Kosova siguron 1.213.290 vaksina në marrëveshjen me Pfizer!


Kosova siguron 1.213.290 vaksina në marrëveshjen me Pfizer! Është arritur marrëveshja me Pfizer për blerjen e 1.213.290 dozave të vaksinës COVID-19. Ky moment shënon hapin më të rëndësishëm për Republikën e Kosovës përballë Covid-19, duke ruajtur shëndetin e qytetarëve dhe sistemin tonë shëndetësor. Pas një pune intensive të Ministrisë së Shëndetësisë dhe Ekipit Negociator të […]

MSH thirrje qytetarëve që të regjistrohen për marrjen e vaksinave antiCOVID, numri i të vaksinuarve ka arritur në 50 mijë


[ad_1] Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se po vijon vaksinimi në të gjitha njësitë e vaksinimit nëpër qytetet e Kosovës, për personat mbi 65 vjeç, të regjistruar në platformën elektronike eKosova dhe sipas listave në dispozicion të Qendrave Kryesore të Mjekësisë Familjare. MSH njofton se ditën e djeshme janë vaksinuar 4.067 qytetarë, ndërsa prej fillimit të […]

Mbi 51 mijë qytetarë marrin vaksinën antiCOVID-19


[ad_1] Që nga nisja e procesit të vaksinimit e deri më tani në Kosovë janë mbi 51 mijë persona që tashmë kanë marrë vaksinë kundër COVID-19. Procesi i vaksinimit është duke vazhduar akoma dhe paralelisht me grupmoshat mbi 65-vjeç po vaksinohen edhe profesionistët shëndetësor. Kështu ka treguar koordinatori i qendrës së vaksinimit në sallën “1 […]

5,601 raste aktive, vazhdon vaksinimi antiCOVID në Kosovë


[ad_1] Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik bën të ditur se numri total i rasteve pozitive është 106.914 raste nga 568.984 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 2.225 raste të vdekjes. IKSHPK njofton se gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 173 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej […]

Kosovë: Infektologu Tolaj paralajmëron valën e re të COVID-19


[ad_1] “Po qe se vaksinimi s’ bëhet me një shpejtësi, atëherë është e mundur që të kemi sërish një ballafaqim me Covid-19 dhe pandeminë deri në fund të vitit”, është shprehur infektologu Ilir Tolaj, përcjell Albanian Post. Po qe se në Kosovë procesi i vaksinimit do të kishte sukses që deri në muajt e verës […]

Mjeku nga Kosova një nga autorët e studimit, sa i përket efikasitetit të vaksinave nga Pfizer/BioNTech dhe Moderna


[ad_1] Vaksinat e Pfizer/BioNTech dhe Moderna kundër COVID-19, është konstatuar se janë 94 për qind efektive kundër hospitalizimit të personave mbi 65 vjet që janë prekur nga COVID-19. Ky konstatim është bërë nga Qendra amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, që realizoi një studim në të cilin mori pjesë edhe mjeku nga Kosova, Dr. […]

A është e nevojshme të përdoret aspirinë pas vaksinimit? Shpjegon neurologu Fatos Morina


Të premten, në emisionin “Takim virtual me Shëndritin”, ishte i ftuar neurologu Fatos Morina me të cilin u disktua lidhur me sëmundjet e ndryshme neurologjike, por theks të vecantë gjatë kësaj bisede pati vaksina AstraZeneca dhe ndërlidhshmëria e saj me trombozën trurore. Sic ndodh zakonisht, edhe këtë javë pyetjet e publikut patën një rëndësi të […]

Javën e ardhshme dihet se kur do të fillojë vaksinimi anti-COVID i të moshuarve


[ad_1] Në orët e paradites të së shtunës në Sallën “1 Tetori” në Prishtinë kundër coronavirusit janë vaksinuar 1, 566 punëtorë shëndetësorë. Koordinatori i Qendrës së vaksinimit, Niman Bardhi ka treguar edhe se si është duke shkuar vaksinimi nëpër komuna. “Procesi i vaksinimit sot është shumë i qetë dhe shumë më me rend se ditëve […]

