Sonte në “Takim virtual me Shëndritin” gjinekologia, Dr. Meritë Demiri


Sonte, më fillim nga ora 21:00, në emisionin “Takim virtual me Shëndritin”, do të jetë e ftuar gjinekologia, Dr. Meritë Demiri, me të cilën do të diskutohet për infeksionet në udhët e poshtme gjenitale. Meritë Demiri-Demolli ka lindur më 1986, në Ferizaj, me vendbanim të përhershëm në Prishtinë, ku edhe jeton dhe punon.  Ka diplomuar […]

Kontingjenti rreth vaksinimit kundër COVID-19 në Prishtinë po merr fund, s’dihet kur arrijnë dozat e dyta nga AstraZeneca


Ministria e Shëndetësisë, me anë të një njoftimi në Facebook ka bërë të ditur se në Qendrën e vaksinimit “1 tetori” në Prishtinë s’ do të ketë vaksinime kundër COVID-19 gjatë ditëve të fundjavës dhe në ditët në vijim, me qe, dozat e parapara për vaksinim në këtë qendër janë dhënë të gjitha. Tutje bëhet […]

Sonte në “Takim virtual me Shëndritin” oftamologu, dr. Afrim Shabani


Të premtën më fillim nga ora 21:00, në emisionin “Takim virtual me Shëndritin”, do të jetë i ftuar oftamologu, dr. Afrim Shabani, me të cilin do të diskutohet në lidhje me sëmundjet e syve dhe përdorimin e laserit për trajtim. Shabani, Fakultetin e Mjekësisë e kreu në vitin 2001 dhe në vitin 2002 zgjidhet asistent […]

Kërkohen ekipe mobile për vaksinim kundër COVID-19


Liridon Hoti e ka të pamundur ta dërgojë nënën në qendrën e imunizimit kundër coronavirusit.  Nëna e tij s’ mund të lëvizë dhe rrjedhimisht s’ mund të shkojë deri te qendra e imunizimit. “Ajo ka një dëmtim të trurit që e ka pasur në vitin 2008 dhe bën pjesë në kategorinë e personave me aftësi […]

Vetura e Policisë përfshihet në aksident, lëndohet polici


Një veturë zyrtare e Policisë së Kosovës është përfshirë në një aksident komunikacioni sot në Prishtinë, ku për pasojë një polic ka mbetur i lënduar. Rastin e ka konfirmuar zëdhënësja e Policisë së Kosovës për rajonin e Prishtinës, Flora Ahmeti. Ahmeti ka thënë për Telegrafin se me rastin janë duke u marrë njësiti i trafikut, […]

Vazhdojnë kërkimet për personin që u rrëmbye më 8 prill në Prishtinë


Janë duke vazhduar kërkimet për personin i cili dyshohet së është rrëmbyer më datën 8 prill. B.R raportohet se është zhdukur në rrethana të panjohura, në atë kohë deri tani s’ dihet asgjë për fatin e tij. në të ardhmen pas zhdukjes së tij, Policia ka gjetur veturën e B.R të tipit Grand Shirok, në […]

Nxënësit iu rikthehen bankave, sërish kërkohet vaksinimi i mësimdhënësve


Nga sot nxënësit në të tërë vendin janë kthyer në bankat shkollore. Javën e kaluar arsimi i ulët fillor (I-V) ka vijuar mësimin në objektet shkollore, ndërsa pjesa tjetër pati vazhduar mësimin online sipas skenarit C. Ministria e Arsimit konfirmoi se mësimi ka nisur në të gjitha shkollat e vendit, përjashtim bëjnë vetëm shkolla “Meto […]

Mbi 200 pako ushqimore u ndahen familjeve në nevojë për nder të muajit të Ramazanit


Organizata Qeveritare Turke (TIKA) ka ndarë 230 pako ushqimore për familjet në nevojë në komunë e Prishtinë, për nder të muajit të Ramazanit, raporton Ekonomia Online. Cihan Dinçer nga TIKA, tha se aktivitete të tilla do të ketë edhe ditët në vazhdim dhe se veç përmes bashkëpunimit të ndërsjellë mund të ja dalim edhe në […]

Ahmeti për ditëlindje gjobitet për mosrespektim të masave anti-COVID, dikush e lajmëroi policinë se ka “dasmë”


Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, është gjobitur gjatë ditës së djeshme nga policia dhe inspektorët për mosrespektim të masave kundër COVID-19. Thotë se është çuditurs se si “pa nisur akoma një mbledhi familjare në hapësirë private, dikush paska lajmëruar ‘dasëm’”. Ahmeti, me anë të një postim në rrjetin social Facebook, ka thënë se […]

Hetime e akuza për vaksinat kur Kosovës po i harxhohen dozat


Prokuroria e Shtetit ka nisur hetime pas konferencës të së premtes mbrëma të ministrit të Shëndetësisë, Arben Vitia, ku mohoi raportimet në media për mosnënshkrim të kontratës për sigurimin e vaksinave dozave “Pfizerit”. Njoftimi i Prokurorisë ka nxitur reagimin e partive opozitare të cilat nisjen e hetimeve “për zbulim të fshehtësisë zyrtare” e kanë vlerësuar […]

Vdes në QKUK edhe babai i 15-vjeçarit të vrarë në Gradicë të Drenasit


Bekim Muja, babai i 15 vjeçarit A. Muja, i cili u vra në fshatin Gradicë të Drenasit, ka ndërruar jetë pasi s’ ka arritur t’i mbijetojë plumbave që kishte marrë javë më parë. Ai qëndronte që disa ditë i plagosur në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës, (QKUK). Lajmin e ka bërë të ditur edhe miku […]

Ministria e Shëndetësisë publikon orarin e vaksinimit kundër COVID-19 në ditët e ardhshme


Ministria e Shëndetësisë e ka publikuar orarin e vaksinimit kundër COVID-19 për katër ditët e ardhshme, ku, gjatë ditës së sotme, do të vaksinohen personat me hemodializë, personat mbi moshën mbi 80 vjec dhe profesionistët shëndetësorë. Më datat 16, 17 dhe 18 prill vaksinimi do të vijojë për personat mbi 75 vjec me sëmundje kronike, […]

Aksident në udhën Prishtinë – Gjilan, shtatë të lënduar


Shtatë të lënduar kanë mbetur në një aksident që ka ndodhur në magjistralen Prishtinë – Gjilan, saktësisht në fshatin Kishnicë. Rasti ka ndodhur rreth orës 19:00, ku ishin të përfshira dy vetura. Kështu ka thënë Flora Ahmeti, zëdhënëse e policisë për rajonin e Prishtinës. “Sot rreth orës 19:00 në udhën Prishtinë Gjilan, saktësisht në fshatin […]

Sot nis procesi i vaksinimit antiCOVID për të moshuarit në shtëpitë e kujdesit dhe pacientët në dializë


Komiteti për vaksinim kundër COVID-19 njofton se sot procesi i vaksinimit kundër COVID-19 do të vazhdojë me vaksinimin e të moshuarve të vendosur në shtëpitë e kujdesit për të moshuar dhe punëtorët socialë që kujdesen për ta, në komunat ku ka Qendra të këtilla: Prishtinë, Suharekë, Skenderaj, Istog dhe Graçanicë. Gjithashtu, po sot do të […]

Cila është ‘vaksina’ për dezinformatat ndaj pandemisë COVID-19?


