Raportimet për dhunë seksuale, iniciohet projekti “Mjaft më”


[ad_1] Drejtoria Rajonale e Policisë Mitrovicë Jugu, me qëllim të parandalimit të rasteve të sulmeve seksuale, ngacmimeve seksuale dhe veprave tjera penale kundër integriteti seksual, ka iniciuar projektin të emërtuar “Mjaft më”. Në këtë projekt janë të përfshira institucionet: Policia e Kosovës, Prokuroria Themelore në Mitrovicë dhe Gjykata Themelore në Mitrovicë. Po ashtu në projekt […]

“Edhe të mëdhenjtë kanë qenë dikur të vegjël”, njihuni me 12-vjeçaren që ka hedhur produktin e parë në treg


[ad_1] Sara Pëllumbi është një vajzë 12-vjeçare, e cila ka hedhur produktin e saj të parë në treg. Bëhet fjalë për markën e veshjeve të quajtur “SP”. Më poshtë intervista e saj për Apel Media. Sara në moshën tënde mendojnë, ënderrojnë por janë shumë të rrallë ata që realizojnë. Si arrite në një projekt të […]

Kush vendos Po qe se botës i duhen doza përforcuese kundër COVID-19?


[ad_1] Prodhuesit e vaksinave, Moderna dhe Pfizer me partnerin e tij gjerman BioNTech, kanë qenë të zëshëm në qëndrimin e tyre se botës së shpejti do t’i duhen doza përforcuese kundër COVID-19, për të mbajtur nivelet e larta të imunitetit. Megjithatë, është e paqartë se kush duhet të vendosë për këtë – dhe bazuar në […]

Sëmundjet e rralla tek fëmijët, zbulohen 4 gjene të reja


[ad_1] Pandemia Covid-19 s’ ndalon kërkimet në fushën e sëmundjeve të rralla tek fëmijët. Në muajt e fundit, spitali pediatrik Bambino Gesù në Itali ka identifikuar 4 gjene të reja, të lidhura me shumë sëmundje që deri në atë kohë s’ kishin diagnoza. Gjetjet u botuan në Revistën Amerikane të Gjenetikës Njerëzore. 4 gjenet e […]

Fillon shpërndarja e shujtave ushqimore në shkollat e komunës së Prizrenit


[ad_1] Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka sot së bashku me drejtoreshën e Drejtorisë Komunale të Arsimit, Xhemile Thaçi Vezgishi, kanë bërë shpërndarjen e shujtave të para për nxënësit e klasave parafillore dhe të klasave 1-5 në shkollat fillore “Haziz Tola” në Prizren, “Dëshmorët e Zhurit” në Zhur dhe “Meto Bajraktari” në Reçanë. Duke […]

Një vit me kreativitetin e “Eridës dhe Blinit”


[ad_1] Një vit me kreativitetin e “Eridës dhe Blinit” Izolimi si pasojë e pandemisë, përveç efekteve negative dhe “mbytjes” së jetës dinamike, ka hapur edhe shumë shtigje mendimi për ide kreative rreth asaj se si të kalohet koha në karantinë. Lojërat e ndryshme në kushte shtëpie, larg përdorimit të teknologjisë, ishin zgjidhje inteligjente, ku koha […]

Klinika e Onkologjisë pajiset me akcelerator linear


[ad_1] Ministri në detyrë i Shëndetësisë Armend Zemaj prezantoi sot pajisjen akcelerator linear në Klinikën e Onkologjisë, projekt ky i financuar nga Ministria e Shëndetësisë dhe SHSKUK. Ai me këtë rast ka thënë se ky aparat do t’iu ndihmojë pacientëve të Onkologjisë, pasi këta të fundit për këtë shërbim kanë shkuar në vende të huaja […]

Lansohet projekti i radhës “E-Shëndetësia”


[ad_1] Është lansuar projekti i radhës “E-Shëndetësia” i cili është po ashtu i në rajon. Ky projekt është lansuar në Qendrën Kryesore të Mjeksisë Familjare, këtë e ka bërë të ditur, Bujar Gashi, Drejtor i Drejtorisë së Shëndetësisë, me anë të një postimi në Facebook. Postimi i plotë: “Sot, në Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare […]

