100 milionë amerikanë plotësisht të vaksinuar


[ad_1] Shtëpia e Bardhë tha të premten se 100 milionë amerikanë tani janë plotësisht të vaksinuar kundër COVID-19, gati dyfishi i 55 milionë vaksinimeve që ishin realizuar deri një muaj më parë. Koordinatori i Shtëpisë së Bardhë për pandeminë e COVID-19, Jeff Zients e quajti “moment historik” arritjen e këtij numri në një konferencë shtypi […]

Turqia përgatitet për bllokimin më të rreptë të pandemisë – këto janë masat që do të jenë në fuqi për gati tri javë


[ad_1] Njerëzit në Turqi u furnizuan me ushqime, mbushën tregjet dhe u larguan nga qytetet për në qytetet e tyre të lindjes ose në bregdetin jugor të enjten ndërsa vendi përgatitej të hynte në bllokimin e tij më të rreptë të pandemisë. Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, presidenti Rexhep Tajip Erdogan vendosi një “bllokim […]

COVID-19 dhe sfidat që sjell për personat me aftësi të kufizuara


[ad_1] Më shumë se një miliard njerëz në botë jetojnë me një formë ose një tjetër të aftësive të kufizuara dhe janë më të rrezikuar nga pandemia e COVID-19. Korrespondentja e Zërit të Amerikës Veronica Balderas Iglesias njofton. Lidhja e Ellie Carney-it me qenin e saj Olive, e ka bërë pandeminë më të përballueshme. Ellie […]

OBSh kritika për qasjen e vendeve të varfra në raport me vaksinën Covid-19


[ad_1] Vaksinat kundër koronavirusit janë akoma të pakta për vendet më të varfra, tha kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) në një raport të premten në një vjetorin e fillimit të programit COVAX. Drejtori i Përgjithshëm i OBSh-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus, ka kritikuar në mënyrë të vazhdueshme pabarazinë në shpërndarjen e vaksinave dhe u […]

OBSH-ja kritika për qasjen e vendet e varfëra tek vaksinat COVID


[ad_1] GJENEVË, 23 prill (Reuters) – Vaksinat kundër koronavirusit janë akoma të pakta për vendet më të varfra, tha kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) në një raport të premten në një vjetorin e fillimit të programit COVAX. Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus ka kritikuar në mënyrë të vazhdueshme pabarazinë në […]

Gjermania do t’i përkujtojë 80 mijë viktimat nga Covid-19 me një ceremoni kombëtare


[ad_1] Gjermania këtë të diel do t’i përkujtojë 80 mijë njerëzit që humbën jetën nga pandemia e COVID-19. Kancelarja Angela Merkel dhe Presidenti Frank-Walter Steinmeier do të marrin pjesë në një meshë në mëngjes në Kishën Përkujtimore Kaiser Wilhelm – kjo si një pikë referimi në Berlin kushtuar paqes dhe pajtimit, shkruan Euronews, transmeton Klan […]

Kryemadhi: s’ fle në shtrat me Metën, në këtë moshë që jemi ne s’ i hyjmë në punë njëri-tjetrit


[ad_1] Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi ka deklaruar se s’ fle me presidentin Ilir Meta. Sipas saj, presidenti aktualisht është angazhuar me Kushtetutën dhe demokracinë, ndaj e ka lënë pas dore marrëdhënien bashkëshortore. “Në këtë moshë që jemi ne, s’ i hyjmë në punë njëri-tjetrit. Aktualisht s’ fle me presidentin. Është me kushtetutën dhe demokracinë”, […]

FSHR dhe ministri i Mjedisit dhe Turizmit çertifikojnë Udhërrëfyes Turistikë të Specialitetit të Veçantë Rafting


[ad_1] Ditën e sotme, Federata Shqiptare e Rafting në prezencë të Ministrit të Turizmit dhe Mjedisit z. Blendi Klosi zhvilloi një takimin përmbyllës për çertifikimin e të rinjëve si Udhërrëfyes Turistik të Specialitetit të Veçantë Rafting. Fjalën i pari e mbajti presidenti i FSHR z.Zamo Spathara i cili falenderoj z. Klosi për prezencën e tij […]

Spitalet e Parisit “përgatiten për kulmin e valës së tretë të COVID-19”


[ad_1] Franca pritet të arrijë kulmin e valës së saj të tretë të rasteve me COVID-19 rreth 20 prillit, sipas parashikimeve nga grupi i spitaleve të Parisit AP-HP, parë të premten nga Reuters, përcjell Telegrafi. Ata gjithashtu vlerësuan se do të kishte pak më pak se 2,000 pacientë me COVID-19 në njësitë e kujdesit intensiv […]

Gjermania kufizon përdorimin e vaksinës AstraZeneca nën moshën 60 vjeçare


[ad_1] Gjermania po pezullon përdorimin rutinë të vaksinës Oxford-AstraZeneca Covid-19 për njerëzit e moshës nën 60 vjeç për shkak të rrezikut të mpiksjes së rrallë të gjakut, përcjell BBC. Rregullatori gjerman i ilaçeve gjeti 31 raste të një lloji të mpiksjes së rrallë të gjakut midis gati 2.7 milion njerëzve, që kishin marrë vaksinën në […]

Sot Dita Botërore e ndërgjegjësimit mbi Autizmin


Sot është Dita Botërore e Autizmit e cila synon të rrisë ndërgjegjësimin dhe edukimin lidhur me çrregullimet e spektrit të autizmit dhe përmirësimin e jetës së tyre. Dita Botërore e Autizmit është vendosur nga Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara, me rezolutën “62/139” në vitin 2007, më tepër si një përpjekje për t’i dhënë […]

OBSH dhe BE propozojnë arritjen e një traktati ndërkombëtar për pandemitë


[ad_1] Nga fillimi i pandemisë në mbarë botën janë identifikuar mbi 127 milionë e 775 mijë raste me COVID-19 ndërsa mbi 2 milionë e 794 persona humbën jetën si pasojë e koronavirusit. Pandemia që ka goditur botën për më shumë se një vit, paralizoi pothuajse çdo industri. Që në të ardhmen bota të jetë më […]

