Ndjenja e zilisë ndaj atyre që e marrin vaksinën


Qëkur filloi pandemia, Peter Jacobsen, 64-vjeç, ka shkuar vetëm pesë herë në dyqanin ‘Joe’s’. Çdo herë që ai e bënte blerjen shumë shpejt për të kufizuar ekspozimin e mundshëm ndaj coronavirusit. “Unë e di saktësisht për çfarë po shkoj. Unë s’ blej askund tjetër, thjesht marr atë që më duhet, e vendos në një qese […]

Efekti anësor më i zakonshëm i vaksinës antiCOVID-19


Me miliona njerëz në të tërë botën që po vaksinohen kundër COVID-19 çdo ditë, ka shumë mundësi për t’u ndjerë optimist për atë që do të vij më pas. Mirëpo, pas vaksinimit disa persona kanë treguar se kanë përjetuar disa efekte anësore. Cili është efekti anësor më i zakonshëm i vaksinës antiCOVID? Rreth gjysma e […]

Tre arsye pse duhet të studioni online


Po qe se po mendoni ta çoni karrierën tuaj në një nivel tjetër, atëherë studimi përmes internet është një mënyrë e shkëlqyeshme për ta veçuar veten nga pjesa tjetër e turmës. Ka shumë arsye që gjithnjë e më shumë studentë po zgjedhin të studiojnë në internet më përpara sesa në mënyrë fizike. Studimi online do […]

Harrojeni ujin pas trajnimit, pini këtë pije dhe do të digjni dhjamin


Vetëm po të ushtroni rregullisht, s’ka rëndësi se çfarë pini pas një stërvitjeje të vështirë, veçanërisht në mbrëmje Një studim i fundit nga Universiteti kanadez i Saskatchewan-it tregoi se qumështi është pije ideale për muskujt. – Pije të caktuara sportive shkaktojnë oksidim të yndyrës për shkak të një lloji të caktuar të karbohidrateve që bllokojnë […]

Simptomat e infraktit që duhet t’i dijë çdo grua


Sëmundjet e zemrës prekin miliona gra në Britani të Madhe. Sipas Fondacionit Britanik të Zemrës, mbi 70 gra vdesin nga sulmi në zemër çdo ditë në këtë vend, shkruan Mirror, transmeton Klan Kosova. dhembjet në gjoks dhe frymëmarrjet e shkurta nënkuptojnë se jeni duke pësuar arrest kardiak, por që ka edhe simptoma tjera që mund […]

Sonte në “Takim virtual me Shëndritin” oftamologu, dr. Afrim Shabani


Të premtën më fillim nga ora 21:00, në emisionin “Takim virtual me Shëndritin”, do të jetë i ftuar oftamologu, dr. Afrim Shabani, me të cilin do të diskutohet në lidhje me sëmundjet e syve dhe përdorimin e laserit për trajtim. Shabani, Fakultetin e Mjekësisë e kreu në vitin 2001 dhe në vitin 2002 zgjidhet asistent […]

Alergjia në qumësht më e zakonshmja tek fëmijët


Një studim i fundit zbulon se alergjia e qumështit prek mbi gjysmën e 1 vjeçarëve në botë dhe përbënë 40% të alergjive ushqimore për fëmijët nga një deri dy vjeç. “Publiku i përgjithshëm duhet të jetë më i vetëdijshëm për alergjitë e qumështit. Ata mendojnë se kjo gjë s’ është serioze”, tha Dr Ruchi Gupta, […]

Pse është e mirë të ecurit vetëm?


Shumë prej nesh dalin në shëtitje të paktën një herë në ditë. Por Po qe se keni tendencë të dilni për një shëtitje me një shok ose partner rregullisht, do të ishte një ide e mirë të mbani vëzhgimin e ritmit. Si pjesë e një studimi të ri, studiuesit nga Universiteti Purdue analizuan kohën e […]

Miqësitë – më të rëndësishme për të moshuarit sesa marrëdhëniet me anëtarët e familjes


Miqësitë parashikojnë lumturinë e përditshme më shumë dhe në fund të fundit sa do të jetojmë, më shumë sesa marrëdhëniet bashkëshortore dhe familjare Midis të rriturve të moshuar, miqësitë janë në të vërtetë një parashikues më i fortë i shëndetit dhe lumturisë sesa marrëdhëniet me anëtarët e familjes, tregon hulumtimi. Në dy studime që përfshinë […]

Si mund të flini pak orë dhe, kur të zgjoheni – ndjeheni energjik dhe produktiv


“Sleep hacking” është mërmëritja në një luginë dhe një mendje teknologjike, profesionistët betohen se kjo është një nga metodat më të pakta që i përafron Metodat janë ekstreme, por ato funksionojnë, thotë Sarrah Maber… Shumica prej nesh pëlqen të qëndrojë, të ketë më shumë orë pushim. Për fat të keq, shpesh kjo do të thotë […]

Si t’i ricikloni qelizat vjetra duke agjëruar


Agjërimi ka treguar rigjenerimin e qelizave të sistemit imunitar vetëm pas tri ditësh. Njerëzit pësojnë ndryshime të shpejta gjatë gjithë kohës, për arsye të ndryshme, ku një nga këto mund të jetë besimi. Kjo gjë ka treguar se kryerja e agjërimit mund të rigjenerojë qelizat dhe mund të sjell qëndrueshmërinë e tyre si dhe një […]

Zgjerohet studimi i vaksinave të përziera për koronavirus dhe reagimit të sistemit imunitar të njerëzve


Një studim që shikon Po qe se njerëzit mund të marrin doza nga dy vaksina të ndryshme kundër COVID-19 është zgjeruar për të përfshirë vaksinat e zhvilluara nga Moderna dhe Novavax. Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, testi Com-COV nga studiuesit nga Universiteti i Oksfordit kishte përfshirë deri tani vetëm vaksinat e zhvilluara nga Pfizer/BioNTech […]

Zgjidhja më e mirë gjatë muajit të Ramazanit, si ta keni më të lehtë agjërimin


Gjatë muajit të shenjtë të Ramazanit, myslimanët agjërojnë nga agimi deri në muzg dhe kjo do të thotë që s’ hahet asgjë për më shumë se 10 orë, në varësi të sezonit. Ndodh kur muaji i shenjtë i Ramazanit, për shkak të orëve të gjata të urisë, të bëhet edhe më i vështirë, por Po […]

Pa izolim e maska, a ia ka vlejtur qasja ndryshe e Suedisë në luftën kundër koronavirusit?


