Gjendet nxënësja nga Podujeva e cila ishte raportuar e zhdukur gjatë ditës së djeshme


[ad_1] Sonila Mehmeti mbrëmë vonë është gjetur dhe i është kthyer familjes në Podujevë. Familjarë të saj, kanë konfirmuar sot për Telegrafin se vajza e tyre është gjetur dhe është shëndosh e mirë. Gjatë ditës së djeshme, familja e saj kishin njoftuar mediet se janë në kërkim të vajzës e cila është nxënëse e klasë […]

Vitia godet Zemajn: Ke qeverisur 10 muaj, por dëmin që e ke shkaktuar është si për 10 vite


Pas kritikave nga ish-ministri, Armend Zemaj, ka reaguar Ministri aktual i Shëndetësisë Arben Vitia. Vitia ia ka vënë në pahë Zemajt, se ka qeverisuar 10 muaj, por dëmin që e ka shkaktuar është si për 10 vite. “Është shqetësuese gjithë ato kundërthënie në fjalim që i patët z.Zemaj. Folët për specializime, gjëja me e lehtë […]

Kur padrejtësitë bëhen në emër të drejtësisë!


KUR PADREJTËSITË BËHEN NË EMËR TË DREJTËSISË! Shkruan: Vendenis Lahu – Deputet I tillë është rasti me arrestimin e mjekut pulmolog në QMF-në e Podujevës. Është i ngutshëm, i padrejtë, i paligjshëm dhe i papranueshëm arrestimi i doktorit pa sqarimin e rrethanave të plota në të cilat ndodhi gjithë ajo situatë e pakëndshme të cilën […]

Mjeku nga Podujeva shtrihet në emergjencë pas publikimit të videos


[ad_1] Pulomologut Ibrahim Hoti, i cili u dërgua mbrëmë në mbajtje, meqenëse në një video të publikuar në media shihet duke mos i ofruar ndihmë shëndetësore një qytetari, i është rënduar gjendja shëndetësore. T7 raporton se i njëjti është duke marrë trajtim mjekësor në Emergjencën e Podujevës. Shkaku i rastit, ai është duke u përballur […]

Reagon Oda e Mjekëve të Kosovës për suspendimin dhe arrestimin e mjekut në Podujevë: Iu bë padrejtësi


[ad_1] Gjatë mbrëmjes së djeshme, nëpër rrjetet shoqërore, ka qarkulluar një video ku shihet doktori Ibrahim Hoti duke mos pranuar t’i japë shërbime mjekësore një qytetari, me arsyetimin se ai tashmë e ka përfunduar orarin e punës. Pas kësaj sjelljeje të mjekut të Qendrës së Mjekësisë Familjare në Podujevë, është marrë vendimi që mjeku në […]

Komuna e Podujevës organizoi takim falënderues me bashkatdhetarët


[ad_1] Komuna e Podujevës ka organizuar takim me bashkatdhetarët, të cilët po qëndrojnë në vendlindje për festat e fundvitit. Në takimin e organizuar nga kryetari i Podujevës, Shpejtim Bulliqi dhe Drejtoria për Planifikim dhe Zhvillim Ekonomik e Komunës së Podujevës, ishin të pranishëm një numër i madh i bashkatdhetarëve, njofton Klan Kosova. Bulliqi i ka […]

Podujevë: Burri i dehur rrah gruan e fëmijët


[ad_1] Policia e Kosovës përmes raportit 24 orësh ka njoftuar për një rast të dhunës familjare në rajonin e Prishtinës, shkruan IndeksOnline. Në bazë të raportit një burrë nga komuna e Podujevës nën ndikimin e alkoolit ka rrahur gruan dhe fëmijët e tij. I dyshuari është dërguar në mbajtje. “Podujevë 16.12.2020 – 20:40. Është arrestuar […]

Një i vdekur e nëntë të lënduar si pasojë e një aksidenti në Shajkovc të Podujevës


[ad_1] Një person ka humbur jetën si pasojë e një aksidenti që gjë mbrëmë në fshatin Shajkovc të Podujevës. Aksidenti ka ndodhur në mes të një traktori dhe tri veturave, ku janë lënduar edhe nëntë persona të tjerë. Drejtuesi i traktorit është dërguar në mbajtje. “Fsh.Shajkovc, Podujeve 09.12.2020-17:30. Raportohet se ka ndodhur aksident trafiku ne […]

KRU ‘Prishtina’: Uji i pijshëm është 100 për qind i sigurt për konsum


[ad_1] me anë të një njoftimi për media Kompania Rajonale e Ujësjellësit “Prishtina” ka bërë të ditur se cilësia e ujit të pijshëm është i sigurt. Kompania thotë se çdo ditë do të bëhet mostrimi dhe analiza e ujit që prodhohet dhe distribuohet nga fabrika e ujit. Njoftimi i plotë: “Qëllimi kryesor i Laboratorit të […]

Pejë, burri rrahë gruan e tij


[ad_1] Më shumë se një dekadë, asnjë qeveri s’ e ka përfunduar mandatin e plotë, mes krizash të cilat e vënë në pikëpytje funksionimin e sistemit politik në Kosovë.   Zgjedhjet e parakohshme në Komunën e Podujevës të dielën e kaluar dëshmuan edhe një herë që bastionet politike nëpër komuna janë koncepte të tejkaluara: votuesit […]

A është koha ta rishikojmë sistemin qeverisës në Kosovë?


[ad_1] Më shumë se një dekadë, asnjë qeveri s’ e ka përfunduar mandatin e plotë, mes krizash të cilat e vënë në pikëpytje funksionimin e sistemit politik në Kosovë.   Zgjedhjet e parakohshme në Komunën e Podujevës të dielën e kaluar dëshmuan edhe një herë që bastionet politike nëpër komuna janë koncepte të tejkaluara: votuesit […]

Bulliqi: Pa Vjosa Osmanin LDK do të ishte pas AAK-së në zgjedhje


[ad_1] Kryetari i zgjedhur i Podujevës, Shpejtim Bulliqi, ka folur për ish-partinë e tij, Lidhjen Demokratike të Kosovës. Thotë se kjo parti po gabon që po largon njerëz si Vjosa Osmani. Sipas tij, pa Vjosa Osmanin, LDK’ja sdo të dilte e dyta në zgjedhje ashtu siç ka ndodhur. “Vjosa Osmani, ju e dini, është një […]

