100 milionë amerikanë plotësisht të vaksinuar


[ad_1] Shtëpia e Bardhë tha të premten se 100 milionë amerikanë tani janë plotësisht të vaksinuar kundër COVID-19, gati dyfishi i 55 milionë vaksinimeve që ishin realizuar deri një muaj më parë. Koordinatori i Shtëpisë së Bardhë për pandeminë e COVID-19, Jeff Zients e quajti “moment historik” arritjen e këtij numri në një konferencë shtypi […]

Lufta globale kundër tuberkulozit goditet nga pandemia e Covid-19


[ad_1] Në prag të Ditës Botërore të tuberkulozit më 24 mars, mjekët po paralajmërojnë se përparimi në luftën globale kundër kësaj sëmundjeje është sprapsur me më shumë se një dekadë nga pandemia e koronavirusit. Pas fillimit të pandemisë, shumë spitale i dhanë përparësi trajtimit të pacientëve me Covid-19. Tuberkulozi vrau 1.4 milion njerëz në të […]

Gates parashikon që bota do t’i kthehet normalitetit deri në fund të 2022-s


[ad_1] Bashkëthemeluesi i kompanisë Microsoft, Bill Gates, ka vlerësuar se bota do të jetë në gjendje të kthehet në normalitet, deri në fund të vitit 2022. Këtë proces do ta ndihmojë vaksinimi kundër COVID-19, ka thënë ai. Duke folur për gazetën polake Gazeta Wyborcza dhe transmetuesin televiziv TVN24, Gates tha se pandemia e koronavirusit është […]

Inteligjenca artificiale për reduktimin e mbetjeve ushqimore


[ad_1] Tokio, 3 shkurt – Kompanitë japoneze janë duke e zgjeruar përdorimin e inteligjencës artificiale dhe teknologjive të tjera të përparuara për t’i zvogëluar kostot e ushqimit të mbetur gjatë pandemisë dhe për të kërkuar një mënyrë për qëndrueshmëri. Shkatërrimi i më shumë se 6 milionë tonë mbetjeve të ushqimit në Japoni, i ka kushtuar […]

Mësimet Nga Një Vit Pandemi: Si Ndryshoi Përditshmëria Nga Covid-19?


[ad_1] Mësimet si mund ta përmbledhim këtë vit me Covid nga një perspektivë e gjerë historike? Shumë njerëz besojnë se pandemia e koronavirusit demonstron pafuqinë e njerëzimit përballë fuqisë së natyrës. Në fakt, 2020 ka treguar se njerëzimi është larg nga të qënit i pafuqishëm. Epidemitë s’ janë më forca të pakontrollueshme të natyrës. Shkenca […]

Ekipi i OBSH-së në Wuhan thotë se kanë ‘gjetur prova’ se si filloi pandemia e koronavirusit


[ad_1] Një ekipi të specialistëve të Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) që hetojnë origjinën e coronavirusit në Wuhan u është dhënë qasje e pakufizuar në kërkimin e tyre për të zbuluar se si filloi pandemia. Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, ekipi duke u përpjekur të zbulojë se çfarë e shkaktoi coronavirusin – i cili […]

Covid: Thirrja për një plan afatgjatë për të ndihmuar infermierët me stres post-traumatik


[ad_1] Një plan afatgjatë është i nevojshëm për të ndihmuar infermierët të përballen me stresin post-traumatik që rezulton nga pandemia e koronavirusit, kanë thënë zyrtarët e sindikatës. Vitin e kaluar Kolegji Mbretëror i Infermierisë (RCN) zhvilloi një sondazh duke parë ndikimin e tij në stafin e vijës së parë dhe se si ajo kishte ndryshuar […]

Problemet e shëndetit mendor gjatë pandemisë


[ad_1] Ka kaluar një vit që kur bota u përfshi nga paniku i koronavirusit. Megjithatë pandemisë akoma s’ po i shihet fundi. specialistët thonë se kjo situatë ka krijuar një epidemi të shëndetit mendor në popullatë: Në Londër, një qytet që s’ fle kurrë, urdhërat e autoriteteve në përgjigje të koronavirusit kanë paralizuar jetën dhe […]