HANDIKOS dhe The Balkan Forum prezantojnë strajcat e punuara nga persona me aftësi të kufizuara, me synim mbrojtjen e ambientit


[ad_1] HANDIKOS dhe The Balkan Forum sot në mënyrë ceremoniale bënë prezantimin e strajcave shumë-përdorimëshe, të punuara nga 10 persona me aftësi të kufizuara, tashmë të punësuar në punëtorinë e rrobaqepësisë që funksionon në kuadër të projektit “Përfshirja e personave me aftësi të kufizuara në tregun e punës përmes prodhimit të strajcave të ri-përdorshme si […]

Në prill mbahet testi pilot për PISA, njohësit e arsimit s’ presin rezultate të mira


[ad_1] Dy mijë e 240 nxënës nga 40 shkolla në nivel vendi janë përzgjedhur për të marrë pjesë në testin pilot për PISA 2022, i cili testim pilot do të organizohet nga 20 prilli i këtij viti. Ndonëse testi final do të mbahet një vit më vonë, njohës të arsimit thonë se s’ presin rezultate […]

Vlora Nën Kërcënimin e Erozionit – Deti Depërton Thellë Në Zonat e Plazhit


[ad_1] Vija bregdetare nga fundi i Plazhit të Vjetër deri në afërsi të Tri Portit çdo vit humbet sipërfaqe plazhi nga hyrja e detit në tokë, por dhe duke rrëzuar pishat shumëvjeçare. Ata që e njohin mirë këtë zonë tregojnë se deti ka përparuar afro 100 metër, tani duke rrezikuar edhe pishat shumëvjeçare. “Na vjen […]

Gjestet romantike që jua bëjnë lidhjet më të fortë se kurrë më parë


[ad_1] Shumica prej nesh duam të plakemi me dikë pranë vetes, por studimet tregojnë se shkalla e martesës është në rënie dhe kjo na ka bërë të mendojmë se lidhjet afatgjate janë një mit apo thjesht s’ ia vlejnë. Sidoqoftë, kjo s’ është aspak e vërtetë, transmeton Telegrafi. Dashuria dhe lidhjet janë të komplikuara, por […]

“Udhëtimi nëpër internet” projekt për sigurinë e fëmijëve në internet


[ad_1] Të shtunën në emisionin “Familja Jonë”, është diskutuar për sigurinë e fëmijëve në internet, në fokus të veçantë kanë qenë të vegjëlit. Viti i pandemisë, ka bërë që fëmijët të jenë më të ekspozuar në internet dhe në rrjete shoqërore, për shkak të mësimeve online. CIPOF së bashku me organizatën GIZ, në kuadër të […]

Një shtet, një flamur, një shpirt


[ad_1] Altina Marmullaku Akrobatja është gjithmonë në kërkim të aventurës dhe gjetjes së mënyrave ndonjëherë ekstreme për ta çuar akrobacinë në ajër në një tjetër dimension. Jeta e Fiona Rushiti është në ajër, përshkruhet me adrelina dhe art të cilat bashkohen në një. Kësaj radhe Fiona Rushiti, talentin e saj në fushën e akrobatisë e […]

Deshifrimi i kodit të jetës a duhet të mbetet “punë e zotit”?


Nga Et’hem Ruka Trupi i njeriut përmban rreth 100 000 miliard qeliza, ku çdo qelizë përmban pasurinë tonë gjenetike të përbërë nga 23 çifte kromozomesh. Çdo kromozom përmban ADN, një molekulë fijëzore me gjatsi rreth 2m. Kjo lëndë magjike, përbën librin e jetës të shkruar me katër shkronjat e famshme (nukleotidet) ATGC. Deshifrimi i kodit […]

“Janë njerëz të urtë”, Rama zbulon qytetin shqiptar që u ka pëlqyer arabëve


[ad_1] Kryeministri foli dje nga Gjirokastra për një projekt investimesh nga Emiratet e Bashkuara në Përmet. Rama tha se ata kanë ardhur dhe kanë zgjedhur Përmetin, pasi u ka pëlqyer peizazhi. “Grupi i ngarkuar nga Princi i Kurorës ka shprehur interes për të investuar në Përmet. Lidhet me disa faktorë. Kanë bërë një studim të […]

