Pasojat e Covid-19 te thonjtë – Çfarë raportojnë të infektuarit dhe mjekët?


[ad_1] Gjatë 1 viti pandemi, Covid-19 arriti të prekë dhe të shfaqet në trupin e njerëzve në shumë forma e mënyra. Të infektuarit dhe specialistët e kujdesit shëndetësor raportuan simptoma e pasoja nga më të ndryshmet. Megjithëse simptomat kryesore të këtij virusi janë kola, temperatura, vështirësitë në frymëmarrje dhehumbje e nuhajtes e shijes, shumë pacientë […]

Gazetarët kërkojnë që të jenë prioritet në vaksinim


[ad_1] Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës (AGK) ka paralajmëruar se do t’i drejtohet institucioneve kompetente, në mënyrë që gazetarët në Kosovë, të trajtohen me prioritet kur është në pyetje imunizimi i tyre kundër koronavirusit. Për dallim nga Kosova, disa shtete të rajonit veç kanë nisur që të imunizojnë punonjësit e mediave. Kryetarja e Asociacionit të […]

Mikrobiologu Lul Raka “COVID 19: LUFTA E PADUKSHME”


[ad_1] PANDEMITË JANË RREGULL – JO PËRJASHTIMMikrobet janë pjesë e pandarë e jetës sonë. Në trupin tonë kemi 10 herë më shumë mikrobe sesa qeliza tonat. Nga certifikatat e tyre të lindjes, bakteret kanë moshë miliardëshe, ndërsa viruset nja 300 milionëshe. Janë këtu denbabaden shumë para nesh duke na rikujtuar se pandemitë kanë qenë dhe […]

Ndryshimet që solli pandemia COVID-19, tek estrada muzikore


[ad_1] Pandemia COVID-19 ka sjell mjaft vështirësi edhe për estradën e muzikës. Periudha e pandemisë, ashtu si për të gjithë të tjerët edhe për këtë pjesë të shoqerisë sonë solli karantinën, kufizimin e orarit të lëvizjes dhe masat parandaluese, të cilat ndikuan në shumë nga sferat jetësore përfshirë këtu edhe industrinë e muzikës dhe artin […]

Pandemia COVID-19, mjaft e vështirë edhe për estradën e muzikës


[ad_1] Pandemia COVID-19 ka sjell mjaft vështirësi edhe për estradën e muzikës. Periudha e pandemisë, ashtu si për të gjithë të tjerët edhe për këtë pjesë të shoqerisë sonë solli karantinën, kufizimin e orarit të lëvizjes dhe masat parandaluese, të cilat ndikuan në shumë nga sferat jetësore përfshirë këtu edhe industrinë e muzikës dhe artin […]

Qytetarët kërkojnë trajtim psikologjik online, pandemia po shkakton trauma e depresion


[ad_1] Pasojat e pandemisë janë alarmante për psikologen Afërdita Hoxhaj, duke shtuar se trauma dhe depresioni janë evidente te qytetarët. Hoxhaj në një intervistë për Ekonomia Online theksoi që edhe numri i vrasjeve është rritur pas shfaqjes së pandemisë. Po qe se ndodh një mbyllje tjetër totale, ajo thotë që pasojat do jenë akoma më […]

Gastroenterohepatologu Visar Zekaj: Ta mendojmë më shumë për shëndetin tonë në kohë pandemie


[ad_1] Në një kohë kur numri i rasteve me koronavirus është gjithnjë në rritje, rekomandimet dhe këshillat nga specialistët shëndetësorë janë shumë të nevojshme. Gastroenterohepatologu i njohur, Dr. Visar Zekaj, përmes një postimi në faqen e tij në Facebook, i ka apeluar të gjithë qytetarët që, sidomos gjatë kësaj pandemie, të mendojnë më shumë për […]

Një vit pandemi – Rrëfimi i Bujar Prushit, mjekut që kujdestaroi në pikën kufitare në Han të Elezit


[ad_1] Shkruar nga Fisnik Dajakaj Togfjalëshi “dukuri e pazakonshme” mund ta përmbledhë për së afërmi atë cfarë ngjau në fillim të vitit 2020, e që vazhdon edhe sot. Shumë infektime e vdekje për këto 12 muaj, por edhe shumë punë nga stafi shëndetësor në përgjithësi për t’u dalë në ndihmë të gjithë qytetarëve. Në një […]

Një vit pandemi në Kosovë – Cilat ishin sfidat e specialistëve shëndetësorë?


[ad_1] Një vit pandemi, një vit vuajtje, gëzim e shpresë. 12-mujor plot sakrifica, që jo të gjithë do të mendonin se do t’i përjetonin e kalonin. Lajmet për vdekjet e të infektuarit nga COVID-19 jepeshin kudo nëpër lajme dhe vështirë gjerbeshin me kafe së bashku me hallet e tjera. Situata e vështirë pandemike nënkuptonte punë […]

Para një viti COVID-19 u shpall pandemi


[ad_1] Më 11 mars të viti të kaluar, Organizata Botërore e Shëndetësisë e shpalli koronavirusin si pandemi globale. Në një konferencë për media, shefi i OBSh-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus, u shpreh i shqetësuar për përmasat që virusi SARS-Cov-2 kishte marrë. Deri atë ditë, zyrtarisht ishin regjistruar mbi 118.000 raste me COVID-19 në 115 vende, ndërsa […]

Infektologu shqiptar: Seksi në pandemi është shërim, ndiheni më mirë


[ad_1] Mjeku i njohur infektolog nga Shqipëria, Pëllumb Pipero ka deklaruar se marrëdhëniet seksuale gjatë pandemisë janë shërim. Kjo u tha ditën e djeshme, teksa Pipero ishte i ftuar në programin “Ndryshe” në Top Albania Radio. Ai u shpreh se marrëdhëniet seksuale ndihmojnë të çlirohet negativitetin që është akumuluar pas një periudhe të vështirë. Sipas […]

Obeziteti – specialistët Pohojnë Se Janë Më Të Rrezikuarit nga Covid-19


[ad_1] Gjatë ditës botërore të obezitetit, Federata Botërore e Obezitetit kërkoi që individëve obezë t’u jepet një prioritet më i madh për vaksinimet dhe për testimet për shkak të riskut të tyre më të madh nga Covid-19. Sipas kësaj federate shkalla e vdekshmërisë është 10 herë më e lartë në vendet ku gjysma e popullsisë […]

Kina miraton shitjen e produkteve të mjekësisë tradicionale për të trajtuar COVID-19


[ad_1] Kina ka miratuar tri produkte të ilaçeve tradicionale kineze (TCM) për shitje për të ndihmuar në trajtimin e Covid-19, njoftoi të mërkurën Administrata e Qeverisë për Produktet Mjekësore. Sipas CNN, agjencia përdori një procedurë të posaçme miratimi për tri produktet, të cilat “ofrojnë më shumë mundësi për trajtimin Covid-19”, citohet të jetë thënë në një […]

Si të flisni me fëmijët që kanë frikë nga infektimi me COVID-19?