Humbën në Podujevë, Hoti kërkon reflektimin e LDK-së


[ad_1] Lidhja Demokratike e Kosovës ka humbur në zgjedhje një prej bastioneve të saj Podujevën. Hoti ka thënë se LDK ka kaluar shumë sfida në këto 30 vite si parti, ku sipas tij ka pasur barrë më të madhe në punën për ndërtimin e shtetit kosovar. Kryeministri ka vijuar duke thënë se ata respektojnë fjalën […]

Prognoza e Shpejtim Bulliqit: Pa Vjosa Osmanin LDK’ja do të ishte pas AAK-së në zgjedhje


[ad_1] Kryetari i zgjedhur i Podujevës, Shpejtim Bulliqi, ka folur për ish-partinë e tij, Lidhjen Demokratike të Kosovës. Thotë se kjo parti po gabon që po largon njerëz si Vjosa Osmani. Sipas tij, pa Vjosa Osmanin, LDK’ja sdo të dilte e dyta në zgjedhje ashtu siç ka ndodhur. “Vjosa Osmani, ju e dini, është një […]

Në qendrën e votimit të Nexhmi Rudarit, shumicën e votave i mori Shpejtim Bulliqi


[ad_1] Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka publikuar listën me statistika të vendvotimeve nga zgjedhjet e jashtëzakonshme të mbajtura të dielën për kryetar të Podujevës. Kandidati i LDK-së, Nexhmi Rudari, i cili votoi në shkollën “Naim Frashëri” ku të hapura ishin nëntë kuti votimi, arriti të sigurojë 1,251 vota, ndërsa Shpejtim Bulliqi nga LVV mori 1,851 […]

Në fshatin e tij, Shpejtim Bulliqi merr 67% të votave


[ad_1] Komisioni Qendror i Zgjedhje ka publikuar tabelat me statistika të vendvotimeve nga zgjedhjet e jashtëzakonshme mbajtura të dielën për kryetar të Podujevës. Në fshatin Llugë prej nga është kandidati i Vetëvendosjes dhe fituesi i këtyre zgjedhjeve, Shpejtim Bulliqi, ishin të hapura dy vendvotime. Bulliqi mori 386 vota, ndërsa Nexhmi Rudari nga LDK mori 133 […]

Votat në Bradash, bashkëfshatarët e Agim Veliut mbështetën Nexhmi Rudarin


[ad_1] Komisioni Qendror i Zgjedhje ka publikuar listën me statistika të vendvotimeve nga zgjedhjet e jashtëzakonshme të mbajtura të dielën për kryetar të Podujevës. Këto zgjedhje e nxorrën fitues Shpejtim Bulliqin nga Lëvizja Vetëvendosje, për herë të parë pas 20 viteve që LDK po mbante pushtet në këtë komunë. Në fshatin Bradash, vend prej të […]

Të hënën, Shpejtim Bulliqi merr detyrën e Kryetarit të Podujevës


[ad_1] Komisionit Qendror i Zgjedhjeve ka certifikuar rezultatet e zgjedhjeve të 29 nëntor që u mbajtën për kryetar të komunave të Podujevës dhe Mitrovicës së Veriut. Në një njoftim të KQZ-së thuhet se ndaj rezultateve s’ kishte asnjë ankesë. “Komisioni Qendror i Zgjedhjeve shpalli rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve të jashtëzakonshme për Kryetar të Komunës së […]

Votat me postë për Podujevën, Vetëvendosje bindshëm para LDK-së


[ad_1] Kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje për kryetar të Komunës së Podujevës ka marrë shumicën dërmuese të votave me postë për zgjedhjet e 29 nëntorit në Podujevë. Sipas rezultateve përfundimtare të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, me postë votuan 221 votues. 199 prej tyre shkuan për, tashmë, kryetarin e ri të Komunës së Podujevës, Shpejtim Bulliqi nga […]

Përleshje me mjete të mprehta në Podujevë


[ad_1] Një rrahje mes dy personave, njëri prej tyre i mitur, ka ndodhur gjatë ditës së djeshme në Podujevë. Policia ka bërë të ditur se rreth orës 17:00, ka marrë informacionin se në udhën “ Xhemajl Mustafa” në Podujevë,  ka pasur një përleshje në mes të dy personave. “Menjëherë pas marrjes së këtij informacioni policia […]

Shpejtim Bulliqi, fajtori kryesor për mosliberalizim të vizave


[ad_1] Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Isa Mustafa, ka fajësuar kryetarin e sapozgjedhur të Komunës së Podujevës, Shpejtim Bulliqin, për mosliberalizim të vizave, pasi që në kohën kur ky i fundit ishte deputet i LDK-së s’ e votoi demarkacionin me Malin e Zi. “Edhe Bulliqi edhe disa që janë akoma në LDK edhe […]

Rezultati i Podujevës “rimëkëmb” raportet LDK- PDK


[ad_1] Pas shumë kundërshtimesh për Projektligjin për rimëkëmbje ekonomike, ushtruesi i detyrës së kryetarit të PDK-së, Enver Hoxhaj, sot tha se partia e tij do të thërrasë seancë të jashtëzakonshme të Kuvendit për miratimin e këtij Projektligji. “Sot kemi debatuar si ta ndihmojmë vendin. PDK do të iniciojë një seance të jashtëzakonshme sa i takon […]

Zgjedhjet në Podujevë, zero vota për PDK-në nga mërgata – Kaq mori VV dhe LDK


[ad_1] Kandidati i VV-së për kryetar të Komuëns së Podujevës, Shpejtim Bulliqi, ka arritur të triumfojë në zgjedhjet e 29 nëntorit. Bulliqi, arriti të mposhtë LDK-në që ka qeverisur me Podujevën përgjatë 20 vjetëve, duke marrë kështu “timonin” me të parën, pa balotazh. Edhe mërgimtarët nga vendet e ndryshme kanë votuar bindshëm për VV-në. Sipas […]

Bulliqi i gatshëm si sot ta merr detyrën, kjo është puna e parë që do ta bëj


[ad_1] Pas 20 vitesh qeverisjeje, Lidhja Demokratike e Kosovës, humbi një nga bastionet më të fuqishme, Llapin. Në zgjedhjet lokale të jashtëzakonshme që u mbajtën më 29 nëntor, Lëvizja Vetëvendosje mori komunën e Podujevës, me kandidat Shpejtim Bulliqin. Kryetari i ri i llapjanëve, ka thënë për IndeksOnline se është i gatshëm ta merr si sot […]

KQZ-ja nesër publikon rezultatet përfundimtare për Podujevën dhe Mitrovicë të Veriut


[ad_1] Komisioni Qendror i Zgjedhjeve nesër do t’i publikojë rezultatet përfundimtare për zgjedhjet e jashtëzakonshme për kryetarë të komunave në Podujevë dhe Mitrovicë të Veriut. Këtë e ka konfirmuar për KALLXO.com, zëdhënësi i KQZ-së Valmir Elezi. Kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje për kryetar të Podujevës, Shpejtim Bulliqi, sipas rezultateve preliminare ka fituar zgjedhjet në këtë komunë […]

Vazhdon ironia me foton e Kurtit, deputetja e PDK-së: A mos është Molla e Kuqe kjo?!