30 marsi, Dita Kombëtare e Mjekëve


[ad_1] 30 marsi, në një pjesë të shteteve, shënohet Dita Kombëtare e Mjekëve. Kjo ditë ka për qëllim njohjen dhe falënderimin ndaj personelit shëndetësor për punën që këta të fundit bëjnë në vazhdimësi. Historia e shenjimit të Ditës së Mjekëve daton prej viteve të 30-ta nëpër botë. Dita e parë e mjekëve në vitin 1933 […]

Infeksionet ditore me COVID, të larta


[ad_1] ndërsa vazhdon fushata e vaksinimit në Shtetet të Bashkuara kundër COVID-19, nivelet ditore të infeksionit mbeten të larta. Anthony Fauci, këshilltari kryesor i Shtëpisë së Bardhë për pandeminë, shprehu shqetësim të dielën se kjo mund të jetë rezultat i heqjes së disa kufizimeve shumë herët nga disa shtete – veçanërisht në periudhën e pushimeve […]

Fatmir Sejdiu i infektuar me COVID-19, shtrihet në Infektivë


[ad_1] Nga Covid-19 është infektuar edhe ish-presidenti i Kosovës Fatmir Sejdiu. Ai gjendet i shtrirë në Klinikën Infektive të QKUK-së, në repartin B të kësaj Klinike. E infektuar me koronavirus është edhe gruaja e Sejdiut. Sipas mjekëve, jozyrtarisht, për IndeksOnline është konfirmuar se gjendja shendetesore e Sejdiut dhe gruas së tij për momentin është stabile dhe […]

BE ngre tonet ndaj AstraZenecas, i kërkon të zbatojë kontratën


[ad_1] Prodhuesi i vaksinave AstraZeneca duhet të “arrijë” në dërgesat e premtuara në BE përpara se të eksportojë doza diku tjetër, ka thënë shefi i bllokut. “Kompania duhet të respektojë kontratën që ka me vendet anëtare,” tha të enjten në mbrëmje Presidentja e Komisionit Evropian ,Ursula von der Leyen. Ajo foli pasi udhëheqësit e BE mbajtën […]

Hezitimi ndaj vaksinave, mund të zgjasë pandeminë


[ad_1] Drejtori i Institutit amerikan të Shëndetit Kombëtar Francis Collins tha të enjten se personat që hezitojnë të marrin vaksinat kundër COVID-19 mund të kontribuojnë në zgjatjen e pandemisë. Në një intervistë për rrjetin televiziv “Fox News” zoti Collins tha se ai s’ është i shqetësuar lidhur me furnizimet me vaksina. Ai shtoi se është […]

Eksporti i vaksinave do të kontrollohet rreptësisht


[ad_1] Bashkimi Evropian po vëndos kontrolle më të rrepta ndaj eksportit të vaksinave kundër koronavirusit, në përpjekje për të siguruar sa më shumë doza për fushatën e vaksinimit të popullsisë së bllokut ndërsa shtohen rastet e infektimeve. Organi ekzekutiv i Bashkimit Evropian tha në prag të takimit të udhëheqësve të 27 vendeve anëtare të bllokut […]

Presidenti ka sot ditëlindjen, surprizon bashkëshortja me mesazhin: Të dua si një adoleshente e dashuruar përjetësisht


[ad_1] Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi i ka surprizuar të gjithë me urimin që i ka bërë bashkëshortit të saj, Presidentit Ilir Meta i cili feston sot 52 vjetorin. me anë të një postimi në rrjetet shoqërore, teksa e quan dashurinë e jetës së saj, Kryemadhi e falënderon Metën për të gjitha sfidat e bukura […]

Vaksinohet Vladimir Putin, s’ sqaron Po qe se mori dozë nga Sputnik apo vaksinë tjetër


[ad_1] Vladimir Putin e bëri më në fund vaksinën kundër koronavirusit. Shefi i Kremlinit e mori privatisht dozën e vaksinës së prodhuar në Rusi, në përpjekje duket për të rritur besimin tek prodhimi rus, ndërkohë që e kishte zvarritur imunizimin e tij për muaj të tërë. Zëdhënësi i Kremlinit, Dimitry Peskov pohoi se presidenti 68 […]

AstraZeneca, hapat e gabuar dëmtojnë reputacionin e vaksinës


[ad_1] Publikimi të hënën i të dhënave inkurajuese nga kompania AstraZeneca në lidhje me testimet e vaksinës së saj në Shtetet e Bashkuara rriti shpresat se kompania farmaceutike i tejkaloi problemet e mëparshme. Por vetëm disa orë pas njoftimit, zyrtarët amerikanë lëshuan një deklaratë të pazakontë duke shprehur shqetësimin se kompania kishte përfshirë “të dhëna […]

specialistët italianë: Koronavirusi mund të zbulohet nga e folura dhe kollitja!


[ad_1] Presidenti i Neosperiencës, Dario Melpignano tha se sistemi i cili zbulon tinguj karakteristikë të sëmundjes së frymëmarrjes, ishte më shumë se 80% i saktë për të zbuluar koronavirusin. Sipas “The Guardian”, projekti u zhvillua me partnerë dhe duke përdorur inteligjencën artificiale të ngulitur në një platformë reje të quajtur Neosperience Health Cloud, e cila […]

Vjosa në Parlamentin Europian, shoqatat kërkesë për mbrojten e lumit të fundit të “egër” në rajon


[ad_1] “Vjosa të shpallet Park Kombëtar”, kjo kërkesë e viteve të fundit i ka dhënë edhe më shumë bujë Shqipërisë por edhe lumit Vjosa i cili po rrezikohet nga ndërtimi i hidrocentraleve. Në qershor 2018 Ministria e Infastrukturës dhe Energjisë  njoftoi firmosjen e kontratës me “Bashkimin e përkohshëm të shoqërive ‘Ayen Enerji’ dhe ‘Fusha Shpk’ […]

Themeluesit e BioNTech-ut parashikojnë “fundin e kufizimeve për shkak të COVID-19”


[ad_1] Strategjia e kufizimeve në pandeminë e coronavirusit shkakton gjithnjë e më shumë pakënaqësi në degë të ekonomisë. Sipas shpikësve të vaksinës Biontech/Pfizer – Özlem Türeci dhe Ugur Sahin – gjakftohtësi duhet edhe vetëm për disa muaj. Shpikësit e vaksinës Biontech/Pfizer, Özlem Türeci dhe Ugur Sahin presin që masat e kufizimit në Gjermani për shkak […]

