Mjeku kardiolog nga VV-ja që po synon kandidaturën për kryetar të Vushtrrisë!


Partitë politike kanë nisur garën e brendshme për kandidaturat për zgjedhje lokale që pritet të mbahen në tetor të këtij viti. Garë interesante pritet të jetë edhe në qendrën e Lëvizjes “Vetëvendosje” në Vushtrri. Indeksonline mëson se njëri prej themeluesve të VV-së në këtë komunë, Artan Krasniqi, pritet t’i futet garës në zgjedhje lokale. Krasniqi, […]

Masat e reja/ Nga sot deri 25 shkurt Shqipëria mbyllet që në orën 20:00


[ad_1] Një vendim i tillë vlen për lëvizjen e njerëzve, por edhe për baret e restorantet, të cilat janë konsideruar si vatra kryesore të përhapjes së infeksion.  Qytetarët s’ do të mund të qarkullojnë më në rrugë pa një leje të posaçme apo pa maskën e vënë që është e detyrueshme. Pas universiteteve, Komiteti i […]

Reagon Sindikata e Shëndetësisë për shkeljen e masave anti COVID për tubimet në fushatat zgjedhore


[ad_1] Federata e Sindikatave të Shëndetësisë së Kosovës (FSShK) me shqetësim është duke përcjellë tubimet publike të partive politike në zgjedhjet e parakohshme të cilat s’ janë duke iu përmbajtur  masave të përcaktuara në Ligjin për Pandeminë, COVID-19. Sipas një njoftimi për media thuhet se partitë politike me anë të këtyre tubimeve janë duke rrezikuar […]

KOMF, partive politike: Mbajini fëmijët larg aktiviteteve zgjedhore


[ad_1] Koalicioni i OJQ-ve për Mbrojtjen e Fëmijëve, ka apeluar te subjektet politike të cilat janë pjesë e fushatës elektorale për zgjedhjet nacionale, që të mos i shfrytëzojnë fëmijët në kuadër të fushatës zgjedhore. KOMF thekson se përfshirja e fëmijëve në fushatë elektorale nga subjektet politike përbën shkelje të të drejtave të tyre, shfrytëzim, e […]

Zemaj thotë se janë të gatshëm ta menaxhojnë varianti e ri të COVID-19


[ad_1] Ministri në detyrë i Shëndetësisë Armend Zemaj ka thënë sitata me pandeminë është menaxhuar në mënyrë efikase dhe mund të konsiderohet e qetë, ani pse ka kërkuar që të vazhdohet me disiplinë. Tutje, Zemaj tha se në zonën e kuqe janë Prishtina dhe Fushë-Kosova, mirëpo me këto kufizime po pretendojnë që ta mbajmë stabil […]

Shoqata e pacientëve iu drejtohet partive: Veprimet tuaja shfaqin vepër penale, po rrezikoni edhe jetën e qytetarëve


[ad_1] Shoqata e të Drejtave të Pacientëve në Kosovë – PRAK konsideron se organizimi i tubimeve zgjedhore në kundërshtim me masat e rekomanduara nga Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik paraqet rrezik serioz për shëndetin publik dhe atë të ekonomisë. PRAK thekon se në vend se partitë politike objektivë kryesore ta kenë shëndetin publik dhe mirëqenien […]

Konfirmohen raste të riinfektimit me COVID-19 në Kosovë


[ad_1] Drejtoresha e Klinikës Infektive në QKUK, Lindita Ajazaj-Berisha,  ka bërë të ditur se kohëve të fundit në këtë klinikë janë paraqitur raste të riinfektimit me koronavirus. Sipas drejtoreshës Ajazaj –Berisha, kohëve të fundit kanë pasur raste që u kanë ardhur për herë të dytë, e madje disa prej rasteve duhet edhe të spitalizohen. “Po, […]