“S’ka virus”, “Maskat s’ të mbrojnë nga Coronavirusi”, “Masat e izolimit janë të kota” dhe “Vaksinat janë të rrezikshme”. Këto janë vetëm disa nga dezinformatat, që kanë qarkulluar nëpër rrjetet shoqërore, prej kur ka shpërthyer pandemia COVID-19. Pretendime të tilla janë raportuar në shumicën e vendeve të botës, edhe për faktin se COVID-19 ka qenë […]

Numër i lartë i rasteve me COVID-19 në Prishtinë, rreth 400 pacientë në ditë kërkojnë ndihmë mjekësore


Në Komunën e Prishtinës vazhdojnë të jenë aktive rreth 3 mijë e 400 raste me COVID-19, ndërsa brenda ditës në Qendrën e Mjekësisë Familjare në lagjen Emshir, ku trajtohen pacientët me coronavirus në kryeqytet po kërkojnë trajtim mjekësor deri në 400 persona. Drejtori i Shëndetësisë në Prishtinë, Bujar Gashi thotë se gjatë kësaj periudhe në […]

Blindimi i spitaleve me forca të Policisë, ky është personi që dyshohet se kërcënoi


Mëngjesin e 6 prillit, Njësia Speciale e Policisë së Kosovës ishte duke siguruar rreptë oborrin e QKUK-së, pas një kërcënimi për sulm që ishte paralajmëruar. Përpos Prishtinës, masa të rrepta u zbatuan edhe në spitalet e tjera të vendit. Por cili është kërcënimi që shqetësoi Policinë e Kosovës? Gazeta Sinjali mëson se Ajan Kongjeli është […]

Disa djem rrahin një grua në Prishtinë, dyshohet se ia ndërprenë shtatzëninë


Të hënën, më datë 5 prill, disa persona kanë rrahur një femër, shtetase e Shqipërisë, në Lagjen Ulpiana të Prishtinës. Sipas raportit të Policisë, të dyshuarit akoma s’ kanë arritur të identifikohen. Përveç dhunës, ekziston dyshimi se ndaj viktimës personat e dyshuar mund të kenë kryer veprën penale ndërprerje e shtatzënisë dhe shantazh. Në lidhje […]

Protesta e restorantit në Prishtinë bëhet lajm në gjithë botën


Një protestë e zhvilluar nga një restorant në Prishtinë u bë lajm në të gjithë botën. Mënyra e veçantë e kësaj proteste, tërheku vëmendjen edhe të mediave botërore. Rrjeti evropian i televizionit, EuroNews, ka shkruar një artikull për këtë protestë, dukë thënë se pronari kosovar i restorantit, Petrit Kllokoqi po mban protestën e heshtur në […]

Sonte në “Takim virtual me Shëndritin” mjeku specializant neurolog, Fatos Morina


Të premten më fillim nga ora 20:00, në emisionin “Takim virtual me Shëndritin”, do të jetë i ftuar specializanti i neurologjisë, Fatos Morina. Morina aktualisht jeton dhe vepron në Gjermani, ku edhe po e kryen specializimin në lëminë e neurologjisë. Shkollën fillore dhe të mesme e kreu në vendlindje (Mitrovicë), për t’i vazhduar studimet në […]

Nis vaksinimi antiCOVID-19 i personave mbi 85 vjeç


Sot ka filluar vaksinimi i personave mbi 85 vjeç në Qendrat e Mjekësisë Familjare nëpër komunat e Kosovës, kundër virusit COVID-19. atëherë, për Telegrafin të mërkurën fillimin e vaksinimit për këta persona e bëri të ditur edhe këshilltari politik i ministrit Arben Vitia, Sami Uka. Sipas një njoftimi të Ministrisë së Shëndetësisë, pas vaksinimi i […]

Nga nesër fillon vaksinimi i personave mbi 85 vjeç


Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se nesër (e enjte, 8 prill 2021) do të fillojë vaksinimi i qytetarëve të moshës mbi 85 vjeç. Vaksinimi i kësaj grup-moshe do të bëhet fillimisht në Prishtinë (Salla “1 Tetori”) dhe në komunat: Pejë, Gjakovë, Prizren, Ferizaj, Gjilan, Mitrovicë, Vushtrri dhe në të gjitha komunat e tjera ku ka […]

Një punëtor bie nga ndërtesa në lagjen “Arbëria” në Prishtinë


Një punëtor i ndërtimtarisë përderisa ishte duke punuar ka rënë nga ndërtesa në lagjen Arbëria në Prishtinë, ku ka qenë duke punuar. Rastin e ka konfirmuar edhe Policia e Kosovës. “Sot rreth orës 16:30, kemi pranuar informatën se në lagjen Arbëria në Prishtinë, një person derisa ishte duke punuar ka rënë nga një lartësi (ndërtesë) […]

Kërcënim për sulm në QKUK, klinikat rrethohen nga Policia e Kosovës


Janë shtuar pjesëtarët e Njësisë Speciale të Kosovës, të cilët po qëndrojnë me armë të gjata thuajse në çdo cep të QKUK-së. Ata po e sigurojnë këtë zonë për shkak të një kërcënimi me sulme në siptalet e Kosovës. “Policia e Kosovës është institucion i zbatimit të ligjit dhe trajton ç’do informacion apo rast të […]

Dorëzohet në Polici burri që dyshohet se vrau 15-vjeçarin dhe plagosi babanë e këtij të fundit


Policia e Kosovës ka njoftuar se i dyshuari për vrasjen që gjë mbrëmë në fshatin Gradicë të Drenasit, është dorëzuar në Polici, raporton Express. Lajmin për Gazetën Express e ka konfirmuar zëdhënësja e Policisë së Kosovës për Rajonin e Prishtinës, Florie Ahmeti. Ahmeti ka thënë se 54-vjeçarit i është sekuestruar një armë zjarri që dyshohet […]

