Pashkët – Kalimi (kapërcimi) nga Skllavëria në liri nga vdekja në jetë, nga errësira në dritë


[ad_1] Shkrim nga: Nosh Gjolaj Pashkët s’ janë asgjë tjetër përveç kalimi i mistershëm i Jezu Krishtit nga jeta tokësore nëpër mes vdekjes në jetën e pasosur. Kjo festë krishtere rrjedh nga festa hebraike “pasha” (“peseh”), përkujtimi i madhështor i kalimit etërve të tyre nga skllavëria e Egjiptit, nëpër Detin e kuq, në liri kah […]

Çka do të ndodh me mantelbardhët e Kosovës që morën dozën e parë të vaksinës në Shqipëri?


[ad_1] Një numër i konsiderueshëm i mjekëve dhe infermierëve nga Kosova kanë marrë dozën e parë të vaksinës AstraZeneca në Shqipëri. Kjo kishte ndodhur për shkak të vullnetit të mirë të shtetit shqiptar për të vaksinuar rreth 500 punëtorë shëndetësorë nga Kosova. Mirëpo me ardhjen e dozave të para të AstraZeneca në Kosovë situata mund […]

Nëntë Gabimet Që duhet Të Shmangni Për Të Gatuar Ëmbëlsira Të Shijshme


[ad_1] Përgatitja dhe pjekja e një ëmbëlsire perfekte është një mision i vështirë por shumë fitimprurës në aspektin e kënaqësisë. Gjithçka duhet të jetë në perfeksion, që nga masat, sasia dhe cilësia e produkteve të përdorura për të përgatitur një ëmbëlsirë nga ato që të bëjnë të lëpish gishtat. Ndodh që kur një amvisë të […]

Vakti Kryesor i Ditës Për Djegien e Kalorive dhe Rënien nga Pesha


[ad_1] Dëshironi të humbisni në peshë? Atëherë është koha që të nisni një rutinë të shëndetshme të ngrënies së mëngjesit. Shumë njerëz mendojnë se ngrënia e mëngjesit është pa shije dhe një humbje kohe. Të tjerë mendojnë se mëngjesi është një mënyrë e rëndësishme për të filluar ditën dhe se ky është vakti më i […]

Përse duhet Të Themi ‘Shëndet’ Pas Teshtimës?


[ad_1] Çdo teshtimë, e heshtur apo zhurmuese, përmbyllet me fjalën “shëndet” dhe më ndiqet nga urimi “shëndet paç.” Këto fjalë e këto urime duket se janë një refleks dhe një reagim automatik. A e keni pyetur veten përse na vjen natyrshëm t’i themi ” shëndet” çdo kujt që teshtin, edhe Po qe se ai është […]

“Faleminderit që më shpëtove nënën”, fjalët e një qytetari drejtuar pulmologut Flamur Marku


[ad_1] Dr.Flamur Marku i cili ishte punësuar në Klinikën e Pulmologjisë në QKUK pak para se pandemia COVID-19 të fillojë, tashmë po bënë një punë të madhe me pacientët e tij. Pa pushim duke punuar në trajtimin e tyre në Prishtinë dhe në Gjakovë, çdo ditë merr falenderime e fjalë vlerësuese për punën e tij. […]

Mënyrat Më Të Mira Për Trashjen e Reçelit Krejt Lehtë


[ad_1] Reçeli i shtëpisë është padyshim një produkt që kërkon mund por edhe dashuri të madhe. Përgatitja e reçelit është traditë e hershme e amvisave shqiptare, por preferencat ndryshojnë. Nga më të njohurit janë reçeli i fikut dhe ai i qershisë por s’ përjashtohen as ai i luleshtrydhes, kumbullës dhe ftoit. Po të pyesësh një […]

Në prag të inaugurimit, Presidenti i zgjedhur Biden nderon viktimat e koronavirusit


[ad_1] Presidenti i zgjedhur Joe Biden drejtoi të martën një ceremoni përkujtimore kombëtare në prag të inaugurimit të tij të mërkurën, për të nderuar 400,000 amerikanët që kanë vdekur nga COVID-19 gjatë 11 muajve që kur koronavirusi shkaktoi viktimën e parë në Shtetet e Bashkuara. Ceremonia që u mbajt në të perënduar të diellit, u […]

Këmbana e dhunës ndaj Mjekut dhe pasojat e largimit të trurit mjekësor jetik për ekzistencën e një kombi


Shkruan: Dr.Lida Shosha – Kirurge e Përgjithshme Këmbana e dhunës ndaj Mjekut dhe pasojat e largimit të trurit mjekësor  jetik për ekzistencën e një kombi. 🔴Prej vitesh politika shëndetesore të ceketa,gjysmake, të gabuara, të drejtuara jo për të përmirësuar sistemin ,po për të pasuruar një grusht njerëzish qe drejtuan ministritë, të paafte të bënin ndryshime […]

​Osmani u drejtohet qytetarëve: Na presin ditë më të mira


[ad_1] Ushtruesja e detyrës së presidentes, Vjosa Osmani, në deklarimin drejtuar popullit për fundvit, ka përkujtuar të gjithë të vdekurit si pasojë e COVID-19, teksa ka thënë se më 2021 duhet të niset një kapitull i ri në jetën e qytetarëve. Ajo në një video-adresim përmes llogarisë së saj në Facebook ka thënë se pas […]

Shoqata e pacientëve, letër Hotit: 18% e popullatës për shkak të vështirësive financiare s’ marrin shërbime shëndetësore aspak


[ad_1] Shoqata e pacientëve i ka dërguar letër kryeministrit Avdullah Hoti, ku theksojnë se mbulimi universal shëndetësor është një prej Objektivave të Zhvillimit të Qëndrueshëm, ndërsa sipas tyre Kosova është larg realizimit të këtyre objektivave dhe larg mbrojtjes së secilit qytetar të saj. Siç thuhet në letër, e ku i referohen Raportit të Progresit të […]

Lidhja e Fortë Mes Pagjumësisë dhe Ushqyerjes


[ad_1] Pagjumësia luan një rol serioz në mirëqenien dhe shëndetin e njeriut. Këtë siç thotë populli “s’ e luan as topi.” Një studim të cilit i referohet AgroWeb.org ka zbuluar lidhjen e fortë mes ushqyerjes dhe këtij çrregullimi që prek miliona njerëz në botë. Nëse pagjumësia vazhdon prej kohësh ajo më pas nxit probleme të […]

Tërheqja e 10% të kursimeve pensionale vaksinë e duhur apo jo për ekonominë- Flasin qytetarët