Zemaj: s’ do të ketë lirim të masave, ata që shkelin ligjin të dënohen


[ad_1] Ministri në detyrë i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka thënë se vaksinat antiCOVID pritet të arrijnë në Kosovë në muajin shkurt. Zemaj ka shtuar se janë duke punuar intensivisht në këtë aspekt. “Jemi duke punuar intensivisht, e mira është që kemi siguruar zinxhirin e ftohjes, dhe sigurisht që vaksinat e para pritet të arrijnë në […]

FSShK kërkon që të miratohet buxheti për vitin 2021, mosvotimi mund të sjell pakënaqësi te punëtorët shëndetësor


[ad_1] Federata e Sindikatave të Shëndetësisë së Kosovës kanë kërkuar nga ushtruesja e detyrës së presidentës së Kosovës, Vjosa Osmani, që kjo e fundit të kërkojë nga partitë politike që të sigurojnë vota për miratimin e buxhetit për vitin 2021. Buxheti në fjalë parasheh shtesa për punëtorët shëndetësor. me anë të një komunikate, ata kanë […]

Kërkohen ndëshkime financiare për deputetët që s’ votojnë kur janë në seancë


[ad_1] Kuvendi i Kosovës këtë legjislaturë po vazhdon të ballafaqohet me mungesë të kuorumit për votimin e ligjeve dhe rezolutave të shumta. Mosmarrja pjesë në votim të deputetëve të Kuvendit të Kosovës, është shndërruar në praktikë për këtë legjislaturë, e që ka ndikuar të grumbullohen pika të rendit të ditës që nga muaji gusht. Organizatat […]

Përpjekja për ‘marrëveshje’ për presidentin ka synim zgjatjen e mandatit për qeverinë Hoti


[ad_1] Lëvizja Vetëvendosje s’ pritet të marrë pjesë në takimin e javës së ardhshme të  paralajmëruar nga kreu i LDK-së për çështjen e presidentit. Zëdhënësi i Lëvizjes Vetëvendosje, Përparim Kryeziu në një prononcim për KALLXO.com ka thënë që një përpjekje e tillë është vetëm për t’ia vazhduar mandatin qeverisë Hoti. “Pozita e presidentit s’ është […]

Me kusht që partitë pranojnë, javën e ardhshme mbahet takimi për postin e presidentit


[ad_1] Lideri i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Isa Mustafa, është shprehur i gatshëm që t’u bëjë ftesë subjekteve politike për të diskutuar për postin e presidentit. Mustafa në TV Klan Kosova deklaroi se takimi për çështjen e presidentit mund të ndodhë javën e ardhshme, Me kusht që, sipas tij, partitë politike shprehin gatishmërinë për […]

Të enjtën pritet publikimi i rezultateve përfundimtare për Podujevë e Mitrovicë të Veriut


[ad_1] Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka mbajtur mbledhje, ndërsa kryetarja e KQZ-së, Valdete Daka ka thënë se beson që të enjten do të shpallen rezultat përfundimtare të zgjedhjeve të mbajtura në Podujevë dhe Mitrovicë të Veriut. “Besoj që nesër fillon numërimi i votave me kusht, dhe rezultatet përfundimtare të dalin të enjten”, tha Daka. Ajo […]

Rezultati i Podujevës i pakënaqshëm, duhet bërë analiza për t`i parë problemet


[ad_1] Pas mbledhjes së kryesisë së LDK-së, shefi i grupit parlamentar të kësaj partie ka thënë që në këtë mbledhje kanë diskutuar Ligjin për Rimëkëmbjen Ekonomike. “Temë e diskutimit ishte çështja e ligjit për rimëkëmbje ekonomike, po shpresojmë që brenda javës ky ligj do të kaloj”, tha Gashi. I pyetur Me kusht që është diskutuar […]

PZAP: Deri tani s’ kemi pranuar ankesa për zgjedhjet në Podujevë dhe Mitrovicë të Veriut