Qasja e Suedisë ndaj coronavirusit, pa mbyllje, masa epidemiologjike dhe rekomandime të mjekëve, e ka ndarë opinionin në dy tabore. Derisa disa e përshëndesin si një qasje të mirë, të tjerët janë për qasje më të ashpër ndaj COVID-19, nga i cili në botë kanë humbur jetën tre milionë njerëz. Në mars të vitit të […]

Çfarë Ndodh Nëse Shmangni Vaktin E Mbrëmjes?


Me siguri e keni dëgjuar thënien “Ha mëngjes si një mbret, drekë si një princ dhe darkë si një i varfër”. Por një studim i fundit, në të cilin AgroWeb.org u mbështet, tregon se Nëse doni të parandaloni shtimin në peshë, mund t’ju duhet ta vini në dyshim këtë shprehje. Brenda një harku kohor tre […]

Çfarë lloj trombozash janë ato që kanë ngjallur frikë për vaksinën anti-Covid?


Trombozat e venave të sinusit bënë që në shumë vende të ndalohej vaksina Astrazeneca. Por çfarë lloje trombozash janë ato? Për arsye sigurie një sërë vendesh kanë ndaluar përkohësisht vaksininimin me  AstraZeneca, përderisa brenda një kohe të shkurtër ka pasur mjaft raste të një tromboze të një lloji të rrallë që kanë ndodhur pas një […]

Telefoni shkaktar i sëmundjeve psiqike dhe fiziologjike


Shkruan: Prof.Dr.Halil Krasniqi Shumë njerëz s’ paramendojnë një jetë pa celular. Mbi pesë miliardë njerëz në të tërë botën kanë një celular, i cili përbën dy të tretat e popullsisë së botës. Në Gjermani, norma është edhe më e lartë me 93 për qind. Numri i kontratave aktive të telefonisë mobile madje tejkalon qartë numrin […]

Zyrtari i Agjencisë Evropiane të Barnave: Ka një lidhje ‘të qartë’ midis rasteve të rralla të mpiksjes së gjakut dhe vaksinës AstraZeneca


Një zyrtar i lartë nga Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) i ka thënë një të përditshme italiane se është “e qartë” se ekziston një lidhje midis vaksinës AstraZeneca dhe një forme të rrallë të mpiksjes së gjakut, por që shkaku s’ dihet akoma. “Sipas mendimit tim, ne mund ta themi tani, është e qartë se […]

Reagon mamia Bule Elezi ndaj postimit të Adrian Kastratit: Ai s’mund të jetë as profesor, as deputet


Pas postimit të mbrëmshëm të deputetit të PDK-së, njëkohësisht edhe profesorit në UP, Adrian Kastratit, ku iu referua me gjuhë fyese Vjosa Osmanit, ka pasur mjaft shumë reagime edhe nga shoqëria civile. Ndër personat që reagoi, duke e dënuar gjuhën aspak të përshtatshme të Kastratit drejtuar presidentes, ishte edhe mamia Bule Elezi. “Prof. Ardian Kastrati, […]

Japonia ka frikë se variantet po çojnë drejt valës së katërt të COVID-19


Autoritetet shëndetësore japoneze janë të shqetësuar se variantet e coronavirusit po çojnë drejt një vale të katërt të pandemisë, me vetëm 109 ditë të mbetura deri në Lojërat Olimpike të Tokios. Variantet duket se janë më infektive dhe mund të jenë rezistente ndaj vaksinave, të cilat akoma s’ janë gjerësisht të disponueshme në Japoni, shkruajnë […]

Vdes nga COVID-19 ish-profesori universitar Kajtaz Fazlija-Lutani


ka humbur jetën si pasojë e COVID-19  ish-profesori i Fakultetit të Bujqësisë në Universitetin e Prishtinës, Kajtaz Fazlia-Lutani. Këtë e bëri të ditur mbesa e tij Aferdita Fazlija me anë të një postimi në rrjetin social Facebook ku k shkruar se varrimi i të ndjerit do të bëhet nesër në ora 12:00, në varrezat e […]

Profesori universitar Rifat Hoxha vdes pas infektimit me COVID-19


Rifat Hoxha, profesor i Universitetit të Prizrenit, ka humbur jetë në orët e hershme të mëngjesit pas përballjes me COVID-19. Lajmin për vdekjen e profesorit Hoxha e ka dhënë familjari i tij Valdet Hoxha. “Me dhimbje e pikëllim të thellë lajmërojmë farefisin, miqtë dhe dashamirët se më datë 26/03/2021 ka humbur jetë djali, bashkëshorti, babai, […]

Vaksinat anti-COVID efektive tek gratë shtatzëna dhe gjidhënëse


Vaksinat anti-COVID Pfizer/BioNTech dhe Moderna janë efektive tek gratë shtatzëna dhe ato gjidhënëse, të cilat mund t’ua kalojnë antitrupat mbrojtës të vegjëlve të tyre, thuhet në gjetjet e publikuara të enjten nga një hulumtim i kryer nga Gazeta amerikane e Gjinekologjisë dhe Obstetrikës. Hulumtues të disa spitaleve dhe disa instituteve kanë marrë për bazë 131 […]

Të premten në “Takim virtual me Shëndritin” psikologu Fitim Uka


Të premten në emisionin “Takim virtual me Shëndritin”, më fillim nga ora 20:00, do të jetë i ftuar psikologu Fitim Uka. Uka studimet Bachelor i kreu në Universitetin e Prishtinës në vitin 2008, duke vazhduar edhe më tutje ngritjen e tij akademike, e që në vitin 2018, në Universitetin e Illnois në ShBA, përfundoi edhe […]

migrena apo hemicrania e heshtur ekziston: Ja se si t’i trajtojmë simptomat pa ilaçe


migrena apo hemicrania s’ vjen gjithmonë me dhimbje koke. Kështu që, gratë me migrenë apo hemicrani “të heshtur”, të shënuara nga shqetësime vizuale, lodhje dhe simptoma të tjera të migrenës apo hemicranisë, mund të vuajnë për vite me radhë para se të diagnostikohen dhe trajtohen, thotë John Rothrock, profesor i neurologji në Shkollën e Mjekësisë […]

