Insomnia: Si të përballeni me pagjumësinë


[ad_1] Shumica e të rriturve kanë përjetuar insomninë ose pagjumësinë në një kohë ose në një tjetër gjatë jetës së tyre. Vlerësohet se 30% deri 50% e popullatës së përgjithshme janë të afektuar nga insomnia dhe 10% kanë insomni kronike Dr. Urim Çerkini,Specialist i Mjekësisë Familjare, QKMF- FerizajSpecializant i Reumatologjisë, QKUK- Prishtinë Insomnia është simptomë, […]

Disa këshilla të specialistëve që do t’ju ndihmojnë të flini


[ad_1] Ekzistojnë një numër faktorësh që mund të ndikojnë në cilësinë e gjumit, si stresi, çfarë hamë dhe pimë dhe ambienti ynë. Por të qenët i dehidruar është një arsye për të cilën jo shumë prej nesh dinë. Studimi i ri zbulon se gati gjysma e popullsisë britanike s’ po plotëson marrjen e rekomanduar ditore […]

A Ndikon Stili Jetesës tek Plakja e Trurit – Çfarë duhet të Dini


[ad_1] Sëmundje si dementia, alzhaimer apo e quajtur ndryshe plakja e trurit, në 10 vjeçarin e fundit janë kthyer në kryefjalën e problemeve shëndetësore. Po shtohen me ritme të shpejta dhe parashikohet që të shtohen edhe më shumë në vitet e ardhëshme. Shqetësimi më i madh lidhet me shkaqet që e bëjnë këtë sëmundje kaq […]

Shqipëria e 7-ta Në Evropë Për Rritjen e Çmimeve Në Dhjetor


[ad_1] Inflacioni i dhjetorit të vitit të kaluar rezultoi 1.5 për qind sipas matjeve të bazuara në metodologjinë e Eurostat. Ky rezultat ishte 0.4 pikë përqindje më i lartë se matjet kombëtare për arsyen grupi i “frutave dhe perimeve” kanë një peshë më të madhe tek shporta që Eurostat përdoren për ndryshimin e çmimeve. Shqipëria […]

S’ka kek për fëmijët nën 2 vjeç


[ad_1] Prindërit tani do të kenë një arsye më tepër t’u rezistojnë lutjeve të fëmijëve për embëlsira. Të martën qeveria amerikane nxori udhëzimet e para për dietën e foshnjeve dhe fëmijëve të moshës parashkollore, ku rekomandon ushqimin me gji për gjashtë muajt e parë të jetës, pa shtuar ushqime të tjera dhe shmangien e sheqerit […]

Çka do të lejohet të rihapet dhe çka jo në Austri?


[ad_1] Tashmë është zyrtare. Shkollat dhe dyqanet tregtare si dhe sallonet e parukerisë do të hapen nga dita e hënë. Hotelet dhe restorantet do të mbesin të mbyllura deri më 7 janar. Albinfo Austria sjell se cilat masa do t’i lehtësoj Austria dhe cilat jo? E Mërkurë, 2 Dhjetor 2020 – 21:00 albinfo.at Pas tri […]

Kryetari i Deçanit s’ respekton masat për mbrojtje nga COVID-19, merr pjesë në një aheng me çifteli e pije alkoolike


[ad_1] Bjeshka e Strellcit i ka bashkuar mbi 10 persona në një shtëpi. Në mesin e tyre ishte edhe kryetari i Deçanit, Bashkim Ramosaj. Në disa foto të publikuar nga një qytetar shihet se Ramosaj është pjesë e kësaj ndeje, ku u këndua nën tingujt e çiftelisë, dhe u konsumuan ushqim e pije alkoolike. Në […]

Çfarë i ndodh trupit tuaj kur s’ pini alkool për një muaj


[ad_1] Gjatë viteve, njerëzit kanë pirë alkool për arsye të ndryshme. Mesatarisht, një person pi rreth 9.5 litra alkool në vit. Përveç përfitimeve shëndetësore, në lidhje me lloje të caktuara të alkoolit, pirja e tepërt s’ është një zgjedhje e mirë. Çfarë mund të ndodhë Po qe se e lini pirjen? Do të duhej vetëm […]

Të shtënat në Kolumbi që ndriçuan lidhjet e drogës me Ballkanin


[ad_1] BIRN i përafron orët e fundit të një serbi në shtëpinë një trafikanti të dyshuar të drogës në Kolumbi, duke ofruar një pasqyrë të shkurtër në thellimin e lidhjeve midis bandave ballkanike të drogës dhe shtetit të Amerikës së Jugut.   Shtatëdhjetë e në të ardhmen pasi Dejan Stanimiroviç u gjet në një rrugë […]

Çmimet e Konsumit Fillojnë të Rriten, Efekti tek Ushqimet


[ad_1] Çmimet e konsumit kanë shënuar tendencë të lehtë rritëse në shtator, të ndikuara nga ushqimet, ndonëse ato mbeten shumë poshtë objektivit prej 3% të bankës së Shqipërisë, duke treguar për konsum të dobët. INSTAT raportoi se ndryshimi vjetor i indeksit të çmimeve të konsumit në muajin Shtator2020 është 1,5%. Një vit më parë ky  […]

Taksat e larta në Turqi i shtyjnë njerëzit ta prodhojnë alkoolin në shtëpi


[ad_1] Gjatë javës së kaluar të paktën 45 persona në Turqi kanë ndërruar jetë pasi konsumuan pije alkoolike të paregjistruara të prodhuara në mënyrë të paligjshme në Stamboll, Izmir, Mersin, Kirikkale dhe qytete të tjera. Autoritetet thonë se edhe 50 persona të tjerë janë në njësitë e kujdesit intensiv në spital për të njëjtën arsye. […]