Policia jep detaje për vrasjen në Drenas, ngjarja ka ndodhur në pyll


Pak minuta më parë u raportua për një vrasje në fshatin Gradicë të Drenasit. Në lidhje me këtë rast, Indeksonline ka kontaktuar Zëdhënësen e Policisë së Kosovës për rajonin e Prishtinës, Flora Ahmeti. Ajo ka treguar se përveç një personi të vrarëm një tjetër ka mbetur i plagosur. Raporti i plotë nga Zëdhënsja e Policisë […]

Një i vrarë dhe një i plagosur në Gradicë të Drenasit


Një ndodhi tragjike ka ndodhur sonte në fshatin Gradicë të Drenasit, ku nga të shtënat me armë zjarri është vrarë një person dhe një tjetër ka mbetur i plagosur. Ngjarjen e rëndë e ka konfirmuar për Telegrafin zëdhënësja e Policisë së Kosovës për rajonin e Prishtinës, Flora Ahmeti. “Njëri nga personat e plagosur s’ ka […]

pranë 14 mijë raste aktive me COVID-19 në Kosovë


Që nga 13 marsi i 2020-ës kur edhe janë paraqitur dy rastet e para pozitive me COVID-19, s’ i të infektuarve me këtë virus ka shkuar në 92 mijë e 198 raste. Në të dhënat ditore të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKShPK) bëhet e ditur se nga infektimi me virusin korona janë […]

Shoqata “Autizmi”, me aktivitete për Ditën Botërore të Autizmit


Meqenëse sot shënohet Dita Botërore e Autizmit, Shoqata “Autizmi” ka organizuar disa aktivitete me qëllim që shoqëria të sensibilizohet me këtë sëmundje. Drejtoresha e kësaj shoqate, Sunita Kurti, përmes një njoftimi për media, bëri të ditur se do të zhvillohen tre aktivitete gjatë ditës së sotme: Sesion informues rreth Autizmit dhe rëndësisë së gjithpërfshirjes së […]

Si duhet ta menaxhoni diabetin kur ngrohet moti?


Si duhet ta menaxhoni diabetin kur ngrohet moti? Ashtu siç ndryshon natyra, lulëzojnë pemët dhe zgjatet dita , ashtu ndryshon edhe metabolizmi i trupit tonë. Gjatë dimrit metabolizmi ishte më i ngadaltë dhe në pranverë edhe metabolizmi “gjallërohet”. Dihet se stresi dhe sëmundjet ndikojnë në luhatjet e vlerës së sheqerit në gjak, por a e […]

Arrestohet mësimdhënësi në Gjilan, dyshohet se sulmoi fizikisht një nxënës


Një mësimdhënës është arrestuar nga Policia e Kosovës në Gjilan, pasi i njëjti dyshohet se ka sulmuar fizikisht një nxënës. Sipas raportit të PK-së, viktima ka pranuar trajtim mjekësor. Rasti ka ndodhur në udhën “Prishtina”, ndërsa pas i intervistimit nga prokurori mësimdhënësi është dërguar në mbajtje. “Rr. Prishtinës, Gjilan 30.03.2021, 13:10.  Është arrestuar i dyshuari […]

Rreth 300 punëtorë shëndetësorë janë vaksinuar sot


Zëdhënësi i Ministrisë së Shëndetësisë, Faik Hoti, ka thënë se rreth 300 persona – që janë kryesisht personel shëndetësor – janë vaksinuar gjatë ditës së sotme. “Sot vaksinimi është zhvilluar në dy qendra të vaksinimit – në Sallën 1 Tetori ku janë vaksinuar punëtorët e kujdesit parësor shëndetësor të Komunës së Prishtinës dhe qendra e […]

Arrin në Kosovë kontingjenti i parë i vaksinave kundër Covid-19


Në Aeroportin Ndërkombëtar të Prishtinës “Adem Jashari”, ka arritur kontingjenti i parë me 24.000 doza të vaksinave kundër Coronavirusit, të kompanisë AstraZeneca, raporton Ekonomia Online. Kjo ardhje e vaksinave, do të përcillet me një ceremoni të organizuar. Ky kontingjent është mundësuar nga organizata UNICEF, përmes programit COVAX. Institucionet kompetente shëndetësore në Kosovë në muajin shkurt […]

Vaksinat kundër COVID-19 mbërrijnë në Kosovë në mbrëmje


Kryeministri i Albin Kurti dhe ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia do të marrin pjesë në ceremoninë e pranimit të kontingjentit të parë të vaksinave kundër COVID-19. Ky kontingjent është mundësuar nga organizata UNICEF, përmes programit COVAX. Ceremonia e pranimit të vaksinave mbahet në pistën e Aeroportit Ndërkombëtar të Prishtinës “Adem Jashari”, me fillim nga ora […]

Edhe komuna e Gjakovës hap tender për trajtimin e qenve endacakë


Përveç komunës së Prishtinës që ka hapur tender për trajtimin e qenve endacakë, të njejtën gjë e ka bërë edhe komuna e Gjakovës. Për trajtimin e qenve endacakë komuna e Gjakovës planifikon të shpenzoj 50 mijë euro. Sipas njoftimit, afati i fundit për dorëzimin e aplikacioneve është 15 prill. Kujtojmë se qentë endacak mbetet njëra […]

Vdes nga COVID-19 ish-profesori universitar Kajtaz Fazlija-Lutani


ka humbur jetën si pasojë e COVID-19  ish-profesori i Fakultetit të Bujqësisë në Universitetin e Prishtinës, Kajtaz Fazlia-Lutani. Këtë e bëri të ditur mbesa e tij Aferdita Fazlija me anë të një postimi në rrjetin social Facebook ku k shkruar se varrimi i të ndjerit do të bëhet nesër në ora 12:00, në varrezat e […]

Të dielën pritet të arrijnë në Kosovë 24 mijë dozat e para të vaksinës kundër COVID-19


Vaksinat anti COVID-19 më në fund do të arrijnë edhe në Kosovë. Klan Kosova merr vesh që kontingjenti i parë nga COVAX do të arrijë në Aeroportin e Prishtinës të dielën në mbrëmje. Sipas burimit të televizionit sasia e parë është rreth 24 mijë doza të prodhuesit AstraZeneca. Të kontaktuar nga televizioni, zyrtar të Ministrisë […]

287 persona të infektuar me COVID-19 në Prishtinë gjatë 24 orëve të fundit


287 persona kanë rezultuar pozitivë me koronavirus në komunën e Prishtinës gjatë 24 orëve të fundit. Kryeqyteti sërish ka regjistruar numrin më të lartë të të infektuarve me koronavirus në nivel komunash. Përvec në kryeqytet, të infektuar ka edhe në komuna të tjera, si: Gjilan 69 raste, Gjakovë 63 raste, Mitrovicë 57 raste, Pejë 52 […]

