Sot pritet të arrijnë edhe 38,400 vaksina antiCOVID-19


Të hënën në Kosovë kanë arritur mbi 3,000 doza të vaksinës Pfizer nga Bashkimi Evropian, ndërkohë nga Ministria e Shëndetësisë ditë më parë është bërë e ditur se të mërkurën do të arrijnë edhe 38,400 doza të vaksinës AstraZeneca në kuadër të aleancës COVAX. Po javën e kaluar Kosova ka marrë 4,680 doza të vaksinës […]

Ministria e Shëndetësisë publikon orarin e ri të vaksinimit për personat e moshës mbi 65 vjeç


Ministria e Shëndetësisë ka publikuar orarin e ri të vaksinimit për qytetarë, ku për tri ditë do të vaksinohen grup-mosha mbi 65 vjeç. Siç njofton MSH, vaksinimi do të bëhet më datën 12 maj, 14 maj, 15 maj, duke filluar nga ora 08:00. E mërkurë, 12 maj (08:00-19:30) ·Personat e moshës mbi 65 vjeç, (me […]

Gjendet nxënësja nga Podujeva e cila ishte raportuar e zhdukur gjatë ditës së djeshme


Sonila Mehmeti mbrëmë vonë është gjetur dhe i është kthyer familjes në Podujevë. Familjarë të saj, kanë konfirmuar sot për Telegrafin se vajza e tyre është gjetur dhe është shëndosh e mirë. Gjatë ditës së djeshme, familja e saj kishin njoftuar mediet se janë në kërkim të vajzës e cila është nxënëse e klasë së […]

Lirohet mjeku nga Podujeva


Është liruar në procedurë të rregullt mjeku nga Podujeva që bëri bujë në opinionin kosovar pasi s’ i ofroi ndihmë qytetarit të sëmurë. Këtë e ka konfirmuar Prokuroria Themelore në Prishtinë përmes një komunikate dërguar mediave. Indeksonline kishte publikuar videon ku shihej Ibrhim Hoti duke refuzuar t’i jap shërbime mjekësore një pacienti. Si shkak i […]

Mjeku nga Podujeva shtrihet në emergjencë pas publikimit të videos


Pulomologut Ibrahim Hoti, i cili u dërgua mbrëmë në mbajtje, meqenëse në një video të publikuar në media shihet duke mos i ofruar ndihmë shëndetësore një qytetari, i është rënduar gjendja shëndetësore. T7 raporton se i njëjti është duke marrë trajtim mjekësor në Emergjencën e Podujevës. Shkaku i rastit, ai është duke u përballur me […]

Ndryshon kategorizimi i komunave 18 në zonën e kuqe


Ministria e Shëndetësisë ka bërë rangimin e ri të komunave sipas zonave bazuar në rezultatet e IKSHPK-së, përkatësisht numrin e rasteve të reja të COVID-19 në 100.000 banorë në intervalin kohor prej shtatë ditësh. Nga sot e deri më 26 mars, në zonën e kuqe janë 18 komuna: Leposaviqi, Zubin Potoku, Zvecani, Mitrovica e Veriut, Mitrovica e Jugut, […]

Kategorizimi i ri – 15 komuna futen në zonën e kuqe


Ministria e Shëndetësisë ka bërë rangimin e ri të komunave sipas zonave bazuar në rezultatet e IKSHPK-së, përkatësisht numrin e rasteve të reja të COVID-19 në 100.000 banorë në intervalin kohor prej shtatë ditësh. Nga sot e deri më 19 mars, në zonën e kuqe janë 15 komuna: Zveçani, Mitrovica e Veriut, Prishtina, Fushë Kosova, […]

IKShPK: Brengosëse rritja e numrit të vdekjeve dhe rasteve pozitive me COVID-19


Gjatë 24 orëve të fundit në Kosovë janë shënuar 592 raste të reja me COVID-19 dhe 6 të tjerë kanë ndërruar jetë si shkak i infektimit me këtë virus. Në mesin e tyre edhe një 46 vjeçar nga Podujeva. Me rritjen e numrit të rasteve të vdekjeve dhe pozitive, Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të […]

Kategorizimi i ri i komunave, 14 në zonën e kuqe


Ministria e Shëndetësisë ka bërë rangimin e ri të komunave sipas zonave bazuar në rezultatet e IKSHPK-së, përkatësisht numrin e rasteve të reja të COVID-19 në 100.000 banorë në intervalin kohor prej shtatë ditësh. Sipas këtij njoftimi, numri i komunave të cilat kanë hyrë në zonë të kuqe ka arritur në 14. Kategorizimi i ri […]

Kategorizimi i ri – 6 komuna futen në zonën e kuqe


Ministria e Shëndetësisë ka bërë kategorizimin e ri të komunave sipas zonave, bazuar në rezultatet e IKShPK-së, përkatësisht numrin e rasteve të reja të COVID-19 në 100.000 banorë në intervalin kohor prej shtatë ditësh. Nga sot e deri më 5 mars, në zonën e kuqe janë 6 komuna: Prishtina, Fushë-Kosova, Obiliqi, Zveçani, Peja, Lipjani. Në […]

Kategorizimi i ri i komunave për shkak të COVID-19, katër në zonën e kuqe


Ministria e Shëndetësisë sërish ka bërë kategorizimin e komunave në varësi të numrit të të infektuarve brenda javës. Sipas njoftimit për media thuhet se në zonën e kuqe në të cilat bëjnë pjesë komunat me rrezik të lartë apo komunat me mbi 151 të infektuar në 100.000 banorë brenda javës, janë katër komuna si Prishtina, […]

Kategorizimi i ri i komunave në bazë të numrit të rasteve


Bazuar në numrin e rasteve brenda një jave në 100.000 banorë, ky është kategorizimi i komunave sipas zonave: Në zonën e kuqe janë 7 komuna: Prishtina, Fushë Kosova, Podujeva, Mitrovica e Veriut, Mitrovica e Jugut, Zveçani dhe Gjilani. Në zonën e verdhë janë 14 komuna: Suhareka, Lipjani, Obiliqi, Malisheva, Juniku, Vushtrria, Klina, Shtimja, Prizreni, Peja, […]

Dhjetë muaj përballje me pandeminë COVID-19, në Kosovë raste aktive janë 6 mijë e 535