[ad_1] Asnjë nga partitë politike deri më tani s’ ka paraqitur ndonjë ankesë rreth procesit zgjedhor në Komunën e Podujevës dhe Mitrovicës së Veriut. Këtë ka konfirmuar kryesuesi i Panelit Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa, Mulë Desku. “deri më tani s’ kemi pranuar asnjë ankesë nga asnjë subjekt politik”, deklaroi Desku. Ai tha se në […]

“Partitë politike në rend të parë kanë interesat klanore e individuale”


[ad_1] Në kohën kur po pritet një tryezë e përbashkët mes partive politike lidhur më çështjen e presidentit, analisti politik Faton Abdullahu , thotë se beson që do të ketë marrëveshje ndërmjet palëve. “Do të arrihet një marrëveshje mes partive politike për presidentin meqenëse përndryshe duhet të shkohet në zgjedhje. Ndërkohë që ma thotë mendja […]

Bekim Jashari thotë se po mendon të krijojë parti, tregon Po qe se ka zhvilluar biseda për postin e presidentit


[ad_1] Kryetari i Komunës së Skenderajt, Bekim Jashari, thotë se vitin e ardhshëm ai do të kërkojë edhe një mandat në krye të kësaj komune. Por s’ dihet Po qe se do të jetë sërish kandidat i pavarur pasi ai thotë se po mendon krijimin e një subjekti të ri politik. “Unë do e shpalli […]

Informacionet për dorëheqjen e kryeministrit, të pavërteta


[ad_1] Lajmi që qarkulloi mbrëmë se kryeministri Avdullah Hoti ka menduar të ofroj dorëheqje janë demantuar sot me anë të një komunikate për media nga Zyra e Kryeministrit të Kosovës. Në komunikatë thuhet se kryeministri Hoti ka kërkuar nga partitë parlamentare që të gjejnë zgjidhje për çështjen e presidentit ose të dakordohen për zgjedhje, por […]

Shtohen zërat brenda PDK-së që e duan postin e presidentit – Hoxha: Është e udhës që ne ta kemi presidentin


[ad_1] Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Sejdi Hoxha ka folur për çështjen e presidentit, temë kjo e hapur nga të gjitha partitë politike në vend. Ai ka rikonfirmuar qëndrimin e shefit të tij në parti, Enver Hoxhaj, se presidenti duhet të propozohet nga PDK-ja. “PDK-ja i mirëpret të gjitha kandidaturat e mundshme për […]

Abrashi kritikon partitë që s’ po e votojnë Ligjin për Rimëkëmbje Ekonomike: Si kurrë më parë kërkohet unitet!


[ad_1] Deputeti i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Gazmend Abrashi, ka kritikuar deputetët dhe partitë politike, që s’ po e mbështesin Ligjin për Rimëkëmbje Ekonomike, shkruan Gazeta Blic. Abrashi ka thënë se qytetarëve dhe bizneseve, iu duhet unitet si kurrë më parë nga spektri politik i Kosovës. Madje, sipas Abrashit, anëtarët e Komisionit për Buxhet […]

Arbërie Nagavci: LDK-ja po tenton ta zgjedhë presidentin me institucione jolegjitime!


[ad_1] Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa, ka dekalruar se çështja e Presidentit duhet të zgjidhet pa shkuar në zgjedhje. Pas kësaj deklarate ka ardhur edhe një reagim nga Lëvizja Vetëvendosje . Deputetja e VV-së, njëherësh nëkryetare e Kuvendit nga kjo parti, Arbërie Nagavci, ka deklaruar për “Gazeta Blic” se diçka e tillë është e pritshme […]

Javën tjetër takohemi për çështjen e Presidentit


[ad_1] Kreu i LDK-së, Isa Mustafa, ka folur para mediave pas takimit që ka pasur në Kuvend të Kosovës. Mustafa u ka thënë gazetarëve se pas shuarjes së grupit parlamentar Gjashtë Plus është takuar me deputetët që kanë mbetur pa grup parlamentar për të diskutuar për mundësinë e bashkëpunimit. Shefi i Lidhjes Demokratike ka folur […]