[ad_1] Deputetja nga PDK-ja në Kuvendin e Kosovës, Blerta Deliu- Kodra, e ka shfrytëzuar fotografinë e kreut të LVV’së dhe fituesit të zgjedhjeve në Podujevë nga partia e tij, Shpejtim Bulliqit. Deliu- Kodra, me anë të ‘Facebook’-ut të saj, ka pyetur fotografinë “a ke molla e kuqe kjo, apo?!”. Në rrjete shoqërore ka qarkulluar një […]

Blerim Latifi ironizon me fotografin e Kurtit dhe Bulliqit


[ad_1] Profesori Universitar, Blerim Latifi ka ironozuar me fotografin e kryetarit të LVV-së Albin Kurti dhe atij të Podujevës Shpejtim Bulliqi, shkruan Gazeta Blic. Latifi përmes një postimi në Facebook, ka thurur vargje ironike për këta të fundit.   Ja postimi i plotë: O malet e Çakorrit dhe ju o lisat e gjatë!Fushat e gjëra […]

Gani Geci: Vjosa Osmani iu gëzua fitores së VV-së në Podujevë më shumë sesa vetë ata


[ad_1] Ish deputeti i LDK-së dhe anëtari i këtij subjekti politik, Gani Geci, vlerëson se ka pasë anëtarë të kësaj partie që i janë gëzuar disfatës në zgjedhjet për Kryetar të Komunës së Podujevës. Në mesin e këtyre personave, ka thënë se është edhe Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani. “Fenomeni Vjosa ka ndikuar […]

Avdullah Hoti deklarohet për humbjen e LDK-së në Podujevë


[ad_1] I pyetur Nëse humbjen në Podujevë e sheh si ndëshkim ndaj tyre për shkak të prishjes së koalicionit mes LDK-së dhe LVV-së në nivel qendror, kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, tha se mediat mund të kenë interpretime të ndryshme. “Është një rezultat të cilin të gjithë e kemi pranuar mbasi kanë folur qytetarët e […]

“Qeveria Hoti s’ po funksionon si duhet, vendi duhet të shkojë në zgjedhje të përgjithshme”


[ad_1] Njohët e çështjeve politike në vend po e shohin si të domosdoshme mbajtjen e zgjedhjeve në Kosovë, raporton Gazeta Blic. Çështja e Presidentit, mungesa e votave për kalimin e ligjeve në Kuvend dhe sistemi shëndetësor i brishtë në këtë kohë Covidi, janë vetëm disa nga arsyet, që ata rënditin, pse vendi duhet të shkojë […]

Vulin: Kosovarët po i presin pyjet e Serbisë


[ad_1] “Serbia s’ do të largohet dhe s’ do të heqë dorë as edhe një pëllëmbë të territorit të saj”, ka thënë ministri i Punëve të Brendshme të Serbisë, Aleksandar Vulin, duke hedhur akuza të rënda ndaj Kosovës. Ai tha se Policia e Kosovës po ndihmon “bandat shqiptare” të kalojnë kufirin nga Podujeva dhe të […]

Grumbullimi i njerëzve para selisë së Vetëvendosjes, potencial për shpërndarje të coronavirusit


[ad_1] Mbrëmë, pasi u mbyllën qendrat e votimit në gjithë territorin e komunës së Podujevës, qytetarë të shumtë u mblodhën para selisë së Lëvizjes Vetëvendosje në Podujevë. Shumë nga ta s’ respektuan masat për mbajtjen e maskës ndërsa s’ u mbajt as distanca mes njëri-tjetrit. Kreshnik Gashi nga KALLXO.com ka thënë se partia për të […]

Bulliqi komenton shtrimin e udhëve në fshatin e tij në ditën e zgjedhjeve


[ad_1] Dje, edhe pse e diel dhe ditë e zgjedhjeve, në Podujevë kompania e kontraktuar nga pushtetit lokal doli në terren për të shtruar disa rrugë me zhavorr. KALLXO.com raportoi drejtpërdrejt derisa ekskavatorët shtronin zhavorrin në udhët e fshatit Lluga. Nga ky fshat vjen edhe fituesi i zgjedhjeve për kryetar të Komunës së Podujevës, Shpejtim […]

Pse gjë ndërrimi i pushtetit në Podujevë sipas Shemsi Jasharit?


[ad_1] Komuna e Podujevës ka e ndërruar pushtetin pas 2 dekadave. LDK, e konsideronte bastion Llapin, por njëjtë s’ është pas 29 nëntorit. Shpejtim Bulliqi, një ish-anëtar i LDK-së, arriti t’i fitojë zgjedhjet, pa balotazh, nën ngjyrat e Vetëvendosjes. Ai rivalë kishte Nexhmi Rudarin nga LDK e Naim Fetahun nga PDK. Shemsi Jashari nga organizata […]

Bulliqi fton gratë e Podujevës të konkurrojnë për drejtoresha të shkollave


[ad_1] Kryetari i ri i Komunës së Podujevës, Shpejtim Bulliqi, ka premtuar barazi gjinore në Komunën që do ta udhëheqë, të paktën edhe nëntë muaj. Në emisionin “Jeta në Komunë” ai ka inkurajuar gratë që të aplikojnë në konkursin për drejtorë shkollash. “Aktualisht, sipas informacioneve që i kam, 25 drejtorë shkollash janë si ushtrues detyre. […]

A e uruan Shpejtim Bulliqin për fitoren Agim Veliu, Nexhmi Rudari e Naim Fetahu?