[ad_1] Altina Marmullaku Ministria nga Qeveria aktuale nën drejtimin e Avdullah Hotit deklaruan ditë më parë se është marrë vendim, sipas Ligjit për Rimëkëmbje Ekonomike, të votuar nga Kuvendi i Kosovës që kontribut paguesit të mund t’i tërheqin 10 për qind të kursimeve pensionale në Fondin e Kursimeve. Mirëpo sa po e shohin qytetarët si […]

Makarona Me Bukë – Sekreti i Jetëgjatësisë


[ad_1] Secili prej nesh njeh dikë që preferon t’i hajë makaronat me bukë. Në periudha të ndryshme, kjo është perceptuar si nevojë për tu ngopur por mesa duket është më shumë se kaq. Një studim i kohëve të fundit ka zbuluar se kombinimi i makaronave me bukën kanë një lidhje të fortë me jetëgjatësinë e […]

Zafir Berisha: Lista Serbe dhe Vetëvendosje s’votuan për Rimëkëmbjen


[ad_1] Koordinatori për Siguri Kibernetike, Zafir Berisha, me anë të një shkrimi në llogarinë e tij në facebook ka thënë se përveç Listës Serbe, ligjin e Rimëkëmbjes Ekonomike s’ e votoi as Lëvizja Vetëvendosje. Berisha filloi shkrimin duke thënë se “Lëvizja VV dhe Lista Serbska s’ e votuan Ligjin për Rimëkëmbje Ekonomike”. Tutje, ai tha […]

Tahiri: PDK-ja bëri veprimin e duhur sot, por s’e shpëtoi ekonominë


[ad_1] Zëvendëskryeministri i parë i Kosovës, Besnik Tahiri në emisionin “Imazh” të RTK-së e ka vlerësuar lartë kontributin e PDK-së në votimin e Ligjit për Rimëkëmbje Ekonomike, por ka shtuar se s’ e ka shpëtuar ekonominë siç thonë ata. “Veprimi që e ka bërë PDK-ja sot është i duhur, i mençur dhe që e ka […]

Liburn Aliu LDK-së dhe PDK-së: Bashkë të gjithëve kemi me i’u mundë


[ad_1] UD i Shefit të grupit Parlamentar të LVV-së, Liburn Aliu, ka hedhur kritika në drejtim të LDK-së dhe PDK-së, raporton Gazeta Blic. Aliu ka theksuar se të njëjtit që nga fillimi kanë qenë bashkë, por edhe ashtu do t’i mundin. “Sot kemi ardh në situatën ku përditë qytetari jeton ma keq se dita paraprake. […]

Berisha- Huduti, sërish para gjykatës nën akuzat për shtytje në veprat terroriste


[ad_1] Ikballe Berisha- Huduti, ka dalë sot para gjykatës për t`u përballur me aktakuzën e Prokurorisë Speciale, e cila e ngarkon atë me veprën penale shtytje në veprat terroriste. Prokurori i çështjes, Afrim Shefkiu tha se kërkesa për hudhjen e aktakuzës duhet të refuzohet. “Kërkesa për hudhjen e aktakuzës, duhet të refuzohet mbasi vet veprimet […]

specialistët e japin lajmin e mirë: Vaksinat për COVID-19 po vijnë


[ad_1] Dy ekspertë të lartë të Shteteve të Bashkuara për koronavirusin siguruan amerikanët të dielën se vaksinat kundër pandemisë së shpejti do të bëhen të disponueshme, por paralajmëruan që mosmarrja e masave paraprake kundër përhapjes së virusit para asaj kohe, mund të jetë me pasoja katastrofike. “Mendoj se do të kemi vaksina të mjaftueshme deri […]

VMRO-ja në protestë, akuzon kryeministrin Zaev për shitjen e interesave kombëtare


[ad_1] Opozita maqedonase ka bllokuar për rreth dy orë trafikun në Shkup në protestën e organizuar kundër qeverisë, për shkak të siç ka thënë, “shitjes së interesave kombëtare e shtetërore në bisedimet me Bullgarinë”. Me moton “Për shpëtimin e së ardhmes maqedonase dhe për të ardhmen e popullit maqedonas”, protestat janë mbajtur para Ministrisë së […]

specialistët: Vaksinat për COVID-19 po vijnë, por masat parandaluese janë akoma më të rëndësishmet


[ad_1] Dy ekspertë të lartë të Shteteve të Bashkuara për coronavirusin siguruan amerikanët të dielën se vaksinat kundër pandemisë së shpejti do të bëhen të disponueshme, por paralajmëruan që mosmarrja e masave paraprake kundër përhapjes së virusit para asaj kohe, mund të jetë me pasoja katastrofike. “Mendoj se do të kemi vaksina të mjaftueshme deri […]

Iran, varroset shkencëtari i vrarë


[ad_1] Në Iran është zhvilluar ceremonia e varrimit të shkencëtarit të lartë bërthamor, Mohsen Fakhrizadeh, i cili u vra në një sulm, për të cilin Teherani e ka fajësuar armikun e tij të madh, Izraelin. Televizioni shtetëror transmetoi ceremoninë më 30 nëntor, duke treguar arkivolin e Fakhrizadeh, të mbështjellë me një flamur iranian në një […]

QAnon flet hapur për “rrëfimet misterioze” në Ballkanin Perëndimor


[ad_1] Faqja e internetit akoma aktive quhet “BalkAnon” dhe në logon e saj ka shkronjë Q me të kuqe. Ajo është krijuar më 3 tetor dhe administrohet diku nga Serbia. Në momentin që shkruhet ky tekst, kjo faqe ka pak më shumë se 500 përcjellës. Ne postimin e publikuar më 3 tetor, thuhet se “BalkAnon”, […]

Festa e Flamurit në një klasë të shkollës shqipe në Monthey – Chablais


[ad_1] E Hënë, 30 Nëntor 2020 – 8:30 albinfo.ch 28 nëntori ishte herët a vonë shumë e gëzuar për nxënësit Shkollës shqipe në në Monthey – Chablais, transmeton albinfo.ch. Duke qenë se shkolla si vatër e mësimit ka detyrë parësore edukimin e nxënësve me ndenjën kombëtare. Sa luftë edhe sakrifica janë dashur nga populli ynë […]

Moti përgjatë gjithë javës


[ad_1] Dy ekspertë të lartë të Shteteve të Bashkuara për koronavirusin siguruan amerikanët të dielën se vaksinat kundër pandemisë së shpejti do të bëhen të disponueshme, por paralajmëruan që mosmarrja e masave paraprake kundër përhapjes së virusit para asaj kohe, mund të jetë me pasoja katastrofike. “Mendoj se do të kemi vaksina të mjaftueshme deri […]