Shpërndahen vaksinat ndërsa rriten rastet me koronavirus


[ad_1] Pandemia e koronavirusit ka mbizotëruar në lajme gjatë këtij viti, dhe një prirje e tillë po vazhdon edhe gjatë sezonit të festave. Pavarësisht paralajmërimeve publike shëndetësore për të mos udhëtuar, shumë amerikanë udhëtuan me avion në destinacione të ndryshme për të festuar Krishtlindjet me të dashurit e tyre. Ndërkohë, Evropa po merr dërgesat e […]

Laktoferrina – proteina që ofron mbrojtje natyrale kundër infeksioneve dhe inflamacioneve të shkaktuara nga COVID-19


[ad_1] Laktoferrina është proteinë shumëfunksionale me veti antimikrobike dhe antivirale. Funksionet kryesore të laktoferrinës në trup përfshijnë lidhjen dhe transportimin e hekurit. Përdoret në rastet e: Rënies së imunitetit, Infeksioneve bakteriale, Infeksioneve virale, Anemisë si pasojë e mungesës së hekurit, Çrregullimeve gastrointestinale. Studime Çrregullimi i ekuilibrit dhe metabolizimit të hekurit të shoqëruara me ngritje nivelit […]

OKB: Deri Në Fund Të Shekullit Temperatura Mund Të Rritet Për 3 Gradë


[ad_1] Ndonëse ngadalësimi ekonomik i shkaktuar nga pandemia e koronavirusit (COVID-19) këtë vit pritet të shkaktojë që emisionet e dioksidit të karbonit të bien me 7 për qind, bota është akoma duke ecur drejt rritjes së temperaturave prej më shumë se 3 gradë Celsius deri në fund të këtij shekulli, thuhet në raportin e OKB-së. […]

Pritet miratimi i vaksinës së dytë kundër COVID-19


[ad_1] Vaksina kundër virusit COVID-19 nga kompania Moderna duket të jetë në rrugë të mbarë drejt marrjes së autorizimit nga entet rregullatore amerikane këtë javë, pasi Administrata e Ushqimit dhe Barnave (FDA) e konsideroi atë si të sigurt dhe efektive, sipas dokumenteve të publikuara të martën. Pandemia e koronavirusit ka shkaktuar më shumë se 300 […]

Mjekët: Vala e Tretë e Koronavirusit Pritet të Fillojë Pas Krishtlindjes


[ad_1] Pandemia e koronavirusit ka prekur të gjithë botën, por disa vende që dihet se kanë objektet më të mira të kujdesit shëndetësor krahasuar me vendet me të ardhura të ulëta ose të mesme gjithashtu ranë viktima. Një prej tyre është Britania e Madhe, e cila tani po shkon drejt valës së tretë të COVID-19, […]

Ndihma e shtetit ndaj bizneseve s’ mund të zgjasë përgjithmonë


[ad_1] Kancelarja gjermane, Angela Merkel tha të shtunën se ndihma aktuale që shteti po jep ndaj bizneseve që janë prekur nga pandemia e koronavirusit, s’ mund të zgjasë përgjithmonë. Këto komente ajo i bëri teksa Parlamenti gjerman po bëhet gati që të miratojë buxhetin për vitin 2021. “Qeveria federale, shtetet dhe këshillat duhet të punojnë […]

Paralajmëron OBSH: Vaksina s’ nënkupton zero raste me Covid!


[ad_1] Mbërritja e disa vaksinave efikase kundër COVID-19 dhe optimizmi që e shoqëron s’ duhet të ulin kujdesin, mbasi ato s’ do të eliminojnë virusin, paralajmëroi Organizata Botërore e Shëndetësisë. “Vaksinat s’ nënkuptojnë zero COVID”, konfirmoi Mike Ryan, i ngarkuar për situatat e urgjencës në agjencinë e OKB-së duke shpjeguar se vetëm vaksinat s’ mund […]

OBSH: Vaksina s’ nënkupton zero COVID-19


[ad_1] Mbërritja e disa vaksinave efikase kundër COVID-19 dhe optimizmi që e shoqëron s’ duhet të ulin kujdesin, ngase ato s’ do të eliminojnë virusin, paralajmëroi Organizata Botërore e Shëndetësisë. “Vaksinat s’ nënkuptojnë zero COVID”, konfirmoi Mike Ryan, i ngarkuar për situatat e urgjencës në agjencinë e OKB-së duke shpjeguar se vetëm vaksinat s’ mund […]

