Skandaloze: Mjekët Specializantë akoma nuk janë paguar për muajin shkurt të vitit 2021


Qeveri e re, Ministër i ri i Shëndetësisë por problemet e vjetra me pagesa të mjekëve specializantë vazhdojnë. Mospagesa me kohë e specializantëve vazhdon edhe me Qeverinë e re dhe minstrin e ri.Specializantët e Qendrës Klinike Universitare të Kosovës nuk janë paguar akoma për muajin shkurt 2021 ndërsa nuk iu kanë paguar as kujdestaritë e muajit janar 2021që […]

Proteston sindikata e SHKK-së, kërkojnë pagat shtesë për punën gjatë pandemisë


[ad_1] Pjesëtarë të Sindikatës së pavarur të Shërbimit Korrektues të Kosovës, kanë protestuar të hënën para objektit të Qeverisë së Kosovës, për mospërfshirje në pagat shtesë në kuadër të ligjit mbi pandeminë Covid-19, raporton Ekonomia Online. Sadat Murturi- Nga Sindikata e Burgut Korrektues tha që kjo është e padrejtë dhe se ndihen të diskriminuar.  “s’ […]

Debati në Bundestag: Largimi i mjekëve nga Kosova e ka çuar shëndetësinë në një gjendje alarmante


Partia Alternativa për Gjermaninë kërkon anulimin e Rregullores së Ballkanit Perëndimor për shkak të pandemisë. Por kjo kundërshtohet nga shumica. Partia djathtiste në Bundestag, Alternativa për Gjermaninë, AfD, ka kërkuar të mërkurën me anë të një mocioni në parlamentin gjerman anulimin e Rregullores së Ballkanit Perëndimor. Argumenti kryesor është kriza ekonomike dhe papunësia e shkaktuar […]

KE: Shqipëria 3.7% rritje ekonomike këtë vit


[ad_1] Komisioni Europian projekton një rritje prej 3.7% për Shqipërinë gjatë vitit 2021, dhe 4.6% gjatë vitit 2022, në raportin lidhur me zhvillimet ekonomike në vendet kandidate përgjatë tremujorit të katërt të vitit që lamë pas. Në raport, Shqipëria renditet mes vendeve të goditura nga pandemia për shkak të dëmit të shkaktuar në turizëm, ndërsa […]

Komiteti i Sindikatave të Arsimit të Evropës mbështet kërkesat e Sindikatës së Arsimit në Kosovë


[ad_1] Në komunikimin e rregullt nga larg me stafin qendror të Komitetit të Sindikatave të Arsimit të Evropës (ETUCE), SBASHK ka prezantuar situatën aktuale në arsimin e Kosovës dhe vendimin e Këshillit Drejtues që Po qe se s’ përfillën kërkesat legjitime të anëtarësisë lidhur me nënshkrimin e Kontratës së re Kolektive dhe angazhimit të Qeverisë […]

​Zjarrfikësit kundër Buxhetit 2021, letër publike institucioneve shtetërore


[ad_1] Zjarrfikësit e Kosovës kanë reaguar pasi konsiderojnë se janë anashkaluar nga planifikimi i Buxhetit dhe ndarjet buxhetore për vitin 2021. Sindikata e Zjarrfikësve me këtë rast i është drejtuar me një letër publike të gjitha institucioneve shtetërore, përmes së cilës kërkon që të reflektojnë pozitivisht dhe zjarrfikësve t’ju epet prioritet ashtu siç e kanë […]

FSSHK kërkon që në Projektbuxhetin për vitin 2021 të përfshihen shtesat për punonjësit shëndetësor


[ad_1] Federata e Sindikatave të Shëndetësisë së Kosovës, ka kërkuar nga grupet parlamentare që në Projektbuxhetin për vitin 2021 të përfshihen shtesat mbi pagën bazë për punonjësit shëndetësor. “Këshilli Drejtues në mbledhjen e mbajtur me datë 28.12.2020 ka marr Vendim që ti adresohet të gjitha grupeve parlamentare të të gjitha subjekteve politike të përfaqësuara në […]

Mjekëve nuk iu paguhen shtesat ndërsa Bordi i postës vendosë për rritje enorme të pagave


Mjekëve nuk iu paguhen shtesat ndërsa Bordi i postës vendosë për rritje enorme të pagave Bordi i Postës vendosë për rritje enorme pagash – Kryeshefi i ri 2500 euro, këto janë rrogat e zyrtarëve të tjerë Teksa Kosova po përballet me gjendje të rëndë ekonomike të krijuar nga pandemia COVID-19 dhe ku nuk po paguhen […]

