Arsyet më të zakonshme qojnë drejt divorcit te çiftet e moshuara


[ad_1] Kur një çift i moshuar divorcohet, pas shumë vitesh martesë, zëra të ndryshëm fillojnë të qarkullojnë.  Zakonisht ka supozime se dikush po kalon një krizë të moshës së mesme ose se ka një të dashur, raporton Psychology Today. Një burrë komentoi për divorcin e tij me psikologen Kathy McCoy: “Unë jam i sigurt se […]

Presidenti ka sot ditëlindjen, surprizon bashkëshortja me mesazhin: Të dua si një adoleshente e dashuruar përjetësisht


[ad_1] Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi i ka surprizuar të gjithë me urimin që i ka bërë bashkëshortit të saj, Presidentit Ilir Meta i cili feston sot 52 vjetorin. me anë të një postimi në rrjetet shoqërore, teksa e quan dashurinë e jetës së saj, Kryemadhi e falënderon Metën për të gjitha sfidat e bukura […]

Kush është multimiliarderi me ngjyrë/ 6,6 miliardë dollarë pasuri


[ad_1] Me 22 fitore të Grammy, 140 milionë shitje albumesh dhe turne të panumërta botërore, Kanye West është një nga muzikantët më të mirë të të gjitha kohërave. Me një biznes veshjesh, ai është gjithashtu një nga personazhet e famshëm më të suksesshëm, tani është zyrtarisht personi më i pasur me ngjyrë në historinë e […]

Nga vetmia vijnë kreativiteti dhe inovacioni


[ad_1] Gjithnjë e më shumë studime të realizuara nga ekspertë sociologjie dhe psikologjie konfirmojnë se të qëndruarit vetëm është cilësi e mendjeve më brilante dhe kreative. Kështu shpjegohet arsyeja pse shumë liderë përfundojnë duke bërë një jetë të vetëm dhe se pjesa më e madhe e gjenive të historisë kanë bërë ‘zbulimin’ e tyre të […]

Fitoi 7 milionë dollarë me vetëm një intervistë. Cili është sekreti i Oprah Winfrey?


[ad_1] Intervista e Dukës dhe Dukeshës së Sussex, Harry dhe Meghan, me yllin e televizionit në Amerikë Oprah Winfrey, mesa duket do të komentohet edhe për shumë vite të tjera. akoma s’ është e qartë se kush do të preket nga rezultati i intervistës, por një gjë është e sigurt; fituese është Oprah! Sipas raporteve […]

Mjalti Më i Mirë i Shqipërisë – Llojet më të Njohura Sipas Zonave


[ad_1] Shqiptarëve u ngjit mjalti. Aq shumë sa po t’i referohemi shkrimeve të filozofit të njohur, Aristotelit, ilirët arrinin të bënin një verë të shkëlqyer prej tij. Procesi ka ngelur enigmatik, por Nëse i referohemi filozofit bëhej duke shtrydhur hojet e mjaltit diku para tre mijë vitesh dhe mund ta imagjinoni vetë se çfarë vere […]

​Zjarrfikësit kundër Buxhetit 2021, letër publike institucioneve shtetërore


[ad_1] Zjarrfikësit e Kosovës kanë reaguar pasi konsiderojnë se janë anashkaluar nga planifikimi i Buxhetit dhe ndarjet buxhetore për vitin 2021. Sindikata e Zjarrfikësve me këtë rast i është drejtuar me një letër publike të gjitha institucioneve shtetërore, përmes së cilës kërkon që të reflektojnë pozitivisht dhe zjarrfikësve t’ju epet prioritet ashtu siç e kanë […]

Si Të Përdorni Lëngun e Limonit Për Lëkurë të Butë dhe të Shëndetshme


[ad_1] Lëngu i Limonit është fantastik për shëndetin e gjithë organizmit përfshirë dhe shëndetin e lëkurës gjithashtu. Me kusht që konsumoni më shumë limon lëkura juaj do të marrë shkëlqimin e shëndetit. Limoni është i pasur me vitaminë C që mban larg rrudhat dhe hidraton lëkurën. Vitaminat dhe mineralet janë pasuria më e madhe që na […]

Sot është Dita Ndërkombëtare e të Drejtave të Njeriut


[ad_1] 10 dhjetori, në mbarë botën, shënon Ditën Ndërkombëtare të të Drejtave të Njeriut. Kjo ditë vjen si një përkujtim i përvjetshëm i Deklaratës për të Drejtat Universale të Njeriut, e cila u miratua në vitin 1948 nga Asambleja e Përgjithshme e OKB-së. Pas këtij akti, u ftuan të gjitha shtetet në botë që ta […]

