Tregu arab, BE-ja do t’i heqë verës alkoolin. Italia: Do shesim ujin për verë?


Dealkoolizimi i verës ka qenë një temë që është diskutuar shpesh vitet e fundit në BE, por pak ditë më parë është hedhur një hap konkret. Shumica e vendeve anëtare e mbështesin një hap të tillë, duke e parë si një mundësi të mirë për shtrirjen në tregjet arabe. Praktikisht, propozimi bazohet mbi një dokument të Presidencës […]

VIDEO: Simpatizanti i zjarrtë i PD-së s’ përmbahet (ruani veshët)


ndërsa ka nga ata që quhen “elktorat gri” të cilët akoma s’ e dinë se për kë dhe Po qe se do të votojnë pas zhgënjimeve të herë pas hershme nga politika dhe politikanët, ka edhe nga ata të tjerë të cilët mbështetjen e tyre e deklarojnë të hapur. Një i ri ka tërhequr vëmendjen […]

Gjykata Evropiane përkrah vaksinimin e detyrueshëm të fëmijëve


Gjykata Evropiane e të Drejtave të Njeriut ka përkrahur Republikën Çeke në kërkesën për vaksinim të detyrueshëm të fëmijëve të nivelit parashkollor. Ky rast është shqyrtuar pas kërkesës së familjeve, të cilat janë gjobitur, meqë fëmijët e tyre s’ janë pranuar nëpër shkolla që s’ kanë qenë të vaksinuar. Gjykata ka vendosur se ndonëse politika […]

Gjermania kufizon përdorimin e vaksinës AstraZeneca nën moshën 60 vjeçare


Gjermania po pezullon përdorimin rutinë të vaksinës Oxford-AstraZeneca Covid-19 për njerëzit e moshës nën 60 vjeç për shkak të rrezikut të mpiksjes së rrallë të gjakut, përcjell BBC. Rregullatori gjerman i ilaçeve gjeti 31 raste të një lloji të mpiksjes së rrallë të gjakut midis gati 2.7 milion njerëzve, që kishin marrë vaksinën në Gjermani. […]

Të punosh në pandemi, si po ndikohet produktiviteti te shqiptarët, sektorët më të prekur


Pandemia i sprovoi bizneset, duke kërkuar përshtatjen e tyre për të vijuar aktivitetin. Për punonjësit, faza fillestare u përjetua në forma të ndryshme. Disa për hir të mundësive mund të vazhdonin punën nga shtëpia dhe u përshtatën menjëherë madje duke qenë edhe më produktivë. Të tjerë u alternuan mes zyrës dhe shtëpisë sipas rastit e […]

Të gjitha pasojat që sjell negativiteti në një ambient pune


Të kuptoni se cilët janë njerëzit negativë, është hapi i parë për të zgjidhur problemin. Asgjë s’ e ndikon më shumë moralin e punonjësve sesa negativiteti i vazhdueshëm në vendin e punës. Shteron energjinë e organizimit tuaj dhe heq vëmendjen për shkak të kritikave. Negativiteti shfaqet në sjellje, në këndvështrimin dhe në debatet e njërit […]

Riinfektimi me Covid-19 është i rrallë, por më i zakonshëm tek këto mosha


Shumica e njerëzve që i kanë mbijetuar koronavirusit janë të mbrojtur për të paktën gjashtë muaj nga marrja e infeksionit përsëri, tregon një studim i fundit, por të moshuarit kanë më shumë të ngjarë të marrin infeksion përsëri sesa të rinjtë. Një studim i botuar nga revista e njohur mjekësore The Lancet zbuloi se vetëm […]

Ku dështoi Kosova në sigurimin e vaksinës?


Derisa vendet e rajonit kanë filluar vaksinimin e qytetarëve kundër COVID-19, në Kosovë akoma s’ ka arritur vaksina kundër kësaj sëmundjeje që e shkakton koronavirusi. Serbia ka nisur vaksinimin e popullatës së saj kundër koronavirusit më 24 dhjetor 2020, duke përdorur vaksinën e kompanive Pfizer/BioNTech. deri më tani ky shtet ka marrë, 1.9 milion doza […]

Si Rendtiet Shqipëria Në Lidhje Me Procesin E Vaksinimit Të Popullsisë?


Shqipëria rezulton një nga shtetet e Europës që ka avancuar më pak me vaksinimin e popullsisë. Sipas të dhënave të “The Our World in Data”, që gjurmon ecurinë e vaksinimit në shumë vende të botës, në Shqipëri deri në datën 14 shkurt, ishin administruar 0.04 doza vaksinash për 100 banorë. Mesatarja e Europës deri në […]

Revista “Time” zgjedh këngëtaren shqiptare si një nga 100 personazhet më me influencë të 2021


Një tjetër sukses për ikonën e muzikës pop Dua Lipa. Këngëtarja me origjinë shqiptare është përzgjedhur nga revista prestigjoze “Time” si një nga personat më me influencë të vitit 2021. E emocionuar, 25 vjeçarja e ka cilësuar shfaqjen në vetë kopertinën e “Time” dhë këtë vlerësim, një nder të vërtetë. “s’ e mendoja në një […]

Sa të rëndësishme janë pasaportat e vaksinimit për COVID-19?


Me rritjen e numrit të njerëzve që vaksinohen, specialistët e kujdesit shëndetësor po studiojnë se si mund të vërtetojnë që dikush e ka bërë vaksinën. Një formular i shkurtër, disa pyetje për shëndetin, një gjilpërë e shpejtë dhe pastaj një kartelë vaksinimi. Është procesi standard kur dikush vaksinohet ndaj COVID-19 në Shtetet e Bashkuara. Kartela […]

Eksportet Shqiptare Drejt 75 Vendeve Të Botës – Produktet Më Të Kërkuara


Bujqësia është një nga sektorët më të rëndësishëm të ekonomisë e cila jep një kontribut prej 18-20 % në Prodhimin e Brendshëm Bruto, ndërsa angazhon gati 37 % të fuqisë punëtore me punë. Ministrja e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Milva Ekonomi gjatë konferencës së përjavshme “Ekonomia në fokus”, ku i pranishëm ishte edhe Kryeministri Edi […]

Rimëkëmbja e Europës Në Rrezik – Vala e Re e Pandemisë Po Thellon Pasigurinë


Pandemia COVID-19 shkaktoi një krizë ekonomike, me një ashpërsi të jashtëzakonshme. Pas përçarjeve në gjysmën e parë të vitit 2020, faza fillestare e rimëkëmbjes ekonomike, e ndihmuar nga mbështetja e madhe politike, u materializua shpejt kur masat e kontrollit u lehtësuan në të tërë Europën, sipas Komisionit Europian. Në javët e fundit, rritja e infeksioneve […]