Policia e Kosovës sërish institucioni që qytetarët i besojnë më së shumti


[ad_1] Në çdo raport apo statistikë të publikuar nga institucionet vendore, që merren me hulumtimin e opinionit publik, Policia e Kosovës gjithmonë rezulton të jetë institucioni më i besueshëm në vend. Njësoj ka ndodhur edhe në raportin e fundit të publikuar nga Qendra Kosovare për Studimet të Sigurisë (QKSS). Sipas këtij raporti një pyetje e […]

Jozefina Topalli regjistron partinë e re


[ad_1] Partia e Jozefina Topallit, Lëvizja për Ndryshim regjistrohet në regjistrin e partive politike në Gjykatën e Tiranës. Grupi nismëtar i Lëvizjes për Ndryshim përbëhet nga Jozefina Topalli, Adela Kryqziu, Evald Serriqi dhe Najada Selmani. Ne vendimin e gjykatës thuhet se, “Partia ‘Lëvizja për Ndryshim’ është një organizatë politike e pavarur, e ndërtuar si bashkim […]

Zgjedhjet në Podujevë, Albin Kurti mban sot konferencë


[ad_1] Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, bashkë me kandidatin e kësaj partie për kryetar të Podujevës, Shpejtim Bulliqin, sot do të mbajnë një konferencë për media, shkruan Gazeta Blic. Konferenca do të mbahet në sheshin “Ali Ajeti” në Podujevë, është bërë e ditur në një njoftim për media.“Kandidati i Vetëvendosje për kryetar të Podujevës, […]

Zgjedhjet në Podujevë, nesër fillon fushata zgjedhore


[ad_1] Partitë politike nesër do të nisin edhe zyrtarisht fushatën pesë ditore për të parin e komunës së Podujevës. Nexhmi Rudari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Shpejtim Bulliqi i Lëvizjes Vetëvendosje dhe Naim Fetahu i Partisë Demokratike të Kosovës janë në garë që të marrin mandatin afatshkurtër deri në zgjedhjet e ardhshme komunale 2021. Javë […]

Partitë politike moren goditje nga arrestimet e Speciales


[ad_1] Arrestimet e ish-krerëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës nga Gjykata Speciale, të cilët që prej pasluftës kanë mbajtur poste të rëndësishme në institucionet e Kosovës, po konsiderohen goditje për politikën kosovare. Disa prej subjekteve politike janë pa figurat kyçe, prej javës së parë të nëntorit kur hetuesit e Speciales arrestuan Kadri Veselin që mbante […]

Dauti për vëllain: Na duhet një president burrështetas, Ramushi i duhuri


[ad_1] Shefi i grupit parlamentar të AAK-së, Daut Haradinaj, deklaroi se s’ sheh opsion tjetër për postin e presidentit përveç vëllait të tij dhe njëkohësisht kreut të partisë Ramush Haradinaj. “Ne e kemi bërë një opsion dhe që besojmë se është i mirë. Kemi vlerësuar se president duhet të jetë një burrështetas, siç ishte rasti […]

Komuna e Prishtinës kryen edhe hapin e radhës për pagesat prej 50 eurosh për të infektuarit me koronavirus


[ad_1] Komuna e Prishtinës tashmë ka kryer edhe hapin e radhës të nevojshëm për pagesën prej 50 eurosh për të infektuarit me koronavirus. Këtë e ka bërë të ditur vetë kreu i kryeqytetit, Shpend Ahmeti, me anë të një postimi në rrjetin social “Facebook”, përcjell GazetaBlic. Mes tjerash, ai ka shpalosur edhe kronologjinë sesi duhet […]

