Trishtimi, Emocioni i Fshehur – Simptomat, Shkaqet dhe Trajtimet


[ad_1] Paniku, ankthi , trishtimi apo depresioni janë nga fjalët që përdoren më shumë për të shpjeguar problemet psikologjike shëndetësore. Por ekziston dhe një gjendje shpirtërore, pikëllimi, që shpesh herë anashkalohet apo merret për tjetër gjë. andaj duhet të arrihet një diferencim mes tyre. Tre gradat e shqetësimit që sjell pikëllimi dhe simptomat Ankthi i […]

Trombozat trurore nga vaksina AstraZeneca: Të rralla, por të trajtueshme


[ad_1] Mjeku i cili është duke specializuar në Neurologji në Gjermani, Fatos Morina ka thënë se s’ ka vend për panikë, pasi është një numër i vogël i personave që kanë përjetuar Tromboze trurore pas marrjes së vaksinës AstraZeneca. Morina ka treguar se kush janë grupmoshat më të rrezikuara, si dhe kur duhet kërkuar ndihma […]

Një sëmundje e panjohur? Simptomat e mistershme në tru habisin mjekët


[ad_1] Mjekët në Kanada janë të shqetësuar se mund të kenë të bëjnë me një sëmundje të trurit të panjohur më parë pas një numri rastesh që përfshijnë humbje të kujtesës, halucinacione dhe atrofi të muskujve Politikanët në provincën e New Brunswick kanë kërkuar përgjigje, por me kaq pak raste, specialistët thonë se ka shumë […]

Këtu mund të aplikoni për të marrë vaksinën kundër Covid-19


[ad_1] Sot në Kosovë ka filluar procesi i vaksinimit kundër Covidit-19. Për të aplikuar për marrjen e kësaj vaksine është promovuar platforma e shërbimeve online https://ekosova.rks-gov.net/. Fillimisht duhet të klikoni në Regjistrohu. Më pas plotësojini të dhënat në vazhdim si në foto. Shefja e imunizimit në Institutin Kombëtar të Shëndetësisë Publike, Edita Goranci-Haxhiu u bëri apel qytetarëve […]

Terapistët shpjegojnë se çfarë është dhe s’ është trauma


[ad_1] Ju ndoshta dëgjoni fjalën “traumë” të thuhet shumë më tepër sesa dikur – njerëzit në TikTok duke pretenduar se janë të traumatizuar nga prerja e re e flokëve të një të famshmi, për shembull. Koncepti s’ është me të vërtetë ndonjë gjë për të bërë shaka, dhe njerëzit gjithashtu e përdorin atë në kontekste […]

Mikrobiologu Lul Raka “COVID 19: LUFTA E PADUKSHME”


[ad_1] PANDEMITË JANË RREGULL – JO PËRJASHTIMMikrobet janë pjesë e pandarë e jetës sonë. Në trupin tonë kemi 10 herë më shumë mikrobe sesa qeliza tonat. Nga certifikatat e tyre të lindjes, bakteret kanë moshë miliardëshe, ndërsa viruset nja 300 milionëshe. Janë këtu denbabaden shumë para nesh duke na rikujtuar se pandemitë kanë qenë dhe […]

Qytetarët kërkojnë trajtim psikologjik online, pandemia po shkakton trauma e depresion


[ad_1] Pasojat e pandemisë janë alarmante për psikologen Afërdita Hoxhaj, duke shtuar se trauma dhe depresioni janë evidente te qytetarët. Hoxhaj në një intervistë për Ekonomia Online theksoi që edhe numri i vrasjeve është rritur pas shfaqjes së pandemisë. Po qe se ndodh një mbyllje tjetër totale, ajo thotë që pasojat do jenë akoma më […]

Një vit me pandeminë COVID-19, infermieri i QKUK-së kujton rastet e para të infektimit në vend


[ad_1] Një vit më parë, më 13 mars qytetarët e vendit tonë u përballën me një sfidë të madhe, atë të një virusi të panjohur, COVID-19, ku edhe u paraqitën dy rastet e para të infektimit me këtë virus. “Stresi, panika, ngarkesa psiqike ishin pothuajse jashtë çdo norme, si për stafin shëndetësor po ashtu për […]

Dhjetë gjërat që i ndodhin trupit tuaj pas të 30-tave


[ad_1] Pas moshës 30 vjeç trupi ynë fillon të kalojë ndryshime të ndryshme dhe disa prej tyre mund të jenë të habitshme për ne. Për shembull, përkundër faktit se ne jemi më me përvojë truri ynë në të vërtetë bëhet më i vogël. Nëse keni vërejtur që djersisni më pak pas të 30-tave, kjo është […]

Klinika Infektive e mbushur me pacientë, 80 për qind e tyre me oksigjeno-terapi


[ad_1] Në Klinikën Infektive janë të mbushura të gjitha kapacitetet spitalore dhe aktualisht janë të shtrirë 112 pacientë, ndërsa 80 për qind prej tyre janë me oksigjeno-terapi. Kështu ka bërë të ditur për KosovaPress, ushtruesi i detyrës së drejtorit të Klinikës Infektive, Izet Sadiku, i cili deklaroi se në këtë klinikë tashmë janë të shtrirë […]

