Dita Botërore e Librit – A po lexohet mjaftueshëm?


[ad_1] Ndonëse shija lidhet me preferencat individuale, krijimi i një hapësire për të diskutuar për librat dhe përmbajtjet e tyre është gjithnjë e nevojshëm për lexuesit. Sugjerimet dhe rekomandimet që vijnë nga të tjerët për leximin e librave të ndryshëm, përveç një diskutimi cilësor, ndikojnë edhe në nxitjen e mëtejme të dëshirës për të lexuar. […]

A po përkeqëson maska belbëzimin tek fëmijët, si nevojitet të sillen prindërit përballë kësaj situate?


[ad_1] Belbëzimi është një çrregullim i rrjedhshmërisë së të folurës, që sipas specialistëve, prek 3 përqind të fëmijëve në moshën parashkollore dhe prek djemtë më shumë se vajzat. Me kalimin e kohës, defekti tenton të zvogëlohet, ngase disa forma janë të lidhura me evolucionin e gjuhës, por në 1 përqind të rasteve problemi vazhdon deri […]

Poezi për dimrin – Bardhësia e borës


Nga do qe te hedhesh syte, shikon vetem bardhesi, shtepi, fusha e male, mbuluar me debore, oh, sa bukuri! Floke, floke bie bora, femijet dalin te luajne, me topa bore e me ski gjithcka eshte nje mrekulli.   Fjalët kyçe: Bora, Poezi, Vjershë, Vjershë për borën, Poezi për borën, Bardhësia e borës, Poezi për dimrin, […]

LKSHM ndan çmimet për krijuesit në diasporë


[ad_1] E Premte, 4 Dhjetor 2020 – 18:35 albinfo.ch Ditë më parë, në nderim të 28 Nëntorit, Ditës së Flamurit dhe të Pavarësisë së Shqipërisë, Lidhja e Krijuesve Shqiptarë në Mërgatë ka ndarë disa çmime për krijues artistikë që veprojnë në diasporë.Lidhur me këtë ka bërë një njoftim një njoftim në facebook, kryetari i LKSHM,  […]

Gazetari Rexhep Rifati nderohet me “Diellin Dardan” për Vepër Jetësore


[ad_1] Tetë krijues marrin çmime dhe mirënjohje të ndryshme, ndër ta për veprimtari jetësore, gazetari Rexhep Rifati merr çmimin „Dielli Dardan“ E Premte, 4 Dhjetor 2020 – 10:00 Shqipe Bytyçi Lidhja e Krijuesve Shqiptarë në Mërgatë, për nder të festës së 28 NËNTORIT ka ndarë mirënjohje për zhanre të ndryshme arti në mërgatë. Tetë krijues […]

Vushtrri, mbahet Takimi i Poeteshave Shqiptare, ndahen çmimet


[ad_1] Poetja Valmira Sylejmani ka fituar çmimin kryesor të Takimit të Poeteshave Shqiptare që u mbajt sot në Vushtrri, për të 38-ën herë me radhë. Këtë çmim poetja Sylejmani e mori për poezinë “Kalendari i dhembjes”. Vendin e dytë e mori poetja Nurmishahe Demalilaj, me poezinë “Më lejo me të dashtë me poezi”, ndërsa Majlinda […]

ka humbur jetën shkrimtari Hasan Hasani


[ad_1] Shkrimtari Hasan Hasani ka humbur jetën sot në moshë 73 vjeçare. Lajmi për vdekjen e shkrimtarit Hasani është konfirmuar me anë të një njoftimi për media nga Ministria e Kulturës Rinisë dhe Sportit. Ministrja e MKRS-së, Vlora Dumoshi me anë të një telegrami ka shprehur ngushëllime për vdekjen e shkrimtarit Hasan Hasani. “Me pikëllim […]

Lidhja e Shkrimtarëve njofton për mbajtjen e festivalit ‘Drini poetik’


