151 raste me koronavirus në Prishtinë gjatë 24 orëve


Prishtina prin për nga numri i rasteve me koronavirus në Kosovë gjatë 24 orëve.

151 raste janë regjistruar në kryeqytet gjatë një dite.

Të infektuar ka pasur edhe në komuna të tjera si: Gjakovë 42 raste, Gjilan 30 raste, Pejë 23 raste, Vushtrri 23 raste, Fushë-Kosovë 22 raste, Mitrovicë 22 raste, Ferizaj 21 raste, Malishevë 17 raste, Deçan 15 raste, Viti 14 raste, Skenderaj 12 raste, Drenas 11 raste, Podujevë 11 raste, Kaçanik 10 raste, Klinë 9 raste, Obiliq 9 raste, Suharekë 9 raste, Istog 7 raste, Kamenicë 7 raste, Prizren 7 raste, Shtime 7 raste, Hani i Elezit 5 raste, Junik 4 raste/Familjajonë/

Postime të ngjashme

Cila është ‘vaksina’ për dezinformatat ndaj pandemisë COVID-19?


“S’ka virus”, “Maskat s’ të mbrojnë nga Coronavirusi”, “Masat e izolimit janë të kota” dhe “Vaksinat janë të rrezikshme”.

Këto janë vetëm disa nga dezinformatat, që kanë qarkulluar nëpër rrjetet shoqërore, prej kur ka shpërthyer pandemia COVID-19.

Pretendime të tilla janë raportuar në shumicën e vendeve të botës, edhe për faktin se COVID-19 ka qenë problematikë e re për të gjithë.

Megjithatë, njohësit e fushës së medieve dhe politikave botërore shëndetësore vlerësojnë se vazhdimësia e përsëritjes së supozimeve të tilla, edhe pas më shumë se 13 muajve të përballjes me pandeminë, flet për mungesë të informimit të saktë në Kosovë.

Ata shprehen të shqetësuar nga mungesa e vetëdijes për rreziqet që ngërthen brenda vetes pandemia dhe mendojnë se ide të tilla mund ta vonojnë procesin e ecjes përpara sikurse vendet tjera, në disa prej të cilave, shkalla e vaksinimit kundër Coronavirusit po rritet relativisht shpejt.

Dren Gërguri, ligjërues në Departamentin e Gazetarisë në Universitetin e Prishtinës “Hasan Prishtina”, ka përcjellë përhapjen e informacioneve të rreme për pandeminë prej shpërthimit të saj.

Ai tregon për Radion Evropa e Lirë se si në fillim është diskutuar shumë për zanafillën e Coronavirusit dhe janë përhapur informacione të rreme se ky virus është krijuar në laborator nga shtete e fuqishme.

“Pastaj me kalimin e ditëve, javëve, dezinformatat filluan të kalonin nga zanafilla e virusit, gjoja se te këshillat mjekësore, se si të mbrohen njerëzit nga Coronavirusi”, thotë Gërguri.

Në një hulumtim që ka kryer Gërguri rreth kësaj çështjeje, në qershor të vitit të kaluar, ka rezultuar se limoni ka qenë produkti i dytë më i shitur në Kosovë.

“Arsyeja është mbasi gjatë atyre muajve paraprakë kishte dezinformata se limoni të mbron nga virusi dhe përdorimi i limonit me ujë të nxehtë është diçka që duhet ta bëjë secili. andaj pas miellit, doli që limoni ishte produkti më i blerë nga qytetarët”, thotë ai.

Përgjatë analizimit të dezinformatave që kanë qarkulluar më së shumti në rrjetet shoqërore në mesin e shqipfolësve, Gërguri ka treguar se cilat janë renditur si pesë të parat në listë:
– Doktori amerikan shkund botën, tregon të vërtetën për Coronavirusin
– Diçka po ndodh! 40 mijë trupa speciale amerikane kanë zbarkuar në vendet e Bashkimit Evropian përreth Ballkanit
– Një mjek japonez tregon si ta kuptoni Nëse jeni infektuar me COVID-19
– Coronavirusi është mashtrim, masonët duan ta kontrollojnë botën
– Ilaçi për Coronavirus dhe mënyra si ta eliminojmë atë

Ai tregon se disa prej këtyre dezinformatave i ka pranuar edhe vetë në llogaritë e tij në rrjete shoqërore.

“Këtë me mjekun japonez e kam pranuar në Viber nga një shok i imi, i cili më shkroi dhe tha, ‘provoje mbasi një mjek japonez po e thotë’. Unë pastaj e pyeta se ku hasi në këtë informacion dhe ai më tregoi se e ka parë në një faqe në Facebook. Pra, çfarë ka ndodhur është se këto dezinformata, prej Facebookut janë shpërndarë gjithmonë edhe në Viber dhe Whatspp, pasi Nëse kthehemi një vit mbrapa ishte ajo ndjenja e panikut, frikës dhe në situata të tilla, njerëzit edhe nga dëshira për ta ndihmuar tjetrin, kanë shpërndarë dezinformata”, ka thënë Gërguri.

Hana Xhemajli, eksperte për hulumtime të politikave botërore shëndetësore, ka thënë për Radion Evropa e Lirë, se akoma vazhdon të dëgjojë dezinformata të tipit se virusi s’ ekziston.

Mirëpo tani për të përbën më shumë shqetësim kur njerëzit janë gjysmë të informuar dhe se aktualisht, sipas saj, dezinformata më e madhe lidhet me vaksinim.

“Ka mungesë të informatave rreth vaksinës dhe në atë hapësirë krijohen dezinformata të ndryshme. Nëse një herë kemi thënë se s’ka virus, atëherë shumë thjeshtë mund të themi se vaksinat janë të dëmshme. Në momentin që s’ flasin profesionistët, atëherë lindin konspiracione të ndryshme”, thotë Xhemajli.

Pas rritjes së dilemave për këtë vaksinë, më 8 prill ka reaguar edhe ministri i Shëndetësisë në Kosovë, Arben Vitia.

Ai ka thënë para medieve se vaksina kundër Coronavirusit është e sigurt dhe asnjë person që ka marrë vaksinën deri më tani në Kosovë, s’ ka pasur efekte anësore nga ajo.

Kosova ka nisur fushatën e vaksinimit më 29 mars, pas pranimit të 24.000 dozave të vaksinave të kompanisë AstraZeneca, me anë të COVAX-it, skemës së Organizatës Botërore të Shëndetësisë për shpërndarje të vaksinave në vendet e varfra.

Vaksina e kompanisë AstraZeneca ka qenë temë diskutimi edhe në shumë vende tjera të botës, pasi disa vende përkohësisht patën pezulluar vaksinimin, meqë raportoheshin raste me trashje gjaku.

Megjithatë, në rishikimin e fundit të kësaj vaksine të kryer nga rregullatorët e Bashkimit Evropian dhe ata të Mbretërisë së Bashkuar, është thënë se përfitimet e kësaj vaksine i tejkalojnë rreziqet.

“Rastet e raportuara të trashjeve jo të zakonshme të gjakut, pas vaksinimit me vaksinën e AstraZenecas, duhet të renditen si efekte të mundshme anësore të vaksinës”, ka thënë shefja ekzekutive e agjencisë, Emer Cooke më 7 prill.

Çfarë shkoi keq?

Xhemajli beson se hapësirë për dezinformata kanë lënë edhe institucionet që janë të thirrura për menaxhim të pandemisë.

“Nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike (IKSHPK), që ka një staf prej rreth 150 personave, qe një vit e pak, akoma s’ e kam parë ndonjë hulumtim të mirëfilltë rreth pandemisë. Puna e tyre e vetme është ajo. Ky institucion duhet të merret me hulumtime të numrave rreth pandemisë, të vijë me statistika, të na tregojë informata aktuale, dhe të informojë popullatën tash rreth vaksinimit”, thotë ajo.

Edhe Arian Lumezi, gazetar me profesion, beson se shkalla e dezinformatave mund të jetë më rrezikshme tani, mbasi tani ka kaluar kohë që jetojmë me këtë virus dhe pak a shumë dihet se cilat masa mbrojtëse funksionojnë.

Ai ka reaguar edhe me anë të llogarisë së tij në Facebook lidhur me këtë çështje, duke thënë se shpërndarja e lajmeve të rreme duhet të ndëshkohet si vepër penale.

Lumezi ka folur me tone kritike edhe ndaj disa emisioneve televizive ku tregon se ka dëgjuar informacion të pavërtetë.

“Diskursi i përgjithshëm, debati publik ka degraduar shumë dhe është i bazuar kryesisht në dezinformata. Diçka që dëgjova në një emision ishte se maska s’ mbron nga koronavirusi. Me një kërkim të thjeshtë në internet mund ta kuptojmë se kjo gjë s’ është aspak e vërtetë. Unë e konsideroj përhapjen e këtyre dezinformatave, dembeli intelektuale në rastin më të mirë, në rastin më të keq dezinformim dehumanizues, që burimin e ka më shumë te padituria”, thotë Lumezi.

“Kriza institucionale e shtroi udhën për më shumë dezinformata”

Si Xhemajli, ashtu edhe Lumezi besojnë se krizat institucionale kanë ndikuar që vëmendja e qytetarëve të bartet diku tjetër dhe jo në rreziqet e pandemisë.

Lumezi beson se pikërisht për këtë gjë, bindja e përgjithshme e qytetarëve tani është më e ulët.

“Prej argumenteve kryesore që mund t’i dëgjosh nga njerëzit, të cilët e kundërshtojnë vendimin e qeverisë për mbyllje, është që politikanët vetë kanë marrë pjesë nëpër fushata. Ata duhet të japin shembuj praktikë, të udhëheqin sipas shembullit”, shton ai.

Xhemajli ka thënë se ndryshimet e mëdha të zyrtarëve të krye të institucioneve, ka nënkuptuar se s’ ka pasur stabilitet as në shpërndarje të informatave siç duhet.

“Kosova, gjatë këtyre 13 muajve të pandemisë, në shumicën e rasteve, s’ e ka menaxhuar pandeminë, por ka reaguar ndaj pandemisë. Kemi pasur shumë peripeci me rrëzim të qeverive, zgjedhje, me rregulla të ndryshme varësisht prej qeverive, andaj gjithë këtë periudhë unë kam parë përzierje të politikave shëndetësore, të cilat në shumicën e kohës s’ janë artikuluar në mënyrën më të duhur”, ka thënë Xhemajli.

Çfarë duhet bërë?

Me qëllim të luftimit të këtyre informacioneve të rreme, Hana Xhemajli beson se Qeveria e re e Kosovës duhet të nisë sa më parë një fushatë sensibilizuese rreth vaksinimit në Kosovë.

“Çfarë pres konkretisht nga IKSHKP-ja dhe Ministria e Shëndetësisë është një fushatë solide rreth pyetjeve dhe përgjigjjeve që i ka popullata, e cila mund të plasohet në secilin rrjet social, në secilin televizion, që Nëse s’ e marrin vaksinën, e cila është e testuar dhe është e sigurt, atëherë ne do të kemi probleme që të dalim prej këtyre masave kufizuese”, thotë ajo.

ndërsa, Lumezi beson se edhe mediet duhet ta luajnë rolin e tyre në këtë mes.

“Përveç qeverisë, edhe mediat kanë jashtëzakonisht shumë përgjegjësi në vetëdijesim. s’ po them që mediat të kthehen në mjet të ndërgjegjësimit të njerëzve, por së paku të mos bëhen mjet në dezinformim”, thotë ai.

Dren Gërguri vlerëson se secili qytetar duhet të përpiqet të verifikojë edhe vetë çdo informacion.

“Në epokën në të cilën ne jetojmë, secili qytetar duhet ta ketë sensin e gazetarit. Pra, që çdo informacion që e merr ta verifikojë së pari”, vlerëson Gërguri.

Për verifikim, ai propozon ngritjen e tri pyetjeve:
– A është i besueshëm burimi i informacionit?
– A është raportuar ky lajm edhe në ndonjë media tjetër?
– A mbështetet në burime zyrtare?

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka bërë bashkë 132 vende anëtare në nënshkrimin e deklaratës rreth rreziqeve të infodemisë për Coronavirusin.

Në të thuhet se prej shpërthimit të koronavirusit dhe shpallës së pandemisë, sekretari i përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres, zyrtarë të lartë në Kombet e Bashkuara dhe institucionet e saj, kanë tërhequr vërejtjen për sfidën e infodemisë apo keqinformimit dhe dezinformimit për pandeminë.

Guterres madje ka thënë se “me përhapjen të COVID-19, është nisur një cunami i keqinformimit, urrejtjes, skandaleve dhe frikësimit”. /REL/

Postime të ngjashme

249 raste me koronavirus në Prishtinë gjatë 24 orëve


Prishtina prin për nga numri i rasteve me koronavirus në Kosovë gjatë 24 orëve.

249 raste janë regjistruar në kryeqytet gjatë një dite.

Të infektuar ka pasur edhe në komuna të tjera si: Prizren 93 raste, Ferizaj 89 raste, Gjilan 69 raste, Mitrovicë 59 raste, Gjakovë 44 raste, Pejë 44 raste, Podujevë 32 raste, Vushtrri 29 raste, Fushë-Kosovë 26 raste, Kamenicë 17 raste, Lipjan 17 raste, Obiliq 14 raste, Klinë 11 raste, Malishevë 11 raste, Istog 10 raste, Kaçanik 9 raste, Shtime 9 raste, Viti 9 raste, Suharekë 7 raste, Drenas 6 raste, Dragash 5 raste, Rahovec 5 raste, Skenderaj 3 raste dhe me nga një rast komunat Deçan, Hani i Elezit, Kllokot dhe Leposaviq. /Familjajonë/

Postime të ngjashme

Spitali i Mitrovicës në Bair po ruhet nga Policia, pati kërcënime për sulm


Që nga mëngjesi i sotëm, pjesëtarët e Policisë së Kosovës janë duke bërë kontrolle të rrepta për automjetet që hyjnë në zonën e Spitalit të Mitrovicës në Bair.

Ndërkohë, kontrolla të njëjta po bëhen edhe në spitalin e veriut. Zëvendësdrejtori i Policisë së Kosovës për Rajonin e Veriut, Besim Hoti, ka thënë se një aksion është duke u zhvilluar në të tërë Kosovën, pasi një person nga Prishtina kërcënoi me sulme në spitalet e Kosovës.

“Policia u kontaktua nga një person i cili kërcënoi të sulmonte dikë në spital, por pasi që ky person s’ tregoi kush ishte dhe në cilin qytet do të kryente sulmin, policia, për arsye parandaluese, po siguron spitalet në të tërë Kosovën”, tha Hoti.

Ndërkohë, forca të shtuara të Policisë janë në oborrin e QKUK-së ku po ruajnë edhe me armë të gjata.

Jepi ze

Postime të ngjashme

177 raste me koronavirus në Prishtinë gjatë 24 orëve


Prishtina prin për nga numri i rasteve me koronavirus në Kosovë gjatë 24 orëve.

177 raste janë regjistruar në kryeqytet gjatë një dite.

Të infektuar ka pasur edhe në komuna të tjera si: Gjilan 58 raste, Ferizaj 51 raste, Gjakovë 51 raste, Mitrovicë 46 raste, Pejë 39 raste, Podujevë 32 raste, Vushtrri 28 raste, Fushë-Kosovë 21 raste, Kamenicë 20 raste, Viti 19 raste, Prizren 17 raste, Istog 14 raste, Klinë 14 raste, Lipjan 14 raste, Shtime 13 raste, Suharekë 10 raste, Hani i Elezit 8 raste, Deçan 7 raste, Malishevë 7 raste, Skenderaj 7 raste, Drenas 6 raste, Dragash 5 raste, Obiliq 5 raste, Rahovec 3 raste, Junik 2 raste, Kaçanik 2 raste, Shtërpcë 2 raste dhe me nga një rast komunat Novobërdë dhe Zubin-Potok.  /Familjajonë/

Postime të ngjashme

328 raste me koronavirus në Prishtinë gjatë 24 orëve


Prishtina prin për nga numri i rasteve me koronavirus në Kosovë gjatë 24 orëve.

328 raste janë regjistruar në kryeqytet gjatë një dite.

Të infektuar ka pasur edhe në komuna të tjera si: Ferizaj 120 raste, Gjilan 78 raste, Mitrovicë 66 raste, Prizren 44 raste, Podujevë 42 raste, Gjakovë 37 raste, Pejë 37 raste, Fushë-Kosovë 33 raste, Viti 32 raste, Lipjan 20 raste, Kaçanik 18 raste, Vushtrri 16 raste, Drenas 15 raste, Obiliq 15 raste, Skenderaj 12 raste, Suharekë 12 raste, Deçan 8 raste, Klinë 8 raste, Rahovec 8 raste, Kllokot 6 raste, Istog 4 raste, Kamenicë 4 raste, Shtime 3 raste, Graçanicë 2 raste, Malishevë 2 raste, Novobërdë 2 raste dhe me nga një rast komunat Junik, Shtërpcë dhe Zubin-Potok./Familjajonë/

Postime të ngjashme

“Takimi virtual me Shëndritin” vjen më ndryshe nga të premtet e kaluara


Të premten më fillim nga ora 20:00, në emisionin “Takim virtual me Shëndritin”, do të diskutohet për menaxhimin e sjelljeve nga personat me autizëm gjatë kohës së izolimit.

Ndryshe nga herët e kaluara, këtë herë do të ketë më shumë të ftuar në diskutimin virtual. Takimi është në bashkëpunim me Organizatën Joqeveritare “Autizmi flet” dhe do të jenë të ftuara: Violetë Hyseni – drejtoreshë e OJQ “Autizmi Flet”, Albërie Rraci Sejdiu – mësuese në SHFMU “Hasan Prishtina”, Tringë Krasniqi Gashi – M.Ed në Autizëm dhe Analizë të Aplikuar të Sjelljes dhe mësuese e arsimit special.

Në moderim me Shëndritin këtë emision do të jetë edhe drejtoresha ekzekutive e produksionit Familja Jonë, Saranda Bujupi-Rama.

Si ka ndikuar pandemia te personat me autizëm? Sa prej tyre kanë vizituar spitalet për testim dhe cilat ishin shqetësimet e prindërve? Si u sfiduan mësimdhënësit me rastet që vijojnë shkolla të rregullta me spektër të autizmit? Janë vetëm disa nga pyetjet që do marrin përgjigje gjatë diskutimit.

Ndërkohë, kushdo që ka ndonjë pyetje në lidhje me temën, këtë mund ta bëjë duke u orientuar në faqen Familja Jonë në Instagram dhe Facebook, ose edhe gjatë kohës kur diskutimi është duke u zhvilluar drejtpërdrejt, në hapësirën për komente.

Për shumcka lidhur me menaxhimin e sjelljeve nga personat me autizëm gjatë periudhës së izolimit, ndiqeni emisionin më fillim nga ora 20:00, vetëm në faqen Familja Jonë në Facebook.

Postime të ngjashme

Arrestohet mësimdhënësi në Gjilan, dyshohet se sulmoi fizikisht një nxënës


Një mësimdhënës është arrestuar nga Policia e Kosovës në Gjilan, pasi i njëjti dyshohet se ka sulmuar fizikisht një nxënës.

Sipas raportit të PK-së, viktima ka pranuar trajtim mjekësor.

Rasti ka ndodhur në udhën “Prishtina”, ndërsa pas i intervistimit nga prokurori mësimdhënësi është dërguar në mbajtje.