[ad_1] Viti 2020 ka qenë një nga vitet më të dëmshme për të gjithë njerëzimin. Shumë fëmijë kanë pasur frikën se mos humbin ndonjë person të dashur, po ashtu kanë menduar se kjo pandemi s’ do të përfundoi kurrë, transmeton Indeksonline. Për gjatë 1 viti kemi kuptuar se sa shumë është ndryshuar jeta, ku me […]

Mësimet Nga Një Vit Pandemi: Si Ndryshoi Përditshmëria Nga Covid-19?


[ad_1] Mësimet si mund ta përmbledhim këtë vit me Covid nga një perspektivë e gjerë historike? Shumë njerëz besojnë se pandemia e koronavirusit demonstron pafuqinë e njerëzimit përballë fuqisë së natyrës. Në fakt, 2020 ka treguar se njerëzimi është larg nga të qënit i pafuqishëm. Epidemitë s’ janë më forca të pakontrollueshme të natyrës. Shkenca […]

Oksigjeni, po aq i rëndësishëm sa menaxhimi i stresit


[ad_1] Covid -19, i kthyer në një pandemi globale, po shkakton dëme të mëdha jetësh njerëzore dhe recesion të thelluar ekonomik. <a href=”https://ads.digitalbee.al/www/delivery/ck.php?n=ab8ebf44&amp;cb=INSERT_RANDOM_NUMBER_HERE” target=”_blank” rel=”noopener”><img src=”https://ads.digitalbee.al/www/delivery/avw.php?zoneid=122&amp;cb=INSERT_RANDOM_NUMBER_HERE&amp;n=ab8ebf44″ border=”0″ alt=””></a> Por, gradualisht aktiviteti i tij po ulet, edhe për meritë të imunitetit të tufës. Ky është një gur kilometrik, i cili po kalohet gradualisht. Vaksina është finalizimi […]

Raporti i ri i OKB për mjedisin sugjeron ndryshime edhe në mënyrën e të ushqyerit


[ad_1] me anë të ndryshimit të klimës, humbjes së biodiversitetit dhe ndotjes, njerëzit po e shndërrojnë gjithmonë e më shumë Tokën në një planet të pabanueshëm. Për këtë arsye, bota nevojitet që të bëjë ndryshime drastike në shoqëri, në ekonomi dhe në jetën e përditshme, thotë raporti më i fundit i OKB-së për mjedisin. Në […]

Kuzhina humanitare “Bereqeti” në Pejë, çdo ditë ushqen 300 nevojtarë


[ad_1] Kuzhina humanitare “Bereqeti” në Pejë që është funksionale që nga viti 2015. Aty shërbehen me ushqim çdo ditë rreth 300 nevojtarë. Shkurte Lajçi e cila jeton e vetme prej katër vitesh ushqehet nga kjo kuzhinë. “Jetoj e vetme në Pejë. Faleminderit prej tyre që po na japin bukë. Ushqehem këtu prej katër vitesh dhe […]

Agonia e humbjes së shijes dhe nuhatjes pas COVID-19


[ad_1] Gabriella Forgione ka qenë e infektuar me COVID-19 në nëntor të vitit të kaluar, kurse pas kaq muajsh, ajo ende s’ ndjen shijen e ushqimeve e as erën e tyre apo të çdo gjëje tjetër. Ajo është dërguar në një spital në Nice të Francës për të kryer kontrolle dhe për të kuptuar pse […]

Mbi 110 milionë raste me COVID-19 në të gjithë botën


[ad_1] Që nga fillimi i pandemisë së COVID-19, 110.053.373 persona në botë janë diagnostikuar me infeksionin e coronavirusit ndërsa 84.871.611 pacientë janë shëruar. Në faqen e internetit “Worldometer”, e cila përpilon të dhënat në lidhje me pandeminë sipas të dhënave nga mëngjesi i së dielës, 2.430.153 persona kanë ndërruar jetë në të gjithë botën si […]

Gates: Bota përballë dy rreziqeve të mëdha, përveç pandemisë


[ad_1] Themeluesi i Microsoft, Bill Gates paralajmëron botën se përveç pandemisë janë edhe dy rreziqe të mëdha që e rrezikojnë atë. “Ndryshimi klimaterik dhe bioterrorizmi janë problemet e rënda që na presin në të ardhmen” tha ai. “Kjo pandemi ishte parashikuar që në 2015”, tha Gates. E njëjta gjë i paralajmërohet botës nga ndryshimet klimatike […]

Si e ndryshojnë pandemitë, shoqërinë njerëzore


[ad_1] Murtaja, Gripi Spanjoll, dhe sëmundje të tjera epidemike e kanë transformuar rrënjësisht mënyrën se si jetojnë njerëzit A do ta ndryshojë botën Covid-19? Po, Po qe se ajo është e ngjashme me pandemitë e dikurshme. Epidemitë dhe sëmundjet virale, kanë diktuar rregullisht rrjedhën e civilizimit njerëzor, duke vrarë miliona njerëz, dhe duke shkatërruar ekonominë. […]

Pandemia ktheu shtratin në hapësirë pune


[ad_1] Susan Booth, shitëse pronash në Yorkshire të Britanisë së Madhe, s’ shqetësohet as për t’u veshur. Në vend të kësaj, ajo i bën vetes dy filxhanë çaj (për të kursyer ngjitjen dhe zbritjen e shkallëve), vesh bluzën e saj të preferuar gri, bën laptopin gati dhe nga dritarja shikon diellin duke lindur mbi Swaledale. […]

specialisti britanik: Jeta s’ do të kthehet në normalitet për së paku edhe dy vjet derisa e gjithë bota të vaksinohet


[ad_1] Jeta në mbarë botën s’ do të kthehet në normaliteti për dy ose tri vjet, bazuar në shkallën e përhapjes aktuale të vaksinimit – megjithëse ka shenja të hershme që vaksinimi po ndikon në rënien e numrit të rasteve ditore në Mbretërinë e Bashkuar. Duke folur për Sky News, Clare Wenham, asistente e politikës globale […]