[ad_1] Festivali Ndërkombëtar i Poezisë “Drini poetik” do të mbahet më 30.11.2020, nga ora 12:00, në Bibliotekën Kombëtare “Pjetër Bogdani” në Prishtinë. Lidhja e Shkrimtarëve të Kosovës e cila organizon këtë festival, me anë të një njoftimi në Facebook, bën të ditur se këtë vit ky manifestimi mbahet vetëm në Prishtinë, për shkak të kushteve […]

Drama, më e dalluara nga të gjitha gjinitë letrare


[ad_1] Dramaturgia Albana Muja është fituese e njërit prej tri çmimeve të konkursit të Dramës Origjinale Shqipe, “Katarian Josipi”, për 2020. Muja ka marrë çmimin e tretë të këtij konkursi për këtë viti me dramën “Era”, një dramë kjo e cila sjellë një rrëfim për tragjedinë që pësuan banorët shqiptarë në veri të Mitrovicës pas […]

Rrëfimi i Fatmires për luftën në Kosovë merr çmimin e parë në Zvicër


[ad_1] Fatmire Sopa-Zenelaj ka fituar vendin e parë në konkursin në nivel zviceran, në kuadër të festivalit të letërsisë “StadtLesen” që mbahet në gjithë hapësirën gjermanishtfolëse E Hënë, 16 Nëntor 2020 – 17:10 albinfo.ch Fatmire Sopa, punon në Departamentin e Integrimit në komunën Oberriet të kantonit St. Gallen. Në fund të shtatorit ajo ka fituar […]

Vdiq shkrimtari dhe ish-deputeti Ramadan Musliu


[ad_1] ka humbur jetën sot  Ramadan Musliu, gazetar dhe shkrimtar. Lajmi për vdekjen Musliut është bërë i ditur nga kolegë dhe bashkëpunëtorë të shkrimtarit. Jusuf Buxhovi, shkrimtar dhe historian ka shkruan në Facebook për vdekjen e Musliut. “Lamtumirë miku im, Ramadan Musliu. Kultura jonë mbeti pa krijuesin dhe intelektualin e madh. ndërsa vepra ime mbeti […]

Autori shqiptar, Klaudio Findiku, në dy muajt e fundit ka marrë 25 çmime


[ad_1] Klaudio Findiku vlerësohet me çmim ndërkombëtar “Veritas Splendor” nën Patronazhin e Lartë të Akademisë Universum nga Zvicra E Hënë, 19 Tetor 2020 – 13:00 albinfo.ch Suksese të reja për poetin e ri shqiptar nga Italia, Klaudio Findiku, i cili në dy muajt e fundit ka marrë njëzet e pesë çmime në po aq çmime […]

Juria profesionale e konkursit “Merr një varg dhe eja”


[ad_1] E Mërkurë, 14 Tetor 2020 – 8:00 albinfo.ch Shoqata kulturore “Korça” në Athinë, në bashkëpunim me “Lobi Euroatlantik Shqiptar” dhe “Swiss Albania Event”, organizojnë edicionin II të konkursit për fëmijë në poezi dhe prozë të shkurtër (përrallë ose tregim ), shkruan albinfo.ch. Së fundi këto shoqata kanë pasqyruar edhe jurinë profesionale që s’ është […]

“Një poezi për Sarandën” – Emrat e fituesve të çmimeve në mbrëmjen poetike


[ad_1] Mbrëmjen e djeshme është zhvilluar në Sarandë mbrëmja poetike “Një poezi për Sarandën”, një konkur në të cilin morën pjesë qindra krijues nga Saranda, qytete të tjera të vendit, Kosova dhe mbarë bota.Në këtë event i cili është transmntuar LIVE përmes Saranda Web në Facebook,  janë ndarë edhe shumë çmime, emrat e të cilëve […]