“Rr. Prishtinës, Gjilan 30.03.2021, 13:10.  Është arrestuar i dyshuari mashkull kosovar-mësimdhënës,   pasi që i njëjti e ka sulmuar fizikisht viktimën mashkull kosovar -nxënës .  Viktima ka pranuar trajtim mjekësor ndërsa i dyshuari pas intervistimit e vendim të prokurorit është dërguar në mbajtje”, thuhet në raport.

Postime të ngjashme

302 raste me koronavirus në Prishtinë gjatë 24 orëve


Prishtina prin për nga numri i rasteve me koronavirus në Kosovë gjatë 24 orëve.

302 raste janë regjistruar në kryeqytet gjatë një dite.

Të infektuar ka pasur edhe në komuna të tjera si: Gjakovë 77 raste, Prizren 65 raste, Gjilan 64 raste, Mitrovicë 60 raste, Lipjan 46 raste, Ferizaj 38 raste, Pejë 31 raste, Podujevë 29 raste, Vushtrri 27 raste, Fushë-Kosovë 25 raste, Klinë 25 raste, Kamenicë 22 raste, Deçan 20 raste, Obiliq 19 raste, Suharekë 12 raste, Malishevë 8 raste, Rahovec 8 raste, Dragash 6 raste, Skenderaj 6 raste, Drenas 5 raste, Kaçanik 5 raste, Hani i Elezit 4 raste, Istog 4 raste, Junik 2 raste dhe me nga një rast komunat: Hani Elezit, Graçanicë, Shtime dhe Viti./Familjajonë/

Postime të ngjashme

279 raste me koronavirus në Prishtinë gjatë 24 orëve


Prishtina prin për nga numri i rasteve me koronavirus në Kosovë gjatë 24 orëve.

279 raste janë regjistruar në kryeqytet gjatë një dite.

Të infektuar ka pasur edhe në komuna të tjera si: Gjilan 74 raste, Gjakovë 60 raste, Podujevë 54 raste, Ferizaj 49 raste, Fushë-Kosovë 42 raste, Mitrovicë 38 raste, Vushtrri 37 raste, Pejë 34 raste, Kamenicë 32 raste, Lipjan 30 raste, Klinë 16 raste, Obiliq 14 raste, Viti 13 raste, Deçan 9 raste, Istog 9 raste, Kaçanik 7 raste, Malishevë 7 raste, Rahovec 7 raste, Drenas 5 raste, Prizren 4 raste, Shtime 4 raste, Graçanicë 3 raste, Skenderaj 3 raste, Suharekë 3 raste dhe me nga një rast Dragash, Kllokot dhe Ranillug./Familjajonë/

Postime të ngjashme

243 raste me koronavirus në Prishtinë gjatë 24 orëve


Prishtina prin për nga numri i rasteve me koronavirus në Kosovë gjatë 24 orëve.

243 raste janë regjistruar në kryeqytet gjatë një dite.

Të infektuar ka pasur edhe në komuna të tjera si: Ferizaj 76 raste, Gjilan 68 raste, Gjakovë 60 raste, Mitrovicë 44 raste, Pejë 40 raste, Fushë-Kosovë 38 raste, Podujevë 37 raste, Vushtrri 26 raste, Prizren 25 raste, Obiliq 17 raste, Kamenicë 15 raste, Klinë 13 raste, Deçan 12 raste, Suharekë 12 raste, Rahovec 9 raste, Drenas 7 raste, Istog 7 raste, Skenderaj 6 raste, Lipjan 4 raste, Shtime 4 raste, Viti 4 raste, Graçanicë 3 raste, Kaçanik 3 raste, Hani i Elezit 2 raste, Junik 2 raste, Malishevë 2 raste dhe me nga një rast komunat Kllokot dhe Novobërdë./Familjajonë/

Postime të ngjashme

320 raste me koronavirus në Prishtinë gjatë 24 orëve


Prishtina prin për nga numri i rasteve me koronavirus në Kosovë gjatë 24 orëve.

320 raste janë regjistruar në kryeqytet gjatë një dite.

Të infektuar ka pasur edhe në komuna të tjera si: Lipjan 50 raste, Fushë-Kosovë 41 raste, Prizren 37 raste, Gjakovë 30 raste, Kamenicë 27 raste, Obiliq 27 raste, Gjilan 25 raste, Pejë 20 raste, Deçan 19 raste, Podujevë 17 raste, Drenas 15 raste, Vushtrri 15 raste, Malishevë 13 raste, Klinë 9 raste, Shtime 7 raste, Mitrovicë 5 raste, Rahovec 5 raste, Kaçanik 4 raste, Novobërdë 4 raste, Dragash 3 raste, Istog 3 raste, Graçanicë 2 raste, Skenderaj 2 raste, Suharekë 2 raste, Viti 2 raste dhe Ferizaj 1 rast.  /Familjajonë/

Postime të ngjashme

274 raste me koronavirus në Prishtinë gjatë 24 orëve


Prishtina prin për nga numri i rasteve me koronavirus në Kosovë gjatë 24 orëve.

274 raste janë regjistruar në kryeqytet gjatë një dite.

Të infektuar ka pasur edhe në komuna të tjera si: Gjilan 66 raste, Prizren 54 raste, Vushtrri 50 raste, Fushë-Kosovë 39 raste, Pejë 39 raste, Lipjan 34 raste, Gjakovë 33 raste, Kamenicë 33 raste, Ferizaj 29 raste, Mitrovicë 25 raste, Klinë 24 raste, Obiliq 23 raste, Podujevë 22 raste, Viti 16 raste, Deçan 11 raste, Drenas 8 raste, Kaçanik 8 raste, Malishevë 7 raste, Rahovec 7 raste, Suharekë 7 raste, Skenderaj 6 raste, Shtime 4 raste, Dragash 3 raste, Novobërdë 2 raste dhe me nga një rast komunat Graçanicë, Hani i Elezit dhe Partesh. /Familjajonë/

Postime të ngjashme

295 raste me koronavirus në Prishtinë gjatë 24 orëve


Prishtina prin për nga numri i rasteve me koronavirus në Kosovë gjatë 24 orëve.

295 raste janë regjistruar në kryeqytet gjatë një dite.

Të infektuar ka pasur edhe në komuna të tjera si: Gjilan 63 raste, Fushë-Kosovë 58 raste, Pejë 53 raste, Gjakovë 38 raste, Mitrovicë 39 raste, Vushtrri 38 raste, Lipjan 34 raste, Ferizaj 30 raste, Drenas 17 raste, Obiliq 15 raste, Podujevë 15 raste, Deçan 13 raste, Rahovec 13 raste, Kamenicë 10 raste, Klinë 10 raste, Prizren 9 raste, Shtime 9 raste, Suharekë 6 raste, Istog 5 raste, Kaçanik 5 raste, Skenderaj 4 raste, Viti 4 raste, Malishevë 3 raste, Novobërdë 3 raste, Dragash 2 raste dhe me nga një rast komunat Graçanicë dhe Kllokot./Familjajonë/

Postime të ngjashme

Ndryshon kategorizimi i komunave 18 në zonën e kuqe


Ministria e Shëndetësisë ka bërë rangimin e ri të komunave sipas zonave bazuar në rezultatet e IKSHPK-së, përkatësisht numrin e rasteve të reja të COVID-19 në 100.000 banorë në intervalin kohor prej shtatë ditësh.

Nga sot e deri më 26 mars, në zonën e kuqe janë 18 komuna:

Leposaviqi, Zubin Potoku, Zvecani, Mitrovica e Veriut, Mitrovica e Jugut, Podujeva, Vushtrria, Obiliqi, Prishtina, Fushë Kosova, Lipjani, Graçanica, Novoberda, Gjilani, Kamenica, Gjakova, Peja dhe Ferizaji.

Në zonën e verdhë janë 12 komuna:

Deçani, Juniku, Istogu, Klina, Skenderaj, Drenasi, Prizreni, Suhareka, Shtimja, Kaçaniku, Vitia dhe Kllokoti.

Në zonën e gjelbër  janë 8 komuna:

Ranillugu, Parteshi, Hani i Elezit, Shterpca, Malisheva, Rahoveci, Dragashi dhe Mamusha.

Ndryshimet

1. Podujeva  nga zona e verdhë ka kaluar në zonën e kuqe.

2. Graçanica nga zona e gjelbër ka kaluar ne zonën e kuqe.

3. Drenasi nga zona e gjelbër ka kaluar ne zonën e verdhë.

4. Shtimja nga zona e gjelbër ka kaluar ne zonën e verdhë.

Postime të ngjashme

361 raste me koronavirus në Prishtinë gjatë 24 orëve


Prishtina prin për nga numri i rasteve me koronavirus në Kosovë gjatë 24 orëve.

361 raste janë regjistruar në kryeqytet gjatë një dite.

Të infektuar ka pasur edhe në komuna të tjera si: Vushtrri 65 raste, Mitrovicë 59 raste, Podujevë 41 raste, Pejë 37 raste, Gjilan 34 raste, Gjakovë 29 raste, Lipjan 29 raste, Ferizaj 27 raste, Obiliq 15 raste, Prizren 15 raste, Fushë-Kosovë 12 raste, Kamenicë 12 raste, Shtime 11 raste, Klinë 10 raste, Suharekë 10 raste, Drenas 9 raste, Deçan 8 raste, Malishevë 8 raste, Skenderaj 7 raste, Viti 7 raste, Kaçanik 6 raste, Rahovec 6 raste, Dragash 3 raste, Istog 3 raste, Novobërdë 3 raste dhe Hani i Elezit 1 rast./Familjajonë/

Postime të ngjashme

273 raste me koronavirus në Prishtinë gjatë 24 orëve


Prishtina prin për nga numri i rasteve me koronavirus në Kosovë gjatë 24 orëve.

273 raste janë regjistruar në kryeqytet gjatë një dite.

Të infektuar ka pasur edhe në komuna të tjera si: Fushë-Kosovë 32 raste, Prizren 32 raste, Lipjan 28 raste, Podujevë 25 raste, Vushtrri 23 raste, Gjilan 20 raste, Mitrovicë 20 raste, Gjakovë 19 raste, Obiliq 19 raste, Klinë 9 raste, Pejë 8 raste, Kamenicë 7 raste, Drenas 5 raste, Malishevë 5 raste, Graçanicë 4 raste, Junik 4 raste, Rahovec 4 raste, Ferizaj 3 raste, Istog 3 raste, Suharekë 3 raste, Deçan 2 raste, Shtime 2 raste dhe me nga një rast komunat Hani i Elezit, Skenderaj dhe Viti 1./Familjajonë/

Postime të ngjashme

Kategorizimi i ri – 15 komuna futen në zonën e kuqe


Ministria e Shëndetësisë ka bërë rangimin e ri të komunave sipas zonave bazuar në rezultatet e IKSHPK-së, përkatësisht numrin e rasteve të reja të COVID-19 në 100.000 banorë në intervalin kohor prej shtatë ditësh.

Nga sot e deri më 19 mars, në zonën e kuqe janë 15 komuna:

Zveçani, Mitrovica e Veriut, Prishtina, Fushë Kosova, Kamenica, Leposaviqi, Peja, Zubin Potoku, Gjilani, Obiliqi, Gjakova, Mitrovica e Jugut, Novobërda,Vushtrria dhe Lipjani.

Në zonën e verdhë janë 12 komuna:

Prizreni, Podujeva, Istogu, Skenderaj, Klina, Deçani, Juniku, Suhareka, Ferizaji, Vitia, Kllokoti dhe Kaçaniku.

Në zonën e gjelbër janë 11 komuna:

Drenasi, Malisheva, Rahoveci, Mamusha, Shtimja, Graçanica, Dragashi, Shtërpca, Hani i Elezit, Ranillugu dhe Parteshi.

Postime të ngjashme

276 raste me koronavirus në Prishtinë gjatë 24 orëve


Prishtina prin për nga numri i rasteve me koronavirus në Kosovë gjatë 24 orëve.

276 raste janë regjistruar në kryeqytet gjatë një dite.

Të infektuar ka pasur edhe në komuna të tjera si: Gjilan 35 raste, Mitrovicë 34 raste, Podujevë 34 raste, Pejë 33 raste, Gjakovë 28 raste, Ferizaj 25 raste, Fushë-Kosovë 24 raste, Vushtrri 24 raste, Viti 18 raste, Kamenicë 14 raste, Obiliq 12 raste, Suharekë 12 raste, Klinë 11 raste, Prizren 9 raste, Lipjan 8 raste, Drenas 7 raste, Istog 7 raste, Skenderaj 5 raste, Kaçanik 4 raste, Deçan 2 raste, Dragash 2 raste, Rahovec 2 raste dhe me nga një rast komunat Graçanicë, Hani i Elezit, Junik, Kllokot, Malishevë dhe Shtime./Familjajonë/

Postime të ngjashme

191 raste me koronavirus në Prishtinë gjatë 24 orëve


Prishtina prin për nga numri i rasteve me koronavirus në Kosovë gjatë 24 orëve.

191 raste janë regjistruar në kryeqytet gjatë një dite.

Të infektuar ka pasur edhe në komuna të tjera si: Pejë 44 raste, Ferizaj 34 raste, Mitrovicë 33 raste, Gjakovë 32 raste, Gjilan 26 raste, Lipjan 21 raste, Obiliq 21 raste, Kamenicë 18 raste, Vushtrri 18 raste, Fushë-Kosovë 14 raste, Rahovec 13 raste, Istog 9 raste, Drenas 8 raste, Prizren 7 raste, Viti 7 raste, Deçan 6 raste, Junik 5 raste, Shtime 5 raste, Skenderaj 5 raste, Novobërdë 3 raste, Suharekë 3 raste, Klinë 2 raste dhe me nga një rast komunat Kaçanik, Kllokot, Malishevë dhe /Familjajonë/

Postime të ngjashme

203 raste me koronavirus në Prishtinë gjatë 24 orëve


Prishtina prin për nga numri i rasteve me koronavirus në Kosovë gjatë 24 orëve.

203 raste janë regjistruar në kryeqytet gjatë një dite.

Të infektuar ka pasur edhe në komuna të tjera si: Prizren 45 raste, Gjilan 39 raste, Gjakovë 31 raste, Fushë-Kosovë 31 raste, Pejë 27 raste, Ferizaj 26 raste, Lipjan 23 raste, Vushtrri 23 raste, Kamenicë 22 raste, Mitrovicë 16 raste, Obiliq 16 raste, Drenas 14 raste, Viti 12 raste, Suharekë 10 raste, Deçan 9 raste, Podujevë 7 raste, Malishevë 6 raste, Skenderaj 6 raste, Kaçanik 5 raste, Istog 4 raste, Novobërdë 3 raste, Dragash 2 raste, Graçanicë 2 raste, Klinë 2 raste, Rahovec 2 raste dhe me 1 rast komuna e Junikut. /Familjajonë/

Postime të ngjashme

250 raste me koronavirus në Prishtinë gjatë 24 orëve


Prishtina prin për nga numri i rasteve me koronavirus në Kosovë gjatë 24 orëve.

250 raste janë regjistruar në kryeqytet gjatë një dite.

Të infektuar ka pasur edhe në komuna të tjera si: Pejë 34 raste, Mitrovicë 31 raste, Gjakovë 29 raste, Gjilan 22 raste, Lipjan 20 raste, Obiliq 17 raste, Suharekë 17 raste, Vushtrri 16 raste, Ferizaj 15 raste, Fushë-Kosovë 12 raste, Kamenicë 11 raste, Podujevë 11 raste, Deçan 8 raste, Klinë 8 raste, Prizren 8 raste, Rahovec 8 raste, Skenderaj 8 raste, Kaçanik 5 raste, Viti 5 raste, Novobërdë 4 raste, Istog 3 raste, Drenas 2 raste, Shtime 2 raste dhe me nga 1 rast komunat Graçanicë, Malishevë./Familjajonë/

Postime të ngjashme

Në Ditën e Mësuesit protestohet para MASh-it, ministrat e arsimit vlerësohen me notën 1


Në Ditën e Mësuesit 7 Marsin, para Ministrisë së Arsimit, është mbajtur një aksion protestues i organizuar nga OJQ “Global Shapers Prishtina”, raporton Ekonomia Online.

Në këtë aksion aktivistët e kësaj organizate në mënyrë simbolike kanë vlerësuar me notë 1 të gjithë ministrat e arsimit për gjendjen e arsimit, ndërsa u kanë dhënë notat 5 sa i përket nepotizmit.

Avdyl Gashi, organizator i këtij aksioni ka thënë Kosova radhitet ndër vendet e fundit sa i përket cilësisë në arsim.

“Rezultatet e Testit Pisa që radhitin Kosovën si ndër vendet e fundit si dhe organizatat tjera. Shkollat tona kanë mungesë të infrastrukturës, stafit, ku ka mungesë edhe të psikologëve. Po ashtu s’ka reforma. Pandemia ka dëshmuar vështirësitë në sistemin arsimor”, ka thënë ai. organizate.

Përfaqësues të kësaj organizate kërkun qe Qeveria e re ta ketë prioritet arsimin.

Postime të ngjashme

Kategorizimi i ri i komunave, 14 në zonën e kuqe


Ministria e Shëndetësisë ka bërë rangimin e ri të komunave sipas zonave bazuar në rezultatet e IKSHPK-së, përkatësisht numrin e rasteve të reja të COVID-19 në 100.000 banorë në intervalin kohor prej shtatë ditësh.

Sipas këtij njoftimi, numri i komunave të cilat kanë hyrë në zonë të kuqe ka arritur në 14.

Kategorizimi i ri i komunave është bërë si vijon:

Nga sot e deri më 12 mars, në zonën e kuqe janë 14 komuna:

Zveçani, Mitrovica  e Veriut, Prishtina, Fushë Kosova, Kamenica, Leposaviqi, Peja, Zubin Potoku, Gjilani, Obiliqi, Gjakova, Kllokoti, Mitrovica e Jugut dhe Lipjani.

Në zonën e verdhë janë 13 komuna: 

Vushtrria, Podujeva, Ferizaji, Deçani, Vitia, Rahoveci, Graçanica, Prizreni, Novobërda, Suhareka, Kaçaniku, Shtimja dhe Istogu.

Në zonën e gjelbër  janë 11 komuna:

Skenderaj, Klina, Drenasi, Dragashi, Juniku, Malisheva, Mamusha, Shterpca, Hani i Elezit, Parteshi dhe Ranillugu.

Komunat që kanë pësuar ndryshime gjatë kësaj jave janë:

 • Mitrovica e Veriut nga zona e verdhë ka kaluar në zonën e kuqe
 • Mitrovica e Jugut nga zona e verdhë ka kaluar në zonën e kuqe
 • Leposaviqi nga zona e verdhë ka kaluar në zonën e kuqe
 • Gjilani nga zona e verdhë ka kaluar në zonën e kuqe
 • Gjakova nga zona e verdhë ka kaluar në zonën e kuqe
 • Kamenica nga zona e gjelbër ka kaluar në zonën e kuqe
 • Zubin Potoku nga zona e gjelbër ka kaluar në zonën e kuqe
 • Kllokoti nga zona e gjelbër ka kaluar në zonën e kuqe
 • Shtime nga zona e gjelbër ka kaluar në zonën e verdhë
 • Istog nga zona e gjelbër ka kaluar në zonën e verdhë
 • Deçani nga zona e gjelbër ka kaluar në zonën e verdhë
 • Rahoveci nga zona e gjelbër ka kaluar në zonën e verdhë
 • Prizreni nga zona e gjelbër ka kaluar në zonën e verdhë
 • Novobërda nga zona e gjelbër ka kaluar në zonën e verdhë
 • Suhareka nga zona e gjelbër ka kaluar në zonën e verdhë
 • Kaçaniku nga zona e gjelbër ka kaluar në zonën e verdhë.