FOTO: Shprehja e Bushit për Kosovën, instalacion i veçantë në Tiranë për 30-vjetorin e marrëdhënieve SHBA-Shqipëri


[ad_1] Në 30-vjetorin e rivendosjes së marrëdhënieve diplomatike mes Shqipërisë dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës, deklarata e Presidentit Bush për pavarësinë e Kosovës është përkujtuar me anë të një instalacioni në kryeqytet. “Enough is Enough” është një vepër arti publik e artistit Alban Muja, e cila lind prej deklaratës së bërë prej Presidentit George […]

Brazili regjistron “rekord të zi” – më shumë se 90,000 raste të reja me COVID-19, në ndonjë ditë të vetme


[ad_1] Brazili ka raportuar një rekord ditor me 90,303 raste të reja me COVID-19, ndërsa kombi i Amerikës së Jugut vazhdon të ndeshet me infeksionet dhe vdekjet në rritje si pasojë e coronavirusit. Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, Ministria e Shëndetësisë ka thënë të mërkurën se 2,648 vdekje shtesë u regjistruan gjatë periudhës së […]

Tallej me COVID – 19, humbet jetën lideri i Tanzanisë


[ad_1] Presidenti i Tanzanisë, John Pombe Magufuli, ka humbur jetën në moshën 61-vjeçare, njoftoi qeveria e vendit. Duke njoftuar vdekjen e tij në një adresë drejtpërdrejt në televizion, nënpresidenti, Samia Suluhu Hassan tha se Magufuli kishte vdekur nga një sulm në zemër. Që prej shfaqes së pandemisë, Magufuli e nënvlerësonte atë duke mos besuar në […]

Çka është programi COVAX dhe si do t’ua shpërndajë vaksinat vendeve të varfra?


[ad_1] Vendet në zhvillim po rrezikohen në garën globale për t’i dhënë fund pandemisë së coronavirusit me anë të vaksinimeve. Programi COVAX synon të marrë të paktën 20 për qind të dozave për popullsinë e kombeve më të varfra në botë. Çka është programi COVAX? COVAX është programi kryesor botëror që përpiqet t’iu siguroj vaksina […]

ShBA-ja do të blejë 100 milionë doza të vaksinës nga kompania “Johnson & Johnson”


[ad_1] Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SHBA), Joe Biden, ka njoftuar se ka udhëzuar Departamentin amerikan të Shëndetit dhe shërbimeve njerëzore për blerjen e 100 milionë dozave të vaksinës “Johnson & Johnson” në kuadër të luftës kundër pandemisë së COVIDIt-19. Bideni, zhvilloi një konferencë shtypi në Shtëpinë e Bardhë, pas takimit të tij […]

Në shtetin ku paga minimale mujore është 0,65 dollarë, prezervativët kushtojnë nga 1 në 4 dollarë


[ad_1] Gratë venezueliane po përballen me një mungesë të kontraceptivëve të përballueshëm, gjë që ka vënë në rrezik shëndetin e tyre. Shumë venezueliane duhet të zgjedhin midis marrjes së ushqimit dhe blerjes së kontraceptivëve për shkak të çmimeve të larta të produkteve të kontrollit të lindjes. Në Venezuelë, paga minimale mujore është $0,65. Ndërkohë që […]

Numri ditor i vdekjeve nga COVID-19 në SHBA nën 1,000 – për herë të parë në disa muaj


[ad_1] Për herë të parë në gati tre muaj e gjysmë, Shtetet e Bashkuara kanë regjistruar më pak se 1.000 vdekje në ditë nga COVID-19, sipas Universitetit Johns Hopkins. Në 24 orët e fundit, 749 njerëz vdiqën nga coronavirusi, shumë poshtë pikut të 4,473 vdekjeve të regjistruara në 12 janar, sipas të dhënave, shkruajnë mediat […]

Presidenti rus është i vetmi politikan që s’mund të përgjohet?


[ad_1] Ndryshe nga homologët e tij perëndimore, Presidenti rus, Vladimir Putin është i “shkollës së vjetër”. Shefi i Kremlinit s’ është i pranishëm në asnjë rrjet social, madje s’ përdor as celular të thjeshtë; telefon inteligjent, jo e jo. Sipas “Time”, Putin rrallë shfaqet online, edhe në ato pak raste që del e bën me […]

Kina miraton shitjen e produkteve të mjekësisë tradicionale për të trajtuar COVID-19


[ad_1] Kina ka miratuar tri produkte të ilaçeve tradicionale kineze (TCM) për shitje për të ndihmuar në trajtimin e Covid-19, njoftoi të mërkurën Administrata e Qeverisë për Produktet Mjekësore. Sipas CNN, agjencia përdori një procedurë të posaçme miratimi për tri produktet, të cilat “ofrojnë më shumë mundësi për trajtimin Covid-19”, citohet të jetë thënë në një […]

Vaksina me një dozë e kompanisë Johnson & Johnson merr mbështetjen e specialistëve


[ad_1] Një panel këshillimor ekspertësh i Administratës Amerikane të Ushqimit dhe Barnave (FDA) votoi të premten në favor të autorizimit të vaksinës me një dozë ndaj COVID-19 të kompanisë Johnson & Johnson për përdorim emergjence, duke e afruar atë një hap më pranë shpërndarjes në Shtetet e Bashkuara. FDA-ja ka të ngjarë të autorizojë vaksinën […]

Buka Klasike Franceze Në UNESCO – Receta Për Ta Përgatitur Në Shtëpi


[ad_1] Me siguri keni dëgjuar për baguetën franceze, një simbol i Francës sikundër është edhe Kulla Eiffel. Së fundmi bukëpjekësit i kanë kërkuar qeverisë që së shpejti edhe ky produkt t’i bashkohet listës së thesareve kulturore të UNESCO-s. Përfshirja në UNESCO do të mbronte teknikat dhe sekretet që përdoren për ta realizuar bukën e famshme, por edhe […]

Boris Johnson: Britania e Madhe do të japë një sasi të madhe të vaksinave për vendet e varfra


[ad_1] Më shumë se 110 milion njerëz janë infektuar deri më tani në botë dhe më shumë se 2.44 milion kanë humbur jetën. Më shumë se 61.1 milion njerëz janë rikuperuar, sipas të dhënave nga Universiteti Johns Hopkins. Derisa imunizimi po vazhdon në shumë vende të botës, kryeministri britanik, Boris Johnson, ka njoftuar se vendi […]