Çfarë është Sëmundja X


[ad_1] Një grua kohët e fundit ka shfaqur simptoma të etheve hemorragjike. Ajo u testua për Ebola dhe madje edhe për koronavirus, por të gjitha raportet e saj të provave dolën të ishin negative. Tani, shkencëtarët kanë frikë se ajo vuan nga “Sëmundja X”. Por çfarë është Sëmundja X? A është ndonjë sëmundje e re […]

Vaksinimi vlerësohet i nevojshëm edhe për personat që e kaluan COVID-19


[ad_1] Teksa një pjesë e botës ka filluar procesin e vaksinimit të qytetarëve me kurat e zhvilluara kundër COVID-19, duke u vënë prioritet punëtorëve shëndetësorë dhe shtresave më të rrezikuara, një pyetje specifike po shtrohet përherë e më shpesh. A duhet t’i marrin dozat e vaksinave kundër COVID-19 edhe ata persona që veçse janë shëruar […]

81 Ferma në Shqipëri Prodhojnë Produkte Tërësisht Bio


[ad_1] Fermerët shqiptarë do të kishin fitime më të larta po të kishin orientuar prodhimin drejt produkteve, Bio. Copëzimi i lartë i tokës, organizimi me ferma të vogla, klima e favorshme dhe diversiteti i kulturave bujqësore janë të përshtatshme për sasi të vogla prodhimi. Por këto sasi, Po qe se do të ishin Bio do […]

Shishja e Vaksinës së Parë Anti-Covid do të Vendoset në Muze


[ad_1] Shishja dhe shiringa e parë e përdorur për vaksinën anti-Covid të Pfizer, do të vendoset në Muzeun e Shkencës në Londër. Vaksina e parë iu dha një gruaje 90-vjeçare në Mbretërinë e Bashkuar, Margaret Keenan, më 8 dhjetor. Shishja historike, dhe shiringa që u përdor, do të ekspozohen kështu që prej fillimit të vitit […]

Kina vendos 11 milionë njerëz nën bllokim, pas shfaqjes së rasteve të reja me COVID-19 në një qytet


[ad_1] Kina ka vendosur 11 milionë njerëz të qytetit verior të Shijiazhuang nën bllokim pasi më shumë se 100 raste të reja me COVID-19 u konfirmuan atje. Kështu, siç shkruan BBC, , banorët janë të ndaluar të largohen nga qyteti dhe shkollat gjithashtu janë mbyllur. Veç kësaj, bëhet e ditur se më shumë se 5000 […]

Si u festuan Krishtlindjet gjatë pandemisë së gripit spanjoll në vitin 1918?


[ad_1] Më 21 dhjetor 1918, në faqet e Gazetës Shtetërore të Ohajos, Komisioneri lokal i Shëndetësisë ftoi lexuesit që t’i rezistonin tundimit të puthjes tradicionale të Krishtlindjes. “Këtë vit do të tregoni më shumë dashuri për babanë dhe nënën tuaj, për vëllain, motrën dhe pjesën tjetër të familjes, duke qëndruar në shtëpi në vend që […]

Konsiderohet historike, shishja e parë e vaksinës anti-COVID do të vendoset në muze


[ad_1] Shishja e parë e përdorur për të administruar vaksinën anti-Covid të Pfizer, do të vendoset në një muze në Londër. Vaksina e parë iu dha një gruaje 90-vjeçare në Mbretërinë e Bashkuar, Margaret Keenan, më 8 dhjetor. Shishja historike dhe shiringa që u përdor do të ekspozohen kështu që prej fillimit të vitit të […]

Kur do t’i kthehet botës normaliteti, parashikimi i 700 epidemiologëve për atë që e pret


[ad_1] Nga Margot Sanger-Katz, Claire Cain Miller and Quoctrung Bui, New York Times. Edhe me vaksinat kundër koronavirusit që janë pothuajse gati, shumë epidemiologë s’ presin që jeta e tyre të kthehet në normalitetin që ka qenë para-pandemisë derisa shumica e amerikanëve të vaksinohen. Pavarësisht se në shumë vende janë lehtësuar masat, përsëri njerëzit tregohen […]

Shqipëria Po Shkon Drejt Imunitetit Të Tufës, Sa Kohë Do Të Zgjasë?


[ad_1] Imuniteti ndaj Covid-19 do fitohet gradualisht në mënyrë progresive, teksa zgjerimi i rrezes së infeksionit do të ulë në mënyrë graduale forcën e Covid. Sa mund të zgjasë kjo periudhë? Pse duhet të mendojmë pozitivisht… Megjithëse Covid-19, Corona është një virus i cili po bashkëjeton me ne dhe fatmirësisht mendoj që qytetarët do ta […]

22 të vdekur sot nga Covid-19, IKSHPK vjen me një apel


[ad_1] 22 viktima janë regjistruar përgjatë 24 orëve të fundit me Covid-19 në Kosovë, duke bërë kështu që numri i tyre të arrijë në 1.062, shkruan GazetaBlic. Pas këtij numri, Instituti Kombëtar i Shëndetit ka apeluar tek qytetarët që t’u përmbahen rekomandimeve për parandalimin e përhapjes së virusit korona. Apeli i plotë: TË DASHUR QYTETARË! […]

Në mes të pandemisë, kryetari i Vitisë dhe Vlora Dumoshi shpenzuan mbi 450 euro në raki e mish


[ad_1] Derisa korriku ishte një prej muajve më të rëndë në luftën përballë pandemisë, ku shumë njerëz humbën familjarët dhe punët e tyre për shkak të mbylljes nga masat anti-COVID-19, kryetari i Komunës së Vitisë, Sokol Haliti e priti ministren e Kulturës, Vlora Dumoshin me raki e mish. Një faturë të cilën e ka siguruar […]

Personat me nevoja të veçanta, përballen me pa barazi sidomos në kujdesin shëndetësor


[ad_1] Besa Ismaili Ahmeti, deputete e PDK-së, tha se personat me nevoja të veçanta, përballen me pa barazi sidomos në kujdesin shëndetësor. Ismaili Ahmeti, këtë deklaratë e bëri gjatë debatit parlamentar për gjendjen e të drejtave të personave me nevoja të veçanta në Republikën e Kosovës. “Pavarësisht që janë të rrezikuara nga Covid – 19 […]

Adrian Gjini: Problemi i furnizimit me oksigjen në Spitalin e Gjakovës është zgjidhur mbrëmë


[ad_1] Kryetari i komunës së Gjakovës, Adrian Gjini, ka bërë me dije se problemi i furnizimit me oksigjen ttë Spitalin e Përgjithshëm në Gjakovë tashmë është zgjidhur. Në grupe të ndryshme në rrjetet shoqërore, njerëzit janë ankuar për mungesë të oksigjenit në këtë spital, por tashmë kjo cështje konsiderohet e zgjidhur nga zyrtarë të komunës. […]