Rriten çmimet në energji në tre muajt e fundit


[ad_1] Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) ka publikuar Indeksin e Kostos së Ndërtimit (IKN) për tremujorin e tretë të vitit 2020. Indeksi i tërësishëm i Kostos së Ndërtimit shënoi rritje për 0.5% në këtë tremujor, krahasuar me tre mujorin e dytë të 2020. Rritje më të madhe kishte: energjia 2.6%, transporti 2.5%, materialet 0.7%, […]

Kush bleu toka për t’i shpronësuar përgjatë trasesë së autostradës Prishtinë- Gjilan?


[ad_1] I ftuar në debat në KALLXO.com zëvendësministri i Financave, Agim Krasniqi, ka premtuar se do t’i japë qasje në dokumente organizatës ‘FOL’ se kush bleu toka përgjatë autostradës Prishtinë – Gjilan. Mexhide Demolli – Nimani nga kjo organizatë u ‘ankua’ se 3 ministrat e fundit të Financave s’ kanë ofruar qasje në dokumentet e […]

Buxheti i vitit të ardhshëm, 204 milionë për Ministrinë e Infrastrukturës


[ad_1] Në debatin e KALLXO.com  sonte po debatohet për aferën e 2 milionëshit dhe buxhetin e shkurtuar për vitin 2021. I ftuar në këtë debat zëvendësministri i Financave, Agim Krasniqi, ka folur në lidhje me buxhetin e vitit 2021. Krasniqi ka bërë të ditur se nga 660 milionë euro shpenzime kapitale të buxhetit, 204 milionë […]

Molliqaj: Kurti po rrenë, i bëjë ftesë t’i publikojë pagat në VV


[ad_1] Kryetari i PSD-së, Dardan Molliqaj në emisionin “Debat” të RTK-së e ka kritikuar ashpër liderin e VV-së, Albin Kurti dhe ish partinë e tij. Ai e ka quajtur ‘rrenë publike’ deklarimin e Kurtit se me largimin e grupit të Molliqajt nga VV-ja është zvogëluar pabarëzia sociale. “Është rrenë publike e Kurtit dhe kjo mund […]

Dy orë protestë të hënën


[ad_1] Sindikata e Pavarur e Sektorit Privat të Kosovës ka paralajmëruar protesta për javën e ardhshme në shenjë pakënaqësie për mos përfshirjen e punëtorëve teknikë dhe sigurimit fizik të qendrave spitalore në pagat shtesë, duke mos përjashtuar edhe hyrjen në grevë Vetëm po të kërkesat e tyre s’ merren parasysh. Në një konferencë për media, […]

​Punëtorët teknikë dhe sigurimi fizik i qendrave spitalore nga e hëna në protestë


[ad_1] Sindikata e Pavarur e Sektorit Privat të Kosovës ka paralajmëruar protesta për javën e ardhshme në shenjë pakënaqësie për mos përfshirjen e punëtorëve teknikë dhe sigurimit fizik të qendrave spitalore në pagat shtesë, duke mos përjashtuar edhe hyrjen në grevë Po qe se kërkesat e tyre s’ merren parasysh. Në një konferencë për media, […]

I famshëm ose jo, Snapchat do të paguajë për postimet!


[ad_1] Snapchat do prezantojë një opsion të ri që quhet “Spotlight”, e cila do të nxjerrë në pah postimet virale të snap-it. Për të inkurajuar postimet, Snapchat do të paguajë para për njerëzit, për ato postime që do të kalojnë në Spotlight, nga një tenxhere me rreth 1 milion dollarë çdo ditë. Spotlight është një […]

Ministria e Kulturës shpall konkurs për pozitën që s’ parashihet me ligjin për teatrot 


[ad_1] Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sporti ka shpallur konkurs për Drejtor Artistik të Teatrit Kombëtar të Kosovës.  Pozita ‘Drejtor Artistik’ s’ parashihet në Ligjin për teatrot, as me Statutin e Teatrit Kombëtar.  MKR-së është arsyetuar se konkursi për këtë pozitë është hapur duke u bazuar në Rregulloren (QRK) Nr.15/2018, për Gradimin dhe Pagat e Krijuesve dhe Performuesve të Kulturës dhe të Punonjësve Professional të  Trashëgimisë Kulturore, edhe pse në preambulën e konkursit thuhet se konkursi shpallet duke u bazuar edhe në Ligjin për teatrot dhe në Statutin e TKK-së.  Sipas Ligjit për teatrot (miratuar më 2011 dhe publikuar në fletoren zyrtare nga 2012), drejtuesit e Teatrove janë Drejtori […]