Presidenti Biden paraqet planin për luftën ndaj pandemisë


Në ditën e tij të parë të plotë në detyrë, Presidenti Joe Biden paraqiti strategjinë e tij kombëtare për pandeminë që përfshin disa urdhra ekzekutivë në lidhje me vaksinimet dhe testimet. Korrespondentja e Zërit të Amerikës, Patsy Widakuswara sjell detaj lidhur me përpjekjet e administratës së re për të luftuar koronavirusin brenda vendit dhe në […]

Këmbana e dhunës ndaj Mjekut dhe pasojat e largimit të trurit mjekësor jetik për ekzistencën e një kombi


Shkruan: Dr.Lida Shosha – Kirurge e Përgjithshme Këmbana e dhunës ndaj Mjekut dhe pasojat e largimit të trurit mjekësor  jetik për ekzistencën e një kombi. 🔴Prej vitesh politika shëndetesore të ceketa,gjysmake, të gabuara, të drejtuara jo për të përmirësuar sistemin ,po për të pasuruar një grusht njerëzish qe drejtuan ministritë, të paafte të bënin ndryshime […]

Manuali 432-vjeçar për distancimin shoqëror


Nga  Zaria Gorvett, BBC Në vitin 1582, murtaja shpërtheu në qytetin Alghero, Sardenja. Ishte një marinar, që vinte nga Marseja, 447 km përtej Detit Mesdhe, i cili mendohet që ishte personi që përhapi sëmundjen e murtajës në qytetin e Alghero-s. Bazuar në të dhënat zyrtare të asaj kohe, një historian i shekullit të 18-të vlerësoi se […]

47 statistika alarmuese nga bullzimi kibernetik te vitit 2020


Teknologjia ka ndryshuar thellë mënyrën tonë të jetesës dhe vlerat. Telefonat, interneti dhe mediat sociale janë bërë pjesë e pandashme e jetës sonë dhe veseve tona të përditshme. Një problem që vije nga ky përparim i madh i teknologjisë është bullzimi kibernetik. Disa statistika të nxjerra gjatë këtij viti lidhur me bullzimin kibernetik janë jashtëzakonisht […]

Shqipëria dhe vendet e varfra rrezikojnë të mbesin pa vaksinë deri më 2024


Skema globale për shpërndarje të vaksinës kundër koronavirusit në shtetet e varfra, përballet me rrezik “shumë të madh” të dështimit, duke lënë vendet me miliarda njerëz pa qasje në vaksina deri të paktën më 2024, është thënë në një dokument të brendshëm, transmeton agjencia e lajmeve, Reuters. Programi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, COVAX, përbën […]

SHBA miraton përdorimin emergjent të vaksinës


Shtetet e Bashkuara kanë miratuar përdorimin emergjent të vaksinës kundër koronavirusit nga Pfizer-BioNTech, duke hapur udhën që amerikanët të fillojnë të vaksinohen brenda disa ditësh. Ndërkohë vazhdon skepticizmi publik në lidhje me sigurinë e vaksinës, ndërsa anketat tregojnë se shumë të rritur thonë se s’ do ta marrin vaksinën ose janë të pasigurtë që të […]

Renditja e FORBES: Angela Merkel e pakonkurueshme, gruaja më e fuqishme në botë për të dhjetin vit radhazi. Surprizë vendi i tretë


Kancelarja gjermane, Angela Merkel duket se është e pakonkurueshme. Edhe këtë vit, për të dhjetin vit radhazi, ajo u shpall gruaja më e fuqishme në botë, sipas Forbes. Merkel pritet të tërhiqet nga politika në 2021-shin, por gjatë këtij viti ajo u vlerësua gjerësisht për mënyrën se si e menaxhoi pandeminë e koronavirusit në Gjermani. […]

Raporti i BE-së e vlerëson punën e KALLXO.com në verifikimin e fakteve


Një studim voluminoz i Komitetit për Politikë të Jashtme të Bashkimit Evropian i publikuar në këtë muaj lidhur me rolin dhe ndikimin e lajmeve të rreme në Ballkanin Përendimor gjatë viteve 2018 – 2020, zbulon modelet dezinformuese dhe anti-dezinformuese mediale në raport me opinionin publik të cilat kanë ndikuar në masë të madhe në ndryshimin […]

Studimi i bërë për Parlamentin Evropian: Dezinformata rrëzuan qeverinë e Albin Kurtit


Një studim mbi rolin e lajmeve të rreme në Ballkanin Perëndimor, i prezantuar në Parlamentin Evropian (PE) thotë se fenomeni i dezinformimit në Kosovë ka pasur implikime të drejtpërdrejta politike që shkaktuan edhe rënien e qeverisë së Albin Kurtit. “Vetë koalicioni ishte jetëshkurtër dhe u rrezua nga një operacioni dezinformues amerikan”, thuhet në studimin e […]

Dezinformatat rrëzuan qeverinë e Albin Kurtit


Një studim mbi rolin e lajmeve të rreme në Ballkanin Perëndimor, i prezantuar në Parlamentin Evropian (PE) thotë se fenomeni i dezinformimit në Kosovë ka pasur implikime të drejtpërdrejta politike që shkaktuan edhe rënien e qeverisë së Albin Kurtit. “Vetë koalicioni ishte jetëshkurtër dhe u rrezua nga një operacioni dezinformues amerikan”, thuhet në studimin e publikuar, […]

Bulliqi: Pa Vjosa Osmanin LDK do të ishte pas AAK-së në zgjedhje


Kryetari i zgjedhur i Podujevës, Shpejtim Bulliqi, ka folur për ish-partinë e tij, Lidhjen Demokratike të Kosovës. Thotë se kjo parti po gabon që po largon njerëz si Vjosa Osmani. Sipas tij, pa Vjosa Osmanin, LDK’ja sdo të dilte e dyta në zgjedhje ashtu siç ka ndodhur. “Vjosa Osmani, ju e dini, është një prej […]

Prognoza e Shpejtim Bulliqit: Pa Vjosa Osmanin LDK’ja do të ishte pas AAK-së në zgjedhje


Kryetari i zgjedhur i Podujevës, Shpejtim Bulliqi, ka folur për ish-partinë e tij, Lidhjen Demokratike të Kosovës. Thotë se kjo parti po gabon që po largon njerëz si Vjosa Osmani. Sipas tij, pa Vjosa Osmanin, LDK’ja sdo të dilte e dyta në zgjedhje ashtu siç ka ndodhur. “Vjosa Osmani, ju e dini, është një prej […]