BBC thotë se javën tjetër fillon vaksinimi kundër Covid-19 në Britani të Madhe


[ad_1] Mbretëria e Bashkuar është bërë shteti i parë perëndimor që autorizon një vaksinë Covid-19, një moment historik në pandeminë e koronavirusit që hap udhën për dozat e para që do të shpërndahen në të tërë vendin javën e ardhshme. “Ndihma është në rrugë e sipër”, njoftoi Sekretari i Shëndetësisë Matt Hancock të mërkurën në […]

COVID-19/ Bino: Virusi qëndron në ajër disa minuta, nesër mblidhet Komiteti për hapat e radhës


[ad_1] Shefja e epidemiologjisë në Institutin e Shëndetit Publik, Silva Bino treguar se nesër Komiteti Shëndetësor do të mbajë një mbledhje për tu njohur me situatën e pandemisë së Covid-19 dhe më pas për të ndërmarrë masat e reja.Në një intervistë për emisionin “Përballë” në Rtsh, Bino pohoi se virusi qëndron në ajër për disa […]

Glauk Konjufca infektohet me COVID-19


[ad_1] Nënkryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Glauk Konjufca, ka njoftuar se është infektuar me COVID-19. “Desha ta ndaj me ju faktin që jam diagnostifikuar me virusin COVID-19.  Kjo është një pandemi ndryshe nga të tjerat deri tash. Për ta mposhtur atë duhet bashkëpunim i secilit në koordinim me institucionet publike. Edhe një herë falënderimi shkon për […]

Drenas, kalimi në mësim online për shkak të renovimeve në shkollë nxit reagime të prindërve


[ad_1] Shkolla fillore “Rasim Kiqina” në Drenas që nga e hëna ka kaluar në mësimin në distancë, për shkak të punimeve që po mbahen për renovimin e dyshemesë në këtë shkollë. Njoftimi për kalimin në mësim online që është bërë më 29 nëntor, të dielën, ka nxitur prindërit e nxënëseve që të shprehin shqetësimin e […]

Voton Nexhmi Rudari: Është ditë e jashtëzakonshme


[ad_1] Kandidati I LDK-së, për kryetar të Podujevës, Nexhmi Rudari, ka votuar para pak çastesh në shkollën fillore “Naim Frashëri”, shkruan Insajderi. Rudari ishte i shoqëruar nga familjarët dhe nga dy fëmijë të vegjël me të cilët edhe e përfundoi votimin. Ai gjithashtu iu drejtua medieve, duke u bërë thirrje të gjithë qytetarëve të dalin […]

Voton Nexhmi Rudari, bën thirrje që të respektohen masat kundër COVID-19


[ad_1] Kandidati për kryetar të Podujevës nga rradhët e LDK-së, Nexhmi Rudari, ka votuar në shkollën ‘Naim Frashëri’ në Podujevë. Në një adresim për media, Rudari ka bërë thirrje qytetarëve që të dalin në zgjedhje, por në të njejtën kohë që të respektojnë masat anti COVID-19. “Falenderoj të gjithë këta komisionerë që janë zgjuar herët […]

Epidemiologu amerikan zbulon lajmin e mirë dhe flet dhe për pandeminë e radhës që pritet të godasë njerëzimin


[ad_1] Drejtori i Qendrës për Kërkimin dhe Politikën e Sëmundjeve Infektive (CIDRAP) në Universitetin e Minesotës, epidemiologu amerikan Michael Osterholm, dha një intervistë për gazetën italiane La Repubblica. Kjo intervistë ishte me rastin e botimit të librit të tij në Itali, me titull “Armiku më i keq – Si të fitojmë betejën kundër sëmundjeve infektive […]

Punëtorët e kompanisë që u larguan nga Trepça rrëfejnë se s’ kanë punë e s’kanë si t’i mbajnë familjet


[ad_1] Menaxheri dhe punëtorët e kompanisë “EL-FA” të cilët kanë mbetur tani pa punë rrëfyen se për shkak të largimit nga ndërmarrja Trepça pa ndonjë lajmërim paraprak, i ka lënë ata pa punë në kohë pandemie e dimri. Fillimisht menaxheri i kompanisë “EL-FA”, Imri Ahmeti tregon se çka kishte biseduar me Drejtorin e Administratës së […]

OBSH thotë se të paktën 60 për qind e popullatës duhet të imunizohet që të bllokohet COVID-19


[ad_1] Rreth 60 apo 70 për qind e popullatës duhet të jetë e imunizuar ndaj koronavirusit të ri, në mënyrë që të ulen infektimet, thanë në Organizatën Botërore të Shëndetësisë (OBSH). Kjo shkallë e imunitetit është bazuar në një sërë studimesh, tha drejtoresha për vaksinat në OBSH, Katherine O’Brian gjatë një konference për media të […]

Studimi i OBSH: Ja sa përqind e popullatës duhet të infektohet që të bllokohet koronavirusi


[ad_1] Rreth 60 apo 70 për qind e popullatës duhet të jetë e imunizuar ndaj koronavirusit të ri, në mënyrë që të ulen infektimet, thanë në Organizatën Botërore të Shëndetësisë (OBSH). Kjo shkallë e imunitetit është bazuar në një sërë studimesh, tha drejtoresha për vaksinat në OBSH, Katherine O’Brian gjatë një konference për media të […]

Trump: Vaksinat mund të fillojnë të shpërndahen pas dy javësh


[ad_1] Presidenti amerikan, Donald Trump, gjatë një fjalimi në Ditën e Falënderimeve drejtuar trupave amerikane, ka deklaruar se shpërndarja e vaksinave do të mund të fillojë gjatë javës së ardhshme ose në javën pas saj. “E gjithë bota po vuan nga kjo pandemi e jashtëzakonshme, jo vetëm ne, por e gjithë bota. Ne jemi duke […]

Harrojeni Covid-in, një tjetër pandemi po vjen! – Gazeta Tribuna


[ad_1] Shkencëtari dhe virologu i njohur gjerman, Christian Drosten ka ngritur alarmin se një tjetër pandemi mund të ‘mbërthejë’ botën.   Ai tha se virusi i quajtur Mers-CoV, është një “kandidat” për t’u bërë pandemia e radhës. Shkencëtari bëri me dije se po krijon një grup të ri pune, me qëllim studimin e virusit të […]

Teatri i Qytetit në Vushtrri do të quhet “Adem Mikullovci”