Facebook do të fshijë lajmet e rreme për vaksinën kundër COVID-19


[ad_1] Facebook tha se do të hiqte postimet që përmbajnë pretendime të rreme për vaksinën kundër COVID-19. Këto masa merren në kuadër të përpjekjeve të kësaj kompanie për të luftuar dezinformimin në platformën e saj. Gjigandi i mediave sociale, rregullisht heq informacione të pasakta dhe potencialisht të dëmshme në lidhje me virusin, dhe që nga […]

Vuçiq paralajmëron vazhdimin e dialogut me Kosovën


[ad_1] Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka paralajmëruar vazhdimin e dialogut mes Kosovës dhe Serbisë, i cili ndërmjetësohet nga Bashkimi Evropian. Në një intervistë për Radio Televizionin e Serbisë (RTS), Vuçiq tha se “s’ është i sigurt Me kusht që Prishtina dëshiron të zbatojë diçka nga dialogu, për shkak të arsyeve të brendshme”. Kosova dhe […]

Vaksina e kompanisë Moderna siguron imunitet për të paktën 3 muaj


[ad_1] Vaksina kundër COVID-19 e kompanisë Moderna, bën që sistemi imunitar i njeriut të prodhojë antitrupa të fuqishëm, që qëndrojnë për të paktën tre muaj, tregoi një studim i publikuar të enjten. Testimet e kësaj vaksine kanë treguar se ajo është efektive 94 për qind. Studiuesit në Institutin Kombëtar për Alergji dhe Sëmundje Infektive (NIAID) […]

OKB-ja paralajmëron se prodhimi i lëndëve djegëse po tejkalon synimet për klimën


[ad_1] Një raport i ri ka paralajmëruar më 2 dhjetor se bota planifikon të prodhojë më shumë se dyfishin e sasisë së lëndëve të dëmshme djegëse deri më 2030, në krahasim me normat që janë në përputhje me frenimin e ngrohjes globale. Sipas Marrëveshjes së Parisit për Klimën, të vitit 2015, shtetet janë zotuar për […]

Pandemia godet rëndë zonat rurale në SHBA


[ad_1] Pandemia e koronavirusit goditi kryesisht zonat urbane në fillim në Shtetet e Bashkuara, por përhapja e saj masive në vjeshtë, po prek rëndë zonat rurale të Amerikës. Korrespondentja e Zërit të Amerikës, Mariama Diallo njofton. Shtetet e Bashkuara kanë tani mesatarisht mbi 170,000 raste të reja në ditë. Kjo po prek jo vetëm spitalet […]

LAJMI I FUNDIT: Anthony Joshua – Kubrat Pulev, këto janë të rejat e fundit në lidhje me tifozët


[ad_1] Anthony Joshua do të brohoritet nga 1000 tifozë kur ai të mbrojë titujt e tij të botës kundër Kubrat Pulev në Wembley. Ai kthehet në ring për herë të parë që kur riktheu rripat nga Andy Ruir Jr dhjetorin e kaluar. Një mijë tifozëve u është dhënë drita jeshile për të marrë pjesë në […]

Pandemia shkakton rritje të depresionit mes të rinjve, rritje e mprehtë në spitalet psikiatrike


[ad_1] Pandemia e koronavirusit ka rezultuar në bllokime në të gjithë botën, që kanë sjellë një kosto të konsiderueshme për shëndetin mendor. Në Francë, sondazhet tregojnë një rritje të rasteve me depresion në të gjithë vendin, kryeisht mes të papunëve, atyre në vështirësi financiare dhe të rinjve. Profesionistët e shëndetit mendor thonë se bllokimet dhe […]

Bllokimi në Francë vjen me kosto për shëndetin mendor


[ad_1] Pandemia e koronavirusit ka rezultuar në bllokime në të gjithë botën, që kanë sjellë një kosto të konsiderueshme për shëndetin mendor. Në Francë, sondazhet tregojnë një rritje të rasteve me depresion në të gjithë vendin, kryeisht mes të papunëve, atyre në vështirësi financiare dhe të rinjve. Profesionistët e shëndetit mendor thonë se bllokimet dhe […]

Pandemia ndërpret fluksin e punëtorëve nga Europa Juglindore drejt BE-së


[ad_1] Pandemia e koronavirusit po ndërpret fluksin e punëtorëve të Europës Juglindore në vendet e BE-së, duke kërcënuar ekonominë e rajonit dhe duke dëmtuar ndjeshëm standardet e jetesës. Elvir Tosiç, një punëtor ndërtimi 40-vjeçar nga kryeqyteti malazez i Podgoricës, është një nga qindra mijëra punëtorë të huaj nga Europa Juglindore që kanë humbur vendet e […]