Vaksinat për COVID-19 po vijnë


[ad_1] Dy ekspertë të lartë të Shteteve të Bashkuara për koronavirusin siguruan amerikanët të dielën se vaksinat kundër pandemisë së shpejti do të bëhen të disponueshme, por paralajmëruan që mosmarrja e masave paraprake kundër përhapjes së virusit para asaj kohe, mund të jetë me pasoja katastrofike. “Mendoj se do të kemi vaksina të mjaftueshme deri […]

Vaksinat për COVID-19 po vijnë, por masat parandaluese janë akoma përparësore


[ad_1] Dy ekspertë të lartë të Shteteve të Bashkuara për koronavirusin siguruan amerikanët të dielën se vaksinat kundër pandemisë së shpejti do të bëhen të disponueshme, por paralajmëruan që mosmarrja e masave paraprake kundër përhapjes së virusit para asaj kohe, mund të jetë me pasoja katastrofike. “Mendoj se do të kemi vaksina të mjaftueshme deri […]

Qytetarët na thanë ‘T’kryme e ki’


[ad_1] Pas fitores së Shpejtim Bulliqit në Podujevë, kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti tha se populli është përcaktuar për LVV-në. I pari i LVV-së, theksoi se në takimet që i kishin në Podujevë, qytetarët u thonin “T’kryme e ki”. “Kjo s’ është zgjedhje, s’ është vetëm zgjedhje por është referendum. Edhe në të ardhmen […]

Në BE, vetëm si maqedonas; Borisov mohon pakicën maqedonase


[ad_1] Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, ka thënë se maqedonasit do të anëtarësohen në Bashkimin Evropian vetëm si maqedonas që flasin gjuhën maqedonase. “Ne do të hyjmë në BE si maqedonas që flasin maqedonisht! Ne shohim drejt Evropës, kjo është mënyra e vetme për të nesërmen tonë më të mirë. Populli maqedonas gjithmonë […]

Jashari: Nesër për shkollat në Skenderaj, do të jetë ditë pune


[ad_1] Kryetari i Skenderajt, Bekim Jashari, përes një postimi në FB ka njoftuar se nesër në shkollat dhe institucionet komunale, do të jetë ditë pune. “Vendimet e institucioneve tona, të ndertuara me shumë mund e sakrificë duhet të respektohen e zbatohen nga të gjithë ne. Pas ditëve të humbura të mësimit si shkak i gjendjes […]

Festa e Flamurit në një klasë të shkollës shqipe në Zvicër


[ad_1] E premtja e 27. 11. 2020 ishte në të ardhmen shumë e gëzuar për nxënësit Shkollës shqipe në Jura. Ata festuan tok 28 Nëntorin- Ditën e Flamurit E Shtunë, 28 Nëntor 2020 – 22:30 Nexhmije Mehmetaj Shkolla si vatër e mësimit ka detyrë parësore edukimin e nxënësve me ndenjën kombëtare. Sa luftë edhe sakrifica […]

Vjosa Osmani i akordon Urdhrin e Lirisë, Rifat Jasharit


[ad_1] UD. e detyrës së Presidentit, Vjosa Osmani ka bërë të ditur se në “Ditën e Flamurit” ka vendosur t’i akordojë “Urdhrin e Lirisë” Rifat Jasahrit. Osmani në shkrimin e saj flet pë sakrificën e familjes Jashari dhe në veçanti bacës Rifat para dhe pas luftës. Ajo tutje potencon se me mesazhet e tij, Rifati […]

Ndikimi rus brenda Kosovës – GazetaBlic


[ad_1] Në një studim të Qendrës së Kosovës për Studime të Sigurisë, thuhet se ndikimi rus në Kosovë mund të kategorizohet në nivelin mesatar dhe se ky ndikim ushtrohet me anë të serbëve të Kosovës të cilët shfrytëzohen për të krijuar paqëndrueshmëri të brendshme politike. Në studimin “Ndikimi rus në Kosovë nën hijet e mitit […]

I mbijetoi luftës, u vra pas luftës


[ad_1] Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Besian Mustafa, përballë Jeta Xharrës, ka folur për vrasjen e babait të tij, Xhemajl Mustafës. Zyrtari i LDK-së dhe bashkëpunëtori i afërt i presidentit Ibrahim Rugova, Xhemajl Mustafa, u vra në vitin 2000 në hyrje të ndërtesës ku banonte. Në intervistë, Besian Mustafa theksoi dështimin e drejtësisë […]

Rusia akuzon Perëndimin për “ndërhyrje” në Bjellorusi


[ad_1] Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov ka akuzuar Perëndimin se ka ndërhyrë në Bjellorusi, teksa u takua me Alyaksandr Lukashenkën, i cili po përballet me protesta të pandërprera tash e disa muaj, ku po kërkohet dorëheqja e tij dhe po kontestohen rezultatet e zgjedhjeve presidenciale. Lavrov zhvilloi takime me Lukashenkën dhe zyrtarë të tjerë […]

Zemaj takohet me Ambasadorin e Austrisë, flasin për situatën me COVID-19


[ad_1] Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, është takuar me Ambasadorin e Austrisë në Kosovë, Christoph Weidinger, me të cilin ka diskutuar  për situatën epidemiologjike në vend. ‘Gjatë takimit të sotëm me ambasadorin e Austrisë në Kosovë, z. Christoph Weidinger , këmbyem informatat nga të dyja shtetet sa i përket situatës epidemiologjike, me theks të posaçëm […]

Edhe pas 21 vjetësh familjaret i presin të gjallë personat e zhdukur në luftë


[ad_1] Disa familje në Kosovë që kanë të zhdukur familjar nga lufta e fundit, po refuzojnë të japin mostrat e gjakut për disa mbetje mortore që presin në Morgun e Prishtinës për t’u identifikuar me shpresën se ata mund të jenë gjallë diku. Kryesuesi i Komisionit Qeveritar për Persona të Zhdukur, Ramë Manaj ka thënë […]

Anëtarë të Komisionit për Punë të Jashtme e konsiderojnë si pazar politik emërimin e djalit të Haxhi Shalës si Konsull


[ad_1] Gjatë ditës së djeshme u publikua në media se djali i Haxhi Shalës, Flakroni, me dekretin e ish Presidentit Hashim Thaçi është emëruar si Konsull i Përgjithshëm në Pragë të Çekisë. Pas këtij lajmi, emërimi i tij u komentua shumë, duke u kritikuar mjaft  një emërim i tillë. Në anën tjetër, anëtarë të Komisionit […]