[ad_1] Dje, më 29 nëntor, në komunën e Podujevës u mbajtën zgjedhjet e parakohshme për kryetar Komune. Nga tre kandidatët për të parin e kësaj Komune, Shpejtim Bulliqi nga Lëvizja Vetëvendosje doli i pari. Madje, Bulliqi e fitoi garën përballë Nexhmi Rudarit të LDK dhe Naim Fetahut të PDK-së, pa balotazh. E, ndonjë ditë pasi […]

Fitorja e Shpejtim Bulliqit – LIVE


[ad_1] Sonte në emisionin “Jeta në Komunë” është i ftuar kryetari i ri i Komunës së Podujevës, Shpejtim Bulliqi. Përballë Jeta Xharrës dhe anëtarëve të shoqërisë civile, Bulliqi flet për shumë tema të cilat e presin në krye të Komunës së Podujevës. A e uruan kundërshtarët politikë pas fitores pa balotazh në zgjedhjet e së […]

Reagon kandidati i PDK-së, ia uron fitoren Shpejtim Bulliqit


[ad_1] Kandidati i PDK-së për kryetar të Podujevës, Naim Fetahu e ka uruar kundërkandidatin e tij nga VV-ja, Shpejtim Bulliqin për fitoren në zgjedhjet e djeshme në këtë komunë. Fetahu me anë të një postimi në Facebook është shprehur mirënjohës ndaj qytetarëve të Podujevës ndërkohë që ka këshilluar kryetarin e ri të komunës që t’i […]

Mushkolaj: Partitë tjera s’ do të kenë “shpëtim” nga Vetëvendosje


[ad_1] Analisti Imer Mushkolaj thotë se LDK s’ është e gatshme për zgjedhje të reja parlamentare. Mushkolaj në “Debat Plus” ka thënë se pas humbjes në Podujevë LDK aspak s’ është e gatshme për zgjedhje të reja. “Nga kjo humbje e madhe, LDK është e vështirë të këndellet. Podujeva tashmë është ndër pesë komunat më […]

Haraqija s’e pranon humbjen e LDK’së në Podujevë: Figurat e VV’së janë të LDK’së


[ad_1] Anëtari i LDK’së Astrit Haraqija s’ mendon se Lidhja Demokratike e Kosovës humbi dje zgjedhjet në komunën e Podujevës. Shpejtim Bulliqi i VV’së u zgjodh dje kryetar komune me mbi 50 për qind të votave. “LDK’ja e ka mujt veç LDK’në sepse njoh të gjitha strukturat…Të gjitha këto figura që kanë aderuar në Vetëvendosje […]

Rudari: Zgjedhjet s’ i ka fituar Bulliqi, i fitoi Albini


[ad_1] Kandidati i LDK-së për kryetar të Podujevës, Nexhmi Rudari ka thënë se zgjedhjet e djeshme i ka fituar Albin Kurti dhe jo Shpejtim Bulliqi. Ai u shprehë se në zgjedhjet e vitit 2021, LDK do të fitoj bindshëm në Podujevë. “Zgjedhjet s’ i ftoi Shpejtimi, por Albini. Do të rrijmë në zyrë aq sa […]

Fitorja e VV-së në Podujevë – Kusari – Lila: Ju dërgua një mesazh i fortë LDK-së


[ad_1] Kryetarja e partisë Alternativa, njëherësh deputetja e Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Mimoza Kusari-Lila, konsideron se fitorja e LVV-së në Podujevë, ka përcjellur një mesazh të fort te LDK-ja, për të cilin thotë se është një frymë e cila më shumë se kurrë e tregon gatishmërinë e qytetarëve për të qenë pjesëmarrës në vendimmarrje […]

Syla: Ndryshimi s’ vjen me një hajduk dhe uzurpator si Bulliqi


[ad_1] Analisti i njohur kosovar, Valon Syla, ka sulmuar ashpër kryetarin e ri të Podujevës, Shpejtim Bulliqin – dhe idenë se përmes tij do të ndryshojë qeverisja komunale në Llap dhe në mbarë Kosovën. Për shkak të kohës së gjatë sa Bulliqi ka bërë pjesë në strukturat e LDK-së, madje duke iu përmendur edhe disa […]

Rezultati që la shenjë


[ad_1] “Shenjë s’ma ka lanë”. Kështu kishte deklaruar Agim Veliu më 18 mars të këtij viti, herët a vonë pasi që ishte shkarkuar nga Albin Kurti. Veliu dhe Kurti ishin kolegë qeverie në fillim të këtij viti, por bashkëpunimi i tyre s’ zgjati më shumë se 1 muaj e gjysmë. Kryeministër në atë kohë, Albin […]

Propaganda kundër meje dhe LDK-së ka qenë e fabrikuar dhe false


[ad_1] Nënkryetari I LDK-së, dhe Ministri i Punëve të Brendshme, Agim Veliu ka reaguar pas humbjes së LDK-së në Komunën e Podujevës. “Llapjanët folën dje. Kur flet sovrani të gjithë duhet të heshtin. Dega e LDK-së në Podujevë, që nga themelimi i partisë prej 31 vitesh, e pësoi humbjen e parë në zgjedhje. Është e […]

Rezultati i Podujevës i pakënaqshëm, duhet bërë analiza për t`i parë problemet


[ad_1] Pas mbledhjes së kryesisë së LDK-së, shefi i grupit parlamentar të kësaj partie ka thënë që në këtë mbledhje kanë diskutuar Ligjin për Rimëkëmbjen Ekonomike. “Temë e diskutimit ishte çështja e ligjit për rimëkëmbje ekonomike, po shpresojmë që brenda javës ky ligj do të kaloj”, tha Gashi. I pyetur Me kusht që është diskutuar […]

LVV është dashur të menaxhojë më mirë festimin e fitores në Podujevë për shkak të pandemisë


[ad_1] Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut (KMDLNj) ka dalë me një vlerësim të procesit zgjedhor që u mbajt të dielën në Podujevë dhe Mitrovicë të Veriut. Sipas KMDLNj-së, procesi zgjedhor ka shkuar mirë e që s’ e vë nën dyshim integritetin e zgjedhjeve, por theksojnë se është një lëshim për […]

Ganimete Musliu ironizon me Agim Veliun pas zgjedhjeve në Podujevë: Ka me pas të vështirë me u kthjellë


[ad_1] Ministri i Punëve të Brendshme, Agim Veliu, ka munguar në seancën e sotme plenare të Kuvendi të Kosovës. Deputetja nga radhët e Partisë Demokratike të Kosovës, Ganimete Musliu, ka kritikuar ministrin Veliu, për mosparaqitjen e tij në Kuvend, derisa edhe e ka përqeshur atë. Musliu ka thënë se Veliu do ta ketë shumë vështirë […]

Taulant Kryeziu pritet ta zëvendësojë Shpejtim Bulliqin si deputet i Vetëvendosjes në Kuvend