AstraZeneca, hapat e gabuar dëmtojnë reputacionin e vaksinës


Publikimi të hënën i të dhënave inkurajuese nga kompania AstraZeneca në lidhje me testimet e vaksinës së saj në Shtetet e Bashkuara rriti shpresat se kompania farmaceutike i tejkaloi problemet e mëparshme. Por vetëm disa orë pas njoftimit, zyrtarët amerikanë lëshuan një deklaratë të pazakontë duke shprehur shqetësimin se kompania kishte përfshirë “të dhëna të […]

Përgatitjet për pandemitë e ardhshme


Shkencëtarët thonë se s’ ka dyshime që bota do të goditet nga një pandemi e re dhe se kjo është thjeshtë çështje kohe. Ndaj ata u bëjnë thirrje vendeve në të tërë botën që të përgatiten për të parandaluar një infeksion të ri vdekjeprurës. Sipas tyre urbanizimi dhe zgjerimi i habitatit tonë në afërsi të […]

15 vjetori i themelimit të Twitter-it dhe sfida e rritjes së popullaritetit


Platforma Twitter më 21 mars feston 15 vjetorin e themelimit të saj. Me 330 milionë përdorues në të tërë botën, kompania që dikur e quante veten krah i fjalës së lirë është detyruar të luftojë me shpërdorimet e platformës së saj. Në vitin 2006, bashkëthemeluesi i kompanisë Twitter, Jack Dorsey bëri postimin e parë. Rrjeti […]

Shkencëtari norvegjez zbulon arsyen përse disa njerëz kanë mpiksje gjaku pas marrin vaksinën e AstraZeneca-s


Një studim i realizuar nga Spitali Universitar Rikshospitalet në Oslo, pretendohet se ka gjetur arsyen përse tre punonjës të shëndetësisë në këtë vend, të imunizuar me vaksinën e AstraZenecas pësuan mpiksje gjaku, dhe njëri prej tyre më vonë vdiq. Të tre ata ishin nën moshën 50 vjeç. Grupi i specialistëve të drejtuar nga profesor Pal […]

Sa kohë mund të ketë qarkulluar SARS-CoV-2 në Kinë para se të zbulohej?


Studiuesit të cilët po punojnë për ta dëshmuar se kur dhe si u shfaq virusi për herë të parë në Kinë llogarisin që ndoshta s’ e infektoi qenien e parë njerëzore deri në tetor të vitit 2019 në periudhën më të hershme. Modelet e tyre treguan diçka tjetër: “Për pak” ai person s’ e bëri […]

Riinfektimi me Covid-19 është i rrallë, por më i zakonshëm tek këto mosha


Shumica e njerëzve që i kanë mbijetuar koronavirusit janë të mbrojtur për të paktën gjashtë muaj nga marrja e infeksionit përsëri, tregon një studim i fundit, por të moshuarit kanë më shumë të ngjarë të marrin infeksion përsëri sesa të rinjtë. Një studim i botuar nga revista e njohur mjekësore The Lancet zbuloi se vetëm […]

Studimi: Përdorimi i plazmës së gjakut s’ ka benefite për pacientët e hospitalizuar me COVID-19


Përkundër që shihej si një mundësi e mirë për forcimin e sistemit imunitar në luftë kundër koronavirusit, përdorimi i plazmës së gjakut s’ ka ndonjë ndikim në këtë aspekt, bazuar në studimet e fundit të kryera për këtë cështje. Rezultatet e tilla dalin kundër rekomandimeve të NHS-së, të cilët e shihnin këtë mënyrë si efektive. […]

Çfarë shkakton dhimbjen e kokës: Në cilat raste kërkohet vizita e menjëhershme mjekësore?


dhembjet e kokës janë një pjesë normale e jetës. Madje edhe migrena apo hemicrania është e përhapur në mesin e popullatës së përgjithshme Njerëzit që kanë rregullisht dhimbje koke dhe migrenë apo hemicrani, por ndihen mirë midis atyre episodeve, zakonisht s’ kanë asgjë për t’u shqetësuar. “Në qoftë se dhimbja e kokës ndihet ndryshe nga […]

Përse zgjohemi para se të bjerë alarmi


Ju ka ndodhur shpesh që mëngjeseve të zgjoheni përpara se të bjerë zilja e zgjimit, por kurrë s’ e keni ditur vërtet se përse ndodh. Përveç faktit të rutinës së zgjimit, një studim i veçantë flet për një “orë të brendshme zgjimi”, që të gjithë ne e disponojmë. Po atëherë, përse na ndodh që të […]

Këto janë arsyet pse njerëzit preken prej alergjive ushqimore


Numri i njerëzve që kanë alergji ushqimore sa vjen e shtohet. Ajo që të gjithë pyesin është se çfarë e shkakton këtë? Teoritë që mbizotërojnë, tregojnë për një mungesë të patogjenëve natyralë në mjedisin modern, të tillë si parazitët, transmeton lajmi.net. Ky mund të jetë shkaku që trupat tanë bëhen shumë të ndjeshëm ndaj ushqimeve […]

s’ ka arsye për shqetësim


Një panel këshillimor i Organizatës Botërore të Shëndetësisë po analizon aktualisht vaksinën e kompanisë AstraZeneca kundër COVID-19, pasi disa vende evropiane pezulluan imunizimet me këtë vaksinë pasi ka pasur raportime për mpiksje gjaku në disa individë pas vaksinimit. Por një zëdhënëse e OBSH-së theksoi të premten se s’ ka arsye për shqetësim. Zhgënjim dhe konfuzion […]

Arsyet Pse Kaq Shumë Njerëz Preken nga Alergjitë Ushqimore


Në ditët e sotme, numri i njerëzve që kanë alergji ushqimore sa vjen e shtohet. Ajo që të gjithë pyesin është se çfarë e shkakton këtë? Teoritë që mbizotërojnë, tregojnë për një mungesë të patogjenëve natyralë në mjedisin modern, të tillë si parazitët. Ky mund të jetë shkaku që trupat tanë bëhen shumë të ndjeshëm […]

A duhet mbajtur më maska pasi bën vaksinën anti-Covid?