Kryeministri britanik bën thirrje për traktat global mbi pandeminë


[ad_1] Kryeministri britank Boris Johnson sugjeroi të hënën se ai do të mbështeste një traktat global mbi pandeminë që do të vendoste standarde për ndarjen e të dhënave dhe transparencën. Zoti Johnson i bëri komentet gjatë konferencës së tij të radhës për shtypin mbi koronavirusin nga zyra e tij në Londër, ndërsa u pyet lidhur […]

Kryeministri birtanik bën thirrje për traktat global për pandeminë


[ad_1] Kryeministri britank Boris Johnson sugjeroi të hënën se ai do të mbështeste një traktat global mbi pandeminë që do të vendoste standarde për ndarjen e të dhënave dhe transparencën. Zoti Johnson i bëri komentet gjatë konferencës së tij të radhës për shtypin mbi koronavirusin nga zyra e tij në Londër, ndërsa u pyet lidhur […]

Brazili thotë se “varianti Amazon” i COVID-19 është tri herë më ngjitës


[ad_1] Një variant i coronavirusit i identifikuar në Amazon-in brazilian mund të jetë tre herë më ngjitës, por analiza e hershme sugjeron që vaksinat janë akoma efektive kundër tij, tha të enjten ministri i shëndetësisë i vendit, pa siguruar prova për pretendimet. Sipas Al Jazeera, përcjell Telegrafi, i gjendur nën presion ndërsa varianti godet qytetin […]

Covid-19 s’ ka gjasa të ketë rrjedhur nga laboratori kinez


[ad_1] Koronavirusi ka shumë të ngjarë të jetë shfaqur për herë të parë pas kalimit nga një kafshë tek njeriu, tha një ekip shkencëtarësh ndërkombëtarë dhe kinezë që po hetonin origjinën e Covid-19. Ata thanë se s’ ka gjasa që të jetë e vërtetë teoria alternative se virusi e ka origjinën në një laborator kinez. […]

SHBA mbeten prapa në garën për të zbuluar mutacionet e rrezikshme të koronavirusit


[ad_1] NJU JORK – Pavarësisht sistemit mjekësor të klasit botëror mjekësor dhe Qendrave të saj të shquara për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, (CDC) Shtetet e Bashkuara mbeten prapa në garën për të zbuluar mutacionet e rrezikshme të koronavirusit. Dhe vetëm tani kanë filluar të arrijnë nivelin e duhur. Problemi s’ ka qenë mungesa e […]

Shqipëria e refuzoi por shkenca vërteton se vaksina ruse është 92% efektive!


[ad_1] Vaksina ruse e Sputnik V ka një efikasitet prej 91.6% kundër COVID-19, sipas një studimi të botuar në revistën ndërkombëtare shkencore The Lancet. Më parë shkencëtarët kanë qenë kritikë ndaj shpejtësisë me të cilën është krijuar vaksina ruse, duke thënë se kjo ishte bërë me “nxitim të dukshëm dhe mungesë transparence”. “Por rezultati i […]

ndërsa virusi rritet fshehurazi, krijuesit e vaksinave rishikojnë planet e betejës


[ad_1] ndërsa coronavirusi merr forma të reja ngjitëse në të tërë botën, dy prodhues të ilaçeve raportuan se vaksinat e tyre, megjithëse janë akoma efektive, ofrojnë më pak mbrojtje ndaj një varianti dhe filluan rishikimin e planeve për të larguar një patogjen në zhvillim që ka vrarë më shumë se dy milion njerëz. Lajmet nga […]

Rastet e reja të koronavirusit rriten në Francë, frikë për mbyllje të tretë kombëtare


[ad_1] Numri ditor i infeksioneve të reja të coronavirusit në Francë qëndroi mbi 20 mijë mesatarisht për të katërtën ditë radhazi ndërsa shtrimet në spital arritën një lartësi prej tetë javësh prej 27,041, duke rritur frikën e një bllokimi të tretë kombëtar. Presidenti Emmanuel Macron akoma shpreson se bllokimet e vendosura 11 ditë më parë […]

Arrin në SHBA mutacioni i koronavirusit të zbuluar në Brazil


[ad_1] Testet laboratorike nga Departamenti i Shëndetësisë së Minesotës kanë konfirmuar rastin e parë të njohur të variantit të koronavirusit të gjetur fillimisht në Brazil, tha kjo agjenci mbrëmjen e së hënës. Njoftimi erdhi ndërsa Presidenti Joe Biden nënshkroi një urdhër për zgjatjen e ndalimit të udhëtimit nga disa shtete. Në bazë të këtij urdhëri, […]

SHBA, masa më të rrepta kundër COVID-19


[ad_1] Administrata e presidentit Joe Biden do të ndalojë hyrjen në vend të shumicës së shtetasve jo-amerikanë të cilët kanë qenë kohët e fundit në Afrikën e Jugut, në përpjekje për të frenuar përhapjen e një varianti të ri të COVID-19, thanë zyrtarët e shëndetit publik për agjencinë e lajmeve Reuters. Duke filluar nga e […]

A mund të përzihen dozat e vaksinave për COVID-19?


[ad_1] Zyrtarët shëndetësorë, thonë se të dyja dozat duhet të jenë të një vaksine. Vaksinat kundër sëmundjes COVID-19, që shkakton coronavirusi, të cilat janë duke u dhënë në Shtetet e Bashkuara, Mbretërinë e Bashkuar dhe disa pjesë të botës, duhen të jepen në dy doza me disa javë në mes. Në SHBA, ku janë duke […]

Variantet e reja të koronavirusit shqetësojnë specialistët


[ad_1] Shtetet e Bashkuara po ndjekin me vëmendje përhapjen e variantit më ngjitës të koronavirusit, i cili u zbulua për herë të parë në Britani. Zyrtarët britanikë paralajmërojnë se ky variant mund të jetë edhe më vdekjeprurës. Dy zyrtarë amerikanë thanë se nevojiten të dhëna shtesë për të vërtetuar Po qe se varianti është vërtetë […]

Miqtë i nxjerrin zbuluar: Melania dhe Donald Trump flinin në dhoma të ndara, ajo mezi priste të largohej