VIDEO: “Të mos flas?! Po pse dreqin të duroj kur shpirti po më plas”. 21 janari dhe kënga për Ramën dhe Metën që e zhdukën 24 orë pas lançimit në internet


[ad_1]   Edi Rama dhe Florjan Kondi (ose Dr.Flori siç njihet në botën e muzikës) patën bashkëpunim prej një dekade. Ai dhe dy djemtë e tjerë të grupit “West Side Family” kanë kënduar “himnet” e fushatave të Ramës si kryebashkiak në vitin 2003 dhe si kryesocialist për garën parlamentare të vitit 2009. Ata kanë realizuar […]

VIDEO: 21 janari dhe kënga për Ramën dhe Metën që e zhdukën 24 orë pas lançimit në internet


[ad_1]   Edi Rama dhe Florjan Kondi (ose Dr.Flori siç njihet në botën e muzikës) patën bashkëpunim prej një dekade. Ai dhe dy djemtë e tjerë të grupit “West Side Family” kanë kënduar “himnet” e fushatave të Ramës si kryebashkiak në vitin 2003 dhe si kryesocialist për garën parlamentare të vitit 2009. Ata kanë realizuar […]

AstraZeneca dhe Pfizer – Ku Dallojnë Vaksinat e Covid-19?


[ad_1] Më 30 dhjetor, 2020, Britania u bë shteti i parë që miratoi për përdorim vaksinën kundër koronavirusit të kompanisë AstraZeneca dhe Universitetit të Oxford-it – duke shtuar edhe një armë në arsenalin e këtij vendi, në luftën kundër pandemisë, shkruan agjencia e lajmeve Reuters.  Megjithatë, shkencëtarët – si dhe rregullatorët e barnave në Evropë […]

Spitali i ri sëmundjeve të brendshme finalizohet këtë vit në Shqipëri


[ad_1] Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, përmes një postimi në rrjetin social, Facebook, ka bërë të ditur se po punohet në përmirësimin e kushteve në spitalet e vendit. “Mirëmëngjes. Fundjavë të qetë dhe kini besim, më të keqen e kemi hedhur pas krahëve, më të mirën e kemi të gjithën përpara”, shkroi Rama. Në videon […]

Sa Vjeç Është Zemra Juaj? Zbuloni Faktorët Që E Dobësojnë Para Kohe


[ad_1] Të dhënat e një viti më parë nga Instituti i Shëndetit Publik, treguan shifra alarmante në lidhje me numrin e të sëmurëve nga zemra. Në Shqipëri renditet si shkaku i parë i humbjes së parakohshme të jetës. Po ju a jeni të rrezikuar? Një projekt i përbashkët i Universitetit të Bostonit dhe Institutit Amerikan […]

Në Prishtinë fillon ndërtimi i Qendrës për Sindromën Down dhe Autizëm


[ad_1] Në Prishtinë ka filluar ndërtimi i Qendrës për Sindromën Down dhe Autizëm. Ky projekt do të realizohet në bashkëpunim ndërmjet komunës së Prishtinës dhe TIKA-s. Kryetari i Prishtinës ka thënë se ky projekt do të përfundojë pas një viti. “Sot zyrtarisht shënuam fillimin e punimeve në Qendrën e parë në Kosovë për Sindromën Doën […]

Test/ Zgjidhni pemën e parë që ju tërheq vëmendjen dhe lexoni shpjegimin e rastit


[ad_1] Ky test mund t’ju ndihmojë të kuptoni disa aspekte të fshehura të personalitetit tuaj. Bëni testin psikologjik duke parë foton dhe zgjidhni pemën e parë që ju tërheq vëmendjen dhe lexoni shpjegimin e rastit. 1. Personat që kanë zgjedhur imazhin e parë janë të rezervuar dhe elegantë. Kanë aftësi të zgjidhin çdo mister. Qetësia […]