Autoritetet shëndetësore duan që njerëzit të mbajnë maska dhe distancimin social, edhe pasi të marrin vaksinën anti-Covid. Kjo mund të duket kundër-intuitive. Tek e fundit, a s’ është i mbrojtur nga koronavirusi ai që është vaksinuar kundër tij? Përgjigja është e komplikuar. Pjesa dërrmuese e atyre që vaksinohen do të mbrohen nga Covid-19, sëmundja e […]

SHBA, studentët dhe shkollat akoma përballen me pasojat e COVID-it


ndërsa komunitetet në mbarë Shtetet e Bashkuara përballeshin me shifrat drithëruese të infektimeve nga koronavirusi marsin e kaluar, qindra universitete dhe kolegje mbyllën kampuset, duke sjellë çrregullime në jetën e profesorëve dhe studentëve. “Mendoja gjithë kohës se s’ dija se ku do të shkoja. Ishte vërtet stresuese”, thotë Tae Ayodeji, studente nga Nigeria. Studentët e […]

lidhje e ngushtë mes vdekjeve nga COVID-i dhe obezitetit


Sipas një studimi të ri, shumica e vdekjeve nga COVID-19 kanë qenë në vendet me një përqindje të lartë të obeziteti. Sipas studimit, vdekshmëria nga koronavirusi ka qenë 10 herë më e lartë në vendet ku të paktën 50% e të rriturve janë mbipeshë. Raporti, i cili flet për një lidhje “dramatike” midis niveleve të […]

Gjermania reagon ndaj kritikave dhe ndryshon radhën e vaksinimit


Me miliona doza të vaksinave AstraZeneca janë grumbulluar në frigoriferët e Gjermanisë dhe s’ përdoren. Shkaku është një përzierje mes mosbesimit ndaj vaksinës britaniko suedeze dhe politikës së ngurtë të vaksinimit. Use it or lose it… kështu titullonte të hënën gazeta britanike “Metro” një artikull për politikën e vaksinimit në Gjermani. Shkak ishte lajmi që […]

VIDEO: Kush janë njerëzit imunë ndaj koronavirusit?


Pse disa njerëz kontraktojnë forma shumë agresive të Covid-19 ndërsa të tjerët janë asimptomatike ose s’ sëmuren aspak, duke qenë të ekspozuar ndaj të njëjtit virus? Kjo është një nga pyetjet që shkencëtarët në Universitetin e Tor Vergata në Romë po përpiqen t’i përgjigjen në bashkëpunim me kolegët e tyre nga e gjithë bota, në […]

Dy mënyra për të vërejtur Me kusht që po përjetoni COVID-19 apo ftohje, sipas specialistëve


Gjatë kohës më të ftohtë të vitit, kur ftohjet dhe gripi vazhdojnë, ne priremi të shmangim takimin me miq dhe familje. Për fat të mirë, është e lehtë të thuash Me kusht që ke të bësh vetëm me një ftohje, thotë mjekja e kujdesit parësor Julia Auerbach, drejtoreshë mjekësore e Nuvance Primary Care and Pediatrics […]

rruga e Qumështit mund të jetë e mbushur plot me jetë aliene!


rruga e Qumështit mund të jetë e mbushur plot me jetë aliene, kanë zbuluar specialistët në një studim të ri që thekson se uji mund të ketë qenë i pranishëm gjatë formimit të çdo planeti. Studiuesit nga Instituti GLOBE në Universitetin e Kopenhagës besojnë se uji ishte i nevojshëm për të formuar Tokën dhe llogaritjet […]

Pajisja e cila mat sasinë e oksigjenit në gjak, s’ funksionon njësoj tek të gjithë njerëzit: Ç’duhet të dini


Në luftën kundër COVID-19, oksimetri ka qenë një nga mjetet thelbësore për personelin mjekësor dhe njerëzit e infektuar, por studimet e reja ngrenë një tjetër problem në lidhje me të Oksimetri mund të mos funksionojë saktë tek njerëzit me lëkurë më të errët. Sipas US Food and Drug Administration, oksimetri ka shumë shanse të japë […]

Hera e parë në botë: Tumori i veshkës hiqet nga një robot kirurgjikal në një spital në Itali, ndërsa pacienti ishte zgjuar


Një tumor në veshkë është hequr nga një “kirurg robot” ndërsa pacienti ishte zgjuar. Ky, sipas mediave italiane, përcjell Telegrafi, është rasti i parë në botë, i ndodhur në Torino të Italisë. Siç bëhet e ditur më tej, operacioni novator u krye të mërkurën në departamentin e urologjisë në Spitalit Molinette. Aty, shkruan ANSA, është […]

Arbnora Fejza Idrizi sërish në Guiness me mozaikun më të madh origami – Flamurin e Kosovës


Arbnora Fejza Idrizi sërish është regjistruar në librin e rekordeve, Guiness, kësaj radhe për shkak të punimit më të madh origami, ku punoi flamurin e Kosovës. Se punimet në këtë formë i shkojnë për dore e tregojnë edhe dy vepra paraprake të artistes në fjalë, ku me të dyja këto u fut po ashtu në […]

Njerëz nga Kosova: Heronjtë e epokës së re


s’ mendova për ty që ecën udhës si kapadai, me gjoks përpara e krahë të hapur, asesi! Por për atë kokën, atë mendjen e ndritur…atë që pasionin e humanizmit e ka në vete edhe pas 40 vitesh, për atë me mantel të bardhë, me maskë e mbrojtëse sysh në fytyrë . Për atë që çdo […]

specialistët britanikë: s’ ka prova që vaksinat dëmtojnë fertilitetin


Pretendimet në mediat sociale se vaksina kundër Covid mund të ndikojë në fertilitetin e grave janë të pabazuara, kanë deklaruar specialistët. Postimet kanë sugjeruar gabimisht se vaksina Pfizer mund të shkaktojë infertilitet tek gratë, ose të shkaktojë që trupat e tyre të sulmojnë placentën. “Por s’ ka asnjë mekanizëm të besueshëm biologjik me të cilin […]

Riola Susuri, ylli në ngritje në piano


Shkruar nga Fisnik Dajakaj Tash e sa vite prej që jemi shtet i pavarur, ambasadorët më të mirë nga vendi ynë në botë kanë qenë kultura dhe sporti. Sukseset e njerëzve që vijnë nga këto sfera padyshim se na gëzojnë të gjithë neve dhe na bëjnë krenarë. Një tjetër talente nga Kosova, që duket se […]

STUDIMET: Riinfektimet ndodhin te personat që e kanë kaluar lehtë Covid-19


Riinfektimet janë kthyer në një fenomen shqetësues, kur bota po përballet edhe me variantet e reja të Covid-19. Laidon Shapo, mjek në Institutin e Shëndetit Publik në Britaninë e Madhe, shpjegon për se në shumicën e koronavirusëve, shërimi pas infeksionit jep një shkallë ngritëse të imunitetit ndaj riinfektimit. Në një koment për Forumin e Mjekëve […]

Zyrtarët globalë i dalin në mbrojtje AstraZenekës


Zyrtarët e shëndetësisë në të gjithë botën i dhanë mbështetjen e tyre vaksinës AstraZeneca kundër COVID-19, pas alarmit të përhapur nga një studim që tregonte se ajo ka pak efekt kundër simptomave të lehta të sëmundjes të shkaktuar nga një variant që po përhapet shpejt në Afrikën e Jugut. Mundësia që variantet e reja të […]

A duhet të shqetësohemi për variantet e reja të COVID-19?