Molliqaj: Kurti po rrenë, i bëjë ftesë t’i publikojë pagat në VV


[ad_1] Kryetari i PSD-së, Dardan Molliqaj në emisionin “Debat” të RTK-së e ka kritikuar ashpër liderin e VV-së, Albin Kurti dhe ish partinë e tij. Ai e ka quajtur ‘rrenë publike’ deklarimin e Kurtit se me largimin e grupit të Molliqajt nga VV-ja është zvogëluar pabarëzia sociale. “Është rrenë publike e Kurtit dhe kjo mund […]

​Fitoi mbi 20 miliardë në vit: 10 gjëra që s’ i dini për Pablo Escobar


[ad_1] Në këtë datë të vitit 1993, vetëm herët a vonë pas datëlindjes 44-të, krimineli më i fuqishëm në histori, mbreti kolumbian i kokainës Pablo Escobar, u vra. Janë të paktë ata që s’ dinë për historinë e Escobar, pasi ajo është treguar në disa raste me anë të librave të shumtë, filmave, serialeve… Megjithatë, […]

“Burdushi” kundërshton aktakuzën e cila e ngarkon për pasurim të kundërligjshëm


[ad_1] Në seancën e shqyrtimit të dytë, Hysri Peqani, i njohur si “Burdushi”, i cili nga ana e Prokurorisë Speciale po akuzohet për tri vepra penale, me anë të mbrojtësit të tij, avokatit gjakftohtësi Osmani, ka kundërshtuar të gjitha pikat e aktakuzës. Prokuroria Speciale “Burdushin” e akuzon për veprat penale ushtrim i kundërligjshëm i veprimtarisë […]

Bill Gates synon të vaksinojë gjithë botën kundër koronavirusit


[ad_1] Kreu i një prej prodhuesve më të mëdhenj të vaksinave në botë, kishte një problem. Adar Poonawalla, shefit ekzekutiv të Institutit të Serumit të Indisë, i duheshin 850 milion dollarë për gjithçka, nga flakonët, tek enët prej çeliku të pandryshkshme, në mënyrë që të niste të prodhonte dozat e vaksinës premtuese kundër koronavirusit për […]

s’ ka kuorum për votimin e Raportit Vjetor të “gjykatës së tenderëve” për vitin 2019


[ad_1] Kuvendi i Kosovës s’ ka pasur kuorum që ta votoj Raportin Vjetor të Organit Shqyrtues të Prokurimit për vitin 2019. Hekuran Murati, deputet i Lëvizjes Vetëvendosje, tha se s’ e mbështesin një raport të tillë. “Vlen të theksohet edhe tenderi 5 milionësh i përfolur i cili i është dhënë (kompanisë së) ministrit të po […]

Sezoni i Artë i Mjaltit të Ri Shqiptar – Tipet Dhe Llojet Me Vlera Më të Mira


Vlerat ushqyese të mjaltit janë të pazëvendësueshme për shëndetin dhe organizmin. Lëndinat dhe lulet e pafundme të Shqipërisë janë me famë pasi arrijnë vërtet të mundësojnë një mjaltë nga më cilësorët në Evropë. Mos harroni që mjalti i ri i bletërritësve shqiptarë, fillon të dalë në treg tani dhe deri në vjeshtë. AgroWeb.org ju këshillon […]

Ka dështuar të mbahet seanca ndaj “Burdushit”


[ad_1] Është anuluar seanca ndaj Hysri Peqanit i njohur si “Burdushi”, i cili akuzohet për veprat penale ushtrim i kundërligjshëm i veprimtarisë mjekësore, armëmbajtje pa leje dhe shpëlarje e parasë. Për KALLXO.com, zëdhënësja e Gjykatës, Mirlinda Gashi ka thënë se gjyqtari Arben Hoti i ka anuluar të gjitha seancat për këtë javë. andaj pamundësia e […]

Ese për 28 nëntorin


Ese për 28 nëntorin 28 Nëntori është dita më e ndritshme dhe më e rëndësishme e rilindjes sonë kombëtare, në gjithë historinë tonë. Më 28 Nëntor kur Ismail Qemali arriti në Vlorë së bashku me delegatët e Shqipërisë dhe të Kosovës, ku u mblodhën të gjithë përfaqësuesit e kombit shqipëtar. Duke kujtuar këtë çast I. […]