Komuna e Prishtinës ndan 50 mijë euro për trajtimin e qenve endacakë


Komuna e Prishtinës para dy ditësh ka hapur një tender për trajtimin e qenve endacakë. Për këtë janë planifikuar të shpenzohen 50 mijë euro, shkruan IndeksOnline. Sipas njoftimit në faqen zyrtare, afati kohor për dorëzimin e aplikacioneve do të jetë deri më 15 prill 2021. Kujtojmë se, qentë endacakë në kryeqytet mbesin një nga shqetësimet […]

Kërkohet ndihmë financiare për foshnjën gjashtë muajshe nga Gjilani


Bjord Sherifi, gjashtë muajsh nga Gjilani vuan nga një sëmundje e cila ndodh në çdo 1 nga 10 foshnje të porsalindura, e cila sëmundje në mjekësi njihet si “D-TGA”. Nëna e Bjordit, Lisiana Poroshtica Sherifi, me anë të rrjetit social në Facebook ka kërkuar ndihmë financiar nga qytetarët për ta dërguar të voglin e saj […]

Të premten në “Takim virtual me Shëndritin” psikologu Fitim Uka


Të premten në emisionin “Takim virtual me Shëndritin”, më fillim nga ora 20:00, do të jetë i ftuar psikologu Fitim Uka. Uka studimet Bachelor i kreu në Universitetin e Prishtinës në vitin 2008, duke vazhduar edhe më tutje ngritjen e tij akademike, e që në vitin 2018, në Universitetin e Illnois në ShBA, përfundoi edhe […]

Trafiku Urban shembull për punësimin e grave, personave me nevoja të veçanta e komuniteteve


Ndërmarrja “Trafiku Urban” u ka bërë thirrje grave që të jenë pjesë e konkurseve publike për vende të lira të punës. Aktualisht në këtë ndërmarrje janë të punësuara 50 gra, ku 30 prej tyre kanë pozita operative ndërsa 20 prej në punë administrative, ka konfirmuar në një intervistë për Ekonomia Online, kryeshefi ekzekutiv i “Trafikut […]

Vdes asistentja e Inxhinierisë Mekanike në UP, Qendresa Bresa


Pas përkeqësimit të gjendjes shëndetësore, ka ndërruar jetë asistentja e Inxhinierisë Mekanike në Unversitetin e Prishtinës, Qendresa Bresa. Lajmin për vdekjen e Bresës e bëri të ditur faqja e Fakultetit të Inxhinerisë Mekanike, me anë të një postimi në rrjetin social Facebook. “Njoftim mortor! ka ndërruar jetë asistentja Qendresa Bresa! Qendresa ishte studente e shkëlqyer, […]

Zvicra dhe Shqipëria të tretat në Europë për “lumturinë”. Njëra nga fillimi dhe tjetra nga fundi


Shqipëria ka indeksin më të ulët të lumturisë në rajon dhe ndër më të ulëtit në Europë sipas raportit të Lumturisë në Botë të vitit 2020. Të dhënat e marra në periudhën 2017-2019, tregojnë se Shqipëria renditet e 105-ta nga 153 vende. Të vetmet vende europiane më poshtë janë Ukraina dhe Armenia. Sa i përket […]

Të premten në “Takim virtual me Shëndritin” urologu Fahredin Veselaj


Të premten më fillim nga ora 20:00, në emisionin “Takim virtual me Shëndritin”, do të jetë i ftuar urologu Fahredin Veselaj. Veselaj studimet Bachelor i kreu në Fakultetin e Mjekësisë, në Universitetin e Rijekës në Kroaci, në vitin 1994. Titullin “Magjistër i shkencave mjekësore” Veselaj e mori në vitin 2006, pasi i vijoi studimet më […]

Lansohet projekti i radhës “E-Shëndetësia”


Është lansuar projekti i radhës “E-Shëndetësia” i cili është po ashtu i në rajon. Ky projekt është lansuar në Qendrën Kryesore të Mjeksisë Familjare, këtë e ka bërë të ditur, Bujar Gashi, Drejtor i Drejtorisë së Shëndetësisë, me anë të një postimi në Facebook. Postimi i plotë: “Sot, në Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare kemi […]

Sot dhe nesër s’ do ketë transport të udhëtarëve në vend


Nga dita e mërkurë, për dy ditë s’ do të ketë transport të udhëtarëve në gjithë vendin për shkak të mospërmbushjes së marrëveshjes ndërmjet Shoqatës së Transportit të Udhëtarëve dhe Qeverisë së Kosovës për subvencionin e operatorëve në këtë sektor. Lajmin për Telegrafin e ka konfirmuar kryetari i SHTU-së, Ruzhdi Kurtishaj duke shtuar se, operatorët […]

Arben Vitia dhe Haxhi Avdyli, ja si do udhëhiqet Ministria e Shëndetësisë


Javën e ardhshme pritet votimi i qeverisë së re, me Albin Kurtin kryeministrin, shkruan “Bota sot” përcjell Gazeta Shëndeti. Tashmë edhe disa nga emrat e qeverisë së re janë vendosur në letër nga bashkëpunimi Kurti-Osmani. Ministria e Shëndetësisë pritet që t’i ketë dy ministra gjatë qeverisjes Kurti. Gazeta “Bota sot” mëson se fillimisht Arben Vitia […]

231 raste me koronavirus në Prishtinë gjatë 24 orëve të fundit


231 persona kanë rezultuar pozitivë me koronavirus në komunën e Prishtinës. Kryeqyteti sërish ka shënuar numrin më të lartë të infektimeve në nivel komunash. Përvec në Prishtinë, të infektuar ka edhe në komunat tjera, si: Pejë 44 raste, Ferizaj 35 raste, Gjakovë 32 raste, Mitrovicë 31 raste, Gjilan 22 raste, Fushë-Kosovë 21 raste, Vushtrri 20 […]

Policia jep detaje për vdekjen e dy personave në Prishtinë, dyshohet për vrasje dhe vetëvrasje


Dy persona, një femër e moshës 44 vjeçare dhe një mashkull  44 vjeçar, të cilët u gjenden pa shenja jete sot rreth orës 09:00 në lagjen “Emshir”, në Prishtinë, dyshohet se bëhet fjalë për rasti të vrasjes dhe dhe vetëvrasjes. Kështu tha në një prononcim për Telegrafin, zëdhënësi i Policisë së Kosovës për rajonin e […]

