A mund ta marrin kovid vaksinën shtatzënat?


A mund ta marrin kovid vaksinën shtatzënat? Shtatzënave duhet t’iu ofrohet kovid vaksina, por vendimin për t’u vaksinuar apo jo duhet ta marrë shtatzëna pas konsultimit me mjekun. Në disa vende (përfshirë Britaninë e Madhe) në kuadër të programit të vaksinimit po ftohen edhe grupmoshat më të reja dhe midis grave të ftuara mund të […]

Sa zgjat imuniteti nga vaksinimit kundër COVID-19?


[ad_1] Vaksinat kundër COVID-19 të prodhuara nga Pfizer dhe Moderna janë shumë të efektshme në parandalimin e rasteve me COVID dhe hulumtimet sugjerojnë se ato duhet të ruajnë efektivitetin e tyre me kalimin e kohës. Ajo që mbetet e paqartë, megjithatë, është saktësisht për sa kohë vaksinat parandalojnë COVID-19, Me kusht që mund të jenë […]

Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve: Mos merrni dozën e dytë Po qe se keni një reaksion alergjik


[ad_1] Megjithëse përpjekja e vaksinimit është përshëndetur me një sukses, janë raportuar një numër efektesh anësore gjatë vaksinimit. Janë raportuar efekte anësore tipike të vaksinës, të tilla si ënjtje dhe kruajtje në vendin e vaksinimit. Si të gjitha vaksinat, edhe me vaksinat anti-COVID gjithashtu e mundur të përjetoni një reaksion alergjik. Sipas Qendrave për Kontrollin […]

OBSH: Rriten infeksionet me koronavirus në shkallë globale


[ad_1] Organizata Botërore e Shëndetësisë thotë se për herë të parë në shtatë javë infeksionet e reja me koronavirus janë rritur globalisht. Zyrtarët shprehën shqetësimin se rastet mund të rriten ndjeshëm sërish.  Sipas OBSH-së rritja e rasteve ka ndodhur në katër rajone: në dy kontinentet Amerikane, në Mesdheun Lindor, Evropë dhe Azinë Juglindore. Sipas zyrtarëve […]

Shtëpia e Bardhë: Të tria vaksinat e miratuara, të efektshme, të padëmshme


[ad_1] Ekipi i Shtëpisë së Bardhë për reagimin ndaj COVID-it tha të premten se të gjitha vaksinat e miratuara kundër coronavirusit janë të efektshme dhe të parrezikshme dhe u bëri thirrje amerikanëve të bëjnë cilëndo vaksinë që u ofrohet në klinikën e tyre. Reagimi pason komentin e kryebashkiakut të Detroitit i cili u shpreh se […]

Mjeku Epidemiolog Shpjegon Efektet Anësore të Vaksinave


[ad_1] Mjeku epidemiolog Ilir Alimehmeti tregon se Farmakovigjilenca në Francë ka filluar të raportojë për efektet anësore të vaksinave AstraZeneca, Pfizer dhe Moderna. Sipas Alimehmetit organi zyrtar ANSM (Agence Nationale de Sécurité du Médicament), raportoi këtë të premte të dhënat e përditësuara për çdo vaksinë AstraZeneca (6-18 shkurt 2021): – 971 raste me reaksione të […]

Vaksina e Pfizer-BioNTech mund të jetë më pak efektive tek njerëzit me mbipeshë!


[ad_1] Vaksina e Pfizer-BioNTech mund të jetë më pak efektive tek njerëzit me mbipeshë, sugjerojnë të dhënat. Sipas The Guardian, studiuesit italianë kanë zbuluar se punonjësit e kujdesit shëndetësorë me mbipeshë prodhuan vetëm rreth gjysmën e sasisë së antitrupave në përgjigje të një doze të dytë të vaksinës, krahasuar me “njerëzit e shëndetshëm”. akoma është […]

Canada to receive 6.5 million Covid-19 vaccines by end of March


[ad_1] In a press briefing Friday, Trudeau repeated his expectation that every Canadian who wants a vaccine will receive one by September. Trudeau told reporters Canada had secured an additional two million doses of the AstraZeneca vaccine through Verity Pharmaceuticals and the Serum Institute of India. The first shipment of 500,000 vaccines is expected to […]

Your top questions about Covid-19 and vaccines


[ad_1] How long will immunity last after getting a Covid-19 vaccine? Vaccine transmission treatment & prevention work/life family What are the side effects of the vaccines? Some vaccine trial volunteers have reported feeling flu-like effects after getting the shots. Don’t freak out if this happens to you, health experts say. “These are immune responses, so […]

Studimet: Njerëzit që kanë kaluar koronavirusin duhet të marrin një dozë të vetme vaksine