Shpend Ahmeti tregon kur merret vendimi për ndarjen e 50 eurove për të prekurit nga COVID-19


[ad_1] Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, ka njoftuar se vendimi për dhënie nga 50 euro si ndihmë për personat e prekur me COVID-19 do merret në javën e ardhshme. Ahmeti ka thënë se do bisedohet akoma për kriteret, ndërsa për pensionistë do japim 100 euro ndihmë. “Sot, në takim me partitë politike në […]

Ambasadori amerikan i Kosovës dhe ai i Shqipërisë, në hapjen e konferencës “Diaspora Flet”


[ad_1] Ish-presidentaj e Kosovës, Atifete Jahjaga, ka biseduar me ambasadorët amerikanë rreth rëndësisë së diasporës shqiptare. E Premte, 20 Nëntor 2020 – 11:50 albinfo.ch Ish-presidentja Atifete Jahjaga ka hapur konferencën “Diaspora Flet 2020”, ku pjesëmarrës ishin edhe dy ambasadorët amerikanë të Kosovës dhe Shqipërisë, Philip Kosnett dhe Yuri Kim, transmeton albinfo.ch. Aty u zhvillua një […]

SHBA-ja kurrë s’ do të heqë dorë nga Kosova


[ad_1] Maratonë diskutimesh, propozime dhe reflektime mbi angazhimin e diasporës nga profesionistë shqiptarë kudo në botë përmbyllën ditën e parë të konferencës Diaspora Flet 2020. Hapja zyrtare u zhvillua me një bisedim të përqendruar nga ish-presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga dhe u përmbyll me një debat interaktiv, në mes të dy ambasadorëve amerikanë në Kosovë […]

Kosnett: Amerika kurrë s’ do të heqë dorë nga Kosova


[ad_1] Maratonë diskutimesh, propozime dhe reflektime mbi angazhimin e diasporës nga profesionistë shqiptarë kudo në botë përmbyllën ditën e parë të konferencës Diaspora Flet 2020. Hapja zyrtare u zhvillua me një bisedim të përqendruar nga ish-Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga dhe u përmbyll me një debat interaktiv, në mes të dy Ambasadorëve amerikanë në Kosovë […]

E gjithë Zona Industriale e Prishtinës është e uzurpuar, këto prona kanë vlerë milionëshe


[ad_1] Autorit i emisionit “Drejtësia në Kosovë”, Kreshnik Gashi, ka thënë se Zona Industriale e Prishtinës në drejtim të Fushë-Kosovës është e uzurpuar dhe për të s’ është marrë ndonjë veprim tash e 20 vite. Gashi në debatin “Jeta në Komunë” ku u diskutua për pazaret milionëshe me prona tha se vlera e këtyre pronave […]

Opozita kërkon dorëheqjen e Zaevit


[ad_1] Partitë opozitare në Maqedoninë e Veriut kanë kërkuar që kryeministri, Zoran Zaev të mbajë përgjegjësinë për bllokimin që i ka bërë Bullgaria nisjes së bisedimeve për anëtarësimin e Shkupit në Bashkimin Evropian. Bullgaria vendosi veto në bisedimet mes Maqedonisë së Veriut dhe BE-së për shkak të mosmarrëveshjeve që ka me Shkupin zyrtar sa i […]

Shqiptarët në jetën politike në Austri


[ad_1] Integrim do të thotë edhe pjesëmarrje. Mjerisht, më shumë se sa faktorë, shqiptarët në Austri vazhdojnë të jenë aktorë pasivë të skenës politike dhe spektatorë të painteresuar për të kontribuar përmbajtësisht në jetën shoqërore në këtë shtet mik. Kjo u vërtetua edhe në zgjedhjet e 11 tetorit të këtij viti E Mërkurë, 11 Nëntor […]

Po akuzohet për ngacmim seksual, Numan Baliq thotë se rasti i tij është montuar nga politika