Shqipëri: Në ditën e shtatë të vaksinimit masiv nis imunizimi i policëve


[ad_1] Pas mantelbardhëv të bardha, të moshuarve, mësuesve, pedagogëve e gazetarëve, ditën e sotme do të imunizohen me vaksinën antiCOVID 600 efektivë nga forcat e policisë në Shqipëri.  Procesi nisi sot në orën 8:00 në stadiumin “Air Albania” më kryeqytet dhe në rrethe. Kryeministri Edi Rama, ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu dhe kreu i Policisë […]

Deri tani rreth 300 punonjës shëndetësorë të Kosovës kanë marrë vaksinat antiCOVID në Shqipëri


[ad_1] Rreth 300 punonjës shëndetësor të Kosovës kanë marrë vaksinat antiCOVID në Shqipëri. Procesi i vaksinimit pritet të përfundojë këtë të shtunë. Kështu ka konfirmuar për Telegrafin, kryetari i Sindikatave të Shëndetësisë së Kosovës, Blerim Syla. “Procesi i vaksinimit të punëtorëve shëndetësorë është duke shkuar mirë. 300 punonjës janë vaksinuar deri sot dhe të shtunën […]

Mikrobiologia Donjeta Pllana për vaksinimin e mjekëve kosovarë në Shqipëri: Gjithcka shkoi në rregull dhe në mënyrë të organizuar


[ad_1] Shkruar nga Fisnik Dajakaj Meqenëse Kosova akoma s’ e ka siguruar vaksinën kundër koronavirusit dhe kontrata e blerjes së vaksinës nga Shqipëria s’ e lejon dhënien e saj si donacion, mjekët kosovarë po vaksinohen në Qendrën Rajonale të Mjekësisë në Kukës. Gjatë ditës së sotme u vaksinuan edhe 250 mjekë kosovarë vaksinën Astra Zeneca […]

Hoti: Për disa javë presim arritjen e vaksinave antiCOVID-19


[ad_1] Kryeministri në detyrë i Kosovës, Avdullah Hoti në mbledhjen e Komitetit për vlerësimin e situatës me COVID-19, ka përgëzuar punën e këtij komiteti duke thënë se kanë bërë një punë të jashtëzakonshme. Hoti tha se presin që për disa javë të arrijnë edhe vaksinat dhe të fillojë procesi i vaksinimit të qytetarëve. “Jemi në […]

Sfidat e vaksinimit për COVID-19 në Shqipëri


[ad_1] Procesi i vaksinimit po shtrihet në zona të ndryshme në Shqipëri duke përfshirë në fillim moshat e treta. Specialistët e Shëndetit Publik thonë se duhet organizim më i mirë i vaksinimeve ndonëse ato janë në një numër të ulët. Vaksinimi po kryhet aktualisht në qendra të përqendruara në qytetet kryesore, por më pas pritet […]

DW: Fillimi i pranverës jep shpresa për uljen e virulencës


[ad_1] Në kohën kur Shqipëria shënon rritje të numrit të viktimave nga virusi, në Tiranë mbërritën 15. 210 vaksina të BioNTech&Pfizer. Autoritetet theksojnë, se situata është e rënduar, por nën kontroll. Të hënën në orët e mbrëmjes, (01.03) në aeroportin ndërkombëtar “Nënë Tereza” në  Tiranë, mbërritën 15.210 vaksina BioNTech & Pfizer, kjo në vijim të […]

Bie numri i të infektuarve, 13 të vdekur nga Covid-19 në Shqipëri


[ad_1] Ministria e Shëndetësisë në Shqipëri bën me dije se 13 persona kanë ndërruar jetë në 24 orët e fundit, ndërsa janë zbuluar dhe 629 raste të reja. Në spitalet COVID në Tiranë dhe tre spitalet rajonale po trajtohen po marrin trajtim mjekësor 661 pacientë, ku 43 janë në terapi intensive, nga të cilët 14 […]