Zemaj e cilëson si të suksesshëm menaxhimin e pandemisë


[ad_1] Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, e ka cilësuar si të sukseshme periudhën e menaxhimit të tij me pandeminë COVID-19. Para se t’ia fillonte me prezantimin e aktiviteteve të tij gjatë vitit 2020, Zemaj kërkoi një minutë heshtje për të gjithë punëtorët shëndetësor që humbën jetën nga pandemia. Zemaj shprehet se këtë sukses, sic e […]

KEDS njofton: Sot do të ketë ndërprerje rryme në disa lokacione


[ad_1] Kompania për distribuimin e energjisë elektrike, KEDS, ka njoftuar se sot, për shkak të disa punimeve në rrjet, do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike në disa lokacione. Kjo do të jetë sipas rajoneve: Rajoni i Prishtinës: Nga TS 220/35/10(20)kV Podujeva do të ndërprehet: Dalja 10 kV Ballovc (kodi: 14000008) prej orës 09:00 deri në […]

Zvicra ndihmon Shqipërinë me 58 aparate koncentratorë të oksigjenit


[ad_1] Qendrat shëndetësore në Tiranë, Fier dhe Dibër janë furnizuar me aparate koncentrues oksigjeni dhe pajisje mbrojtëse për t’u përdorur për pacientët me sëmundje jo-infektive si dhe për ata me forma mesatare të Covid-19 Ambasada e Zvicrës në Shqipëri përmes projektit të saj ‘Shëndet për të Gjithë’ ka përfunduar shpërndarjen e 58 koncentruesve të oksigjenit […]

KFOR-i riparon repartin e Hematologjisë në QKMF-në në Klinë


[ad_1] Në këto ditë pandemie KFOR-i turk po bashkon edhe një projekt tjetër i cili do t’u shërbejë njerëzve dhe shëndetit të tyre. Në kuadër të projektit të Qendrës së Mjekësisë Familjare “Nënë Tereza” janë dhënë: Pajise për analize të urinës, Pajise për analiza të gjakut, Mikroskop, Pajisje centrifuguese, Pajisje për distilim të ujit, Kolltuku […]

Çfarë Dimë Për Variantin e Ri të Koronavirusit? – Faktet e Reja


[ad_1] Pak ditë pasi ka nisur vaksinimi kundër koronavirusit Sars-CoV-2, një variant i ri i tij, edhe më përhapës, ka shkaktuar alarm. Mbretëria e Bashkuar, ku edhe është zbuluar varianti i ri, ka vendosur masa të ashpra izolimi dhe ka lëshuar urdhra për qëndrim në shtëpi, ndërsa shumë vende të tjera i kanë ndaluar fluturimet prej atje. “Kur […]

Onkologjia bëhet me shërbimin e Brahiterapisë


[ad_1] Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, bashkë me ushtruesin e detyrës së drejtorit të Shërbimit Spitalor Klinik Universitar të Kosovës (ShSKUK), Valbon Krasniqi, si dhe drejtori i Klinikës së Onkologjisë, Ilir Kurtishti kanë bërë përurimin e shërbimit të Brahiterapisë në Klinikën e Onkologjisë së QKUK-së. Nga aty ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka thënë kjo […]

Përurohet “Shtëpia e të Moshuarve” në Gjinoc të Suharekës


[ad_1] Në Gjinoc të Suharekës, është bërë përurimi i “Shtëpisë së të Moshuarve”, e cila është ndërtuar falë mbi tre mijë donatorëve.  Ky objekt, nga e shtuna, do të jetë strehë për të moshuarit pa përkujdesje familjare. Sot edhe janë dhuruar çelësat për dy banorët e parë të kësaj shtëpie. Kryetari i shoqatës “Jetimat e […]

Tottenhami po e mposht Arsenalin me një supergol nga Son (VIDEO)


[ad_1] Kallxo.com Platforma online www.kallxo.com është projekt i përbashkët i organizatave Internews Kosova, Rrjeti Ballkanik i Gazetarisë Hulumtuese dhe Agjensionit Kundër Korrupsion, i mbështetur financiarisht nga Programi i Kombeve të Bashkuarapër Zhvillim UNDP. Platforma ofron mundësinë përtë gjithë qytetarët e Kosovës që të raportojnë rastet e korrupsionit, krimit të organizuar, mashtrimit, konfliktit të interesit si […]