[ad_1] Në seancën e shqyrtimit të dytë, i akuzuari Numan Balic deklaroi se është plotësisht i pafajshëm për veprën penale që akuzohet dhe theksoi se kjo çështje është një shpifje ordinere dhe një skenarë i përgatitur nga vetë e dëmtuara. Prokuroria Themelore në Pejë, po e akuzon Numan Baliq se më 12 gusht të këtij […]

Projektligji për rimëkëmbje nesër del në seancë, a do t’i marrë votat në lexim të dytë


[ad_1] Të mërkurën Projektligji për rimëkëmbje ekonomike del në lexim të dytë në Kuvend. Pas shtatë tentimeve deputetët e Kuvendit të Kosovës arritën që ta kalojnë në lexim të parë projektligjin për rimëkëmbje ekonomike. Por që ky projektligj të vihet në funksion duhet që të  kalojë edhe në lexim të dytë. E këtë gjë Kuvendi […]

ja – e vetmja mundësi për shpëtimin e Qeverisë Hoti


[ad_1] Përfshirja e PDK-së në koalicionin qeverisës ose edhe mundësia që kjo parti të propozojë kandidatin për president të vendit pas dorëheqjes së Hashim Thaçit po shihet si skenar mjaft i mundshëm nga njohësit e çështjeve politike në vend. Diskutimit për çështjen e presidentit i ka paraprirë dorëheqja e Hashim Thaçit pas konfirmimit të aktakuzës […]

Hoti: Të merremi vesh për zgjedhjen e presidentit ose të shkojmë në zgjedhje


[ad_1] Kryeministri Avdullah Hoti deklaroi se zhvillimet e fundit me Gjykatën Speciale s’ nënkuptojnë që vendi duhet të shkojë në zgjedhje! Në këtë situatë kur vendi është me U.D te presidentit, Hoti thotë se shpreson që s’ do të shkojë gjatë dhe paralajmëroi se partitë politike do të ulen dhe të gjejnë një zgjidhje për […]

Specialja ka prekur figurat kyçe të skenës politike, të tregohet maturi


[ad_1] Kryeministri Avdulah Hoti deklaroi se zhvillimet e fundit me Gjykatën Speciale s’ nënkuptojnë që vendi duhet të shkojë në zgjedhje. Në një intervistë për Argument Plus kryeministri tha se kjo varet nga forcat politike në vend Po qe se mund të dakordohen për të gjetur një zgjidhje për te tejkaluar këtë situate të krijuar. […]

Osmani zhvillon takimin e parë si u.d. presidente me ambasadorët e Quintit-it dhe të Zyrës së BE-së


[ad_1] Ushtruesja e Detyrës së Presidentes, Vjosa Osmani, pasi mori këtë pozitë,  takoi sot shefin e Zyrës së BE-së, në Kosovë, Tomas Szunyog, si dhe ambasadorët e vendeve të Quint-it. Sipas një informate për medie, Osmani i informoi ambasadorët e Quint-it me zhvillimet e fundit politike në vend dhe rolin e saj si ushtruese e […]

​5 vjet nga ratifikimi i marrëveshjes së MSA-në në Kuvend


[ad_1] Deputetët e Kuvendit të Kosovës më 2 nëntor të vitit 2015, me shumicë votash ratifikuan me Marrëveshjen e MSA-së, në të cilën seancë partitë politike opozitare s’ morën pjesë në votim. Deputetët e Kuvendit të Kosovës me 86 vota pro miratuan ligjin që e mundëson zbatimin e Marrëveshjes së Stabilizim-Asociimit ndërmjet Kosovës dhe Bashkimit […]

Isufi për mundësinë e rrëzimit të Qeverisë: Çdo vendim i Gjykatës Kushtetuese duhet të pranohet