Shumë janë të shqetësuar se variantet e reja më të transmetueshme të coronavirusit në të tërë botën mund të komplikojnë përpjekjet për t’i dhënë fund pandemisë. Por a duhet të shqetësohemi se këto forma të reja të virusit do të vazhdojnë të shfaqen? “Në fillim të këtij viti, njerëz si unë po thoshin se mutacioni […]

Hapni dritaren e dhomës tuaj të gjumit natën për të parandaluar mbipeshën dhe diabetin (sëmundjen e sheqerit)


Hapja e dritares në dhomën tuaj të gjumit gjatë natës për të lejuar hyrjen e ajrit të pastër është zgjidhja më e mirë për të parandaluar obezitetin dhe tipin 2 të diabetit (sëmundja e sheqerit) Të paktën kështu sugjerojnë profesorët e endokrinologjisë në Universitetin e Oxford-it, shkruan The Telegraph. Ata besojnë se ka mjaftueshëm prova […]

Hulumtimi çudit shkencëtarët: Hëna e plotë ndikon në gjumin tonë?


Hëna, të gjithë e dimë se dikton baticat, por një studim i ri thotë se ndikon edhe në gjumin tonë. Në fakt, studimi i botuar në Science Advances, thotë se në ditët para hënës së plotë, njerëzit shkojnë në shtrat më vonë dhe flenë më pak. Studiuesit zbuluan se pjesëmarrësit në studim shkuan në shtrat […]

Pse ndodh të kemi gjakderdhje në dhëmbë?


Gjakderdhja e mishit të dhëmbëve zakonisht konsiderohet si një problem dentar ose një shenjë e gingivitit, një fazë e hershme e sëmundjes periodontale. Pra, Nëse mishrat e dhëmbëve ju rrjedhin gjak, dentisti juaj mund të këshillojë pastrimin e dhëmbëve dy herë në ditë. Por një studim i ri sugjeroi që gjakderdhja e mishit të dhëmbëve […]

Shqipëria e 9-ta Në Botë Për Eksportin e Gështenjës


Kërkesa në rritje për konsumin e arrorëve dhe kushtet e përshtatshme klimatike për prodhimin e tyre në veri të vendit krijojnë mundësi për fitime në banorët e këtyre zonave. Një studim i profesorëve Drini Imami dhe Engjëll Shkreli, i financuar nga BERZH, vërteton se arroret (dhe veçanërisht gështenja) përbëjnë një burim të rëndësishëm të ardhurash […]

Antitrupat covid mbrojnë pacientët për gjashtë muaj


Shumica dërrmuese e njerëzve që ishin të infekruar me koronavirus zhvillojnë antitrupa që mund t’i ndihmojnë në mbrojtjen e tyre kundër ri-infektimit për të paktën gjashtë muaj, thonë studiuesit, shkruan The Guardian. Mostrat e gjakut të mbledhura nga më shumë se 20,000 banorë të Mbretërisë së Bashkuar midis qershorit dhe nëntorit 2020 zbuluan se 99% […]

Si ta kontrolloni zërin tuaj të brendshëm negativ


s’ ka shpëtim nga zëri në kokën tonë, pavarësisht Në qoftë se është memorizimi i informacionit ose krijimi i skenarëve imagjinare dhe ndikon në gjithçka që bëjmë. Kjo është arsyeja pse Ethan Kross, një profesor i psikologjisë në Laboratorin e Emocionit dhe Vetëkontrollit në Universitetin e Miçiganit, thotë se bisedat më të rëndësishme që kemi […]

Mbulesa, vazhdon të jetë paragjykim dhe pengesë shtesë në punësim


Altina Marmullaku Në Ditën Ndërkombëtare të Shamisë portali “Familja Jonë” sjell një anë që s’ është shpalosur më parë nga tri gra të mbuluara, të cilat na tregojnë për përvojat, për stigmatizimin e tyre në sferat shoqërore edhe institucionale të Kosovës. Arbnora Fejza Idrizi, Rekordere e Librit Guinness, thotë se pa dyshim se kur je […]

Djersitja, deodorantët dhe antiperspirantët


Djersitja është mënyrë e shëndetshme e largimit të toksinave nga organizmi, me anë të saj organizmi ynë arrin homeostazën kur temperatura e trupit është më e lartë se sa normalja. A duhet të shqetësohemi Nëse kemi djersitje apo është vetëm gjendje jona e pakëndshme? Djersitja është gjithmonë më e shëndetshme sesa ndalimi i prodhimit të […]

Çfarë është trypanofobia dhe si ta përballojmë atë?


Vaksinimi mund të shkaktojë një frikë të vërtetë për shumë njerëz, por ka mënyra për ta kaluar atë. Për javë të tëra, specialistët e shëndetit publik kanë folur për rëndësinë e vaksinimit kundër COVID-19. Dhe, me të vërtetë, ju duhet vetëm t’i  shikoni të dhënat e fundit për të parë se sa tepër jetike është […]

Bie teoria se 10 mijë hapa në ditë ju çon në humbje peshe


Gjatë gjithë këtyre viteve, teoria sipas së cilës 10 mijë hapa në ditë ju çon në humbje peshe, fitoi shumë popullaritet, por sipas studimeve të fundit këto mijëra hapa s’ mund ta parandalojnë shtimin në peshë apo humbjen e saj, shkruan Chelsea Ritschel për ”The Independent”. Për të zbuluar Po qe se mijëra hapa në […]

Kur është mosha e duhur që prindërit t’u blejnë fëmijëve një celular?