BE-ja mohon të jetë bllokuar dialogu, takimi i radhës “porsa të lejojnë kushtet”


[ad_1] Kosova dhe Serbia zyrtarisht janë të përfshira në procesin e dialogut për normalizimin e raporteve, të ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian, porse një takim në nivel liderësh, i parashikuar të mbahet në fund të shtatorit, është shtyrë vazhdimisht, nën arsyetimin e “bllokimit nga pandemia”. Por, pandemia e koronavirusit s’ ka penguar takimin e datës 29 […]

Pfizer dhe BioNTech aplikojnë për miratimin e vaksinës për COVID-19


[ad_1] Gjiganti farmaceutik amerikan, Pfizer dhe partneri i tij gjerman, BioNTech kanë aplikuar për autorizim emergjent të vaksinës së tyre në Shtetet e Bashkuara. Aplikimi në Administratën për Ushqim dhe Barna (FDA) më 20 nëntor nis një proces që pritet të zgjasë me javë dhe kompanitë synojnë që vaksina e tyre të jetë në dispozicion […]

6 Arsye Përse duhet Të Qeshni Edhe Në Kohë Pandemie


[ad_1] Pandemia e Koronavirusit ka tronditur rëndë themelet bazë të jetës së njeriut. Por pavarësisht vetë-izolimit dhe situatës së frikshme, njeriu jo vetëm që duhet të lajë duart e të kujdeset për veten dhe familjen por s’ duhet të harrojë të buzëqeshë. Tani në këto kohë, e qeshura është arma më e fortë ndaj mërzisë, […]

FOTO: Tirana më e bukur se kurrë në prag t֝ë festave, Bashkia e Tiranës zbukuron qytetin me dritat shumëngjyrëshe


[ad_1] Atmosfera e festave të fundvitit ka nisur të ndjehet në kryeqytet. Sheshi “Skënderbej”, godinat pranë tij dhe në udhët kryesore të Tiranës, janë mbushur plot me drita dhe me zbukurime duke sjellë edhe pak lumturi në ditë të vështira, të mbushura me shqetësimin nga pandemia e koronavirusit. Bashkia e Tiranës është kujdesur deri në […]

Lokali ku ndalohet të flasësh për COVID-19


[ad_1] Edhe pse pandemia e koronavirusit është kryefjalë e diskutimeve tona, një lokal në Romë ka vendosur të ndalojë të flitet për këtë temë.Pronarja e lokalit, Cristina Mattioli ka vendosur disa shënime ku u kërkon klientëve të saj të mos diskutojnë për Covid-19. Ajo i fton ata të flasin për tema më të lehta, që […]

Shefi i OBSH-së thotë se vaksina e vetme s’ do t’i japë fund pandemisë


[ad_1] Drejtori i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë Tedros Adhanom Ghebreyesus tha të hënën se pandemia e koronavirusit s’ do të marrë fund vetëm nga një vaksinë e efektshme, por duhet që komunitetet dhe individët të vazhdojnë të angazhohen në luftën kundër virusit. Komentet vijnë ndërsa kompania farmaceutike amerikane Moderna njoftoi se vaksina e […]

Italia regjistron 504 të vdekur nga COVID-19 në 24 orët e fundit


[ad_1] Italia ka regjistruar 27 mijë e 354 raste të reja me COVID-19 në 24 orët e fundit. Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se gjatë kësaj periudhe kanë ndërruar jetë 504 pacientë të infektuar me koronavirus. Autoritetet kanë bërë me dije se gjatë së dielës janë testuar 152 mijë e 663 persona. Italia është vendi […]

15 shtete formojnë bllokun më të madh tregtar në botë


[ad_1] Pesëmbëdhjetë vende kanë formuar bllokun më të madh tregtar në botë, duke mbuluar gati një të tretën e ekonomisë globale. Partneriteti Ekonomik Gjithëpërfshirës Rajonal (RCEP) përbëhet nga 10 vende të Azisë Juglindore, si dhe Koreja e Jugut, Kina, Japonia, Australia dhe Zelanda e Re. Pakti shihet si një zgjerim i ndikimit të Kinës në […]

Pse mediat në SHBA shpallin fituesin e zgjedhjeve?