Puntorët e kompanisë ‘Pastërtia’ protestojnë për mos rritje të rrogave dhe përjashtim të kolegëve nga puna


[ad_1] Puntorët e kompanisë së pastrimit “Pastërtia” në Ferizaj kanë protestuar në oborrin e kësaj kompanie për përjashtimin nga puna të dy punëtorëve dhe për mos rritje të pagave. Sipas tyre kushtet e punës dhe pagat s’ kanë qenë në nivelin e duhur. Kryeshefi i kompanisë “Pastërtia”, Dukagjin Hetemi, ka bërë të ditur se ditë […]

Biden pritet të ndryshojë shumë nga politikat e zotit Trump për imigracionin


[ad_1] Presidenti i zgjedhur Joe Biden pritet të ndryshojë shumë nga politikat e rëndësishme të Presidentit Donald Trump për imigracionin, pasi ai të marrë detyrën vitin e ardhshëm. Megjithëse gjetja e zgjidhjes për disa politika të imigracionit ka të ngjarë të marrë kohë, zoti Biden është zotuar të ndryshojë kufizimet për punonjësit e përkohshëm, të […]

Punëtorët e Telekomit të Kosovës hyjnë në grevë


[ad_1] Punëtorët e Telekomit të Kosovës pritet që brenda pak minutave të fillojnë grevën në objektin e Postës së madhe. Lamih Balaj pas bisedës me zëvendëskryeministri Besnik Tahiri, dhe Ministrin për Ekonomi dhe Ambient, Bleirm Kuqi kanë marrë vendim që të shpërndahen dhe të fillojnë grevën. Greva sot do të fillojë për punëtorët e Prishtinës […]

Policia s’iu jep leje për protestë punëtorëve të Telekomit


[ad_1] Policia e Kosovës ka refuzuar kërkesën e punëtorëve të Telekomit që të protestojnë sot para Qeverisë së Kosovës, kjo pas vendimit të fundit qeveritar që ndalon grumbullimet masive për shkak të frikës së infektimit me COVID-19. Megjithatë, kjo s’ pritet të ndalojë punëtorët që thonë se protesta e paralajmëruar për ora 13:00 do të […]

“Deri në vit të ri do të ketë mbi 100 mijë vende të punës të humbura”


[ad_1] Kryetari i Sindikatës së Pavarur të Sektorit Privat, Jusuf Azemi ka thënë se faturën kryesore të pandemisë po e paguajnë punëtorët e këtij sektori. Azemi ka theksuar se deri në fundvit do të ketë mbi 100 mijë persona do ta humbin vendin e punës. “Është një çështje shumë e rëndë që do të na […]

Ambasadori i ri i Kosovës në Zvicër shpalos prioritetet e punës së tij


[ad_1] Ambasadori Sami Ukelli. “Kur jemi te marrëdhëniet Kosovë-Zvicër mendoj se në fushën e bashkëpunimit ekonomik kemi ngecur e këtu do të duhej të fokusohemi më shumë e të kemi një qasje më serioze, duke eksploruar të gjitha mundësitë” E Enjte, 12 Nëntor 2020 – 16:40 Blerim Shabani “Më shumë angazhime në bashkëpunim ekonomik, thellim […]

Maqedoni e Veriut – rajonet e banuara me shqiptarë, me standard më të ulët jetësor


[ad_1] Rajonet e banuara me popullsi kryesisht shqiptare në Maqedoninë e Veriut, kanë standard më të ulët jetësor, thuhet në të dhënat e reja të publikuara nga Enti Shtetëror i Statistikave. Sipas raportit “Rajonet në Maqedoninë e Veriut” të publikuar nga Enti i Statistikave, del se paga mesatare e qytetarëve në Shkup është për 150 […]

Reagon ashpër Shpend Ahmeti: Ne shkojmë rehat në shtëpi se i kemi pagat e sigurta po shumë prej punëtorëve sot s’ i zë gjumi!