Janë bërë dhjetë muaj që Kosova është duke u përballur me pandeminë COVID-19. Që nga 13 marsi 2020 kur u paraqit rasti i parë e deri më tani, në vend janë shënuar 53 mijë e 523 raste me coronavirus nga 195 mijë e 475 persona sa janë testuar si të dyshimtë. Përveç numrit të lartë […]

Ministria e Shëndetësisë kategorizon sërish komunat: Shtatë në zonën e kuqe


Ministria e Shëndetësisë ka vazhduar me kategorizimin e përjavshëm të komunave, në varësi të numrit të rasteve të shënuara brenda javës. Shtatë komuna janë në zonën e kuqe, shtatë në të verdhën dhe 24 në të gjelbrën. Në zonën e kuqe, janë vetëm 7 komuna: Prishtina, Fushë-Kosova, Mitrovica e Veriut, Zveçani, Obiliqi, Zubin Potoku dhe […]

Shpërthimi në Ferizaj: Fondacioni i Labit ndan nga 1000 euro për personat që janë nisur për shërim në Turqi


Një bombol gazi që ka shpërthyer dje (e martë) në një restorant në qytetin e Ferizajt ka bërë që mbi 40 persona të kërkojnë ndihmë mjekësore urgjente. Siç është bërë e ditur, gjashtë persona po qëndrojnë në mjekim intensiv dhe gjendja e tyre vijon të jetë e rëndë pas lëndimeve që kanë marrë nga shpërthimi. […]

Prishtina dhe Podujeva më së shumti raste me COVID-19 gjatë 24 orëve


Prishtina ka shënuar më së shumti të infektuar me koronavirus në nivel komunash në Kosovë. 78 raste janë shënuar në kryeqytet. Përvec në Prishtinë, të infektuar ka edhe në komunat e tjera, Podujevë 21 raste, Mitrovicë 17 raste, Pejë 8 raste, Gjakovë 7 raste, Gjilan 7 raste, Fushë-Kosovë 6 raste, Drenas 5 raste, Ferizaj 5 […]

KEDS njofton: Sot do të ketë ndërprerje rryme në disa lokacione


Kompania për distribuimin e energjisë elektrike, KEDS, ka njoftuar se sot, për shkak të disa punimeve në rrjet, do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike në disa lokacione. Kjo do të jetë sipas rajoneve: Rajoni i Prishtinës: Nga TS 220/35/10(20)kV Podujeva do të ndërprehet: Dalja 10 kV Ballovc (kodi: 14000008) prej orës 09:00 deri në ora […]

Kategorizimi i komunave sipas numrit të të infektuarve- vetëm tetë komuna në zonën e kuqe


Vetëm tetë komuna kanë mbetur në zonën ne kuqe në kategorizimin e ri të komunave në bazë të numrit të të infektuarve gjatë një javë. Në zonën e kuqe janë komunat si: Prishtina, Fushë Kosova, Obiliqi, Mitrovica e Jugut, Mitrovica e Veriut, Podujeva, Zveçani dhe Zubin Potoku. Në zonën e verdhë janë 11 komuna: Kamenica […]

Prishtina më së shumti raste me COVID-19 gjatë 24 orëve


Prishtina sërish ka shënuar më së shumti të infektuar me koronavirusi në nivel komunash në Kosovë. Në kryeqytet janë regjistruar 117 raste të infektimeve. Pas Prishtinës vijnë komunat e tjera si: Mitrovica 39 raste, Podujeva 20 raste, Ferizaji 19 raste, Prizreni 18 raste, Skenderaji 16 raste, Gjilani 14 raste, Vushtrria 14 raste, Lipjani 12 raste, […]

Prishtina sërish prin për nga numri i rasteve me COVID-19 brenda ditës


Komuna e Prishtinës sërish ka shënuar numra më të lartë të infektimeve me koronavirus sesa komunat tjera. Në kryeqytet gjatë 24 orëve janë shënuar 198 raste, ku pas saj vijnë komunat tjera si: Peja 38 raste, Podujeva 37 raste, Fushë Kosova 36 raste, Ferizaj 26 raste, Lipjani 21 raste, Drenasi 20 raste, Mitrovica 18 raste, […]

Prishtina prinë për nga numri i rasteve me koronavirus gjatë 24 orëve


Prishtina sërish ka shënuar numra më të lartë të infektimeve me COVID-19. 198 raste janë shënuar në kryeqytet gjatë 24 orëve. Pas Prishtinës vijnë: Gjilani 54 raste, Mitrovica 46 raste, Ferizaji 32 raste, Fushë-Kosova 28 raste, Lipjani 23 raste, Podujeva 21 raste, Drenasi 18 raste, Prizreni 18 raste, Peja 17 raste, Gjakova 15 raste, Kamenica […]

Arbnor Ramadani, mesfushori që po shkëlqen te Llapi në krizë të rezultateve


Skuadra e Llapit është në krizë të rezultateve në Superligën e Kosovës. Në 14 ndeshjet e zhvilluara skuadra nga Podujeva ka mbledhur vetëm 11 pikë, duke qenë e parafundit në tabelë. Megjithatë, te kjo skuadër po vërehet angazhimi i mesfushorit Arbnor Ramadani. 26-vjeçari nga Kamenica është bërë i padiskutueshëm në formacionin startues të trajnerit Tahir […]

Vulin: Kosovarët po i presin pyjet e Serbisë


“Serbia s’ do të largohet dhe s’ do të heqë dorë as edhe një pëllëmbë të territorit të saj”, ka thënë ministri i Punëve të Brendshme të Serbisë, Aleksandar Vulin, duke hedhur akuza të rënda ndaj Kosovës. Ai tha se Policia e Kosovës po ndihmon “bandat shqiptare” të kalojnë kufirin nga Podujeva dhe të hyjnë […]

Ahmeti: Pamjet nga Podujeva janë brengosëse edhe për Prishtinën


Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti ka reaguar ndaj turmës së madhe të njerëzve që u mblodhën në Podujevë pas fitores së VV-së. Ahmeti thotë se ai grumbullim paraqet rrezik edhe për Prishtinën duke e marrë parasysh se këto dy komuna janë shumë pranë me njëra-tjetrën dhe qarkullimi i qytetarëve është i përditshëm nga […]

Bulliqi fton gratë e Podujevës të konkurrojnë për drejtoresha të shkollave


Kryetari i ri i Komunës së Podujevës, Shpejtim Bulliqi, ka premtuar barazi gjinore në Komunën që do ta udhëheqë, të paktën edhe nëntë muaj. Në emisionin “Jeta në Komunë” ai ka inkurajuar gratë që të aplikojnë në konkursin për drejtorë shkollash. “Aktualisht, sipas informacioneve që i kam, 25 drejtorë shkollash janë si ushtrues detyre. Unë […]