Në vitin 2017, Simmons kërkoi të raportojnë në Kuvend për shkeljet në EULEX


Çështja e ish kryetarit të Asamblesë së gjyqtarëve të EULEX-it, Malcolm Simmons, këto ditë është shumë aktuale pas kërkesës së tij që të raportojë në Kuvendin e Kosovës për shkeljet që ai pretendon se janë bërë nga gjyqtarë dhe prokurorë të EULEX-it gjatë proceseve gjyqësore. Mirëpo, detaje të reja janë publikuar sonte në emisionin “udhëve” […]

Eksportohen Mbi 4 Tonë Kivi – Fruti Që Deri Dje Importohej 100% në Shqipëri


Skemat e mbështetjes në bujqësi, kanë rritur interesin e fermerëve për kultivimin e kivit, duke e kthyer atë nga një frut ekzotik 100% të importuar, sot të eksportuar edhe nga Shqipëria. Sipas të dhënave nga qendra e eksporteve Vlorë, mbi 4 tonë kivi janë eksportuar gjatë muajit tetor të këtij viti, drejt vendeve të Rajonit. […]

KelKos duhet të braktis çdo plan për projekte të mëtejme të hidrocentraleve në Ballkan


OJQ austriake: KelKos duhet të braktis çdo plan për projekte të hidrocentraleve në Ballkan Aktivistë mjedisorë nga Kosova dhe Bosnja dhe Hercegovina, janë mbledhur në konferencën e organizuar nga organizata austriake “Riverëatch” për të diskutuar për dëmet që kompania KelKos Energy ka shkaktuar në grykën e Deçanit me tri hidrocentralet e saj. Megjithë kundërshtimet ndaj […]

Institucionet dhe shoqëria s’kanë bërë asgjë për t`ua lehtësuar jetën personave me nevoja të veçanta


Kryetarja e Kuvendit të Kosovës Vjosa Osmani, gjatë debatit parlamentar për gjendjen e të drejtave të personave me nevoja të veçanta në Republikën e Kosovës, tha se kjo ditë ndërkombëtare e personave me nevoja të veçanta shënohet me 3 dhjetor për të promovuar pjesëmarrjen e plotë dhe të barabartë. Osmani shtoi se institucionet dhe shoqëria […]

Politikani hungarez jep dorëheqje pas pjesëmarrjes në orgji të Brukselit


Një politikan hungarez ka dhënë dorëheqje nga partia në pushtet në Hungari, Fidesz, pas pjesëmarrjes së tij në atë që mediat belge e kanë quajtur orgji në Bruksel. Kjo ndenjë është organizuar në kundërshtim me kufizimet me qëllim të frenimit të koronavirusit. Dorëheqja e Jozsef Szajer më 2 dhjetor ka ardhur në të ardhmen pasi […]

CDC ndryshon udhëzimet për kohëzgjatjen e karantinës


Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve do të shkurtojnë kohëzgjatjen e rekomanduar të karantinës pas ekspozimit ndaj një personi pozitiv për COVID-19. Sipas një zyrtari të lartë të administratës, udhëzimet e reja do të lejojnë njerëzit që kanë rënë në kontakt me dikë të infektuar me virusin të rifillojnë aktivitetin normal pas 10 ditësh, […]

Jo më 14 ditë: Ja sa do jetë karantina për të infektuarit me Covid


Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve do të shkurtojnë kohëzgjatjen e rekomanduar të karantinës pas ekspozimit ndaj një personi pozitiv për COVID-19n. Sipas një zyrtari të lartë të administratës, udhëzimet e reja do të lejojnë njerëzit që kanë rënë në kontakt me dikë të infektuar me virusin të rifillojnë aktivitetin normal pas 10 ditësh, […]

Prokurorët s’ duhet të ndikohen nga fotografitë e liderëve me qytetarë


Selim Selimi, ministër i Ministrisë së Drejtësisë, në lidhje me fotografinë e kreut të AAK-së, Ramush Haradinajt, me njërin prej të akuzuarve për fajde, Gjon Kqiraj, tha se prokurorët s’ duhet të marrin si sinjal fotografitë e liderëve me qytetarë. Selimi në intervistë për KALLXO.com tha se detyra e liderëve është që të kërkojnë votën […]

Petkoviq i lumtur për fitoren e Radojeviqit në Mitrovicë të Veriut: Me këtë fitoi politika e Serbisë në Kosovë


Drejtori i të ashtuquajturës Zyre Serbe për Kosovën, Petar Petkoviq ka uruar Millan Radojeviqin për rezultatet e djeshme në garën për Kryetar të Komunës së Mitrovicës dhe Listës Serbe për siç tha “një fitore tjetër bindëse të harmonisë dhe unitetit serb”. “Jam i lumtur mbasi me këtë fitoi politika e Republikës së Serbisë në Kosovë […]

Mali i Zi e Serbia dëbuan ambasadorët e njëri-tjetrit, politikani shqiptar në Podgoricë tregon arsyet


Me akuzën për ndërhyrje në punët e brendshme, qeveria në ikje e Malit të Zi ka dëbuar nga vendi ambasadorin serb. E irrituar, Serbia ka reaguar me masë reciproke, duke i dhënë 72 orë kohë për t’u larguar ambasadorit malazez në Beograd. Këto janë episode, të cilat reflektojnë marrëdhëniet e tensionuara mes dy vendeve të […]

“Mirë që humbi Agimi në Podujevë, por mos u gëzoni pasi Shpejtimi dallon shumë pak nga ai”


Njohësi i çështjeve juridike e politike, Ehat Miftaraj, thotë se është bërë mirë që Agim Veliu e ka humbur bastion e tij, Podujevën. Por, siç thotë ai, s’ duhet gëzuar edhe aq shumë për shkak që, Shpejtim Bulliqi dallon shumë pak prej të parit, duke e quajtur kopje të Agim Veliu. Shkrimi i plotë nga […]

Reshitaj: Ligji për Rimëkëmbjen Ekonomike dhe ai për Pandeminë, dy sfida ku dështoi Kuvendi i Kosovës!


Deputetja e AAK-së, njëherësh nënkryetare e këtij subjekti politik, Albena Reshitaj, e ftuar në “Intervistën e Javës” për Gazeta Blic ka folur në lidhje me Ligjin për Rimëkëmbje Ekonomike i cili s’ po kalon tash e disa muaj në Kuvend. Reshitaj ka theksuar se sa i përket Ligjit për Rimëkëmbje Ekonomike dhe Ligjit për Pandeminë, […]

Ahmeti-qeverisë: Veproni si Prishtina, jepni grante për biznese dhe shpërndani para në krejt sektorët!


Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti, me anë të një shkrimi në Facebook ka hedhur sërish kritika në drejtim të qeverisë sa i përket menaxhimit të pandemisë dhe ndihmës që po mungon për bizneset dhe qytetarët, raporton Gazeta Blic. Ahmeti thotë se qeveria duhet me ba atë që po bën Prishtina. “Grante për biznese, investime kapitale […]

Kamberi: s’ frikësohem, edhe pse jetoj në shtetin që u përfshi në vrasjen e kryeministrit të vet


Në Kuvendin e Serbisë, që duket si një tjetër objekt në pronësi të presidentit serb, Aleksandër Vuçiq, është vetëm një zë ndryshe. Fjalimi, që konsiderohet prej më të fuqishmëve në kuvendet e shteteve ballkanike, e ka autor Shaip Kamberin. Në seancën e fundit në Kuvendin e Serbisë, ai vendosi një flamur kuqezi para vetes. Me […]

Kurti: Ndryshimi për Podujevën vjen me Shpejtimin dhe VV-në


Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, ka thënë se ndryshimi për Podujevën vjen me Shpejtim Bulliqin si kryetar komune. Sipas tij, Shpejtimi i duhet Besianës për të shpëtuar nga mashtruesit e përfituesit, për të shpejtuar për zhvillim e përparim meqenëse tepër shumë kohë kemi humbur, njofton Klan Kosova. “Kjo ditë është të dielën me 29 […]

Enver Hoxhaj mohon kategorikisht përfshirjen e PDK-së në qeveri


Ushtruesi i detyrës së Partisë Demokratike të Kosovës, Enver Hoxhaj ka deklaruar se do të ishte e moralshme që subjektet tjera politike ta mbështetnin një kandidatë të mundshëm të PDK-së për president, pasi atë e ka lënë në gjysmë presidenti Hashim Thaçi. Hoxhaj ka deklaruar posti i presidentit s’ është çeshite pazaresh e borxhesh, derisa […]

Kërkohet të hiqet TVSH-ja nga investimet e energjisë solare


Instituti për Politika Zhvillimore (INDEP) ka publikuar projektin për “Promovimi i Efiçiencës së Energjisë dhe Burimeve të Ripërtritshme në Kosovë”. Qëllimi i projektit nga INDEP ishte mbështetja e institucioneve por edhe sektorit biznesor në Kosovës për zbatimin e eficincës së energjisë dhe arritjes së synimeve të dakorduara nga marrëveshjet ndërkombëtare. Doruntina Musa, hulumtuese në INDEP, […]

​52 vjet nga demonstratat shqiptare të vitit 1968


Sot janë bërë 52 vjet nga demonstratat shqiptare të vitit 1968 në Kosovë, të cilës i paraprinin përvjetorë të rëndësishëm kombëtarë. Demonstratat shpërthyen më 27 Nëntor 1968 në Prishtinë, Besianë, Ferizaj dhe Gjilan. Nismën e ndërmori dhe shkëndijën e ndezi një Grup politik nëntë anëtarësh i studentëve të Prishtinës, me Osman Dumoshin në krye. Ky […]

Moti sot në Kosovë, nga -5 në 10


Kuvendi i Kosovës mban vazhdimin e seancës plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00) Instituti për Politika Zhvillimore (INDEP) mban konferencë për media me temën “Promovimi i efiçiencës së energjisë dhe burimeve të ripërtëritshme në Kosovë”. (Hotel “Sirius”, Prishtinë, ora 10:00) Qendra për Këshillim, Shërbime Sociale dhe Hulumtime (SIT) mban edicionin e parë të Festivalit të […]

Çka i premtuan Llapit tre kandidatët për kryetarë?


Disa ditë para se qytetarët e Podujevës do të dalin në votime në zgjedhjet e parakohshme për kryetarë, tre kandidatë nga tre partitë më të mëdha në vend shpalosën premtimet me të cilat synojnë ta fitojnë Llapin. Në garën e ashpër për të fituar pranë një vit në krye të Podujevës, kandidatët nga PDK, LDK […]

Presidenti të zgjidhet pas një procesi të ri zgjedhor


Kryetari Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, i shoqëruar nga ushtruesi i detyrës së kryetarit të grupit parlamentar të Lëvizjes, Liburn Aliu, dhe deputetja Fitore Pacolli, kanë pritur në takim shefin e Zyrës së Bashkimit Evropian/Përfaqësuesin e Posaçëm të BE-së, ambasadorin Tomas Szunyog, zëvendësin e tij, Riccardo Serri, dhe këshilltaren politike, Blerta Bejtullahu. Sipas njoftimit të LVV-së, […]

BE konsiderohet si e anshme në dialogun Kosovë-Serbi


Letrën e sotme të përfaqësuesit special të Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, në drejtim të kryeministrit Avdullah Hoti, njohësit politikë po e konsiderojnë si kundërvirje ndaj Kosovës, por që thonë se institucionet e vendit duhet të ia bëjnë me dije BE-së se do t’i ndalin vizitat e imponuara nën firmën e kompromisit. ndërsa kritikojnë BE-në […]

Kurti në takim me përfaqësuesin e BE-së kërkon zgjedhje të reja në Kosovë


Kryetari i Vetëvendosjes, Albin Kurti u takua me Shefin e Zyrës së BE-së, Tomas Szunyog ku biseduan rreth zgjedhjes së presidentit të ri. Në një postim në facebook nga Vetëvendosje thuhet se Kurti theksoi se presidenti i ri duhet të zgjedhet pas zgjedhjeve të reja, përcjellë Gazeta Blic. Kjo sipas tyre posaqë Qeveria e tanishme […]

Maqedonia e Veriut synon dekriminalizimin dhe legalizimin e marihuanës


Në Maqedoninë e Veriut ka nisur debati për dekriminalizimin dhe legalizimin e marihuanës, pas deklaratës së kryeministrit, Zoran Zaev, se Ohri dhe qendrat e tjera turistike në vend duhet të mendojnë seriozisht të ndjekin shembullin e Amsterdamit, kur bëhet fjalë për përdorimin e marihuanës, në mënyrë që të zhvillohen dhe ngritet turizmi në nivelin evropian. […]

Dobësia e vazhdueshme e qeverive


Edukimi i popullatës, numri i testeve, dobësia e vazhdueshme e qeverive në planifikimin për mbrojtjen shëndetësore të qytetarëve në ekspertë të larmive të ndryshme, lë të kuptoj që ky nivelizim në disa fusha të caktuara ka qenë jo i mjaftueshëm. andaj nevojshmëria e politikave të zhvillimit është atëherë kur qeverisja përfshin normat, traditat dhe institucionet […]