[ad_1] Rreth 111 milion njerëz në botë – dhe ndoshta shumë të tjerë sëmundjet e të cilëve s’ u diagnostikuan kurrë – janë infektuar me coronavirus deri më tani. A duhet të vaksinohen akoma këta njerëz? Dy studime të reja i përgjigjen kësaj pyetjeje me një po të prerë. Në fakt, studimi sugjeron që për këta njerëz […]

North Korea Pfizer hack allegations: South Korean lawmaker and spy agency dispute Covid-19 claims


[ad_1] South Korean lawmaker Ha Tae-keung told reporters Tuesday that he and other members of the National Assembly Intelligence committee were briefed by the country’s spy agency about the alleged attack. Ha’s office confirmed the remarks to CNN on Wednesday. Later that morning, the National Intelligence Service (NIS) put out a statement rebutting Ha’s claims. […]

White House Covid-19 adviser says drop in US cases could be “misleading” in face of variants


[ad_1] Japan’s minister in charge of Covid-19 vaccinations, Taro Kano, speaks during a news conference in Tokyo on February 16, 2021. Kazuhiro Nogi/AFP via Getty Images   Japan will begin vaccinating its healthcare workers Wednesday with 40,000 doctors and nurses from 100 hospitals across the country receiving the Pfizer-BioNTech coronavirus vaccine, according to the head of […]

Japan begins vaccine rollout on Wednesday


[ad_1] Japan’s minister in charge of Covid-19 vaccinations, Taro Kano, speaks during a news conference in Tokyo on February 16, 2021. Kazuhiro Nogi/AFP via Getty Images   Japan will begin vaccinating its healthcare workers Wednesday with 40,000 doctors and nurses from 100 hospitals across the country receiving the Pfizer-BioNTech coronavirus vaccine, according to the head of […]

Pse është e mundur të dalim pozitivë për koronavirus edhe pas vaksinimit?


[ad_1] Vaksina kundër COVID-19 s’ siguron mbrojtje të plotë ose të menjëhershme, që do të thotë se akoma është e mundur të infektoheni dhe të dilni pozitiv për coronavirusin. Sipas Qendrës Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC), duhen disa ditë, deri në disa javë që vaksina të fillojë të tregojë efekt në trup. […]

Vaksinat janë shumë të sigurta, vlerëson rregullatori britanik i barnave


[ad_1] Vaksinat nga Pfizer-BioNTech dhe nga Oksford-AstraZeneca që iu jepen miliona njerëzve në Mbretërinë e Bashkuar nga Shërbimi Shëndetësorë Kombëtar janë jashtëzakonisht të sigurta, me disa efekte anësore të pritshme, vlerëson rregullatori britanik i barnave. Sipas BBC, përcjell Telegrafi, rregullatori vlerësoi raportet e sigurisë nga gati shtatë milionë doza të dhëna deri më 13 janar – […]

Pesë vaksinat anti-COVID: Krahasimi, dallimet dhe efikasiteti


[ad_1] Vaksinat anti-COVID u janë shpërndarë më shumë se tetë milionë njerëzve në Mbretërinë e Bashkuar që nga fillimi i muajit dhjetor. Që atëherë, dy lloje të tjera të vaksinave janë miratuar për shpërndarje masive në të tërë vendin, me dy të tjera që pritet të mbërrijnë së shpejti. Tutje, do t’i krahasojmë të pesë […]

Si Është Të Vaksinohesh Kundër Covid-19


[ad_1] Ky pa dyshim ka qenë një vit stresues, por lajmet në lidhje me vaksinat COVID-19 më në fund na kanë dhënë dritën e shpresës që kemi pritur. Sigurisht që jemi gjithashtu mjaft kuriozë të mësojmë se si trupat tanë mund të reagojnë ndaj kësaj vaksine, përse në fund të fundit s’ është një shkop […]

ndërsa virusi rritet fshehurazi, krijuesit e vaksinave rishikojnë planet e betejës


[ad_1] ndërsa coronavirusi merr forma të reja ngjitëse në të tërë botën, dy prodhues të ilaçeve raportuan se vaksinat e tyre, megjithëse janë akoma efektive, ofrojnë më pak mbrojtje ndaj një varianti dhe filluan rishikimin e planeve për të larguar një patogjen në zhvillim që ka vrarë më shumë se dy milion njerëz. Lajmet nga […]

Nga Siguria, Rezultatet Dhe Efektet Anësore – 8 Faktet Që duhet Të Dini Për Vaksinat