Sipas studimit: Në Kosovë mbi 40 % e popullatës janë me çrregullime mendore


Një studim i madh epidemiologjik i kryer në Ballkan gjeti një përfshirje në çrregullimet të ndjenjave dhe ankthit përkatësisht prej 47.6% dhe 41.8%, në 648 të rritur Kosovarë (Priebe et al., 2010) Shkruan: Kushtrim Islami A mund të kenë shkaktuar traumat e konfliktit të para 20 viteve efekte serioze në Kosovë, sa i kushtojnë shoqërisë? […]

Mënyrat Më Të Mira Që Ju Pengojnë Të Hani Më Shumë Se duhet


[ad_1] Shumë persona hanë më shumë nga sa iu kërkon trupi i tyre, ndërsa të tjerë s’ ia dalin dot të kontrollojnë nepsin e tyre. Arsyet janë të shumta. Disa hanë shumë posaqë ndihen në stres, ndërsa disa të tjerë vetëm posaqë s’ e kishin planifikuar vaktin e tyre të radhës. s’ ka nevojë për […]

‘Coronaphobia’ është një çrregullim i ri i pandemisë: Ja çfarë duhet të dini


[ad_1] Pasi analizuan gati 500 studime që adresonin alarmin dhe panikun që njerëzit po ndjenin gjatë pandemisë, studiuesit krijuan termin ‘coronaphobia’ Këtë term e përkufizuan si “një përgjigje të tepruar të shkaktuar nga frika e kontraktimit të virusit që shkakton COVID-19, duke çuar në shqetësim të tepruar të shoqëruar mbi simptomat fiziologjike, humbje personale, rritje […]

Merreni me qetësi: Gjashtë gjëra që do t’ju ndryshojnë humorin si me magji


[ad_1] Me situatën aktuale, oraret e kufizuara dhe orët e gjata brenda në shtëpi, mërzia është aspak e kuptueshme Luhatjet e humorit janë të shpeshta dhe me të ftohtin që bën jashtë zor se mund të gjesh gjëra interesante për të kënaqur veten. Gjithsesi, pa panik- ka mënyra të tjera për t’ju motivuar gjatë ditës […]

Pandemia ka rënduar shëndetin mendor të fëmijëve me nevoja të veçanta


[ad_1] Pandemia ka ndikuar drejtpërsëdrejti në shëndetin mendor të fëmijëve me aftësi të kufizuara, fëmijëve me Sindromën Down, dhe atyre pa kujdes prindëror. ndërsa organizatat që merren me përkujdesjen e këtyre fëmijëve janë përballur me mungesë të fondeve, si pasojë e krizës pandemike, raporton Ekonomia Online. Nga Forumi Kosovar i Personave me Nevoja të veçanta, […]

Aleksitimia – Si duket jeta pa emocione?


[ad_1] Disa njerëz s’ mund të ndiejnë as gëzimin, as hidhërimin por as dashurinë Aleksitimia është një term i gjerë për të përshkruar problemet me ndjenjat e emocioneve. Në fakt, ky term grek i përdorur në teoritë psikodinamike frojdiane përkthehet në “pa fjalë për emocionet”. Ndonëse gjendja s’ është e njohur, vlerësohet se 1 në […]

Si uji i pijshëm mund të ndihmojë në largimin e ankthit të fëmijës suaj


[ad_1] Është e vështirë të besosh se diçka aq e thjeshtë sa pirja e mjaftueshme e ujit mund të ndihmojë në menaxhimin e ankthit. Uji luan një rol kaq të rëndësishëm në mënyrën se si funksionon trupi ynë. Të gjithë organet tona, përfshirë trurin tonë, kanë nevojë për ujë për të punuar si duhet. Nëse […]

A ndikon vërtet COVID-19 në harresë?


[ad_1] Shkruar nga Fisnik Dajakaj Një cështje e ngritur së fundi edhe nga specialistët e shëndetit mendor është ajo se a ndikon koronavirusi në harresë. Personat e infektuar së fundi me COVID-19 kanë shfaqur simptoma të tilla pas shërimit, mirëpo s’ kanë qenë të bindur Nëse ka qenë pikërisht virusi shkaktar i drejtpërdrejtë në këtë […]

Varianti i Afrikës së Jugut: Simptoma e cila ka shumë të ngjarë të çojë në shtrim në spital


[ad_1] Varianti i Afrikës së Jugut ka qenë i lidhur me 105 raste në Mbretërinë e Bashkuar deri më tani dhe ky numër ka të ngjarë të rritet ndërsa përparon renditja e gjeneve. Varianti i Afrikës së Jugut është shumë më i transmetueshëm se paraardhësi i tij. Ekzistojnë gjithashtu frika në rritje se mutacioni ka […]

Vaksina e Pfizer/BioNTech lufton Mutacionin e ri të Koronavirusit


[ad_1] Një studim i fundit tregon se vaksina e Pfizer/BioNTech kundër COVID-19 mund të mbrojë edhe kundër mutacioneve të reja të coronavirusit të identifikuara në Mbretërinë e Bashkuar dhe në Afrikën e Jugut. Studimi i ri sugjeron se mutacioni N501Y, i zbuluar në variantet, të cilat kanë përhapur panik kudo në botë, mund të luftohen […]