Katër drejtimet që Trump mund të ndjekë pas largimit nga Shtëpia e Bardhë


[ad_1] Donald Trump do t’i dorëzojë stafetën presidenciale Biden-it me 20 janar, ku zyrtarisht do të bashkohet me klubin ekskluziv të ish presidentëve të Shteteve të Bashkuara. Pyetja që shtrohet është, po pastaj? Çfarë do të bëhet me politikanin dhe manjatin e biznesit? Jimmy Carter për shembull, filloi të merrej me kauza humanitare, por Trump […]

Cila është pasuria e Joe Biden dhe sa do të paguhet si president i ShBA-së


[ad_1] Joe Biden mund të njihet për disa si një njeri i klasës së mesme, por presidenti i sapo zgjedhur i Shteteve të Bashkuara është në të vërtetë një milioner. Në fillim të fushatës së tij presidenciale këtë vit, Biden publikoi informacione mbi statusin financiar, i cili përfshin raporte tatimore në të dy nivelet shtetërore […]

Test zbavitës/ Tek cila derë do të dëshironit që të kalonit? Zgjidhni një numër dhe zbuloni të ardhmen tuaj


[ad_1] Ky është një kuiz i thjeshtë që po bën xhiron në internet dhe me sa duket zbulon mjaftueshëm për personalitetin tuaj, si dhe mund të të ndihmojë të parashikosh të ardhmen tënde. Po qe se jeni apo jo dikush që beson në psikologji, horoskopë, apo edhe në parashikimet e Nostradamus për të ardhmen, mendojmë […]

Komuna e Mamushës me para publike shtroi me kubëza oborrin e një shtëpie


[ad_1] I ftuar në serinë e debateve “Jeta në Komunë” kryetari Mamushës, Abdylhadi Krasniç, ka thënë se s’ kishte dhënë premtime të mëdha, “se e kemi ditë kaçikun sa e kemi”. Ai tha se premtimet e tij kishin të bënin me ujin e pijshëm, arsimin, shëndetësinë dhe pastërtinë. Raporti i Auditorit për vitin financiar për […]

Kryetari i Komunës që i mbajti premtimet


[ad_1] Në emisionin “Jeta në Komunë” me kryetarin e Komunës së Hanit të Elezit, Rufki Suma, u diskutua për realizimin ose jo të premtimeve të dhëna në zgjedhjet elektorale. Kryetari kishte premtuar se do të regjistronte pronën në emër të përbashkët me gruan e tij dhe këtë e ka bërë. “Deri para dy-tre viteve kanë […]

Rrëfimi i Kadri Shalës për skandalin e 2 milionëve


[ad_1] Pasditen e së mërkurës së javës së kaluar, përmes një konference të jashtëzakonshme për media, ministrja e financave Hykmete Bajrami njoftoi opinionin për një vjedhje jo të zakonshme, ajo kumtoi lajmin se thesarit të shtetit i ishin “avulluar”, më tepër se 2 milion euro. Pa dhënë shumë detaje ministrja tregoi se bëhej fjalë për […]

Afera e vjedhjes së 2 milionë eurove, fjalët e para të Kadri Shalës në Gjykatë


[ad_1] Prokuroria Speciale e Kosovës ka arritur ta dërgojë para Gjykatës edhe personin e dytë për të cilin ka dyshim të bazuar se është pjesë e “avullimit” të 2 milionë e 77 mijë eurove nga Thesari i shtetit. Sipas vendimit të Gjykatës, të siguruar  nga KALLXO.com, Kadri Shala pasi ka dëgjuar kërkesën e Prokurorisë për […]

Rrjeti i shpëlarjes së parave që shpëtoi me dënime me kusht


[ad_1] Prokuroria e Shtetit dhe organet e ndjekjes në Kosovë në vazhdimësi kanë dështuar në hulumtimin dhe zbulimin e prejardhjes së pasurisë së përfituar nga aktiviteti kriminal. Raportet e Prokurorisë së Shtetit tregojnë se në mes viteve 2013 dhe 2020 për shpërlarje të parave janë hetuar vetëm 482 persona, ndërsa vetmë 8 persona janë dënuar […]

AGK ndan çmimet për çrrënjosjen e varfërisë


[ad_1] Në një manifestim duke respektuar masat kundër COVID-19, Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës, në bashkëpunim me Ekipin e OKB-së së Kosovës kanë shënuar sot Ditën Ndërkombëtare për Zhdukjen e Varfërisë në kudër të së cilës ka ndarë çmime për gazetarët për çrrënjosjen e varfërisë. Kryetarja e Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës, Gentiana Begolli ka […]

