Kur është koha që të shkoni në maternitet për lindje❓


Kur është koha që të shkoni në maternitet për lindje❓ 🔶️Kontraksione ju do të keni gjatë gjithë gjysmës së dytë të shtatzënisë – këto quhen kontraksione Braxton Hicks. Këto nuk janë të rregullta. 🔶️Kur fillon procesi i lindjes kontraksionet fillimisht janë të buta, por me kalimin e kohës bëhen më të rregullta dhe gjithnjë e […]

Kosova siguron 1.213.290 vaksina në marrëveshjen me Pfizer!


Kosova siguron 1.213.290 vaksina në marrëveshjen me Pfizer! Është arritur marrëveshja me Pfizer për blerjen e 1.213.290 dozave të vaksinës COVID-19. Ky moment shënon hapin më të rëndësishëm për Republikën e Kosovës përballë Covid-19, duke ruajtur shëndetin e qytetarëve dhe sistemin tonë shëndetësor. Pas një pune intensive të Ministrisë së Shëndetësisë dhe Ekipit Negociator të […]

Arsyet më të zakonshme qojnë drejt divorcit te çiftet e moshuara


[ad_1] Kur një çift i moshuar divorcohet, pas shumë vitesh martesë, zëra të ndryshëm fillojnë të qarkullojnë.  Zakonisht ka supozime se dikush po kalon një krizë të moshës së mesme ose se ka një të dashur, raporton Psychology Today. Një burrë komentoi për divorcin e tij me psikologen Kathy McCoy: “Unë jam i sigurt se […]

MSH thirrje qytetarëve që të regjistrohen për marrjen e vaksinave antiCOVID, numri i të vaksinuarve ka arritur në 50 mijë


[ad_1] Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se po vijon vaksinimi në të gjitha njësitë e vaksinimit nëpër qytetet e Kosovës, për personat mbi 65 vjeç, të regjistruar në platformën elektronike eKosova dhe sipas listave në dispozicion të Qendrave Kryesore të Mjekësisë Familjare. MSH njofton se ditën e djeshme janë vaksinuar 4.067 qytetarë, ndërsa prej fillimit të […]

Mbi 51 mijë qytetarë marrin vaksinën antiCOVID-19


[ad_1] Që nga nisja e procesit të vaksinimit e deri më tani në Kosovë janë mbi 51 mijë persona që tashmë kanë marrë vaksinë kundër COVID-19. Procesi i vaksinimit është duke vazhduar akoma dhe paralelisht me grupmoshat mbi 65-vjeç po vaksinohen edhe profesionistët shëndetësor. Kështu ka treguar koordinatori i qendrës së vaksinimit në sallën “1 […]

42 mijë të vaksinuar, Bardhi paralajmëron lehtësim të procedurave për aplikim online


[ad_1] Koordinatori i Qendrës se vaksinimit në Prishtinë, Niman Bardhi tha se gjatë së hënën janë vaksinuar 140 të moshuar, raporton Ekonomia Online. Përderisa ai ka thënë se deri më tani janë vaksinuar 42 mijë persona në gjithë vendin. “Siç po e shihni edhe sot po vazhdon vaksinimi i të moshuarve nga mosha mbi 65 […]

Ministrja Kushi e nis ditën me një lajm të rëndësishëm. “S’ka më mirë se ta nisësh javën në shoqërinë e mamit dhe në oborrin e saj”!


[ad_1] Ministrja e Arsimit, Sportit dhe Rinisë Znj. Evis Kushi ka zgjedhur ta nisë javën në shoqërinë e mamasë, ndërsa e ka vizituar atë në shtëpinë e saj në lagjen historike të Elbasanit. “S’ka më mirë se ta nisësh javën në shoqërinë e mamit dhe në oborrin e saj, për të cilin është kujdesur me […]

5,601 raste aktive, vazhdon vaksinimi antiCOVID në Kosovë


[ad_1] Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik bën të ditur se numri total i rasteve pozitive është 106.914 raste nga 568.984 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 2.225 raste të vdekjes. IKSHPK njofton se gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 173 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej […]

Kosovë: Infektologu Tolaj paralajmëron valën e re të COVID-19


[ad_1] “Po qe se vaksinimi s’ bëhet me një shpejtësi, atëherë është e mundur që të kemi sërish një ballafaqim me Covid-19 dhe pandeminë deri në fund të vitit”, është shprehur infektologu Ilir Tolaj, përcjell Albanian Post. Po qe se në Kosovë procesi i vaksinimit do të kishte sukses që deri në muajt e verës […]

error: Content is protected !!