Fëmija flet me vetveten! A duhet të brengoseni apo kjo gjë është në rregull


[ad_1] Po qe se keni vërejtur që fëmija juaj bisedon me vetveten, s’ ka arsye për brengosje dhe panik s’ është fjala për çrregullimin psikologjik apo për ndonjë problem tjetër, përkundrazi, sjellja e tillë ka anë pozitive, transmeton Telegrafi. Vogëlushët të cilët flasin me vetveten zhvillojnë shkathtësi të caktuara, arrijnë rezultate shumë më të mira […]

13 mënyra natyrale si ta qetësoni kollën te fëmijët


[ad_1] Kolla është një shqetësim që shfaqet tek fëmija dhe që në më të shumtën e rasteve shkakton panik tek prindërit duke qënë se fëmija s’ është i qetë si gjatë ditës ashtu edhe gjatë natës.Por çfarë është kolla?Kolla është një mekanizëm mbrojtës i organizmit tonë që shërben për të nxjerrë jashtë materialet irrituese si […]

𝗦𝗶 𝘁𝗲̈ 𝘃𝗲𝗽𝗿𝗼𝗻𝗶 𝗸𝘂𝗿 𝗯𝗲𝗯𝗶 𝗷𝘂𝗮𝗷 𝗯𝗶𝗲 𝗻𝗴𝗮 𝘀𝗵𝘁𝗿𝗮𝘁𝗶 𝗻𝗲̈ 𝘁𝗼𝗸𝗲̈ ?


𝗦𝗶 𝘁𝗲̈ 𝘃𝗲𝗽𝗿𝗼𝗻𝗶 𝗸𝘂𝗿 𝗯𝗲𝗯𝗶 𝗷𝘂𝗮𝗷 𝗯𝗶𝗲 𝗻𝗴𝗮 𝘀𝗵𝘁𝗿𝗮𝘁𝗶 𝗻𝗲̈ 𝘁𝗼𝗸𝗲̈ ? Çfarë duhet të bëjnë prindërit nëse një fëmijë bie nga shtrati ose ndonjë lartësi tjetër? Në vijim mund të lexoni këshillat e pediatrit se si të veproni në një rast të tillë. Foshnjat dinë të befasojnë prindërit e tyre me rënie nga lartësia, […]

“Vigjilenca online”, një studim i ri tregon sa është i dëmshëm për trurin tuaj


[ad_1] Kur të zbuloni se çfarë i bën trurit tuaj të qenit vazhdimisht ‘online’, s’do qëndroni më aq gjatë! Jeni të prirur për të kontrolluar vazhdimisht telefonin apo për të ri-freskuar Instagram-in pa pushim? Zakonisht, kjo njihet si “vigjilencë online” dhe një studim i ri thotë se është i dëmshëm për trurin tuaj. Studimi, i […]

Temperatura pak mbi 37 gradë s’ është gjithmonë një shkak për panik, paralajmërojnë specialistët


[ad_1] Meqenëse është raportuar se COVID-19 është gjithashtu një simptomë e etheve, shumë më shpesh monitorojnë gjendjen e termometrit. Sidoqoftë, specialistët thonë se s’ duhet të trembeni Vetëm po të vëreni se temperatura juaj është pak më e lartë se 37 gradë Megjithëse çdo temperaturë më e lartë se 37 gradë mund të jetë alarmante, […]

Çfarë duhet dhe s’duhet të bëni Vetëm po të dikush po kalon një krizë epilepsie


[ad_1] Vetëm po të bëhet fjalë për një mik, një të afërm apo për një të huaj që rastësisht po kalon një krizë epileptike para syve tanë, s’ duhet të përfshihemi në panik. Edhe pse është një gjendje që mund të gjenerojë frikë të fortë, sidomos Vetëm po të ju ndodh për herë të parë, […]

Sa i rrezikshëm është lloji i mutacionit i koronavirusit që ka filluar të përhapet në Angli?


Në ditët e fundit, më shumë se një mijë raste të infeksionit me një variant të ri të coronavirusit janë zbuluar në Angli. Rastet janë raportuar kryesisht në jug të vendit. “Ne kemi identifikuar një variant të ri të coronavirusit që mund të lidhet me një përhapje më të shpejtë në jug-lindje të Anglisë”, tha […]

Sa i rrezikshëm është lloji i mutacionit i coronavirusit që ka filluar të përhapet në Angli?


[ad_1] Në ditët e fundit, më shumë se një mijë raste të infeksionit me një variant të ri të coronavirusit janë zbuluar në Angli. Rastet janë raportuar kryesisht në jug të vendit. “Ne kemi identifikuar një variant të ri të coronavirusit që mund të lidhet me një përhapje më të shpejtë në jug-lindje të Anglisë”, […]

Covid-19, komuna e Ferizajt thotë se ka oksigjen të mjaftueshëm për pacientët


[ad_1] Komuna e Ferizajt ka njoftuar se ka oksigjen të mjaftueshëm në Spitalin e qytetit për pacientët e prekur nga Covid-19. “Pas disa spekulimeve, Shtabi Emergjent Komunal siguron se s’ ka nevojë për panik, duke njoftuar se s’ ka pasur dhe s’ ka mungesë të oksigjenit për të infektuarit me COVID-19 që po trajtohen në […]