Postime të ngjashme

205 raste me koronavirus në Prishtinë gjatë 24 orëve


Prishtina prin për nga numri i rasteve me koronavirus në Kosovë gjatë 24 orëve.

205 raste janë regjistruar në kryeqytet gjatë një dite.

Të infektuar ka pasur edhe në komuna të tjera si: Prizren 53 raste, Pejë 38 raste, Mitrovicë 31 raste, Ferizaj 30 raste, Fushë-Kosovë 24 raste, Gjakovë 20 raste, Gjilan 17 raste, Vushtrri 17 raste, Deçan 15 raste, Podujevë 15 raste, Viti 15 raste, Kamenicë 14 raste, Obiliq 14 raste, Lipjan 12 raste, Istog 10 raste, Rahovec 9 raste, Skenderaj 7 raste, Drenas 6 raste, Dragash 5 raste, Kaçanik 5 raste, Malishevë 5 raste, Suharekë 5 raste, Graçanicë 4 raste, Klinë 4 raste, Shtime 4 raste, Novobërdë 3 raste dhe me nga një rast komunat Hani i Elezit, Junik, Kllokot dhe Mamushë. /Familjajonë/

Postime të ngjashme

285 raste me koronavirus në Prishtinë gjatë 24 orëve


Prishtina prin për nga numri i rasteve me koronavirus në Kosovë gjatë 24 orëve.

285 raste janë regjistruar në kryeqytet gjatë një dite.

Të infektuar ka pasur edhe në komuna të tjera si: Gjilan 47 raste, Fushë-Kosovë 35 raste, Gjakovë 20 raste, Pejë 17 raste, Kamenicë 11 raste, Lipjan 11 raste, Prizren 11 raste, Deçan 6 raste, Drenas 6 raste, Suharekë 5 raste, Malishevë 4 raste, Rahovec 4 raste, Viti 4 raste, Ferizaj 3 raste, Klinë 3 raste, Skenderaj 3 raste, Istog 2 raste, Kaçanik 2 raste, Mitrovicë 2 raste, Novobërdë 2 raste, Obiliq 2 raste dhe me nga një rast komunat Graçanicë, Podujevë dhe Vushtrri./Familjajonë/

Postime të ngjashme

188 raste me koronavirus në Prishtinë gjatë 24 orëve


Prishtina prin për nga numri i rasteve me koronavirus në Kosovë gjatë 24 orëve.

188 raste janë regjistruar në kryeqytet gjatë një dite.

Të infektuar ka pasur edhe në komuna të tjera si: Pejë 42 raste, Ferizaj 29 raste, Podujevë 25 raste, Prizren 24 raste, Gjakovë 21 raste, Mitrovicë 20 raste, Fushë-Kosovë 16 raste, Gjilan 16 raste, Suharekë 13 raste, Lipjan 10 raste, Kamenicë 8 raste, Kaçanik 8 raste, Viti 8 raste, Vushtrri 8 raste, Shtime 6 raste, Drenas 5 raste, Istog 5 raste, Rahovec 4 raste, Deçan 3 raste, Klinë 3 raste, Dragash 2 raste dhe me nga një rast komunat Graçanicë, Obiliq dhe Skenderaj. /Familjajonë/

Postime të ngjashme

185 raste me koronavirus në Prishtinë gjatë 24 orëve


Prishtina prin për nga numri i rasteve me koronavirus në Kosovë gjatë 24 orëve.

185 raste janë regjistruar në kryeqytet gjatë një dite.

Të infektuar ka pasur edhe në komuna të tjera si: Pejë 39 raste, Prizren 27 raste, Gjakovë 22 raste, Podujevë 22 raste, Gjilan 21 raste, Fushë-Kosovë 17 raste, Mitrovicë 17 raste, Kamenicë 14 raste, Rahovec 13 raste, Vushtrri 12 raste, Klinë 9 raste, Lipjan 9 raste, Ferizaj 7 raste, Drenas 6 raste, Suharekë 6 raste, Deçan 4 raste, Istog 4 raste, Kaçanik 4 raste, Viti 4 raste, Malishevë 3 raste, Obiliq 3 raste, Shtime 2 raste dhe me nga një rast komunat Dragash, Kllokot dhe Skenderaj./Familjajonë/

Postime të ngjashme

Kategorizimi i ri – 6 komuna futen në zonën e kuqe


Ministria e Shëndetësisë ka bërë kategorizimin e ri të komunave sipas zonave, bazuar në rezultatet e IKShPK-së, përkatësisht numrin e rasteve të reja të COVID-19 në 100.000 banorë në intervalin kohor prej shtatë ditësh.

Nga sot e deri më 5 mars, në zonën e kuqe janë 6 komuna:

Prishtina, Fushë-Kosova, Obiliqi, Zveçani, Peja, Lipjani.

Në “Zonën e verdhë” janë 10 komuna:

Mitrovica e Jugut, Gjilani, Mitrovica e Veriut, Gjakova, Vushtrria, Leposaviqi, Graçanica, Ferizaj, Podujeva, Vitia.

Në “Zonën e gjelbër” janë 22 komuna:

Zubin-Potoku, Kllokoti, Deçani, Prizreni, Rahoveci, Shtimja, Klina, Ranillugu, Mamusha, Kaçaniku, Istogu, Suhareka, Skenderaj, Kamenica, Drenasi, Novobërda, Malisheva, Dragashi, Juniku, Shtërpca, Hani i Elezit, Parteshi.

Komunat që kanë pësuar ndryshime gjatë kësaj jave janë:

Peja nga e zona e verdhë ka kaluar në të kuqen

Lipjani nga e verdha ka kaluar në të “kuqen”

Ferizaj nga e gjelbra ka kaluar në të verdhen

Gjilanit nga e gjelbra ka kaluar në të verdhen

Vushtrria nga e gjelbra ka kaluar në të verdhen

Graçanica nga e gjelbra ka kaluar në të verdhen.

Postime të ngjashme

194 raste me koronavirus në Prishtinë gjatë 24 orëve


Prishtina prin për nga numri i rasteve me koronavirus në Kosovë gjatë 24 orëve.

194 raste janë regjistruar në kryeqytet gjatë një dite.

Të infektuar ka pasur edhe në komuna të tjera si: Prizren 36 raste, Pejë 34 raste, Vushtrri 21 raste, Gjakovë 20 raste, Ferizaj 18 raste, Mitrovicë 16 raste, Podujevë 16 raste, Gjilan 12 raste, Lipjan 10 raste, Obiliq 8 raste, Viti 8 raste, Deçan 7 raste, Rahovec 6 raste, Fushë-Kosovë 5 raste, Kaçanik 4 raste, Suharekë 4 raste, Drenas 2 raste, Istog 2 raste, Kamenicë 2 raste, Malishevë 2 raste, Shtime 2 raste, Skenderaj 2 raste dhe me nga një rast komunat Dragash, Hani i Elezit, Junik, Klinë, Kllokot dhe Ranillug. /Familjajonë/

Postime të ngjashme

179 raste me koronavirus në Prishtinë gjatë 24 orëve


Prishtina prin për nga numri i rasteve me koronavirus në Kosovë gjatë 24 orëve.

179 raste janë regjistruar në kryeqytet gjatë një dite.

Të infektuar ka pasur edhe në komuna të tjera si: Gjakovë 34 raste, Pejë 28 raste, Podujevë 24 raste, Prizren 24 raste, Fushë-Kosovë 22 raste, Mitrovicë 21 raste, Ferizaj 17 raste, Vushtrri 16 raste, Lipjan 15 raste, Viti 12 raste, Gjilan 10 raste, Obiliq 9 raste, Rahovec 9 raste, Drenas 7 raste, Malishevë 5 raste, Kaçanik 4 raste, Klinë 4 raste, Deçan 3 raste, Kamenicë 3 raste, Suharekë 3 raste, Dragash 2 raste, Istog 2 raste, Mamushë 2 raste, Shtime 2 raste, Skenderaj 2 raste dhe me nga një rast komunat Graçanicë dhe Kllokot.  /Familjajonë/

Postime të ngjashme

211 raste me koronavirus në Prishtinë gjatë 24 orëve


Prishtina prin për nga numri i rasteve me koronavirus në Kosovë gjatë 24 orëve.

211 raste janë regjistruar në kryeqytet gjatë një dite.

Të infektuar ka pasur edhe në komuna të tjera si: Gjilan 30 raste, Fushë-Kosovë 25 raste, Lipjan 15 raste, Ferizaj 14 raste, Pejë 12 raste, Obiliq 10 raste, Podujevë 9 raste, Gjakovë 5 raste, Graçanicë 5 raste, Suharekë 5 raste, Mitrovicë 4 raste, Shtime 4 raste, Vushtrri 4 raste, Kamenicë 3 raste, Viti 3 raste, Prizren 2 raste, Skenderaj 2 raste dhe me nga një rast komunat Deçan, Drenas, Istog, Kaçanik dhe Shtërpcë./Familjajonë/

Postime të ngjashme

141 raste me koronavirus në Prishtinë gjatë 24 orëve


Prishtina prin për nga numri i rasteve me koronavirus në Kosovë gjatë 24 orëve.

141 raste janë regjistruar në kryeqytet gjatë një dite.

Të infektuar ka pasur edhe në komuna të tjera si: Pejë 37 raste, Ferizaj 34 raste, Gjilan 24 raste, Prizren 23 raste, Mitrovicë 20 raste, Gjakovë 19 raste, Fushë-Kosovë 16 raste, Lipjan 10 raste, Podujevë 10 raste, Vushtrri 10 raste, Klinë 9 raste, Istog 8 raste, Obiliq 8 raste, Skenderaj 6 raste, Drenas 4 raste, Kaçanik 4 raste, Malishevë 3 raste, Rahovec 3 raste, Viti 3 raste, Shtime 2 raste dhe me nga një rast komunat Deçan, Dragash, Mamushë dhe Suharekë. /Familjajonë/

Postime të ngjashme

100 raste me COVID-19 në Prishtinë gjatë 24 orëve


100 persona kanë dalë pozitivë me koronavirus në Prishtinë gjatë 24 orëve.

Prishtina njëkohësisht shënon edhe numrin më të lartë të të infektuarve brenda një dite në nivel komunash.

Përvec në kryeqytet, të infektuar ka edhe në komunat tjera, si: Fushë-Kosovë 20 raste, Gjakovë 20 raste, Pejë 17 raste, Lipjan 16 raste, Podujevë 16 raste, Gjilan 15 raste, Mitrovicë 15 raste, Rahovec 11 raste, Prizren 10 raste, Vushtrri 10 raste, Obiliq 8 raste, Deçan 7 raste, Suharekë 5 raste, Viti 5 raste, Drenas 3 raste, Ferizaj 3 raste, Klinë 2 raste, Novobërdë 2 raste, Shtime 2 raste, Skenderaj 2 raste dhe me nga një rast komunat Dragash, Kamenicë dhe Malishevë.

Postime të ngjashme

123 raste me koronavirus në Prishtinë gjatë 24 orëve


Prishtina prin për nga numri i rasteve me koronavirus në Kosovë gjatë 24 orëve.

123 raste janë regjistruar në kryeqytet gjatë një dite.

Të infektuar ka pasur edhe në komuna të tjera si: Gjakovë 22 raste, Pejë 22 raste, Podujevë 17 raste, Vushtrri 12 raste, Lipjan 11 raste, Fushë-Kosovë 9 raste, Mitrovicë 9 raste, Rahovec 9 raste, Gjilan 8 raste, Viti 7 raste, Deçan 5 raste, Prizren 5 raste, Drenas 4 raste, Obiliq 4 raste, Suharekë 4 raste, Dragash 3 raste, Istog 3 raste, Kamenicë 3 raste, Klinë 2 raste dhe me nga një rast komunat Ferizaj, Malishevë dhe Skenderaj./Familjajonë/

Postime të ngjashme

KEDS paralajmëron sërish ndërprerje të energjisë elektrike


Kompania Kosovare për Distribuim të Energjisë Elektrike, ka njoftuar se pasnesër disa vende në Kosovë do të mbesin pa rrymë.

KEDS-i thotë se do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike për shkak të punimeve të planifikuara, të cilat janë të domosdoshme për siguri të sistemit.

Asyeja: Punime të domosdoshme për siguri të sistemit.

Njoftimet nga KEDS për punimet në rrjet:

18.02.2021

Gjakovë

1.

Nga TS 35/10 kV Gjakova I do të ndërprehet:

Dalja 10 kV Skivjani (Kodi: 80080009) prej orës 10:00 deri në ora 12:00

Vendet: fshatrat: Bitesh, Dobrixhë, Dujakë, Firajë, Hereç, Jasiq, Novosellë e Epërme, Novosellë e Poshtme, Osek Hilë(një pjesë), Osek Pashë, Plançor dhe Skivjan.

Arsyeja: Montim – demontim i rrjetit të tensionit të mesëm.

Prishtinë

1.

Nga NS 35/10kV Fushë- Kosova I do të ndërprehet:

Dalja 10KV Fushë- Kosova 1 (Kodi 15018006) prej orës 10:00 deri në ora 14:00

Vendet: Nakarada, Dardhishta, Lismiri, lagjja Tërnavët.

Arsyeja: Ndërrimi i transformatorëve të mbingarkuar.

Gjilan

1.

TS 110/10 kV Gjilani 5 do të ndërprehet:

Dalja 10kV J18 Spitali (Kodi 63000018) nga ora 11:00 deri në ora 14:30

Vendet: Pjesa pas Spitalit dhe Kodra e Dëshmorëve.

Arsyeja: Ndërrimi i transformatorit të mbingarkuar.

18.02.2021

Punime në projekte investive

Prishtinë

1.

Nga TS 110/10(20)kV Prishtina 2 nga dalja 10kav Nr.37 Stabiliment shpërndarës, Bregu i Diellit do të ndërprehet:

Degëzimi 10 kV (kodi: 11000016099, 170, 103, 259, 121, 105, 159, 241) prej orës 10:00 deri në ora 18:00

Vendet: Farmedi-EULEX-i, Hendikos-i dhe Lagjja e Spitalit- një pjesë.

Arsyeja: Punimi i kokave dhe lidhëseve të tensionit të mesëm.

2. Në TS 35/10kV Drenasi do të ndërprehet:TS 10/04 kV Potok te Haxhovit (kodi: 16100005044) prej orës 09:00 deri në ora 17:00

Vendet: Potok te Haxhovit.

Arsyeja: Kyđje e konsumatorëve në rrjetin e ri.

Ferizaj

 1. Në TS 110/35/10kV Ferizaj nga dalja 10 kV Rexhep Bislimi prej ores 09:00 – 21:00 do të ndërprehen trafostacionet me kode (40000003205, 40000003257, 40000003247, 40000003203, 40000003204, 40000003201, 40000003206, 40000003209, 40000003208, 40000003210, 40000003223, 40000003002, 40000003184, 40000003230 dhe 40000003228)

Vendet: rr. Rexhep Bislimi, rr. Hasan Prishtina, Pylltaria, rr. e Varoshit dhe Kisha Katolike.

Arsyeja: Punimi i termo-lidhesave të kabllos ekzistuese me kabllon e re sipas projektit Rexhep Bislimi 1.

18.02.2021

Punime nga palët e treta

Prizren

1.

TS 110/10kV Prizreni 3 do të ndërprehet:

Dalja 10kV Malësia e Re (Kodi: 31000030 ) prej orës 10:00 deri në ora 13:00

Vendet: Malësia e Re, F.sh. Legjenda, afariste: Mullini Rexhep Ukaj, Firma Vesel Rexhaj, Fabrika e lëngjeve Novak.

Arsyeja: Zhvendosja e rrjetit 10kV sipas zgjidhjes teknike.

Gjakovë

1.

TS 35/10(20)kV Gjakova III do të ndërprehet:

TS.10/04 kV Egzon Dervishi (Kodi: 81084022005) prej orës 09:00 deri në ora 14:00

Vendet: TS Egzon Dervishi.

Arsyeja: Vendosja e bazës së siguresave të tensionit të ulët.

Prishtinë

1.

TS 110/10(20)kV Prishtina 7 do të ndërprehet:

TS 10/04 kV Bujupi Prime Group (Kodi: 19000031254 ) prej orës 10:30 deri në ora 15:30

Vendet: 10/0.4kV Bujupi Prime Group Construction.

Arsyeja: Ndërrimi i transformatorit dhe panelit të tensionit të ulët në stabilimentin shpërndarës ekzistues sipas pëlqimit elektro-energjetik.

Ferizaj

1.

TS 110/35/10kV Lipjani do të ndërprehet:

TS10/04 kV Terminali (Kodi: 41000011027) prej orës 09:00 deri në ora 10:00

Vendet: TS Terminali.

Arsyeja: Vendosja e ormanit të tensionit të ulët.

Postime të ngjashme

116 raste me koronavirus në Prishtinë gjatë 24 orëve


Prishtina prin për nga numri i rasteve me koronavirus në Kosovë gjatë 24 orëve.

116 raste janë regjistruar në kryeqytet gjatë një dite.

Të infektuar ka pasur edhe në komuna të tjera si: Prizren 44 raste, Podujevë 12 raste, Ferizaj 11 raste, Fushë-Kosovë 9 raste, Gjilan 9 raste, Lipjan 8 raste, Pejë 7 raste, Deçan 6 raste, Skenderaj 5 raste, Gjakovë 4 raste, Suharekë 3 raste, Vushtrri 3 raste, Drenas 2 raste, Kaçanik 2 raste, Rahovec 2 raste dhe me nga një rast komunat Dragash, Graçanicë, Istog, Kamenicë, Shtime dhe Viti./Familjajonë/

Postime të ngjashme

Vdesin edhe dy pacientë me COVID-19 në Klinikën Infektive, njëri 41-vjeçar


Kanë humbur betejën me coronavirusin edhe dy pacientë të infektuar që po trajtoheshin në Klinikën Infektive, njëri prej të cilëve ishte 41-vjeç dhe pa sëmundje tjera shoqëruese.

Infektologia, Sadije Namani e cila është për momentin është në krye të kësaj klinike, deri në caktimin e një ushtruesi të detyrës së drejtorit, ka bërë të ditur se për momentin në Klinikën Infektive të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës janë duke u trajtuar 88 pacientë, prej të cilëve 57 me oksigjeno terapi dhe dy të intubuar.

“Nga raporti i fundit, ne i kemi gjithsej 88 pacientë që po trajtohen në Klinikën Infektive. Prej tyre 57 janë me oksigjeno terapi, dy pacientë janë të intubuar, me respirator dhe gjatë 24 orëve të fundit kanë humbur jetën dy pacientë në kujdesin intensiv. Rastet që kanë humbur jetën fatkeqësisht ka qenë një i ri 41 vjeçar nga Komuna e Prishtinës, i cili ka humbur jetë ditën e 9 pas hospitalizimit, edhe një i moshuar 85 vjeçar, edhe ky në fund të javës së dytë të hospitalizimit, ditën e 13 ka humbur jetë, kanë qenë në gjendje të rëndë të intubuar. I pari ka 1979 i lindur në Komunën e Prishtinës i dyti 1935 nga Prishtina po ashtu.

