tyre Shkëlqim Kajtazaj dhe Nora Vizdik – Thaqi. Dëshmitari Shkëlqim Kajtazaj, i cili tha se është palë e dëmtuar, në pyetjet e […]

Veseli: Qeveria t’i mbështesë punëtorët shëndetësorë, PDK-ja kërkon rikthimin e Ligjit për Paga në Kuvendin e Kosovës


Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli sot ka vizituar Odën e Mjekëve, ku është takuar me kryetarin, Pleurat Sejdiu dhe kryetarin e Federatës Sindikale të Shëndetësisë, Blerim Syla. Veseli ka kërkuar paga më dinjitoze për punonjësit shëndetësorë duke bërë thirrje që Ligji për Paga të rikthehet në Kuvend për amandamentim në përputhje me […]

Auditori tregon në Kuvendin e Kosovës gjetjet nga auditimi i buxhetit të shtetit


Auditori i Përgjithshëm, Besnik Osmani, ka prezantuar para deputetëve të Kuvendit të Kosovës raportin vjetor të auditimit për vitin fiskal 2019. Ky raport përmban rezultatet kryesore të punës audituese përfshirë opinionin, gjetjet si dhe rekomandimet e ZKA-së. Osmani tha se fokusi kryesor i këtij procesi të auditimit ka qenë në vlerësimet për cilësinë e raportimit […]

LDK-ja deklaron “veç” një financues, por shpenzoi mbi 1.3 milion euro


Komisioni Qendror i Zgjedhjeve sot ka publikuar raportet e paaudituara financiare të partive politike të vitit 2019. Lidhja Demokratike e Kosovës ka paraqitur Arbnor Gashin si kontribuesin e vetëm me të holla në këtë parti. 38 euro e 54 centë i kishte dhuruar Gashi LDK-së në gushtin e vitit 2019, kur vendi po shkonte në […]

Në mesin e financuesve të Lëvizjes Vetëvendosje edhe figura të rëndësishme të partisë


Komisioni Qendror i Zgjedhjeve sot ka publikuar raportet e paaudituara financiare të partive politike të vitit 2019. Në këto raporte, partia e udhëhequr nga Albin Kurti, Lëvizja Vetëvendosje (LVV), ka deklaruar se të hyrat e partisë për vitin 2019 janë 1 milion e 168 mijë e 871 euro. Pjesa më e madhe e këtyre të […]

Në financimin e PDK-së kontribuan edhe Abelard Tahiri e Blerand Stavileci


Komisioni Qendror i Zgjedhjeve sot ka publikuar raportet e paaudituara financiare të partive politike të vitit 2019. Partia Demokratike e Kosovës (PDK) ka deklaruar se ka marrë vetëm 35 mijë e 897 euro nga 17 donatorë. Në mesin e atyre që kanë dhuruar donacion për partinë janë edhe ish-ministrat, Blerand Stavileci dhe Abelard Tahiri. Të […]

​Telekomi ngre alarmin: Punonjësit pa paga, në rrezik edhe shërbimet


Punëtorët e Telekomit të Kosovës akoma s’ i kanë marrë pagat e muajit tetor dhe kjo sipas zyrtarëve të kësaj ndërmarrjeje është meqenëse llogaritë e tyre bankare janë bllokuar si pasojë e borxhit ndaj kompanisë “Dardafon”. Zëdhënësi i Telekomit, Menduh Abazi, ka thënë se gjendja në këtë ndërmarrje është alarmante pasi po rrezikohen edhe shërbimet […]

Gastronomët reagojnë për masat e reja, kërkojnë subvencione për qira dhe paga të punëtorëve


Shoqata e Gastronomëve të Kosovës ka komentuar propozimin e Qeverisë së Kosovës për të vendosur masa të reja Anti-Covid. Masat përfshijnë mbylljen e lokaleve të gastronisë nga ora 21 deri në orën 5 me anë të një komunikate për media, Shoqata e Gastronomëve ka kërkuar nga Qeveria e Kosovës që të subvencionojnë pagesat e punëtorëve […]

Si përfunduan Trepça dhe Telekomi i Kosovës me llogari të bllokuara?