Ministri Zemaj: Paniku për mungesë të oksigjenit është i pabesueshëm


[ad_1] Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka thënë se paniku që po krijohet te qytetarët për mungesë të oksigjenit nëpër spitale s’ është i besueshëm. Sipas tij, institucionet shëndetësore kanë mjaftueshëm oksigjen për pacientët. “Republika e Kosovës me sistemin shëndetësor siguron oksigjenin e mjaftueshëm për pacientët pa panik dhe pa ndërhyrje. Të gjitha institucionet shëndetësore […]

Haliti: s’ ka nevojë për panik, spitali i Pejës ka oksigjen të mjaftueshëm


[ad_1] Muhamet Haliti, zëvendësdrejtor në Spitalin e Pejës thotë se ky institucion shëndetësorë ka pasur sasi të mjaftueshme të oksigjenit gjatë gjithë periudhës. Haliti thotë se s’ ka nevojë që të kenë frikë qytetarët pasi sipas tij Peja ka rreth 100 aparata të oksigjenit e që sipas tij plotësojnë nevojat e pacientëve. “Edhe Nëse asnjë […]

Haliti: Spitali i Pejës ka oksigjen të mjaftueshëm, s’ ka nevojë për panik


[ad_1] Muhamet Haliti, zëvendësdrejtor në Spitalin e Pejës thotë se ky institucion shëndetësorë ka pasur sasi të mjaftueshme të oksigjenit gjatë gjithë periudhës. Haliti thotë se s’ ka nevojë që të kenë frikë qytetarët pasi sipas tij Peja ka rreth 100 aparata të oksigjenit e që sipas tij plotësojnë nevojat e pacientëve. “Edhe Po qe […]

A ka mungesë të oksigjenit nëpër spitale? Flet ministri Zemaj


[ad_1] Spitali i Gjilanit dje me anë të një njoftimi ka bërë me dije se ky spital ka mungesë furnizimi me oksigjen, duke i bërë thirrje Ministrisë së Shëndetësisë për zgjidhjen e këtij problem. “Spitali i Përgjithshëm ka nevojë emergjente të furnizimit me oksigjen, duke shtuar se po bëhet përpjekje maksimale me Ministrinë e Shëndetësisë […]

Mungesa e oksigjenit në Spitalin e Gjakovës, Zemaj: E turpshme, e pamoralshme që të shpërndahet panik


[ad_1] Mbrëmë në media është raportuar se në Spitalin e Gjakovës ka mungesë të oksigjenit për pacientët që janë duke u trajtuar me COVID 19. Për këtë çështje ka folur Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj në TV Dukagjini, derisa, është pyetur Në qoftë se është i vërtetë lajmi dhe thirrja që kanë marrë nga një […]

Burri pranon vrasjen e të paktën 25 grave në Rusi


[ad_1] 38 vjeçari Radik Tagirov, raportohet se ka pranuar vrasjet, pas identifikimit nga provat e ADN dhe shenjat e këpucëve. Hetuesit në Rusi thonë se kanë kapur njeriun përgjegjës të të paktën 25 vrasjeve, të njohur ndryshe si “maniaku i Vollgës”. Autoritetet thonë se Radik Tagirov, ka pranuar serinë e vrasjeve të 26 grave të […]

Çfarë Na Mori dhe Na Dha Covid-19


[ad_1] Kur uronim njëri-tjetrin, për ndërrimin e viteve, na dukej larg Kina dhe Whani. Por të gjithë ne kemi 8 muaj, që po luftojmë në disa fronte.  Si ka ndryshuar individi dhe shoqëria, në këtë situatë? Çfarë na ka dhënë dhe çfarë na ka marrë Covid 19-ta?“Na marrë lirinë për të lëvizur. Kushedi ku do […]

Covid, Mjeku Mezini: Ja Shenja e Alarmit Kur duhet t’i Drejtoheni Spitalit


[ad_1] Mjeku Arjan Mezini ka sqaruar se kur të sëmurët me koronavirus, që shërohen në shtëpi, duhet t’i drejtohen spitalit. Në studion e “Open”, mjeku u shpreh se shenjë alarmi duhet të konsiderohet temperatura e lartë, 39, që mund të vazhdojë për ditë me radhë. Sipas tij, në këtë moment tregon se ka një komplikacion […]

VIDEO: Makina më e sigurtë në botë, si është ndërtuar “bunkieri” me të cilin do udhëtojë Joe Biden


[ad_1] Emri i saj zyrtar është “Cadillac One”, por njihet edhe si “Bisha”. Arsyeja është më se e qartë: makina e fundit e presidentit të Shteteve të Bashkuara, është më e sigurta në botë. Në fakt ajo është një bunker i vërtetë me rrota. Mjeti mund të përballojë një sulm kimik, një sulm me armë […]

Bahtiri viziton fshatit Kçiq i Madh pas raportimeve për vjedhje


[ad_1] Pas raportimeve për rastet e fundit të vjedhjeve në fshatin Kçiq të Madh të Mitrovicës së Jugut dhe kërkesave të banorëve për ofrimin e ndihmës, kryetari i kësaj komunë Agim Bahtiri, sot ka qëndruar në këtë fshat ku ka takuar kryesinë e fshatit Qëllimi i këtij takimi ishte të njoftohen banorët lidhur me menaxhimin […]

