100 milionë amerikanë plotësisht të vaksinuar


[ad_1] Shtëpia e Bardhë tha të premten se 100 milionë amerikanë tani janë plotësisht të vaksinuar kundër COVID-19, gati dyfishi i 55 milionë vaksinimeve që ishin realizuar deri një muaj më parë. Koordinatori i Shtëpisë së Bardhë për pandeminë e COVID-19, Jeff Zients e quajti “moment historik” arritjen e këtij numri në një konferencë shtypi […]

Infeksionet ditore me COVID, të larta


[ad_1] ndërsa vazhdon fushata e vaksinimit në Shtetet të Bashkuara kundër COVID-19, nivelet ditore të infeksionit mbeten të larta. Anthony Fauci, këshilltari kryesor i Shtëpisë së Bardhë për pandeminë, shprehu shqetësim të dielën se kjo mund të jetë rezultat i heqjes së disa kufizimeve shumë herët nga disa shtete – veçanërisht në periudhën e pushimeve […]

Hezitimi ndaj vaksinave, mund të zgjasë pandeminë


[ad_1] Drejtori i Institutit amerikan të Shëndetit Kombëtar Francis Collins tha të enjten se personat që hezitojnë të marrin vaksinat kundër COVID-19 mund të kontribuojnë në zgjatjen e pandemisë. Në një intervistë për rrjetin televiziv “Fox News” zoti Collins tha se ai s’ është i shqetësuar lidhur me furnizimet me vaksina. Ai shtoi se është […]

Numri ditor i vdekjeve nga COVID-19 në SHBA nën 1,000 – për herë të parë në disa muaj


[ad_1] Për herë të parë në gati tre muaj e gjysmë, Shtetet e Bashkuara kanë regjistruar më pak se 1.000 vdekje në ditë nga COVID-19, sipas Universitetit Johns Hopkins. Në 24 orët e fundit, 749 njerëz vdiqën nga coronavirusi, shumë poshtë pikut të 4,473 vdekjeve të regjistruara në 12 janar, sipas të dhënave, shkruajnë mediat […]

Vaksina me një dozë e kompanisë Johnson & Johnson merr mbështetjen e specialistëve


[ad_1] Një panel këshillimor ekspertësh i Administratës Amerikane të Ushqimit dhe Barnave (FDA) votoi të premten në favor të autorizimit të vaksinës me një dozë ndaj COVID-19 të kompanisë Johnson & Johnson për përdorim emergjence, duke e afruar atë një hap më pranë shpërndarjes në Shtetet e Bashkuara. FDA-ja ka të ngjarë të autorizojë vaksinën […]

SHBA mbeten prapa në garën për të zbuluar mutacionet e rrezikshme të koronavirusit


[ad_1] NJU JORK – Pavarësisht sistemit mjekësor të klasit botëror mjekësor dhe Qendrave të saj të shquara për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, (CDC) Shtetet e Bashkuara mbeten prapa në garën për të zbuluar mutacionet e rrezikshme të koronavirusit. Dhe vetëm tani kanë filluar të arrijnë nivelin e duhur. Problemi s’ ka qenë mungesa e […]

Arrin në SHBA mutacioni i koronavirusit të zbuluar në Brazil


[ad_1] Testet laboratorike nga Departamenti i Shëndetësisë së Minesotës kanë konfirmuar rastin e parë të njohur të variantit të koronavirusit të gjetur fillimisht në Brazil, tha kjo agjenci mbrëmjen e së hënës. Njoftimi erdhi ndërsa Presidenti Joe Biden nënshkroi një urdhër për zgjatjen e ndalimit të udhëtimit nga disa shtete. Në bazë të këtij urdhëri, […]

Variantet e reja të koronavirusit shqetësojnë specialistët


[ad_1] Shtetet e Bashkuara po ndjekin me vëmendje përhapjen e variantit më ngjitës të koronavirusit, i cili u zbulua për herë të parë në Britani. Zyrtarët britanikë paralajmërojnë se ky variant mund të jetë edhe më vdekjeprurës. Dy zyrtarë amerikanë thanë se nevojiten të dhëna shtesë për të vërtetuar Po qe se varianti është vërtetë […]

