Koha kur shkoni të flini zbulon shumë për personalitetin tuaj


[ad_1] Çfarë thotë koha kur shkoni të flini për personalitetin tuaj? A jeni rebel apo punëtor i palodhur? Shkenca ka treguar se njerëzit që ndjekin planet rutinë të gjumit gjatë natës janë ndër njerëzit më produktivë dhe më të suksesshëm. Ata zgjohen në të njëjtën kohë çdo ditë, hanë mëngjes, bëjnë detyrat e shtëpisë dhe […]

Arsyeja pse disa njerëz na tërheqin si magnet


[ad_1] A keni menduar ndonjëherë se cilat janë arsyet pse na tërheqin njerëz të caktuar ndërsa s’ i vërejmë të tjerët? Secili prej nesh ka menduar një herë në jetën e tij pse na tërheqin njerëz të caktuar dhe pse ndiejmë emocione ndaj tyre që në shikimin dhe takimin e parë. Thjesht, ato përmbajnë atribute […]

“Udhëtimi nëpër internet” projekt për sigurinë e fëmijëve në internet


[ad_1] Të shtunën në emisionin “Familja Jonë”, është diskutuar për sigurinë e fëmijëve në internet, në fokus të veçantë kanë qenë të vegjëlit. Viti i pandemisë, ka bërë që fëmijët të jenë më të ekspozuar në internet dhe në rrjete shoqërore, për shkak të mësimeve online. CIPOF së bashku me organizatën GIZ, në kuadër të […]

Studimi: Njerëzit me prirje ekstremiste e kanë më të zorshme të zgjidhin detyra komplekse mendore


[ad_1] Truri ynë përmban disa konture për ideologjitë me të cilat vendosim të jetojmë, sipas një studimi, i cili ka sugjeruar se njerëzit që përqafojnë qasje ekstreme kanë prirje të performojnë shumë dobët në detyra të vështira mendore. Hulumtuesit nga Universiteti i Cambridge-it u munduan të vlerësonin Po qe se kishte dispozita kognitive – dallime […]

Test personaliteti: Mënyra se si e mbledh dorën grusht, tregon diçka të veçantë për ty


[ad_1] Varianti A Ke një personalitet të ndjeshëm dhe një imagjinatë të fortë. Do të ndihesh i mbrojtur dhe i trajtuar me sinqeritet. Të pëlqen të ndihmosh njerëz, je entuziast, emeton energji, je person kurioz, aventurier dhe argëtues. Ndonjëherë ke dëshirë të bësh pjesë në një grup, të të njohin e të pranojnë. Kjo është […]

Test personaliteti: Zbuloni se çfarë tregon forma e buzëve për tipin tuaj


[ad_1] Secili prej nesh është unik dhe ka karakteristika dalluese. Përsosmëria është padyshim një mit dhe në këtë pikë a s’ është bukuria e gjërave në papërsosmëritë e tyre? Fytyrat tona zbulojnë shumë për personalitetet tona dhe zbulojnë si cilësitë, ashtu edhe të metat tona. Me kusht që jeni kurioz të dini më shumë dhe […]

Si ndikon pozicioni i gjumit në shëndet


[ad_1] Sa herë shtriheni në shtrat për të bërë një sy gjumë me siguri e mendoni se si do të flini, në shpinë, në krah apo në bark? Pavarësisht se shkencërisht s’ ka lidhje të forta të pozicioneve të gjumit me problemet si dhimbja e shpinës, gërhitja, personaliteti apo sa shpesh zgjoheni gjatë natës, megjithatë […]

7 fakte se personaliteti juaj i frikëson të tjerët


[ad_1] Ndonjëherë mënyra si sillemi ose gjërat që themi mund t’i largojë njerëzit larg. Mund të jenë disa nga tiparet tuaja për të cilat s’ jeni krenar dhe doni të ndryshoni. Ose, përkundrazi, mund të jetë diçka që ju e shihni si pozitive, dhe arsyeja pse largon disa njerëz është mënyra se si ju perceptojnë. […]

Personaliteti i personit i cili lë duhanin ndryshon


[ad_1] Në një hulumtim shkencëtarët kanë konstatuar që te duhanxhinjtë janë të theksuara dy karakteristika – neurotizmi dhe impulsiviteti – të cilat qetësohen shumë pasi që t’i hedhim cigaret Përveç që vret, pretendojnë shkencëtarët, pirja e duhanit shkatërron edhe personalitetin tonë. Ju madje s’ mund të vini re ndryshime të humorit që i bëjnë të […]

Personat e dhunshëm, më të prirur të festojnë me armë gjatë festave


[ad_1] Shkruar nga Fisnik Dajakaj Kur jemi në prag të Vitit të Ri, padyshim se kudo mbizotëron atmosferë festive. Festimet që bëhen për nder të cdo fundviti janë të ndryshme, por te një pjesë e njerëzve, festimi me armë dhe me mjete piroteknike po del të jetë një sjellje e përseritshme. Sigurisht, festat me “zhurma” […]