Të hapet Qafë Bota! Qindra banorë në protestë nga të dyja anët e kufirit


[ad_1] indra minoritarë grekë janë mbledhur në doganën e Qafë-Botës në një protestë për të kërkuar nga qeveria greke hapjen e doganës.Më të prekur nga mbyllja e kësaj dogane janë të moshuarit që s’ mund të marrin dot trajtimin mjekësor në Greqi, por edhe bizneset. Të pranishëm kanë qenë qindra qytetarë që janë organizuar me […]

Diaspora bashkon fëmijët shqiptarë – Albinfo


[ad_1] Bashkëpunim mes tre shoqatave E Mërkurë, 7 Tetor 2020 – 8:00 albinfo.ch Shoqata kulturore “Korça”, Athinë në bashkëpunim me “Lobi Euroatlantik Shqiptar” dhe “Swiss Albania Event”, organizojnë edicionin e II të konkursit për fëmijë , në poezi dhe prozë të shkurtër (përrallë ose tregim ), shkruan albinfo.ch. Ftohen të gjithë krijuesit e vegjël në […]

Elona Gjergo-Tanka, triumfuese, rrëmben çmimin e parë ndërkombëtar për “Lugatkën”


[ad_1] Elona Gjergo-Tanka në një intervistë për Albinfo.ch, flet për jetën në diasporë, sukseset e saj në zhanrin letrar dhe çmimet e fituara. E Mërkurë, 30 Shtator 2020 – 21:00 albinfo.ch Albinfo.ch Një numër i konsiderueshëm i mërgimtarëve të rinj në botë po depërtojnë në shumë fusha të ndryshme, duke korrur suksese. Ndër shumë vajza […]

Një rrap në Prizren


[ad_1] Se kush më solli këtu, në Marashin Prizrenit, s’ e di. Kur më solli? s’ e di. E dijnë ata, njerëzit. Ata që më thërrasin Rrap. Mos vallë isha një farë e imët e hedhur në dhé nga puhi? A mos isha një fidan i vogël i mbjellë nga dikush që nipërit të luajnë […]

Në Dyseldorf u mbajt manifestimi letrar “Azem Shkreli” 2020


[ad_1] Lidhja e Shkrimtarëve, Artistëve dhe Krijuesve Shqiptarë në Gjermani ka mbajtur në Dyseldorf manifestimin letrar “Azem Shkreli“ 2020  E Hënë, 21 Shtator 2020 – 21:50 albinfo.ch Të dielën, më 20 shtator në Virtschaftsklub në Dyseldorf është mbajtur manifestimi letrar „Azem Shkreli“ 2020. Në kushte të Pandemisë COVID 19 manifestimi u mbajt me pjesëmarrje të […]

Vjershë për Verën shkruar nga Blerta Hakiu


  Vjershë për Verën Përmbi degë të pemës Gjinkalla këndon Nga lulet e verës Toka hijeshon Arat po verdhojnë Gruri na u poq Djersë po kullojnë Se vapa na dogj

Vjershë për Pranverën shkruar nga Erza Morina


  Vjershë për Pranverën shkruar nga Erza Morina   Erdhi Pranvera në vendin tonë. Kjo stinë e bukur me plotë aromë. Çelin lulet e pemët…si përherë. n’këtë stinë të bukur në pranverë.   E gjithë natyra shkëlqen,ngjyra-ngjyra, Secila nga lulet, Më është më e mira.   Këndojnë Bilbilat me zë, Gjithnjë pa pushu, Gu, gu, gu bëjnë shpendët […]

Kirurgu i shquar dhe njëri prej kontribuesve më të mëdhenj për zhvillimin e Mjekësisë në Kosovë


  Prof. Dr. Ali Zatriqi   Ali Zatriqi lindi në Novi Pazar, më 11 prill 1929.jë familje zejtare rrobaqepëse me prejardhje nga Gjakova. Aty e kreu shkollën fillore, kurse të mesmen e vazhdoi në Prishtinë. Pjesëmarës i Luftës Nacional Çlirimtare më korrik të vitit 1944. I burgosur nga regjimi i asaj kohe për nacionalizëm. E […]