Mushkolaj: Partitë tjera s’ do të kenë “shpëtim” nga Vetëvendosje


Analisti Imer Mushkolaj thotë se LDK s’ është e gatshme për zgjedhje të reja parlamentare. Mushkolaj në “Debat Plus” ka thënë se pas humbjes në Podujevë LDK aspak s’ është e gatshme për zgjedhje të reja. “Nga kjo humbje e madhe, LDK është e vështirë të këndellet. Podujeva tashmë është ndër pesë komunat më të […]

Latifi: Podujeva ishte garë për jetë a vdekje mes Kurtit e Veliut


Profesori universitar, Blerim Latifi ka thënë se Podujeva ishte një garë tepër e rëndësishme për LDK-në dhe LVV-në. “Podujeva ka qenë garë për jetë a vdekje mes VV-së dhe LDK-së”, ka thënë ai. “Në njërën anë ka qenë Albin Kurti që shkonte në çdo vend në Podujevë dhe pas tij qëndronte Shpejtim Bulliqi. Në anën […]

Propaganda kundër meje dhe LDK-së ka qenë e fabrikuar dhe false


Nënkryetari I LDK-së, dhe Ministri i Punëve të Brendshme, Agim Veliu ka reaguar pas humbjes së LDK-së në Komunën e Podujevës. “Llapjanët folën dje. Kur flet sovrani të gjithë duhet të heshtin. Dega e LDK-së në Podujevë, që nga themelimi i partisë prej 31 vitesh, e pësoi humbjen e parë në zgjedhje. Është e rrallë […]

Shpejtim Bulliqi flet në Kuvend për fitoren në Podujevë, ironizon me Arban Abrashin


Deputeti i LVV-së dhe kryetari i zgjedhur i Podujevës, Shpejtim Bulliqi, në Kuvendin e Kosovës tha se dita e djeshme është ditë e ndryshimit. “Dje ishte ditë zgjedhore në Llap, andaj më lejoni që nga këtu të përgëzoj gjithë qytetarët e Llapit dhe Gollakut për një fitore mahnitëse dhe për sjelljen e ndryshimit pas 20 […]

Pas përfundimit të zgjedhjeve në Podujevë e Mitrovicë të Veriut edhe zyra e BE-së në Kosovë ka disa fjalë


Shefi i Zyres së BE-së në Kosovë, Tomas Szunyog ka shkruar pas përfundimit të zgjedhjeve në Podujevë dhe Mitrovicë të Veriut. Szunyog thotë se i vlerëson votuesit që morën pjesë në zgjedhje, pavarësisht kufizimeve nga Covid-19, përcjellë Gazeta Blic. Ai vlerësoi punën e bërë nga KQZ dhe thotë se përfshirja e qytetarëve ka rëndësi në […]

Shpejtim Bulliqi: Podujeva i dha mesazh Kosovës


Kryeyari i ri i Podujevës Shpejtim Bulliqi, pas fitores së sotme në këtë komunë, ka deklaruar se vota e Podujevës i japi mesazh tërë Kosovës dhe realitetit kosovar. “Jam i lumtur se qytetari i Podujevës i japi mesazh tërë Kosovës. Ka ardhur koha për ndryshim dhe kjo u rikonfirmua për LDK-në më së miri në […]

Zgjedhjet në Podujevë dhe Mitrovicë së Veriut pa incidente


Podujeva dhe Mitrovicë e Veriut sot ka votuar për kryetar komune, Prokuroria Speciale e Kosovës thotë se s’ ka pasur vepra penale për prishje të procesit zgjedhor, përveç atyre për të cilat është njoftuar Prokurori i Shtetit. “Vlen të theksohet se gjatë ditës së sotshme s’ ka pasur ndonjë rast të evidentuar si vepër penale […]

Vjet kandidatë për deputetë e sot për të parin e Llapit, ja cili nga tre kandidatët mori vota më shumë në këtë komunë


Janë duke u mbajtur Zgjedhjet e Jashtëzakonshme për kryetar të komunës në Komunën e Podujevës, ku në këtë garë janë Naim Fetahu i PDK-së, Nexhmi Rudari i LDK-së dhe Shpejtim Bulliqi i LVV-së. Por kjo s’ është hera e parë që garojnë këta kandidatë. Ata kishin garuar për pozitën e deputetit në zgjedhjet e vitit […]

E rëndë: Vdes 13-vjeçarja nga Podujeva që u godit nga vetura para 2 javësh


Në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës ka humbur jetën një 13-vjeçare e cila ishte duke u trajtuar pas një aksidenti trafiku që ka ndodhur para 20 ditësh, raporton Express Aksidenti ka ndodhur më 9 nëntor, në udhën nacionale në fshatin Lluzhan të Podujevës, në atë kohë viktima po trajtohej në QKUK për shkak të lëndimeve […]

Kjo është dalja në zgjedhje deri në ora 11:00, KQZ thotë se s’ ka pasur parregullësi deri tani


KQZ në konferencën për media të orës 11:30 ka treguar daljen në zgjedhje deri në orë 11:00 në komunën e Podujevës dhe atë të Mitrovicës së Veriut. Kryesuesja e KQZ, Valdete Daka ka thënë se s’ është raportuar për parregullësi deri tani, përcjellë Gazeta Blic. Daka fton qytetarët të dalin në zgjedhje por edhe të […]

Yll Raçi: Të rinjtë e Podujevës po e shesin votën për 20 euro


Yll Raçi, i riu nga Podujeva i cili njihet se bën jetë më ndryshe nga bashkëmoshatarët e tij dhe vishet si plak, ka folur rreth zgjedhjeve në komunën e tij. Ai për T7 ka thënë se të rinjtë po e shesin votën për 20 euro, derisa deklaroi se pleqtë e kanë votuar çdo herë një […]

Komisioni Diciplinor e dënon Llapin me 1 mijë euro, kjo është arsyeja


Komisioni Diciplinor ka ardhur me vendimet e reja për ata që kanë shkelur rregullat e përcaktuara. Klubi Futbollistik “Llapi” është gjobitur me 1,000 euro për shkak që kishin lejuar hyrjen e disa tifozëve në tribuna në duelin e xhiros së 14-të ndaj Prishtinës, ani pse protokolli i ndeshjeve kundër “Covid-19” është tejet i ashpër. Argjend […]