Dy kompanitë më të mëdha në Kosovë, Telekomi dhe Trepça, gjatë kësaj jave kanë përfunduar me llogari bankare të bllokuara, për shkak të borxheve të akumuluara ndër vite. Telekomi i Kosovës i ka borxh mbi 25 milionë euro kompanisë Z-Mobile për shkak të mospërmbushjes së një kontrate nga ana e Telekomit. në këto e sipër, ndërmarrja Trepça […]

Qeveria miraton projektligjin për ndarjet buxhetore për vitin 2021


Kabineti qeveritar ka miratuar projektligjin mbi ndarjet buxhetore për buxhetin e vitit 2021. Ministrja e Financave, Hykmete Bajrami tha se kanë arritur të adresojnë kërkesat e te gjitha organizatave buxhetore për shkak të pandemisë. “Ekonomia për vitin 2021 pritet të rritet me 5.1%. Gjatë 2021 pritet një dinamikë më e shpejtë e investimeve publike. Gjatë […]

Komuna me potencial turizmi por me halle të varrezave e stacionit të autobusëve


Komuna e Junikut është një nga komunat me potencialin më të madh në Kosovë për të zhvilluar turizmin. Falë pozitës gjeografike, peisazheve natyrore si dhe kullave të vjetra historike kjo komunë mund të tërheq vizitorë e investime. Megjithatë, Juniku  akoma përballet me probleme infrastrukturore, përfshirë edhe mungesën e një stacioni modern për autobusët ndërurban. Kryetari […]

Shqiptarët numërojnë kostot e jetës ilegale në Mbretërinë e Bashkuar


BIRN tregon udhët e ndjekura dhe çmimet e paguara nga shqiptarët që janë në kërkim të një jete më të mirë në Mbretërinë e Bashkuar, por që, në shumë raste, rrezikojnë të kalojnë vite të tëra si emigrantë të paligjshëm ose të shfrytëzohen. Kur ishte 14 vjeç, nëntë nga shokët e klasës të Besi Handrojit […]

Premtimet dhe të vërtetat e qeverisjes në Kamenicë


Mungesa e ujit të pijshëm, mungesa e ndriçimit, kanalizimit, asfaltit si dhe deponitë ilegale të mbeturinave janë disa nga problemet të cilat e kanë shoqëruar Komunën e Kamenicës edhe në tri vitet e qeverisjes së Qëndron Kastratit Sipas të dhënave të komunës, në vetëm 22 prej 58 vendbanimeve bëhet grumbullimi i mbeturinave nga kompania përgjegjëse. […]

Skandalet në arsimin prizrenas, ish-zv.drejtorët e shkollave marrin paga pa punuar


Disa ish-zëvendësdrejtorë dhe një ish-drejtor shkolle në Prizren janë paguar për një kohë për këto pozita, përkundër që kontratat e tyre kishin skaduar apo ndërprerë nga ana e kryetarit të Komunës Mytaher Haskuka, ndërsa njëri prej tyre në këtë formë është paguar së paku 6 muaj, shkruan “Gazeta e Prizrenit”. Premtimet për ndryshime në të […]

Një pjesë e Kuvendit Komunal e shohin si mundësi ‘përfitimi’ votën e tyre për buxhet


Kryetari i Komunës së Kamenicës, Qëndron Kastrati në debatin “Jeta në Komunë” ka thënë që asambleja në Kamenicë për të dytën herë s’ po ia voton buxhetin për shkak që sipas tij ata po e shohin si mundësi përfitimi votën e tyre për buxhet. “Sfida në komunat e vogla, po më vjen keq që po […]

Miliona euro paga pa punë në emër të integrimit


Një hulumtim i bërë nga BIRN ka zbuluar se ministritë e Kosovës kanë paguar, të paktën, 2.5 milionë euro në paga për ish anëtarët e Trupave të Mbrojtjes Civile Serbe, CPC, të cilët s’ jane paraqitur aspak në vendin e tyre të punës. Më 5 janar të vitit 2016, M.M., ishte kontraktuar të punojë si […]

​Rimëkëmbja ekonomike, çfarë masa morën Maqedonia e Veriut, Shqipëria e Kosova


Pas shëndetësisë, bizneset janë ato që janë dëmtuar më së shumti nga pandemia COVID-19. Një numër i madh i bizneseve kanë falimentuar, e dhjetëra mijëra punëtorë kanë humbur vendet e tyre të punës për shkak të vështirësive që ka shkaktuar koronavirusi te bizneset. Të gjitha shtetet kanë ndërmarrë veprime konkrete me pako ekonomike për të […]

Nga mjetet për investime kapitale, komuna e Pejës pagoi ‘marimangën’


Për t’i realizuar pagesat për ‘marimangën’ e automjeteve, pagesat përmes vendimeve gjyqësore që së bashku kalonin vlerën e gjysmë milioni euro, komuna e Pejës i mori mjetet ku i kishte të lira në buxhetin e vet. Komuna e Pejës, gjatë viti 2019, kishte bërë keq klasifikim të shpenzimeve. Raporti i ZKA-së tregon se përmes vendimeve […]