[ad_1] Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti, ka reaguar për të disatën herë në Facebook pas vendosjes së masave të reja anti Covid, shkruan Gazeta Blic. Ahmeti në shkrimin e tij sqaron se s’ është kundër masave në këtë situatë të vështirë pandemike por është kundër kritereve koti që e vecojnë Prishtinën me […]

Qëndron Kastrati tregon gjendjen e shkollave, pasi gjykata vendosi të pezullojë ‘riorganizimin’


[ad_1] Kryetari i Kamenicës, Qëndron Kastrati, javë më parë pati kërkuar që të bëhet ‘riorganizimi’ e shkollave në komunën e udhëhequr nga ai, por një gjë e tillë është pezulluar nga Gjykata pasi që prindërit s’ ishin të kënaqur me kërkesë për ‘riorganizim’ të shkollave. Kastrati ka publikuar disa fotografi të shkollave në Kamenicë, sipas […]

Gjendja në televizionin publik, sindikata kërkon shkarkimin e Bordit të RTK-së dhe Komision Hetues Parlamentar


[ad_1] Sindikata e Pavarur e Radiotelevizionit të Kosovës (RTK), ka kërkuar nga Kuvendi i Kosovës që të shkarkohet Bordi i RTK-së, si dhe të formohet një komision hetues parlamentar. Sindikata ka listuar disa vendime të Bordit të RTK-së, që sipas tyre janë të dëmshme për televizionin publik. “Sindikata e Pavarur e RTK-së (SPRTK), bazuar në […]

Shuma prej 500 euro s’ më është kthyer kurrë


[ad_1] Në gjykimin e M. Z. (ish-deputet i Kuvendit të Kosovës), dhe dy të akuzuarve të tjerë I. K. dhe E. K., në rastin e mashtrimit me viza pune gjermane, kanë dhënë dëshminë e tyre Shkëlqim Kajtazaj dhe Nora Vizdik – Thaqi. Dëshmitari Shkëlqim Kajtazaj, i cili tha se është palë e dëmtuar, në pyetjet […]

Qytetarit i humb kuleta, lutet që t’i kthehen spaku 80% e parave pasi ishin pagat e punëtorëve të një kafiterie


[ad_1] Një qytetari në Prishtinë i ka humbur mbrëmë kuleta, në të cilën ndër të tjerash thuhet të ketë pasur edhe pagat e punëtorëve të një kafiterie. Në një publikim të bërë në grupin ‘Network Prishtina’, u tha se mundësia është që kuleta të ketë rënë në trotuarin pranë tregut ditor. Lutja e tij e […]

Përkeqësohet situata e Covid-19/ Ministrja e Arsimit: Po bëhet gati mësimi online


[ad_1] Ministrja e Arsimit Evis Kushi ditën e sotme e ftuar në virtualisht në Komisionin e Edukimit ka thënë se duke qenë se situata e koronavirusit po përkeqësohet sipas saj skenari i mësimit në distancë është gati dhe mësuesit po përgatiten për këtë metodë.“Po trajnohen 1200 mësues për mësimin online. Jane 47 mije klasa virtuale […]

Veriu i Kosovës pa kuponë fiskalë


[ad_1] Biznese të profileve të ndryshme operojnë në katër komunat e banuara me shumicë serbe në pjesën veriore të Kosovës (Mitrovicë e Veriut, Zveçan, Zubin Potok dhe Leposaviq), por në Administratën Tatimore të Kosovës (ATK), janë të regjistruara vetëm 981 biznese me gjithsej 1316 njësi aktive. Nga ky numër, tatim në ATK paguajnë vetëm 255 biznese. Nga […]

Shqetësim largimi i fëmijëve dhe të rinjve si azilkërkues në BE


[ad_1] Në Shqipëri vijon të mbetet shqetësim fenomeni i azilkërkuesve në vendet e BE. Studiuesit shqiptarë, duke iu referuar të dhënave të Eurostatit, shohin me alarm largimin e të rinjve dhe të miturve. Analistët rendisin si shkaqe kushtet ekonomike dhe mungesën e së ardhmes për fëmijët. Autoritetet zyrtare thonë se e kanë të pamundur të […]

Qyteza e pasur me njerëz të varfër


[ad_1] Qyteti i Ballshit u ndërtua në funksion të Uzinës së Përpunimit të Thelluar të Naftës. Punimet për këtë uzinë nisën në vitin 1971 dhe u deshën plot 7 vite për t’i përfunduar dhe për të nisur puna për përpunimin e naftës. “Rreth 800 punonjës të kësaj uzine, s’ kanë marrë pagat e gati dy […]