Pacienti fëmijë, me shputë të shtrëmbër, po trajtohet me sukses nga ortopedi Nderim Salihaj


Ortopedi i njohur në QKUK, Dr. Nderim Salihaj, me anë të një postimi në faqen e tij në Facebook, ka paraqitur një rast të trajtimit të shputës së shtrembër, deformim ky i lindur te një fëmijë. tretmani i kësaj shpute po bëhet me imobilizime serike javore me gibs. Korrigjimi i këmbës së fëmijës është akoma […]

Të premten në “Takim virtual me Shëndritin” gjinekologu obstetër, Dr. Driton Prenaj


Të premten, më fillim nga ora 20:00, në emisionin “Takim virtual me Shëndritin”, do të jetë i ftuar gjinekologu obstetër, Dr. Driton  Prenaj Prenaj ka lindur në Klinë, vend në të cilin jeton akoma. Studimet Bachelor i filloi në Universitetin e Prishtinës, në Fakultetin e Mjekësisë, për të vazhduar specializimin për Gjinekologji-Obstetrikë, të cilin e […]

Bie nga një lartësi, vdes punëtori në Prishtinë


Një person ka humbur jetën të hënën pasi është rrëzuatr nga lartësi gjatë kohës sa ishte duke punuar. Sipas raportit të Policisë së Kosovës, ngjarja ka ndodhur rreth orës 13:14 në lagjen Veternik të Prishtinës. Siç thuhet në raport, në vendin e dukurisë kanë dal njësitë përkatëse policore, ekipi i urgjencës nga të cilët është […]

Sipas studimit: Në Kosovë mbi 40 % e popullatës janë me çrregullime mendore


Një studim i madh epidemiologjik i kryer në Ballkan gjeti një përfshirje në çrregullimet të ndjenjave dhe ankthit përkatësisht prej 47.6% dhe 41.8%, në 648 të rritur Kosovarë (Priebe et al., 2010) Shkruan: Kushtrim Islami A mund të kenë shkaktuar traumat e konfliktit të para 20 viteve efekte serioze në Kosovë, sa i kushtojnë shoqërisë? […]

ME SHKAS: PËR ATA QË NA SULMOJNË NË VENDIN E PUNËS DHE ATA QË ME APO PA VETËDIJE I KONTRIBUOJNË KËSAJ KLIME


ME SHKAS: PËR ATA QË NA SULMOJNË NË VENDIN E PUNËS DHE ATA QË ME APO PA VETËDIJE I KONTRIBUOJNË KËSAJ KLIME Shkruan: Dr. Sami Uka Jemi të veçantë, madje të përqudshëm apo si na thanë ‘sui generis’. Për shumçka. Covidi na ka përçudnuar edhe më shumë.Del burri i botës pa asnjë masë mbrojtëse bredh […]

Të premten në “Takim virtual me Shëndritin” patologu Fisnik Kurshumliu


Të premten më fillim nga ora 20:00, në emisionin “Takim virtual me Shëndritin”, do të jetë i ftuar patologu Fisnik Kurshumliu. Kurshumliu diplomoi në Fakultetin e Mjekësisë  në vitin 2001, për t’i vazhduar edhe studimet e tjera të avancuara të cilat i përfundoi në vitin 2008. Ai momentalisht ligjëron në Universitetin e Prishtinës, në Fakultetin […]

Katër vdekje të dyshimta gjatë 24 orëve në Kosovë


Policia e Kosovës ka raportuar për katër vdekje të dyshimta që kanë ndodhur në Kosovë gjatë 24 orëve të fundit. Tri raste raportohet të kenë ndodhur në rajonin e Prishtinës (2 në Prishtinë dhe 1 në Lipjan) dhe një rast tjetër në  minierën Cërnac, në Mitrovicën e Veriut. Detaje nga raporti i policisë: VDEKJE  E  […]

Gastronomët marshojnë të hënën, paralajmërojnë mosrespektim të masave anti-Covid


Shoqata e Gastronomëve të Kosovës, pas mbledhjes së jashtëzakonshme të bordit, ka paralajmëruar mosrespektim të ndryshimit të masave anti-Covid si dhe protesta, raporton Ekonomia Online. Petrit Kollokoqi, kryetar i Shoqatës së Gastronomëve, tha se rritja e numrit  të infektuar me Covid-19 s’ është për fajin e gastronomisë, por për shkak të tubimeve zgjedhore dhe për […]

Tahiri paralajmëron kafiteritë: S’do të lejohet të zihen sheshet dhe trotuaret


Drejtori i Inspekcionit në komunën e Prishtinës Adonis Tahiri, në një intervistë për Ekonomia Online ka thënë se janë inspektuar të gjitha lokalet që janë në sheshin e kryeqytetit dhe në udhët përreth sheshit të cilët kanë filluar që tavolinat dhe karriget t’i vendosin në trotuare. Tutje, ai paralajmëruar se do të ketë aksion për […]

Të premten në “Takim virtual me Shëndritin” internistja, endokrinologia dhe diabetologia, Merita Emini-Sadiku


Të premten më fillim nga ora 20:00, në emisionin “Takim virtual me Shëndritin” do të jetë e ftuar internistja, endokrinologia dhe diabetologia, Merita Emini-Sadiku. Sadiku diplomoi në Fakultetin e Mjekësisë në vitin 2000, në Universitetin e Tiranës, për të magjistruar më pas në Universitetin e Prishtinës në vitin 2007. Titullin “Doktor i shkencave mjekësore” e […]

Vdes një person nga zjarri në një shtëpi në Prishtinë


Një person, shtetas i huaj është djegur në rrethana të dyshimta në një shtëpi në rrugën “Musine Kokalari” në lagjen Ulpiana, në Prishtinë. Lajmin e ka konfirmuar për Telegrafin zëdhënësi i Policisë së Kosovës për rajonin e Prishtinës, Agron Borovci. Sipas tij, bazuar në të dhënat fillestare nga këqyrja  e vendit të ndodhisë, dyshohet për […]

Prishtinë, nis ndërtimi i Qendrës për Autizëm dhe sindromën Down


Në Prishtinë ka nisur ndërtimi i Qendrës për Autizëm dhe Sindromën Down. Lajmin e ka bërë të ditur, kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti. “Qendra për Autizëm dhe Syndromen Down po ndërtohet me shpejtësi të madhe. Qendra e bashkëfinancuar nga Komuna jonë, TIKA si dhe shoqatat Autizmi dhe Syndrome Down do të jetë qendra […]