Presidenti Biden paraqet planin për luftën ndaj pandemisë


[ad_1] Në ditën e tij të parë të plotë në detyrë, Presidenti Joe Biden paraqiti strategjinë e tij kombëtare për pandeminë që përfshin disa urdhra ekzekutivë në lidhje me vaksinimet dhe testimet. Korrespondentja e Zërit të Amerikës, Patsy Widakuswara sjell detaj lidhur me përpjekjet e administratës së re për të luftuar koronavirusin brenda vendit dhe […]

Dr. Fauci rikthehet në Shtëpinë e Bardhë, në rolin e zëdhënësit për Covid-19


[ad_1] Dr. Anthony Fauci është rikthyer në dhomën e konferencave të shtypit në Shtëpinë e Bardhë. Dr. Fauci, specialisti kryesor i sëmundjes infektive në vend, u caktua nga Presidenti Joe Biden me punën e informimit të publikut për zhvillimet e fundit mbi pandeminë e koronavirusit pasi u mënjanua në muajt e fundit nga ish-presidenti Donald […]

Shqiptaro-amerikanët luajtën rol kyç në zgjedhjen e Joe Bidenit


[ad_1] Siç e dini, pas një fushate të vështirë dhe një numri rekord të pjesëmarrësve në zgjedhje, ish-zëvendëspresidenti Joe Biden ka fituar garën për t’u bërë presidenti i 46-të i Shteteve të Bashkuara. Në tri shtete fushëbeteje zgjedhore—Miçigan, Pensilvani, dhe Uiskonsin—shqiptaro-amerikanët luajtën një rol kryesor në zgjedhjen e Joe Biden. Nga koha kur Biden i […]

Shpresoj të vazhdojmë bashkëpunimin siç e kishim me Trumpin


[ad_1] Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka uruar presidentin e zgjedhur të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden. Vuçiq ka shkruar në Twitter se shpreson që të kenë bashkëpunim me SHBA-në, njëjtë siç kanë pasur me Administratën e Donald Trump. “Urime të sinqerta Joe Biden. Ju uroj mençuri dhe vendosmëri për t’u përballur me […]

Shqiptaro-amerikanët: Bideni do të punojë për të zgjidhur konfliktin me Serbinë


[ad_1] Liga Qytetare Shqiptaro-Amerikane është shprehur e kënaqur që kandidati demokrat Joe Biden ka fituar zgjedhjet presidenciale, për t’u bërë presidenti i 46-të i Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Në një komunikatë për media, lobi shqiptar në Amerikë është shprehur i bindur se presidenti i ri i SHBA-së do të punojë për të zgjidhur problemet […]

Liderët evropian urojnë Presidentin e ri Biden


[ad_1] Udhëheqës evropianë dhe ata të NATO-s përgëzuan kandidatin demokrat Joe Biden për fitoren në zgjedhjet presidenciale. Shefi i politikës së Jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell, e cilësoi ditë të shkëlqyeshme për Shtetet e Bashkuara dhe Evropën. ” Pjesëmarrja në numër rekord e votuesve, shprehu vullnetin e popullit amerikan për ndryshim. Ditë e shkëlqyeshme […]

Pjesëmarrja në zgjedhjet në SHBA, “më e larta në 120 vjet”


[ad_1] Mbi 160 milionë amerikanë kanë votuar në zgjedhjet presidenciale të 3 nëntorit në SHBA, duke prodhuar shkallën më të lartë të pjesëmarrjes në 120 vjet. Këto janë të dhënat paraprake të Projektit të Zgjedhjeve në SHBA, mision i të cilit është sigurimi i statistikave zgjedhore. Sipas këtij Projekti, pjesëmarrja në zgjedhjet e së martës […]