Aprovohet politika kundër ngacmimit seksual në organet e administratës publike


Qendra Kosovare për Studime Gjinore (QKSGj), në bashkëpunim me Zyrën për Qeverisje të Mirë (ZQM), e ka përpiluar Politikën kundër ngacmimit seksual në administratën publike në Kosovë, e cila sot u nënshkrua nga Kryeministri I Kosovës, z. Avdullah Hoti. Politika kundër ngacmimit seksual në vendin e punës në Kosovë kontribon fundamentalisht në mbrojtjen e barazisë […]

Avokati i Grabovcit flet pas vërtetimit të dënimit nga Supremja


“Aspak se ndjej veten fajtor”, ishin fjalët e Adem Grabovcit përballë Gjykatës lidhur me deklarimin e tij për akuzën për emërime të kundërligjshme në pozita udhëheqëse në ndërmarrjet publike. KALLXO.com ka provuar të marrë një deklaratë nga Grabovci, pasi atij iu vërtetua dënimi nga Gjykata Supreme, por ai ka qenë i pa qasshëm. Përkundër kësaj, […]

Basti i humbur i Aleksandar Vuçiqit në Donald Trumpin. Çfarë më tutje?


Pasojat nga zgjedhjet në SHBA të 8 nëntorit 2016, ishin kruciale dhe shumë reagime emocionale në të gjithë globin luhateshin midis zemërimit dhe mohimit. Mirëpo, kur Donald Trump e pati mundur Hillary Clinton në garën për president të Sh.B.A-ve vite më parë, elita politike në Beograd s’ ndjehej e pikëlluar. Atëherë kishin ishin ndjenja gëzimi, […]

Sondazhi: 52% e serbëve mendojnë se duhet të sulmohet Kosova, 47% thonë se do të merrnin pjesë vetë në luftë


52 për qind e serbëve të anketuar thonë se Serbia duhet të ndërhyjë ushtarakisht në Kosovë në rast të një konflikti të armatosur derisa 47 për qind thonë se janë të gatshëm t’i bashkohen personalisht një veprimi të tillë. Në hulumtimin e realizuar nga Qendra e Beogradit për Politika të Sigurisë, del që 70 për […]

Më shumë se gjysma e serbëve mendojnë se Kosova duhet të sulmohet


52 për qind e serbëve të anketuar thonë se Serbia duhet të ndërhyjë ushtarakisht në Kosovë në rast të një konflikti të armatosur derisa 47 për qind thonë se janë të gatshëm t’i bashkohen personalisht një veprimi të tillë. Në hulumtimin e realizuar nga Qendra e Beogradit për Politika të Sigurisë, del që 70 për […]

Përveç Blinken si Sekretar Shteti, këta janë katër të emëruarit e tjerë në Aministratën Biden


Presidenti i zgjedhur amerikan Joe Biden pritet të emërojë të martën anëtarët e parë të kabinetit të tij, që sipas njoftimeve përfshijnë ish-zëvendës sekretarin e shtetit Antony Blinken në krye të Departamentit të Shtetit. Zoti Blinken ka lidhje të ngushta me Presidentin e zgjedhur Biden. Ai ka shërbyer në role të nivelit të lartë të […]

20 vite në terr për rastin e vrasjes së Xhemail Mustafës


Janë bërë 20 vite që nga vrasja e zëdhënësit të Lidhjes Demokratike të Kosovës dhe gazetarit Xhemail Mustafa. Ky 20 vjetor akoma gjejnë rastin e pazbardhur dhe askënd të dënuar për këtë vrasje. Më 23 nëntor 2000, veprimtari politik ishte qëlluar për vdekje nga dy persona të armatosur në hyrjen e banesës së tij në […]

Nenad Rashiq: Krime në Kosovë ka pasur edhe nga forcat serbe, edhe nga UÇK-ja


“Beogradi dhe Prishtina po përdorin një diskurs nacionalist që po i mban popujt larg pajtimit ndërsa gjyqet për krimet e luftës mund të ndihmojnë në normalizimin e marrëdhënieve”, kështu mendon Nenad Rashiq, drejtues i Partisë Demokratike Progresive, i cili foli rreth situatës që po kalojnë dy vendet. “Vetëm po të dëshirojmë të bëjmë paqe duhet […]

“Gjuha Shqipe dhe Trashëgimia”, ishte temë e diskutimit në “Diaspora Flet”


E Hënë, 23 Nëntor 2020 – 9:10 albinfo.ch Keystone (AP Photo/Visar Kryeziu) “Gjuha Shqipe dhe Trashëgimia”, ishte tema e diskutimit në ditën e tretë të konferencës “Diaspora Flet”, moderuar nga gazetarja Rudina Xhunga. Roli i gjuhës shqipe në mirëmbajtjen e identitetit kulturor dhe etnik të shqiptarëve në diasporë, sfidat që përballet tashmë mësimdhënia në diasporë […]

E zbulon Borrell: Kishte propozim për shkëmbim territoresh mes Kosovës dhe Serbisë


Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Punët e Jashtme, Josep Borrell ka thënë se para disa muajsh ka pasur një propozim për shkëmbim territoresh ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Në një intervistë për mediat serbe “Nezavisne” dhe “Politika.ba”, Borrell tha se shkëmbimi i territoreve s’ është një mundësi aktualisht dhe se Prishtina dhe Beogradi duhet […]

OVL-UÇK e Hasit demanton pretendimet se ka pasur baza në Shqipëri


Arrestimet e ish-udhëheqësve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës nga Gjykata Speciale, i ka kundërshtuar edhe dega e Organizatës së Veteranëve të Luftës së UÇK-së në Has. Kryetari i kësaj organizate, Xhevdet Thaçi i ka quajtur të padrejta këto arrestime duke thëne se Ushtria Çlirimtare e Kosovës ka bërë luftë të ndershme dhe të dinjitetshme. Ai […]

Haradinaj: Shumica e dëshmitarëve të Speciales janë shqiptarë


Kreu i AAK-së, Ramush Haradinaj beson që nga gjykimi për lidershipin e Kosovës në Hagë do dalë e vërteta dhe për të shkuar tek e vërteta, ai thotë se duhet të krijohet një klimë korrekte e marrëdhënieve të Kosovës, me gjykatën. I ftuar në News 24, Haradinaj foli edhe për ndjesitë e tij se si […]

Qeveria dështoi të menaxhoj pandeminë në shkolla dhe mësimin online


  Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Sejdi Hoxha, ka thënë sot në një konferencë për media se Qeveria e Kosovës ka dështuar të menaxhojë pandeminë në shkollat e Kosovës duke mos ofruar masa mbrojtëse ndaj covid-19, ku si pasojë, shumë shkolla u mbyllën e shumë nxënës e mësimdhënës u infektuan me virus. Ai tha […]