PDK: Emërimet politike s’ sigurojnë përfaqësimin për të cilin ka nevojë Kosova


[ad_1] Deputetja e Partisë Demokratike të Kosovës, Ariana Musliu-Shoshi, ka reaguar për emërimin e djalit të Haxhi Shalës si konsull i përgjithshëm në Pragë të Çekisë. Ajo me anë të një postimi në rrjetin social Facebook ka thënë se emërimet e bazuara në pazare politike s’ sigurojnë përfaqësimin për të cilin ka nevojë Kosova, shkruan […]

Vazhdojnë reagimet për emërimin e djalit të deputetit Haxhi Shala si konsull në Çeki


[ad_1] Emërimi i djalit të deputetit të AAK-së, Haxhi Shala, Flakron Shala, si konsull i përgjithshëm në Republikën e Çekisë, me seli në Pragë ka nxitur reagime në Kosovë edhe të mërkurën. Pjësë e reagimeve janë bërë edhe përfaqësues të partive politike opozitare, Partia Demokratike e Kosovës dhe Lëvizja Vetëvendosje. Deputetja e Kuvendit të Kosovës […]

Familja Jashari e gatshme të marrë përgjegjësi për postin e presidentit


[ad_1] Kryetari i Komunës së Skënderajt, Bekim Jashari, vlerëson se zgjedhjet s’ do të ishin zgjidhje për vendin. Jashari në Edicionin Special në Klan Kosova, ka thënë që s’ e sheh të unifikuar mjaftueshëm spektrin politik. “Si shtet, që nga paslufta s’kemi qenë në krizë më të thellë; qoftë ekonomike, qoftë politike, por edhe “vëllazërore” […]

Haradinaj: Pranova propozimin për President meqenëqë vendi ka nevojë për qëndrueshmëri


[ad_1] Ish-kryeministri i Republikës së Kosovës, tashmë kryetar i AAK-së, Ramush Haradinaj ka thënë se s’ ka pritur që të bije shpejt Qeveria Kurti, edhe pse AAK, e ka përkufizuar edhe në koncept si Qeveri e mashtrimit, për ato pritjeje që kanë premtuar që do t’i bëjë. “Meqë Qeveria Kurti ra shpejtë, ne i dhamë […]

Ja çfarë do të ndodhë sot në Kosovë


[ad_1] Kryetari i Mitrovicës së Jugut, Agim Bahtiri, ka qëndruar në Shqipëri ku ka zhvilluar një takim me Kryetarin e Partisë Demokratike, Lulzim Basha. Bahtiri ka thënë se qëllimi i vizitës së tij në Tiranë ka qenë unifikimi i shqiptarëve karshi situatës së krijuar pas aktakuzave ndaj ish drejtuesve të lartë të UÇK-së. Për Klan […]

Agim Bahtiri: Vetëvendosje dhe Kurti të gatshëm për ta mbrojtur UÇK-në dhe të akuzuarit e Speciales


[ad_1] Kryetari i Mitrovicës së Jugut, Agim Bahtiri, ka qëndruar në Shqipëri ku ka zhvilluar një takim me Kryetarin e Partisë Demokratike, Lulzim Basha. Bahtiri ka thënë se qëllimi i vizitës së tij në Tiranë ka qenë unifikimi i shqiptarëve karshi situatës së krijuar pas aktakuzave ndaj ish drejtuesve të lartë të UÇK-së. Për Klan […]

FSK-së i bashkohen 3 oficerë që kanë kryer akademinë ushtarake në Gjermani


[ad_1] Kryeministrit i vendit, Avdullah Hoti, ka bërë të ditur se Forcës së Sigurisë së Kosovës iu shtuan edhe tre oficerë të rinj. “Falënderime për Bundeswehrin. Nëntoger Albestrim Rexhepin, Nëntoger Nuhi Pronaj dhe Nëntoger Rinor Hamiti, kanë kryer me sukses Akademinë Ushtarake në Qendrën Gjermane të Kadetëve dhe nga data 15 Dhjetori i këtij viti […]

Bajqinovci: Selmanaj e ka vendin në Beograd e jo në Qeverinë e Kosovës


[ad_1] Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Mefail Bajqinovci, thotë se s’ do ta lejojnë në Kuvendin e Kosovës zëvendëskryeministrin Driton Selmanaj, për shkak të deklaratave të tij për personat e pagjetur. Bajqinovci thotë se Selmanaj e ka vendin në Qeverinë e Beogradit dhe jo në Qeverinë e Kosovës. “Ai njeri që u lodhe me punën e […]

Avokati i Popullit i pakënaqur me punën e organeve të drejtësisë për rastin e ‘gylenistëve’


[ad_1] Avokati i Popullit, Naim Qelaj, ka reaguar pas publikimit të raportit të grupit punues i OKB-së për ndalime arbitrare i cili e ka konsideruar si shkelje të të drejtave të njeriut dëbimin e gjashtë shtetasve turq nga Kosova për në Truqi në mars të viti 2018. Sipas këtij grupi punues, privimi nga liria i […]

Vjosa Osmani kujton Xhemajl Mustafën: Ai u vra pabesisht


[ad_1] Kryetarja e Kuvendit dhe ushtruesja e detyrës së Presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, përmes një shkrimi në rrjetin social ‘Facebook’ ka përkujtuar aktivistin e LDK-së, Xhemajl Mustafën, në 20 vjetorin e vrasjes. Ajo e ka cilësuar Mustafën si një ndër personalitetet më të rëndësishme të lëvizjes politike të viteve ’90 për liri dhe pavarësi. […]

Rrjeti i Grave të Kosovës i kërkon Hotit shkarkimin e Driton Selmanajt


[ad_1] Rrjeti Grave të Kosovës (RrGK) përmes një letre drejtuar kryeministrit Avdullah Hoti, ka kërkuar shkarkimin e zëvendëskryeministrit Driton Selmanaj, pas deklaratës së tij në lidhje me të pagjeturit nga lufta e fundit në Kosovë. Në këtë letër drejtuar kryeministrit, Rrjeti i Grave ka përmendur kërkesat e vazhdueshme të familjarëve të personave të pagjetur, drejtuar […]

RRGK-ja i kërkon Hotit shkarkimin e Selmanajt, s’ ngurojnë ta krahasojnë me Jabllanoviqin


[ad_1] Rrjeti i Grave të Kosovës i ka dërguar letër kryeministrit Avdullah Hoti që ta shkarkojë nga detyra zëvendëskryeministrin Driton Selmanaj, shkruan Gazeta Blic. Sipas tyre, kërkesa për shkarkimin e Selmanajt ka ardhur pasi ky i fundit, në disa deklarata publike, është shprehur “i lodhur” nga diskutimi për çështjen e të pagjeturve. me anë të […]

Kuvendi pa kuorum, s’ka vota për të miratuar rezolutën për të pagjeturit dhe asnjë projektligj