Siç tha Namani, 41-vjeçari s’ ka dhënë të dhëna për sëmundje shoqëruese, në këto fjalë e sipër i moshuari ka pasur sëmundje shoqëruese.

Sa i përket variantit të ri të COVID-19, Namani theksoi se në Klinikën Infektive s’ ka pasur pacientë të cilët kanë qenë të infektuar me variantin e ri të virusit.

Infektologia Namani foli edhe për rastet e riinfektimit me coronavirus, ku tha se janë duke i hulumtuar këto raste.

“Gjithsej kanë qenë katër në Klinikën Infektive, se mendimi im personal është se duhet me u verifiku Me kusht që ata vërtetë kanë pasur virus para disa muajve. Dy rastet me riinfektion njëri i pranuar sërish pas disa muajve dhe tjetri një herë, mendoj se në testimet e para pa manifestime klinike me një mostër pozitive dhe ritestim negativ, s’ kanë pasur infeksion me Sars-Cov2”, tha Namani.

Burimi: Telegrafi

Postime të ngjashme

57 raste me koronavirus në Prishtinë gjatë 24 orëve


Prishtina prin për nga numri i rasteve me koronavirus në Kosovë gjatë 24 orëve.

57 raste janë regjistruar në kryeqytet gjatë një dite.

Të infektuar ka pasur edhe në komuna të tjera si: Mitrovicë 15 raste, Pejë 15 raste, Gjakovë 12 raste, Podujevë 12 raste, Ferizaj 8 raste, Fushë-Kosovë 8 raste, Gjilan 5 raste, Lipjan 5 raste, Obiliq 5 raste, Prizren 5 raste, Rahovec 5 raste, Deçan 4 raste, Skenderaj 4 raste, Vushtrri 4 raste, Malishevë 3 raste, Drenas 2 raste, Suharekë 2 raste dhe mga një rast komunat Dragash, Istog, Junik, Kaçanik, Klinë, Shtërpcë dhe Viti./Familjajonë/

Postime të ngjashme

156 raste me koronavirus në Prishtinë gjatë 24 orëve


Prishtina prin për nga numri i rasteve me koronavirus në Kosovë gjatë 24 orëve.

156 raste janë regjistruar në kryeqytet gjatë një dite.

Të infektuar ka pasur edhe në komuna të tjera si: Prizren 33 raste, Pejë 32 raste, Gjakovë 16 raste, Lipjan 14 raste, Obiliq 14 raste, Fushë-Kosovë 13 raste, Istog 10 raste, Mitrovicë 9 raste, Suharekë 9 raste, Deçan 8 raste, Gjilan 8 raste, Ferizaj 7 raste, Podujevë 6 raste, Klinë 5 raste, Vushtrri 5 raste, Dragash 4 raste, Graçanicë 4 raste, Kaçanik 3 raste, Rahovec 3 raste, Drenas 2 raste, Kamenicë 2 raste, Shtime 2 raste, Skenderaj 2 raste, Viti 2 raste dhe me nga një rast komunat Junik, Malishevë dhe Novobërdë./Familjajonë/

Postime të ngjashme

128 raste me koronavirus në Prishtinë gjatë 24 orëve


Prishtina prin për nga numri i rasteve me koronavirus në Kosovë gjatë 24 orëve.

128 raste janë regjistruar në kryeqytet gjatë një dite.

Të infektuar ka pasur edhe në komuna të tjera si: Prizren 34 raste, Gjakovë 17 raste, Fushë-Kosovë 16 raste, Pejë 16 raste, Podujevë 16 raste, Mitrovicë 12 raste, Gjilan 9 raste, Vushtrri 9 raste, Lipjan 8 raste, Istog 6 raste, Suharekë 6 raste, Malishevë 5 raste, Rahovec 5 raste, Dragash 4 raste, Drenas 4 raste, Ferizaj 4 raste, Deçan 2 raste, Obiliq 2 raste dhe me nga një rast komunat Hani i Elezit, Kamenicë, Kaçanik dhe Skenderaj./Familjajonë/

Postime të ngjashme

120 raste me koronavirus në Prishtinë gjatë 24 orëve


Prishtina prin për nga numri i rasteve me koronavirus në Kosovë gjatë 24 orëve.

120 raste janë regjistruar në kryeqytet gjatë një dite.

Të infektuar ka pasur edhe në komuna të tjera si: Prizren 25 raste, Gjakovë 19 raste, Pejë 19 raste, Podujevë 18 raste, Lipjan 16 raste, Fushë-Kosovë 9 raste, Ferizaj 8 raste, Obiliq 8 raste, Rahovec 8 raste, Vushtrri 7 raste, Gjilan 6 raste, Mitrovicë 6 raste, Suharekë 4 raste, Kamenicë 3 raste, Deçan 2 raste, Dragash 2 raste, Istog 2 raste, Klinë 2 raste, Shtime 2 raste, Viti 2 raste dhe me nga një rast komunat Kaçanik dhe Skenderaj. /Familjajonë/

Postime të ngjashme

Zemaj thotë se janë të gatshëm ta menaxhojnë varianti e ri të COVID-19


Ministri në detyrë i Shëndetësisë Armend Zemaj ka thënë sitata me pandeminë është menaxhuar në mënyrë efikase dhe mund të konsiderohet e qetë, ani pse ka kërkuar që të vazhdohet me disiplinë.

Tutje, Zemaj tha se në zonën e kuqe janë Prishtina dhe Fushë-Kosova, mirëpo me këto kufizime po pretendojnë që ta mbajmë stabil gjendjen, numrin e infeksioneve dhe numrin e rasteve të hospitalizura.

“E kemi një situatë të qetë pandemike. Shqetësimi ka qenë për rastet e reja të cilat kanë rezultuar me Covid-19, por edhe infeksioni i ri, i cili u paraqit në Britaninë e Madhe. Kështu që  në një analizë të saktë, po kërkojmë që të vazhdohet me disiplinë”, tha Zemaj, për Ekonomia Online.

“Eventualisht Me kusht që krijohen kushte dhe rrethana që mund të ecim me një lirim te këto zona që kemi përcaktuar edhe efekti i tyre u pa që ka rezultate të dukshme pasi kemi vetëm dy komuna në zonën e kuqe. Pothuajse shumica e aktiviteteve ekonomike janë të lejuara. Me këto kufizime po pretendojmë që ta mbajmë stabile gjendjen, numrin e infeksioneve dhe numrin e rasteve spitalore. Për momentin s’ besojmë që do të lëvizim shpejt me lirim të masave”.

Zemaj theksoi se janë vënë në dispozicion të gjithë mekanizmat për menaxhimin e variantit të ri të Covid-19.

“IKShPK-ja është vënë në garanci edhe në klinikat tona në izolimin e këtij virusi të ri në aspektin e shpërndarjes kontakteve edhe në aspektin shkencor edhe të trajtimit të saj me anë të testimeve kështu që me kapacitete të cilat i kemi shtuar, por edhe me njohuritë e reja të cilat i kanë vetë profesionistët shëndetësor po tregojnë që mund ta mbikëqyrim ta kontrollojmë, por të kërkohet kujdes i shtuar edhe në këtë pjesë”.

“Ne kemi marrë vendime menjëherë për mbylljen e kufijve ajror me Britaninë e Madhe po shpresojmë që në vendet e rajonit mund të marrim masa kufizuese me vendet të cilat mund të shfaqin raste në rritje të këtij variant të virusit. Është vetëm variant që në shpërndarje e ka efektin më të madh. ndërsa trajtohet njëjtë edhe në aspektin klinik”, tha Zemaj.

Ai shtoi se jo vetëm për qytetarë, por ka pasur gjoba edhe për partitë politike, andaj ai thotë se duhet të zgjerohet mbikëqyrja në të gjitha qendrat.

“Po të njëjtë janë qytetarët edhe partitë politike edhe aktivistë. Edhe qytetarët që s’ janë pjesë e subjekteve politike ne duhet të kemi kujdes, madje kemi bërë thirrje që të shtohet kujdesi. Ka pasur gjoba edhe për subjekte politike dhe mendoj që duhet të zgjerohet mbikëqyrja jo vetëm në qendra të caktuara inspektorati sanitar, Policia e Kosovës dhe të gjithë të tjerët duhet të jenë më proaktiv dhe të shohin kalendarin zgjedhjeve që partitë politike duhet të shfaqin qoftë në polici dhe me anë të tyre ta mbikëqyrin mbarëvajtjen e procesit, por aktiviteteve”, tha Zemaj.

Postime të ngjashme

Kategorizimi i ri i komunave për shkak të COVID-19, katër në zonën e kuqe


Ministria e Shëndetësisë sërish ka bërë kategorizimin e komunave në varësi të numrit të të infektuarve brenda javës.

Sipas njoftimit për media thuhet se në zonën e kuqe në të cilat bëjnë pjesë komunat me rrezik të lartë apo komunat me mbi 151 të infektuar në 100.000 banorë brenda javës, janë katër komuna si Prishtina, Fushë Kosova, Suhareka dhe Zveçani.

Në njoftim tutje thuhet se në zonën e verdhë ku bëjnë pjesë komunat me rrezik të mesëm, apo komunat prej 76 deri në 150 të infektuar në 100.000 banorë brenda javës, janë 11 komuna.

“Lipjan, Obiliq, Vushtrria, Prizren, Peja, Gjakova, Podujeva, Ferizaj, Mitrovica e Jugut dhe Mitovica e Veriut”, thuhet në njoftim.

ndërsa në zonën e gjelbër bëjnë pjesë komunat me rrezik të ulët apo komunat prej 1 deri në 75 të infektuar në 100.000 banorë brenda javës, janë 24 komuna.

“Vitia, Rahoveci, Gjilani, Dragashi, Drenasi, Istogu, Klina, Skenderaj, Deçani, Kamenica, Malisheva, Juniku, Kaçaniku, Kllokoti, Leposaviqë, Zubin Potoku, Mamush, Novobërda, Hani i Elezit, Parteshi, Ranillugu, Shtërpca, Graçanica dhe Shtimja”, thuhet tutje në njoftimin e MSH-së.

Postime të ngjashme

Rastet e infektimit për herë të dytë me COVID-19, aktualisht në Klinikën Infektive s’ ka të hospitalizuar


Përkundër faktit që në Kosovë janë paraqitur raste të infektimit për herë të dytë me COVID-19, në Klinikën Infektive të QKUK-së, s’ është asnjë pacientë që është për herë të dytë i hospitalizuar.

Kështu ka bërë të ditur për Telegrafin, Drejtoresha e Klinikës Infektive në QKUK, Lindita Ajazaj-Berisha.

“Për momentin në Klinikën Infektive i kemi 91 pacientë, 56 prej tyre janë me oksigjenoterapi, 2 në respirator. Për momentin s’ kemi pacientë që është për herë të dytë i hospitalizuar”, bëri të ditur Ajazaj-Berisha.

Ndërkohë, infektologu, Salih Ahmeti ka deklaruar ditë më parë se ri-infektimi me coronavirus është një shqetësim.

“Në praktikën tonë kemi pasur disa raste që kanë manifestuar shenja klinike për herën e dytë dhe që të njëjtin kanë rezultuar pozitiv për herë të dytë në testin PCR. Gjithmonë te sëmundjet infektive raste përjashtuese ekzistojnë. Edhe te COVID-19, për arsye të ndryshme mund të ekzistojnë rastet e infektimit”, kishte pohuar ai.

Ndryshe, në 24-orët e fundit në Kosovë janë konfirmuar 341 raste të reja me coronavirus, ndërsa numri i viktimave ka arritur në 1 mijë e 509.

ndërsa, numri i personave të shëruar nga ky virus është 53 mijë e 17.

Aktualisht në fuqi vazhdojnë të mbesin disa masat kufizuese sipas komunave, ku në zonën e verdhë dhe të gjelbër, operatorët ekonomik, sektori i gastronomisë dhe qendrat tregtare lejohen të punojnë deri në ora 22:00, ndërsa s’ ka kufizim të lëvizjes për qytetarë.

ndërsa, komunat që janë në zonë të kuqe, operatorët ekonomikë, sektori i gastronomisë, dhe qendrat tregtare lejohen të punojnë deri në ora 21:00, ndërsa pas orës 21:30 ndalohet lëvizja e qytetarëve.

Sipas kategorizimit të fundit të bërë nga Ministria e Shëndetësisë, në zonën e kuqe janë vetëm dy komuna: Prishtina dhe Fushë Kosova.

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në Kosovë (IKSHPK), ka kërkuar nga qytetarët që të respektojnë masat mbrojtëse ndaj virusit./Telegrafi/

Postime të ngjashme

113 raste me koronavirus në Prishtinë gjatë 24 orëve


Prishtina prin për nga numri i rasteve me koronavirus në Kosovë gjatë 24 orëve.

113 raste janë regjistruar në kryeqytet gjatë një dite.

Të infektuar ka pasur edhe në komuna të tjera si: Prizren 57 raste, Podujevë 21 raste, Vushtrri 14 raste, Gjilan 13 raste, Lipjan 13 raste, Ferizaj 12 raste, Pejë 12 raste, Gjakovë 11 raste, Mitrovicë 11 raste, Suharekë 10 raste, Fushë-Kosovë 9 raste, Malishevë 9 raste, Skenderaj 7 raste, Klinë 5 raste, Viti 5 raste, Drenas 4 raste, Obiliq 3 raste, Rahovec 3 raste, Dragash 2 raste, Istog 2 raste, Kamenicë 2 raste dhe me nga një rast komunat Graçanicë, Shtime dhe Shtërpcë 1 rast. /Familjajonë/

Postime të ngjashme

96 raste me koronavirus në Prishtinë gjatë 24 orëve


Prishtina prin për nga numri i rasteve me koronavirus në Kosovë gjatë 24 orëve.

96 raste janë regjistruar në kryeqytet gjatë një dite.

Të infektuar ka pasur edhe në komuna të tjera si: Prizren 48 raste, Podujevë 19 raste, Ferizaj 16 raste, Fushë-Kosovë 13 raste, Pejë 13 raste, Drenas 10 raste, Mitrovicë 10 raste, Rahovec 10 raste, Gjakovë 8 raste, Lipjan 7 raste, Skenderaj 6 raste, Gjilan 5 raste, Suharekë 5 raste, Klinë 4 raste, Viti 3 raste, Kamenicë 2 raste, Kaçanik 2 raste dhe me nga një rast komunat Deçan, Malishevë, Ranillug, Shtime dhe Vushtrri 1 rast. /Familjajonë/

Postime të ngjashme

85 raste me COVID-19 në Prishtinë gjatë 24 orëve


Prishtina sërish prin për nga numri i të infektuarve me koronavirus në nivel komunash në Kosovë.

85 raste janë regjistruar në kryeqytet gjatë raportit njëditor të lëshuar nga IKShPK.

Të infektuar ka edhe në komuna tjera, si: Prizren 41 raste, Mitrovicë 34 raste, Podujevë 30 raste, Suharekë 29 raste, Ferizaj 18 raste, Pejë 14 raste, Gjakovë 13 raste, Vushtrri 13 raste, Lipjan 11 raste, Fushë-Kosovë 10 raste, Klinë 7 raste, Skenderaj 7 raste, Shtime 6 raste, Deçan 5 raste, Drenas 5 raste, Malishevë 4 raste, Dragash 2 raste, Gjilan 2 raste, Istog 2 raste dhe me nga një rast komunat Graçanicë, Obiliq, Rahovec dhe Viti.

Postime të ngjashme

Policia konfirmon vrasjen e një personi në Prishtinë


Një vrasje ka ndodhur në udhën ”Ndue Perlleshi” ne Prishtinë , ku një i ri është qëlluar me armë.

Gazeta Online Reporteri.net ka mësuar se i qëlluari është një biznesmen i njohur nga Prishtina (emër i njohur për redaksinë).

Siç mësohet nga burime brenda Policisë, vrasja ka ndodhur rreth orës 17:00 dhe Policia ka arritur në vendin e dukurisë.

Ekonomia Online ka kontaktuar Policinë e Kosovës për këtë rast.

“Rreth orës 17:00 policia ka marrë informatën për një vrasje te ndodhur ne udhën ”Ndue Perlleshi” ne Prishtinë. Menjëherë pas marrjes se informatës policia ka dale ne vendin e dukurisë dhe po ndërmerr te gjitha veprimet e nevojshme qe konsistojnë ne  hetimin e rrethanave qe karakterizojnë ngjarjen. Një person është arrestuar si dhe është konfiskuar një arme qe dyshohet te jetë arma e  përdorur ne rast. Aktualisht jemi ne fazën  fillestare të ndërmarrjes se veprimeve hetimore dhe atyre të ekzaminimit te vendngjarjes ne funksion te ndriçimit te plote të këtij rasti​”, thuhet në përgjigjen e Policisë.

Postime të ngjashme

Dyshohet se babai vrau djalin e tij në Prishtinë


Një rast i rëndë ka ndodhur në një familje në Prishtinë, dyshohet se babi ka vrarë djalin e tij në udhën “Ndue Perlleshi”.

Lajmin për Telegrafin e ka konfirmuar zëdhënësja e Policisë Flora Ahmeti, e cila ka thënë se lidhur me rastin një person i dyshuar është arrestuar.

Po ashtu është konfiskuar një armë që dyshohet të jetë arma e përdorur në rast.

Siç raportojnë mediat, i vrari është biznesmeni i njohur nga Prishtina, A.K.

Deri me tani akoma s’ dihen motivet e vrasjes.

Policia ka thënë se momentalisht janë në fazën fillestare të hetimit, dhe atyre të ekzaminimit të vendngjarjes në funksion të ndriçimit të plotë të këtij rasti.

Postime të ngjashme

127 raste me koronavirus në Prishtinë gjatë 24 orëve


Prishtina prin për nga numri i rasteve me koronavirus në Kosovë gjatë 24 orëve.

127 raste janë regjistruar në kryeqytet gjatë një dite.

Të infektuar ka pasur edhe në komuna të tjera si: Ferizaj 19 raste, Podujevë 18 raste, Gjakovë 16 raste, Suharekë 16 raste, Pejë 15 raste, Malishevë 14 raste, Fushë-Kosovë 13 raste, Lipjan 13 raste, Prizren 11 raste, Dragash 5 raste, Kaçanik 5 raste, Klinë 5 raste, Obiliq 5 raste, Rahovec 3 raste, Vushtrri 3 raste, Drenas 2 raste, Gjilan 2 raste, Mitrovicë 2 raste, Shtime 2 raste dhe me nga një rast komunat Deçan, Graçanicë, Istog, Junik dhe Shtërpcë. /Familjajonë/

Postime të ngjashme

Reshjet e shiut dhe borës – Vazhdojnë reduktimet e energjisë elektrike dhe ujit të pijes


Reshjet e vazhdueshme të shiut dhe borës kanë ndikuar që në disa rajone në vend të ketë ndërprerje të furnizimit me energji elektrike dhe ujë të pijes.

Lidhur me këtë, Kompania Kosovare për Distribuim të Energjisë Elektrike (KEDS) ka njoftuar se reshjet e vazhdueshme të shiut dhe borës janë duke bërë që në disa zona të ketë edhe ndërprerje të furnizimit me energji elektrike.