Shoqëria civile kundërshton vendimin e ministrit për rritjen e numrit të studentëve të Mjekësisë


13 organizata të shoqërisë civile e kanë kundërshtuar vendimin e ministrit të Arsimit dhe Shkencës, Ramë Likaj për rritjen e numrit të studentëve në Fakultetin e Mjekësisë. Organizatat përmes një letre e kanë konsideruar të papranueshëm vendimin e njëanshëm të Ministrit të Arsimit dhe Shkencës (MASh) për rritjen e numrit të studentëve për 50 veta […]

​Drejtësi e specializuar apo diversion dhe mashtrim special


Shoqatat e Dala nga Lufta e UÇK-së, Lidhja e Shkrimtarëve e Kosovës, Shoqëria Lëvizja dhe Shoqata e ish të Burgosurve Politikë, me anë të një deklarate të përbashkët kanë dënuar njëzëri veprimet e fundit të Gjykatës Speciale karshi ish-krerëve të UCK-së. Në deklaratën e përbashkët të këtyre shoqatave ndër të tjera thuhet se “Hapja spektakolare […]

Organizata ‘Studim, Kritikë, Veprim’ e quan të jashtëligjshëm shtimin e numrit të studentëve në Fakultetin e Mjekësisë


Organizata për rini ‘Studim Kritikë Veprim’ po e konsideron veprim të jashtëligjshëm shtimin e numrit të studentëve në Fakultetin e Mjekësisë. Ky reagim i tyre erdhi pasi ministri i Arsimit, Ramë Likaj, aprovoi kërkesën e Ministrisë së Shëndetësisë, Armend Zemaj për rritjen e numrit të studentëve në Fakultetin e Mjekësisë. Likaj vendimin e ka marrë […]

Pas zgjedhjeve të ardhshme, situata do të ndryshojë radikalisht


Në një intervistë të gjatë, Albin Kurti flet rreth aktakuzës së Gjykatës Speciale, pasojave politike, zgjedhjeve të reja dhe synimin e tij për t’u rikthyer në pushtet me 50 përqind të votave.   Brenda 41 muajve të fundit, Vetëvendosje ka arritur të dalë si partia më e votuar në Kosovë, me liderin e saj Albin […]

Nesër gjatë ditës punëtorët e Trepçës pritet të marrin rrogat, greva s’ është ndërprerë akoma


Ministri i Ekonomisë dhe Ambientit, Blerim Kuçi ka njoftuar se janë ekzekutuar 1 milion euro për Ndërmarrjen Publike “Trepça”. ndërsa ditë më parë, pas një takimi me Bordin e Trepçës, Qeveria e Kosovës kishte premtuar se do t’i ndajë 1.1 milion euro. Punëtorët e Trepçës vazhdojnë të jenë akoma pa rroga, ndërkohë që nga dita […]

Biden pritet të ndryshojë shumë nga politikat e zotit Trump për imigracionin


Presidenti i zgjedhur Joe Biden pritet të ndryshojë shumë nga politikat e rëndësishme të Presidentit Donald Trump për imigracionin, pasi ai të marrë detyrën vitin e ardhshëm. Megjithëse gjetja e zgjidhjes për disa politika të imigracionit ka të ngjarë të marrë kohë, zoti Biden është zotuar të ndryshojë kufizimet për punonjësit e përkohshëm, të lehtësojë […]

Senatori republikan: SHBA dhe BE duhet të bashkëpunojnë për t’i bërë ballë Kinës


Kryetari i Komitetit për Marrëdhëniet me Jashtë të Senatit u bëri thirrje Shteteve të Bashkuara dhe Evropës të rrisin bashkëpunimin për të trajtuar kërcënimet e paraqitura nga Kina. Senatori Jim Risch (republikan nga Idaho) shpalli një raport në të cilin përshkroi praktikat kineze që minojnë rendin ndërkombëtar pas Luftës së Dytë Botërore të vendosur nga […]

SHBA dhe BE duhet të bashkëpunojnë për t’i bërë ballë Kinës, thotë senatori amerikan


Kryetari i Komitetit të Senatit për Marrëdhëniet me Jashtë u bëri thirrje Shteteve të Bashkuara dhe Evropës të rrisin bashkëpunimin për të trajtuar kërcënimet e paraqitura nga Kina. Senatori Jim Risch (republikan nga Idaho) shpalli një raport në të cilin përshkroi praktikat kineze që minojnë rendin ndërkombëtar pas Luftës së Dytë Botërore të vendosur nga […]

Opozita kërkon dorëheqjen e Zaevit


Partitë opozitare në Maqedoninë e Veriut kanë kërkuar që kryeministri, Zoran Zaev të mbajë përgjegjësinë për bllokimin që i ka bërë Bullgaria nisjes së bisedimeve për anëtarësimin e Shkupit në Bashkimin Evropian. Bullgaria vendosi veto në bisedimet mes Maqedonisë së Veriut dhe BE-së për shkak të mosmarrëveshjeve që ka me Shkupin zyrtar sa i përket […]

Nipi i Hashim Thaçit ndërron pozitën në Ujësjellësin “Prishtina”


Në Kompaninë Rajonale të Ujësjellësit “Prishtina” ka kohë që punon si koordinator në departamentin e shitjes nipi i ish-presidentit Thaçi, Qëndrim Thaçi. Por, që disa muaj, djali i vëllait të Hashim Thaçit ndërroi pozitën e punës, nga pjesa e faturave ai tani është si koordinator për mbrojtje në punë. Kështu konfirmoi vetë ushtruesi i detyrës […]

Profesori i UP-së e quan “hut” Avdullah Hotin


Profesori universitar, Ardian Gola, ka publikuar sot gjobën për mosmbajtje të maskës, derisa, të njëjtën tha se s’ do ta paguaj. Megjithatë, pas atij postimi, Gola ka reaguar edhe njëherë. Ai ka thënë se dhuna e të dobëtit është tregues i padrejtësisë së të fortit. Gola ka shkuar edhe më tutje duke thënë se në […]

Miliq: Vrasja e vëllezërve Bytyçi duhet të zgjidhet Në qoftë se Serbia dëshiron të hyjë në BE


Drejtoresha e Qendrës serbe pë Studime Euroatlantike (QSEA), Jelena Miliq ka deklaruar se vrasja e vëllezërve Bytyçi, duhet të zgjidhet, në mënyrë që të krijojë një bazë për bashkëpunim të mëtejshëm me Shtetet e Bashkuara, por edhe për procesin e integrimit evropian”. Ajo shtoi se institucionet e drejtësisë tranzicionale, shoqëria e hapur, politika e donacioneve […]