[ad_1] Në mungesë të kuorumit ka dështuar të miratohet propozim-rezoluta e Lëvizjes Vetëvendosje për të pagjeturit. Vetëm 31 deputetët e partisë së Albin Kurtit votuan pro saj, ndërsa grupet tjera parlamentare u përmbajtën nga votimi. Krahas kësaj, të zgjedhurit e popullit dështuan të miratojnë edhe gjitha projektligjet tjera që ishin në rend të ditës. Ndërkohë […]

Presidenti dhe kryeministri maqedonas ua urojnë në shqip shqiptarëve Ditën e Alfabetit


[ad_1] Më 22 nëntor 1908, në Kongresin e Manastirit, është bërë unifikimi i alfabetit të gjuhës shqipe. Në përvjetorin e 112-të, liderët e Maqedonisë së Veriut, presidenti Stevo Pendarovski dhe kryeministri Zoran Zaev kanë uruar Ditën e Alfabetit në gjuhën shqipe. Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski ka thënë se gjuha dhe kultura janë […]

Nga kush paguhen avokatët pranë Gjykatës në Hagë?


[ad_1] Ish-udhëheqësit kryesorë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, të cilët po përballen me aktakuza për krime lufte në Dhomat e Specializuara në Hagë, mund të mbesin pa mbulesë të plotë financiare nga shteti për mbrotjen e tyre. Ata kanë angazhuar avokatë të njohur ndërkombëtarë, e që kostoja e tyre, mund të tejkalojë tarifat e përcaktuara […]

​Inatet politike po vazhdojnë të lënë qytetarët e bizneset pa përkrahje ekonomike


[ad_1] Miratimi në lexim të dytë i Projektligjit për rimëkëmbjen ekonomike po del të jetë mision i pamundur për koalicionin qeverisës. I njëjti tashmë dy herë ka dështuar të miratohet, e partitë opozitare refuzojnë që të japin votat e tyre për këtë projektligj, të cilin e quajnë të dobët dhe që s’ përmbush nevojat e […]

Haradinaj: Shumica e dëshmitarëve të Speciales janë shqiptarë


[ad_1] Kreu i AAK-së, Ramush Haradinaj beson që nga gjykimi për lidershipin e Kosovës në Hagë do dalë e vërteta dhe për të shkuar tek e vërteta, ai thotë se duhet të krijohet një klimë korrekte e marrëdhënieve të Kosovës, me gjykatën. I ftuar në News 24, Haradinaj foli edhe për ndjesitë e tij se […]

​Drejtësi e specializuar apo diversion dhe mashtrim special


[ad_1] Shoqatat e Dala nga Lufta e UÇK-së, Lidhja e Shkrimtarëve e Kosovës, Shoqëria Lëvizja dhe Shoqata e ish të Burgosurve Politikë, me anë të një deklarate të përbashkët kanë dënuar njëzëri veprimet e fundit të Gjykatës Speciale karshi ish-krerëve të UCK-së. Në deklaratën e përbashkët të këtyre shoqatave ndër të tjera thuhet se “Hapja […]

Pas zgjedhjeve të ardhshme, situata do të ndryshojë radikalisht


[ad_1] Në një intervistë të gjatë, Albin Kurti flet rreth aktakuzës së Gjykatës Speciale, pasojave politike, zgjedhjeve të reja dhe synimin e tij për t’u rikthyer në pushtet me 50 përqind të votave.   Brenda 41 muajve të fundit, Vetëvendosje ka arritur të dalë si partia më e votuar në Kosovë, me liderin e saj […]

Vetoja e Bullgarisë, vjen reagimi i Qeverisë maqedonase


[ad_1] Pas vetos së Bullgarisë për çeljen e negociatave me BE-në ka reaguar edhe Qeveria jonë duke e quajtur vendimin e Bullgarisë si një dështim për udhën evropiane dhe ka deklaruar se identiteti maqedonas dhe gjuha maqedonase s’ janë subjekt i negociatave dhe se do vazhdohet për gjetjen e një zgjidhje për të ardhmen e […]

Ese për 28 nëntorin


Ese për 28 nëntorin 28 Nëntori është dita më e ndritshme dhe më e rëndësishme e rilindjes sonë kombëtare, në gjithë historinë tonë. Më 28 Nëntor kur Ismail Qemali arriti në Vlorë së bashku me delegatët e Shqipërisë dhe të Kosovës, ku u mblodhën të gjithë përfaqësuesit e kombit shqipëtar. Duke kujtuar këtë çast I. […]

s’ duhet fajësuar askush për gjendjen e pandemisë në vend


[ad_1] Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Ekrem Hyseni, tha se s’ duhet fajësuar askush për gjendjen e pandemisë posaqë, sipas tij, askush se ka parashikuar atë. Hyseni shtoi se kjo pandemi e ka gjunjëzuar edhe botën në mënyrë të papandehur. “Vetëm po të mendojmë se kjo pandemi ka një adresë një autor, një fajtor, […]

Sa Feta Bukë Ju Duhen Në Ditë – Cila Bukë Është Më e Mira Për Shëndetin


[ad_1] Të dhënat e Eurostat tregojnë se shpenzimet e shqiptarëve për bukë dhe drithëra janë shumë të larta në raport me të ardhurat e tyre. Sipas këtyre të dhënave, këto shpenzime janë më të larta krahasuar me vende të tjera të Evropës. Buka është kryesore për çdo njeri në këtë vend, aq më tepër kur […]

Haradinaj: Reflektimi i Kurtit për UÇK-në duhet të kuptohet drejtë


[ad_1] Shefi i Grupit Parlamentar nga Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, Daut Haradinaj, ka thënë se duhet të kuptohet drejtë reflektimi i Albin Kurtit, në raport me luftën e UÇK-së. Këto komente Haradinaj i bëri përmes një statusi në Facebook, ku ndër të tjerash ka shtuar se UÇK-ja ishte populli, e populli ishte UÇK. Ja […]

Arrestohet asistenti i Albin Kurtit


[ad_1] Asistenti i ish-kryeministrit Albin Kurti, Arianit Beqiri është ftuar në Policinë e Kosovës pas përfundimit të instalacionit të tij, “Pakoja e rimëkëmbjes ekonomike” para Qeverisë. Instalacioni “Pakoja e rimëkëmbjes ekonomike” i Beqirit është hapur sot në mëngjes para objektit të qeverisë, si protestë artistike ndaj pakos emergjente të Qeverisë së Kosovës. me anë të […]