Jini Të Vëmendshëm Ndaj Dozave Të Kafesë Që Konsumoni Gjatë Ditës


[ad_1] Kur vjen puna tek përfitimet shëndetësore, reputacioni i kafesë vërvitet në ekstreme. Pirja e dy deri në pesë filxhanëve kafe në ditë mund të na mbrojë nga sëmundjet e zemrës, diabetit (sëmundja e sheqerit) e disa llojeve të kancerit. Ama tek disa njerëz, e njëjta sasi ose edhe më shumë mund të shkaktojë ankth, […]

Pandemia ka pamundësuar punën normale të Ansamblit ‘Shota’


[ad_1] Pandemia e Coronavirusit ka pamundësuar zhvillimin normal të  funksionimit të Ansamblit Shtetëror të Këngëve dhe Valleve, “Shota”. Infektimet brenda stafit dhe kufizimet e vëna nga institucionet për parandalimin e pandemisë kanë pamundësuar realizmin e repertorit sipas planifikimeve të bëra në fillim të vitit. deri më tani, “Shota” është  detyruar të anulojë koncertin tradicional të […]

“Turqia po armatos Serbinë, Kosova na ka ne”: Intervista e Majkos bën bujë


[ad_1] Presidenti serb Aleksandër Vuçiç kërcënoi hapur me luftë Kosovën dhe shqiptarët duke marrë si shembull atë që dukuri në Nagorni Karabakh mes armenëve etnikë dhe Azerbajxhanit. Vuçiç tha se mes serbve dhe shqiptarëve ka një konflikt të ngrirë dhe ai mund të shkrijë duke sjerrë pasoja të rënda. Një deklaratë e tillë riktheu kujtimet […]

VIDEO: Tërmeti i fuqishëm shkundi Maqedoninë, shihni si reaguan kafshët e Kopshtit Zoologjik në Shkup


[ad_1] Një tërmet i fuqishëm me magnitudë 5.5 goditi në orën 04:54 të mëngjesit Maqedoninë e Veriut duke shkaktuar panik mes banorëve. Lëkundjet u ndjenë edhe në Shqipëri. Observatori Sizmologjik në Fakultetin e Shkencave Matematiko-Natyrore në Shkup tha se tërmeti më së shumti është ndjerë nga popullata në Gostivar dhe Mavrovë me 5 ballë sipas […]

Kosova e “pakoordinuar” në masat kundër përhapjes së pandemisë


[ad_1] Pëllumb Bajçinovci, pronar i një biznesi në fushën e gastronomisë në Prishtinë, thotë se ka pasur humbje të mëdha nga vendimet e papritura të Qeverisë së Kosovës për parandalimin e përhapjes së COVID-19. Për Radion Evropa e Lirë, ai thotë se ishin të papërgatitur për një vendim të tillë, që sipas tij, ishte aq […]

Kosova e “pakoordinuar” në masat kundër përhapjes së koronavirusit


[ad_1] Pëllumb Bajçinovci, pronar i një biznesi në fushën e gastronomisë në Prishtinë, thotë se ka pasur humbje të mëdha nga vendimet e papritura të Qeverisë së Kosovës për parandalimin e përhapjes së COVID-19. Për Radion Evropa e Lirë, ai thotë se ishin të papërgatitur për një vendim të tillë, që sipas tij, ishte aq […]

PDK mban konferencë për media në orën 17:00


[ad_1] Rikthimi i karantinës në fundjavë ka nxitur reagimin e shumë bizneseve të cilat u detyruan që të mos ushtrojnë veprimtarinë e tyre. Një mbyllje si kjo dhe çdo kufizim shtesë e pa përkrahje nga Qeveria e Kosovës po shihet edhe si shkuarje drejt një kolapsi ekonomik. Kështu thotë për KP kryetari i Odës Ekonomike […]

​Rukiqi: Mbi 1 miliard euro rënia e qarkullimit në ekonominë e Kosovës, mbyllja mund të jetë fatale


[ad_1] Rikthimi i karantinës në fundjavë ka nxitur reagimin e shumë bizneseve të cilat u detyruan që të mos ushtrojnë veprimtarinë e tyre. Një mbyllje si kjo dhe çdo kufizim shtesë e pa përkrahje nga Qeveria e Kosovës po shihet edhe si shkuarje drejt një kolapsi ekonomik. Kështu thotë për KosovaPress kryetari i Odës Ekonomike […]

Një mbyllje e dytë po konsiderohet fatale për ekonominë


[ad_1] Rikthimi i karantinës në fundjavë ka nxitur reagimin e shumë bizneseve të cilat u detyruan që të mos ushtrojnë veprimtarinë e tyre. Një mbyllje si kjo dhe çdo kufizim shtesë e pa përkrahje nga Qeveria e Kosovës po shihet edhe si shkuarje drejt një kolapsi ekonomik. Kështu thotë për KP kryetari i Odës Ekonomike […]