Nue Oroshi nis mandatin e dytë në Asamblenë e qytetit të Kielit


“Më 19 nëntor 2020 do ta filloj mandatin e dytë në Asamblenë e qytetit të Kielit tash me një përvojë më të madhe në shumë aspekte” E Martë, 17 Nëntor 2020 – 19:10 albinfo.ch “Më 19 nëntor 2020 do ta filloj mandatin e dytë në Asamblenë e qytetit të Kielit tash me një përvojë më […]

Ministrat e Jashtëm të BE-së sot diskutojnë rreth hapjes së negociatave me Shqipërinë


Ministrat e Jashtëm të vendeve anëtare të Bashkimit Evropian do të mblidhen sot për të diskutuar rreth hapjes së negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Takimi do të ketë për synim vendimin Nëse këto dy shtete do të ftohen në Konferencën e Parë Ndërqeveritare. Shqipëria, për të cilën deri tani ka dalë kundër çeljes […]

Qeveria i bie pishman pas 3 ditësh, ia heq 100 mijë euro “Trepçës”


Qeveria e Kosovës ka njoftuar me anë të një komunikate për media se ka ndarë 1 milion euro për ndërmarrjen publike “Trepça” pas kërkesës së kësaj të fundit për shkak të borxheve të mëdha. me anë të një komunikate për media, Zyra e Kryeministrit ka njoftuar se kanë ndarë 1 milion euro për “Trepçën”, pas […]

Qeveria ndan një milion euro për N.P. “Trepça”


Qeveria e Republikës së Kosovës, e drejtuar nga Kryeministri Avdullah Hoti, në pajtim me Rregulloren e Punës së Qeverisë, ka mbajtur mbledhje korresponduese (elektronike), të 44-tën me radhë, në të cilën ka shqyrtuar dhe miratuar vendimin për plotësimin dhe ndryshimin e vendimit të Qeverisë së Republikës së Kosovës për ndarjen e mjeteve buxhetore për zbatimin […]

Pafuqia e shtetit ndaj degradimit mjedisor


Të enjten, me datën 12 nëntor, Zyra e Rregullatorit të Energjisë së Kosovës, ZRRE, i dha kompanisë austriake KelKos një licencë 40-vjeçare për të prodhuar energji elektrike nga dy hidrocentrale të saj, “Belaja” dhe “Deçani”, të cilat kanë qenë objekt i protestave prej vitesh nga aktivistët e mjedisit. Më 14 tetor, ZRRE-ja refuzoi t’i jepte një licencë […]

Deputetja e LDK-së s’ i do zgjedhjet, kërkon nga liderët partiak ta gjejnë një president të pranueshëm


Deputetja nga radhët e Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Besa Gaxherri ka deklaruar se zgjedhjet në kohë pandemie s’ janë zgjidhje. Ajo ka kërkuar nga subjektet politike përgjegjësi që temat e tilla nacionale të ulën dhe t’i diskutojnë së bashku. “Gjithmonë duhet të jetë, çdo subjekt politik i gatshëm për zgjedhje edhe Lidhja Demokratike e […]

Ish kryeprokurori i EULEX-it tregon nga e kanë pikënisjen aktakuzat e Speciales


Ish kryeprokurori i EULEX John Clint Williamson, i cili ka qenë në krye të hetimeve për krime lufte ndaj ish pjesëtarëve të UÇK, është shprehur se aktakuzat e Gjykatës Speciale s’ kanë për qëllim njësimin e viktimës me agresorët gjatë luftës në Kosovë. Sipas tij, këto aktakuza e kanë pikënisjen nga shqiptarët e Kosovës. “Këto […]

Shefi i Pentagonit në detyrë, me mesazh kontradiktor mbi trupat në Afganistan


Sekretari i Mbrojtjes në detyrë, Christopher Miller dërgoi një mesazh konfuzues lidhur me luftën globale të udhëhequr nga SHBA kundër terrorizmit, në një atmosferë të shtimit të shqetësimeve lidhur me mundësinë e ndryshimeve madhore në politikat e mbrojtjes gjatë javëve të fundit të administratës Trump. “Lufta s’ ka mbaruar. Jemi në prag të mposhtjes së […]

Clint Williamson: Aktakuzat e Speciales e kanë pikënisjen nga shqiptarë të Kosovës!


Në intervistën e tij për RTV Ora, ish kryeprokurori i EULEX John Clint Williamson, i cili ka qenë në krye të hetimeve për krime lufte ndaj ish pjesëtarëve të UÇK, është shprehur se aktakuzat e Gjykatës Speciale s’ kanë për qëllim njësimin e viktimës me agresorët gjatë luftës në Kosovë. Sipas tij, këto aktakuza e […]

Gjithçka në pikën zero, Qeveria Hoti shumë shpejtë mund të bie


Qeveria, që për udhëheqje ka Avdullah Hotin e LDK-së, mund të rrëzohet shumë shpejtë, Vetëm po të Gjykata Kushtetuese e interpreton si ndesh me ligjin votën e deputetit tashmë të dënuar, Etem Arifi, shkruan GazetaBlic. Për këtë, Gjykata Kushtetuese e Kosovës pritet që të mbajë seancë publike për trajtimin e kërkesës së Lëvizjes Vetëvendosje, e […]

Majko: Serbia po armatoset vrullshëm, s’besoj se është për gjueti rosash


Ministri i Shtetit për Diasporën, Pandeli Majko është shprehur për “Euronews Albania” se deklarata e presidentit serb Aleksandër Vuçiq s’ duhet parë si provokim, por është protokoll i vërtetë i marrëdhënies shqiptaro-serbe, një konflikt i ngrirë. “Mendoj që s’ duhet parë si provokim apo retorikë, por një fakt që politika serbe po prodhon për rajonin. […]

Ne mbajmë paqen, kjo do jetë politika e Serbisë


Presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçiq, tha se ka qenë shumë i qartë në deklaratat e tij për politikën dhe dialogun me Prishtinën, raporton B92. “Ata kanë problemet e tyre të brendshme, deklarata ime ishte e kujdesshme dhe e qartë, unë po flisja se si duhet të shmangim një politikë me konflikt të ngrirë dhe se […]

Deklarata e Vuçiç, Majko: Serbia po armatoset vrullshëm, s’besoj se është për gjueti rosash


Ministri i Shtetit për Diasporën, Pandeli Majko është shprehur se deklarata e presidentit serb Aleksandër Vuçiç s’ duhet parë si provokim, por është protokoll i vërtetë i marrëdhënies shqiptaro-serbe, një konflikt i ngrirë. “Mendoj që s’ duhet parë si provokim apo retorikë, por një fakt që politika serbe po prodhon për rajonin. Aktualisht s’ mendoj […]