Protesta artistike e dërgon artistin Arianit Beqiri në polici  


[ad_1] Artisti Arianit Beqiri është ftuar në Policinë e Kosovës pas përfundimit të instalacionit të tij, “Pakoja e rimëkëmbjes ekonomike”.  Instalacioni “Pakoja e rimëkëmbjes ekonomike” i Beqirit është hapur sot në mëngjes para objektit të qeverisë, si protestë artistike ndaj pakos emergjente të Qeverisë së Kosovës.  me anë të Facebook, artisti Beqiri ka konfirmuar se pas përfundimit të shfaqjes artistik është ftuar që të paraqitet në Policinë […]

Reagon Instituti i Historisë për akuzat e Speciales: Agresori dhe viktima janë vënë padrejtësisht në pozita të barabarta


[ad_1] Instituti i Historisë “Ali Hadri” në Prishtinë ka reaguar ndaj ngritjes së aktakuzave ndaj ish-krerëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës: Hashim Thaçi, Kadri Veseli, Jakup Krasniqi dhe Rexhep Selimi. Në reagim theksohet fakti se agresori dhe viktima me këtë rast janë vënë padrejtësisht në pozita të barabarta viktima dhe agresori. Reagimi i plotë: Me […]

Instilacion artistik për pakon e rimëkëmbjes ekonomike


[ad_1] Krijuesi Arianit Bqiri ka krijuar një instilacioni për pakon emergjente ekonomike të Qeverisë së Kosovës, si shenjë proteste për pamjaftueshmërinë e kësaj pako për të rimëkëmbë vendin, pas pasojave që po shkakton pandemia e Coronavirusit. Instilacioni “Pakoja e rimëkëmbjes ekonomike” është vendosur para objektit të Qeverisë së Kosovës, në Sheshin “Skënderbeu” në Prishtinë. Në […]

Nga libraria presidenciale e Clintonit del deklarata e Ibrahim Rugovës në SHBA e vitit 1993, njoftoi amerikanët për terrorin e Serbisë në Kosovë


[ad_1]  Presidenti Rugova kishte deklaruar se atë javë në Amerikë do të njoftonte liderët e Kombeve të Bashkuara dhe liderët e Amerikës për terrorin që po bënte Serbi ndaj shqiptarëve. Për t’u treguar mirë amerikanëve, ai kishte marrë shembuj se si po keqtrajtohen sistamtikisht shqiptarët. Deklarata është e vitit 1993 Rugova kishte shkuar në Amerikë […]

E ardhmja e Turizmit dhe Problemi i terrorizmit, Shkaqet – Efektet dhe Mjetet e Përballjes


[ad_1] Çështja e terrorizmit është bërë një krizë dhe sfidë serioze nga e cila vuan bashkësia ndërkombëtare,  kjo ka shkaqet e saj dhe pasojat negative në mënyrën e jetës në të gjitha aspektet e saj politike, ekonomike, sociale dhe mjedisore për popujt e botës, dhe përfshin individë, institucione dhe qeveri. Pjesa e turizmit në terrorizëm […]

Lukashenko zotohet të mos dorëzojë pushtetin


[ad_1] I gjendur mes protestave masive në Bjellorusi që kërkojnë dorëheqjen e tij, Alexander Lukashenko s’ tregon shenja zmbrapsjeje. Ai është zotuar sërish se s’ do t’ia dorëzojë pushtetin askujt. Duke folur para gazetarëve bjellorus, kazak, rus dhe ukrainas, të premten, Lukashenko kritikoi ashpër kundërshtarët e tij politikë dhe ata që po protestojnë kundër rizgjedhjes […]

Bekim Jashari flet për rikandidimin për kryetar të Skenderajt, dhe mundësinë e formimit të një partie të re


[ad_1] Kryetari i Komunës së Skenderajt, Bekim Jashari ka folur për zhvillimet e fundit pas aktakuzave të para të Gjykatës Speciale, për situatën politike dhe krizën me pandemi e ekonomi në vend. Jashari ka dhënë detaje të pathëna më parë në lidhje me pengesat që po ndodhin në restaurimin dhe konservimin në kompleksin memorial “Adem […]

Lista Serbe mbështet deklaratën e Vuçiqit, reagimet nga Kosova i quan skizofrenike


[ad_1] Deklarata e presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq i cili tha se në Kosovë mund të ketë konflikt Po qe se përpjekjet për paqe dështojnë, nxiti reagime të shumta në Kosovë. E këto reagime të skenës politike kosovare në Serbi i cilësuan si histerike. Madje edhe Lista Serbe, e cila është në Qeverinë e Kosovës […]

“Rexha me shokë” – Fjalimi emocionues në Kuvendin e Kosovës


[ad_1] Nënkryetarja e Kuvendit të Kosovës, Arbërie Nagavci ka folur sot në seancën e sotme për ftesën që i është bërë ish-shefit të grupit parlamentar të VV-së, Rexhep Selimit nga Gjykata Speciale, shkruan GazetaBlic. Në emër të grupit parlamentar të VV-së, Nagavci ka thënë se Rexhep Selimi, sipas saj, po përballet me padrejtësi speciale. “Në […]

Vjosa Osmani takon zyrtaren zvicerane Isabelle Moret, flasin për rolin e diasporës kosovare


[ad_1] Ushtruesja e detyrës e presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, njëherësh kryetare e Kuvendit të Kosovës, ka pritur në takim kryetaren e Këshillit Kombëtar zviceran (Dhoma e Ulët e Parlamentit), Isabelle Moret. Osmani në një konferencë për media pas takimit tha se vizitën e Moret e shohin si afirmim të miqësisë së jashtëzakonshme ndërmjet popullit […]

Vjosa Osmani takon zyrtaren zvicerane Moret, flasin për rolin e diasporës kosovare


[ad_1] Ushtruesja e detyrës e presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, njëherësh kryetare e Kuvendit të Kosovës, ka pritur në takim Presidenten e Këshillit Kombëtar Zviceran, Isabelle Moret. Osmani në një konferencë për media pas takimit tha se vizitën e Moret e shohin si afirmim të miqësisë së jashtëzakonshme ndërmjet popullit të Kosovës dhe të Zvicrës. […]

Uran Ismaili: Kadri Veseli e Hashim Thaçi me shokë i dhanë lirinë Kosovës


[ad_1] Sekretari i Partisë Demokratike të Kosovës, Uran Ismaili, përmes një statusi ka reaguar në lidhje me zhvillimet e fundit me Dhomat e Specializuara. Në një rrëfim të ndjerë, Ismaili ka rrëfyer për ditën kur Kadri Veseli është nisur për në Hagë. Ai ka treguar se pasi është përshëndetur me familjen, Veseli ka vizituar edhe […]