Sipas KEDS-it, zonat më të prekura aktualisht janë Distrikti i Pejës, Mitrovicës dhe pjesërisht Prishtina.

Ata bëjnë të ditur, se kanë angazhuar rreth 400 punëtorë të terrenit për të sanuar dëmet që po shkaktohen në rrjet si pasojë e faktorëve atmosferik.

“Ekipet e KEDS janë duke punuar pandërprerë që nga orët e vona të ditës së djeshme në mënyrë që sa më parë të stabilizohet furnizimi me energji elektrike. Mirëpo, kushtet atmosferike janë duke e vështirësuar tej mase intervenimin, pasi që në shumë zona ekipet s’ po mund të depërtojnë me makineritë e rënda, posaqë terreni është i pakalueshëm nga reshjet. Kësisoj, ata po detyrohen që rregullimin e prishjeve ta bëjnë duke bartur fizikisht të gjithë materialin e nevojshëm”, thuhet në njoftim.

Në fund, sipas njoftimit KEDS-i fton të gjithë konsumatorët e zonave të prekura që Me kusht që shohin avari në rrjet, assesi të mos i afrohen, por të thërrasin menjëherë Qendrën e Thirrjes në numrin pa pagesë 0800 79 100 apo të na shkruajnë përmes rrjeteve sociale.

Edhe “KRU Prishtina” ka njoftuar konsumatorët, se për shkak të situatës së krijuar së fundmi nga niveli i lartë i turbullirës në kanalin e Ibër Lepencit, kanal prej të cilit merret uji i pa përpunuar për tu trajtuar pastaj për pije ( ITUP Shkabaj / që si pasojë është jashtë funksionit ), është i pamundur tretmani i ujit për pije konform standardeve dhe teknologjisë që posedojnë.

“Në mënyrë që të bëjmë shpërndarje të barabartë të ujit për të gjithë konsumatorët dhe që, fokusi i mosfurnizimit me ujë të mos jenë vetëm zonat që furnizohen nga ITUP Shkabaj, ju njoftojmë me orarin e reduktimeve për këto zona:

Nga ora 11:00-16:00 me reduktime nga dita e sotme do të jenë: Bregu i Diellit, banesat e bardha, Mati 1, Zllatari, Kolovica, Sofalia, Tasligje, Ulpiana, Kodra e Trimave, Arbëria, Lagjja e Spitalit, lagjja e Universitetit, Konviktet, Hajvalia, Graqanica dhe Veterniku.

ndërsa, duke filluar nga ora 12:00-16:00 reduktime të ujit do të kenë vetëm pikat e larta të qendrës së Prishtinës, Dardania, Lakrishtja, lagjja Pejton dhe Kalabria.

ndërsa, me reduktime nga ora 11:00-17:00 do të jenë të gjitha fshatrat që gravitojnë përgjatë gypit magjistral Albanik-Podujevë”, thuhet në njoftimin e “KRU Prishtina”.

Më tej në njoftim thuhet se kjo po realizohet për t’iu mundësuar furnizim zonave më të prekura nga turbullira e ujit në kanalin e Ibrit. 

Postime të ngjashme

Prishtina dhe Prizreni prijnë me numrin më të madh të personave të infektuar me COVID-19


Prishtina prin për nga numri i rasteve me koronavirus në Kosovë gjatë 24 orëve.

84 raste janë regjistruar në kryeqytet gjatë një dite, numër të madh të personave të infektuar ka pasur edhe në Prizren 83 raste brenda një dite.

Të infektuar ka pasur edhe në komuna të tjera si: Fushë-Kosovë 21 raste, Klinë 14 raste, Malishevë 13 raste, Suharekë 12 raste, Pejë 11 raste, Lipjan 10 raste, Vushtrri 10 raste, Drenas 8 raste, Istog 7 raste, Dragash 6 raste, Gjakovë 5 raste, Rahovec 5 raste, Ferizaj 4 raste, Obiliq 4 raste, Podujevë 4 raste, Mitrovicë 3 raste, Skenderaj 2 raste, Viti 2 raste dhe me nga një rast komunat Deçan, Gjilan dhe Kamenicë./Familjajonë/

Postime të ngjashme

142 raste me koronavirus në Prishtinë gjatë 24 orëve


Prishtina prin për nga numri i rasteve me koronavirus në Kosovë gjatë 24 orëve.

142 raste janë regjistruar në kryeqytet gjatë një dite.

Të infektuar ka pasur edhe në komuna të tjera si: Podujevë 34 raste, Prizren 34 raste, Mitrovicë 29 raste, Ferizaj 26 raste, Gjilan 19 raste, Gjakovë 15 raste, Lipjan 15 raste, Vushtrri 11 raste, Fushë-Kosovë 10 raste, Skenderaj 10 raste, Obiliq 7 raste, Drenas 5 raste, Klinë 5 raste, Rahovec 5 raste, Viti 5 raste, Deçan 4 raste, Kaçanik 4 raste, Kamenicë 3 raste, Shtime 3 raste, Malishevë 2 raste dhe me nga 1 rast komunat: Dragash, Kllokot, Pejë dhe Suharekë.  /Familjajonë/

Postime të ngjashme

Probleme me kujtesën pasi kaloni COVID-in? Ç’thonë specialistët, rasti i dy shqiptarëve


Kaltrina Jupolli-Sejdiu, 30-vjeçare nga Prishtina deri para muajit nëntor të vitit të kaluar, s’ ka pasur asnjë problem me kujtesën. Por, prej kur është shëruar nga sëmundja COVID-19, humbja e kujtesës i është bërë pjesë e përditshmërisë.

“Harresën e kam aty për aty, s’ më ka ndodhur më herët që dikush të më dhuroj diçka e ta harroj menjëherë, e kjo po më ndodh aq shpesh. Po e vërej pasi unë me kujtesë kam qenë shumë mirë”, thotë ajo.

Ajo ishte infektuar me koronavirus para tre muajsh, por shqetësimet me kujtesë i janë paraqitur pasi e ka tejkaluar sëmundjen COVID-19, që shkakton koronavirusi.

Shqetësime me humbje të kujtesës ka edhe F.S, që ishte infektuar me koronavirus para tre muajsh.

“Probleme me harresën kam pasur pas një muaj pasi e kam përfunduar virusin dhe shpesh më ndodh brenda dy-tri orëve harroj se çfarë ka ndodhur”, tregon për Radion Evropa e Lirë, F.S.

Që disa persona po hasin në probleme lidhur me kujtesën pasi kalojnë COVID-19, e konfirmon edhe neurologu, njëherësh asistent-profesor në Universitetin e Prishtinës, Blerim Myftiu. Sipas tij, rastet që më së shumti kanë probleme të tilla janë ato raste që s’ e kanë kaluar lehtë këtë virus, pra të tillët që u është dashur të qëndrojnë në spital.

Myftiu potencon dy probleme kryesore që shfaqen te personat që tashmë e kanë kaluar COVID-19, sëmundjen që e shkakton koronavirusi.

“Njëra prej tyre është dhimbja e kokës, e cila mund të shfaqet më shpesh te njerëzit të cilët para COVID-it ose para vuajtjes, s’ kanë pasur migrenë apo hemicrani ose ndonjë formë tjetër të dhembjes primare. Si dhe një formë tjetër jo edhe aq primare sa dhimbja e kokës është edhe problemi me mbamendje, kujtesë, rifreskim të informatave paraprake, koncentrim, fokusim, punë të caktuara në aktivitetet e përditshme ditore që i kanë pasur paraprakisht”, thotë Myftiu.

Ai potencon që akoma s’ dihet saktë se pse ndodhin problemet me kujtesë te disa persona, por sipas tij, mundësitë mund të jenë për shkak të depërtimit të virusit në tru, dëmtimit të arterieve të vogla të gjakut si dhe mungesës së oksigjenit në tru.

Myftiu tregon se kur duhet të shqetësohen personat që kanë humbje të kujtesës.

“Një harresë, e cila fillon me harresën e çelësave ose takimit në janar të vitit 2021 dhe Po qe se kjo harresë progreson në janar të vitit 2021 që ‘s’ mund ta gjejë veturën në parking ku e kam lënë, ose po sillem 30 minuta nga puna në shtëpi në një rrugë që bëhet për pesë minuta dhe jo për faj të komunikacionit’, atëherë kjo tregon që harresa e këtij personi po përparon në një harresë funksionale, pra që po ndikon në përditshmëri”, thekson Myftiu.

Që efektet e COVID-19 janë afatgjata e konfirmon edhe mikrobiologu, Lul Raka.

Ai tregon që te disa persona ky virus shkakton simptoma që mund të zgjasin deri në 12 javë pas infeksionit. Një dukuri e tillë sipas Rakës njihet me termin ‘Sindroma post-COVID’ apo ‘COVID-i i gjatë’. Sipas tij, ndonëse në fillim është menduar që këto simptoma paraqiten vetëm te pacientët që e kalojnë me vështirësi COVID-19, tani hulumtimet e thonë që këto shqetësime shëndetësore paraqiten edhe te të rinjtë.

“Simptomat më të shpeshta te këta persona janë të ndryshme dhe përfshijnë: lodhje, rraskapitje, frymëzëni, rrahje të shpejta të zemrës pas një ngarkese minimale, dhimbje gjoksi, pezmatim të muskulit të zemrës apo mbështjellësit të tij, ndryshime lëkurore, çrregullime të gjumit, rënie e flokëve, kokëdhimbje, harresë apo pamundësi e koncentrimit, depresion, ethe që përsëriten, ngjirje e zërit, dhimbje të kyçeve, dhimbje veshi dhe barkqitje”, thotë Raka.

Arsyet pse sipas Rakës disa persona mund të kenë simptoma të tilla edhe pasi e kalojnë COVID-19, është si rrjedhojë e “dëmtimit të drejtpërdrejtë të organeve dhe e faktorëve që ndërlidhen me sistemin imunitar”.

Neurologu Myftiu në anën tjetër tregon që neurologu duhet të jetë adresa e parë për këta persona që përjetojnë humbje të kujtesës, por që shpeshherë mund të kërkohet edhe ndihma e psikologut.

“Mund të sugjerojmë edhe për ndihmën e psikologut, përkatësisht të bëhen disa matje psike-metrike për të kuptuar se sa në të vërtetë është ajo harresë apo ai problem kognitiv apo është vetëm një raportim subjektiv ose një tej zmadhim të cilin e heton një person”, shpjegon Myftiu.

Psikologjia, Selvie Izeti, thotë për Radion Evropa e Lirë që personat që kanë histori të mëparshme me stres dhe ankth, kanë më shumë tendencë të preken nga humbja e kujtesës, pasi ta kalojnë COVID-19.

“Kur stresi është shumë i lartë, trupi prodhon hormonin adrenalinë, i cili mobilizon trupin për një kërcënim të afërt dhe çon në një gjendje të hiper-vigjilencës, duke kontrolluar vazhdimisht mjedisin për shenja të mundshme të rrezikut. Kjo bën që ne të mos jemi në gjendje të përqendrohemi në stimuj të tjerë përreth nesh, andaj edhe vjen në pah procesi i harresës”, thotë Izeti.

Edhe Izeti potencon që një person duhet të fillojë të shqetësohet për humbje të kujtesës, kur kjo gjë e pengon seriozisht në funksionimin e jetës së përditshme.

Për efektet post-COVID janë duke u bërë edhe hulumtime shkencore. Në një artikull të publikuar nga ‘Harvard Medical School’, me titullin ‘Efektet e fshehura afatgjata të COVID-19′, argumentohet se si mund të ndikojë COVID-19 në aftësitë njohëse.

“Në jetën e përditshme, efektet njohëse në kujtesë, mund të çojnë në vështirësi për menaxhimin e ilaçeve, menaxhimin e financave, kuptimin e materialeve të shkruara dhe madje edhe në vazhdimin e bisedave me miqtë dhe familjen”, thuhet ndër të tjera në këtë hulumtim.

Në një publikim të fundit të bërë nga shkencëtarët amerikanë dhe gjermanë dhe të publikuar në Alzheimer’s Research & Therapy, shkruhet që një kombinim i mundshëm i efektit të COVID-19, inflamacionit sistematik, infarktet në tru dhe dëmtimet e organeve vitale, mund të shkaktojë që disa persona që kanë kaluar këtë virus të jenë më të rrezikuar nga sëmundja e Alzheimerit. / REL

j.l./ dita

Postime të ngjashme

KRU ‘Prishtina’: Disa lagje të Prishtinës mbesin pa ujë të pijshëm, shkak prishja e gypit të Badocit


Kompania Rajonale e Ujësjellësit “Prishtina” njofton se për shkak të rrjedhjes së ujit në gypin nga Liqeni i Badocit, disa lagje të Prishtinës mbesin pa ujë të pijshëm.

Sipas kompanisë, ekipet e mirë mbajtjes janë në vendin e dukurisë për sanimin e dëmit.

“Si shkak i një rrjedhje uji në gypin e Badocit me diametër FI 630 milimetra, në udhën ‘Shaqir Igrishta’, ekipet e operimit dhe mirëmbajtjes janë të detyruar të intervenojnë për të sanuar atë dhe janë në vendin e dukurisë. Si shkak i këtij intervenimi, pa ujë të pijshëm mund të mbesin disa objekte të zonës së “Mati 1″, udha ‘Muharrem Fejza’, disa objekte të Tregtisë dhe zona Jug, Lindje dhe Perëndim e lagjes ‘Bregu i Diellit’ në Prishtinë, (tash për tash ka furnizim me ujë, por përgjatë intervenimit mund të detyrohemi të ndërpremë furnizimin me ujë për zonat e lartëcekura). Deri në sanimin e defektit kërkojmë mirëkuptim”, thuhet në njoftim.

Postime të ngjashme

Problemet me kujtesë pas tejkalimit të COVID-19, çka thonë specialistët shëndetësorë?


Kaltrina Jupolli-Sejdiu, 30-vjeçare nga Prishtina deri para muajit nëntor të vitit të kaluar, s’ ka pasur asnjë problem me kujtesën. Por, prej kur është shëruar nga sëmundja COVID-19, humbja e kujtesës i është bërë pjesë e përditshmërisë.

“Harresën e kam aty për aty, s’ më ka ndodhur më herët që dikush të më dhuroj diçka e ta harroj menjëherë, e kjo po më ndodh aq shpesh. Po e vërej përse unë me kujtesë kam qenë shumë mirë”, thotë ajo.

Ajo ishte infektuar me koronavirus para tre muajsh, por shqetësimet me kujtesë i janë paraqitur pasi e ka tejkaluar sëmundjen COVID-19, që shkakton koronavirusi.

Shqetësime me humbje të kujtesës ka edhe F.S, që ishte infektuar me koronavirus para tre muajsh.

“Probleme me harresën kam pasur pas një muaj pasi e kam përfunduar virusin dhe shpesh më ndodh brenda dy-tri orëve harroj se çfarë ka ndodhur”, tregon për Radion Evropa e Lirë, F.S.

Që disa persona po hasin në probleme lidhur me kujtesën pasi kalojnë COVID-19, e konfirmon edhe neurologu, njëherësh asistent-profesor në Universitetin e Prishtinës, Blerim Myftiu. Sipas tij, rastet që më së shumti kanë probleme të tilla janë ato raste që s’ e kanë kaluar lehtë këtë virus, pra të tillët që u është dashur të qëndrojnë në spital.

Myftiu potencon dy probleme kryesore që shfaqen te personat që tashmë e kanë kaluar COVID-19, sëmundjen që e shkakton koronavirusi.

“Njëra prej tyre është dhimbja e kokës, e cila mund të shfaqet më shpesh te njerëzit të cilët para COVID-it ose para vuajtjes, s’ kanë pasur migrenë apo hemicrani ose ndonjë formë tjetër të dhembjes primare. Si dhe një formë tjetër jo edhe aq primare sa dhimbja e kokës është edhe problemi me mbamendje, kujtesë, rifreskim të informatave paraprake, koncentrim, fokusim, punë të caktuara në aktivitetet e përditshme ditore që i kanë pasur paraprakisht”, thotë Myftiu.

Ai potencon që akoma s’ dihet saktë se pse ndodhin problemet me kujtesë te disa persona, por sipas tij, mundësitë mund të jenë për shkak të depërtimit të virusit në tru, dëmtimit të arterieve të vogla të gjakut si dhe mungesës së oksigjenit në tru.

Myftiu tregon se kur duhet të shqetësohen personat që kanë humbje të kujtesës.

“Një harresë, e cila fillon me harresën e çelësave ose takimit në janar të vitit 2021 dhe Në qoftë se kjo harresë progreson në janar të vitit 2021 që ‘s’ mund ta gjejë veturën në parking ku e kam lënë, ose po sillem 30 minuta nga puna në shtëpi në një rrugë që bëhet për pesë minuta dhe jo për faj të komunikacionit’, atëherë kjo tregon që harresa e këtij personi po përparon në një harresë funksionale, pra që po ndikon në përditshmëri”, thekson Myftiu.

Që efektet e COVID-19 janë afatgjata e konfirmon edhe mikrobiologu, Lul Raka. Ai tregon që te disa persona ky virus shkakton simptoma që mund të zgjasin deri në 12 javë pas infeksionit. Një dukuri e tillë sipas Rakës njihet me termin ‘Sindroma post-COVID’ apo ‘COVID-i i gjatë’. Sipas tij, ndonëse në fillim është menduar që këto simptoma paraqiten vetëm te pacientët që e kalojnë me vështirësi COVID-19, tani hulumtimet e thonë që këto shqetësime shëndetësore paraqiten edhe te të rinjtë.

“Simptomat më të shpeshta te këta persona janë të ndryshme dhe përfshijnë: lodhje, rraskapitje, frymëzëni, rrahje të shpejta të zemrës pas një ngarkese minimale, dhimbje gjoksi, pezmatim të muskulit të zemrës apo mbështjellësit të tij, ndryshime lëkurore, çrregullime të gjumit, rënie e flokëve, kokëdhimbje, harresë apo pamundësi e koncentrimit, depresion, ethe që përsëriten, ngjirje e zërit, dhimbje të kyçeve, dhimbje veshi dhe barkqitje”, thotë Raka.

Arsyet pse sipas Rakës disa persona mund të kenë simptoma të tilla edhe pasi e kalojnë COVID-19, është si rrjedhojë e “dëmtimit të drejtpërdrejtë të organeve dhe e faktorëve që ndërlidhen me sistemin imunitar”.

Neurologu Myftiu në anën tjetër tregon që neurologu duhet të jetë adresa e parë për këta persona që përjetojnë humbje të kujtesës, por që shpeshherë mund të kërkohet edhe ndihma e psikologut.

“Mund të sugjerojmë edhe për ndihmën e psikologut, përkatësisht të bëhen disa matje psike-metrike për të kuptuar se sa në të vërtetë është ajo harresë apo ai problem kognitiv apo është vetëm një raportim subjektiv ose një tej zmadhim të cilin e heton një person”, shpjegon Myftiu.

Psikologjia, Selvie Izeti, thotë që personat që kanë histori të mëparshme me stres dhe ankth, kanë më shumë tendencë të preken nga humbja e kujtesës, pasi ta kalojnë COVID-19.