Jakup Krasniqi: Dy të arratisurit që i morën 2 milionët e Thesarit janë anëtarë të NISMA-s


Kosova këto ditë është tronditur nga lajmi se një punëtor i Thesarit të Kosovës me iniciale L.G. dyshohet se, me anë të katër transaksioneve të ndryshme, ka bërë transferimin e mbi 2 milionë eurove të buxhetit në llogari të një kompanie private, LDA Group Shpk, pronarët e së cilës janë përfolur se janë anëtarë të […]

Merr rrogë në ministri, por lajmërohet në punë vetëm një herë në muaj


Një 40-vjeçar serb nga Mitrovica e Veriut (emër i njohur për redaksinë), detyrim të vetëm për marrjen e pagës mujore nga institucionet e Kosovës e ka paraqitjen në punë një herë në muaj në një ministri në Prishtinë. Vite më parë, ai i ishte bashkangjitur strukturës paralele serbe në veri, ‘Mbrojtja Civile’. Pas vendimit për […]

Rreth 40% e ndërmarrjeve janë mbyllur në pandemi


Oda e Afarizmit të Kosovës (OAK) ka ngritur shqetësimin për gjendjen e vështirë të krijuar në vend si pasojë e mungesës së ndihmës së shtetit dhe mostrajtimin e barabartë të punëtorëve në sektorin privat dhe publik. Kështu është thënë në konferencën për media të Odës së Afarizmit të Kosovës me temën “Shkelja e të drejtave […]

Komisioni për buxhet e transfere miratoi raportin financiar të RTK-së


  Komisioni parlamentar për Buxhet dhe Transfere i Kuvendit të Kosovës e ka miratuar raportin financiar të Radio Televizionit të Kosovës për muajt korrik-shtator, si dhe programin e shpenzimeve për periudhën tetor-dhjetor 2020. Në këtë takim drejtori i Bordit dhe drejtori i Përgjithshëm i RTK-së i kanë shpalosur përpara anëtarëve të Komisionit problemet me të […]

Profesionet Ku Gratë Janë Më Të Paguara Se Burrat


Në profesione të caktuara si ligjvënës, nëpunës i lartë i administratës shtetërore dhe drejtorë ekzekutivë gratë rezultojnë të paguhen më shumë sesa burrat. Pikërisht këto profesione sipas publikimit të Institutit të Statistikave janë edhe më të paguarat. Referuar të dhënave gratë në këto profesione kanë një pagë mesatare prej 97.761 lekë, ndërsa paga mesatare për […]

Është zbuluar se cila karakteristikë e femrave është më e rëndësishme te meshkujt dhe e anasjellta


Femrat te meshkujt të cilët janë përgjegjës financiarisht shohin njeriun me të cilin kanë të ardhme. Ai është partneri me të cilin mund të krijojnë familje dhe të ndërtojnë shtëpi, ndërkohë financat s’ janë në vend të parë. Sensi i posaçëm për humor është cilësi të cilën femrat dhe meshkujt më së shumti e vlerësojnë […]

Lufta politike po “vret” bizneset


Vonesa e miratimit të Ligjit për rimëkëmbje ekonomike COVID -19, po vështirëson aktivitetin e bizneseve private, thotë Shpejtim Kuqi, drejtor i kompanisë “Solid”, sipas të cilit, bizneset po punojnë me humbje. Ky projektligj, pas gjashtë dështimeve, do të paraqitet të hënën, më 12 shtator, në seancën e jashtëzakonshme të Kuvendit të Kosovës, për t’u votuar në […]

Mëditjet e delegacionit të Kosovës në ShBA, për 6 ditë më shumë se një rrogë mesatare në vend


Një delegacion prej tetë anëtarësh, të cilit i printe shefi i Qeverisë, Avdullah Hoti, u nis drejt Shtëpisë së Bardhë më 31 gusht. Së bashku me Avdullah Hotin nga Kryeministria ishin edhe dy zëvendësit e tij, Driton Selmanaj e Albulena Balaj-Halimaj. Gjithashtu, në Uashington shkuan edhe shefja e kabinetit të kryeministrit Hoti, Ardita Dushi dhe […]

Federata e Mjekëve nga Diaspora, kërkesë për rritjen e pagave të mjekëve shqiptarë


Duke parë fenomenin e largimit të mjekëve dhe infermierëve shqiptarë nga vendlindja, Federata e Mjekëve të Diasporës në Evropë ka bërë një kërkesë dërguar Komisionit Evropian dhe shteteve shqiptare në Shqipëri, Kosovë, Maqedoni të Veriut dhe Mal të Zi, për rritjen e pagave dhe plotësimin e kushteve parësore të mjekëve shqiptarë. E Mërkurë, 7 Tetor […]