[ad_1] Lindi para 81 vjetëve në Komunën e Vushtrrisë, derisa pjesën më të madhe të veprimtarisë e zhvilloi në Komunën e Mitrovicës. Por, edhe përkundër kësaj, vushtrriasit vendosën që ta nderojnë figurën e aktorit të ndjerë Adem Mikullovci duke e emëruar teatrin e këtij qyteti me emrin e tij. Drejtoresha për Kulturë, Rini dhe Sport […]

Në këto vende, telefoni ju lajmëron kur keni pranë dikë me COVID-19: Si funksionon procesi


[ad_1] ndërsa rastet e reja të coronavirusit shpërthejnë në gjithë botën, zyrtarët e shëndetit po kthehen te telefonat për të ndihmuar në ngadalësimin e përhapjes së infeksioneve Falë teknologjisë së disponueshme në telefonat Apple dhe Google, tani njerëzit mund të marrin njoftime pop-up në disa shtete, Po qe se janë pranë dikujt që është testuar […]

VIDEO: Niveli i Parlamentit, thuajse 1 vit pandemi, por deputeti rrëzon kokat e shkencës. E quan virusin “kodi-19”


[ad_1] E kemi ditur gabim! Gjatë një viti pandemie, s’ është bërë fjalë për “Covid-19” por për “kodin-19”. Lajmin më të fundit nga fusha e mjekësisë e ka bërë me dije deputeti i opozitës së re, teksa sapo kishte zbritur nga biçikleta e tij ngjyrë rozë. Selami Jenisheri ka falenderuar qeverinë dhe mjekët sot në […]

Rritet përdorimi i antibiotikëve në pandemi


[ad_1] Përdorimi i antibiotikëve, shpeshherë pa nevojë, ka bërë që rezistenca ndaj tyre të konsiderohet si sfida kryesore globale e shëndetësisë në shekullin XXI, thotë mikrobiologu Lul Raka për Radio Evropa e Lirë. Ai shton se në këtë mes s’ bën përjashtim Kosova, ku mikroorganizmat, indikatorë të rezistencës ndaj këtij ilaçi, janë dy deri në […]

OKB: Dhuna e burrave ndaj grave është gjithashtu një pandemi


[ad_1] në të tërë botën të mërkurën u shënua Dita Ndërkombëtare për Eliminimin e Dhunës ndaj Grave. Në shumë vende gratë thanë se bllokimet për shkak të pandemisë, kishin rritur nivelin e dhunës, duke i lënë ato të ekspozuara ndaj një rreziku më të madh. Kombet e Bashkuara thanë se, që nga shpërthimi i pandemisë […]

Dhuna e burrave ndaj grave është pandemi


[ad_1] Drejtoresha Ekzekutive e organizatës së Kombeve të Bashkuara për Barazi Gjinore dhe Fuqizimin e Grave, ‘UN Women’, Phumzile Mlambo-Ngcuka ka thënë se dhuna e burrave ndaj grave është pandemi që daton para virusit dhe që do të ekzistojë edhe pas tij. Mlambo-Ngucka në ‘Ditën Ndërkombëtare për Eliminimin e Dhunës ndaj Grave’ tha se me […]

Paralajmëron Hoti: Në fund të javës vendosim se a duhet të shkojmë me masa më ekstreme


[ad_1] Gjendja për shkak të pandemisë COVID-19 në Kosovë vazhdon të jetë e rëndë. E në lidhje me këtë, në Klan Debat, ka thënë se pikërisht për këtë kanë bërë organizim në sistemin shëndetësor. “Ne kishim një periudhë pak më të lehtë para një muaji, por tash është përkeqësu, numri është mjaftë i lartë, ditëve […]

35 të vdekur dhe 387 raste pozitive në Maqedoninë e Veriut në 24 orë


[ad_1] Maqedonia e Veriut gjatë 24 orëve të fundit ka regjistruar 35 viktima nga COVID-19. Sipas njoftimit nga Ministria e Shëndetësisë janë shënuar edhe 387 raste pozitive. Numri i përgjithshëm i vdekjeve nga koronavirusi kap shifrën 1 mijë e 546, ndërsa ai i rasteve të konfirmuara me këtë virus në 55 mijë e 127. Aktualisht […]

Përveç Blinken si Sekretar Shteti, këta janë katër të emëruarit e tjerë në Aministratën Biden


[ad_1] Presidenti i zgjedhur amerikan Joe Biden pritet të emërojë të martën anëtarët e parë të kabinetit të tij, që sipas njoftimeve përfshijnë ish-zëvendës sekretarin e shtetit Antony Blinken në krye të Departamentit të Shtetit. Zoti Blinken ka lidhje të ngushta me Presidentin e zgjedhur Biden. Ai ka shërbyer në role të nivelit të lartë […]

Deputeti i PDK-së shërohet nga koronavirusi


[ad_1] Deputeti i PDK-së, Elmi Reçica është shëruar nga koronavirusi. Këtë e ka bërë të ditur ai vet ku tregon se pas dy javësh izolim ka rezultuar negativ në testin për Covid-19, raporton Gazeta Blic. Ai shprehu mirë njohje ndaj personelit të Spitalit Regjional të Ferizajt. Reçica u uron shërim të shpejtë të prekurve nga […]

​Mali i Zi i treti në botë me numër të të infektuarve për një milion banorë


[ad_1] Sipas të dhënave nga faqja Worldometers, Mali i Zi është në vendin e tretë në botë në numrin e rasteve të koronavirusit për një milion banorë, raportojnë mediat malazeze. Vetëm Andorra (80,917) dhe Bahrejni (49,707) janë përpara Malit të Zi, i cili sipas faqes ka 49,454 raste për një milion banorë. Sipas informacionit të […]

COVID-19, vaksina e AstraZeneca më e lirë se vaksinat e tjera


[ad_1] Kompania farmaceutike AstraZeneca tha më 23 nëntor se vaksina e saj kundër COVID-19 mund të jetë rreth 90 për qind efektive, duke i ofruar botës edhe një armë në luftën kundër pandemisë. Vaksina e kësaj kompanie pritet të ketë çmim të lirë dhe shpërndarja e saj të jetë më e shpejt se e kompanive […]

Hoxhaj e Kosnett bisedojnë për situatën aktuale


[ad_1] Kryetari në detyrë i Partisë Demokratike të Kosovës,(PDK0 Enver Hoxhaj, ka zhvilluar një takim virtual me Ambasadorin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Philip Kosnett. Sipas komunikatës së PDK-së, Hoxhaj dhe Kosnett kanë diskutuar për situatën aktuale në Kosovë, përfshirë urgjencën e përballjes me pandeminë dhe menaxhimin e ekonomisë. Po ashtu në komunikatë bëhet […]