[ad_1] Melania dhe Donald Trump thuhet se kanë fjetur në dhoma të ndara në javët e fundit para largimit nga Shtëpia e Bardhë. Mediat e huaja shkruajnë se ish-Zonja e Parë mezi po priste të shkonte në shtëpi në ditët e fundit të mandatit të burrit të saj. Burimet raportuan se”ajo s’ ishte e trishtuar […]

“The Simpsons” godasin sërish/ Si e parashikuan veshjen e Kamala Harris, fraza për Trump bëhet virale


[ad_1] A e parashikon seriali i animuar “The Simpsons” të ardhmen? Kjo është pyetja që shtrohet prej vitesh në internet dhe risillet në vëmendje herë pas here, për shkak të përkimeve të ndryshme me ngjarjet që ndodhin në botë. Së fundmi, përdoruesit në mediat sociale, vunë në dukje ngjashmërinë e veshjes së zëvendëspresidentës Kamala Harris […]

Presidenti Biden paraqet planin për luftën ndaj pandemisë


[ad_1] Në ditën e tij të parë të plotë në detyrë, Presidenti Joe Biden paraqiti strategjinë e tij kombëtare për pandeminë që përfshin disa urdhra ekzekutivë në lidhje me vaksinimet dhe testimet. Korrespondentja e Zërit të Amerikës, Patsy Widakuswara sjell detaj lidhur me përpjekjet e administratës së re për të luftuar koronavirusin brenda vendit dhe […]

Dr. Fauci rikthehet në Shtëpinë e Bardhë, në rolin e zëdhënësit për Covid-19


[ad_1] Dr. Anthony Fauci është rikthyer në dhomën e konferencave të shtypit në Shtëpinë e Bardhë. Dr. Fauci, specialisti kryesor i sëmundjes infektive në vend, u caktua nga Presidenti Joe Biden me punën e informimit të publikut për zhvillimet e fundit mbi pandeminë e koronavirusit pasi u mënjanua në muajt e fundit nga ish-presidenti Donald […]

VIDEO/ ‘Erdogan s’ bën më nëna’, spitali i ri frymëzon fierakët, i bëjnë këngë presidentit turk


[ad_1] Premtimi i dhënë nga Presidenti turk, Rexhep Taip Erdogan për ndërtimin e Spitalit të ri të Fierit dhe mbështetja e tij për Shqipërinë pas tërmet shkatërrues të një viti më parë s’ i ka shpëtuar as vargjeve të mjeshtrit të polifonisë, Guri Rrokaj. Ky i fundit dhe grupi i tij në këngën kushtuar Erdoganit […]

Rastësitë e frikshme/ Presidentët e Amerikës dhe mallkimi i vitit zero


[ad_1] Në Uashington ekziston një histori e çuditshme për një mallkim shqetësues, i quajtur viti zero, i cili do të godiste presidentët e Shteteve të Bashkuara të zgjedhur në vitet që mbarojnë me numrin “zero”. Dhe Joe Biden u zgjodh në vitin 2020. Ai do të ulet në Shtëpinë e Bardhë në 20 janar 2021 […]

Në prag të inaugurimit, Presidenti i zgjedhur Biden nderon viktimat e koronavirusit


[ad_1] Presidenti i zgjedhur Joe Biden drejtoi të martën një ceremoni përkujtimore kombëtare në prag të inaugurimit të tij të mërkurën, për të nderuar 400,000 amerikanët që kanë vdekur nga COVID-19 gjatë 11 muajve që kur koronavirusi shkaktoi viktimën e parë në Shtetet e Bashkuara. Ceremonia që u mbajt në të perënduar të diellit, u […]

Turqia nis vaksinimin edhe për banorët dhe personelin në shtëpitë e të moshuarve


[ad_1] Pas punonjësve të kujdesit shëndetësor, Turqia sot filloi vaksinimin e banorëve dhe punëtorëve në shtëpitë e kujdesit dhe pleqve kundër coronavirusit të ri (COVID-19). Qytetarët që qëndrojnë dhe punojnë në shtëpitë zyrtare dhe private të kujdesit, qendrat e kujdesit për personat me aftësi të kufizuara dhe shtëpitë e pleqve nën ambientin e Ministrisë së […]

Bota “në prag të një dështimi moral katastrofik” lidhur me vaksinat


[ad_1] Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë thotë se bota është “në prag të një dështimi moral katastrofik” për shpërndarjen e pabarabartë të vaksinave për COVID-19. Duke folur në një takim të bordit ekzekutiv të OBSH-së të hënën në Gjenevë, Drejtori Ekzekutiv Tedros Adhanom Ghebreyesus tha se s’ është “e drejtë që më të rinjtë […]

FOTO / Gazetari publikon pamjet: “Djalli me brirë” që kërkoi rrëzimin e Berishës dhe Biden


[ad_1] Pak ditë më parë, kryeqyteti i SHBA, Washington u përfshi nga trazira të shumta ku shumë protestues pro-Trump mësynë në Kongresin amerikan për të mos lejuar certifikimin e Joe Biden si Presidenti i radhës në Amerikë. Simbol i asaj proteste të dhunshme u bë edhe një i ri i veshur në mënyrë të çuditshme, […]

U bllokua nga rrjetet e njohura, kërkesa e djalit të Trump: Elon Musk të krijojë një rrjet social për babain tim


[ad_1] Donald Trump Jr. i ka kërkuar Elon Musk të krijojë një rrjet social në mënyrë që babai i tij, Presidenti në largim Donald Trump, të mund të bashkohet me të. Në një video në Instagram të titulluar “Ja se si Elon Musk mund të kursejë fjalën e lirë”, djali i madh i Trump bëri […]

SHBA, Ekipi i tranzicionit premton shpërndarje më të shpejtë vaksinash


[ad_1] Ekipi i tranzicionit i Presidentit të Zgjedhur, Joe Biden tha të premten se administrata e ardhshme do të veprojë më me shpejtësi për të shpërndarë vaksinat kundër koronavirusit, sapo të vijë në Shtëpinë e Bardhë më 20 janar. Zyra e zotit Biden tha se do të eliminojë praktikën që po ndjek administrata e Presidentit […]

FOTO: “Mbështetëse e zjarrtë e Trump”, kush ishte 35-vjeçarja që u vra gjatë sulmit në Kongres


[ad_1] Protesta e dhunshme e mbështetësve të Donald Trump la katër të vdekur ditën e mërkurë, kur ata sulmuan Kongresin amerikan, ndërsa aty pritej certifikimi i Joe Biden si Presidenti i SHBA. Mediat amerikane shkruajnë se një nga viktimat, gruaja që u qëllua dhe u vra nga policia, ishte një veterane e Forcave Ajrore të […]

“Po nxit dhunë”, Zuckerberg njofton vendimin: Trump u bllokua për një kohë të pacaktuar në Facebook!