Cakaj për bashkimin kombëtar: s’ përkon me realitetin politik


[ad_1] Ministri i Shqipërisë për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj, ka folur lidhur me idenë e bashkimit kombëtar, teksa ka thënë se s’ është e mundur të zbatohet një projekt i tillë. Cakaj, i ftuar në emisionin ‘Prime Time’ në Kanal 10, ka thënë se ideja e bashkimit territorial mes Shqipërisë dhe Kosovës […]

Këto llamba shkaktojnë migrenë apo hemicrani dhe kancer? – Gazeta Tribuna


[ad_1] Në mënyrë që të kursejnë para dhe energji shumë njerëz kanë zëvendësuar llambat e zakonshme me llambat të cilat janë ekologjike. Por e vërteta është se llambat ekologjike ose ato që kursejnë energji janë ekstremisht toksike. Si rezultat, Agjencia e Mbrojtjes në Shtetet e Bashkuara të Amerikës ka nxjerrë një plan emergjence që njerëzit […]

Ushqimet Më Të Mira Kundër Bllokimit të Hundëve, Ftohjes dhe Gripit


[ad_1] Me kusht që jeni nga ata që vuajnë rregullisht nga bllokimi i hundëve dhe e keni shumë të vështirë të rimëkëmbeni nga e ftohura, atëherë është koha për disa ndryshime në jetën tuaj. Hundët e bllokuara janë një makth i vërtetë dhe janë në varësi të imunitetit. Studimet kanë treguar se ndjeshmëria ndaj të […]

Lagjet që mbesin pa ujë të pijshëm sot në Prishtinë


[ad_1]   KRU “Prishtina” njofton se gjatë ditës së sotme do të zhvillohen disa punime teknike, në kuadër të përmirësimit të vazhdueshëm të infrastrukturës së rrjetit të ujësjellësit. Bëhet fjalë për punime në ndërrimin e gypit të ujit në udhën ” Llapi” në Prishtinë, projekt ky i financuar nga KRU “Prishtina” dhe Komuna e Prishtinës. […]

A jeni gati për debutimin e Kaltrinës? Shqiptarja nga Parisi e lanson nesër “Borëbardhën”


[ad_1] Në mesin e përplot talenteve në muzikë me banim në Europë, bëhuni gati për emrin e radhës që premton shumë! Fjala është për Kaltrinën, një vajzë e re shqiptare e cila është gati për të shënuar debutimin në muzikë. me anë të rrjeteve sociale, ajo ka paralajmëruar këngën e saj të re të titulluar […]

Napoli po e mposht AZ Alkmaarin (VIDEO)


[ad_1] Kallxo.com Platforma online www.kallxo.com është projekt i përbashkët i organizatave Internews Kosova, Rrjeti Ballkanik i Gazetarisë Hulumtuese dhe Agjensionit Kundër Korrupsion, i mbështetur financiarisht nga Programi i Kombeve të Bashkuarapër Zhvillim UNDP. Platforma ofron mundësinë përtë gjithë qytetarët e Kosovës që të raportojnë rastet e korrupsionit, krimit të organizuar, mashtrimit, konfliktit të interesit si […]

Në këtë pjesë të Prishtinës nesër s’ do të ketë furnizim me ujë


[ad_1] Kompania Rajonale e Ujësjellësit “Prishtina” bën të ditur se nesër në udhën ” Llapi” në Prishtinë do të zhvillohen disa punime teknike, në kuadër të përmirësimit të vazhdueshëm të infrastrukturës së rrjetit të ujësjellësit. Ky projekt sipas tyre është i financuar nga KRUP dhe Komuna e Prishtinës. “Konkretisht, do të realizohen punimet në kyçjen […]

Dhunimi i burrave, plaga e heshtur e luftës


[ad_1] Kallxo.com Platforma online www.kallxo.com është projekt i përbashkët i organizatave Internews Kosova, Rrjeti Ballkanik i Gazetarisë Hulumtuese dhe Agjensionit Kundër Korrupsion, i mbështetur financiarisht nga Programi i Kombeve të Bashkuarapër Zhvillim UNDP. Platforma ofron mundësinë përtë gjithë qytetarët e Kosovës që të raportojnë rastet e korrupsionit, krimit të organizuar, mashtrimit, konfliktit të interesit si […]