[ad_1] Pesëdhjetenjë zgjedhje të ndryshme – një në secilin shtet dhe një tjetër në Uashington DC. Secili shtet me rregulla dhe rregullore të ndryshme dhe pa një komision zgjedhor kombëtar për t’i treguar botës se kush fiton. Atëherë, si mund të përcaktohet shpejt dhe saktë se kush fiton postin më të lartë në Shtetet e […]

Katër drejtimet që Trump mund të ndjekë pas largimit nga Shtëpia e Bardhë


[ad_1] Donald Trump do t’i dorëzojë stafetën presidenciale Biden-it me 20 janar, ku zyrtarisht do të bashkohet me klubin ekskluziv të ish presidentëve të Shteteve të Bashkuara. Pyetja që shtrohet është, po pastaj? Çfarë do të bëhet me politikanin dhe manjatin e biznesit? Jimmy Carter për shembull, filloi të merrej me kauza humanitare, por Trump […]

Humbën, s’humbën gjatë pandemisë, e morën ndihmën e qeverisë


[ad_1] Mbi 180 punëtorë të Banjës së Pejës, u larguan nga puna kur fillojë pandemia e koronavirusit dhe filluan problemet financiare. Menaxherja e Banjës së Pejës Onix Spa, Arlinda Shoshi, thotë për Radion Evropa e Lirë se biznesi i tyre ka qenë i mbyllur për rreth 7 muaj. Humbjet janë të mëdha, por ndihma e […]

Irani shpreson se politika amerikane do të ndryshojë pas fitores së Bidenit


[ad_1] Irani shpreson se politika amerikane do të ndryshojë pas fitores së Joe Bidenit në zgjedhjet presidenciale, ka thënë nën-presidenti i Republikës Islamike, Eshaq Jahangiri “Epoka e Donald Trumpit dhe ekipit të tij aventurist dhe luftënxitës, më në fund ka mbaruar .. ne shpresojmë se Shtetet e Bashkuara do të ndryshojnë politikat e tyre shkatërruese”, […]

Mënyra të Reja për Zbutjen e Pasojave të Pandemisë tek Trashëgimia Kulturore


[ad_1] Pandemia e koronavirusit ka bllokuar vizitat në shumë objekte të trashëgimisë kulturore në Shqipëri dhe ka pezulluar gërmimet arkeologjike. Ekspertë të trashëgimisë kulturore nga disa vende po diskutojnë në Gjirokastër mundësitë e vizitave virtuale në vendet muzeale dhe zbutjen e pasojave për komunitetet e banorëve që jetojnë me të ardhurat nga turzimi. Askush më […]

Machu Picchu rihapet pas 8 muajsh mbyllje për shkak të Covid-19 |Revista Monitor


[ad_1] Machu Picchu, qyteti antik në malet e larta të Andeve, u rihap pas rreth 8 muajsh, për shkak të mbylljes nga pandemia e koronavirusit. Autoritetet peruane organizuan një ritual Inka, për të falënderuar zotat të dielën, pasi Machu Picchu është atraksioni kryesor turistik i vendit. Por numri i turistëve do të jetë i kufizuar, […]

Pse organizatat ndërkombëtare bëjnë thirrje që shkollat të qëndrojnë të hapura gjatë pandemisë?


[ad_1] Organizata e Kombeve të Bashkuara për Arsim, Shkencë dhe Kulturë (UNESCO), Fondi i Kombeve të Bashkuara për Fëmijët (UNICEF) dhe Banka Botërore kanë bërë thirrje që shkollat nëpër botë të qëndrojnë të hapura gjatë pandemisë të shkaktuar nga koronavirusi. Në një raport të lëshuar më 28 tetor, të tri këto organizata thanë se në […]

Dr. Fatime Imeri-Berisha drejton disa laboratorë të Covid-19 në Zvicër


[ad_1] Ka ardhur nga Kosova në Zvicër me fakultet të mbaruar të mjekësisë por këtu ka punuar edhe si pjatalarëse. Sot, dr. Fatime Imeri Berisha është bashkëpronare dhe CEO e disa laboratorëve dhe klinikave mjekësore në Zvicër E Shtunë, 31 Tetor 2020 – 16:28 Blerim Shabani Në laboratorin LG1, ku ajo është bashkëpronare dhe drejtoreshë […]

Grupi i Punës i Shtëpisë së Bardhë paralajmëron për përhapje “të vazhdueshme” të COVID-19