“Kur stresi është shumë i lartë, trupi prodhon hormonin adrenalinë, i cili mobilizon trupin për një kërcënim të afërt dhe çon në një gjendje të hiper-vigjilencës, duke kontrolluar vazhdimisht mjedisin për shenja të mundshme të rrezikut. Kjo bën që ne të mos jemi në gjendje të përqendrohemi në stimuj të tjerë përreth nesh, andaj edhe vjen në pah procesi i harresës”, thotë Izeti.

Edhe Izeti potencon që një person duhet të fillojë të shqetësohet për humbje të kujtesës, kur kjo gjë e pengon seriozisht në funksionimin e jetës së përditshme.

Për efektet post-COVID janë duke u bërë edhe hulumtime shkencore. Në një artikull të publikuar nga ‘Harvard Medical School’, me titullin ‘Efektet e fshehura afatgjata të COVID-19′, argumentohet se si mund të ndikojë COVID-19 në aftësitë njohëse.

“Në jetën e përditshme, efektet njohëse në kujtesë, mund të çojnë në vështirësi për menaxhimin e ilaçeve, menaxhimin e financave, kuptimin e materialeve të shkruara dhe madje edhe në vazhdimin e bisedave me miqtë dhe familjen”, thuhet ndër të tjera në këtë hulumtim.

Në një publikim të fundit të bërë nga shkencëtarët amerikanë dhe gjermanë dhe të publikuar në Alzheimer’s Research & Therapy, shkruhet që një kombinim i mundshëm i efektit të COVID-19, inflamacionit sistematik, infarktet në tru dhe dëmtimet e organeve vitale, mund të shkaktojë që disa persona që kanë kaluar këtë virus të jenë më të rrezikuar nga sëmundja e Alzheimerit. /rel/

Postime të ngjashme

159 raste me COVID-19 në Prishtinë


Prishtina sërish ka shënuar numrin më të lartë të rasteve ditore me koronavirus në nivel komunash në Kosovë.

159 raste janë raportuar në kryeqytet gjatë 24 orëve të fundit.

Përvec në Prishtinë, të infektuar ka edhe në qytetet tjera si: Prizren 28 raste, Pejë 25 raste, Klinë 17 raste, Deçan 16 raste, Mitrovicë 14 raste, Vushtrri 12 raste, Fushë-Kosovë 11 raste, Malishevë 11 raste, Suharekë 11 raste, Gjilan 10 raste, Istog 9 raste, Rahovec 8 raste, Gjakovë 7 raste, Podujevë 7 raste, Lipjan 6 raste, Dragash 5 raste, Skenderaj 5 raste, Drenas 4 raste, Junik 3 raste, Kamenicë 3 raste, Viti 3 raste, Ferizaj 2 raste, Obiliq 2 raste, Graçanicë 1 rast.

Postime të ngjashme

Kategorizimi i ri i komunave në bazë të numrit të rasteve


Bazuar në numrin e rasteve brenda një jave në 100.000 banorë, ky është kategorizimi i komunave sipas zonave:

Në zonën e kuqe janë 7 komuna:

Prishtina, Fushë Kosova, Podujeva, Mitrovica e Veriut, Mitrovica e Jugut, Zveçani dhe Gjilani.

Në zonën e verdhë janë 14 komuna:

Suhareka, Lipjani, Obiliqi, Malisheva, Juniku, Vushtrria, Klina, Shtimja, Prizreni, Peja, Gjakova, Graçanica, Kamenica, Ferizaji.

Në zonën e gjelbër janë 17 komuna:

Deçani, Vitia, Rahoveci, Dragashi, Drenasi, Istogu, Skenderaji, Leposaviqi, Kaçaniku, Kllokoti, Zubin Potoku, Mamusha, Novobërda, Hani i Elezit, Parteshi, Ranillugu dhe Shtërpca.

Postime të ngjashme

60 raste me koronavirus në Prishtinë gjatë 24 orëve


Prishtina prin për nga numri i rasteve me koronavirus në Kosovë gjatë 24 orëve.

60  raste janë regjistruar në kryeqytet gjatë një dite.

Të infektuar ka pasur edhe në komuna të tjera si: Podujevë 26 raste, Mitrovicë 25 raste, Suharekë 25 raste, Gjilan 18 raste, Vushtrri 18 raste, Ferizaj 16 raste, Gjakovë 16 raste, Prizren 15 raste, Malishevë 12 raste, Fushë-Kosovë 9 raste, Lipjan 9 raste, Deçan 7 raste, Rahovec 7 raste, Pejë 6 raste, Klinë 5 raste, Skenderaj 5 raste, Viti 4 raste, Drenas 3 raste, Graçanicë 2 raste, Istog 2 raste, Obiliq 2 raste, Shtime 2 raste dhe me nga një rast komunat Dragash dhe Kaçanik./Familjajonë/

Postime të ngjashme

115 raste me koronavirus në Prishtinë gjatë 24 orëve


Prishtina prin për nga numri i rasteve me koronavirus në Kosovë gjatë 24 orëve.

115  raste janë regjistruar në kryeqytet gjatë një dite.

Të infektuar ka pasur edhe në komuna të tjera si: Vushtrri 21 raste, Prizren 19 raste, Lipjan 17 raste, Podujevë 17 raste, Fushë-Kosovë 13 raste, Gjakovë 13 raste, Gjilan 11 raste, Malishevë 11 raste, Pejë 11 raste, Shtime 10 raste, Ferizaj 9 raste, Klinë 8 raste, Suharekë 7 raste, Mitrovicë 6 raste, Drenas 5 raste, Graçanicë 4 raste, Kaçanik 4 raste, Kamenicë 3 raste, Obiliq 3 raste, Skenderaj 3 raste, Deçan 2 raste, Junik 2 raste, Viti 2 raste, Rahovec 2 raste dhe me nga një rast komunat Istog dhe Mamushë.

Postime të ngjashme

Mungesa e rrymës, KEDS: S’ka reduktime, në disa zona ka probleme teknike


Derisa Prishtina, Fushë Kosova dhe shumë qytete dhe fshatra në Kosovë po ankohen për mungesë të theksuar të energjisë elektrike nga KEDS-i po thonë se s’ ka reduktime.

Zëdhënësi i KEDS-it, Viktor Buzhala, ka deklaruar se përpos që s’ ka mungesë të energjisë elektrike dje është thyer një rekord i konsumit.

“s’ ka reduktime. Dje është thyer rekordi i konsumit të energjisë elektrike në vend. Janë ofruar 1300 megavat orë energji elektrike në orën 22:00 të mbrëmjes që është një rekord absolut i të gjitha kohërave për energjetikën kosovare që është tregues i qartë që përpos që s’ ka ndalesa të energjisë elektrike po thyhen rekordet e konsumit”.

“Kemi pasë disa probleme aty-këtu me një numër të vogël të konsumatorëve, por ju siguroj se mbi 99 % të konsumatorëve janë duke u furnizuar në baza të rregullta. Është fakt që kemi pasë disa probleme, më shumë të natyrës teknike, në Fushë Kosovë. Dihet që para dy muajsh e kemi funksionalizuar komplet rrjetin e ri të tensionit të mesëm, andaj kemi pasë disa probleme teknike pjesën më të madhe të të cilave i kemi zgjidhur dhe deri nesër do të zgjidhen edhe problemet e tjera”.

Buzhala, në Info Magazine të Klan Kosovës, ka thënë se në fshatrat e Prishtinës, Prapashticë dhe Dabishec, që kanë pasë telashe të mëdha me rrymën s’ ka reduktime, por prishje.

“Aty ka prishje. duhet ta dallojmë prishjen nga ndalesa e energjisë elektrike. Janë paraqitur një varg i madh i prishjeve për shkak të terrenit malor. Prishjet ndodhin gjithkund në botë, edhe në vendet më të zhvilluara, gjatë dimrit në kushte të rënduara atmosferike. Të gjitha ekipet e Prishtinës i kemi dërguar atje me ditë të tëra që t’i sanojnë ato prishje. Në ato zona të thepisura malore ka numër të vogël të konsumatorëve atje, por ne i konsiderojmë të gjithë konsumatorët njëjtë. Nesër pritet që të sanohen përfundimisht të gjitha prishjet”.

Ai ka thënë se në disa zona mund të ketë probleme me furnizimin me energji elektrike si pasojë e ngrohjes enorme me energji elektrike.

Postime të ngjashme

56 raste me koronavirus në Prishtinë gjatë 24 orëve


Prishtina prin për nga numri i rasteve me koronavirus në Kosovë gjatë 24 orëve.

56 raste janë regjistruar në kryeqytet gjatë një dite.

Të infektuar ka pasur edhe në komuna të tjera si: Podujevë 49 raste, Prizren 27 raste, Gjilan 23 raste, Pejë 17 raste, Gjakovë 15 raste, Mitrovicë 13 raste, Suharekë 11 raste, Fushë-Kosovë 11 raste, Vushtrri 7 raste, Lipjan 5 raste, Istog 4 raste, Obiliq 4 raste, Deçan 3 raste, Drenas 3 raste, Kamenicë 3 raste, Klinë 3 raste, Malishevë 3 raste, Ferizaj 2 raste, Rahovec 2 raste, Viti 2 raste dhe me nga një rast komunat Dragash, Graçanicë, Kllokot dhe Shtime.

Postime të ngjashme

MI-ja njofton se të gjitha udhët janë të kalueshme, thirrje për kujdes gjatë vozitjes


Ministria e Infrastrukturës ka njoftuar se të gjitha udhët në Kosovë janë të kalueshme, por ka bërë thirrje për kujdes.

Kjo ministri ka njoftuar se për shkak të ngricave  në disa rrugë është intervenuar me hedhje të kripës.

Njoftimi i plotë

Mirëmbajtja dimërore e auto-udhëve, udhëve nacionale e atyre rajonale po vazhdon me intensitet të shtuar.

 Bazuar në raportin ditor të ditës së sotme, Ministria e Infrastrukturës informon si në vijim:

 Në auto-udhën R6 Doganaj-Hani i Elezit, për shkak të reshjeve të borës dhe temperaturave nën zero (-10) u intervenua me kripë dhe pastrim të borës si preventivë për parandalim të krijimit të ngricave në shtresat qarkulluese.

 ndërsa intervenime me kripë kishte  në të dy drejtimet : Suharekë Morinë  dhe Suharekë – Gjurgjicë.

 Gjithashtu në Gjilani 2, të gjitha udhët janë në gjendje të mirë, është intervenuar me kripë.

 Në regjioni Peja 1 temperaturat janë mjaft të ulëta dhe ka ngrica, bëhet shpërndarja e kripës në të gjitha udhët. duhet cekur se në udhën Kuqishtë-Bogë ka vështirësi në pastrimin e borës dhe shpërndarjen e kripës për shkak të parkimit të veturave në shiritin qarkullues. Të gjitha udhët janë të kalueshme. 

 Për shkak të reshjeve të borës  temperaturave nën zero (-10) u intervenua me kripë e rërë dhe në pastrim të borës,  në mbrëmje e në mesnatë dhe ne orët e mëngjesit  në të gjitha udhët e regjionit Prishtina 1 si preventivë për parandalim të krijimit të ngricave në shtresat qarkulluese.

 Gjakova 2, Prishtina 2,  Peja 2, Ferizaj 1,  s’ka intervenime meqenëse gjendja e udhëve është e mirë.

 Gjakova 1, në këtë rajon ka pasur intervenime në akset rrugore ku ka pasur ujë në rrugë, po ashtu është hedhur kripë dhe zhavorr. Të gjitha udhët kanë qenë të kalueshme dhe pa ngrica.

 Prizreni 2, për shkak të temperaturave  të ulëta është intervenuar në shpërndarjen e kripës në të gjitha udhët: Prizren –Morinë , Prizren – Prevalle, Zhur -Dragash- Restelicë, Dragash – Brod, ndërsa bora është pastruar në udhët, Prizren –Prevallë, Dragash – Brod dhe  Dragash – Restelicë. udhët janë të hapura për qarkullimi.

Ministria e Infrastrukturës bën apel për kujdes të shtuar në komunikacion, njëkohësisht mbetet e përkushtuar maksimalisht në zhvillimin normal të komunikacionit dhe minimizimin e vështirësive eventuale.

Postime të ngjashme

97 raste me koronavirus në Prishtinë gjatë 24 orëve


Prishtina prin për nga numri i rasteve me koronavirus në Kosovë gjatë 24 orëve.

97 raste janë regjistruar në kryeqytet gjatë një dite.

Të infektuar ka pasur edhe në komuna të tjera si: Prizren 54 raste, Gjilan 28 raste, Pejë 27 raste, Mitrovicë 21 raste, Ferizaj 17 raste, Lipjan 15 raste, Fushë-Kosovë 14 raste, Klinë 12 raste, Podujevë 8 raste, Gjakovë 7 raste, Malishevë 7 raste, Shtime 6 raste, Drenas 5 raste, Istog 5 raste, Skenderaj 5 raste, Vushtrri 5 raste, Kamenicë 4 raste, Obiliq 3 raste, Rahovec 3 raste, Deçan 2 raste, Dragash 2 raste, Suharekë 2 raste, Viti 2 raste dhe me nga një rast komunat Graçanicë dhe Kaçanik.

Postime të ngjashme

Studentët me peticion kërkojnë rikthimin në ambientet universitare


Organizata Studentore “Reforma” ,e Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina”, ka njoftuar se kanë nisur peticionin online për rikthim të ndjekjes së ligjëratave në ambientet e universiteteve publike dhe private që veprojnë në Republikën e Kosovës.

Këtë peticion studentët thonë e kanë nisur së bashku me Këshillat studentore në UP, për faktin se s’ pajtohen me vendimin e MASH dhe MSH, që mësimi të vazhdojë online edhe në semestrin tjetër, shkruan Telegrafi.

Organizata Studentore Reforma s’ pajtohet me mësimin online për shkak të dy arsyeve kryesore:

1. Hapja e kafiterive dhe mosrespektimi i masave anticovid brenda tyre

2. Tubimet elektorale nëpër oda dhe restaurante të ndryshme gjithandej Kosovës, pa respektim të asnjë mase të vetme anticovid.

Duke i parë këto arsye, është e pakuptimtë për ne që dyert e dijes të mbyllen, teksa dyert e propagandës të mbeten të hapura. andaj, ju njoftojmë që peticioni s’ do të jetë forma e vetme të cilën do ta ndjekim për realizim të kërkesave tona, Nëse edhe pas peticionit s’ realizohen kërkesat tona për rikthim të mësimit në formën fizike, atëherë protestat masovike do të jenë të pashmangshme.

Kërkojmë nga ana juaj që këtë komunikatë dhe peticion ta përkrahni medialisht, kjo do të ishte një ndihmë e madhe për neve, thuhet në peticionin e kësaj organizate studentore

Postime të ngjashme

Dhjetë muaj përballje me pandeminë COVID-19, në Kosovë raste aktive janë 6 mijë e 535


Janë bërë dhjetë muaj që Kosova është duke u përballur me pandeminë COVID-19.

Që nga 13 marsi 2020 kur u paraqit rasti i parë e deri më tani, në vend janë shënuar 53 mijë e 523 raste me coronavirus nga 195 mijë e 475 persona sa janë testuar si të dyshimtë.

Përveç numrit të lartë të rasteve, deri më sot në Kosovë janë shënuar edhe një numër i madh i rasteve të vdekjes nga ky virus.

Deri më sot nga virusi SARS-CoV-2 kanë humbur jetën 1 mijë e 375 persona.

Megjithatë edhe numri i personave që po arrijnë të shërohen nga ky virus është i lartë. Brenda këtyre dhjetë muajve, numri i personave të shëruar ka arritur në 45 mijë e 613, ndërsa raste aktive mbeten 6 mijë e 535.

Të shtunën në vend u konfirmuan 259 raste të reja, dhe shtatë raste të vdekjes. Komuna me më së shumti raste pozitive në vend vazhdon të mbetet Prishtina.

Për parandalimin e përhapjes së coronavirusit, Qeveria e Kosovës që nga fillimi i pandemisë ka marrë një sërë masash.

Aktualisht në fuqi janë masat të cilat kufizojnë lëvizjen e qytetarëve dhe punën e lokaleve të gastronomisë, varësisht zonës që gjenden qytetet, sipas numrit të të infektuarve gjatë një jave, transmeton Telegrafi.

Prishtina, Fushë-Kosova, Obiliqi, Mitrovica e Veriut, Zveçani, Zubin Potoku dhe Leposaviqi, janë në zonën e kuqe, apo të rrezikut të lartë të përhapjes së virusit.

Në zonën e verdhë, atë të rrezikut mesatar për përhapje të virusit, janë Mitrovica e Jugut, Ferizaj, Lipjani, Podujeva. Vushtrria, Parteshi dhe Juniku.

Në zonën e gjelbër, apo të rrezikut të ulët të përhapjes së virusit, janë Gjakova, Kllokoti, Kamenica, Peja, Drenasi, Skenderaj, Istogu, Deçani, Shtëprca, Klina, Shtimja, Novobërda, Vitia, Prizreni, Suhareka, Kaçaniku, Rahoveci, Malisheva, Hani i Elezit, Dragashi, Mamusha, Gjilani, Ranillugu dhe Graçanica.

Postime të ngjashme

Ministria e Shëndetësisë kategorizon sërish komunat: Shtatë në zonën e kuqe


Ministria e Shëndetësisë ka vazhduar me kategorizimin e përjavshëm të komunave, në varësi të numrit të rasteve të shënuara brenda javës.

Shtatë komuna janë në zonën e kuqe, shtatë në të verdhën dhe 24 në të gjelbrën.

Në zonën e kuqe, janë vetëm 7 komuna: Prishtina, Fushë-Kosova, Mitrovica e Veriut, Zveçani, Obiliqi, Zubin Potoku dhe Leposaviqi.

Në të verdhën janë:  Mitrovica e Jugut, Ferizaji, Lipjani, Podujeva, Vushtrria, Parteshi, dhe Juniku.

ndërsa, në zonën e gjelbër, janë 24 komuna: Kllokoti, Gjakova, Kamenica, Peja, Drenasi, Skenderaj, Istogu, Deçani, Shtërpca, Klina, Shtimja, Novobërda, Vitia, Prizreni, Suhareka, Kaçaniku, Rahoveci, Malisheva, Hani i Elezit, Dragashi, Mamusha, Gjilani, Ranillugu dhe Graçanica.

Ky kategorizim do të vlejë deri më datë 15 janar.

Postime të ngjashme

96 raste me koronavirus në Prishtinë, më së shumti në nivel komunash


Prishtina ka regjistruar sërish numrin më të lartë të të infektuarve me COVID-19 gjatë 24 orëve në nivel komunash.

96 raste janë regjistruar në kryeqytet.

Të infektuar ka edhe në komunat tjera, si: Prizren 34 raste, Pejë 22 raste, Gjilan 18 raste, Fushë-Kosovë 17 raste, Vushtrri 17 raste, Mitrovicë 14 raste, Podujevë 14 raste, Deçan 11 raste, Ferizaj 11 raste, Lipjan 11 raste, Skenderaj 10 raste, Suharekë 9 raste, Malishevë 7 raste, Drenas 5 raste, Istog 5 raste, Gjakovë 3 raste, Viti 3 raste, Kamenicë 2 raste, Kllokot 2 raste, Obiliq 2 raste, Rahovec 2 raste, Shtime 2 raste dhe me nga një rast komunat Junik, Kaçanik, Klinë dhe Novobërdë.

Postime të ngjashme

Policia jep detaje për shpërthimin në Ferizaj


29 persona kanë marrë lëndime trupore si pasojë e një shpërthimi të një bombole të gazit në një Qendër Tregtare.