Schwangerschaft: Umgebungstemperatur beeinflusst den Stoffwechsel der Nachkommen


[ad_1] Bereits geringe Veränderungen der Außentemperatur während der Schwangerschaft können den Stoffwechsel der Nachkommen nachhaltig verändern – diesen bislang nicht bestätigten Zusammenhang hat ein Lübecker Forscherteam um Dr. Rebecca Ölkrug und Prof. Jens Mittag nun genauer untersucht. Es ist schon lange etabliert, dass bereits im Mutterleib der Grundstein dafür gelegt wird, ob man später eine […]

Rrjeti i Shitësve me Pakicë paralajmërojnë protestë


[ad_1] Rrjeti i Shitësve me Pakice, shpreh shqetësimin e thellë lidhur me vendimin e fundit të dal nga Qeveria e Kosovës lidhur me mbylljen dhe ndërprerjen e aktivitetit të thuajse të gjithë bizeneseve në Kosovë. “Shqetësimi jonë kryesor qëndron në mbylljen e rrjeteve të marketeve dhe dyqaneve të shitjes me pakicë” – u shpreh drejtoresha […]

Oda e Hotelerise dhe Turizmit s’ përjashton protestat


[ad_1] Oda e Hotelierisë dhe Turizmit të Kosovës të hënën do të vendsosin Po qe se do të protestojnë ndaj masave të fundit të marra nga Qeveria e Kosovës. OHTK-ja sërish ka reaguar ndaj vendimit të Qeverisë për mbylljen e bizneseve hoteliere dhe të gastronomisë duke e cilësuar si vendim të ngutshëm dhe pa konsultime. […]

Wir stehen kurz vor dem „Point of no Return“


[ad_1] Die Deutsche Geschellschaft für Nephrologie e.V. (DGfN) stellt sich gegen das Positionspapier der KBV und hinter die politisch angeordneten Maßnahmen zur Pandemiebekämpfung. Professpr Dr. Jan C. Galle, der Präsident der DGfN, schrieb in einer am 2. November veröffentlichten Stellungnahme: Vergangene Woche hatte die KBV und mit ihr zahlreiche ärztliche Berufsverbände – einige sollen sich […]

Çfarë janë nishanet e kuqe në lëkurën tuaj?


[ad_1] Nishanet e kuqe mund të shfaqen në trupin tuaj me pak ose aspak paralajmërim. Me kusht që jeni të alarmuar nga pamja e tyre, patjetër që s’ jeni vetëm, por mund të merrni frymë thellë dhe të relaksoheni. Shumica e nishaneve të kuqe – të njohura shkencërisht si angiomat e qershisë – janë plotësisht […]

Pas tërmetit, ishulli Samos u ngrit mbi ujë me 18-25 cm


[ad_1] Ishulli grek Samos ka pësuar ngritje të nivelit të tokës prej 18 deri 25 centimetra pas tërmetit të së premtes së kaluar, ku në pjesën greke humbën jetën dy vetë dhe u plagosën 19, ndërsa në zonën e Izmirit deri tani numërohen mbi 110 viktima, njoftoi Instituti gjeodinamik i Athinës, pas hulumtimeve që specialistët […]

​Nehammer: Sulmi terrorist në Vjenë me motive islamike


[ad_1] Sulmi terrorist në qendër të Vjenës kishte motive islamike, kështu deklaroi sot në mëngjes ministri i brendshëm i Austrisë, Karl Nehammer. Policia tha se tre kalimtarë të rastit u vranë dy burra dhe një grua si dhe një sulmues i cili u qëllua për vdekje nga policia. ”Sulmuesi ishte simpatizant i grupit të milicisë […]

Vjena vazhdon të jetë e bllokuar, qytetarët janë në panik


[ad_1] Transporti publik e në veçanti metrotë, thuajse s’ janë duke lëvizur aspak. E Hënë, 2 Nëntor 2020 – 23:20 albinfo.at EPA/CHRISTIAN BRUNA Sulmi që dukuri pak orë më parë në Schwedenplatz, në qendër të Vjenës, ka tronditur kryeqytetin austriak.  Vjena është e bllokuar si kurrë më parë.  Të gjitha lagjet e Vjenës janë të […]

​Pesë mësimdhënës me COVID-19, mbyllet shkolla në Gjakovë


[ad_1] Shkolla e mesme teknike “Nexhmedin Nixha” në Gjakovë është mbyllur për shkak të COVID-19. Pesë mësimdhënës janë infektuar me virusin SARS-COV-2, ndërsa një pjesë e konsiderueshme e stafit është mbi moshën 60-vjeçare. Kjo është konfirmuar për KosovaPress nga drejtori i Arsimit të Komunës së Gjakovës, Gjevalin Nikollbibaj, që deklaroi se ky është rasti i […]

Tre shqiptarë në mesin e viktimave të tërmetit në Turqi


[ad_1] Turqia vijon të jetë në panik për shkak tërmetit ngjethës të mesditës së të premtes me magnitudë rreth 7 të shkallës rihter. Mediat turke raportojnë se numri i viktimave që nxirren nga rrënojat e ndërtesave të shembura është rritur në 62. Po sipas mediave turke, mes viktimave janë edhe 3 shqiptarë. Çifti i bashkëshortëve […]