Manchester United – PSG, mbyllet pjesa e parë me dy gola të shënuar (VIDEO)


[ad_1] Kallxo.com Platforma online www.kallxo.com është projekt i përbashkët i organizatave Internews Kosova, Rrjeti Ballkanik i Gazetarisë Hulumtuese dhe Agjensionit Kundër Korrupsion, i mbështetur financiarisht nga Programi i Kombeve të Bashkuarapër Zhvillim UNDP. Platforma ofron mundësinë përtë gjithë qytetarët e Kosovës që të raportojnë rastet e korrupsionit, krimit të organizuar, mashtrimit, konfliktit të interesit si […]

Dortmund – Lazio, formacionet zyrtare


[ad_1] Kallxo.com Platforma online www.kallxo.com është projekt i përbashkët i organizatave Internews Kosova, Rrjeti Ballkanik i Gazetarisë Hulumtuese dhe Agjensionit Kundër Korrupsion, i mbështetur financiarisht nga Programi i Kombeve të Bashkuarapër Zhvillim UNDP. Platforma ofron mundësinë përtë gjithë qytetarët e Kosovës që të raportojnë rastet e korrupsionit, krimit të organizuar, mashtrimit, konfliktit të interesit si […]

Mbi 2,600 shtëpi do të përfitojnë subvencione për efiçiencë të energjisë


[ad_1] Mbi 2600 shtëpi dhe banesa individuale do të bëhen efiçiente përmes pakos HER të projektit Subvencionet për Efiçiencë të Energjisë në Kosovë (SEEK), që është lansuar nga Fondacioni i Mileniumit i Kosovës (MFK). HER është shkurtesa për emrin e plotë të pakos “Rinovimet për Efiçiencë në Njësitë e Banimit” përmes së cilës familjet Kosovare […]

Abrashi në takim me drejtorin e BERZH, flasin për autostradën Kievë-Zahaq


[ad_1] Ministri i Infrastrukturës, Arban Abrashi ka pritur në një takim pune drejtorin e Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim – BERZH në Kosovë, Neil Taylor, dhe Arianit Blakaj, bankier kryesor i këtij institucioni në Kosovë. Siç njofton kjo Ministri, Abrashi dhe drejtori Taylor diskutuan për finalizimin e procedurave e përgatitjeve për shpalljen e tenderit […]

Tërmet në Shkup


[ad_1] Kallxo.com Platforma online www.kallxo.com është projekt i përbashkët i organizatave Internews Kosova, Rrjeti Ballkanik i Gazetarisë Hulumtuese dhe Agjensionit Kundër Korrupsion, i mbështetur financiarisht nga Programi i Kombeve të Bashkuarapër Zhvillim UNDP. Platforma ofron mundësinë përtë gjithë qytetarët e Kosovës që të raportojnë rastet e korrupsionit, krimit të organizuar, mashtrimit, konfliktit të interesit si […]

Shoqata që bëri projektin e shtatores së Skënderbeut në Prizren, vjen edhe me një skulpturë për heroin kombëtar


[ad_1] Shoqata “Trojet e Arbrit”, e cila ishte pjesë e projektit për shtatoren e kritikuar të Gjergj Kastrioit -Skënderbeut, ka nisur edhe një projekt tjetër në lidhje me heroin kombëtar. Shtatoret e figurave kombëtare, Gjergj Kastrioti – Skënderbeut dhe Adem Jasharit, të përuruara më 28 nëntor në Prizren, u kritikuan për mënyrën e punimit. Shtatorja […]

Salzburgu po mposht Lokomotivën e Moskës me golat e Mërgim Berishës (VIDEO)


[ad_1] Kallxo.com Platforma online www.kallxo.com është projekt i përbashkët i organizatave Internews Kosova, Rrjeti Ballkanik i Gazetarisë Hulumtuese dhe Agjensionit Kundër Korrupsion, i mbështetur financiarisht nga Programi i Kombeve të Bashkuarapër Zhvillim UNDP. Platforma ofron mundësinë përtë gjithë qytetarët e Kosovës që të raportojnë rastet e korrupsionit, krimit të organizuar, mashtrimit, konfliktit të interesit si […]