Si do të ndryshojë jeta juaj (dhe s’ do të ndryshojë) pasi të merrni vaksinën e COVID-19


[ad_1] Punonjësit e kujdesit shëndetësor ishin njerëzit e parë në Shtetet e Bashkuara që morën dozat fillestare të vaksinës COVID-19. Tani që vaksina ka filluar të shumohet gradualisht përmes shoqërisë sonë të gjerë, çfarë do të thotë kjo për gjendjen aktuale të pandemisë? Fatkeqësisht, duke qenë se numrat po rriten në nivelet më të larta […]

Test/ Zbuloni karakterin duke zgjedhur një palë këpucë


[ad_1] Duke zgjedhur një këpucë mund të zbuloni detaje që tregojnë personalitetetin tuaj, shikojini këpucët më poshtë, zgjidhi njërën prej tyre dhe shihni çfarë personaliteti keni. A Ju jeni unik mbasi ju pëlqejnë gjërat e thjeshta në jetë. Ju pëlqen t’i mbani gjërat pikante, por edhe të kontrolluara mjaftueshëm që t’i riktheheni përsëri, Po qe […]

Sot është Dita Ndërkombëtare e të Drejtave të Njeriut


[ad_1] 10 dhjetori, në mbarë botën, shënon Ditën Ndërkombëtare të të Drejtave të Njeriut. Kjo ditë vjen si një përkujtim i përvjetshëm i Deklaratës për të Drejtat Universale të Njeriut, e cila u miratua në vitin 1948 nga Asambleja e Përgjithshme e OKB-së. Pas këtij akti, u ftuan të gjitha shtetet në botë që ta […]

Një test personaliteti i thjeshtë, zbulo se si njerëzit të shohin ty dhe kush je në realitet


[ad_1] Sot ju ftojmë të bëni një test personaliteti i thjeshtë por shumë i saktë. Ky test do të zbulojë disa fakte interesante për ju. Funksionon shumë mirë, Vetëm po të e bëni atë pa hile. A jeni gati? Instruksionet: Merrni një fletë dhe një laps. Shkruani 3 emra kafshësh në këtë rend: 1. Kafshën tuaj […]

Personaliteti dhe Shëndeti – Lidhja e Ngushtë Mes Tyre Rregullon Mirëqenien


[ad_1] Personaliteti ynë luan një rol shumë të rëndësishëm në përcaktimin e sjelljes dhe zakoneve të përditshme. Ky ndikim i ka shtyrë specialistët të zbulojnë Me kusht që personaliteti i njeriut luan rol edhe tek shëndeti i tij. Sipas tyre, çdo gjë ka lidhje me personalitetin, duke nisur që nga shpeshtësia e vizitave tek mjeku […]

Dymbëdhjetë filma që duhet t’i shikoni në dhjetor


[ad_1] Recesionisti Nicholas Barber ka zgjedhur 12 nga filmat më të mirë që do të dalin në muajin dhjetor duke përfshirë një animacion të ri të studios ‘Pixar’, vazhdimin e filmit  ‘Wonder Woman’ dhe filmin e fundit të ‘Chadwick Boseman’, shkruan BBC Culture. BBC rekomandon shikuesit t’i shikojnë këta filma të cilët do të transmetohen […]

Test personaliteti/ Cili nga këta fëmijë është vajzë? Përgjigjja juaj zbulon diçka të rëndësishme për veten tuaj


[ad_1] Shumica e testeve të personalitetit bazohen në imazhe dhe pyetje, të cilave kërkohet t’i përgjigjet secili nga ju që zgjedh të lexojë këtë artikull ose të marrë pjesë në test. Bazuar në përgjigjen tuaj, ne do të zbulojmë diçka të rëndësishme për personalitetin tuaj. Në foton e këtij testi shfaqen tre fëmijë, por cili […]

6 llojet e kimisë romantike dhe çfarë nënkuptojnë ato për lidhjen tuaj – Gazeta Tribuna


[ad_1] Kimia është një masë shumë e rëndësishme e pajtueshmërisë që në të vërtetë përfshin gjashtë elementë të ndryshëm. Atëherë, çfarë është në të vërtetë kimia? “Kimia është një term mjaft i mjegullt”, thotë Dr. Van Kirk. “Kjo mund të nënkuptojë gjëra të ndryshme për njerëz të ndryshëm. Për mua, kjo ka të bëjë me […]

Personalitetet që krijon një fëmijë, Nëse rrahet gjatë fëmijërisë së tij


[ad_1] Si mendoni, çfarë personaliteti do të krijojë fëmiu juaj Nëse në fëmijërinë e hershme dhuna ka qenë pjesë e pa ndarë e jetës së tij? Si do të reagojë ai kur të bie në kontakt real me rrezikun nga një person tjetër, jashtë familjes? Shumë prindër e zgjedhin udhën e dhunës kur fëmija i […]