Policia jep detaje për sulmin fizik ndaj Visar Duriqit


Gazetari Visar Duriqi ka marrë lëndime trupore pasi është sulmuar mbrëmë në mesnatë rreth orës 00:20  në rrugën “Hamdi Gjarqevci”, në Fushë Kosovë. Zëdhënësi i Policisë së Kosovës për rajonin e Prishtinës, Agron Borovci në një prononcim për Telegrafin ka thënë se policia ka dalë në vendin e ngjarjes dhe në bazë të informacioneve të […]

Vetura godet këmbësoren në Fushë Kosovë


Një këmbësore ka marr lëndime trupore, pas e njëjta është goditur nga një automjet mesditën e sotme në Fushë Kosovë. Rastin e  ka konfirmuar për Telegrafin zëdhënësja e Policisë për rajonin e Prishtinës, Florie Ahmeti. “Rreth orës 11:30, në udhën ‘Nëna Terezë’ në Fushë Kosovë, ka ndodhur një aksident trafiku ku është përfshirë një automjet […]

Organizata “Njëri për Tjetrin” lanson platformën për ndihmë për personat me nevojë


Shkruar nga Fisnik Dajakaj Organizata “Njëri për Tjetrin” tashmë e ka lansuar platformën e saj “Drejt.org” për t’i ndihmuar familjet pa të ardhura financiare. Platforma në fjalë ka gjetur përkrahjen e komunës së Prishtinës, me c’rast ndihma për familjet pa të ardhura financiare bëhet shumë më e lehtë. E pyetur për idenë e inicimit të […]

106 raste me koronavirus në Prishtinë gjatë 24 orëve


Komuna e Prishtinës ka regjistruar 106 persona të infektuar me koronavirus gjatë 24 orëve. Përvec në kryeqytet të infektuar ka pasur edhe në komuna të tjera, si: Prizren 20 raste, Gjakovë 19 raste, Pejë 17 raste, Mitrovicë 16 raste, Fushë-Kosovë 15 raste, Gjilan 15 raste, Ferizaj 14 raste, Vushtrri 13 raste, Klinë 9 raste, Lipjan […]

18 mjekë humbën jetën gjatë pandemisë, Oda e Mjekëve ndan dekorata për familjet e tyre


Oda e Mjekëve të Kosovës ka shpërndarë dekorata për familjarët e mjekëve që humbën jetën si pasojë e Covid-19, raporton Ekonomia Online. Dekoratën Nderi i Mjekut “Ali Sokoli” si dhe Dekoratën për Arritje Shkencore “Musa Haxhiu”. Kryetari i Odës së Mjekëve, Pleurat Sejdiu, ndau dekoratën Nderi i Mjekut “Ali Sokoli” si dhe dekoratën për Arritje […]

Vdesin edhe dy pacientë me COVID-19 në Klinikën Infektive, njëri 41-vjeçar


Kanë humbur betejën me coronavirusin edhe dy pacientë të infektuar që po trajtoheshin në Klinikën Infektive, njëri prej të cilëve ishte 41-vjeç dhe pa sëmundje tjera shoqëruese. Infektologia, Sadije Namani e cila është për momentin është në krye të kësaj klinike, deri në caktimin e një ushtruesi të detyrës së drejtorit, ka bërë të ditur […]

111 raste me COVID-19 në Prishtinë gjatë 24 orëve


111 raste me koronavirus janë shënuar gjatë 24 orëve në komunën e Prishtinës. Kryeqyteti sërish ka shënuar numrin më të lartë të të infektuarve në nivel komunash në Kosovë. Përvec në Prishtinë, të infektuar ka pasur edhe në komuna tjera, si: Prizren 30 raste, Podujevë 18 raste, Gjakovë 16 raste, Pejë 15 raste, Fushë-Kosovë 11 […]

Nesër në “Takim virtual me Shëndritin” oftamologia Anita Sylaj-Lokaj


Të premten, më fillim nga ora 20:00 në “Takim virtual me Shëndritin” do të jetë e ftuar oftamologia Anita Sylaj-Lokaj, me të cilën do të bisedohet për thatësinë e syrit. Anita Syla-Lokaj vjen nga qyteti i Pejës. Shkollën fillore dhe të mesme e përfundoi në vendlindje (Pejë). Shkollimin universitar Lokaj e vazhdoi në Universitetin e […]

Numër i madh i fëmijëve me simptoma të Covid-19 po trajtohen në QKMF-në e Prishtinës


Në Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare (QKMF) në Prishtinë ditët e fundit janë paraqitur për trajtim numër i madh i fëmijëve me simptoma të Covid-19. Diamanta Raça-Hoxha, shefe e Repartit të Pediatrisë në QKMF, në një intervistë për Ekonomia Online, ka se është rritur ndjeshëm numri i pacientëve të vegjël që kërkojnë ndihmë, me simptoma […]

Mos fol për mua, por fol me mua


Shqipëron Kuliqi Diku në një restaurant shkruante, “Po qe se jeni të kënaqur flisni për ne, Po qe se jeni të pakënaqur flisni për ne”. Unë dua ta mas se sa jeni të kënaqur me mua ose të pakënaqur ndaj meje, por me anë të kësaj fjalie dhe këtij shkrimi dua t’ua jap një këshillë […]

95 raste me koronavirus në Prishtinë gjatë 24 orëve


Komuna e Prishtinës ka regjistruar 95 persona të infektuar me koronavirus gjatë 24 orëve. Përvec në kryeqytet, të infektuar ka edhe në komuna të tjera, si: Fushë-Kosovë 21 raste, Gjakovë 15 raste, Prizren 15 raste, Ferizaj 11 raste, Lipjan 10 raste, Mitrovicë 10 raste, Gjilan 9 raste, Podujevë 8 raste, Pejë 7 raste, Vushtrri 7 […]

112 raste me COVID-19 në Prishtinë


112 persona kanë rezultuar pozitivë me koronavirus në komunën e Prishtinës gjatë 24 orëve të fundit. Kryeqyteti sërish shënon numrin më të lartë të të infektuarve me COVID-19 në nivel komunash. Përvec  në Prishtinë, të infektuar ka edhe në qytetet tjera, si: Pejë 29 raste, Prizren 21 raste, Ferizaj 19 raste, Gjakovë 12 raste, Fushë-Kosovë […]

Të premten në “Takim virtual me Shëndritin” pulmologu Flamur Marku


Emisioni “Takim virtual me Shëndritin” këtë të premte, më fillim nga ora 20:00, do ta mirëpresë në lidhje të drejtpërdrejtë pulmolugun Flamur Marku. Marku, me prejardhje nga Gjakova, shkollën fillore dhe të mesme e kreu në vendlindje (Gjakovë), për t’i filluar studimet në Universitetin e Prishtinës, në Fakultetin e Mjekësisë. Studimet për mjekësi i mbaroi […]