[ad_1] Grupi i Punës i Shtëpisë së Bardhë për koronavirusin po paralajmëron për një përhapje “të vazhdueshme” të virusit, veçanërisht në gjysmën perëndimore të vendit. Sipas njoftimeve, anëtarët e grupit të punës po bëjnë presion për masa agresive për të fremuar përhapjen e virusit. Shtetet e Bashkuara kanë konfirmuar më shumë se 8.9 milion raste […]

Një mësuese në shkollën “Faik Konica” në Prishtinë infektohet me koronavirus, izolohet e gjithë klasa


[ad_1] NJë mëuese në Shkollën Fillore “Faik Konica” në Prishtinë ka rezultuar pozitive me virusin korona, shkruan GazetaBlic. Këtë për GazetaBlic e ka konfirmuar edhe drejtoresha e kësaj shkolle, Jehona Oruqi. “Një mësuese është konfirmuar se ka dalë pozitive për COVID-19. Ajo tashmë është vetë-izoluar. Përveç saj, edhe e gjithë klasa ku ajo ka vijuar […]

Ndërgjegjësimi për kancerin e gjirit


[ad_1] Tetori është muaji i ndërgjegjësimit për kancerin e gjirit, por këtë vit shumica e institucioneve të kujdesit shëndetësor janë të përqendruara tek pandemia e koronavirusit. Zëri i Amerikës bisedoi me një të mbijetuar të kancerit të gjirit në Afrikën e Jugut, e cila po përpiqet të mbrohet nga prekja me COVID-19 dhe një përsëritje […]

Sfidat e kancerit të gjirit në një kohë pandemie


[ad_1] Tetori është muaji i ndërgjegjësimit për kancerin e gjirit, por këtë vit shumica e institucioneve të kujdesit shëndetësor janë të përqendruara tek pandemia e koronavirusit. Korrespondentja e Zërit të Amerikës Anita Powell bisedoi me një të mbijetuar të kancerit të gjirit në Afrikën e Jugut, e cila po përpiqet të mbrohet nga prekja me […]

Shefi i UNMIK-ut u bën thirrje Kosovës dhe Serbisë për dialog konstruktiv


[ad_1] Shefi i misionit të Kombeve të Bashkuara në Kosovë (UNMIK), Zahir Tanin, ka përshëndetur vazhdimin e dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, në Bruksel dhe u ka bërë thirrje të dyja palëve që me bisedime konstruktive të zgjidhin të gjitha çështjet e hapura. Në një sesion me anë të videos të Këshillit të Sigurimit të […]

Do ta përcjellim me kujdes zbatimin e marrëveshjes së 4 shtatorit


[ad_1] Shefi i misionit të Kombeve të Bashkuara në Kosovë (UNMIK), Zahir Tanin, ka përshëndetur vazhdimin e dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, në Bruksel dhe u ka bërë thirrje të dyja palëve që me bisedime konstruktive të zgjidhin të gjitha çështjet e hapura. Në një sesion me anë të videos të Këshillit të Sigurimit të […]

Çfarë ndodh Po qe se s’ ka fitues të qartë të zgjedhjeve presidenciale në SHBA?


[ad_1] Dy javë nga zgjedhjet presidenciale amerikane të këtij viti, specialistët politikë po analizojnë një sërë skenarësh me të cilat vendi mund të përballet në ditën e zgjedhjeve dhe në javët në vijim. Mundësitë ndryshojnë midis një fitoreje të qartë nga Presidenti Donald Trump ose ish-nënpresidenti Joe Biden, dhe një beteje të pazgjidhur ligjore që […]

Presidenti Trump kritikon ashpër Dr. Faucin


[ad_1] Presidenti Donald Trump ishte shumë kritik të hënën ndaj Dr. Anthony Faucit, shtypit dhe anketave që e tregojnë atë pas rivalit demokrat Joe Biden në shtetet fushëbeteja, ndërsa përpiqet të përhapë mesazhin e tij dy javë para zgjedhjeve. Në ditën e tretë të fushatës në pjesën perëndimore të vendit, Presidenti Trump po përballej me […]

Evropa drejt euros digjitale


[ad_1] Derisa pandemia e koronavirusit po ndikon me shpejtësi te njerëzit që gjithnjë e më pak të përdorin para të gatshme, por edhe qeveritë me nervozizëm po vëzhgojnë rritjen e kriptovalutave, siç është Bitcoin ose Libra e paralajmëruar nga Facebook-u, edhe bankat qendrore në të gjithë botën po zhvillojnë versione virtuale të parave të tyre. […]

Për apo kundër punës nga shtëpia?