Dr. Fatime Imeri-Berisha drejton disa laboratorë të Covid-19 në Zvicër


[ad_1] Ka ardhur nga Kosova në Zvicër me fakultet të mbaruar të mjekësisë por këtu ka punuar edhe si pjatalarëse. Sot, dr. Fatime Imeri Berisha është bashkëpronare dhe CEO e disa laboratorëve dhe klinikave mjekësore në Zvicër E Shtunë, 31 Tetor 2020 – 16:28 Blerim Shabani Në laboratorin LG1, ku ajo është bashkëpronare dhe drejtoreshë […]

Rëndohet bilanci, mbi 20 të vdekur nga tërmeti në Turqi dhe Greqi


[ad_1] Një tërmet i fuqishëm goditi të premten Detin Egje midis bregdetit turk dhe ishullit grek të Samos, duke vrarë të paktën 22 njerëz dhe duke plagosur mbi 700 të tjerë, si dhe duke shembur shumë ndërtesa, thanë zyrtarët. Në Turqi u raportua për së paku 20 të vdekur, ndërsa dy njerëz vdiqën në ishullin […]

Panik pas tërmetit në Turqi, bllokohen udhët


[ad_1] Pas tërmetit të sotëm në Izmir të Turqisë qytetarët kanë dalur në udhët e qytetit me vetura kështu duke e bllokuar trafikun. Ministri i Brendshëm i Turqisë, Süleyman Soylu ka bërë kërkesë që të mos përdorin automjetet personale. ”Kërkesa jonë nga qytetarët tanë në Izmir, ju lutem mos përdori automjetet tuaja. Ne kemi të […]

Botohet artikulli i parë i shkruar nga një kompjuter: Njerëzimi mos të ketë frikë, s’ do ta shkatërrojmë


[ad_1] duhet të vinte edhe ky moment. Pas 70 vitesh nga novela “Unë, Roboti” i Isaac Asimov, për herë të parë në historinë e publicistikës botohet një artikull i shkruar nga dikush, ose diçka, që s’ ka të bëjë me qeniet njerëzore. Bëhet fjalë për GPT-3, që s’ është pseudonim letrar, por emri i modelit […]

“I gjithë Ballkani me sytë nga ky “idealist”” – Televizioni zviceran me një kronikë për Abazoviçin


[ad_1] Televizoni publik i Zvicrës i ka kushtuar një kronikë të vecantë politikanit shqiptar nga Mali i Zi, Dritan Abazoviq. Pas zgjedhjeve parlamentare në Mal të Zi forca të reja po ngrihen – mes tyre një idealist i ri. Dritan Abazović është i lumtur të tregojë se si ai dha një provim nga një profesor […]

Media zvicerane: I gjithë Ballkani me sytë nga ky “idealist”


[ad_1] Televizoni publik i Zvicrës i ka kushtuar një kronikë të vecantë politikanit shqiptar nga Mali i Zi, Dritan Abazoviq. Pas zgjedhjeve parlamentare në Mal të Zi forca të reja po ngrihen – mes tyre një idealist i ri. Dritan Abazović është i lumtur të tregojë se si ai dha një provim nga një profesor […]

Të luftosh me kancerin, rrëfimi i 42 vjeçares që e mposhti këtë sëmundje


[ad_1] “Ka qenë shumë e vështirë me largu fashën dhe me pa vetën në pasqyre… Kam hy e kam hequr fashën dhe kam qajtur gjysmë ore të mira… Flokët më kanë ra në javën e dytë. Ajo ka qenë pak ‘boom’ për mua, pas operimit ka qenë sendi i dytë që më ka ra kresë”. […]

​Të luftosh me kancerin: Rrëfimi i 42 vjeçares që mposhti këtë sëmundje


[ad_1] “Ka qenë shumë e vështirë me largu fashën dhe me pa vetën në pasqyre”…Koa hy e kam hequr fashën dhe kam qajtur gjysmë ore të mira, …Flokët më kanë ra në javën e dytë, ajo ka qenë pak “boom” për mua, pas operimit ka qenë sendi i dytë që më ka ra kresë”. Me […]

Mjeku shqiptar në SHBA: Izolimi ishte gabim


[ad_1] E Diel, 11 Tetor 2020 – 13:20 albinfo.ch (KEYSTONE/DPA/Martin Gerten) Së fundmi, mjeku dhe drejtori i zhvillimit të vaksinave në “Geovax”, në SHBA, Arban Domi, në studion e “ABC News” foli për efektet e COVID-19, testet serologjike si dhe vaksinën. Gjatë bisedës, Domi u shpreh se s’ duhet krijuar panik dhe se propaganda duhet […]

Ku ndryshon niktofobia nga frika e zakonshme?