Vaksinohen 15 mijë mjekë e infermierë në Shqipëri


[ad_1] Procesi i vaksinimit në bluzat e bardha po shkon drejt fundit. specialistët thonë se në fund të kësaj jave i gjithë personeli shëndetësor në vend do të jetë i vaksinuar, disa me të dyja dozat e të tjerë me dozën e parë. “Deri tani janë vaksinuar 15 mijë personel shëndetësor pothuajse jemi tek të […]

COVID 19, Shqipëria mund të shohë për vaksina kineze apo ruse


[ad_1] Në përpjekje për të siguruar një mbrojtje masive të popullatës ndaj koronavirusit, Shqipëria mund të shohë edhe për përdorimin e vaksinave kineze apo ruse. Të paktën këtë la të kuptohej dje kryeministri Edi Rama gjatë një deklarate në Bruksel kur tha se vendi i tij po sheh përtej burimeve tashmë të dëshirueshme të vaksinave, […]

Shpresa te vaksinat, rëndim i situatës së pandemisë në Shqipëri


[ad_1] Në kohën kur Shqipëria shënon rritje të numrit të viktimave nga virusi, në Tiranë mbërritën 15. 210 vaksina të BioNTech&Pfizer. Autoritetet theksojnë, se situata është e rënduar, por nën kontroll.Të hënën në orët e mbrëmjes, (01.03) në aeroportin ndërkombëtar “Nënë Tereza” në  Tiranë, mbërritën 15.210 vaksina BioNTech & Pfizer, kjo në vijim të marrëveshjes […]

Procesi i vaksinimit/ Sot pritet të mbërrijnë 15 mijë vaksina të Pfizer


[ad_1] Ditën e sotme do të mbërrijë një tjetër kontingjent i vaksinave të Pfizer për të vijuar procesin e vaksinimit anti Covid.  Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu bëri me dije para disa ditësh se do të mbërrijnë rreth 15 mijë vaksina, që pritet të intensifikojnë procesin. “Pritet që të vijë ngarkesa e radhës së Pfizer […]

Shefi i UNICEF-it në Kosovë: Sonte vijnë shiringat që do përdoren për vaksinat anti-COVID-19


[ad_1] Shefi i Zyrës së UNICEF-it në Kosovë, Murat Sahin, ka thënë se në fluturimin e sotëm, do të arrijnë në Kosovë shiringat që do të përdoren për vaksinat anti-COVID. me anë të Twitter-it, Sahin tha se së shpejti edhe detaje të tjera për arritjen e vaksinës do të bëhen të ditura. “Me fluturimin e […]

Shqipëri, 19 të vdekur dhe 1,021 raste të reja


[ad_1] Gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë janë regjistruar 1021 raste të reja me COVID-19 në 3897 testime të kryera. Ministria e Shëndetësisë bëri me dije se 19 persona kanë ndërruar jetë për shkak të virusit teksa ka vijuar procesi i vaksinimit me 1134 persona të tjerë. “Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar […]

Debatet mbi vaksinat – Plani si do përdoren në Shqipëri “AstraZeneca” dhe “Pfizer”


[ad_1] Fundi i këtij muaji pritet ta gjejë vendin tonë me 180 mijë doza vaksinash të premtuara, nga të cilat 40 mijë nga “Pfizer”-i gjerman dhe 140 mijë të tjera nga “AstraZeneca”, e prodhuar në Korenë e Jugut. Për këtë të fundit ka rezerva pasi disa shtete europiane ia mbyllën derën dhe kufizuan përdorimin e […]