U rritet paga mjekëve dhe infermierëve në Shqipëri


Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka njoftuar se mjekët dhe infermierët atje do të kenë 40 për qind rritje rroge. “Sot kemi edhe atë publikimin e masës që do marrim për pagat që do fillojë nga 1 janari, do përfshihen në ligjin e ri të buxhetit për 2021. Të gjitha bluzave të bardha do ua […]

“21 euro në orë”, Zvicra miraton pagën minimale më të lartë në botë: Ja shifra e detyrueshme


“Në Gjenevë s’ mund të jetosh me pagë më pak se 4000 franga në muaj”. Ky parim kthehet në normë në Zvicër. Të dielën e kaluar 58.15% e votuesve miratuan me votën e tyre pagën minimale, duke i dhënë përgjigje luftës disa vjeçare të sindikatave, shkruan Republicca.it. Një fitore për të majtën, gjashtë vjet pas […]

Kontrolli i ATK-së në institucionin e Arkivës së Shtetit


Emisioni i sotëm në “Drejtësia në Kosovë” transmetoi disa kontrolle të inspektorëve tatimor të Kosovës në disa biznese e institucione ku dyshoheshin se kishte parregullsi.   Në Agjencinë e Arkivës së Shtetit, sipas raportimit që kishte marrë fillimisht KALLXO.com, thuhej se s’ po paguheshin tatimet në paga dhe kontributet pensionale të punëtorëve. “Sot do të […]

Çmimi i ujit rritet vazhdimisht, cilësia e furnizimit mbetet njësoj


Enti Rregullator i Ujit, institucioni përgjegjës për mbikëqyrjen e sektorit të ujësjellësve dhe kanalizimeve, i cili përcakton çmimet e shitjes së këtyre shërbimeve dhe monitoron cilësinë e shërbimeve, bëri të ditur në raportin e vet vjetor se gjatë vitit 2019, furnizimi me ujë dhe kanalizime i popullsisë mbeti në nivele pothuajse të pandryshuara. Kohëzgjatja e […]

Bashkitë shtojnë me qindra punëtorë, kryeson Tirana


Numri i të punësuarve në 61 bashkitë e Shqipërisë arriti në 32,939 vetë në vitin 2019, me një rritje prej 1235 vetësh ose 4% në krahasim me vitin 2018. Në krahasim me me vitin 2015, ose periudhën para reformës, numri i të punësuarve në administratën vendore është rritur me mbi 13 mijë vetë ose 67% […]

Austri: Nga e mërkura, më shumë para në llogarinë tuaj


Nga dita e mërkurë fillon reforma e re e uljes së taksave mbi pagën në Austri. Punëtorët do të përfitojnë deri në 350 euro më shumë para në vit. E Mërkurë, 30 Shtator 2020 – 11:20 albinfo.at Në llogarinë e disa punëtorëve në Austri tashmë paga e tyre ka ardhur më e madhe. Kjo ka […]

Shtytja për subvencione etnike për punësim shkakton tensione në Maqedoninë e Veriut


Kërkesa nga partia e vogël politike në qeveri për subvencione shtetërore për punësim etnik në sektorin privat po shpërfaq tension brenda koalicionit qeverisës – dhe po i shqetëson disa punëdhënës.   Qeveria e re e Maqedonisë së Veriut, me përbërje – sikurse ajo e vjetra – nga Social Demokratët dhe Bashkimi Demokratik Shqiptar etnik për […]

Komuna me probleme në menaxhimin e bërllokut dhe kompletimin e kabineteve në shkolla


Me premtimin se do t’i kthejë dinjitetin arsimit, Bali Muharremaj fitoi zgjedhjet për të parin e Suharekës në vjeshtën e vitit 2017. Nën drejtimin e Muharremajt janë mbajtur një numër i konsiderueshëm i premtimeve të dhëna për arsim, mirëpo të dhënat nga tereni tregojnë që edhe pse jemi në shekullin e 21 akoma ka shkollë […]

Rrogat e kosovarëve në Gjermani, paguhen deri 1600 euro më pak se gjermanët


Mbi 900 mijë shtetas nga Ballkani Perëndimor jetojnë në Gjermani. Mbi 350 mijë janë në marrëdhënie të rregullta pune, shumica si të kualifikuar. Por pagat e tyre janë më të ulëta se të gjermanëve. Afro 1 milionë (921 419) shtetas nga Ballkani Perëndimor jetojnë (dt. 30.06. 2020)  në Gjermani. Prej këtyre numrin më të madh […]