[ad_1] Si janë të përbëra vaksinat antiCovid? Ato kanë përbërje të ndryshme. Vaksinat Pfizer-BioNTech dhe Moderna janë vaksina me ARN mesazhere. AstraZeneca përdor metodën e vektorit viral. ARN mesazhere është një sekuencë bazash gjenetike të sintetizuara në laborator. Duke qenë një molekulë e paqëndrueshme, sekuenca e ARN kapsulohet në një nano-grimcë yndyre. duhet të ruhet […]

Vaksina Pfizer ka të ngjarë të funksionoj kundër varianteve të reja të koronavirusit


[ad_1] Provat e reja sugjerojnë se vaksina Pfizer-BioNTech kundër COVID-19 ka të ngjarë të jetë efektive kundër varianteve të coronavirusit të zbuluar në Mbretërinë e Bashkuar dhe Afrikën e Jugut. Të dy variantet përmbajnë një mutacion brenda proteinës spike, të quajtur mutacion N501Y, që mendohet të përmirësojë aftësinë e virusit për t’u lidhur me qelizat […]

Vaksina Pfizer ka të ngjarë të funksionoj kundër varianteve të reja të coronavirusit


[ad_1] Provat e reja sugjerojnë se vaksina Pfizer-BioNTech kundër COVID-19 ka të ngjarë të jetë efektive kundër varianteve të coronavirusit të zbuluar në Mbretërinë e Bashkuar dhe Afrikën e Jugut. Të dy variantet përmbajnë një mutacion brenda proteinës spike, të quajtur mutacion N501Y, që mendohet të përmirësojë aftësinë e virusit për t’u lidhur me qelizat […]

Rregullatori shëndetësor francez miraton vaksinën e Moderna


[ad_1] Rregullatori shëndetësor francez, Autoriteti i Lartë i Shëndetit (HAS), ka miratuar për përdorim vaksinën Moderna kundër koronavirusit. Ky miratim, sipas CNN, vjen pas miratimit të Agjencisë Evropiane të Barnave për përdorimin e vaksinës në fjalë. HAS vuri në dukje se Moderna ishte “vaksina e dytë në dispozicion për të luftuar coronavirusin në Francë” pas […]

Në SHBA fillojnë hetimet mbi vdekjen e mjekut që mori vaksinën e koronavirusit


[ad_1] Ekzaminuesi Mjekësor i Qarkut Miami-Dade po heton vdekjen e një mjeku disa javë pasi ai mori një vaksinë kundër COVID-19, sipas Darren Caprara, drejtori i operacioneve në zyrën e ekzaminuesit mjekësor. Sipas CNN, përcjell Telegrafi, Caprara tha se zyra e tij po punon me Departamentin e Shëndetësisë në Florida dhe Qendrat Amerikane për Kontrollin dhe […]

Si do të ndryshojë jeta juaj (dhe s’ do të ndryshojë) pasi të merrni vaksinën e COVID-19


[ad_1] Punonjësit e kujdesit shëndetësor ishin njerëzit e parë në Shtetet e Bashkuara që morën dozat fillestare të vaksinës COVID-19. Tani që vaksina ka filluar të shumohet gradualisht përmes shoqërisë sonë të gjerë, çfarë do të thotë kjo për gjendjen aktuale të pandemisë? Fatkeqësisht, duke qenë se numrat po rriten në nivelet më të larta […]

Italia dhe Spanja fillojnë me vaksinimet kundër koronavirusit


[ad_1] Pothuajse 10 muaj pasi u raportua rasti i parë i coronavirusit në Itali, vendi filloi të dielën vaksinimet e para kundër kësaj sëmundjeje. Sipas Reuters, tre punonjës shëndetësorë në spitalin Spallanzani të Romës u vaksinuan pak para orës 07:00 (GMT) me vaksinën e Pfizer-BioNTech, tha në një deklaratë komisioneri për epideminë, Domenico Arcuri. “Vaksina […]

Më shumë se 600 mijë njerëz në Mbretërinë e Bashkuar janë injektuar me dozat e para të vaksinës Pfizer-BioNTech


[ad_1] Më shumë se 600 mijë njerëz në Mbretërinë e Bashkuar janë injektuar me dozën e parë të vaksinës Pfizer-BioNTech, bazuar në deklaratën e lëshuar nga Departamenti i Shëndetit dhe Kujdesit Social. Sipas CNN, përcjell Telegrafi, të dhënat e fundit tregojnë se 613,933 persona u vaksinuan midis datës 8 dhe 20 dhjetorit. “Ne përputhje me […]

A shkakton infertilitet vaksina kundër Covid-19? Ja ç’thonë specialistët


[ad_1] Pas shqetësimit në rritje që shihej në platformat e rrjeteve sociale, se vaksina kundër Covid nga Pfizer-BioNTech, mund të shkaktojë infertilitet te gratë, specialistët thonë se këto pretendime janë të pavërteta. “Është një mit, është i pasaktë – s’ ka prova që mbështesin perceptimin e tyre”, tha Saad Omer, një specialist i vaksinave në […]

A ka prova se në të vërtetë vaksina anti-COVID shkakton infertilitet?