Shoqata e të burgosurve e quan të papranueshëm arrestimin e Jakup Krasniqit në kohën kur po numëroheshin votat në ShBA


[ad_1] Shoqata e ish të burgosurve politik të Kosovës ka reaguar pas arrestimit të djeshëm të ish-zëdhënësit të UÇK-së, Jakup Krasniqi. Sipas tyre kjo shoqatë i ka paralajmëruar si në fillim akterët vendor për pasojat që mund t`i ketë vendimi i Gjykatës Speciale. Sipas tyre mënyra e arrestimit të Krasniqit ka qenë e papranueshme dhe […]

Arsyet Përse Po Qajmë Më Shumë – Faktet Interesante Që duhet T’i Lexoni


[ad_1] Në këto kohë tepër skalitëse, njerëzit vërejnë se qajnë më shpesh se çdo herë tjetër dhe kjo s’ ka arsye përse të reflektojë një ndryshim në personalitet. Stresi prej koronavirusit godet në mënyra të ndryshme: izolimi social, frika ndaj ekspozimit, humbja e një personi të dashur, shkollimi i fëmijëve online dhe mbi të gjitha […]

Të gjithë ikin prej tyre, femrat më të zorshme lindin në këto tre shenja


[ad_1] Gratë në këto tri shenja të zodiakut e kanë shumë të vështirë të krijojnë lidhje dashurie. Ato thjesht kanë një karakter të tillë që ua bën të vështirë mbijetesën në komunitet. Nëse doni dashuri për një jetë të tërë, do të jetë më e vështira, pothuajse e pamundur me to! Dashi Gratë në këtë […]

Test / Ajo çfarë shihni së pari zbulon anën e fshehtë të karakterit tuaj


[ad_1] Një test i thjeshtë personaliteti që zbulon diçka më shumë për karakterin tuaj dhe mënyrën se si lidheni me të tjerët. Në këtë periudhë të vështirë që po përjetojmë, lejojini vetes një relaks të vogël. Siç themi gjithmonë, këto teste s’ kanë asnjë të vërtetë absolute, ato janë lojëra të thjeshta. Për t’u shkëputur […]

Studimi i fundit: Rebelimi ndaj maskave lidhet me këtë çrregullim personaliteti


[ad_1] Shkencëtarët në Brazil e kanë lidhur rezistencën ndaj masave të sigurisë për COVID-19, të tilla si mbajtja e një maske, me tiparet e Çrregullimit të Personalitetit Anti-Social Studimi i tyre ishte i pari i këtij lloji në Amerikën Latine dhe anketoi mbi 1500 njerëz të moshës 18-73 vjeç. Duke përdorur një pyetësor, shkencëtarët kërkuan […]

Ka ngufatur dy pacientë, 10 vjet dëbim për kosovaren e sëmurë psikikisht


[ad_1] E akuzuara do të qëndrojë në një klinikë psikiatrike. Ajo pastaj duhet të largohet nga Zvicra për dhjetë vjet E Premte, 16 Tetor 2020 – 14:26 albinfo.ch Keystone Një kosovare, sot 21 vjeçe ka ngufatur në dy raste pacientët e tjerë në dy klinika psikiatrike. Këtë e ka bërë në mënyrë që t’i mundësohet […]

Stina kur keni lindur tregon diçka të bukur për shpirtin tuaj, zbulojeni


[ad_1] Shikoni stinën në të cilën keni lindur dhe zbuloni aspektet e bukura të shpirtit tuaj. Ata që kanë lindur në pranverë: I dëgjoni gjithmonë me dashuri të dashurit tuaj. Ju kënaqeni duke ndihmuar të tjerët. Ju jeni të vendosur ta bëni botën një vend më të mirë. Personaliteti juaj i hapur i kënaq të […]

Personalitetet që krijon një fëmijë, Me kusht që rrahet gjatë fëmijërisë së tij


[ad_1] Si mendoni, çfarë personaliteti do të krijojë fëmiu juaj Me kusht që në fëmijërinë e hershme dhuna ka qenë pjesë e pa ndarë e jetës së tij? Si do të reagojë ai kur të bie në kontakt real me rrezikun nga një person tjetër, jashtë familjes? Shumë prindër e zgjedhin udhën e dhunës kur […]

Gjakovë, pronari i furrës s’ kërkon kompensim nga i akuzuari për grabitje


[ad_1] L.H, pronar i një furre që ishte cak i grabitjes në Gjakovë, ka thënë se s’ dëshiron ta ndjekë penalisht të akuzuarin për këtë grabitje, e as s’ kërkon kompensim nga ai. Burri me inicialet S.S po akuzohet se më 22 shkurt të vitit 2019 kishte hyrë në furrën e bukës  i kamofluar me […]

error: Content is protected !!