[ad_1] Donald Trump është bllokuar nga Facebook për një kohë të pacaktuar, ka njoftuar Mark Zuckerberg. Në një deklaratë, themeluesi i Facebook tha: events dukuritë përqethëse të 24 orëve të fundit tregojnë qartë se Presidenti Donald Trump synon të përdorë kohën e tij të mbetur në detyrë për të minuar tranzicionin paqësor dhe të ligjshëm […]

Kroacia nis vaksinimin e zyrtarëve të lartë shtetëror, presidenti e merr vaksinën i pari


[ad_1] Kroacia ka nisur sot vaksinimin e zyrtarëve të lartë shtetërorë. Presidenti Zoran Milanoviq ishte zyrtari i parë i lartë që mori vaksinën e “Pfizer”-it. Robert Hranj , shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura Kroate u vaksinua më pas. “Ftoj të gjithë ata që duan, por edhe ata që s’ duan dhe […]

Mbretëresha e parë evropiane që mori vaksinën anti COVID-19


[ad_1] Mbretëresha e Danimarkës, Margrethe është e para e cila mori vaksinën ndaj Covid-19. 80 vjeçarja u vaksinua ditën e Vitit të Ri, sipas një deklarate nga Royal Court. Ata gjithashtu konfirmuan se mbretëresha do të marrë dozën e dytë të vaksinës pas tre javësh. Margrethe II është mbretëresha e parë evropiane e cila shpalli […]

2020 nëpër fotografi, s’ ishte vetëm koronavirusi që shënoi këtë vit


[ad_1] Viti që lamë pas kishte filluar me zjarre të tmerrshme në Australi, që më pas filluan të përhapen në vende të ndryshme të botës, janë bërë gara të ashpra politike, por ishte pandemia e coronavirusit ajo që ndaloi të gjitha dukuritë tjera. Fillimisht shpërtheu në Wuhan të Kinës për t’u përhapur më pas në […]

Serbia fillon vaksinimin e serbëve të Kosovës kundër COVID-19


[ad_1] Presidenti serb Aleksandar Vuçiq ka njoftuar se Serbia ka nisur vaksinimin e qytetarëve të veriut të Kosovës, të premten. Ai ka thënë se vaksinimi filloi në Qendrën Shëndetësore në Leposaviq dhe se gjatë ditës do të vazhdojë edhe në veri të Mitrovicës, shkruan Kossev. Sidoqoftë, s’ është specifikuar se kush dhe sa njerëz do […]

Macron del nga vetizolimi


[ad_1] Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, s’ ka më simptoma të koronavirusit. Tashmë kur është plotësisht i shëruar, ai ka dalë nga vetizolimi, njofton Elysee. “Presidenti s’ ka më simptoma”, thuhet në njoftim. Në përputhje me protokollet shëndetësore, vetizolimi i presidentit mund të përfundojë pas shtatë ditësh. Macroni ka dalë pozitiv me COVID-19  më 17 […]

“s’ doja ta pëlqeja”, Barack Obama zbulon se si i dashuri i vajzës kaloi karantinën në shtëpinë e tij


[ad_1] Ish-presidenti i SHBA-ve ka rrëfyer në intervistën e tij të fundit se në shtëpinë e tyre gjatë karantinës s’ kanë qenë vetëm bashkëshortja, Michelle dhe dy vajzat, Sasha dhe Malia. I dashuri i Malias është karantinuar me to gjithashtu. “Ashtu si shumë familje, edhe ne në muajin e parë të karantinës luanim lojëra çdo […]

Kamala Harris do të vaksionohet në publik


[ad_1] Zëvëndëspresidentja e sapo zgjedhur e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Kamala Harris, ka pranuar të vaksionohet kundër COVID-19 duke vendosur që këtë gjë ta bëjë publikisht. Sipas mediave amerikane, Harris, ka mbetur vetëm ta caktojë ditën dhe kohën  e saktë të vaksionimit. Ndryshe edhe presidenti i zgjedhur amerikan, Joe Biden, ka bërë të ditur […]

Biden do vaksionohet kundër COVID-19 gjatë javës së ardhshme


[ad_1] Presidenti i zgjedhur i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, do të vaksionohet kundër COVID-19 gjatë javës së ardhshme. Biden ka thënë që dëshiron t’i sigurojë të gjithë amerikanët që kjo vaksinë është e sigurtë. ‘Kur e bëjë, do e bëjë publikisht që të gjithë të jenë dëshmitarë’, ka thënë Biden. ndërsa gjatë […]

Fillon vaksinimi për mbrojtjen nga koronavirusi


[ad_1] Të hënën në Nju Jork u bë vaksina e parë kundër koronavirusit në Shtetet e Bashkuara, një zhvillim që shënon një kthesë kritike në përpjekjet për të kontrolluar virusin vdekjeprurës. Vaksinën e parë të kompanisë Pfizer në bashkëpunim me BioNTech e mori Sandra Lindsey, punonjëse e kujdesit shëndetësor në vijën e parë të frontit […]

Kur do të ketë vaksina ndaj COVID-19 për vendet e Ballkanit Perëndimor – përfshirë edhe Kosovën?