Prishtinë – fillojnë të bëhen pagesat për qytetarët e prekur me koronavirus


Komuna e Prishtinës, ka njoftuar se ka filluar me ekzekutimin e mjeteve për të gjithë aplikuesit që kanë rezultuar pozitiv me COVID-19. Në njoftim thuhet se sot janë duke u ekzekutuar mjetet për 6 mijë e 705 aplikues. “Komuna e Prishtinës ka filluar me ekzekutimin e mjeteve për të gjithë aplikuesit që kanë rezultuar pozitiv […]

90 raste me koronavirus në Prishtinë gjatë 24 orëve


90 raste të infektimit me koronavirus janë shënuar gjatë 24 orëve në komunën e Prishtinës. Përvec në kryeqytet, të infektuar ka edhe në komunat tjera, si: , Pejë 20 raste, Podujevë 19 raste, Gjakovë 16 raste, Mitrovicë 16 raste, Suharekë 16 raste, Gjilan 14 raste, Ferizaj 13 raste, Fushë-Kosovë 12 raste, Lipjan 10 raste, Vushtrri […]

Serbët e Kosovës vaksinohen në Kurshumli të Serbisë


Para qendrës së vogël shëndetësore në Kurshumli, vetëm tridhjetë kilometra larg kufirit me Kosovën, është mbledhur nga orët e para të mëngjesit një grup i madh njerëzish. Nga porta e oborrit deri në hyrje në ndërtesë janë vetëm pesëmbëdhjetë shkallë. Shkallët janë bllokuar tërësisht nga njerëzit. Kanë ardhur banorët e enklavave serbe nga Kosova, të […]

Kërkohet paraburgim për Skender Krasniqin, i dyshuar për vrasjen e të birit


Prokuroria Themelore në Prishtinë, Departamenti i Krimeve të Rënda, ka kërkuar nga Gjykata Themelore në Prishtinë, që t’i caktohet masa e paraburgimit Skender Krasniqit, i dyshuar për vrasjen e të birit, Albert Krasniqi. Prokuroria thekson se A.K dyshohet se më 27 janar 2021, rreth orës 17:00, me armë zjarri ka privuar nga jeta personin me […]

Gjithcka rreth rastit të mbrëmshëm të vrasjes së Albert Krasniqit


Gjatë ditës së djeshme ka ndodhur një rast vrasjeje në familje, ku babai ka qëlluar me armë djalin e tij, pas një mosmarrëveshjeje që patën mes vete. Viktima A.K. ishte biznesmen i njohur dhe ishte menaxher disa prej këngëtarëve në estradën kosovare. Rastin për këtë vdekje e ka konfirmuar edhe Policia e Kosovës, ku, në […]

Pagesat e komunës së Prishtinës për të prekurit e pandemisë do të kryhen për 48 orë


Ndihmat e komunës së Prishtinës për të prekurit nga COVID-19, grantet për biznese, ndihmat bujqësore dhe të tjerat do të lëshohen për përfituesit brenda 48 orëve. Thesari i shtetit ka thënë se ka pranuar kërkesën nga komuna e Prishtinës të martën (dje) dhe se menjëherë ka filluar të trajtohet dhe qasjet do të ofrohen sapo […]

HANDIKOS kërkon sqarim nga Shpend Ahmeti: Pse s’ iu dhanë 80 eurot e premtuara personave me aftësi të kufizuara


Organizata HANDIKOS, me anë të një shkrimi në Facebook, ka kërkuar që kryetari i komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, të sqarojë pse s’ iu dhanë 80 eurot e premtuara personave me nevoja të vecanta, anipse iu është premtuar një gjë e tillë. 80 eurot ishin premtuar se do të jepeshin gjatë fundvitit, për t’i mbështetur […]

Ahmeti sqaron se përse s’ po realizohen pagesat nga komuna, përfshirë edhe ndihma për të prekurit nga COVID-19


Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti ka sqaruar vonesën e disa pagesave përfshirë këtu edhe ndihmën për të prekurit nga COVID-19. Ahmeti përmes një postimi në Facebook, ka shkruar se pagesat ekzekutohen nga Thesari i Republikës së Kosovës, pas dorëzimit të kërkesës për secilën pagesë nga Komuna. Ahmeti ka shtuar se Thesari është mbyllur në fund […]

IKSHPK thotë se uji që shpërndahet në rrjet është i sigurt


Si pasojë e reshjeve atmosferike në disa zona të Prishtinës, Fushë Kosovës e Obiliqit po ka reduktime të furnizimit me ujë të pijshëm. E gjithë kjo jo për mungesë të ujit por për shkak të turbullirave të mëdha të shkaktuara nga reshjet. Koordinatorja e Departamentit për monitorimin e cilësisë së ujit në IKSHPK, Burbuqe Nushi-Latifi […]

Reshjet e shiut dhe borës – Vazhdojnë reduktimet e energjisë elektrike dhe ujit të pijes


Reshjet e vazhdueshme të shiut dhe borës kanë ndikuar që në disa rajone në vend të ketë ndërprerje të furnizimit me energji elektrike dhe ujë të pijes. Lidhur me këtë, Kompania Kosovare për Distribuim të Energjisë Elektrike (KEDS) ka njoftuar se reshjet e vazhdueshme të shiut dhe borës janë duke bërë që në disa zona […]

Probleme me kujtesën pasi kaloni COVID-in? Ç’thonë specialistët, rasti i dy shqiptarëve


Kaltrina Jupolli-Sejdiu, 30-vjeçare nga Prishtina deri para muajit nëntor të vitit të kaluar, s’ ka pasur asnjë problem me kujtesën. Por, prej kur është shëruar nga sëmundja COVID-19, humbja e kujtesës i është bërë pjesë e përditshmërisë. “Harresën e kam aty për aty, s’ më ka ndodhur më herët që dikush të më dhuroj diçka […]

KRU ‘Prishtina’: Disa lagje të Prishtinës mbesin pa ujë të pijshëm, shkak prishja e gypit të Badocit


Kompania Rajonale e Ujësjellësit “Prishtina” njofton se për shkak të rrjedhjes së ujit në gypin nga Liqeni i Badocit, disa lagje të Prishtinës mbesin pa ujë të pijshëm. Sipas kompanisë, ekipet e mirë mbajtjes janë në vendin e dukurisë për sanimin e dëmit. “Si shkak i një rrjedhje uji në gypin e Badocit me diametër […]

Problemet me kujtesë pas tejkalimit të COVID-19, çka thonë specialistët shëndetësorë?