Edi Rama merr dozën e dytë të vaksinës kundër COVID-19


[ad_1] Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka marrë dozën e dytë të vaksinës kundër koronavirusit. Ai ka thënë se së ka nisur cikli i injektimit të mbi 1 mijë dozave të reja. “Nis edhe cikli i parë për mbi 1,000 të tjerë me dozat e reja, ndërkohë që në bazë të kontratës me Pfizer parashikohet […]

akoma shifra të larta të infektimeve me koronavirus në botë


[ad_1] Shtetet e Bashkuara të Amerikës po përballet me shifra të larta të infektimeve me Covid-19. Në 24 orët e fundit sipas Universitetit Johns Hopkins janë konfirmuar 164 mijë e 665 raste të reja me Covid-19. Po ashtu të larta mbeten dhe shifrat e viktimave, pasi në 24 orë janë regjistruar 3,782 viktima. Krahasuar me […]

Furnizimi Me Vaksina Anti-COVID: Evropa Parashikon Rritje Të Kontrollit Për Eksport


[ad_1] Bashkimi Evropian ka paralajmëruar se do të ashpërsojë rregullat për eksportet e vaksinave për koronavirus, të cilat janë të prodhuara në bllokun evropian, pas mospajtimeve me kompaninë AstraZeneca, e cila planifikon të ulë furnizimin. Javën e kaluar, AstraZeneca ka njoftuar BE-në se s’ do të mund të përmbushë synimet për furnizim, për shkak të problemeve […]

Edi Rama merr vaksinën kundër COVID-19


[ad_1] Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka marr vaksinën kundër COVID-19. Ai kishte thënë se këtë do ta bëjë për të sensibilizuar të gjithë qytetarët. “Unë do ta marr vetëm për të dhënë mesazh e qartë që vaksina është e sigurt, por është arma asgjësuese ë këtij miku të padukshëm”, tha Rama. Në Tiranë sot […]

HARTA: Vaksinat kundër Covid, pak humor nga rrjeti për ne dhe fqinjët tanë


[ad_1] E përditësuar – Vendet e Bashkimit Europian nisin sot vaksinimin masiv anti-COVID-19. Vaksinat janë shpërndarë në 27 vendet e Bashkimit Evropian që prej ditës së djeshme dhe sot pritet që të nisë injektimi i dozave të ‘Pfizer’. Lajmi është konfirmuar nga Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen ditën e djeshme, me anë […]

Në Zvicër arrijnë vaksinat e para kundër koronavirusit


[ad_1] Zvicra të martën i ka pranuar dozat e para të koronavirusit pas miratimit që u dha nga rregullatori i ilaçeve për vaksinën e kompanive “Pfizer” dhe “BioNTech”. Dërgesa e parë prej 107.000 dozave do të shpërndahet nëpër kantonte në mënyrë që fillimisht të vaksinohen personat që janë më të rrezikuar nga koronavirusi, përfshirë ata […]

Kur nis vaksinimi kundër koronavirusit? Flet zyra e OBSH-së në Kosovë


[ad_1] Ministri i Shëndetësisë në Kosovë, Armend Zemaj, tha se ka nënshkruar të hënën aplikimin zyrtar për sigurimin e vaksinës kundër COVID-19 përmes Aleancës Botërore të vaksinimit. Sipas Ministrisë së Shëndetësisë, Kosova pritet të përfitojë rreth 360 mijë vaksina falas, ndërsa pjesën tjetër synon ta blejë. Sipas Ministrisë, me këtë sasi pritet të vaksinohen së […]

Fillojnë përgatitjet për vaksinim kundër COVID-19 në Maqedoni


[ad_1] Procesi i vaksinimit dhe mënyra se si do të planifikohet sistemi “Termini im” u prezantua dje para drejtorëve të qendrave shëndetësore në takimin me ministrin e shëndetësisë, Venko Filipçe. Drejtorëve të qendrave shëndetësore u është thënë se fillimi i vaksinimit s’ do të thotë zvogëlim i menjëhershëm i rrezikut të COVID-19 dhe as presioni […]

error: Content is protected !!