[ad_1] Puna nga shtëpitë duhet të “kthehet në normë”, ka thënë kryeministri belg, Alexander De Croo më 16 tetor, teksa ka bërë të ditura kufizimet e reja në lëvizje si pasojë e përkeqësimit të situatës me koronavirus në Belgjikë. Sikur edhe shumë aspekte tjera të përditshmërisë, pandemia e koronavirusit ka ndryshuar edhe mënyrën e të […]

Del versioni iPhone 12 me rrjet 5G


[ad_1] Kompania “Apple” paraqiti sot versionin e ri, iPhone 12, i cili do të punojë me rrjetin 5G, shkruan Zëri i Amerikës. Në prezantimin virtual, ndikuar nga pandemia e koronavirusit, shefi ekzekutiv i kompanisë Apple, Tim Cook tha: “5G do të sjellë një nivel të ri të performancës për shkarkime dhe ngarkime, transmetim video me […]

Çekia, për të tretën ditë radhazi, me shifër rekorde rastesh me COVID-19


[ad_1] Republika Çeke njoftoi për 5,394 raste të reja me koronavirus, të regjistruara të enjten. Kjo është shifra e tretë rekorde me radhë në vendin me 10.7 milionë banorë. “Numri i përgjithshëm i rasteve ka arritur në 100,757”, njoftoi Ministria çeke e Shëndetësisë të premten. Sipas të dhënave të saj, numri i viktimave në vend […]

Rritja e rasteve me koronavirus në Çeki, më e shpejta në Evropë


[ad_1] Republika Çeke raportoi të mërkurën për një rekord të ri rastesh me koronavirus, brenda një dite. Të dhënat e Ministrisë së Shëndetësisë treguan për 4,457 raste të reja, të regjistruara të martën. Shifra e tejkalon rekordin e mëparshëm prej 3,794 rastesh dhe e çon në 90,022 numrin e përgjithshëm të të infektuarve si në […]

Grindjet Trump-Biden çojnë në ndryshim rregullash


[ad_1] Organizatori i debateve presidenciale në Shtetet e Bashkuara tha se ndodhia kaotike televizive e 29 shtatorit “e bëri të qartë” se është e nevojshme një “strukturë shtesë”, për të siguruar një “diskutim më të rregullt” të çështjeve, me të cilat përballen votuesit amerikanë. Komisioni për Debatet Presidenciale tha me anë të një deklarate se […]

Shell do të shkurtojë deri në 9,000 vende pune


[ad_1] Gjiganti holandezo-britanik i naftës Shell tha se planifikon të shkurtojë 7,000-9,000 vende pune, për shkak të rënies së kërkesës për naftë që ka shkaktuar pandemia e koronavirusit. Royal Dutch Shell tha se shkurtimet do të zbatohen deri në vitin 2022. Kompania s’ dha detaje se ku do të shkurtohen vendet e punës. Vendimi vjen […]

Çekia rikthen gjendjen e jashtëzakonshme nga 5 tetori


[ad_1] Qeveria e Republikës Çeke miratoi propozimin që ky vend të rikthehet në gjendje të jashtëzakonshme nga 5 tetori, për të luftuar rritjen e mprehtë të numrit të rasteve me koronavirus. Ministri i Shëndetësisë, Roman Prymula, tha pas mbledhjes së jashtëzakonshme të qeverisë se, për së paku dy javët e para, gjendja e jashtëzakonshme do […]

Pas lehtësimit të masave, bizneset kërkojnë lejimin e dasmave


[ad_1] Pandemia ka goditur shumë rëndë bizneset në Kosovë, ndërkohë që deputetët ende s’ e kanë miratuar Ligjin për Rimëkëmbje Ekonomike E Mërkurë, 30 Shtator 2020 – 15:10 albinfo.ch Pandemia e koronavirusit ka goditur shumë rëndë bizneset në Kosovë, që edhe më parë janë gjendur në vështirësi. Qeveria e Kosovës ka disa muaj që ka […]

Pandemia përkeqëson besimin ndëretnik në Kosovë


[ad_1] Pandemia e koronavirusit vë në pah faktin se sa larg njëri-tjetrit janë serbët dhe shqiptarët e Kosovës.   Në fillim të pandemisë COVID-19, kur Serbia ndërmorri masat e orës policore si përballje ndaj përhapjes së mëtejshme të koronavirusit, këshilltarët lokalë etnikë serbë në qytetin e Mitrovicës në veri të Kosovës fqinje e ndjekën këtë […]

1 milionë vdekje – OBSH: Virusi mund të goditet!