[ad_1] Nënkryetari i AAK-së, Ahmet Isufi, ka thënë se çdo vendim i Gjykatës Kushtetuese duhet të pranohet, pasi në këtë mënyrë rruhet kredibiliteti i gjykatës. Ai ka folur në Interaktiv në lidhje se mund të ketë një vendim të Kushtetutës në lidhje me rastin e deputetit Etem Arifi. “Është çështje e vendimit të Kushtetutës dhe […]

Këta janë tre kandidatët për kryetar të komunës së Podujevës


[ad_1] Komisioni Qendror i Zgjedhjeve me anë të një njoftimi bën të ditur se ka filluar periudha e aplikimit për certifikim të subjekteve politike (partitë politike; iniciativat qytetare; koalicionet; dhe kandidatët e pavarur) që duan të marrin pjesë në zgjedhjet e jashtëzakonshme për Kryetar Komunë në Mitrovicën e Veriut. Ky afat përfundon më 30 tetor, […]

Trump dhe Biden përplasen për COVID-19, racën, taksat…


[ad_1] Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, dhe ish-zëvendëspresidenti Joe Biden mbajtën debatin e fundit, në më pak se dy javë përpara zgjedhjeve të 3 nëntorit. Trump, i cili qëndron prapa në shumicën e sondazheve të opinionit, e mbrojti trajtimin e tij të pandemisë së koronavirusit, e cila ishte tema kryesore e debatit. Trump […]

Ferizaj, nëna raporton zhdukjen e dy vajzave pas dy muajve  


[ad_1] Autoritetet franceze thanë se kanë nisur operacione të reja, në lidhje me vrasjen e një mësuesi francez nga një islamist i dyshuar. Mësuesit të historisë, Samuel Paty, iu pre koka më 16 tetor, jashtë shkollës së tij në periferi të Parisit verior, nga një 18-vjeçar, i cili më pas u qëllua për vdekje nga […]

Policia në Francë zgjeron operacionet hetimore për vrasjen e mësuesit


[ad_1] Autoritetet franceze thanë se kanë nisur operacione të reja, në lidhje me vrasjen e një mësuesi francez nga një islamist i dyshuar. Mësuesit të historisë, Samuel Paty, iu pre koka më 16 tetor, jashtë shkollës së tij në periferi të Parisit verior, nga një 18-vjeçar, i cili më pas u qëllua për vdekje nga […]

Shqipëria miraton reformën e kodit zgjedhor


[ad_1] Kuvendi i Shqipërisë miratoi të hënën ndryshimet në ligjin zgjedhor, që synojnë të parandalojnë manipulimet me vota. Ky ka qenë kusht kryesor për Shqipërinë që të nisë negociatat për anëtarësim në Bashkimin Evropian. Ligjvënësit e pranishëm i votuan amendamentet me 97 vota për, 15 kundër dhe pesë abstenime. Ata po ashtu zgjodhën zyrtatë të […]

Si portalet partiake po mbushin zbrazëtinë në media


[ad_1] Nga titujt s’ e merr kurrë lajmin e plotë, por ato të japin një ide. Kështu ndodh me disa mbulime të garës presidenciale në SHBA kohët e fundit. Ja disa tituj që bëjnë përshtypje: “Lewis thotë se liberalët e çmendur të qyteteve po i bëjnë njerëzit në Minesota të votojnë për Trumpin.” “Bideni shkon […]

Familjet shqiptare po dëbohen nga forcat malazeze si pasojë e demarkacionit


[ad_1] Anëtari i Lëvizjes Vetëvendosje dhe gjithashtu ish-anëtari i Komisionit Shtetëror për Demarkacion, Ali Lajçi,  thotë se ka dëshmi për dëbimin e familjeve shqipat Ai ka publikuar disa fotografi ku shihen disa banorë të fshatit Llukë, afër pikës kufitare duke u larguar, pasi sipas tij, janë dëbuar nga forcat malazeze. Ai ka shkruar se sipas […]

error: Content is protected !!