[ad_1] Niktofobia është një frikë ekstreme nga nata ose errësira që mund të shkaktojë simptoma të forta ankthi dhe depresioni Një frikë bëhet fobi kur është e tepërt, irracionale ose ndikon në jetën tuaj të përditshme. Të kesh frikë nga errësira shpesh fillon në fëmijëri dhe shihet si një pjesë normale e zhvillimit. Studimet e […]

Ankthi i Mëngjesit – Nga Se Shkaktohet Dhe Si Ta Përballoni


[ad_1] Ankthi është një gërshetim i ndërlikuar emocionesh negative që përfshijë frikën e tepruar, shqetësimin apo panik të lehtë. Zakonisht shoqërohet dhe me pasoja fizike si rrahje të forta të zemrës, dhimbje të kraharorit dhe një frymëmarrje të çrregullt. Krizat e ankthit të mëngjesit, është ai që të kap sapo hapim sytë, duke shkaktuar pasiguri, […]

Tmerri i quajtur pandemi Covid-19


Shkruan : Dr.Istref Plkakolli Rënia e kurbës pandemi Covid 19 në fund të muajit maj si rënia e parë dhe tani në fund të shtatorit si rënia e dytë jep shpresë solide se po shkojmë drejtë një normalizimi. Mbase, ne nuk e dimë se sa të tilla rënie e ngritje do t’i ketë pandemia. Ka […]

Emocionuese: Atë ditë, te varrezat, ika, kjo është lamtumira ime për ty


[ad_1] Kisha nevojë ta shkruaja këtë, që ai të mos mendojë se e kalova kaq lehtë mungesën e tij. Ajo mungesë do të jetë këtu për të qëndruar. Do të më mungojë për të mirë dhe për të keq. Do të më mungojë edhe për të më shkuar në nerva.  Berat Buzhala E shtunë, 11 […]

“Pulmologjia e pajisur me barna të mjaftueshme për të prekurit me COVID-19”


[ad_1] Pulmologu Flamur Marku në një intervistë për Ekonomia Online ka thënë se personat që janë të prekur me Coronavirus dhe kanë probleme në mushkëri, nevojitet të lajmërohet te mjeku dhe të përdorin terapinë adekuate konform analizave dhe ndryshimeve radiologjike. Ai apelon te qytetarët që Në rast se kanë rezultuar pozitiv me Coronavirus të përdorin […]

Çka nevojitet të dimë në lidhje me ankthin?


[ad_1] Përjetimi i ankthit të rastit është një pjesë normale e jetës. Sidoqoftë, njerëzit me çrregullime të ankthit shpesh kanë shqetësim dhe frikë intensive, të tepruar dhe këmbëngulëse për situatat e përditshme.  Shpesh, çrregullimet e ankthit përfshijnë episodet e përsëritura të ndjenjave të papritura të ankthit të fortë dhe frikës ose terrorit që arrijnë kulmin […]

Pse kemi lloje të ndryshme gjaku


[ad_1] (CNN) Shumica e njerëzve kanë një nga katër grupet e gjakut – A, B, AB ose O. Zakonisht, lloji juaj i gjakut bën shumë pak ndryshime në jetën tuaj të përditshme, përveç Po qe se nevojitet të keni një transfuzion gjaku. Sidoqoftë, njerëzit me Tipin A mund të kenë një rrezik më të lartë […]

Nëse i keni këto tri simptoma njëkohësisht, mund të keni probleme! Hulumtimet në Kinë zbulojnë fakte të tmerrshme


Meqenëse coronavirusi është sëmundje e re, simptomat ende janë temë e cila nuk është e hulumtuar në tërësi Shkencëtarët e New York University me analizën e 53 mostrave të pacientëve të hospitalizuar nga qyteti Wenzhou në Kinë kanë zbuluar edhe simptoma të reja, transmeton Telegrafi. Megan Coffee, infektologe dhe udhëheqëse e këtij studimi, ka thënë […]

Mjeku kosovar në Berlin: 90 për qind e të prekurve me koronavirus e kaluan pa trajtim mjekësor


Fahri Beqa është mjek internist dhe kardiolog që jeton dhe punon në Berlin. Ai  ka treguar se deri dje në Gjermani ishin diagnostikuar katër mijë raste me koronavirus. Prej tyre kanë humbur jetën tetë persona të gjithë të moshuar dhe që kanë pasur edhe probleme të tjera shëndetësore. 46 pacientë të tjerë janë shëruar. Beqa […]

Kirurgu i famshëm dhe inovator: Koronarovirusi shumë shpejtë do të vij në Kosovë


Kirurgu i famshëm dhe inovator i Qendrës Klinike dhe Universitare të Kosovës Arbër Morina, gjatë ditës së sotme ka folur rreth përhapjes së virusit kinez koronarovirus ose COVID-19 i cili është përhapur thuajse në të gjithë botën. Në Kosovë ende nuk është vërtetuar as edhe një rast me virusin kinez. Mirëpo sipas mjekëve kosovarë është […]

2 të vdekur nga gripi në QKUK: A po fshihet ‘gripi kinez’, Europa në panik


Mësohet se gjatë ditës se sotme dy persona kanë vdekur në QKUK, ku po dyshohet së shkaktari i këtyre vdekjeve është virusi kinez ‘coronavirus’, por që për arsye të mos përhapjes së panikut po mbulohet shkaktari nga mjekët, transmeton Gazeta Metro. Dy persona kanë vdekur sot në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës (QKUK), ku po dyshohet […]

Çfarë është gripi i derrave dhe cilat janë shenjat e tij?


Gripi, i ashtuquajtur, i derrave (Swine Flu), është një sëmundje akute e rrugëve të frymëmarrjes, i shkaktuar nga viruse gripale të tipit A, që origjinën e kanë nga derrat. Prof. Dr. Hamdi Ramadani,  infektolog Pandemia e Gripit A H1N1, i ashtuquajtur si gripi i derrave, është një sëmundje që në mënyrë mjaft të rrufeshme dhe […]