[ad_1] Anëtari i Vetëvendosjes, Taulant Kryeziu, pritet që ta zëvendësojë Shpejtim Bulliqin, si deputet të Vetëvendosjes në Kuvendin e Kosovës. Bulliqi i cili shënoi fitore në zgjedhejt e jashtëzakonshme për kryetar të komunës së Podujevës, në zgjedhjet e fundit për Kuvend të Kosovës të 6 tetorit 2019, kishte fituar 10 mijë e 178 vota por […]

Shpejtim Bulliqi flet në Kuvend për fitoren në Podujevë, ironizon me Arban Abrashin


[ad_1] Deputeti i LVV-së dhe kryetari i zgjedhur i Podujevës, Shpejtim Bulliqi, në Kuvendin e Kosovës tha se dita e djeshme është ditë e ndryshimit. “Dje ishte ditë zgjedhore në Llap, andaj më lejoni që nga këtu të përgëzoj gjithë qytetarët e Llapit dhe Gollakut për një fitore mahnitëse dhe për sjelljen e ndryshimit pas […]

Shefi i deputetëve të VV-së kërkon largimin e qeverisë Hoti dhe zgjedhje të reja


[ad_1] Liburn Aliu, ushtrues i detyrës së shefit të Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, tha se qeveria Hoti s’ e ka mbështetjen e qytetarëve andaj ai tha se zgjedhjet e reja krijojnë rrethana për shpëtim të vendit. “Ju s’ keni mbështetje të qytetarëve, ju s’ jeni legjitim e as legal dhe mos harroni se po […]

Bulliqi: Llapi e Gollaku nga dje besoj se frymojnë lirshëm


[ad_1] Kandidati për kryetar të Podujevës, Shpejtim Bulliqi në seancën e Kuvnedi të Kosovës thotë se dje nga zgjedhjet në Podujevë u la pas një pushtet që për sa vite s’ i realizoi kërkesat e qytetarëve. Bulliqi thotë se beson që nga dje Llapi e Gollaku frymon lirshëm, përcjellë Gazeta Blic. Ai premtoi se do […]

Vjosa Osmani vlerëson zgjedhjet në Podujevë e Mitrovicë të Veriut


[ad_1] Ushtruesja e detyrës së presidentes dhe kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani pas zgjedhjeve në Podujevë dhe Mitrovicë të Veriut ka thënë se realizmi i të drejtës në votë është bazament i demokracisë. “ Republika e Kosovës dëshmoi se është e aftë të organizojë zgjedhje të lira, fer e demokratike, përmes të cilave […]

Për zgjedhjet në Podujevë e Mitrovicë të Veriut s’ u dorëzua asnjë ankesë në PZAP


[ad_1] Të dielën janë mbajtur zgjedhjet lokale në Komunën e Podujevës dhe atë të Mitrovicës së Veriut. Kandidatë për kryetar të komunës në Podujevë ishin Naim Fetahu i PDK-së, Nexhmi Rudari i LDK-së dhe Shpejtim Bulliqi i LVV-së. Sipas rezultateve preliminare të KQZ-së, Lëvizja Vetëvendosje e ka fituar Podujevën me 51.64 për qind. ndërsa në […]

Osmani me mesazh për zgjedhjet në Podujevë dhe Mitrovicë të Veriut


[ad_1] U.d. Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani, me anë të një mesazhi ka vlerësuar lartë organizimin dhe mbajtjen e zgjedhjeve në Podujevë dhe në Mitrovicë të Veriut. Osmani ka thënë se realizimi i të drejtës në votë, është bazament i demokracisë. “Republika e Kosovës dëshmoi se është e aftë të organizojë zgjedhje të lira, fer […]

Deputeti Hoti: Koha do ta vërtetoj që modeli më i mirë qeverisës është i LDK-së


[ad_1] Deputeti i LDK-së, Visa Hoti thotë se edhe pse shumë simpatizant të LDK-së në Llap mund të ndjehen se kanë humbur, në demokraci s’ ka vend për humbje. Hoti shkruan se qytetarët që për dy dekada e mbajtën LDK-në të parën kanë vendosur që VV të qeverisë për rreth një vit, përcjellë Gazeta Blic. […]

Deputetët e Vetëvendosjes i shkojnë për vizitë Bulliqit pas fitores, kanë një selam për partitë tjera


[ad_1] Deputetët e Lëvizjes Vetëvendosje, Enver Haliti, Arbër Rexhaj dhe Artan Abrashi sot kanë pirë kafe së bashku me Shpejtim Bulliqin i cili fitoi zgjedhjet për kryetar të Podujevës. Një fotografi me të e ka shpërndarë deputeti Arbër Rexhaj i cili thotë se kafën e mëngjesit po e pijnë me kryetarin e Podujevës, përcjellë Gazeta […]

Fitorja në Llap – me këto fjalë i drejtohet ish-kandidati i VV-së për Podujevën, Bulliqit


[ad_1] Ajet Potera, ish-kandidati i Vetëvendosjes për komunën e Podujevës ka folur për zgjedhjet në këtë komunë. Pas publikimit të rezultateve preliminare, Potera ka uruar Bulliqin për fitoren, shkruan Insajderi. Potera ka shtuar se ky ndryshim do të vije edhe në nivelin qendror. “Urime Llapit dhe Gollapit fitorja e merituar, fitorja e mirëpritur e Lëvizjes […]

LDK humbi në Podujevë, vjen reagimi i Isa Mustafës


[ad_1] Pas fitores në Komunën e Podujevës, Shpejtim Bulliqin në Kuvend, pritet ta zëvendësoj anëtari tjetër i VV-së, Taulant Kryeziu. Kryeziu, i cili ishte zëvendësministër në Qeverinë Kurti, në zgjedhket e fundit kishte marrë gjithsej 6870 vota. Bulliqi arriti që pa balotazh ta fitojë Podujevën, derisa kjo komunë ishte ndër bastionet e pathyeshme të LDK-së. […]

Deputeti i VV-së që do ta zëvendësojë Shpejtim Bulliqin


[ad_1] Pas fitores në Komunën e Podujevës, Shpejtim Bulliqin në Kuvend, pritet ta zëvendësoj anëtari tjetër i VV-së, Taulant Kryeziu. Kryeziu, i cili ishte zëvendësministër në Qeverinë Kurti, në zgjedhket e fundit kishte marrë gjithsej 6870 vota. Bulliqi arriti që pa balotazh ta fitojë Podujevën, derisa kjo komunë ishte ndër bastionet e pathyeshme të LDK-së. […]

