Ja si funksionon sigurimi shëndetësor në Gjermani


Sigurimi shëndetësor i parashikuar me ligj mbulon rreth 85 % të popullsisë së Gjermanisë. Rreth 10% e popullsisë është e mbuluar nga sigurimi shëndetësor privat, me nëpunës civilë dhe të vetëpunësuar duke bërë grupin më të madhë. .Pjesa tjetër (p.sh., ushtarët, policët, dhe të tjerët) janë të mbuluara nën regjime të veçanta. Imigrantët pa dokumente […]

Prishtinë – fillojnë të bëhen pagesat për qytetarët e prekur me koronavirus


[ad_1] Komuna e Prishtinës, ka njoftuar se ka filluar me ekzekutimin e mjeteve për të gjithë aplikuesit që kanë rezultuar pozitiv me COVID-19. Në njoftim thuhet se sot janë duke u ekzekutuar mjetet për 6 mijë e 705 aplikues. “Komuna e Prishtinës ka filluar me ekzekutimin e mjeteve për të gjithë aplikuesit që kanë rezultuar […]

Kryetari i Prishtinës tregon se kur fillon aplikimi për marrjen e 50 dhe 100 eurove për ata që janë prekur nga COVID-19


[ad_1] Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti ka bërë të ditur se që nga nesër ka mundësi që të hapet aplikimi online për të përfituar ndihmën prej 50 eurove për të gjithë ata persona që janë prekur nga COVID-19, si dhe 100 euro për pensionistët. Ahmeti me anë të një postimi në Facebook ka bërë të […]

Kapen mashtruesit nga Kosova që gënjenin pensionistët gjermanë


[ad_1] Autoritetet e sigurisë në Gjermani kanë arritur t’i identifikojnë disa kosovarë të cilën kanë mashtruar pensionistët gjermanë gjoja se ata do të fitonin në loto me kushtin që t’u japin atyre një shumë të caktuar parash. Krejt ky operacion i policisë gjermane dukuri në bashkëpunim me Policinë e Kosovës, e cila ndihmoi që të […]

Komuna e Mitrovicës ndihmon qytetarët e infektuar me koronavirus me nga 50 euro


[ad_1] Komuna e Mitrovicës ka marrë vendim që t’i ndihmojë qytetarët e infektuar me koronavirus me nga 50 euro. Vendimi është marrë sot në Kuvendin Komunal të Mitrovicës, ndërsa lajmin e ka bërë të ditur Donjet Bislimi nga radhët e Partisë Demokratike të Kosovës. “Sot në seancën e rregullt të Kuvendit Komunal, me propozimin tonë […]

Lajm i mirë: Komuna e Mitrovicës vendos të ndajë nga 50 euro për të infektuarit me Covid


[ad_1] Qytetarët e Mitrovicës, të cilët infektohen me koronavirus do t’i marrin nga 50 euro. Vendimi është marrë sot në Kuvendin Komunal të Mitrovicës, ndërsa lajmin e ka bërë të ditur Donjet Bislimi nga radhët e Partisë Demokratike të Kosovës. Sot në seancën e rregullt të Kuvendit Komunal, me propozimin tonë dhe përkrahje nga të […]

Miratohet vendimi, qytetarët e Prishtinës me koronavirus do të marrin nga 50 euro – pensionistët nga 100


[ad_1] Kuvendi Komunal i Prishtinës ka miratuar vendimin që qytetarët e saj nën moshën 65-vjeçare të infektuar me coronavirus të marrin nga 50 euro ndihmë, ndërsa pensionistët të marrin nga 100 euro. Kështu ka bërë të ditur nënkryetari i Komunës së Prishtinës, Muhedin Nushi. “Përfitues do të jenë 13 mijë e 648 raste persona që […]

Komuna e Prishtinës merr vendim të ndihmojë të prekurit me Covid-19 me nga 50 euro


[ad_1] Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti thotë se ka udhëzuar drejtorin e shëndetësisë për fillimin e procedurave të prokurimit rreth barnave që mjekët po pëshkruajnë për Covid-19 po që s’ ofrohen nga sistemi shëndetësor. Ahmeti shkruan se këto barna do mbulojnë rreth 8,000 pacientë me simptoma më pak të theksuara, përcjellë Gazeta Blic. I pari […]

Klinika Digjitale – shërbimi i sigurt gjatë pandemisë


[ad_1] Rreziku nga COVID-19 për shëndetin dhe jetën e qytetarëve është në rritje, andaj të gjithë duhet mobilizuar dhe japim kontributin tonë për të fituar betejën me pandeminë COVID-19. Për shkak të kërkesave të shtuara për shërbimet e Klinikës Digjitale, Bordi i Klinikës Digjitale ka vendosur të shtoj kapacitetet e saj dhe është i përkushtuar […]

Dosja e Prokurorisë – Tetë kosovarë mashtruan pensionistët në Gjermani, dyshohet se përfituan rreth 500 mijë euro


[ad_1] Prokuroria Speciale ka kërkuar nga Gjykata e Prishtinë caktimin e masës së paraburgimit ndaj tetë personave të dyshuar se mashtruan shtetasit gjerman, duke i nxitur që të iu dërgojnë atyre, shuma të të hollave deri në 100 mijë euro. Të dyshuarit A. K., L. B., K. B., F. G., A. S., E. Z., H. […]

Kanë të rinjtë në mendje vetëm party?


[ad_1] Një studim i ri tregon, se sa e ka ndryshuar Corona jetën e të rinjve. Ai kundërshton klishetë e njohura, se rinia kërkon vetëm të festojë dhe se po përhap Coronën. Studiuesit paralajmërojnë madje nga stigmatizimi. Kur në verë u rritën infektimet, u vendosën në fokus të opinionit të rinjtë. përderisa ndryshe si u […]

Vetëm dy banorë në fshat, por të dy e mbajnë maskën!


[ad_1] Ata janë banorët e vetëm të një fshati të vogël italian, por të dy pensionistët s’ kanë ndërmend të rrezikojnë kur bëhet fjalë për zbatimin e rregullave kundër përhapjes së koronavirusit. Giovanni Carilli dhe Giampiero Nobili mbajnë çdo ditë maskën e fytyrës kur takohen dhe theksojnë se gjithmonë qëndrojnë të paktën një metër larg […]

Ministria shtyn afatin e lajmërimit për pensionistët


[ad_1] Ministria e Punës dhe Mirëqenies Sociale ka njoftuar të gjithë pensionistët, duke përfshirë edhe përfituesit e skemave të kategorive të luftës, se është shtyrë afati për lajmërim, deri më 31 dhjetor 2020. Sipas njoftimit, shtyerja e afatit vlen për të gjithë pensionistët të cilët kanë qenë të obliguar të lajmërohen nga muaji mars 2020, […]

error: Content is protected !!