Mbi 110 mijë qytetarë kanë të drejtë vote sot në Podujevë e Mitrovicë të Veriut


110 mijë e 694 qytetarë do të kenë mundësinë të votojnë në zgjedhjet e parakohshme që do të mbahen sot në Podujevë dhe në Mitrovicë të Veriut. Sipas Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, 87 mijë e 381 votues do të jenë në Podujevë ndërsa 23 mijë e 313 votues në Mitrovicë të Veriut. Numri i qendrave […]

Podujeva e Mitrovica e Veriut votojnë sot


Qytetarët e komunës së veriut të Mitrovicës dhe Podujevës, nën masat anit-covid, sot do të kenë të drejt të zgjedhin kryetarin e tyre, i cili do të ketë mandat deri në zgjedhjet e ardhshme komunale të vitit 2021. Komuna e Mitrovicës Veriore ka mbetur pa kryetar nga muaji qershor, pasi Goran Rakiq nga Lista Serbe […]

Mbi 110 mijë qytetarë kanë të drejtë vote nesër në Podujevë e Mitrovicë të Veriut


110 mijë e 694 qytetarë do të kenë mundësinë të votojnë në zgjedhjet e jashtëzakonshme që do të mbahen nesër në Podujevë dhe në Mitrovicë të Veriut. Sipas Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, 87 mijë e 381 votues do të jenë në Podujevë ndërsa 23 mijë e 313 votues në Mitrovicë të Veriut. Numri i qendrave […]

Masat kundër COVID-19 po e “kontrollojnë” situatën


Dy javë pasi Qeveria e Kosovës ka miratuar masat e reja për parandalimin e përhapjes së koronavirusit, duke kufizuar lëvizjen e lirë në disa komuna nga ora 19:00 e deri në 05:00 të mëngjesit, profesionistë shëndetësorë thonë se s’ shohin ndonjë përmirësim të gjendjes me të infektuar nga ky virus. Nga Ministria e Shëndetësisë megjithatë thonë se […]

Prishtina sërish me më së shumti raste me koronavirus gjatë 24 orëve


Prishtina sërish prinë për nga numri i rasteve ditore me COVID-19 ndaj komunave të tjera të Kosovë. Kryeqyteti prinë me 243 raste, pas saj vjen Mitrovica me 60, Peja 41, Fushë Kosova 36, Gjakova 35, Vushtrria 29, Podujeva 24, Prizreni dhe Klina 20, Lipjani 19, Ferizaji 17, Drenasi, Istogu dhe Rahoveci 11, Skenderaji dhe Gjilani […]

Masat e Qeverisë anti-COVID-19, profesionistët shëndetësorë s’ po shohin përmirësim të gjendjes


Dy javë pasi Qeveria e Kosovës ka miratuar masat e reja për parandalimin e përhapjes së coronavirusit, duke kufizuar lëvizjen e lirë në disa komuna nga ora 19:00 e deri në 05:00 të mëngjesit, profesionistë shëndetësorë thonë se s’ shohin ndonjë përmirësim të gjendjes me të infektuar nga ky virus. Nga Ministria e Shëndetësisë megjithatë […]

Vendimet e fundit të Komisionit Disiplinor – Dënohen Trepça ’89, Llapi e Feronikeli


Komisioni i Disiplinës brenda FFK-së ka dalë me rezultatet e mbledhjes së djeshme. Duke u bazuar në ecuritë disiplinore nga ana e komisarit të garave dhe në përputhje me deklaratat zyrtare, ka marrë vendime për dënime ndaj disa futbollistëve e personave zyrtarë të klubeve në të gjitha rangjet e futbollit kosovar, përcjell GazetaBlic. Më poshtë […]

Agim Veliu: Vetëvendosje na provokoi sot në Podujevë, do të fitojmë bindshëm të dielën


Ministri i Punëve të Brendshme, Agim Veliu ka folur për përplasjen e aktivistëve të VV-së me ata të LDK-së, raporton Gazeta Blic. Ai tha se ishin aktivistët e Vetëvendosjes janë mbledhur në afërsi të vendit ku ishte mbledhur LDK dhe kanë provokuar. ”Mirëpo, ne s’ kemi rënë në provokimin e tyre”, tha ai në Klan. […]

Mustafa reagon pas ngjarjeve në Podujevë: Llapjanët s’ e duan zhurmën dhe tollovinë


Në ditën e fundit të fushatës zgjedhore në Podujevë mes aktivistëve të Lëvizjes Vetëvendosje dhe atyre të Lidhjes Demokratike të Kosovës. Ndaj kësaj ka reaguar kreu i LDK-së Isa Mustafa. Në një postim në Facebook, Mustafa ka thënë se sjelljet dhe mentaliteti i tillë që demonstron LVV dhe kandidati i tyre për krye komunar s’ […]

Vetëvendosje akuzon LDK-në për incidentin në Podujevë


Lëvizja Vetëvendosje Dega në Podujevë ka publikuar një video-incizim në të cilën pretendojnë se ka pasur një incident para zyrave të LVV në Podujevë. Në një njoftim të LVV-së thuhet se incidenti ka ndodhur rreth orës 14:00. “Sot, rreth orës 14:00, para zyrave të Lëvizjes VETËVENDOSJE! në Besianë, aktivistët tanë u provokuan disa herë për […]

A do të ketë masa të reja në këtë fundjavë?


Ministria e Shëndetësisë ka shtuar numrin e komunave në zonën e kuqe që shfaqin rrezik të lartë të përhapjes së infeksionit COVID-19. Por, në këtë fundjavë kur bie edhe festa e 28 Nëntorit s’ do të ketë masa të reja për këto komuna. Këtë e ka konfirmuar Liridona Lluka, zedhënëse e kabinetit të ministrit Zemaj. […]

Isa Mustafa reagon pas incidentit në Podujevë: Sjelljet që demostron VV-ja dhe kandidati i tyre, janë denigruese, na kthejnë prapa!


Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa, ka reaguar pas incidentit që ka ndodhur sot mes aktivistëve të LDK-së dhe LVV-së  në Podujevë, raporton Gazeta Blic. Mustafa ka deklaruar se  zhurmat dhe tollovitë, dhuna dhe mentaliteti arkaik s’ janë veçori e familjeve, e grave, burrave, të rinjëve dhe të rejave të Llapit. Ai tutje shkruan se sjelljet […]

Ditën e zgjedhjeve, Mitrovica e Veriut dhe Podujeva fitojnë dy orë më shumë “liri”


Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka njoftuar se u është aprovuar kërkesa për zgjatjen e orarit të lëvizjes në Komunën e Podujevës dhe të Mitrovicës së Veriut për të paktën dy orë. Të dy këto komuna janë në zonën e kuqe dhe kufizimi i lëvizjes fillon nga ora 19:00. Lajmin për KALLXO.com e ka konfirmuar edhe […]

VV pas përleshjes së aktivistëve në Podujevë: Agim Veliu po tenton ta ndalojë fitoren e Shpejtim Bulliqit


Lëvizja Vetëvendosje, dega në Podujevë ka reaguar pas përleshjes që ka ndodhur sot mes aktivistëve të partisë së tyre dhe aktivistëve të Lidhjes Demokratike të Kosovës. LVV pohon se “aktivistët e tyre janë provokuar nga banditët e Agim Veliut”. “Sot, rreth orës 14:00, para zyreve të Lëvizjes Vetëvendosje në Besianë, aktivistët tanë u provokuan disa […]

MSH rifreskon kategorizimet e qyteteve nën masat anti-Covid, 21 komuna në zonë të kuqe


Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar qytetarët për kategorizimin e komunave sipas rrezikshmërisë të infektimit nga COVID-19. Në zonën e kuqe bëjnë pjesë 21 komuna, në zonën e verdhë 15 komuna, ndërsa në zonën e gjelbër vetëm dy sosh. Ky është njoftimi i plotë i MSH-së: Në zonën e kuqe bëjnë pjesë komunat me rrezik të […]

Vazhdon të “skuqet” Kosova, tri komuna i shtohen zonës së rrezikshme për COVID-19


Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar për ndarjen e komunave sipas zonave dhe numrit të infektimeve. MSh njofton se nga sonte hyn në fuqi kategorizimi i ri i komunave lidhur me COVID-19, sipas numrit të infektuarve në 100 000 banorë brenda një jave. Sipas ministrisë, ky kategorizim do të rishikohet më 4 dhjetor 2020, varësisht nga […]

Çka i premtuan Llapit tre kandidatët për kryetarë?


Disa ditë para se qytetarët e Podujevës do të dalin në votime në zgjedhjet e parakohshme për kryetarë, tre kandidatë nga tre partitë më të mëdha në vend shpalosën premtimet me të cilat synojnë ta fitojnë Llapin. Në garën e ashpër për të fituar pranë një vit në krye të Podujevës, kandidatët nga PDK, LDK […]

“Podujeva e Mitrovica e Veriut s’ e përcaktojnë konfigurimin politik qëndor”


As Podujeva e as Mitrovica e Veriut s’ mund ta përcaktojë konfigurimin politik në nivelin kombëtar, kështu konsideron analisti politik, Ismet Kryeziu. Kryeziu thotë se zgjdhjet komunale janë pak të rëndësishme në substancë, kjo pasi miratimi i buxhetit për vitin që po vjen ka përfunduar dhe se në fund të verës janë zgjedhjet e rregullta […]

Hoxhaj s’ respekton rregullat anti-Covid, fushatë në Podujevë, pa maskë e pa distancë


Kryetari në detyrë i PDK-së, Enver Hoxhaj po merr pjesë në fushatën elektorale të kandidatit të PDK-së për kryetar të Podujevës. Hoxhaj thotë se Naim Fetahu po merr përkrahje në këtë komunë, e këto komente i thotë së bashku me disa fotografi ku shihen persona të mbledhur në oda e shtëpi, pa maska dhe pa […]

Podujeva, deshën apo s’ deshën të tjerët, po bëhet qytet i dritave


Nënkryetari aktual i Komunës së Podujevës, Nexhmi Rudari, ka thënë se plan-programi i tij për kryetar të Podujevës bazohet në ndarjen e buxhetit komunal, i cili tashmë ka ndodhur. Rudari, i cili udhëheq me Komunën e Podujevës që nga shkurti i këtij viti, tha se kërkesat e qytetareve janë adresuar në ndarjet buxhetore e ato […]

Premtimet e kandidatit të PDK-së për Podujevën


Kandidati për kryetar të Komunës së Podujevës nga Partia Demokratike e Kosovës. Naim Fetahu, ka shpalosur plan-programin për qeverisje Vetëm po të ai dhe partia e tij dalin të parët në zgjedhjet e së dielës në Podujevë. Podujeva udhëhiqet nga nënkryetari Nexhmi Rudari që nga shkurti i këtij viti pasi ish-kryetari, Agim Veliu dha dorëheqje […]

Në kohë të fushatës, ministri i LDK-së prezanton projektin për spital në Podujevë


Ministri i Shëndetësisë së bashku me ushtruesin e detyrës së drejtorit të ShSKUK-së, Saudin Maliqin , deputetin Ekrem Hyseni dhe përgjegjësin e Spitalit të Podujevës, Afrim Tahiri, kanë  prezantuar projektin e finalizuar për ndërtim të spitalit në Podujevë. “Zemaj ka dhënë detaje sesi do të duket ky spital dhe çfarë sipërfaqe do të ketë. “Spitali […]

“Ndriçimi publik në Podujevë po dëmtohet qëllimisht, për axhenda të ulëta politike”


Nriçimi publik në bulevardin e Podujevës po dëmtohet qëllimisht nga disa persona. Kështu thotë  Nexhmi Rudari, kandidat për kryetar të Podujevës. Rudari i cili është edhe ushtrues detyre i të parit të Podujevës thotë se janë vendosur siguresa të tjera, përcjellë Gazeta Blic. Ai shkruan se persona të papërgjegjshëm kanë fikur dritat edhe në udhën […]

Vazhdojnë protestat anti-qeveritare në Bjellorusi


Një qytetar nga Podujeva ka raportuar në Polici se persona të panjohur i kanë hyrë në shtëpi dhe i kanë vjedhur një sasi ari me vlerë dhe para të gatshme. Qytetari e ka raportuar rastin në Polici dje rreth orës 13 :00. Njësitë policore janë duke hetuar rastin, i cili po trajtohet si vjedhje e rëndë. […]

Podujevë, i vjedhin në shtëpi ar dhe para


Një qytetar nga Podujeva ka raportuar në Polici se persona të panjohur i kanë hyrë në shtëpi dhe i kanë vjedhur një sasi ari me vlerë dhe para të gatshme. Qytetari e ka raportuar rastin në Polici dje rreth orës 13 :00. Njësitë policore janë duke hetuar rastin, i cili po trajtohet si vjedhje e rëndë.