Shpejtim Bulliqi: Podujeva i dha mesazh Kosovës


[ad_1] Kryeyari i ri i Podujevës Shpejtim Bulliqi, pas fitores së sotme në këtë komunë, ka deklaruar se vota e Podujevës i japi mesazh tërë Kosovës dhe realitetit kosovar. “Jam i lumtur se qytetari i Podujevës i japi mesazh tërë Kosovës. Ka ardhur koha për ndryshim dhe kjo u rikonfirmua për LDK-në më së miri […]

Shpend Ahmeti uron Shpejtim Bulliqin dhe Vetëvendosjen


[ad_1] Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti, ka uruar Shpejtim Bulliqin për fitoren në zgjedhjet për kryetar të Podujevës, por edhe Lëvizjen Vetëvendosje. Në një postim në Facebook, Ahmeti tha se porosia e qytetarëve të  Podujevës “ishte e qartë“. Fituesit të zgjedhjeve të sotme i ka uruar suksese në realizimin e programit. Ky është postimi i […]

“Mirë që humbi Agimi në Podujevë, por mos u gëzoni pasi Shpejtimi dallon shumë pak nga ai”


[ad_1] Njohësi i çështjeve juridike e politike, Ehat Miftaraj, thotë se është bërë mirë që Agim Veliu e ka humbur bastion e tij, Podujevën. Por, siç thotë ai, s’ duhet gëzuar edhe aq shumë për shkak që, Shpejtim Bulliqi dallon shumë pak prej të parit, duke e quajtur kopje të Agim Veliu. Shkrimi i plotë […]

Fitim Haziri – Agim Veliut: Llapjanët ta thyen “kalanë” dhe ta treguan derën


[ad_1] Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Fitim Haziri, ka reaguar pas fitores në zgjedhjet e sotme në Komunën e Podujevës, shkruan Gazeta Blic. Ai ia ka përmendur nënkryetarit të LDK-së, “kalanë”, duke i thënë se llapjanët ta thyen atë. Haziri thekson se “llapjanët ia kanë treguar derën secilit person të korruptuar, duke e përmendur vetë Veliun”. […]

Grumbull i njerëzve pas fitore së Vetëvendosjes, Albin Kurti i kërkon shpërndarjen pasi përfundojnë fjalimet


[ad_1] Vendi është duke u ballafaqur me numër të lartë të rasteve me COVID-19 si dhe me dhjetra të vdekur brenda 24 orëve nga infeksioni me coronavirus, por sot në Podujevë u ‘harrua’ virusi. Me qindra qytetarë u mblodhën udhëve dhe shesheve për të festuar fitoren e kryetarit më të ri të Llapit, Shpejtim Bulliqi […]

Haxhi Avdyli i gëzuar për fitoren e VV-së në Llap, ja çka thotë për partinë e tij


[ad_1] Dëshpërim të madh nga humbja e zgjedhjeve në Podujevë s’ ka deputeti i LDK-së, Haxhi Avdyli. Sipas tij, mashtrimi e dyftyrësia s’ kanë vend dhe kjo u pa në këto zgjedhje. “Të premten në intervistën “Pa maska” e thash qytetari na ka lexu letrat, po e din per secilin kush është. Mesazhi i Podujevës […]

Bulliqi flet për herë të parë si kryetar i Podujevës


[ad_1] Me 51.64% të votave ka fituar kandidati i Vetëvendosjes, Shpejtim Buliiqi në komunën e Podujevës. Pas publikimit të rezultateve preliminare nga KQZ, Bulliqi përkrahë Kurtit iu është drejtuar votuesve të tij. Bulliqi ka uruar qytetarë për fitoren në këtë komunë derisa ka kërkuar që në mënyrë të qetë të shpërndahen për shkak të pandemisë […]

E konfirmon KQZ: Shpejtim Bulliqi fitues i zgjedhjeve në Podujevë


[ad_1] Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka publikuar rezultatet preliminare në komunën e Podujevës. Fitues i zgjedhjeve në komunën e Podujevës sipas KQZ është Shpejtim Bulliqi me 51.64%. “Për komunën të Podujevës këto janë rezultatet preliminare Shpejtim Bulliq, kandidat i Vetëvendosjes 51.64 % , kandidati i LDK-së, Nexhmi Rudari 35.97% dhe kandidati i PDK-së, 12.40 %”, […]

Në Mitrovicë të Veriut votuan 39.14% e qytetarëve


[ad_1] Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ) ka bërë të ditur pjesëmarrjen në votime të qytetarëve në Komunën e Podujevës dhe të Mitrovicës së Veriut, pas përfundimit të procesit zgjedhor. Kryetarja e KQZ-së, Valdete Daka bëri të ditur se procesi i sotëm zgjedhor është zhvilluar pa probleme. Sipas të dhënave të KQZ-së, në komunën e Mitrovicës […]

Deri kur mund të shmangen zgjedhjet nacionale?


[ad_1] Nënkryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Besnik Bislimi, me anë të një shkrimi në facebook, ka treguar disa ‘argumente’ për votuesit e Nexhmi Rudarit nga radhët e Lidhjes Demokratike të Kosovës, kandidat për kryetar në komunën e Podujevës. Sipas Bislimit votuesit e Rudarit gjatë fushatës zgjedhore në Podujevë argumentonin se LVV ka performancë të mirë në […]

Arbërie Nagavci me porosi për LDK-në dhe Agim Veliun


[ad_1] Nënkryetarja e Kuvendit nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Arbërie Nagavci përmes një postimi në Facebook ka thënë se në garën për të parin e Podujevës, fitues do të jetë kandidati i LVV-së Shpejtim Bulliqi. Ajo ka shtuar se në atë komunë s’ka bastione por ka Vetëvendosje, shkruan GazetaBlic. ndërkohë, thekson se qytetarët vlerësojnë dhe […]

PDK e pranon, Bulliqi fiton zgjedhjet në Podujevë pa balotazh


[ad_1] Partia Demokratike në Podujevë ka konfirmuar fitoren e kandidatit të Vetëvendosjes, Shpejtim Bulliqi në këtë komunë. Këtë e ka bërë të ditur moderatori Ermal Panduri në emisioni “Debat Plus”, i cili u shpreh se “Sapo ma konfirmuar edhe nga PDK, VV fiton në Podujevë pa balotazh”, ka thënë ai. Sipas sondazhit të Armend Mujës, […]

Jemi duke prirë pothuajse në të gjitha vendvotimet


[ad_1] Kandidati për kryetar të komunës së Podujevës nga rradhët e LDK-së, Nexhmi Rudari, ka mbajtur një konferencë për media, ku ka thënë se partia e tij po prinë në shumicën e vendvotimeve. “Presim rezultate të mira, procesi i numërimit po vazhdon, por sipas informacioneve nga vendvotimet që i kemi, jemi duke prirë pothuajse në […]

Katunishtë – Bulliqi e mposhtë Rudarin në bastionin e LDK-së


[ad_1] Gazeta Blic, mëson se kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje, Shpejtim Bulliqi, e ka mposhtur kandidatin e LDK-së, Nexhmi Rudari në bastionin e Lidhjes Demokratike të Kosovës. Bëhet fjalë për fshatin Katunishtë të Podujevës, ku sipas informatave të gazetës, Bulliqi i ka fituar 179, ndërsa Nexhmi Rudari 144.   [ad_2]

Deputetë e VV-së pyesin Agim Veliun: A ta la shej a jo?