[ad_1] Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen dhe presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, kanë premtuar se BE-ja do të ketë si prioritet që t’u ndihmojë vendeve të Ballkanit Perëndimor me vaksinën kundër COVID-19. “Ne kujdesemi edhe për fqinjët tanë. Bashkimi Evropian do të koordinojë donacionet e vaksinës nga shtetet anëtare, posaçërisht për […]

SHBA miraton përdorimin emergjent të vaksinës


[ad_1] Shtetet e Bashkuara kanë miratuar përdorimin emergjent të vaksinës kundër koronavirusit nga Pfizer-BioNTech, duke hapur udhën që amerikanët të fillojnë të vaksinohen brenda disa ditësh. Ndërkohë vazhdon skepticizmi publik në lidhje me sigurinë e vaksinës, ndërsa anketat tregojnë se shumë të rritur thonë se s’ do ta marrin vaksinën ose janë të pasigurtë që […]

Shtëpia e Bardhë nxit FDA-në të miratojë vaksinën të premten


[ad_1] Agjencia e lajmeve Reuters dhe disa media amerikane kanë bërë të ditur se shefi i stafit i Shtëpisë së Bardhë Mark Meadows i ka kërkuar kreut të Administratës së Ushqimit dhe Barnave Stephen Hahn të japë autorizimin për përdorimin e vaksinës kundër COVID-19, të kompanisë Pfizer brenda ditës të premte, duke shtuar se Po […]

SHBA autorizon vaksinën Pfizer, i hap rrugë vaksinimit në masë


[ad_1] Administrata amerikane për Ushqimin dhe Ilaçet (FDA) autorizoi të premten vaksinën e kompanisë Pfizer dhe BioNTech për përdorim emergjent, duke i hapur udhën vaksinimit të miliona njerëzve. Autorizimi i vaksinës shënon një pikë kthese në Shtetet e Bashkuara, ku pandemia ka shkaktuar vdekjen e më shumë se 292 mijë njerëzve. Vaksinimet pritet të fillojnë […]

Trump: Vaksina fillimisht për amerikanët, pastaj për vendet e tjera – kam nënshkruar urdhrin për sigurimin e vaksinës


[ad_1] Presidenti i tanishëm i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump, ka nënshkruar urdhrin me të cilin sigurohen vaksinat kundër koronavirusit për amerikanët, e që më pas shpërndahen në vende të tjera të botës. “Kam nënshkruar urdhrin që siguron se çdo qytetarë amerikanë të jetë prioritet sa i përket marrjes së vaksinës. Pas kësaj […]

Do të përdorë Ligjin e Prodhimit për Mbrojtjen Po qe se duhet për shpërndarjen e vaksinës


[ad_1] Presidenti Donald Trump tha të martën se ai do të përdorë Ligjin e Prodhimit për Mbrojtjen Po qe se është e nevojshme për të siguruar që amerikanët janë të parët për të marrë vaksinat e prodhuara në vend, megjithëse shtoi se ai mendonte se kjo s’ do të ishte e nevojshme. Presidenti foli në […]

Takim në Shtëpinë e Bardhë mbi planet për shpërndarjen e vaksinës kundër koronavirusit


[ad_1] Administrata e Presidentit Trump po synon të rrënjosë besim tek publiku dhe në të njëjtën kohë të marrë vlerësime të larta për vaksinat kundër koronavirusit, ndërsa Shtëpia e Bardhë zhvillon një takim të martën me ekspertë të cilët do të japin detaje rreth planeve për shpërndarjen. Zyrtarë nga ekipi tranzitor i presidentit të zgjedhur […]

specialistët e shëndetësisë u kërkojnë amerikanëve të vazhdojnë të mbrohen nga koronavirusi


[ad_1] Zyrtarët e lartë të shëndetësisë u thanë amerikanëve të dielën se duhet të vazhdojnë të qëndrojnë të vendosur për të mbrojtur veten nga koronavirusi edhe pse vaksinat e para ka të ngjarë të jenë të disponueshme më vonë këtë muaj. “Ne kemi nevojë që njerëzit të vazhdojnë angazhimin e tyre. Ju lutemi vini maskën […]

Shefi i OBSH-së i gatshëm të marrë publikisht vaksinën kundër COVID-19


[ad_1] Drejtori i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus, u shpreh i gatshëm të vaksinohet publikisht për krijuar besimin e publikut. Gjatë një konference sipas medieve të huaja, ai tha se do të ishte i lumtur ta shfaqë vetën publikisht duke marrë vaksinën kundër koronavirusit.  “Është një ide e mirë, dhe e mbështesë ofertën […]

GOOOOOL – Real Madrid në avantazh ndaj Sevillas, zhbllokohet sfida


[ad_1] Drita dhe Ballkani zhvillojnë nesër kryendeshjen e madhe të kësaj xhiroje. Rëndësia e pikëve në këtë takim është e madhe për të dyja skuadrat, për shkak që janë rivalë direkt për titullin kampion, shkruan GazetaBlic. Ballkani synon fitore për ta thelluar diferencën në 5 pikë me Dritën, ndërsa “Intelektualët” synojnë që ta përmbysin plotësisht […]

Presidenti i Ballkanit e “ndez” derbin me Dritën: Ne jemi gati!


[ad_1] Drita dhe Ballkani zhvillojnë nesër kryendeshjen e madhe të kësaj xhiroje. Rëndësia e pikëve në këtë takim është e madhe për të dyja skuadrat, për shkak që janë rivalë direkt për titullin kampion, shkruan GazetaBlic. Ballkani synon fitore për ta thelluar diferencën në 5 pikë me Dritën, ndërsa “Intelektualët” synojnë që ta përmbysin plotësisht […]

VV këmbëngul për zgjedhje të reja: Të formohet Kuvendi i ri dhe të zgjidhet presidenti – S’kemi nevojë për presidentë përçarës


[ad_1] Lëvizja Vetëvendosje s’ do të merr pjesë në tryezën e thirrur nga kreu i ekzekutivit, Avdullah Hoti për të biseduar për çështjen e presidentit, shkruan GazetaBlic. Partia e Albin Kurtit fillimisht ka kërkuar që të ketë zgjedhje të reja nacionale, e më pas nga Kuvendi i ri të zgjidhet edhe i pari i shtetit. […]

`Në garë` për presidentin


[ad_1] Partitë politike në Kosovë kanë shprehur qëndrimet e tyre sa i përket zgjedhjes së presidentit të ri të vendit. Pas dorëheqjes së ish-presidentit Hashim Thaçi, nga 5 nëntori detyrën e presidentes është duke e ushtruar kryeparlamentarja Vjosa Osmani, e cila s’ mund të qëndrojë në këtë pozitë më shumë se gjashtë muaj. Ndërkohë, partitë […]

Projektligji për rimëkëmbje ekonomike, shpresë për bizneset kosovare


[ad_1] Bashkim Osmani, pronar i kompanisë “Laberion”, që merret me prodhimin e lëngjeve në Kosovë, thotë se miratimi i Projektligjit për rimëkëmbje ekonomike, edhe pse shumë i vonuar, pritet të ndihmojë në rimëkëmbjen e bizneseve që kanë pësuar humbje nga pandemia e shkaktuar nga koronavirusi. Kompania “Laberion”, për shkak të masave kufizuese për parandalimin e […]