Hoxhaj në takim virtual me Kosnett: Kosova është falënderuese për përkrahjen e SHBA-ve


[ad_1] Sot, kryetari në detyrë i Partisë Demokratike të Kosovës, Enver Hoxhaj, ka zhvilluar një takim virtual me Ambasadorin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Philip Kosnett, ku kanë diskutuar për situatën aktuale në Kosovë, përfshirë urgjencën e përballjes me pandeminë dhe menaxhimin e ekonomisë. Hoxhaj e falënderoi ambasadorin Amerikan për përkrahjen e vazhdueshme që […]

Lidhja e Shkrimtarëve njofton për mbajtjen e festivalit ‘Drini poetik’


[ad_1] Festivali Ndërkombëtar i Poezisë “Drini poetik” do të mbahet më 30.11.2020, nga ora 12:00, në Bibliotekën Kombëtare “Pjetër Bogdani” në Prishtinë. Lidhja e Shkrimtarëve të Kosovës e cila organizon këtë festival, me anë të një njoftimi në Facebook, bën të ditur se këtë vit ky manifestimi mbahet vetëm në Prishtinë, për shkak të kushteve […]

Drejtoria e Shëndetësisë demanton shifrat e PDK-së për stafin e infektuar në QKMF


[ad_1] Dega e Partisë Demokratike të Kosovës (PDK) në Lipjan, duke akuzuar komunën për keqmanxhim të situatës me pandeminë COVID-19, ka deklaruar se mbi 30 punonjës të Qendrës Kryesore të Mjekësisë Familjare (QKMF) janë prekur me coronavirus. Në anën tjetër, Drejtoria e Shëndetësisë ka deklaruar se gjatë tri javëve të fundit, në QKMF janë infektuar […]

Numri i të prekurve nga COVID-19 në mbarë botën ka shkuar në mbi 59 milionë


[ad_1] Gjithsej 59.027.330 raste me virusin janë regjistruar deri më tani në mbarë botën, sipas faqës së internetit “Worldometer”, e cila përpilon të dhënat në lidhje me pandeminë. Numri më i madh i të infektuarve është regjistruar në SHBA, me gjithsej 12.589.088 raste deri më tani, transmeton Anadolu Agency.Pas SHBA-së radhiten India (9.140.312) Brazili (6.071.401), […]

Pirja e duhanit bën që tri herë më shumë qeliza të infektohen me coronavirus, sugjeron studimi laboratorik


[ad_1] Pirja e duhanit rrit rrezikun e infeksionit të rëndë me coronavirus duke lagur reagimin imunitar të trupit, sugjeron një studim i ri. Studimet laboratorike në modelet e udhëve të frymëmarrjes të bëra nga qelizat burimore njerëzore zbulojnë se pirja e duhanit ndalon molekulat kryesore të sistemit imunitar, të quajtura interferone, të funksionojnë si duhet. […]

Rusia regjistron mbi 25 mijë raste të reja me COVID-19


[ad_1] Në 24 orët e fundit janë regjistruar 25.173 raste të reja, shifër kjo më e larta ditore në vend deri më tani, duke e ccuar totalin e rasteve në 2.114.502. Gjithashtu, në 24 orët e fundit janë shënuar 361  humbje jete, duke e çuar numrin total të viktimave në 36.540 persona që prej fillimit […]

SHBA-të, Gjermania dhe Britania mund të fillojnë vaksinimet për COVID-19 që nga dhjetori


[ad_1] ndërsa udhëheqësit e G20 u zotuan të sigurojnë shpërndarjen e drejtë të vaksinave, ilaçeve dhe testeve për COVID-19 në mënyrë që vendet e varfra të mos mbeten jashtë, SHBA, Mbretëria e Bashkuar dhe Gjermania secila njoftoi planet për të filluar vaksinimet në vendet e tyre në dhjetor, ndërsa Spanja tha se do të fillonte […]

Lajm i keq nga OBSH, paralajmërohet vala e tretë e koronavirusit


[ad_1] I dërguari special i OBSH-së për COVID-19 kritikon reagimin e Evropës ndaj pandemisë së Coronas, duke thënë se vendet s’ arritën të përfitonin nga një qetësi e rasteve në verë për t’u përgatitur për valën tjetër. I dërguari special i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) për COVID-19 David Nabarro tha për Solothurner Zeitung në […]

Shqipe Sylejmani me romanin e saj në gjermanishte, në kërkim të rrënjëve


[ad_1] Është kjo një fjali në faqen e fundit të romanit „Bürde&Segen” („Barrë dhe Bekim“), të botuar muajin e kaluar nga autorja e re, Shqipe Sylejmani E Hënë, 23 Nëntor 2020 – 12:41 Alban Hamza Shumë nga mërgimtarët shqiptarë në vendet perëndimore, të cilët kanë emigruar për arsye të ndryshme, si ato politike e ekonomike, […]

Klinika Digjitale – shërbimi i sigurt gjatë pandemisë


[ad_1] Rreziku nga COVID-19 për shëndetin dhe jetën e qytetarëve është në rritje, andaj të gjithë duhet mobilizuar dhe japim kontributin tonë për të fituar betejën me pandeminë COVID-19. Për shkak të kërkesave të shtuara për shërbimet e Klinikës Digjitale, Bordi i Klinikës Digjitale ka vendosur të shtoj kapacitetet e saj dhe është i përkushtuar […]

Ç’do të ndodhë me shkollat në këtë moment të rritjes së infektimeve me COVID?


[ad_1] Gjatë konferencës për shtyp të Komitetit Teknik të specialistëve, drejtuesja e këtij komiteti, zv. ministrja e Shëndetësisë, Mira Rakacolli u pyet edhe në lidhje me ndonjë vendim të mundshëm për mbylljen e shkollave duke qenë se situata me shifrat e epidemisë në vend po përkeqësohet.“Sa i përket shkollave Komiteti e ka vëmendjen tek mirëqenie […]

Prishtinë, vjedhje në pompë të derivateve


[ad_1] Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, ka njoftuar se për më pak se dy orë mbi 500 biznese të Prishtinës kanë kërkuar fonde nga Komuna në ditën e parë të aplikimit për mbështetje financiare. Ahmeti konsideron se kjo duhet të jetë alarm për qeverinë. “Për më pak se dy orë mbi 500 biznese […]

“Alarm për Qeverinë e Kuvendin”: Shpend Ahmeti thotë se për dy orë mbi 500 biznese aplikuan në programin për grante