Kur prindërit vendosin t’u blejnë fëmijëve një celular, praktikisht u kanë dorëzuar atyre një burim informacioni të pafundmë, të rëndësishëm dhe të rrezikshëm, gjithmonë Me kusht që s’ kontrollohet Një vendim i tillë është i diskutueshëm pasi akoma s’ është pranuar një moshë të gjithëpranuar për periudhën se kur fëmijët duhet të kenë telefonin e […]

Probleme me kujtesën pasi kaloni COVID-in? Ç’thonë specialistët, rasti i dy shqiptarëve


Kaltrina Jupolli-Sejdiu, 30-vjeçare nga Prishtina deri para muajit nëntor të vitit të kaluar, s’ ka pasur asnjë problem me kujtesën. Por, prej kur është shëruar nga sëmundja COVID-19, humbja e kujtesës i është bërë pjesë e përditshmërisë. “Harresën e kam aty për aty, s’ më ka ndodhur më herët që dikush të më dhuroj diçka […]

Problemet me kujtesë pas tejkalimit të COVID-19, çka thonë specialistët shëndetësorë?


Kaltrina Jupolli-Sejdiu, 30-vjeçare nga Prishtina deri para muajit nëntor të vitit të kaluar, s’ ka pasur asnjë problem me kujtesën. Por, prej kur është shëruar nga sëmundja COVID-19, humbja e kujtesës i është bërë pjesë e përditshmërisë. “Harresën e kam aty për aty, s’ më ka ndodhur më herët që dikush të më dhuroj diçka […]

Studimi: Personat që përballen me diskriminim kanë një rrezik më të lartë të ankthit


Ankthi në ShBA është gjendja më e zakonshme e shëndetit mendor dhe mund të shkojë nga një ndjenjë kalimtare e shqetësimit në një çrregullim më serioz. Studiuesit kanë eksploruar prej kohësh shkaktarët që ndikojnë në crregullimin e ankthit Në një studim të fundit, shkencëtarët u thelluan në lidhjen midis racizmit dhe ankthit, ku morën parasysh […]

Kërkimet e reja identifikojnë tre nëntipe të ndryshme te Alzhemierit


Derisa disa ilaçe tregojnë shenja pozitive për ngadalësimin e përparimit të Alzheimerit, aktualisht s’ ka shërim për sëmundjen. Një studim i ri i botuar në Science Advances sugjeron që kjo mund të jetë prejse trajtimet duhet të shkojnë përtej asaj që kanë studiuar deri më tani. Alzheimeri s’ është një sëmundje e vetme. PërderisaAlzheimeri kryesisht […]

A mund të ndihmojnë me të vërtetë algat në luftimin e COVID-19?


Në luftën e gjatë kundër COVID-19, mjekët dhe infermierët së shpejti mund të kenë një mjet të ri, modest në arsenalin e tyre mjekësor – algat Megjithëse algat janë përdorur për qëllime medicinale për shekuj në shumë pjesë të botës, algat e detit duket se janë pothuajse inekzistente në dekadat e fundit. Por kjo së […]

Çfarë duhet të bëni të paktën një herë në javë për të larguar stresin?


Stresi s’ është gjithmonë i keq, përderisa ndonjëherë ju inkurajon për të ndryshuar mënyrën e jetesës apo të rutinës tuaj Përpara se të ngarkoheni më shumë në këtë periudhë të vështirë, duhet të mbani parasysh këtë këshill të specialistëve. Shëtitjet e rregullta në hapësira të gjelbra dhe pyje ndihmojnë në luftimin e stresit, sipas studiuesve […]

Kikirikët e zierë, të cilët merren nën mbikëqyrje mjekësore, mund të zvogëlojnë reagimet alergjike


Ngrënia e kikirikëve të zier në ujë të mund të zvogëlojnë rrezikun nga reagimet e rrezikshme për jetën te ata të cilët janë alergjikë ndaj tyre Me zierjen e kikirikëve nga 20 deri në 30 minuta shpëlahet pjesa e albuminave të cilat mund të shkaktojnë reagime të shpeshta fatale të cilat posaçërisht mbeten në kikirikët […]

Fëmija flet me vetveten! A duhet të brengoseni apo kjo gjë është në rregull


Po qe se keni vërejtur që fëmija juaj bisedon me vetveten, s’ ka arsye për brengosje dhe panik s’ është fjala për çrregullimin psikologjik apo për ndonjë problem tjetër, përkundrazi, sjellja e tillë ka anë pozitive, transmeton Telegrafi. Vogëlushët të cilët flasin me vetveten zhvillojnë shkathtësi të caktuara, arrijnë rezultate shumë më të mira në […]

Ndryshimet e spermës tregojnë se a do të ketë fëmija autizëm


Shkencëtarët kanë zbuluar biomarkerët në spermën e njeriut të cilët do të mund të tregojnë se a ka të ngjarë që fëmija të trashëgojë çrregullimin nga spektri i autizmit Studimin e ri e kanë bërë shkencëtarët Universiteti Shtetëror të Washingtonit, Qendra për Kërkime Klinike në Valencia dhe Universiteti i Valencias në Spanjë, të cilët kanë […]

Tri efektet afatgjata të COVID-19 dhe si mund t’i parandaloni ato


Afërsisht 80 për qind e njerëzve që kontraktojnë COVID-19 shërohen brenda dy javësh. Por studimi i ri sugjeron që edhe pasi pacientët të kalojnë rrezikun, simptomat mund të zgjasin. Në një studim italian të botuar në JAMA, 87 për qind e pacientëve të shtruar në spital për COVID-19 ishin akoma duke luftuar me kollë, ethe […]

Çdo gjë që është e mirë për zemrën tuaj, është gjithashtu e mirë edhe për trurin tuaj


Ndër faktorët kryesorë të rrezikut për zhvillimin e demencias janë: mungesa e arsimimit, humbja e shqisave, pirja e duhanit dhe pasiviteti fizik janë theksuar në artikull Vlerësohet që 47 milionë njerëz në gjithë botën vuajnë nga demencia. Hulumtimi u prezantua në konferencën e Shoqatës Ndërkombëtare “Alzheimer” në Londër, raporton BBC, përcjell Telegrafi. Në raportin të […]

Keni disa si pucrra të vogla në fytyrë? Ja cfarë duhet bërë për t’i larguar


A keni vërejtur ndonjëherë gunga të vogla të bardha ose të verdha nën ose në qepallat tuaja? Ato gunga kokëforta teknikisht quhen milia, cista të vogla që formohen nën lëkurë.  Milia zhvillohet kur pjesë të qelizave të vdekura të lëkurës “bllokohen nën lëkurë dhe krijojnë një top të vërtetë të fortë, të vogël dhe të […]

Vdiq profesori Arben Dermaku


ka humbur jetë, profesori i ekonomisë, Arben Dermaku, kanë njoftuar familjarë e kolegë të tij. I ndjeri ishte profesor në Universitetin e Prishtinës, si edhe kishte qenë rektor i universitetit “Kadri Zeka” të Gjilanit. Familja ka njoftuar se ceremonia e varrimit do të bëhet vetëm me pjesëmarrjen e familjarëve, për shkak të situatës me pandeminë.