[ad_1] Vaksina Pfizer/BioNTech këtë javë filloi t’u jepet atyre që janë në rrezik nga coronavirusi në Mbretërinë e Bashkuar. Ndërkohë, platformat e rrjeteve sociale u përmbytën këtë javë me shqetësime në lidhje me një titull shqetësues që pretendonte se vaksina e coronavirusit nga Pfizer-BioNTech, mund të shkaktojë infertilitet te gratë. Por specialistët thonë se këto […]

Grupi i parë i vaksinave për COVID-19 të Pfizer/BioNTEch arrin në Kanada


[ad_1] Vaksinat e para për COVID-19 zbarkuan në tokën kanadeze të dielën, ka thënë kryeministri Justin Trudeau, dhe disa kanadezë pritet të zhveshin mangët e tyre për një vaksinim që nga dita e hënë. Kjo pasi që, sipas Reuters, përcjell Telegrafi, Kanadaja dhe Shtetet e Bashkuara pritet të bëhen këtë javë vendet e para perëndimore […]

Sa mund të na mbrojnë vaksinat nga infektimi?


[ad_1] Dëshmitë e deritanishme sugjerojnë se vaksinat COVID-19 të zhvilluara nga Pfizer-BioNtech, Moderna dhe AstraZeneca do të ndihmojnë njerëzit që të mos preken nga sëmundja. Vetëm të dhënat e AstraZeneca-s, tregojnë shenja që vaksina e saj mund të ndihmojë gjithashtu në parandalimin e transmetimit të virusit. “Mbrojtja kundër sëmundjes ka vlerë për […]

BE-ja do të marrë dy miliardë doza të vaksinës kundër COVID-19, një pjesë edhe për Ballkanin


[ad_1] Bashkimi Evropian (BE) do të marrë rreth dy miliardë doza të vaksinës së koronavirusit, njoftoi presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen. Gjatë një bisede përmes videos me kancelarin austriak, Sebastian Kurz, ajo tha se kjo sasi e vaksinave mundëson vaksinimin e 700 milionë njerëzve, përfshirë qytetarë të Ballkanit Perëndimor dhe Afrikës. Ajo […]

SHBA-të, Gjermania dhe Britania mund të fillojnë vaksinimet për COVID-19 që nga dhjetori


[ad_1] ndërsa udhëheqësit e G20 u zotuan të sigurojnë shpërndarjen e drejtë të vaksinave, ilaçeve dhe testeve për COVID-19 në mënyrë që vendet e varfra të mos mbeten jashtë, SHBA, Mbretëria e Bashkuar dhe Gjermania secila njoftoi planet për të filluar vaksinimet në vendet e tyre në dhjetor, ndërsa Spanja tha se do të fillonte […]

Vaksina e Oksfordit nxit imunitet te të moshuarit


[ad_1] Vaksina kundër koronavirusit e Universitetit të Oksfordit ka nxitur imunitet te të moshuarit prej 60 deri 70 vjeç, duke rritur shpresat se mund t’i mbrojë grupmoshat më të rrezikuara nga virusi. Studiuesit thonë se testimet e fazes së dytë, bazuar në 560 vullnetarë, janë “inkurajuese”. Ata po testojnë, gjithashtu, Me kusht që vaksina ndalon […]

COVID-19: Vullnetari i dytë përshkruan efektet anësore të vaksinës së re Moderna – më e fundit


[ad_1] Një vaksinë e re e zhvilluar nga Moderna ofron 95 për qind efektivitet kundër COVID-19, tregojnë të dhënat e hershme nga kompania amerikane Moderna. Rezultatet janë në përputhje me ato të dërguara nga vaksina e Pfizer javën e kaluar. Neal Browning, vullnetari i dytë që morri vaksinën Moderna kundër COVID-19 gjatë fazës së provës […]

Dy vaksina kundër COVID-19: Ku dallojnë Moderna dhe Pfizer-BioNTech?


[ad_1] Shumë kompani farmaceutike po vazhdojnë të bëjnë hulumtime për zbulimin e një vaksine adekuate kundër COVID-19, ku dy prej tyre tashmë kanë nxjerrë rezultate mbresëlënëse. Kompania amerikane Moderna njoftoi se vaksina e tyre kundër coronavirusit ka një efikasitet deri në 95 për qind. Efektiviteti i vaksinës së Modernas është pak më i lartë se […]

error: Content is protected !!