Nagavci: Nga 5 nëntori gjërat do të jenë ndryshe në Kosovë e për Kosovën


[ad_1] Deputetja e Vetëvendosjes Arbërie Nagavci, ka thënë se Gjykata Speciale erdhi si rezultat i dështimit për krijimin e një sistemi të fuqishëm të drejtësisë në Kosovë, duke marrë përsipër vetë gjykimin e rasteve të dyshuara, por për këtë fajtorë sipas saj s’janë të gjithë, por ata që kishin pushtet ekzekutiv. Nagavci në një postim […]

​Biden flet për vaksinën anti-COVID: Procesi duhet të bazohet në shkencë


[ad_1] Presidenti i zgjedhur i SHBA-së Joe Biden ka përshëndetur sot “lajmin pozitiv në luftën” kundër koronavirusit, pas njoftimit për “përparimin e bërë drejt një vaksine të suksesshme”, por shtoi se procesi duhet “të jetë i bazuar në shkencë dhe plotësisht transparent”. “Së shpejti, pritja është që FDA të drejtojë procesin e rishikimeve dhe aprovimeve […]

Gastronomët kundërshtojnë masat anti-COVID-19 të vendosura nga Qeveria, paralajmërojnë masa radikale


[ad_1] Shoqata e Gastronomëve ka kundërshtuar vendosjen e masave të reja anti-COVID19 nga Qeveria e Kosovës. Ata kërkojnë që të përfshihen në Pako, siç është subvencionimi i pagave, qirasë dhe pagesën e interesave të kredive. Në të kundërtën, sipas tyre, do të ketë marrje të masave radikale, siç janë protestat. Sipas tyre, kjo lloj mbyllje […]

​Gastronomët: Mbyllja pa asnjë mbështetje janë të papranueshme


[ad_1] Ministria e Shëndetësisë të premten mori vendim për rikthimin e karantinës në shtatë komuna. Vendimi kishte të bënte vetëm për ditën e shtunë dhe të diele. Me këtë vendim bizneseve iu ndalu veprimtaria e tyre, mesin e tyre u mbyllen edhe kafiteritë. Për çka reagimi i menjëhershëm erdhi nga Shoqata e Gastronomëve të Kosovës. […]

Këshilltari i Vjosa Osmanit: Shpatat u drejtuan në drejtim të gabuar, Kryeparlamentarja e ushtron postin e Presidentit sipas Kushtetutës


[ad_1] Artan Murati, këshilltari i Vjosa Osmanit, ushtrueses së detyrës së presidentes, ka thënë se ajo çfarë duhet në këto momente në Kosovë pas zhvillimeve të fundit nga Gjykata Speciale dhe pas dorëheqjes së ish-presidentit, Hashim Thaçi, janë veprimet e përbashkëta dhe uniteti politik. Murati në një postim në rrjetin social Facebook ka deklaruar se […]

Ish-presidenti ia uron fitoren Bidenit, kujton kohën kur ia ndau “Medaljen e Artë të Lirisë”


[ad_1] Ish-presidenti i Kosovës, Fatmir Sejdiu, ia ka uruar fitoren në zgjedhjet presidenciale kandidatit demokrat, Joe Biden. Sejdiu është shprehur i bindur se Biden do të përmbushë objektivat përgjatë këtij mandati presidencial. Ish-kreu i Lidhjes Demokratike të Kosovës këto komente i ka bërë në llogarinë e tij në ‘Facebook’. “Populli amerikan ua dha besimin që […]

“Amelika, Amelika. Gleneli, Gleneli”


[ad_1] Ish-presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump, është deklaruar pas humbjes në zgjedhjet presidenciale. Trump ka dhënë një deklaratë për BBC, derisa besohet se ishte duke luajtur golf në shtëpinë e tij në Virxhinia kur mediat publikuan projeksionet se Joe Biden do të jetë presidenti i 46-të i SHBA-ve. “Ne të gjithë […]

Reagon Trump: Këto zgjedhje janë larg fundit


[ad_1] Ish-presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump, është deklaruar pas humbjes në zgjedhjet presidenciale. Trump ka dhënë një deklaratë për BBC, derisa besohet se ishte duke luajtur golf në shtëpinë e tij në Virxhinia kur mediat publikuan projeksionet se Joe Biden do të jetë presidenti i 46-të i SHBA-ve. “Ne të gjithë […]

Floriana Garo, një jetë e re në Zvicër, larg ekranit dhe publikut


[ad_1] Ish moderatorja e njohur dhe pjesëmarrësja në Miss World 2012, Floriana Garo, ka braktisur gjithçka dhe ka nisur një jetë ndryshe në Zvicër. Në këtë intervistë me albinfo.ch ajo flet për sfidat e kësaj jete E Shtunë, 7 Nëntor 2020 – 17:00 Teksti dhe fotot: Rromir Imami Floriana Garo, është moderatorja e njohur shqiptare […]

Masat e Qeverisë s’ po respektohen në komunat veriore


[ad_1] Kryetari i komunës së Mitrovicës, Agim Bahtiri, ka reaguar në Facebook për mosrespektimin e masave në veri të Kosovës. “Sidoqoftë, Po qe se kjo Qeveri beson se vendimi për izolim të vendit ka sukses, atëherë pse s’ po e zbaton vendimin edhe në komunat veriore të Kosovës, ku subjektet afariste atje po e vazhdojnë […]

Agim Bahtiri: Masat anti Covid s’ po respektohen në veri, qeverisë pa legjitimitet s’ i intereson ky fakt!


[ad_1] Kryetari i Mitrovicës, Agim Bahtiri i ka cilësuar si joadekuate masat e reja anti Covid të marra nga Qeveria , shkruan Gazeta Blic. Bahtiri thotë se këto masa janë pa vizion dhe s’ do të prodhojnë asnjë nga efektet e duhura. Ai ka kritikuar Qeverinë dhe ka thënë se këto masa janë marrë pa […]

​SBASHK kërkon nga DKA-të lirimin nga puna të 300 mësimdhënësve që kanë sëmundje të rënda


[ad_1] Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës po kërkon nga Drejtoritë Komunale të Arsimit që të lirojnë nga puna 300 mësimdhënësit të cilët kanë sëmundje të rënda dhe kronike. Kjo sindikatë vlerëson se këta mësimdhënës me paraqitjen e tyre në vendet e punës po e rrezikojnë edhe më shumë shëndetin e tyre. Kryetari […]

Biden pranë për t’u bërë president: Fiton në shtetet vendimtare


[ad_1] Demokrati Joe Biden është vënë të premten buzë fitores në betejën presidenciale të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, pasi ka thelluar epërsinë e tij kundruall presidentit Donald Trump në shtetet vendimtare të Pennsylvanias dhe Georgias tri ditë pas votimeve. Bideni mban epërsinë me 264 votat e Kolegjit Elektoral dhe Me kusht që i siguron […]