Rreth 80 mijë qytetarë u dënuan për mosrespektim të masave anti-Covid për tre muaj


Më 26 gusht të këtij viti, Qeveria e Kosovës ka miratuar ligjin anti-Covid, që nga ajo datë deri më sot që janë më pak se 3 muaj janë shqiptuar pranë 80 mijë gjoba ndaj shkelësve të këtij ligji. Sipas të dhënave të Policisë së Kosovës, që nga data 26,08,2020 janë shqiptuar 79 mijë e 698 […]

Prishtina sërish më së shumti raste me COVID-19


Prishtina sërish ka shënuar më së shumti raste me COVID-19. Numri i të infektuarve në këtë komunë është 309. Pas Prishtinës vijnë: Peja 63, Ferizaji 33, Lipjani 30, Gjilani dhe Podujeva 29, Gjakova 28, Prizreni 22, Fushë Kosova 21, Klina 18, Decani dhe Suhareka 14, Kacaniku dhe Obliqi 11, Istogu, Kamenica dhe Malisheva 10, Shtimja […]

Orë policore e ndalim i hyrje-daljeve, këto janë masat e reja anti Covid


Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar mbrëmë se kanë hyrë në fuqi masat e reja për komunat e Kosovës, sipas kategorizimit të ri lidhur me numrin e të infektuarve në 100 000 banorë. Lëvizja e qytetarëve, është e përcaktuar sipas numrit të të infektuarve në 7 ditët e fundit dhe masat janë të marra sipas kategorizimeve […]

Rrëfehet familjarja e Saranda Bogujevcit: Kështu i mbijetoi deputetja masakrës nga ushtria serbe


E mbijetuara e masakrës ka folur për ngjarjen më të rëndë në jetën e saj, thotë se është fyer shumë nga zv. kryeministri i Kosovës. Gjurmët e plumbave janë nëpër muret e shtëpisë. Ato ruhen akoma, ndonëse është kujtimi më i keq për familjen Bogujevci nga Podujeva. Por anëtarët e kësaj familje që humbi shumë […]

MSH-ja njofton se që nga sonte do hyjnë në fuqi masat e reja


Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se nga sonte do të hyjnë në fuqi masat e reja. ‘Njoftim nga Ministria e Shëndetësisë Prishtinë, 20 nëntor 2020 Ministria e Shëndetësisë njofton se nga sonte (20 nëntor 2020), do të jenë në fuqi masat e reja për komunat e Kosovës, sipas kategorizimit të ri lidhur me numrin e […]

Lista e re e Ministrisë së Shëndetësisë, dyfishohen “komunat e kuqe”


Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se nga sonte (20 nëntor 2020), do të jenë në fuqi masat e reja për komunat e Kosovës, sipas kategorizimit të ri lidhur me numrin e të infektuarve në 100,000 banorë. KALLXO.com sjell më poshtë listën e komunave që u shtuan ose hoqën nga një zonë në tjetrën. Në zonën e […]

Këto janë komunat që janë futur në zonën e kuqe të rrezikshmërisë


Ministria e Shëndetësisë ka ndryshuar kriteret lidhur me futjen e zonave në bazë të rrezikshmërisë. Nga ky ndryshim ka pësuar Mitrovica, Leposaviqi, Zubin Potoku, Lipjani, Kamenica, Novobërda dhe Zveçani duke u futur zyrtarisht në zonën e kuqe. Në këtë zonë, tash e tutje do të përfshihen komunat me mbi 151 të infetkuar në 100 mijë […]

Masa të reja nga Ministria e Shëndetësisë, ndryshojnë zonat e komunave


Ministria e Shëndetësisë ka dalur më njoftim për masa të reja sa i përket pandemisë COVID-19. Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se nga sonte (20 nëntor 2020), do të jenë në fuqi masat e reja për komunat e Kosovës, sipas kategorizimit të ri lidhur me numrin e të infektuarve në 100 000 banorë. Më poshtë […]

Nesër ndërprerje të rrymës deri në 12 orë


Kompania e distribuimit të energjisë elektrike në Kosovë, KEDS, ka njoftuar se edhe nesër pritet të realizohen disa punime në rrjet dhe si rezultat në disa fshatra e qytete do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike. Koha më e gjatë e ndërprerjes do të jetë 12 orë. Ky është orari sipas rajoneve të vendit: Rajoni […]

277 raste të reja me koronavirus në Prishtinë


690 raste të reja me koronavirus janë konfirmuar gjatë 24 orëve të fundit. Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike ka njoftuar që më së shumti raste prin sërish në Prishtinë me gjithsej 277 dhe më pas pason Gjilani me 64 raste dhe Podujeva me 59 ‘Rastet pozitive janë nga komuna Prishtinë 277 raste, Gjilan 64 raste, […]

Babë e bir nga Podujeva vdesin nga COVID-19 brenda dy ditësh


688 raste të reja me COVID-19 janë regjistruar në 24 orët e fundit në Kosovë ndërsa 11 të tjerë kanë humbur betejën me coronavirusin. Nënkryetari i Podujevës, Nexhmi Rudari, ka njoftuar se brenda dy ditësh babë e bir, I.R. dhe V.R. nga Podujeva kanë ndërruar jetë nga COVID-19. Rudari i ka shprehur ngushëllime familjes për […]

dukuri e rëndë në familjen Rrahimi, koronavirusi ia merr jetën babait dhe djalit


Një dukuri e rëndë ka ndodhur në familjen Rrahimi, nga Podujeva. Brenda dy ditës, babai dhe djali, kanë ndërruar jetë si pasojë e infektimit me koronavirus, shkruan Gazeta Blic. Lajmi është bërë i ditur nga familjarët e Isuf dhe Valon Rrahimit. Ngushëllime familjarëve u ka shprehur edhe deputeti i Lidhjes Demokratike të […]

“Ne me 12 mijë teste, të tjerat me nga 100”, vazhdon kundërshtimi i Shpend Ahmetit për futjen e Prishtinës në “zonën e kuqe”


I pari i Prishtinës, Shpend Ahmeti, vazhdon të ankohet kundër masave të reja të Qeverisë së Kosovës të cilat kanë vendosur kryeqytetin në zonën e kuqe për shkak të numrit të lartë të rasteve të reja me coronavirus. Derisa këto masa kanë hyrë në fuqi ditën e premte në mbrëmje, i pari i Prishtinës e […]