[ad_1] Sipas sondazhit të Armend Mujës, VV ka dalë fituese në zgjedhjet lokale të mbajtura sot në Podujevë, me kandidat Shpejtim Bulliqin, derisa KQZ pritet të dalë me rezultate në orën 21:00. Festa e VV-së ka nisur si herët, e postimet s’kanë të ndalur në rrjete shoqërore, shumica nga to në adresë të ish-kryetarit të […]

Nexhmi Rudari u thotë gazetarëve se i kanë shkelur rregullat kundër COVID-19


[ad_1] Një numër i madh i mbështetësve të LDK-së janë parë në selinë e kësaj partie në Podujevë. Kandidati i kësaj partie për të parin e komunës, Nexhmi Rudari ishte aty bashkë me kryetarin e shtabit të LDK-së, kur u pyet nga gazetarët se pse ka lejuar një numër të madh të militantëve të mbledhen […]

Kurti e Bulliqi bashkë dhe optimistë për fitoren e Podujevës


[ad_1] Albin Kurti po qëndron krah për krah me Shpejtim Bulliqin në Podujevë. Kryetari i Vetëvendosjes është në pritje të rezultateve bashkë me kryetarin e mundshën në ardhje të Podujevës, Shpejtim Bulliqin. akoma nga të dy s’ ka ndonjë deklarim zyrtar ngase siç është thënë nga Vetëvendosje në Podujevë, janë duke marrë të gjithë informacionet […]

KQZ tregon kur do të dalin rezultatet preliminare të zgjedhjeve në dy komunat


[ad_1] Kryetarja e Komisionit KQZ-së, Valdete Daka ka deklaruar se konferenca e radhës e tyre do të mbahet sapo të pranojnë rezultatet preliminare pas zgjedhjeve në komunën e Podujevës dhe asaj të Mitrovicës së Veriut. E pytur për kohën se kur pritet të dalin rezultatet preliminare, Daka tha se presin që ato të publikohen më […]

Pas votimeve, sheshi në Podujevë mbushet me njerëz


[ad_1] Pak minuta pas mbylljes zyrtare të vendvotimeve, qindra persona kanë dalë në sheshin e Podujevës në pritje të rezultateve të raundit të parë të zgjedhjeve të jashtëzakonshme për kryetar të komunës. Ata janë mbledhur para selisë së Lëvizjes Vetëvendosje përderisa zyrtarë të partisë nga dega dhe qendra janë brenda duke pritur rezultatet e para […]

Në Podujevë votuan 40.51% e qytetarëve


[ad_1] Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ), ka bërë të ditur pjesëmarrjen në votime të qytetarëve në Komunën e Podujevës dhe të Mitrovicës së Veriut, pas përfundimit të procesit zgjedhor. Kryetarja e KQZ-së, Valdete Daka bëri të ditur se procesi i sotmën zgjedhor është zhvilluar pa probleme. “Këtë e tregon më së miri edhe numri i […]

PZAP s’ mori asnjë ankesë për procesin zgjedhor në Mitrovicën e veriut dhe Podujevë


[ad_1]   Asnjë ankesë s’ është dërguar në Panelin Zgjedhor të Ankesave dhe Parashtresave gjatë ditës së sotme edhe pas mbylljes së vendvotimeve në komuat Mitrovicë e Veriut dhe Podujevë. Kështu ka thënë për KALLXO.com kryetari i Sekretariatit të PZAP-së, Mulë Desku. “Jo asnjë ankesë s’ kemi pranuar”, tha shkurt Desku për KALLXO.com. Në anën […]

Fituesi i zgjedhjeve të sotme në Podujevë


[ad_1] Projeksioni i Armend Mujës dhe Kolegjit Riinvest thotë se kandidati i Vetëvendosjes Shpejtim Bulliqi ka fituar zgjedhjet e sotme të jashtëzakonshme për kryetar të komunës së Podujevës. Sipas këtij projeksioni i cili u publikua në TV Dukagjini në orën 19:00, Bulliqi ka fituar me 50.02%. Po qe se ky rezultat del në numërimin zyrtar […]

Albin Kurti shkon në selinë e Vetëvendosjes në Podujevë


[ad_1] Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti është parë duke arritur në selinë e Vetëvendosjes në komunën e Podujevës. Kurti ka arritur aty pasi janë mbyllur qendrat e votimit në ora 19:00 dhe pritet të fillojë numërimi i votave aty. Në anën tjetër, Kryetarja e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve ka njoftuars se deri në ora […]

Ministri Zemaj thotë se mund të ketë mbyllje totale, nesër merret vendimi


[ad_1] Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka bërë të ditur se të hënën do mbajnë takim me Institutin Kombëtar të Shëndetit Publik ku edhe do të vendosin Po qe se do të marrin masa shtesë anti-Covid, duke parë se numri i vdekjeve është i lartë dhe personave të infektuar poashtu. “Të hënën pasdite do të […]

Komisionerët pinë duhan brenda qendrës së votimit në Podujevë


[ad_1] Dy komisionierë të zgjedhjeve në Podujevë janë parë duket pirë duhan brenda qendrës së votimit. Komisionerët këtë veprim e kanë bërë në një vendvotim në shkollën “Aleksandër Xhuvani” në Podujevë. KALLXO.com ju sjell fotografitë nga vendi i dukurisë. [ad_2]

Zemaj lajmërohet nga Llapi: Ata që kanë punuar, do ta fitojnë Podujevën!