Kadrijaj befasohet me heshtjen e BE-së ndaj kërcënimeve të Vuçiqit


Deputetja e AAK-së, Time Kadrijaj thotë se s’ befasohet nga kërcënimet e Aleksandër Vuçiqit, por po befasohet nga heshtja e vendeve të BE-së ndaj këtyre deklaratave. Kërcënimet e Vuçiqit s’ na frikësojnë, përse s’ jemi frikësu as kur ua treguam vendin në vitet 98/99, shkruan Kadrijaj, përcjellë Gazeta Blic. Ajo thotë se Kosova është vend […]

​Haradinaj-Stublla: Aleksandar Vuçiq – ‘këlysh i Rusisë’


Shefja e diplomacisë kosovare Meliza Haradinaj-Stublla, e ka quajtur presidentin e Serbisë Aleksandar Vuçiq “këlysh” të Rusisë, pasi ky i fundit paralajmëroi një luftë të re mundshme sikurse ajo në Nagorno-Karabak ndërmjet Azerbajxhanit dhe Armenisë. “Pas nxitjes së luftimeve në Nagorno-Karabakh me armë të prodhuara në Serbi, Serbia në krye me Vuçiqin – ministrin e […]

Kryediplomatja kosovare: Vuçiqi si këlysh i Rusisë po e kërcënon rajonin me luftë të re


Kryediplomatja kosovare, Meliza Haradinaj-Stublla, e ka quajtur Aleksander Vuçiqin “këlysh të Rusisë”, i cili bashkë me Moskën zyrtare po tentojnë ta minojnë stabilitetin dhe paqen në rajon. Ky reagim i ministres kosovare ka ardhur pasi Vuçiqi ka thënë se Serbia po përgatitet ushtarakisht pasi që një konflikt i ngrirë mund të eskalojë papandehur, njësoj siç […]

Kuçi u premtoi punëtorëve të ‘Trepçës’ ndihmë financiare


Ministri i Ekonomisë dhe Ambientit (MEA), Blerim Kuçi u ka premtuar punëtorëve dhe menaxhmentit të ndërmarrjes ‘Trepça’ që nga buxheti për rimëkëmbje ekonomike do t’u ndahet një shumë e mjeteve financiare dhe do të kërkoj ndihmë shtesë në mbledhje të Qeverisë. “Mirëpo, kërkesa juaj është më e madhe dhe për këtë unë në mbledhjen e […]

Ndryshimi i politikave amerikane të imigracionit


Administrata e ardhshme e Presidentit të zgjedhur Joe Biden mund të ndryshojë me shpejtësi një varg politikash të emigracionit të Presidentit Donald Trump, shumë prej të cilave mbeten ndër iniciativat më të debatueshme të administratës së tij. Zoti Biden mund të shfuqizojë shumë udhëzime duke përdorur të njëjtin mekanizëm që presidenti Trump përdori për t’i […]

Maqedoni e Veriut – rajonet e banuara me shqiptarë, me standard më të ulët jetësor


Rajonet e banuara me popullsi kryesisht shqiptare në Maqedoninë e Veriut, kanë standard më të ulët jetësor, thuhet në të dhënat e reja të publikuara nga Enti Shtetëror i Statistikave. Sipas raportit “Rajonet në Maqedoninë e Veriut” të publikuar nga Enti i Statistikave, del se paga mesatare e qytetarëve në Shkup është për 150 euro […]

Foto e rrallë: Shikoni si dukej Angela Merkel në kohën kur po shembej muri i Berlinit


Biografia politike e Angela Merkelit ka marrë formë edhe në Poloni gjatë udhëtimeve të saj private dhe profesionale. Miq dhe të njohur nga e kaluara kujtojnë. Është viti 1989. Në nëntor rrëzohet Muri i Berlinit. Angela Merkel është tridhjetë e pesë vjeçe, ka doktoruar në shkencat e natyrës. Ajo punon në Institutin Qendror të Kimisë […]

Paralajmërohet ulja e pagave në Telekomin e Kosovës


Qeveria e Kosovës ka paralajmëruar se mund të ketë nivelizim të pagave për punëtorët e Telekomit të Kosovës. Besnik Krasniqi, udhëheqës i Njësisë për politika dhe monitorimin e ndërmarrjeve publike në Ministrinë e Ekonomisë dhe Ambientit, në një bisedë për Radion Evropa e Lirë, shprehet se shuma e përgjithshme e mjeteve për […]

Po akuzohet për ngacmim seksual, Numan Baliq thotë se rasti i tij është montuar nga politika


Në seancën e shqyrtimit të dytë, i akuzuari Numan Balic deklaroi se është plotësisht i pafajshëm për veprën penale që akuzohet dhe theksoi se kjo çështje është një shpifje ordinere dhe një skenarë i përgatitur nga vetë e dëmtuara. Prokuroria Themelore në Pejë, po e akuzon Numan Baliq se më 12 gusht të këtij viti, […]

A po shkojmë drej zgjedhjeve? Haradinaj “kërcënon” sërish Qeverinë me postin e Presidentit!


Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, edhe një herë  ka “kërcënuar” me rrëzimin e Qeverisë Vetëm po të atij s’ i jepet përkrahja për President. Haradinaj ka deklaruar se Vetëm po të zgjedhet një President pa AAK-në, atëherë i bie që s’ kanë nevojë më për ne. “Ne kemi dhënë një ofertë që mos me shku […]

Ish-shefi i Shërbimit Informativ Shqiptar: Aktakuzat për trafikim organesh janë e pakuptimtë


Fatos Klosi, ish-kryetar i Shërbimit Informativ Shtetëror Shqiptar në periudhën e luftës së Kosovës, theksoi se s’ ka pasur “absolutisht asnjë dijeni” për të ashtuquajturën “Shtëpi të Verdhë” në Burrel, ku sipas raportit të deputetit zviceran Dick Marty kryheshin transplante organesh nga pjesëtarë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK). I pyetur Nëse kishte pasur dyshime […]

Thirrjet e ‘pasinqerta’ për unitet politik


Përfaqësuesit e partive politike opozitare, kanë qëndrime të ndryshme lidhur me thirrjet e drejtuesve institucionalë të vendit për unitet të spektrit politik. Përderisa qëndrimi i Lëvizjes Vetëvendosje është që vendi duhet të shkojë në zgjedhje të parakohshme parlamentare, Partia Demokratike e Kosovës konsideron që është e gatshme për një unitet të tillë të spektrit politik, […]