Tag: Poezi

Sa herë – Poezi nga Fani Duro

Sa herë ————- Sa herë mundohem të të fshij nga syt e mi, Dhe perden e gjumit zë dhe ul ngadalë, Ti mua më shumë më krijon pagjumësi, Ndjenjë më…

Poezi për paranë

Poezi për paranë   Paraja Paraja bela e madhe, Doli për te zgjidhur halle O para, para e shkrete i mallkuar për jetë. Ne pa ty nuk bejme dot Mbas…

Shkurtima – Poezi nga Frrok Doda

SHKURTIMA. S’ ja arrij dot pjergulles. Ngushlloj vehten ,, me fabulën e dhelpres. Shumë dashuri u dha zoti njerzve. Sa ta kenë për gjithë jeten. T’pa fetë e perziejnë me…

Mjaftonte – Poezi nga Arjana Fetahu Gaba

MJAFTONTE Sa shikime unë ti vodha, nëpër sy, Ja dergova zemres time, u freskova, Nga rrahjet, dilte e shkulej vendit, Megjithëmend, atëherë u dashurova. Kur më shihje ndonjëherë, të zemëruar,…

Poezi për UÇK-në shkruar nga Linda Fana

Poezi për UÇK-në shkruar nga Linda Fana 𝐔Ç𝐊 𝐍𝐮𝐤 𝐥𝐞𝐣𝐨𝐣 ,𝐧𝐞 𝐯𝐞𝐧𝐝𝐢𝐧 𝐭𝐢𝐦 ,𝐭𝐞 𝐩𝐫𝐞𝐤 𝐝𝐨𝐫 𝐞 𝐳𝐞𝐳, 𝐣𝐚𝐦 𝐟𝐞𝐦𝐞𝐫 𝐊𝐨𝐬𝐨𝐯𝐞 𝐝𝐨 𝐭𝐚 𝐦𝐛𝐫𝐨𝐣 𝐦𝐞 𝐧𝐝𝐞𝐫 ! 𝐉𝐚𝐦 𝐛𝐢 𝐞…

Vargje për çobaneshën

Vargje për çobaneshën Të pashë në rrugë të malit, Rina moj e bukur Rinë! Po shkoje rrugës të stanit, në malet me trendelinë. Ç’kërkon vallë rrugës të malit, moj syshkruar…

Leje – Poezi nga Ferit Lamaj

Leje Tej, te kopshti zoologjik lind debati simpatik. Kafshët flasin mizëri: – Ej, a ngremë një kopsht të ri, më të bukur, më të gjerë? – Domosdo!- shton një Panterë.…

Poezi për Minatorin

Poezi për Minatorin MINATORI Babai Valentinës është minator, në thellësi të tokës djersa i pikon. Ai për çdo ditë Me shume shokë Punon pa përtesë Thellë në minierë. Me duar…

Poezi për njeriun e dëborës

Poezi për njeriun e dëborës Njeriu i dëborës Një kapelë ka në kokëdhe për hundë një karrotë.Eh ç´ftohtë bën, bora zbardh,mbështjellë qafën me një shall. Eh ky plak kërkon sy,gjejmë…

Poezi për Pranverën

Poezi për Pranverën Pranvera Dikush më sollilule me mijëra,qoftë gjithnjëplot lule dhe ngjyra Dikush, pallton e madhe-ma mori nga krahëtkëpucët m’i hoqi,më veshi sandalet. Dikush më bëritë lehtë, gogël,ndaj renda…

Poezi për lulet

Poezi për lulet Çelin lulet Në oborrin tim, lule çeli dardha,dridhen si në ethe, të bukura, të bardha. Në oborrin tim, lule çeli molla,vallëzojnë hareshëm, të bukura të holla. Në…

Poezi për Macen

Poezi për Macen Macja ime Macja imeFle në gjumë,Prane zjarritGërhet shumë Macja fle,Festë e madhe.Miushi tundet,si në valle. “Fli ti maceDhe një çikëNgjajnë gërhimat,me muzikë. Mace si ti,jo nuk ka,fli…

Ag Apolloni: Tango (Poezi)

Ag Apolloni: Tango (Poezi) TANGO Hapa sytë Gjithçka e dukshme u duk Mbi t’gjitha m’u duke ti Veshët m’u mbushën tinguj Harmonia m’pushtoi Zâni yt ishte eufoni Nuhata aromën e…

Istref Plakolli – Biografia

Dr. Istref Plakolli u lind më 1963 në Letanc të Podujevës, ku edhe kreu shkollimin fillor dhe atë të mesëm, me sukses të shkelqyeshëm. Si gjimnazist, në vitin 1981, me bashkëmoshatarë…

You cannot copy content of this page

Sign In

Register

Reset Password

Please enter your username or email address, you will receive a link to create a new password via email.