Në Prishtinë mbi 10 mijë testime për COVID-19, komunat e tjera me mesatare prej 100 në ditë


Prishtina është komuna që ka pasur më së shumti raste pozitive gjatë asaj që po cilësohet si vala e dytë e Covidit. Kryeqyteti ka kryesuar për nga numri i rasteve pozitive, por edhe me testime të bëra. Vetëm gjatë dy javëve të fundit më shumë se 12 mijë persona janë testuar, ku mbi 2 mijë […]

PDK premton në Podujevë qeverisje pa nepotizëm


Kryetari në detyrë i PDK-së, Enver Hoxhaj, së bashku me kandidatin për kryetar të Podujevës, Naim Fetahu kanë vizituar disa biznese e qytetarë, pak ditë para zgjedhjeve në këtë komunë. Gjatë vizitës në njërën nga kompanitë, Hoxhaj e ka prezentuar Fetahun si “ aleatin kryesorë të bizneseve në Podujevë”. “Mungesa e një pako ekonomike dhe […]

Policia gjobitë me nga 200 euro tre taksistë në Pejë, ani se iu lejohet veprimtaria


Të premten më 13 nëntor në Kosovë kanë hyrë në fuqi masat e reja për parandalimin e përhapjes së koronavirusit. Qeveria ka kategorizuar komunat në tri grupe sipas shkallës së rrezikut nga përhapja e infeksionit. Sipas kategorizimit, komunat me rrezik të lartë – mbi 150 persona të infektuar për 100,000 banorë brenda një javë (kategorizohen […]

Prishtina sërish më së shumti raste me COVID-19 brenda 24 orëve


Prishtina sërish ka regjistruar numra të lartë të të infektuave me koronavirus 290 të infektuar janë raportuar brenda ndonjë ditë në këtë qytet. Pas Prishtinës vijnë: Gjilani 96 raste, Mitrovica 61 raste, Peja 53 raste, Fushë-Kosova 42 raste, Lipjani 27 raste, Vushtrri a22 raste, Podujeva 20 raste, Klina 19 raste, Skenderaj 18 raste, Vitia 17 […]

Vdes një mësues nga COVID-19 në Kosovë


Mësimdhënësi nga Podujeva, Bedri Raçi s’ arriti t’i mbijetojë COVID-19. Lajmin për vdekjen e mësuesit e bëri të ditur u.d i Kryetarit të Podujevës, Nexhmi Rudari, me anë të një postimi në “Facebook”. “Me pikëllim mora lajmin për ndarjen nga jeta të mësimdhënësit Bedri Raçi, i cili s’ arriti t’i mbijetojë përballjes me Covid-19. I […]

Prishtina, Ferizaj dhe Podujeva, komunat me më së shumti raste me COVID-19


Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike, ka bërë të ditur se në 24 orët e fundit, kanë rezultuar pozitiv me COVID-19, 963 persona, shkruan Gazeta Blic. Nga 2059 testime, 117 kanë rezultuar të shëruar nga ky virus, teksa 13 kanë persona kanë humbur jetën. Rastet pozitive janë nga komuna Prishtinë 347 raste, Ferizaj 102 raste, Podujevë […]

Masat e reja – Loja me shifrat e infektimeve me COVID-19 në Mitrovicën e Jugut


Në hartën e publikuar nga kryeministri Avdullah Hoti për masat e reja, Mitrovica e Jugut dhe Mitrovica e Veriut qëndrojnë të hijezuara me ngjyrë të kuqe, që do të thotë gjenden në zonën me rrezikshmëri të lartë të infektimit me COVID-19, Mirëpo, kjo bie në kundërshtim me raportet ditore të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike […]

Masa e karantinimit për qytetet në zonë të kuqe vlen prej orës 19:00 deri në 05:00 të mëngjesit


Në bazë të masave të fundit të Qeverisë së Kosovës për parandalimin e COVID-19, komunat me numër të madh të infektuarave për 100 mijë banorë janë futur në zonën e kuqe, e cila paraqet rrezik më të lartë. Sipas hartës së publikuar nga kryeministri Hoti, kuptojmë se Prishtina, Fushë Kosova, Gjilani, Obiliqi, Novobërda, Ferizaj, Gjakova, […]

Këto janë komunat të cilat sot do të ketë orë policore


Qeveria e Kosovës ka miratuar dje masa të reja për parandalimin e përhapjes së koronavirusit. Këto masa do të hyjnë në fuqi sot në orën 18:00. Në disa komuna, nga sonte do të kufizohet edhe lëvizja. Masat e marra parashohin tri zona të rrezikshmërisë, sipas numrit të të infektuarve nëpër komuna: zona e kuqe me […]

Këto janë masat e qeverisë që hyjnë në fuqi nga nesër


Ndalohet hyrje-daljet nga ora 19 në komunat me rrezikshmëri të lartë. Veturat lëvizin pa pengesë këtu në hyrje të Prishtinës. Por, gjithçka do të ndryshojë të premtën në mbrëmje. Duke filluar nga ora 19:00 në këtë vend do të vendoset policia e Kosovës për të ndaluar hyrjet e daljet në kryeqytet. Kjo pasi që  me […]

Viti shkollor në pandemi, sa u zbatuan masat anti-COVID në shkollat e Kosovës?


Nxënësit e Kosovës filluan vitin e ri shkollor 2020/21 më 14 shtator, duke u kthyer në bankat  pas një periudhe disa mujore ku kishin zhvilluar vetëm mësim nga distanca. Mësimi filloi sipas tre skenarëve të përgatitur nga ana e Ministrisë së Arsimit dhe Shkencës. Skenari A që është për mësim fizik në shkolla, skenari B […]

Këto komuna do të hynë në zonë të kuqe, të portokalltë dhe të gjelbër


Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka bërë të ditur komunat të cilat janë futur në zonën e kuqe, të portokalltë dhe të gjelbër, për të cilat ka masa të reja për parandalim të përhapjes së pandemisë së COVID-19. Sipas hartës së publikuar nga Hoti kuptojmë se Prishtina, Fushë Kosova, Gjilani, Obiliqi, Novobërda, Ferizaj, Gjakova, Shtimja, […]