U rritet paga mjekëve dhe infermierëve në Shqipëri


Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka njoftuar se mjekët dhe infermierët atje do të kenë 40 për qind rritje rroge. “Sot kemi edhe atë publikimin e masës që do marrim për pagat që do fillojë nga 1 janari, do përfshihen në ligjin e ri të buxhetit për 2021. Të gjitha bluzave të bardha do ua […]

Industria Fasone në Mesin e Krizës së Shkaktuar nga Koronavirus


[ad_1] Industria fason është një nga sektorët më të prekur nga kriza e Covid-19 , si pasojë e tkurrje së kontratave nga vendet porositëse. Të dhënat e një ankete të realizuar nga “Pro-Export Albania”, rezulton se mbi 57% e kompanive që ushtrojnë aktivitetin në këtë sektor janë në krizë likuiditeti dhe s’ arrijnë dot të […]

Mjekët paralajmëruan revoltë, Rama bën lëvizjen urgjente që nuk pritej


Teksa punonjësit e sistemit shëndetësor në vend, kryesisht mjekët paralajmëruan se nesër do të zhvillojnë një protestë në orën 10:00, para ambienteve të QSUT, kreu i Qeverisë ka bërë lëvzijen e e tij. Ai i ka kërkuar atyre takim në ambientet e Kryeministrisë në orën 09:00. Nuk dihet nëse do të shkojnë në takimin me […]

Hoti: Rënia e rasteve me COVID-19 na ka qetësuar


[ad_1] Kryeministri Avdullah Hoti gjatë vizitës në SHSKUK ka falënderuar mjekët, infermierët dhe të gjithë stafin mbështetës shëndetësor për punën që po e bëjnë në luftë me pandeminë. “Me ju falënderu për punën që po e bëni s’ është e mjaftueshme, por po ju them faleminderit vërtet për punën. Të gjitha epitetet i meritoni sigurisht […]

Ndërtuesit patën një kosto më të ulët në muajt prill-qershor


[ad_1] Kosto e ndërtimit, në tre muajt prill-qershor të sivjetmë ishte 1.3 përqind më e lirë në raport me periudhën e njëjtë të vitit 2019. Kjo ulje qe ndikuar nga pagat dhe materiali.  Transporti dhe rryma ndikoi në rënien e lehtë të indeksit të kostos së ndërtimit në këta tre muaj në raport me ata […]

Mjekët ankohen për furnizime me dorëza e materiale


[ad_1] Infermierja Ariana (emri i vërtetë i së cilës është i njohur për redaksinë) kujdeset për reth 30 pacientë me COVID-19, sëmundjen që e shkakton koronavirusi, në Klinikën e Pulmologjisë në Prishtinë. Pacientët janë në oksigjenoterapi. Ariana kujdeset për ta edhe në kohën kur ka mungesë të materialit mbrojtës dhe kur numri i personelit mjekësor, […]

Ministria e Financave: Sot dalin pagat dhe shtesat prej 300 euro të parapara në Pakon Emergjente


Ministria e Financave dhe Transfereve thotë se pagat e punëtorëve në sektorin publik dhe shtesat për disa kategori do të kryhen gjatë ditës së sotme. Lajmin për Telegrafin e ka konfirmuar zëdhënësi i MFT-së, Muharrem Shahini, duke shtuar se së bashku me ekzekutimin e pagave do të përfshihet edhe shtesa prej 300 euro për disa […]

10 profesionet më të paguara në botë


1.Mjekët, kirurgët, Dentistët Mjekët janë më të paguarit në këtë listë. Mjekët anestezist kanë një pagë mesatare vjetore prej 235,070 dollaësh, të ndjekur nga kirurgët, të cilët fitojnë 233.150 dollarë. Obstetërit dhe gjinekologët janë mjekët e tretë me pagat më të lartë me një mesatare vjetore rreth 212,570 dollarë dhe ortodontët fitojnë 196,270 dollarë viti. […]

24 vite shkollim për t’u bërë Kirurg por paga më e vogël se e një pastruesi


Arbër Morinës, iu deshën rreth 24 vjet për ta arritur gradën e kirurgut të përgjithshëm. Shumë mund e sakrifica thotë t’i ketë bërë për të zënë një vend pune në nivelin terciar të shëndetësisë në QKUK, ku, me gjithë mëditje, rroga e tij arrin pak mbi 600 euro. Por, të punësuarit e një institucioni tjetër […]

error: Content is protected !!