Kaltrina Jupolli-Sejdiu, 30-vjeçare nga Prishtina deri para muajit nëntor të vitit të kaluar, s’ ka pasur asnjë problem me kujtesën. Por, prej kur është shëruar nga sëmundja COVID-19, humbja e kujtesës i është bërë pjesë e përditshmërisë. “Harresën e kam aty për aty, s’ më ka ndodhur më herët që dikush të më dhuroj diçka […]

107 raste me koronavirus në Prishtinë gjatë 24 orëve


107 raste me koronavirus janë regjistruar në komunën e Prishtinës gjatë 24 orëve. Kryeqyteti sërish prin sa i përket numrit të infektimeve brenda 24 orëve në nivel komunash. Përvec në kryeqytet, të infektuar ka edhe në komuna të tjera, si: Gjakovë 22 raste, Podujevë 22 raste, Lipjan 19 raste, Gjilan 14 raste, Fushë-Kosovë 13 raste, […]

Policia sekuestron armë në Prishtinë, arrestohet një 33 vjeçar


Drejtoria Rajonale e Policisë – Prishtinë, po ndërmerr të gjitha masat e nevojshme policore për kapjen e personave që po qarkullojnë me armë pa autorizim dhe krejt kjo në funksion të parandalimit të akteve kriminale. “Në kuadër të veprimeve operative që po kryen policia, sot rreth orës 09:30, në rrugë “B” në Prishtinë, është ndaluar […]

20 vjeçarja nga Koliqi, thotë se u përdhunua nga 4 persona para 4 muajve/ Pasi mësoi se mbeti shtatëzënë njoftoi policinë…


Në raportin 24-orësh të Policisë së Kosovës është raportuar për një rast dhunimi në fshatin Koliq të Prishtinës. Viktima është një 20 vjeçe, e cila ka njoftuar policinë se para katër muajve është dhunuar nga 4 persona, ku dy nga ta ka thënë se edhe i njeh. Burime të IndeksOnlinet bëjnë me dije se ajo […]

Vetura godet për vdekje këmbësoren në udhën Prishtinë-Mitrovicë


Një 29-vjeçare ka humbur jetë si pasojë e plagëve të marra nga goditja e një veture në udhën nacionale Prishtinë – Mitrovicë, përkatësisht në Mazgit. Rastin tragjik e ka konfirmuar për Telegarfin zëdhënësja e Policisë për Rajonin e Prishtinës Flora Ahmeti, sipas së cilës aksidenti ka ndodhur sot rreth orës 17:00. “Si pasojë e aksidentit […]

Mungesa e rrymës, KEDS: S’ka reduktime, në disa zona ka probleme teknike


Derisa Prishtina, Fushë Kosova dhe shumë qytete dhe fshatra në Kosovë po ankohen për mungesë të theksuar të energjisë elektrike nga KEDS-i po thonë se s’ ka reduktime. Zëdhënësi i KEDS-it, Viktor Buzhala, ka deklaruar se përpos që s’ ka mungesë të energjisë elektrike dje është thyer një rekord i konsumit. “s’ ka reduktime. Dje […]

Mbi 10 mijë persona vaksinohen kundër gripit sezonal në QKMF-në e Prishtinës


Në Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare (QKMF) në Prishtinë që nga dhjetori i vitit të kaluar kur ka filluar dhënia e vaksinave kundër gripit sezonal janë vaksinuar mbi 10 mijë qytetarë, raporton Ekonomia Online. Xhevrije Canolli, mjeke familjare në këtë Qendër ka treguar se për cilën kategori të personave rekomandohet të merret kjo vaksinë. “Kjo […]

109 raste me koronavirus në Prishtinë gjatë 24 orëve


109 raste me COVID-19  janë regjistruar në komunën e Prishtinës gjatë 24 orëve. Kryeqyteti sërish ka regjistruar numrin më të lartë të të infektuarve brenda një dite në nivel komunash. Përvec në Prishtinë, të infektuar ka pasur edhe në qytetet tjera, si: Podujevë 41 raste, Mitrovicë 28 raste, Vushtrri 17 raste, Gjilan 15 raste, Deçan […]

Studentët me peticion kërkojnë rikthimin në ambientet universitare


Organizata Studentore “Reforma” ,e Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina”, ka njoftuar se kanë nisur peticionin online për rikthim të ndjekjes së ligjëratave në ambientet e universiteteve publike dhe private që veprojnë në Republikën e Kosovës. Këtë peticion studentët thonë e kanë nisur së bashku me Këshillat studentore në UP, për faktin se s’ pajtohen me […]

Vdiq profesori Arben Dermaku


ka humbur jetë, profesori i ekonomisë, Arben Dermaku, kanë njoftuar familjarë e kolegë të tij. I ndjeri ishte profesor në Universitetin e Prishtinës, si edhe kishte qenë rektor i universitetit “Kadri Zeka” të Gjilanit. Familja ka njoftuar se ceremonia e varrimit do të bëhet vetëm me pjesëmarrjen e familjarëve, për shkak të situatës me pandeminë.

Skandaloze: Infermierja sulmohet në Klinikën Infektive


Një infermiere është sulmuar sot fizikisht në Klinikën Infektive, shkruan Gazeta Express përcjell Gazeta Shëndeti. Lajmin e ka konfirmuar zëdhënësi i Policisë së Kosovës për rajonin e Prishtinës, Agron Borovci, ku tha se ngjarja ka ndodhur rreth orës 14:30. “Sot rreth orës 14:30 kemi pranuar informatën për një sulm fizik që ka ndodhur brenda objektit […]

Sekuestrohet një armë zjarri me municion në një veturë në Prishtinë


Policia e Kosovës ka sekuestruar një armë dhe municion gjatë një kontrolli që i ka bërë një veture të enjten rreth orës 20:30 në dalje të Prishtinës. Lajmin për Telegrafin e bëri të ditur zëdhënësi i Policisë së Kosovës për rajonin e Prishtinës, Agron Borovci. Sipas tij, i dyshuari me inicialet K. D, 29 vjeç […]

Arrestohet në Prishtinë një shtetas i Marokut


Policia e Kosovës ka arrestuar një shtetas të Marokut në Prishtinë, pasi që i njëjti kishte tentuar të hyjë me forcë në një lokal. Zëdhënësja e Policisë së Kosovës për Rajonin e Prishtinës, Flora Ahmeti konfirmoi për Telegrafin se rasti ka ndodhur rreth orës 04:30. “Arrestohet një person i dyshuar për veprën  ‘Dëmtim prone’. Sot […]