Irlanda me shkallën më të lartë globale të infektimit me COVID-19


Kur Irlanda doli nga një bllokim i rreptë gjashtë-javor në dhjetor, ajo kishte një nga nivelet më të ulëta të rasteve me COVID-19 në Evropë. Që atëherë, situata është zhbllokuar në mënyrë dramatike. Vendi regjistroi normën më të lartë të infeksionit në botë javën e kaluar, sipas Our World in Data, një botim shkencor në […]

Zbulimi më i ri në sport do të mundësojë rehabilitim më të shpejtë pas lëndimit


Hulumtimi më i ri i Universitetit Edith Cowan (ECU) ka zbuluar që trajnimi i njërës dorë mund të përmirësojë forcën dhe të zvogëlojë humbjen e muskujve të dorës tjetër – madje pa e lëvizur Rezultatet e studimit do të mund të ndihmojnë në zgjidhjen e humbjes së masës dhe forcës në dorën e palëvizshme, siç […]

Studimi paraprak, vaksina mbron ndaj varianteve të reja të coronavirusit


Një hulumtim i ri sugjeron se vaksina kundër koronavirusit nga kompania Pfizer mund të mbrojë nga një mutacion i gjetur në dy variante shumë ngjitëse të COVID-19 që kanë shpërthyer në Mbretërinë e Bashkuar dhe Afrikën e Jugut. Variantet po shkaktojnë shqetësim global ndërsa janë identifikuar edhe në vende të tjera. Frika e përhapjes së […]

Ngarkesa virale – A ndikon tek infektimi nga COVID-19?


Ngarkesa virale është bërë togfjalësh i njohur gjatë periudhës së pandemisë. Por çfarë nënkupton ajo? Shkurt, ngarkesa virale është shprehje numerike e sasisë së virusit në një volum të caktuar jetësor të marrë në shqyrtim. A ka lidhje sasia dhe niveli i ekspozimit të një personi ndaj grimcave infektive me ndikimin e mundshëm në shëndet? […]

Manuali 432-vjeçar për distancimin shoqëror


Nga  Zaria Gorvett, BBC Në vitin 1582, murtaja shpërtheu në qytetin Alghero, Sardenja. Ishte një marinar, që vinte nga Marseja, 447 km përtej Detit Mesdhe, i cili mendohet që ishte personi që përhapi sëmundjen e murtajës në qytetin e Alghero-s. Bazuar në të dhënat zyrtare të asaj kohe, një historian i shekullit të 18-të vlerësoi se […]

Vjen lajmi i mirë! Studimi: Imuniteti nga COVID mund të zgjasë edhe vite pas infektimit


Ata që e kanë kaluar COVID mund të kenë imunitet mbrojtës ndaj sëmundjes për muaj, apo edhe vite pas infektimit, sugjeron një studim. Gjetjet, bazuar në analizat e mostrave të gjakut nga 188 pacientë Covid-19, sugjerojnë që pothuajse të gjithë të mbijetuarit e sëmundjes kanë qelizat imune të nevojshme për të luftuar ri-infektimin. “Të dhënat […]

AstraZeneca dhe Pfizer – Ku Dallojnë Vaksinat e Covid-19?


Më 30 dhjetor, 2020, Britania u bë shteti i parë që miratoi për përdorim vaksinën kundër koronavirusit të kompanisë AstraZeneca dhe Universitetit të Oxford-it – duke shtuar edhe një armë në arsenalin e këtij vendi, në luftën kundër pandemisë, shkruan agjencia e lajmeve Reuters.  Megjithatë, shkencëtarët – si dhe rregullatorët e barnave në Evropë – […]

Po qe se jeni shtatzënë, ja çfarë duhet të dini në lidhje me vaksinën COVID-19


ndërsa vaksina COVID-19 vazhdon të përhapet, njerëzit shtatzënë duhet të shikojnë në historinë e tyre mjekësore dhe faktorët e rrezikut për të përcaktuar Po qe se ndihen të gatshëm për t’u vaksinuar. Vaksinat s’ u studiuan te njerëzit që ishin shtatzënë gjatë provave klinike, duke lënë pak të dhëna sigurie për të punuar. Po qe […]

Vetëm po të jeni shtatzënë, ja çfarë duhet të dini në lidhje me vaksinën COVID-19


ndërsa vaksina COVID-19 vazhdon të përhapet, njerëzit shtatzënë duhet të shikojnë në historinë e tyre mjekësore dhe faktorët e rrezikut për të përcaktuar Vetëm po të ndihen të gatshëm për t’u vaksinuar. Vaksinat s’ u studiuan te njerëzit që ishin shtatzënë gjatë provave klinike, duke lënë pak të dhëna sigurie për të punuar. Vetëm po […]

Si do të ndryshojë jeta juaj (dhe s’ do të ndryshojë) pasi të merrni vaksinën e COVID-19


Punonjësit e kujdesit shëndetësor ishin njerëzit e parë në Shtetet e Bashkuara që morën dozat fillestare të vaksinës COVID-19. Tani që vaksina ka filluar të shumohet gradualisht përmes shoqërisë sonë të gjerë, çfarë do të thotë kjo për gjendjen aktuale të pandemisë? Fatkeqësisht, duke qenë se numrat po rriten në nivelet më të larta të […]

Qetësuesit janë më të rrezikshëm sesa mund ta mendoni!