[ad_1] Kryetari i komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti ka thënë se brenda dy orëve, mbi 500 biznese kanë aplikuar në programin për grante. Ahmeti përmes një shkrimi në rrjetin social Facebook, ka thënë se kjo duhet të jetë alarm për Qëverinë dhe Kuvendin. “Për më pak se dy orë mbi 500 biznese kanë aplikuar në […]

Për më pak se dy orë, mbi 500 biznese kërkojnë ndihmë nga fondi 5 milionësh i Komunës e Prishtinës


[ad_1] Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, ka njoftuar se për më pak se dy orë mbi 500 biznese të Prishtinës kanë kërkuar fonde nga Komuna në ditën e parë të aplikimit për mbështetje financiare. Ahmeti konsideron se kjo duhet të jetë alarm për qeverinë. “Për më pak se dy orë mbi 500 biznese […]

Ferizaj, policia shqipton mbi 350 gjoba gjatë fundjavës për mosrespektim të masave anti-COVID-19


[ad_1] Policia e Kosovës i ka shqiptuar 357 gjoba ndaj qytetarë2ve në Ferizaj për shkak të mos respektimit të masave nga ana e tij, për shkak të pandemisë COVID-19. Policia këto gjoba i ka shqiptuar gjatë fundjavës. “Gjatë vikendit bazuar në vendimet e Qeverisë së Republikës së Kosovës lidhur me masat mbrojtëse kundër virusit Covid […]

​Mblidhet Komisioni Hetimor Parlamentar për menaxhimin e pandemisë COVID-19


[ad_1] Sot do të mblidhet Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e pandemisë së virusit COVID-19 nga ana e Qeverisë së Republikës së Kosovës. Para anëtarëve të këtij komisioni do të raportoj ish-drejtori i Shërbimit Spitalor Klinik Universitar i Kosovës (ShSKUK), Basri Sejdiu. Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e pandemisë COVID-19 nga […]

Antony Blinken pritet të emërohet Sekretar i Shtetit


[ad_1] Presidenti i zgjedhur amerikan, Joe Biden pritet të zgjedhë këshilltarin e tij dhe diplomatin veteran, Antony Blinken si Sekretar Shteti, kanë raportuar një mori mediash amerikane më 22 nëntor. Po qe se nominohet dhe konfirmohet nga Senati, Blinken do të ketë detyrë krijimin e një qasje të re të diplomacisë amerikane dhe bashkëpunimit global, […]

Ahmeti: Nga sot nis zbatimi i 5 milionë eurove për bizneset


[ad_1] Sot do të nis zbatimi i fondit 5 milionësh për bizneset. Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti ka njoftuar se nga ky fond do të përfitoj çdo biznes i cili ka qarkullim deri në 50 mijë euro në vit e që ka pësuar humbje nga pandemia COVID-19. “Fondi i bizneseve prej 5 milion […]

Ahmeti tregon se nga sot nis zbatimi i 5 milionë eurove për bizneset


[ad_1] Sot do të nis zbatimi i fondit 5 milionësh për bizneset. Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti ka njoftuar se nga ky fond do të përfitoj çdo biznes i cili ka qarkullim deri në 50 mijë euro në vit e që ka pësuar humbje nga pandemia COVID-19. “Fondi i bizneseve prej 5 milion […]

Ish-drejtori i ShSKUK’së raporton sot para Komisionit Parlamentar Hetimor për Menaxhimin e Pandemisë


[ad_1] Ish-drejtori i ShSKUK’së, Basri Sejdiu, sot do të raportojë para Komisionit Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e pandemisë COVID-19. “Ish-drejtori i SHSKUK-së Basri Sejdiu raporton në Komisionin hetimor parlamentar në lidhje me menaxhimin e pandemisë COVID-19 nga ana e Qeverisë së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, salla N-302, ora 14:00)”, bëhet e ditur në […]

Kryetari i Preshevës lirohet nga Spitali, thotë se po luftonte për jetë a vdekje


[ad_1] Kryetari i Preshevës, Shqiprim Arifi është shëruar nga koronavirusi pas një jave që kishte qëndruar i shtrirë në spitalin e Nishit. Arifi ka thënë se beteja e tij me COVID-19 ishte luftë për jetë a vdekje. Arifi ishte shtrirë në Spitalin e Nishit në gjendje të rëndë shëndetësore. Pas shtatë ditësh trajtim kryetari i […]

Dr. Fatime Berisha Imeri: Bartja e virusit bëhet vetëm 40 % në familje


[ad_1] Dr. Fatime Imeri-Berisha është bashkëpronare dhe drejtoreshë mjekësore në laboratorin LG1 në Zvicër E Shtunë, 21 Nëntor 2020 – 8:45 albinfo.ch Çështja e Covid-19 vazhdon të jetë një nga temat më të përforlura në botë. Kjo pandemi ka qenë shumë e mistershme me shumë të panjohura deri më tani për mjekësinë. Dr. Fatime Imeri-Berisha […]

AGK ndan 4 çmime vjetore për gazetari


[ad_1] Në kushte pandemie u ndanë sot katër çmime në fushën e gazetarisë në Bibliotekën Kombëtare të Kosovës. Çmimin për Ekonomi “Ibrahim Rexhepi” e fitoi redaktori i KALLXO.com, Visar Prebreza dhe kryeredaktorja Jeta Xharrra me emisionin “Jeta në Kosovë” për hulumtimin “Monopoli me dritë të diellit-ZRrE dhe Devolli. Visar Prebreza tregoi për vështirësitë  në zbulimin […]

Gazetarët e BIRN fitojnë çmimin për gazetarinë për ekonomi “Ibrahim Rexhepi”


[ad_1] Gazetarët e BIRN Kosovës janë shpërblyer me çmimin e parë për storjen më të mirë në gazetarinë ekonomike. Emisioni “Monopoli me Dritë të Diellit – ZRRE dhe Devolli”, është vlerësuar me çmimin e parë nga Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës dhe OSBE. Autori i emisionit, Visar Prebreza ka rrëfyer për punën disa mujore që […]

Liderët e BE përplasen për shkak të vetos së Hungarisë dhe Polonisë për buxhetin


[ad_1] Në mosmarrëveshjen mbi bllokimin e buxhetit të BE-së dhe fondit të ndihmës për koronën nga Hungaria dhe Polonia, s’ duket ndonjë zgjidhje e shpejtë në horizont. Krerët e shteteve dhe qeverive të BE u morën vetëm shkurtimisht me këtë çështje gjatë një videokonference. Kancelarja Angela Merkel tha se kemi të bëjmë me një “problem shumë […]

Komuna e Prishtinës fillon stolisjen e sheshit


[ad_1] Komuna e Prishtinës ka filluar stolisjen për festat e fundvitit. Nga fotot e siguruara nga Gazeta Blic, shihet se bredhi po vendoset në sheshin Zahir Pajaziti në Prishtinë. Shumë komuna kanë vendosur që sivjet mos të stolisin sheshet për shkak të shpenzimeve dhe kohës me pandemi në vend. [ad_2]

110-vjeçarja italiane feston ditëlindjen, ka kaluar të paktën 4 pandemi!