Hoti dhe Zemaj sot vizitojnë Klinikën Infektive, deklarohen edhe për media


Qeveria e Kosovës dje gjatë ditës ka prezantuar disa masa të reja Anti Covid që do të votohen në ekzekutiv. E herët a vonë pas këtij njoftimi, kryeministri Avdullah Hoti së bashku me ministrin e Shëndetësisë, Armend Zemaj, dhe u.d. të drejtorit të Shërbimit Spitalor dhe Klinik Universitar të Kosovës, Saudin Maliqi, vizitojnë Klinikën Infektive. […]

Prishtina duhet të ulë nga 300 në 40 numrin e infektimeve ditore për të shmangur karantinën


Me masat e reja të propozuara sot nga kryeministri Avdullah Hoti dhe që pritet të votohen në Qeveri gjatë ditës, Prishtina do të jetë një prej disa komunave që do të futet në karantinë. Pra do të ndalohen hyrje-daljet si masë për të parandaluar përhapjen e COVID-19. Qeveria ka vendosur që të gjitha komunat që […]

Këto janë masat e reja anti-Covid, ky është vendimi për shkollat dhe universitetet


Kryeministri i Kosovës, Avdullah hoti, sot ka njoftuar për masat e reja anti-Covid. Hoti ka bërë të ditur se arsimi i lartë do të kalojë në versionin “online” Hoti tha se për arsimin parauniversitar vlejnë protokollet nga Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë dhe Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike. “Kemi vendosur që arsimi i lartë […]

Shpend Ahmeti reagon menjëherë pasi në Prishtinë u vendos për orë policore


Kryetari i Komunës së Prishtinës ka kundërshtuar masat e reja anti-Covid të marra nga Qeveria e Kosovës, raporton Express Ahmeti ka shkruar në Facebook se Prishtina ka më shumë persona pozitivë me COVID-19, meqenëse në kryeqytet po bëhen më shumë teste. “Sistemi i qeverisë për masa: Prishtina në zonën e kuqe, e Lypjani e Gracanica […]

Paralajmërohet orë policore dhe karantinë për shtatë komuna


Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti ka bërë të ditur se shtatë komuna të Kosovës pritet të hyjnë në karantinë, nga e premtja në orën 19:00. Këto masa të reja do të hyjnë në fuqi, Nëse votohen nga ana e qeverisë. Hoti ka bërë të ditur se nga ora 19:00 do të ketë edhe orë policore […]

Prishtina dhe gjashtë komuna tjera vendosen në karantinë, orë policore nga dita e premte


Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti ka prezantuar masat e reja që do të ndërmerren për shkak të rritje së rasteve me COVID-19, dhe se në shtatë komuna do të ketë orë policore. Komunat me këtë vendim do të jenë: Prishtina, Podujeva, Mitrovica, Peja, Gjakova, Gjilani, Ferizaj “Lejohet aktiviteti deri në ora 19:00, nga ora 19:00 […]

Punime të planifikuara, KEDS njofton se nesër do të ketë ndërprerje të rrymës deri në 12 orë


Për shkak të punimeve të planifikuara, KEDS njofton se edhe nesër në disa lokalitete do të ketë ndërprerje të rrymës. Koha më e gjatë e ndërprerjes do të jetë 12 orë. Ky është plani i KEDS-it sipas rajoneve të Kosovës: Rajoni i Prishtinës Punime në projekte investive Data e punimit: 11-11-2020 1. Në NS 110/10kV […]

KQZ miraton mënyrën e votimit të personave me COVID-19 dhe të izoluar në zgjedhjet në Podujevë dhe Mitrovicë të Veriut


Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ) në mbledhjen e sotme ka miratuar udhëzimin për Regjistrim dhe Votim të Votuesve të cilëve për shkak të infektimit me COVID-19 janë në izolim dhe votuesve të cilëve iu është caktuar masa e vetëizolimit, në kuadër të zgjedhjeve të jashtëzakonshme që pritet të mbahen me 29 nëntor në komunën e […]

Gastronomia në Podujevë, buzë kopalsit


Nënkryetari i Komunës së Podujevës, Nexhmi Rudari, ka pritursot priti në takim disa nga përfaqësuesit e sektorit të gastronomisë në Podujevë, ku biseduan për situatën e krijuar dhe vështërsitë e natyrave të ndryshme, me të cilat ata po përballen pas masave të reja anti-Covid. Sipas njoftimit të komunës së Podujevës, Rudari ka kërkuar respektim të […]

Këto janë të gjitha masat që pritet të hyjnë në fuqi nga nesër


Ministria e Shëndetësisë do të ndërmarrë masa të reja kufizuese për qytetet varësisht numrit të rasteve pozitive që kanë. Qytetet ndahen në tri zona të rrezikshmërisë: zona e gjelbër e cila ka rrezikshmërinë më të ulët, zona e verdhë me rrezikshmëri mesatare dhe zona e kuqe me rrezikshmëri të lartë. Këto masa që do të […]

Prishtina më së shumti raste me COVID-19


Prishtina ka shënuar sërish numrin më të madh të të infektuarve me koronavirus gjatë 24 orëve. Në kryeqytet janë shënuar 215 raste, ndërsa pas tij vijnë: Gjilani 52, Peja 31, Fushë Kosova 25, Gjakova 23, Podujeva 21, Mitrovica dhe Prizreni 17, Vushtrria 12, Vitia 11, Decani, Lipjani dhe Skenderaji 8, Drenasi, Kamenica dhe Obliqi 7, […]

54 punëtorë shëndetësorë u infektuan me COVID-19 në Prishtinë për më pak se tri javë


Drejtori komunal i shëndetësisë në Komunën e Prishtinës, Bujar Gashi, ka njoftuar se nga data 19 tetor e deri më sot janë infektuar 54 punëtorë shëndetësorë. Sipas tij, Po qe se ky numër vazhdon të rritet atëherë do të rrezikohen kapacitetet për ofrimin e shërbimeve në Qendrat e Mjekësisë Familjare në Prishtinë. Ai ka lutur […]

Agim Veliu s’ flet për tregun e hapur në Mitrovicën Veriore


Vendimi i qeverisë për masat anti –Covid-19, i cili i ndalon tregjet publike s’ është duke u respektuar në Mitrovicën Veriore. KALLXO.com ka siguruar pamje të tregut në Mitrovicë Veriore, në të cilin shihen pamje të mosrespektimit të masave anti COVID-19. Sipas fotografive dhe videove të siguruara qytetarët duke mos i respektuar masat e marra […]

error: Content is protected !!