Raporti i BE-së e vlerëson punën e KALLXO.com në verifikimin e fakteve


[ad_1] Një studim voluminoz i Komitetit për Politikë të Jashtme të Bashkimit Evropian i publikuar në këtë muaj lidhur me rolin dhe ndikimin e lajmeve të rreme në Ballkanin Përendimor gjatë viteve 2018 – 2020, zbulon modelet dezinformuese dhe anti-dezinformuese mediale në raport me opinionin publik të cilat kanë ndikuar në masë të madhe në […]

Shpresa e bizneseve te Projektligji për rimëkëmbje ekonomike


[ad_1] Bashkim Osmani, pronar i kompanisë “Laberion”, që merret me prodhimin e lëngjeve në Kosovë, thotë se miratimi i Projektligjit për rimëkëmbje ekonomike, edhe pse shumë i vonuar, pritet të ndihmojë në rimëkëmbjen e bizneseve që kanë pësuar humbje nga pandemia e shkaktuar nga koronavirusi. Kompania “Laberion”, për shkak të masave kufizuese për parandalimin e […]

SHBA-ja ndërprenë disa programe me Kinën


[ad_1] Departamenti amerikan i Shtetit ka ndërprerë pesë programe të shkëmbimit ndërmjet Shteteve të Bashkuara dhe Kinës, duke thënë se ato funksiononin si mjete të propagandës për Pekinin. Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo, me anë të një deklarate tha se programet ishin “fshehur” si “shkëmbime kulturore” përmes Aktit për Shkëmbime të Arsimit dhe Kulturës […]

oe Biden: Vaksinimi në SHBA s’ do të jetë i detyrueshëm


[ad_1] Presidenti i zgjedhur, Joe Biden thotë se amerikanët s’ do të detyrohen të bëjnë vaksinën kundër koronavirusit kur ajo të jetë në dispozicion në SHBA. Kjo deklaratë e Biden vjen në një kohë kur Qendrat për Kontrollin e Sëmundjeve (CDC) për herë të parë nxitën përdorimin e maskës universale në ambientet e brendshme, veç […]

Moska nis vaksinimin masiv kundër COVID-19


[ad_1] Moska ka nisur shpërndarjen e vaksinës Sputnik V në 70 klinika në mbarë qytetin, thanë autoritetet, duke bërë kështu imunizimin e parë masiv që Rusia kryen kundër sëmundjes COVID-19, që e shkakton koronavirusi. Njoftimi i sotëm i task forcës së Moskës për koronavirusin, vjen pas kritikave se vaksina ruse akoma s’ ka kryer studimet […]

Presidenti i ‘Fax News’ humbi betejën me COVID


[ad_1] Ndahet nga jeta presidenti i televizionit “Fax News”, Kasem Hysenbelliu. 59-vjeçvari s’ mundi ta fitojë dot betejën me COVID-19. Prej tre javësh Hysenbelliu ndodhej i shtruar në një nga spitalet e Turqisë ku po kurohej kundër virusit vdekjepruprës. Pavarësisht se ishte nën kujdesin e vazhdueshëm të mjekëve, ai s’ e mundi dot sëmundjen. Mesazhe […]

Biden i bën thirrje Kongresit të miratojë pakon e dytë të ndihmës për COVID-19


[ad_1] Presidenti i zgjedhur i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden ka thënë se raporti mbi papunësinë në SHBA tregon se rimëkëmbja ekonomike është duke ngecur dhe i ka bërë thirrje Kongresit që të miratojë Projektligjin për ndihmë pas krizës së shkaktuar nga koronavirusi. “Vetëm po të s’ veprojmë tash, e ardhmja do të jetë shumë […]

Këto janë ecuritë se si qytetarët mund të tërheqin 10% e Trustit


[ad_1] Të premten, Kuvendi i Kosovës pas dhjetëra tentimesh, ka miratuar me 72 vota pro dhe asnjë kundër, Projektligjin për Rimëkëmbje Ekonomike. Me miratimin e këtij projektligji, i hapet rrugë edhe tërheqjes së 10 përqindëshit të kursimeve nga Trusti. Por, kush do të përfitojë nga ky projektligj dhe cilat do të jenë ecuritë për tërheqjen […]

Jesse Owens, njeriu me ngjyrë që ia prishi planet Hitlerit për Lojërat Olimpike 1936


[ad_1] Në vitin 1933, pak pasi e mori pushtetin si kancelar i Gjermanisë, synimet e Adolf Hitler kishin të bënin me planet e tij për t’i shëndrruar Lojërat Olimpike Verore dhe Dimërore të vitit 1936 në një sukses për regjimin e tij. me anë të këtyre lojërave olimpike Hitleri priste të shpërfaqte racën e tij […]

Me ardhjen e vaksinës për COVID-19, pason lufta kundër dezinformimit rreth imunizimit


[ad_1] Vaksinat për COVID-19 pritet që së shpejti të arrijnë te qytetarët, por ky proces pritet të shoqërohet edhe me një bum të dezinformatave në lidhje me këtë vaksinë, që mund të dëmtojnë besimin e publikut dhe përpjekjet për të ndaluar përhapjen e koronavirusit. Qeveritë kanë një rol të veçantë në luftën kundër keqinformimit. Edhe […]

Covid-19/ Ndahet nga jeta presidenti i “Fax News” Kasem Hysenbelliu


[ad_1] Është ndarë nga jeta si pasojë e Covid 19 presidenti i “Fax News” Kasem Hysenbelliu.Presidenti i Fax News u nda nga jeta mëngjesin e sotëm në Turqi, ku ishte duke u kuruar prej disa javësh, e ku s’ mundi që të fitonte dot betejën me Covid, pavarësisht përpjekjeve të mjekve dhe lutjeve të familjarëve, […]

Biden: Amerikanët kanë nevojë tani për një ndihmë ekonomike


[ad_1] Presidenti i zgjedhur amerikan, Joe Biden theksoi sot se amerikanët kishin nevojë për një ndihmë ekonomike “tani” duke i kërkuar Kongresit të votonte menjëherë një paketë të re masash në mbështetje të personave më të prekur dhe kompanive të vogla. “Vetëm po të s’ bëhet tani, e ardhmja do të jetë shumë e errët”, […]