[ad_1] Në jetën e saj të gjatë, me të vërtetë shumë të gjatë, lindur më 18 nëntor 1910, ajo kapërceu gripin spanjoll që përfundoi në 1920, gripin aziatik të 1956-1957, atë të Hong Kongut të 1968-ës dhe sot pandeminë e Covid-19. Irma Battistella, e lindur 110 vjet më parë në Lestans di […]

Vjosa Osmani zhvilloi takim me ambasadorin amerikan


[ad_1] Ushtruesja e detyrës së presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, ka mbajtur takim virtual me ambasadorin e ShBA-së në Kosovë, Philip Kosnett. Sipas një komunikate të Presidencës, ata kanë diskutuar lidhur me zhvillimet e fundit në vend. “Duke parë situatën me pandemi, në takim u diskutua në veçanti kjo temë. Me këtë rast, u theksua […]

VV pretendon se do t’i fitojë 55 ulëse, vjen reagimi nga Gashi i LDK-së


[ad_1] Deklarata e Besnik Bislimit të VV’së se partia e tyre do t’i fitojë 55 deputetë në zgjedhjet e ardhshme, ka nxitur reagime të shumta, e në veçanti të zyrtarëve të LDK’së, kjo pasi që Bislimi tha se kjo fitore e VV’së do të vie si shkak i politikë së keqe të LDK’së. “LDK për […]

“Është vetëm maja e ajsbergut”-Virologia që zbuloin Covid-in bën parashikimin e frikshëm


[ad_1] Shi Zhengli, shkencëtarja kineze, e cila izoloi kodin gjenetik të Covid-19, njihet si “gruaja lakuriqe” përse prej vitesh ka studiuar lakuriqet tek të cilët ishte formuar koronavirusi. Një vit më parë, Shi Zhengli ishte në një konferencë kur i telefonuan që të kthehet në Ëuhan, meqë në një spital ishin shtruar dy pacientë me […]

11 mijë e 768 raste aktive me koronavirus


[ad_1] Në Kosovë janë 11 mijë persona që janë akoma të sëmurë me COVID-19. Raportet njëditore gjatë javëve të fundit po shënojnë numra të lartë të infektimeve, duke ndikuar kështu edhe në rritjen e rasteve aktive. Ky numër rastesh aktive është më i madhi i shënuar në Kosovë, që prej fillimit të pandemisë, në fillim […]

Haxhiu akuzon qeveritë Kurti e Hoti se u pasuruan gjatë pandemisë COVID-19


[ad_1] Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës(PDK) Bekim Haxhiu, tha se situata me pandeminë COVID-19 është buzë kolapsit, e për këtë fajtor i ka bërë ish-qeverinë Kurti dhe qeverinë aktuale Hoti. Ai tha se të dy qeveritë që kanë menaxhuar me pandeminë COVID-19 e kanë shfrytëzuar situatën për t’u pasuruar, shkruan GazetaBlic. “Pandemia COVID-19 lërë […]

Mbi 1 milion fëmijë në SHBA janë të diagnostikuar me COVID-19


[ad_1] Gjithsej 1.039.464 fëmijë në SHBA kane rezultuar pozitiv me koronavirus deri me 12 nëntor, njoftuan Akademia e Pediatrisë dhe Shoqata e Spitalit të Fëmijëve, (AAP), raporton Gazeta Express. Në kumtesë thuhet se gjatë një periudhe njëjavore që përfundoi me 12 nëntor, u regjistruan rreth 111.946 raste me koronavirus tek fëmijët. “Si një pediatër që […]

s’ duhet fajësuar askush për gjendjen e pandemisë në vend


[ad_1] Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Ekrem Hyseni, tha se s’ duhet fajësuar askush për gjendjen e pandemisë posaqë, sipas tij, askush se ka parashikuar atë. Hyseni shtoi se kjo pandemi e ka gjunjëzuar edhe botën në mënyrë të papandehur. “Vetëm po të mendojmë se kjo pandemi ka një adresë një autor, një fajtor, […]

Rreth 700 policë të infektuar me koronavirus dhe 11 të vdekur


[ad_1] Afro 700 policë janë infektuar me COVID-19, ndërsa 11 nga ta kanë humbur jetën që prej fillimit të pandemisë nga kjo sëmundje. Këto shifra të infektimeve dhe të vdekurve i ka konfirmuar nënkryetari i Sindikatës së Policsë, Shaban Tasholli. Ai, në një intervistë për Ekonomia Online, u shpreh se s’ është punë e lehtë […]

Edhe policët po preken nga pandemia, rreth 700 të infektuar e 11 të vdekur deri më tani


[ad_1] Rreth 700 pjesëtarë të Policisë së Kosovës janë infektuar nga Coronavirusi, ndërsa 11 kanë humbur jetën nga ky virus, ka konfirmuar Shaban Tasholli, nënkryetar i Sindikatës së Policisë. Ai më tej ka shtuar se s’ është e lehtë të ballafaqohesh me pandeminë edhe pse thotë se do të jenë në shërbim të qytetarëve varësisht […]

Mos respektim i masave për përhapjen e COVID-19 në oborret e shkollave të Prishtinës


[ad_1] Mësimi në shkolla për shkak të pandemisë COVID-19 s’ është njëjtë si vitet e kaluar, mësimi në shkollat e Kosovës është duke u zhvilluar sipas tre skenarëve. KALLXO.com ka vizituar disa nga shkollat në komunën e Prishtinës për të parë Vetëm po të masat parandaluese për përhapjen e pandemisë janë duke u respektuar në […]

Ministri Zemaj tregon se a ka Kosova mjaftueshëm rezerva të oksigjenit për pacientët me COVID-19


[ad_1] Asnjë kompani s’ ka aplikuar në thirrjen publike të institucioneve të Kosovës për të blerë oksigjen. Kjo ka ngjallur diskutime Vetëm po të Kosova ka mjaftueshëm oksigjen për t’u përballur me pandeminë e COVID-19. Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj në intervistën përballë Jeta Xharrës tha se ka furnizim stabil të oksigjenit, mirëpo, sipas tij, […]

error: Content is protected !!