Sipas raportit 24 orësh të Policisë së Kosovës, ngjarja ka ndodhur të martën rreth orës 14:27, në Ferizaj.

Siç thuhet në raport, nga 29 të lënduarit, 14 prej tyre janë transportuar për në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës (QKUK).

“Raportohet se në një Qendër Tregtare respektivisht në një lokal, ka ndodhur një shpërthim ku ka shpërthyer një bombol gazi dhe si pasojë 29 persona kanë pësuar lëndime trupore dhe të njëjtit fillimisht janë dërguar për trajtim mjekësor në Spitalin e Ferizajt, ndërsa 14 prej tyre për shkak të lëndimeve të rënda janë transportuar për në QKUK-Prishtinë”, thuhet në raport.

në atë kohë, tutje në raport thuhet se në vendin e dukurisë kanë dalë të gjitha njësitë përkatëse të policisë dhe zjarrfikësit, inspektoret komunal dhe prokurori i shtetit.

“Lidhur me rastin është njoftuar edhe Inspektorati nga Prishtina të cilët merren me hetimin për shpërthimin e gazrave. Vendi i dukurisë është duke u siguruar nga patrulla policore”, thuhet ndër të tjera në raport. 

Postime të ngjashme

Këto janë gjashtë komunat që mbesin me orë policore


Vetëm gjashtë komuna kanë mbetur në zonën e kuqe, aty ku ka akoma orë policore. Që nga dje, komunat që gjenden jashtë kësaj liste s’ do të kenë orë policore, por që natyrisht do të kenë kufizime të tjera, shkruan lajmi.net. Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj dje me anë të një postimi në Facebook ka bërë të ditur se Prishtina, Fushë Kosova dhe komunat e veriut vazhdojnë të mbesin në zonën e kuqe.

Komunat e tjera janë të kategorizuara në ngjyrën e gjelbër dhe të verdhë.

Njoftimi i Zemajt:

Edhe këtë javë kemi ndryshim në kategorizim të zonave, kemi trend të uljes së infeksionit dhe jemi bashkë të përkushtuar që në vazhdimësi të punojmë.

Nga sot e deri më 8 janar, në zonën e kuqe, janë vetëm 6 komuna: Prishtinë, Fushë Kosovë, Mitrovicë e Veriut, Zveçan, Zubin Potok dhe Leposaviq.

Në zonën e verdhë, janë po ashtu 6 komuna: Mitrovicë e Jugut, Graçanicë, Obiliq, Podujevë, Junik dhe Gjilan. ndërsa, në zonën e gjelbër, janë 26 komuna: Kllokot, Lipjan, Gjakovë, Kamenicë, Ferizaj, Vushtrri, Pejë, Drenas, Skënderaj, Istog, Deçan, Shtërpcë, Klinë, Shtime, Novobërdë, Viti, Prizren, Suharekë, Kaçanik, Rahovec, Malishevë, Hani i Elezit, Dragash, Mamushë, Partesh dhe Ranillug.

Lakorja e infeksionit është në rënie, andaj të vazhdojmë edhe më tej me respektim të masave dhe mbikëqyrje nga institucionet relevante. Qoftë një vit i mbarë për juve dhe familjet Tuaja, vetëm bashkë mund t’ia dalim!.

Postime të ngjashme

Gazeta spanjolle “El Pais” publikon imazhe nga Prishtina: Si po pritet në botë Viti i Ri?


Dy prej shteteve që tashmë i kanë thënë lamtumirë i këtij viti, Australia dhe Zelanda e Re tashmë kanë hyrë në vitin 2021.

Shumë media botërore tashmë po raportojnë se si po festohet në vende të ndryshme të botës.

Një prej tyre është edhe gazeta e madhe spanjolle, “El Pais”, e cila ka publikuar disa fotografi të shkrepura anembanë botës, transmeton Telegrafi.

Një prej tyre është edhe në kryeqytetin e Kosovës, Prishtinë, teksa shihet i ndriquar viti 2021 dhe pema e Vitit të Ri.

Ndryshe, kjo gazetë edhe javë më parë kishte publikuar imazhe nga vendi ynë me rastin e Krishtlindjeve.

Postime të ngjashme

UP hap konkursin për ndarjen e bursave universitare për vitin akademik 2020/2021


Universiteti i Prishtinës “Hasan Prishtina” ka hapur konkursin për ndarjen e bursave universitare për vitin akademik 2020/2021.

Kështu është bërë e ditur përmes një njoftimi nga Universiteti i Prishtinës, ku janë publikuar edhe kushtet që duhet të plotësohen për të qenë fitues i bursës.

Bursat do të ndahen për studentët e nivelit të studimeve themelore – baçelor.

Kushtet e aplikimit:

Postime të ngjashme

Prishtina dhe Podujeva më së shumti raste me COVID-19 gjatë 24 orëve


Prishtina ka shënuar më së shumti të infektuar me koronavirus në nivel komunash në Kosovë.

78 raste janë shënuar në kryeqytet.

Përvec në Prishtinë, të infektuar ka edhe në komunat e tjera, Podujevë 21 raste, Mitrovicë 17 raste, Pejë 8 raste, Gjakovë 7 raste, Gjilan 7 raste, Fushë-Kosovë 6 raste, Drenas 5 raste, Ferizaj 5 raste, Prizren 5 raste, Vushtrri 4 raste, Deçan 3 raste, Malishevë 3 raste, Istog 2 raste, Kamenicë 2 raste, Obiliq 2 raste, Skenderaj 2 raste dhe me nga një rast komunat Kaçanik, Klinë, Lipjan dhe Shtime.

Postime të ngjashme

KEDS njofton: Sot do të ketë ndërprerje rryme në disa lokacione


Kompania për distribuimin e energjisë elektrike, KEDS, ka njoftuar se sot, për shkak të disa punimeve në rrjet, do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike në disa lokacione.

Kjo do të jetë sipas rajoneve:

Rajoni i Prishtinës: Nga TS 220/35/10(20)kV Podujeva do të ndërprehet:

Dalja 10 kV Ballovc (kodi: 14000008) prej orës 09:00 deri në ora 14:00

Vendet: Surkish, Lladofc, Sfeqël, Dumosh, Shajkovc, Surdull, Herticë, Drazhnje, Rakenica dhe Turuqica.

Arsyeja: Demontimi i shtyllave të vjetra në kuadër projektit  Lot 2 –Dumoshi.

Rajoni i Ferizajt: TS 110/35/10kV Ferizaj 1 nga dalja 10kV Rexhep Bislimi do të ndërprehet:

Degëzimi 10 kV (kodi: 40000003201, 206, 247, 204, 205, 202, 207, 203, 257) prej orës 09:00 deri në ora 21:00

Vendet: TS Shën Jeronimi, F&A inxhinjeringu, ndërtesa, rr. Tirana, TS Qendra e Kompetencës, TS-RE-ING, TS Hasan Prishtina (te Shkolla), Bibaj (te ura) e re, Eli-Ab, TS Pylltaria, TS Fakulteti i Shkencave Aplikative.

Arsyeja: Punim i lidhëseve dhe energjizimi i kabllove të reja.Rajoni i Gjilanit:TS 35/10 kV Gjilani III do të ndërprehet:

Dalja 10kV Qendra (Kodi 60062007) nga ora 10:00 deri në 13:00

Vendet: Banesat City projekt dhe banesat e Hidromoravës.

Arsyeja: Montimi i trafo-blindës së re dhe panelit të tensionit të ulët.Nga  TS 110/35/10kV Gjilani 1 do të ndërprehet TR 2 dhe pa tension do të mbesë:

NS 35/10kV Gjilani I (kodi 600600) dhe pa tension mbesin të gjitha daljet 10kV  prej orës 07:00  deri ne ora 08:00

Vendet: udhët: Esat Berisha (një pjesë) dhe Mulla Idrizi (një pjesë), Bulevardi i Pavarësisë, Esat Berisha (një pjesë), Gjinollët (një pjesë), Makfire Deda, Mulla Idrizi, Skënderbeu dhe Xhemë Topalla, Abdullah Tahiri, Adem Jashari, Gjinollët, Hamdi Kurteshi, Muharrem Kurteshi, Mehmet Akif Ersoy, e Malishevës (një pjesë), Mulla Idrizi dhe Tregu i Gjelbër, Esat Berisha (një pjesë) dhe Mulla Idrizi (një pjesë), Fabrika e Radiatorëve, Fabrika e Tekstilit I, Fabrika e Tekstilit II- Albimi, Fabrika e Tekstilit III, Hamdi Kurteshi (një pjesë), Muharrem Kurteshi, Vëllezërit Maliqi (një pjesë) dhe Abdullah Tahiri (një pjesë), Adem Jashari (një pjesë), Elez Agushi, Esat Berisha, Urim Mehmeti, Xhevat Ajvazi, Demush Shabani dhe Mulla Idrizi (një pjesë);

Fshatrat: Bilincë, Inatoc (një pjesë), Llovcë, Malishevë, Malishevë e Poshtme, Pograjë, Sllubicë (një pjesë), Stublinë, Uglar,  Zabeli i Sahit Agës, Bukovik, Capar, Dobërçan, Kufcë e Poshtme (një pjesë), Malishevë, Malishevë e Poshtme, Malishevë e Epërme dhe Vërbicë e Kmetocit.

Arsyeja: Intervenimi urgjent në eleminimin e pikave të nxehta në TR 2 si pasojë e mbingarkesës.

Postime të ngjashme

Kategorizimi i komunave sipas numrit të të infektuarve- vetëm tetë komuna në zonën e kuqe


Vetëm tetë komuna kanë mbetur në zonën ne kuqe në kategorizimin e ri të komunave në bazë të numrit të të infektuarve gjatë një javë.

Në zonën e kuqe janë komunat si: Prishtina, Fushë Kosova, Obiliqi, Mitrovica e Jugut, Mitrovica e Veriut, Podujeva, Zveçani dhe Zubin Potoku.

Në zonën e verdhë janë 11 komuna: Kamenica , Gjakova, Gjilani, Peja, Vushtrria, Ferizaji, Shtërpca, Leposaviqi, Lipjani, Graçanica dhe Novobërda.

ndërsa në zonën e gjelbër janë 19 komuna: Drenasi, Klina, Hani i Elezit, Shtimja, Suhareka, Skënderaji, Malisheva, Parteshi, Rahoveci, Prizreni, Deçani, Kaçaniku, Juniku, Dragashi, Mamusha, Kllokoti, Vitia, Istogu dhe Ranillugu.

Postime të ngjashme

Prishtina më së shumti raste me COVID-19 gjatë 24 orëve


Prishtina sërish ka shënuar më së shumti të infektuar me koronavirusi në nivel komunash në Kosovë.

Në kryeqytet janë regjistruar 117 raste të infektimeve. Pas Prishtinës vijnë komunat e tjera si: Mitrovica 39 raste, Podujeva 20 raste, Ferizaji 19 raste, Prizreni 18 raste, Skenderaji 16 raste, Gjilani 14 raste, Vushtrria 14 raste, Lipjani 12 raste, Fushë Kosova 10 raste, Obiliqi 10 raste, Peja 8 raste, Suhareka 8 raste, Gjakova 7 raste, Drenasi 6 raste, Kamenica 6 raste, Shtimja 4 raste, Deçani 3 raste, Vitia 3 raste, Kaçaniku 2 raste, Novobërda 2 raste, Rahoveci 2 raste dhe me nga 1 rast komunat Istog, Klinë, Leposaviq, Malishevë dhe Zubin Potok.

Postime të ngjashme

183 raste të reja me COVID-19 në Prishtinë


Në 24 orëshin e fundit 453 persona kanë rezultuar pozitivë me COVID-19.

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike ka bërë të ditur që sërish Prishtina prin me më së shumti raste.

‘Rastet pozitive janë nga komuna; Prishtinë 183 raste, Mitrovicë 37 raste, Fushë-Kosovë 35 raste, Prizren 20 raste, Gjilan 18 raste, Pejë 17 raste, Drenas 16 raste, Ferizaj 15 raste,  Vushtrri 13 raste, Podujevë 11 raste, Malishevë 9 raste, Gjakovë 8 raste, Klinë 8 raste,  Lipjan 8 raste, Obiliq 8 raste, Suharekë 7 raste, Istog 7 raste, Viti 5 raste, Deçan 4 raste, Skenderaj 4 raste, Graçanicë 3 raste, Kamenicë 3 raste, Kaçanik 3 raste, Dragash 2 raste, Novobërdë 2 raste, Rahovec 2 raste, Shtime 2 raste dhe me nga 1 rast komunat Junik, Shtërpcë dhe Ranillug./Familjajonë/

Postime të ngjashme

139 raste të reja me COVID-19 në Prishtinë


Në 24 orëshin e fundit 296 persona kanë rezultuar pozitivë me COVID-19.

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike ka bërë të ditur që sërish Prishtina prin me më së shumti raste

‘Rastet pozitive janë nga komuna Prishtinë 139 raste, Podujevë 25 rast, Fushë-Kosovë 19 raste, Gjakovë 16 raste, Lipjan 16 raste, Drenas 14 raste, Mitrovicë 13 raste, Gjilan 12 raste, Ferizaj 10 raste, Rahovec 6 raste, Vushtrri 5 raste, Obiliq 4 raste, Klinë 3 raste, Skënderaj 3 raste, Viti 3 raste, Prizren 2 raste, Kamenicë 2 raste dhe me nga 1 rast komunat: Graçanicë, Ranillug, Shtime dhe Suharekë’, shkruhet në njoftimin e IKSHPK-së.

Postime të ngjashme

Tri qytetet aktualisht vatra të COVID-19 në Kosovë


Bazuar në të dhënat e fundit të publikuara nga Ministria e Shëndetësisë rezulton që Prishtina, Fushë-Kosova dhe Obiliqi janë tri komunat me më së shumti raste aktive për 100 mijë banorë.

Vetëm kryeqyteti aktualisht ka 4901 raste aktive, ndërsa në raportin për 100 mijë banorë llogaritet të ketë 2260 raste aktive.

Fushë-Kosova është e dyta me 634 raste aktive, por në përllogaritje për 100 mijë banorë ajo do të kishte 1627 raste aktive.

Pas tyre vjen Obliqi që ka 180 raste aktive, por në raportin me 100 mijë banorë përllogaritet të ketë 1006 raste aktive.

Në ndërkohë në nivel vendi janë 11 mijë e 346 raste aktive. Në total janë testuar 165 mijë e 583 persona, nga fillimi i pandemisë. Prej tyre 47 mijë e 203 kanë rezultuar pozitivë. 1 mijë e 220 persona kanë humbur betejën me virusin, ndërsa janë shëruar 34 mijë e 637 persona.

Nga fotografia e publikuar nga zëdhënësi i MSH-së, Faik Hoti,  17 komuna janë në zonën e kuqe, 8 janë në zonë të verdhë dhe 13 në zonë të gjelbër.

Në zonën e gjelbër futen komunat në të cilat brenda një jave regjistrohen deri në 75 të infektuar për 100 mijë banorë. Në të verdhën hyjnë komunat të cilat regjistrojnë nga 76 deri 150 të infektuar në javë për 100 mijë banorë. Te e kuqja hyjnë ato me më shumë se 151 të infektuar në javë për 100 mijë banorë.

Postime të ngjashme

Prishtina sërish prin për nga numri i rasteve me COVID-19 brenda ditës


Komuna e Prishtinës sërish ka shënuar numra më të lartë të infektimeve me koronavirus sesa komunat tjera.

Në kryeqytet gjatë 24 orëve janë shënuar 198 raste, ku pas saj vijnë komunat tjera si: Peja 38 raste, Podujeva 37 raste, Fushë Kosova 36 raste, Ferizaj 26 raste, Lipjani 21 raste, Drenasi 20 raste, Mitrovica 18 raste, Gjilani 15 raste, Obiliqi 15 raste, Vushtrria 15 raste, Istogu 12 raste, Vitia 11 raste, Klina 8 raste, Gjakova 6 raste, Kamenica 6 raste, Prizreni 6 raste, Rahoveci 6 raste, Deçani 5 raste, Malisheva 5 raste, Shtimja 5 raste, Skenderaj 5 raste, Dragashi 2 raste, Hani i Elezit 2 raste, Shtërpca 2 raste, Suhareka 2 raste dhe me nga nje rast komunat Novobërdë dhe Ranillug.

Postime të ngjashme

Prishtinë, 223 raste të reja me COVID-19


562 persona kanë rezultuar pozitivë me COVID-19 gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë.

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike ka bërë të ditur që sërish Prishtina prin me më së shumti raste

‘’Rastet pozitive janë nga komuna Prishtinë 223 raste, Podujevë 47 raste, Mitrovicë 39 raste, Pejë 33 raste, Gjakovë 28 raste, Fushë-Kosovë 27 raste, Lipjan 22 raste, Prizren 22 raste, Istog 16 raste, Vushtrri 13 raste, Suharekë 12 raste, Drenas 11 raste, Obiliq 11 raste, Klinë 9 raste, Malishevë 9 raste, Ferizaj 7 raste, Deçan 6 raste, Rahovec 6 raste, Skenderaj 5 raste, Dragash 3 raste, Shtime 3 raste, Gjilan 2 raste, Zveçan 2 raste dhe me nga 1 rast komunat: Graçanicë, Junik, Kamenicë, Kaçanik, Viti dhe Zubin-Potok’’, shkruhet në njoftimin e IKSHPK-së.

Postime të ngjashme

Në këto vende nesër s’ do të ketë rrymë


KEDS ka njoftuar se për shkak të punimeve në rrjet, do të ketë ndërprere të energjisë elektrike në disa lokacione në Kosovë.

Me anë të një komunikate për media, janë bërë të ditura lokacionet dhe orari i ndërprerjeve.

 Më poshtë keni komunikatën e plotë:

 Prishtinë

1.

TS 35/10 kV Fushë- Kosovë do të ndërprehet:

Dalja 10 kV Zona industriale-Vragoli  (Kodi:15018014) prej orës 10:00 – 11:00

Vendet: Petrol Company, Shtypshkronja “Zeri”, Asllani dhe Dimi.

Arsyeja: Punime në Projektin NS 35/10 kV Fushë-Kosovë.

2.

TS 35/10 kV Fushë Koovë do të ndërprehet:

Dalja 10 kV Hekurudhat e Kosoves (Kodi:15018013) prej orës 10:00 – 11:00

Vendet: Hekurudhat e Kosovës Fushë-Kosovë.

Arsyeja: Punime ne Projektin NS 35/10 kV Fushë-Kosovë.

3.

TS 35/10 kV Fushë- Kosovë do të ndërprehet:

Dalja 10 kV Ujesjellesi Kuzmin (Kodi:10012009) prej orës 10:00 – 11:00

Vendet: Pompat e Ujësjellësit .

Arsyeja: Punime ne Projektin NS 35/10 kV Fushë-Kosovë.

4.

TS 35/10 kV Fushë- Kosovë do të ndërprehet:

Dalja 10 kV Mulliri (Kodi:10012012) prej orës 10:00 – 11:00

Vendet: Mulliri Fushe Kosove .

Arsyeja: Punime ne Projektin NS 35/10 kV Fushë-Kosovë.

5.

TS 35/10 kV Fushë- Kosovë do të ndërprehet:

Dalja 10 kV Fabrika e Ushqimit kafshëve  (Kodi:15018011) prej orës 10:00 – 11:00

Vendet: Fabrika e Ushqimit kafshëve.