[ad_1] Tashmë është zyrtare: pandemia e koronavirusit ka marrë mbi një milionë jetë njerëzish nëpër botë, e konfirmuar kjo nga universiteti prestigjioz John Hopkins. Sipas të njëjtit institucion, vdekjet në SHBA, Indi e Brazil përbëjnë gati gjysmën e totalit. Per me teper, ekspertë theksojnë se ndonëse kjo shifër mund të duket frikësuese, të dhënat e […]

Pandemia do të varfërojë miliona njerëz


[ad_1] Banka Botërore paralajmëroi se pandemia e koronavirusit mund t’i varfërojë 38 milionë njerëz në Azinë Lindore dhe në Paqësor. Pa veprime të shpejta të qeverive, “goditja e trefishtë” nga virusi, nga masat e izolimit dhe nga recesioni global mund të shkaktojë dëme për vitet që vijnë, tha Banka Botërore. Sipas saj, sëmundja, pasiguria ushqimore, […]

Migrantët vendosin tenda në Serbi, në pritje për të hyrë në shtetet e BE-së


[ad_1] Dhjetëra migrantë nga Lindja e Mesme dhe Afrika kanë ngritur tenda jashtë Suboticës, qytet në veri të Serbisë, me synimin për të kaluar fshehurazi kufirin e afërt me Hungarinë që çon për në Evropën Perëndimore. Sipas Qendrës së Mbrojtjes së Azilit, ka rreth 1.000 migrantë në provincën veriore të Vojvodinës që përpiqen të kalojnë […]

Koronavirus, a do t’i prekim sërish këto atraksione të pazakonta turistike? |Revista Monitor


[ad_1] Nga Guri irlandez i Blarney (Blarney Stone) te muri me çamçakëz në Seattle, disa atraksione turistike janë në rrezik për shkak të pandemisë së Covid-19.   Për shekuj me radhë, udhëtarët që shpresonin të merrnin si dhuratë “dhuntinë e elokuencës”, duhet të ngjiteshin deri në majë të një kështjelle mesjetare, të shtriheshin në bark […]

Festë në një lagje të Nju Jorkut në këtë kohë pandemie


[ad_1] Masat kufizuese, anulimi i pushimeve dhe mbyllja e pjessshme e shkollave s’ kanë ndalur shpirtin ngazëllyes të qytetit të Nju Jorkut. Mes pandemisë së vazhdueshme, e vetmja festë e bllokut,”Covid-Release”, që respekton distancimin fizik vazhdon të mbahet në Nju Jork dhe vazhdon të fitojë zemrat e banorëve të tij. udhët e Nju Jorkut janë […]

Diaspora më “dorëlirë” gjatë pandemisë


[ad_1] Linda Zejnullahu, rreth 25 vjeçe, që jeton në Komunën e Shtimes, me vite të tëra pranon mjete financiare nga xhaxhai i saj i cili jeton në shtetin e Gjermanisë, të cilat i shfrytëzon për shkollim. Kjo ka vazhduar edhe gjatë kohës së pandemisë së koronavirusit. “Mua personalisht më ka dërguar para për shkollim deri […]

​Më shumë se 400,000 viktima nga Covid-19 në botën, gati 7 milionë të infektuar


[ad_1] Pandemia e koronavirusit ka vrarë më shumë se 400.000 njerëz në të tërë botën që kur shpërtheu në Kinë në dhjetor dhe gati shtatë milionë janë infektuar, ka bërë të ditur Spitali Universitar Johns Hopkins. Epidemia e Covid-19 deri më tash ka marrë 400,243 jetë njerëzish, sipas të dhënave të disponueshme në faqen e […]

Mjekët rusë japin lajmin e mirë: COVID-19 ç’aktivizohet në 30 gradë celcius


Në prag të ditëve të nxehta, mjekët rusë japin një lajm të mirë në këto ditë pandemie ku thonë se në temperatura mbi 30 gradë celcius, virusi bëhet krejtësisht inaktiv. “Virusi bëhet krejtësisht inaktiv ose humbet aftësinë e tij për të shkaktuar sëmundje, kur temperaturat e ajrit janë më shumë se 30 gradë celcius”. Kështu […]