Ragip Begaj shtrohet në QKUK pasi u prek nga COVID-19


[ad_1] Kryetari i komunës së Malishevës, Ragim Begaj, është infektuar me COVID-19 dhe po qëndron i shtrirë në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës. Këtë e ka bërë të ditur kryetari i PDK-së në Malishevë, Isni Kilaj, me anë të një shkrimi në facebook. Kilaj, i ka uruar shërim të shpejtë kryetarit. Sot në Kosovë janë […]

herët a vonë para dorëheqjes, Thaçi amnistoi pesë të dënuar


[ad_1] Kryetari i AKR-së, Behgjet Pacolli, është shprehu kundër ndërprerjes së dialogut me Serbinë. Ai ka bërë thirrje që në këtë situatë në të cilën ndodhemi të mbahet një mbledhje e përbashkët e partive politike. Pacolli thotë se me arrestimet e fundit Kosova pagoi çdo “detyrim” ndaj bashkësisë ndërkombëtare. Postimi i plotë: Kosova për drejtësinë […]

Avdullah Hoti i flet kabinetit të tij për aktakuzën ndaj ish-drejtuesve të UÇK-së


[ad_1] Kryeministri  Kosovës, Avdullah Hoti, ka folur në mbledhjen e sotme të qeverisë për aktakuzën ndaj ish udhëheqësve të UÇK. Hoti ka thënë se Serbia është agresori me forcat e saj të armatosura. “Agresori ishte Serbia me forcat e saj të armatosura. Populli i Kosovës iu bashkua UÇK-së së për të ndaluar spastrimin etnik të […]

LAJMI I FUNDIT: Kadri Veselit i konfirmohet aktakuza nga Specialja


[ad_1] Kryetarit të PDK-së Kadri Veselit, i është konfirmuar aktakuza nga Prokuroria Speciale. Këtë e ka bërë të ditur vetë PDK me anë të një komunikate për media. Njoftimi i plotë: Dje pasdite, jam informuar nga Zyra e Prokurorit të Dhomave të Specializuara se gjyqtari i procedurës paraprake ka konfirmuar aktakuzën kundër meje. me anë […]

Konfirmohet aktakuza për Kadri Veselin


[ad_1] Është konfirmuar aktakuza e Gjykatës Speciale ndaj ish-kryetarit të Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli. Kështu ka bërë të ditur vet Veseli me anë të një komunikate për media ku ka thënë që dje ka marrë vendimin për konfirmim të aktakuzës. Postimi i plotë i PDK-së: Dje pasdite, jam informuar nga Zyra e Prokurorit të […]

Konjufca thotë se Thaçi është njeriu kryesor që e shtyri përpara formimin e Gjykatës Speciale


[ad_1] Glauk Konjufca nga Vetëvendosje ka thënë se presidenti Hashim Thaçi është njeriu kryesor që e ka shtyrë përpara formimin e Gjykatës Speciale. Sot është ngritur aktakuzë ndaj Jakup Krasniqit dhe Rexhep Selimit. “Rexhep Selimi vet ka treguar që iu ka ngritur një aktakuzë nga Prokuroria dhe që ai ka pranuar të paraqitet për ta […]

Reagim i Këshillit të Shoqatave Shqiptare për sulmin terrorist në Vjenë: “Terroristët s’ përfaqësojnë asnjë grup etnik. Ata janë simbol i së keqes”


[ad_1] Këshilli Koordinues i Shoqatave Shqiptare në Austri dënon aktin terrorist në Vjenë. E Mërkurë, 4 Nëntor 2020 – 23:20 albinfo.at Këshilli Koordinues i Shoqatave Shqiptare në Austri (KKShShA) dënon aktin terrorist të ndodhur ditën e hënë në Vjenë, kryeqytetin botëror të paqes, tolerancës dhe bashkëjetesës, në të cilin pati dhe viktima […]

Ne jemi krenarë me Rexhën


[ad_1] Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, ka komentuar aktakuzën e ngritur nga Dhomat e Specializuara ndaj deputetit të partisë së tij, komandantit të UÇK-së e anëtarit të  Shtabit të Përgjithshëm të UÇK-së, Rexhep Selimi. Kurti thotë se sot festojnë në Beograd për aktakuzën ndaj Rexhep Selimit. “E dimë që sonte festohet në Beograd, posa […]

SHBA, zyrtarisht jashtë Marrëveshjes së Parisit mbi klimën |Revista Monitor


[ad_1] Students from the Washington area participated in a youth climate strike on Capitol Hill in March 2019.Credit…Ting Shen for The New York Times “Au revoir”, Marrëveshja e Parisit. Duke nisur nga sot (e mërkurë), sipas rregullave të Kombeve të Bashkuara, SHBA janë zyrtarisht jashtë marrëveshjes globale të klimës…. Më poshtë është një vështrim i […]

Pas zhvillimeve të fundit rreth Speciales, reagon Bekim Jashari


[ad_1] Kryetari i Skenderajt, Bekim Jashari ka reaguar pas arrestimit të ish-zëdhënësit të UÇK-së, Jakup Krasniqi,shkruan GazetaBlic. Jashari e ka vlerësuar si ndër ushtarët e parë në Drenicë, që ishte dhe mbetet shembull i ushtarit të denjë në luftë dhe i politikanit e udhëheqësit të sinqertë në paqe. Djali i Hamëz Jasharit, ka vlerësuar se […]

Aktakuzë nga Specialja edhe ndaj Rexhep Selimit


[ad_1] Anëtari i Shtabit të Përgjithshëm të UÇK-së, Rexhep Selimi, e ka konfirmuar se ndaj tij është konfirmuar aktakuza nga Gjykata Speciale. Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje e ka konfirmuar se nesër do të niset për në Hagë. Lexoni postimin e plotë të Rexhep Selimit: Të nderuar miq, bashkëluftëtarë, qytetarë e bashkëkombas të mi! Sonte në […]

Flet vëllau i Jakup Krasniqit, tregon se çka morën zyrtarët e Eulexit nga shtëpia e ish-krye parlamentarit


[ad_1] Pas më shumë se nëntë orëve bastisje, pjesëtarët e EULEX-it kanë nxjerrë nga shtëpia e tij, ish-anëtarin e Shtabit të Përgjithshëm të UÇK-së, Jakup Krasniqi. Avokati i ish-kryeparlamentarit, Valon Hasani konfirmoi që Krasniqi tashmë është nisur për në Hagë dhe se shumë shpejt do të dihet edhe dita e seancës. E pak minuta pas […]