U.d. drejtori i ri i ATK-së me 70 mijë euro borxhe


[ad_1] Nga sot në krye të Administratës Tatimore të Kosovës përkohësisht do të jetë Ekrem Hysenaj. Ai u emërua ushtrues detyre i drejtorit të përgjithshëm të ATK-së me vendim të Qeverisë pak pas vendimit për shkarkimin e Ilir Murtezajt nga kjo pozitë. Hysenaj para kësaj pozite mbante pozitën e drejtorit të Departamentit për Modernizim, Planifikim […]

Caktohet seanca gjyqësore ndaj “Burdushit”


[ad_1] Gjykata e Prishtinës ka caktuar seancën gjyqësore ndaj Hysni Peqani i njohur si “Burdushi”, i cili nga ana e prokurorisë Speciale po akuzohet për tri vepra penale. Për KALLXO.com gjykatësi i rastit Arben Hoti, ka thënë se seanca fillestare në këtë rast do të mbahet më 30 tetor. Prokuroria Speciale e Kosovës ka ngritur […]

Pasuria e miliarderëve u rrit për 27 për qind gjatë pandemisë


[ad_1] Miliarderët kanë përjetuar rritje rekorde të pasurisë së tyre gjatë pandemisë, teksa shefat ekzekutivë të teknologjive kanë fituar më së shumti. Personat më të pasur në botë kanë regjistruar rritje prej 27.5 për qind apo 10.2 trilionë dollarë amerikanë pasuri, nga prilli deri në korrik të këtij viti, bazuar në një raport të bankës […]

Gjykata Kushtetuese vendosi për pasurinë e ‘Burdushit’


[ad_1] Prokuroria Speciale e Kosovës ka ngritur aktakuzë për tri vepra penale ndaj Hysri Peqanit, të njohur si “Burdushi”. Ushtrim i kundërligjshëm i veprimtarisë mjekësore, armëmbajtja pa leje dhe shpërlarja e parasë janë veprat penale për të cilat Prokuroria Speciale po e akuzon “Burdushin”. Gjatë procedurës hetimore, që kishte filluar nga Prokuroria e Prizrenit, Gjykata […]

Së shpejti nis gjyqi ndaj “Burdushit”


[ad_1] Hysni Peqani i njohur si “Burdushi”, i cili nga ana e prokurorisë Speciale po akuzohet për tri vepra penale, së shpejti pritet të dalë para Gjykatës. Rastin e tij do të gjykohet në Gjykatën e Prishtinës, përkatësisht nga Departamenti Special dhe procesi do të udhëhiqet nga Arben Hoti. KALLXO.com nga zyra e gjykatësit Hoti, […]

Promovohet diversiteti kulturor i Kosovës në ‘Ditët e Trashëgimisë Evropiane’


[ad_1] Në hapësirat e Parkut Arkeologjik  “Ulpiana” u promovua sot pasuria e trashëgimisë kulturore të  Kosovës. Në kuadër të “Ditëve të Trashëgimisë Kulturore Evropiane” u ekspozuan dhe u promovua me anë të një ekspozite trashëgimia arkeologjike dhe veshjet tradicionale të Kosovës. Kryeministri Avdullah Hoti i cili mori pjesë në këtë ndodhi ka shkruar në Facebook […]

Pas raportimit të KALLXO.com, ATK e dërgon në Anti Korrupsion zyrtarin e saj


[ad_1] Divizioni i Standardeve Profesionale në Administratën Tatimore të Kosovës e ka dërguar në Agjencinë Kundër Korrupsion, zyrtarin Burim Troni, pas raportimit të KALLXO.com, në lidhje me dyshimet për mos deklarimin e tre bizneseve dhe dyshimet për konflikt interesi. Këtë e kanë bërë të ditur Standardet Profesionale në ATK. “Zyra e Standardeve Profesionale në Administratën […]

Skënder Brataj “i shkruan” koronavirusit: Kërkove me çdo kusht trupin tim, por humbe


Pasi arriti të mposhtë koronavirusin, Drejtori i Urgjencës Kombëtare Skënder Breataj i ka “shkruar” një mesazh virusit të padukshëm, ku i thotë se e humbi betejën. Brataj thotë se koronavirusi, në mënyrë të pabesë kërkoi që ti marrë frymën, por nuk ia doli. Reagimi i Skender Bratajt Për herë të parë u kënaqa pa masë […]

error: Content is protected !!