Arsyeja: Punime ne Projektin NS 35/10 kV Fushë-Kosovë.

6.

TS 35/10 kV Fushë- Kosovë do të ndërprehet:

Dalja 10 kV Fushë- Kosova 2  (Kodi:10012005) prej orës 10:15 – 12:00

Vendet: Pjesa te Tregu, Uglari komplet, një pjesë të Fushë-Kosovës, ana e djathtë deri te TS Çeku.

Arsyeja: Punime në Projektin NS 35/10 kV Fushë- Kosovë.

7.

TS 35/10 kV Fushë- Kosovë do të ndërprehet:

Dalja 10 kV Shtëpia e Kulturës   (Kodi:15018003) prej orës 12:15 – 14:00

Vendet: Qendra e Fushë-Kosovës te Stacioni i Trenit dhe ana majtë deri te udha e Çerdhes.

Arsyeja: Punime në Projektin NS 35/10 kV Fushë-Kosovë.

8.

TS 35/10 kV Fushë- Kosovë do të ndërprehet:

Dalja 10 kV Thertorja   (Kodi:10012010) prej orës 12:15 – 13:00

Vendet: Sole Kosova, Migrosi dhe IMF Kosova.

Arsyeja: Punime në Projektin NS 35/10 kV Fushë-Kosovë.

Gjakovë

 1.

TS 35/10 kV Malisheva do të ndërprehet:

Dalja 10 kV Mirusha  (Kodi:82082002) prej orës 10:30 – 15:30

Vendet: udhët: 603 Adem Jashari (1 konsumator), Imer Krasniqi (7 konsumatorë), 605 Hamdi Berisha (1 konsumator), 606 Pavarësia (1 konsumator); fshatrat: Bubël, Burim, Carallukë (3 konsumatorë), Damanek, Gurbardhë, Llapçevë, Lubizhdë, Lubizhdë e Malishevës, Lumnishtë, Mirushë, Mrasor, Panorc (një pjesë) dhe Turjakë.

Arsyeja: Montimit i ndarësit linjor 10/20 kV.

Pejë

 1.

TS 110/10kV Klina do të ndërprehet:

Dalja 10kV Klina III  (Kodi: 52000101) prej orës 11:00 deri në ora 14:00

Vendet: udhët: 28 Nëntori (një pjesë), Abedin Rexha, Ali Kelmendi, Arbëria (një pjesë), Bajram Curri, Dëshmorët e Kombit, Elena Gjika, Fehmi Agani (një pjesë), Ganimete Tërbeshi (një pjesë), Imer Berisha (një pjesë), Jusuf Gërvalla, një pjesë e Klinës, Drini Bardh, Lidhja e Prizrenit, Mehmet Haxhaj, Mirush Dakaj (një pjesë), Ndue Perlleshi (një pjesë), Nënë Tereza, Perlina, Sadik Rama (një pjesë), Sheshi Mujë Krasniqi (një pjesë), Sheshi Nëna Terezë (një pjesë), Ymer Basha (një pjesë) dhe Ymer Berisha.   Fshatrat: Dollc (një pjesë), Dresnik (një pjesë), Maluzhganë, Tikëvesh dhe Zajm (një pjesë).

Arsyeja: Punime në shkarkimin e daljes 10 kV.

2.

TS 110/10kV Klina do të ndërprehet:

Dalja 10kV Dresniku (Kodi: 52000007)  prej orës 13:00  deri ne ora 15:00

Vendet: Klinë, Dresnik, Dollc dhe Gremnikë.

Arsyeja: Punime në shkarkimin e daljes 10 kV.

 11.12.2020

Punime në projekte investive

Prishtinë

1.

 NS 35/10 kV Parku i Biznesit do të ndërprehet:

NS 10/04 kV Komoran te shkolla (kodi: 16023007101) prej orës 08:00 deri në ora 17:00

Vendet: Komoran te shkolla.

Arsyeja: Shkyçja e konsumatorëve nga rrjeti i vjetër dhe rikyçja në rrjetin e ri nëntokësor.

11.12.2020

Punime nga palët e treta

Ferizaj

 1.

TS 35/10 kV Ferizaj 3 do të ndërprehet:

Dalja 10 kV Varoshi   (Kodi:40042005) prej orës 09:00 – 12:00

Vendet: fshatrat: Elezaj (një pjesë), Gërlicë (një pjesë), Greme, Çardak-Kaçaniku i Vjetër (një pjesë), Magjistralja Ferizaj-Kaçanik (një pjesë), Rakaj dhe Varosh.

Arsyeja: Vendosja e shtyllës dhe lidhjeve përkatëse.

2.

TS 35/10 kV Ferizaj  1 do të ndërprehet:

Dalja 10 kV Ujëvara    (Kodi:40041011) prej orës 09:00 – 13:00.

Vendet: rr. Nerodimes, Ujvara, Frigoriferi dhe Barakat.

Arsyeja: Ngritjen e shtyllave nën tension sipas ZTE 9651.

Gjilan

 1.

TS 35/10 kV Gjilani 3 do të ndërprehet:

Dalja 10 kV Çeliku   (Kodi:60062005) prej orës 13:00 – 17:00

Vendet: udha e Bujanovcit.

Arsyeja: Ndërrimi i panelit 0.4kV.

12.12.2020

Punime të domosdoshme për siguri të sistemit

Prizren

 1.

Nga  TS 110/10kV Prizreni 3 do të ndërprehet:

Daljet 10kV (kod: 310000) dhe pa tension mbesin të gjitha daljet 10kVprej orës 01:00  deri në ora 02:00

Vendet: rrugët: 193 Marie Kraja (një pjesë), 195 Fahredin  Hoti, 196 Aleks Buda, 201 Ajdin Rrahmanaj, 208 Flamuri, 210 Martirët e Kabashit, 228 Durrësi, 234 Hyse Tërpeza, 241 Tamil Shala, 563 Nëna Tereza (një pjesë) dhe Sami Koka, 1 Adem Jashari (një pjesë), 181 Pellazgët, 190 Ulpiana, 192 Tefik çanga (një pjesë), 193 Marie Kraja (një pjesë),193 Fahredin Hoti (një pjesë), 198 Vjosa, 199 Shkodra (një pjesë), 2 Ukë Bytyqi (një pjesë), 201 Ajdin Rrahmanaj, 202 Akili, 203 elena Gjika (një pjesë), 204 Beteja e Kabashit, 205 Janina, 208 Flamuri (një pjesë), 216 Rozafa Kulla, 217 Selver Maçkaj, 222 Ali Pashë Tepelena (një pjesë) dhe 225 Ali Ibra (një pjesë), 2 Ukë Bytyqi (një pjesë), 284 Sherif Agë Turtulla (një pjesë), 287 Ramadan Çejku (një pjesë), 288 Epirotët (një pjesë), 106 Brigada 125 (një pjesë), 272 Qazim Berisha (një pjesë), 273 Haxhi Zeka, 276 Azem Shkreli (një pjesë), 277 Bojniku (një pjesë), 278 Agim Shala (një pjesë), 279 Mevlana (një pjesë), 280 Istriotët, 281 Bedri Pejani (një pjesë), 283 Kurilla, 285 Lulzim Rexhepi, 289 Mehdi Bardhi, 290 Musa Shehzade (një pjesë), 291 Shkelzen Dragaj (një pjesë), 292 Mehmetçik, 295 Refki Shala (një pjesë), 296 Hysen Rexhiq, 297 Kasimbeg, 298 Dragoman, 299 Sylejman Drini, 300 Jonuz Emra, 301 Selman Riza (një pjesë), 34 Hafiz Ismail Hakki, 305 Njazi Alishani (një pjesë), 308 Kosova 1, 309 Ali Pashë Elbasani (një pjesë), 338 Vatrat Shqiptare dhe 380 Enver Haradinaj, 303 Kamber Bruti, 304 Hafiz Ismajl Hakki, 306 Mbretëresha Teutë (një pjesë), 307 Sami Frashëri (një pjesë), 308 Kosova, 310 Adriatiku (një pjesë), 319 Tahir Meha (një pjesë), 320 Emin Pasha, 323 Ardian Zurnaxhiu, U/hidroregjioni Jugor Bunari l dhe II në udhën 338 Vatrat Shqiptare, 11 Ismet Jashari – Kumanova, 335 Nuri Sherifi, 336 Shën Flori (një pjesë), 337 Kalaja (një pjesë), 338 Vatrat Shqiptare, 341 Shën Albani, 352 Vajzat e Sulit, 353 Berati, 354 Marin Barleti, 357 Pushkatarët, 359 Iljaz Kuka (një pjesë), 360 Adnan Krasniqi, 361 Aleksander Flemingu, 363 Shaip Spahiu, 371 Josip Rela, 372 Saraji, 373 Alajdin Berisha, 374 Anif Muji, 375 Bylbyldere, 377 Xhavit Bajraktari, 378 Nexhat Matrangji, 385 Halit Berisha, 387 Feta Gega, 388 Nysret Seharsoj, 389 Hëdërlez, 390 Sheh Emini, 391 Vëllezërit Dehiri, 393 Zekerija Rexha, 442 Lekë Matrënga, Qendra Zejtare I (një pjesë), Qylani I Vjeter, Vranduk dhe Sheshi Shadërvani, 119 Azem Bejta, 2 Ukë Bytyçi, 249 Bekim Berisha, 250 Nazim Kokollari, 251 Muharrem Bajraktari, 257 Xhemajl Fetahu, 258 Xhemajl Mustafa, 259 Ibrahim Thaçi, 262 Dalmatët, 264 Enver Dukagjini, 265 Muhamet Çami, 266 Nehat Demiri, 267 Fazli Grajçevci, 268 Gjin Muzaka, 270 Balshajt dhe Dardania, Lubizhda dhe Skorobishtë, Konsumatorë komercial dhe Buxhetar (F.S.K.) në udhët 2 Ukë Bytuqi, Dardania dhe Tranzit, 67 Edit Durham (një pjesë), 168 Preveza, 169 Murat Kabashi, 170 Srebrenica, 171 Manush Berisha, 174 Mbreti Agron, 177 Bekim Muhaxheri, 178 Behajdin Hallaqi, 180 Leskovci, 200 Fadil Balaj, 204 Beteja e Kabashit, 205 Janina, 207 Ahmet Prishtina, 208 Flamuri (një pjesë), 252 Meriman Jakupi, 272 Qazim Berisha, 315 Rexhep Kabashi, 316 Muhaxhirët dhe 317 Bazhdarhane, 52 Xhemë Gostivari, 160 Ardianët, 161 Enver Maloku, 162 Pazari i ri (një pjesë), 164 Ali Pashë Gucia(një pjesë), 166 Besim Telaku, 167 Edit Durham, 170 Srebrenica, 171 Manush Berisha, 173 Maja e Pikëllimës, 174 Mbreti Agron, 176 Mbreti Bardhyl, 179 Ersan Mazrek, 182 Sangjaku, 194 Agron Bytyqi, 195 Fahredin Hoti, 255 Meriman Jakupi, 311 Ankara, 313 Brahim Osmanaj, 315 Rexhep Kabashi dhe 324 Fehmi Lladrovci, G.I.Z. në udhën 1 Adem Jashari, 101 Enver Hadri, 130 Beslidhja (një pjesë), 15 Faik Çabrati (një pjesë), 17 Mbreti Gent, 18 Beteja e Pashtrikut, 196 Aleks Buda, 205 Janina, 206 Arta, 208 Flamuri, 222 Ali Pashë Tepelena (një pjesë), 239 Luj Pasteri, 240 Petro Marko, 35 Skender Latifi, 37 Verrat e Llukës, 38 Afrim Bytyqi, 40 Ismail Qemajli, 41 Lasgush Poradeci, 42 Ismet Gashi, 49 Aziz Kelmendi, 51 Jashar Salihu, 54 Enkelejt, 55 Sadik Ramë Gjurgjeviku, 65 Brigadat, 7 Ismail Kryeziu, Arban, Jeta e Re, Përparimi dhe Tranziti (një pjesë), 222 Ali Pashë Tepelena (një pjesë) dhe Tranzit (një pjesë);

Fshatrat: Korishë (një pjesë), Lexhend, Lubizhdë (një pjesë), Lutogllavë, Malësi e Re dhe Petrovë, Petrovë (një pjesë) dhe Rrallinë (një pjesë), Bogushevc, Drajçiq, Gornjasellë, Llokovicë, Lubinjë e Epërme, Lubinjë e Poshtme, Manastricë, Mushnikovë, Nebregoshtë, Pllanjan, Prevallac, Reçan, Sredskë, Stajkoc dhe Struzhë, Jabllanicë, Katund, Novosellë (një pjesë), Pouskë dhe Sharri (një pjesë), Korishë, Lubizhdë dhe një pjesë e fshatit Lutogllavë dhe Gërnçar.

Arsyeja: Verifikimin e lidhjeve për matje te konsumatorët që janë në nënstacionin.

12.12.2020

Punime nga palët e treta

Pejë

 1.

TS 110/35/10 kV Peja 1 do të ndërprehet:

Dalja 10 kV Rrokaqielli    (Kodi:50000005) prej orës 09:00 – 09:15 dhe 14:45 – 15:00

Vendet: udhët: Adem Jashari, Adem Thaqi (një pjesë), Ahmet Gjikolli, Atë Shtjefën Gjeqovi (një pjesë), Bill Klinton, Demostratat 1968 (një pjesë), Esat Mekuli (një pjesë), Hasan H. Murati (një pjesë), Mbretëresha Teutë, Ndue Bytyqi (një pjesë), Nuredin Gërvalla (një pjesë), Shaban Polluzha (një pjesë),  Shpetim Bojku, Sylë Hasani, Vëllezërit Kelmendi, Vëllezërit Topulli dhe Ymer Basha (një pjesë).

Arsyeja: Krijimi i kushteve të punës pa tension, largimi i urave të tensionit të mesëm.

2.

TS 110/35/10 kV Peja 1 do të ndërprehet:

TS 10/0.4 kV TS 1 i ri    (Kodi:50000005002) prej orës 09:00 – 15:00

TS 10/0.4 kV TS 1 i vjeter   (Kodi:50000005003) prej orës 09:00 – 15:00

Vendet: rr. Adem Jashari, rr. hmet Gjikolli, rr. Demonstrata 1968, rr. H.Murati. rr. Mbretëresha Teutë, rr. Shpëtim Bojku dhe një pjesë e udhës Nuredin  Gërvalla.

Arsyeja: Realizimi i hyrje dhe daljeve 10kV sipas pëlqimit elektro-energjetik dhe daljet 0.4 kV për konsumatorët ekzistues.

Postime të ngjashme

KRU ‘Prishtina’: Uji i pijshëm është 100 për qind i sigurt për konsum


me anë të një njoftimi për media Kompania Rajonale e Ujësjellësit “Prishtina” ka bërë të ditur se cilësia e ujit të pijshëm është i sigurt.

Kompania thotë se çdo ditë do të bëhet mostrimi dhe analiza e ujit që prodhohet dhe distribuohet nga fabrika e ujit.

Njoftimi i plotë:

“Qëllimi kryesor i Laboratorit të akredituar për cilësinë e ujit të pijshëm në Kompaninë Rajonale të Ujësjellësit,, “Prishtina” është organizimi dhe funksionimi i tij, si laborator për kontrollin e kualitetit të ujit bazuar në Standardet cilësore aplikative (UA 16/2012) dhe ato Evropiane (Direktiva 98/83/EC) mbi kualitetin e ujit për përdorim nga njerëzit. Kjo direktivë përcakton dallimet në mes të parametrave mikrobiologjik dhe atyre fiziko- kimik.

Aplikimi i standardeve është në interes të të gjithë konsumatorëve të Prishtinës, Fushë Kosovës, Obiliqit, Shtimes, Lipjanit, Podujevës, Drenasit, Graçanicës dhe Fabrikës së trajtimit të ujit në Shkabaj. Laboratori i cilësisë së ujit me planin e tij të monitorimit të brendshëm, ka në procedurë pikë së pari mbledhjen dhe marrjen e mostrave të ujit të përpunuar nga rrjeti i ujësjellësit, aeratorëve, liqeneve, puseve dhe lumenjve.

Laboratorët tanë të cilët janë të akredituar shfrytëzojnë metoda standarde për parametrat të cilat janë të aprovuara nga BE-ja, sipas procedurës të cilat janë dhënë me Direktivën 98 (93) EC.

Sipas planit ditor, javor dhe mujor për monitorimin e brendshëm të kualitetit të ujit në KRU “Prishtina” të burimeve sipërfaqësore Albanik, Badoc, Bivolak, Mihaliq (Kanali Ibër-Lepencit) si dhe burimeve nëntokësore Kroni, Obiliq, Shtime, Lipjan, Peran (Podujevë), Miradi , Graqanicë dhe Vragoli si dhe pesëmbedhjetë pikat në rrjetin e qytetit, në aplikim të monitorimit të shpejtë bazik dhe vijues percjellim çdoherë kualitetin e ujit të pijshëm në çdo pikë mostrimi.

Cilësia e ujit është e kontrolluar dhe testuar me analiza fiziko-kimike dhe bakteriologjike sipas parametrave të cilët janë në Listën A dhe C në Udhëzimin Administrativ Nr.16/2012 për cilësinë e ujit për konsum nga njeriu.

Një vëllim i madh i punës dhe një kontrollë ditore bazike dhe periodike, bën që uji i pijshëm të jetë i sigurt 100 për qind.

Ujë i pastër për jetë të shëndoshë!”/Familjajonë/

Postime të ngjashme

​Prishtina ndriçohet për festat e fundvitit, sheshet plot me qytetarë


Ndonëse kishte dilema Me kusht që kryeqyteti do të stolisej këtë vit për shkak të gjendjes me pandemi, tashmë kanë përfunduar përgatitjet për stolisjen e shesheve për festat e fund-vitit.

VIDEO:

Një numër i madh i qytetarëve u panë në orët e mbrëmjes përgjatë sheshit “Nënë Tereza”, para se të fillojë ora policore e vendosur si pjesë e masave kundër përhapjes së koronavirusit.

E vetë kryetari i Prishtinës Shpend Ahmeti në një postim në Facebook ka shkruar se ky vit ishte një sfidë për të gjithë ne, por që si i tillë na bashkoi edhe më shumë dhe na bëri më solidarë, duke na mësuar të shikojmë nga njëri tjetri me zemër.

VIDEO:

Ndryshe, më herët Ahmeti, kishte publikuar në rrjetet e tij sociale një poll, me anë të të cilit kërkonte nga qytetarët të votojnë për apo kundër dekorimit të qytetit për festat e fundvitit. Në sondazh morën pjesë plotë 3 mijë e 484 persona dhe 53.8% ishin që sheshet të dekorohen, ndërsa 40.6% votuan kundër kësaj.

Shumë komuna në Kosovë janë shprehur kundër zbukurimit të qyteteve për shkak të gjendjes me koronavirus, ku vetëm në 24 orët e fundit në nivel të vendit janë konfirmuar edhe 19 viktima dhe 468 raste të reja si rezultat i sëmundje infektuese.

The post ​Prishtina ndriçohet për festat e fundvitit, sheshet plot me qytetarë appeared first on Insajderi.

Postime të ngjashme

Stoliset Prishtina, sheshet mbushen me qytetarë