Qetësuesit përdoren shpesh për lehtësimin e dhembjeve, etheve dhe sëmundjeve inflamatore. Megjithatë, një studim i ri paralajmëron për efektet e dëmshme anësore, duke përfshirë presionin e lartë të gjakut, rritjen e rrezikut të ulcerës dhe dëmtim të mëlçisë Ky është një fakt i njohur për vite me radhë që shumë lloje të ndryshme qetësuesish, rrisin […]

Çfarë u bën enëve të gjakut vetëm një pije energjike


Një hulumtim i realizuar nga Universiteti i Teksasit, i pari që tregon qartë rrezikun e sindromit metabolik të shkaktuar nga pijet energjike, ka treguar se këto të fundit e shkaktojnë gjendjen shëndetësore Vetëm po të konsumohen në baza ditore. Sipas studimit, mjafton një pije energjike për t’i ngushtuar enët e gjakut për 90 minuta pas […]

Sa kohë i duhet vaksinës së COVID që të japë efekt


Vaksina e COVID më në fund ka mbërritur dhe vaksinimi në të gjithë BE-në duhet të fillojë në fund të dhjetorit Edhe kur merrni vaksinën, do të duhet kohë që trupi juaj të ndërtojë një përgjigje imune që do t’ju mbrojë, kështu që mjekët i nxisin njerëzit t’u përmbahen në masave parandaluese edhe pas vaksinimit. […]

COVID-19: A mund të merrni imunitet nga një dozë vaksine?


Vaksinimi anti-Covid filloi në Mbretërinë e Bashkuar këtë muaj, pasi një grua 90-vjeçare nga Coventry u bë personi i parë që mori vaksinën Pfizer dy javë më parë. Doza e saj ishte administruar e para në botën perëndimore, por në atë kohë, ishte vetëm një injeksion fillestar. Punonjësit shëndetësorë administrojnë dy doza te marrësit si […]

Sa kohë duhet për të funksionuar një vaksinë e coronavirusit


Pas një viti të trazuar dhe të paparashikueshëm, vaksina e coronavirusit më në fund ka mbërritur dhe vaksinimi në të gjithë BE-në duhet të fillojë në fund të dhjetorit. Edhe kur merrni vaksinën, do të duhet kohë që trupi juaj të ndërtojë një përgjigje imune që do t’ju mbrojë, kështu që mjekët i nxisin njerëzit […]

Sipas shkencëtarëve, variant i ri i koronavirusit në Mbretërinë e Bashkuar mund të jetë më i aftë t’i infektojë fëmijët


Një variant i ri i koronavirusit po përhapet shpejt në Britaninë e Madhe. Ndryshe nga llojet e tjera të koronavirusit, ky variant përmban mutacione të cilat bëjnë që edhe fëmijët të jenë njëjtë të rrezikuar ndaj tij sikurse të rriturit. Sipas Reuters,shkencëtarët nga Grupi Këshillimor i Qeverisë Britanike (NERVAG) thanë se ky lloj i koronavirusit […]

Si mund t’ju ndihmojë kafeja të zbuloni Vetëm po të keni COVID-19?


Derisa kjo sëmundje do të ndikojë te secili ndryshe, një simptomë e zakonshme e infeksionit me coronavirus është humbja e nuhatjes dhe shijes. Në fakt, këto simptoma janë bërë një sinjal i rëndësishëm për të zbuluar Vetëm po të një person është i infektuar. Kështu që shumë njerëz do të zbulojnë se diçka s’ është […]

Studiuesit: Vendosja e të njëjtës maskë më shumë se një herë, është më keq sesa të mos vendosësh aspak


Studiuesit që ekzaminuan maska ​​të palosura kirurgjikale me tre shtresa, të cilat shpesh vishen nga profesionistë të kujdesit shëndetësor, zbuluan se ato filtruan gati tre të katërtat e grimcave në zonë. Kjo më pas u pakësua në një të katërtën kur maskat u përdorën më shumë se një herë, thanë ata. Studiuesit, nga Universiteti i […]

Shqiptari i parë që bën vaksinën: s’ ka vend për asnjë mëdyshje për vaksinimin


Mes personave të parë që kanë bërë vaksinën antiCovid në Amerikë është edhe një shqiptar. Arjet Gega është mjek i sëmundjeve Infektive dhe asistent profesor në shtetin e Connecticut-it. Ai tregon në një intervistë për Top Channel se u vaksinua si pjesë e planit të Qeverisë Federale për punonjësit e shëndetit që janë në kontakt […]

Simptomat e gjata të COVID-19: Vazhdojnë deri në gjashtë javë pas diagnostifikimit


Coronavirus ka qenë një armik i frikshëm këtë vit dhe burimi më efektiv në artilerinë e tij ishte paparashikueshmëria. COVID-19, sëmundja virale që lind nga coronavirusi i fundit – s’ është sjellë në mënyrë tipike si sëmundje e frymëmarrjes. Një fushë që ka hutuar studiuesit është këmbëngulja e simptomave, e cila është quajtur, jo zyrtarisht […]

Sa zgjat efekti i vaksinës COVID-19?


Vaksinat e COVID-19 do të jenë mënyra më efektive për të çrrënjosur infeksionin vdekjeprurës. Tre prodhues kryesorë tani kanë raportuar gjetjet e tyre paraprake – të gjitha ishin shumë pozitive. Por sa kohë do të zgjasin në trup këto vaksina? Universiteti i Oksfordit ishte i fundit që zbuloi gjetjet e provave klinike. Të dhënat e […]

Një Pedagog i mirë, është më i mirë se libri i tij


Jo vetëm unë që pata fatin ta njohë, por edhe ish studentët e tij, shoqëria, miqësia, familjarët dhe rrethi ku jeton, mund të vërejnë këtë njeri të urtë, ligjërues dhe edukator i veçantë, intelektual i matur me virtyte të çmuara njerëzore, kombëtare e ndërkombëtare. Njeri punëtor, energjik dhe i gjithanshëm Nga: Rexhep Kryeziu, Zvicër I […]

Pika në zemër mund të parashikohet disa muaj më parë: Flokët ju paralajmërojnë, ndërsa trupi gjithmonë dërgon sinjale!


Niveli i lartë i hormonit të stresit, kortizol, në flokë mund të tregojë pikën në zemër me muaj para se të ndodhë sulmi Shkencëtarët kanadezë kanë hulumtuar se si problemet në punë, në martesë dhe problemet financiare rrisin rrezikun nga sëmundjet kardiovaskulare dhe kanë konstatuar që ekziston shenja biologjike me ndihmën e së cilës mund […]