[ad_1] Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj ka shikuar nga pranë procesin zgjedhor në Podujevë. Sipas tij, fitues i zgjedhjeve në këtë komunë do të duhet të jenë “ata që kanë punuar”, duke mos specifikuar LDK-në ose VV-në. “Ata që kanë punuar për qytetarët e Podujevës edhe do të jenë fitues”, ka deklaruar Zemaj. Ndryshe, ai […]

Shoferi i Komunës i akredituar si vëzhgues i LDK-së, VV ankohet për presion te votuesit


[ad_1] Lëvizja Vetëvendosje – Dega në Podujevë pak më parë ka reaguar se Bekim Rudari, sipas tyre shofer i nënkryetarit të Komunës, Nexhmi Rudari po u bën presion votuesve në shkollën “Shaban Shala”. Kallxo.com ka vizituar këtë qendër votimi, dhe ka parë që Bekim Rudari është vëzhgues i certifikuar nga KQZ për zgjedhjet në Podujevë […]

Të shtënat me armë në Podujevë, arrestohet një person


[ad_1] Milani ka shënuar fitore me rezultat 2-0, ndeshje e vlefshme për xhiron e nëntë në Serie A. Kapiteni Alessio Romagnoli i kaloi në epërsi vendasit në minutën e 17’. Për 2-0, shënoi Franck Kessie nga penalltia në minutën e 28’. Vendasit kishin mundësinë që ta trefishonin epërsinë në minutën e 40’ me Kessie, por […]

Shoferi i Komunës i akredituar vëzhgues i LDK-së, VV ankohet për presion te votuesit


[ad_1] Lëvizja Vetëvendosje – Dega në Podujevë pak më parë ka reaguar se Bekim Rudari, sipas tyre shofer i nënkryetarit të Komunës, Nexhmi Rudari po u bën presion votuesve në shkollën “Shaban Shala”. Kallxo.com ka vizituar këtë qendër votimi, dhe ka parë që Bekim Rudari është vëzhgues i certifikuar nga KQZ për zgjedhjet në Podujevë […]

Një votues i VV-së e fotografon fletëvotimin


[ad_1] Sot kur janë duke u mbajtur zgjedhjet lokale në dy komuna të Kosovës, një person pasi ka votuar, e ka fotografuar fletëvotimin e tij. I njëjti [emër i njohur për redaksinë] fletëvotimin e ka publikuar në llogarinë e tij në Facebook, ku mund të vërehet se ka votuar për kandidatin nga radhët e VV-së […]

Përplasje mes LDK-së e VV-së në zyrat e KQZ-së


[ad_1] Anëtarët e KQZ-së nga radhët e LDK-së dhe Vetëvendosjes janë përplasur verbalisht në konferencën për media në lidhje me zgjedhjet e parakohshme për kryetar të Komunës së Podujevës. Shkas për këtë ishte procesi i votimit në zgjedhjet e sotme për të parin e kësaj komune në të cilën garë e ngushtë pritet të zhvillohet […]

Mbi 1,000 të vdekur nga koronavirusi në Kosovë


[ad_1] Që nga filimi i pandemisë në Kosovë janë shënuar mbi 1.000 raste të vdekjes në Kosovë deri më tani në Kosovë nga COVID-19 kanë ndërruar jetë 1,005 persona. Numri total i rasteve pozitive është 39.057 raste nga 142.769 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2.Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 673 pacientë derisa numri […]

Dy raste të dyshuara të fotografimit të votave në Podujevë


[ad_1] Policia e Kosovës ka njoftuar se që nga orët e hershme të mëngjesit ka ndërmarrë të gjithë hapat e duhur për të kontribuar në mbarëvajtjen e zgjedhjeve të parakohshme për kryetar të Komunës së Podujevës. Në njoftim, Policia thotë se ka angazhuar rreth 400 zyrtarë policorë me detyra specifike në këtë proces, duke mos […]

Komuna e Podujevës pranon se po kryhen punime në rrugë në ditën e zgjedhjeve


[ad_1] KALLXO.com sot ka gjetur se në fshatin Llugë të komunës së Podujevës, në ditën kur po mbahen zgjedhjet, një rrugë ishte duke u shtruar me zhavorr. Punëtori i cili ishte duke punuar aty gazetarit të KALLXO.com i tha se kompania ku punon është e kontraktuar nga komuna. Në lidhje me këtë, në një përgjigje […]

Prokuroria sqaron pasojat Po qe se ziheni duke fotografuar votën


[ad_1] Arrestimi i një qytetari në Podujevë për fotografim të votës në zgjedhjet të cilat janë duke u zhvilluar në këtë komunë ngjalli debat në të tërë vendin se a paraqet ky veprim vepër penale apo jo. Për ta qartësuar këtë situatë KALLXO.com ka kontaktuar me Prokuroren Laura Pula e cila njëherit është koordinatore nacionale […]

Fotografimi i votës në Podujevë


[ad_1] KALLXO.com ka siguruar një foto ku shihet fotografimi i votës nga një votues në Podujevë. Votuesi ka zgjedhur ta votojë Lidhjen Demokratike të Kosovës (LDK), me kandidatin e tyre për kryetar të komunës, Nexhmi Rudari. akoma s’ dihet Po qe se personi në fjalë është ndaluar nga Policia apo Prokuroria.   Në anën tjetër, […]

Në PZAP deri më tani s’ është bërë asnjë ankesë për procesin zgjedhor


[ad_1] Paneli Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa (PZAP), deri më tani s’ ka pranuar asnjë ankesë për asnjë parti politike apo ndonjërin nga kandidatët të cilët po garojnë për keyetarw të Komunës së Mitrovicës së Veriut dhe Komunës së Podujevës. Lajmin e ka konfirmuar për KALLXO.com kryesuesi i Sekretariatit të PZAP-it, Mulë Desku. Desku shtoi […]

Kështu duken anëtarët e ekipeve lëvizëse që mundësojnë votimin e personave me COVID-19


[ad_1] Aktualisht është duke vazhduar procesi i zgjedhjeve për kryetar të Podujevës dhe Mitrovicës, shkruan Gazeta Blic. deri më tani ky proces zgjedhor, është duke u mbajtur pa ndonjë parregullësi të madhe. E për personat e prekur me COVID-19, është duke u mbajtur një procedurë më ndryshe. Atyre u është dhënë mundësia e shfrytëzimit të […]

Posterët e kandidatëve për kryetar të Podujevës, në afërsi të shkollave


[ad_1] Posterët e dy kandidatëve të kryetar të Komunës së Podujevës, Shpejtim Bulliqi nga LVV-ja dhe Nexhmi Rudarit nga LDK-ja, janë vendosur në afërsi të shkollave. Ligji për Zgjedhjet e ndalon vendosjen e posterëve të kandidatëve dhe partive në afërsi të qendrave të votimit. Ekipet e KALLXO.com kanë parë se posteri i kandidatit Nexhmi Rudari […]