Reali kërkon fitore ndaj Shakhtarit, publikohen formacionet zyrtare


[ad_1] Kallxo.com Platforma online www.kallxo.com është projekt i përbashkët i organizatave Internews Kosova, Rrjeti Ballkanik i Gazetarisë Hulumtuese dhe Agjensionit Kundër Korrupsion, i mbështetur financiarisht nga Programi i Kombeve të Bashkuarapër Zhvillim UNDP. Platforma ofron mundësinë përtë gjithë qytetarët e Kosovës që të raportojnë rastet e korrupsionit, krimit të organizuar, mashtrimit, konfliktit të interesit si […]

Vazhdojnë kolonat e gjata në Fushë-Kosovë


[ad_1] Kallxo.com Platforma online www.kallxo.com është projekt i përbashkët i organizatave Internews Kosova, Rrjeti Ballkanik i Gazetarisë Hulumtuese dhe Agjensionit Kundër Korrupsion, i mbështetur financiarisht nga Programi i Kombeve të Bashkuarapër Zhvillim UNDP. Platforma ofron mundësinë përtë gjithë qytetarët e Kosovës që të raportojnë rastet e korrupsionit, krimit të organizuar, mashtrimit, konfliktit të interesit si […]

Ferizaj, filloi ndërtimi i çerdhes së premtuar nga Agim Aliu në emisionin “Jeta në Komunë”


[ad_1] Kryetari i Komunës së Ferizajt, Agim Aliu, ka marrë pjesë në ceremoninë e vendosjes së gurit të themelit të çerdhes për fëmijë në udhën ‘Rexhep Bislimi’ të qytetit. Ndërtimin e kësaj çerdheje, Aliu e pati premtuar në emisionin “Jeta në Komunë” përballë Jeta Xharrës. Në njoftimin në web-faqen e Komunës thuhet se i pari […]

Shefi i AKI-së pritet të raportojë para deputetëve


[ad_1] Kallxo.com Platforma online www.kallxo.com është projekt i përbashkët i organizatave Internews Kosova, Rrjeti Ballkanik i Gazetarisë Hulumtuese dhe Agjensionit Kundër Korrupsion, i mbështetur financiarisht nga Programi i Kombeve të Bashkuarapër Zhvillim UNDP. Platforma ofron mundësinë përtë gjithë qytetarët e Kosovës që të raportojnë rastet e korrupsionit, krimit të organizuar, mashtrimit, konfliktit të interesit si […]

Ministria e Ambientit i rriti borxhet për 32 milionë euro


[ad_1] Mangësi e dobësi, lëshime e parregullsi janë evidentuar edhe në raportin e vitit 2019 për Ministrinë e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinorë (MMPH) që tashmë njihet si Ministria e Ekonomisë dhe Ambientit. Ministria s’ ka arritur ta adresoj as gjysmën e rekomandimeve të vitet paraprake, akoma paguan zyrtarë pa punuar, ministria vonohet në realizimin e […]

Tymi nga oxhaqet ndot ajrin në lagjet e Prishtinës


[ad_1] Kallxo.com Platforma online www.kallxo.com është projekt i përbashkët i organizatave Internews Kosova, Rrjeti Ballkanik i Gazetarisë Hulumtuese dhe Agjensionit Kundër Korrupsion, i mbështetur financiarisht nga Programi i Kombeve të Bashkuarapër Zhvillim UNDP. Platforma ofron mundësinë përtë gjithë qytetarët e Kosovës që të raportojnë rastet e korrupsionit, krimit të organizuar, mashtrimit, konfliktit të interesit si […]

Mytaher Haskuka tregon se ç’do të bëhet me shtatoret e Gjergj Kastriotit dhe Adem Jasharit


[ad_1] I pari i Prizrenit, Mytaher Haskuka, ka reaguar pas kritikave dhe debateve që kanë ngjallur dy shtatoret e vendosura në Prizren. Haskuka ka sqaruar se asnjëra nga dy shtatoret s’ është financuar nga Komuna e Prizrenit. “Sa i përket shtatores së Gjergj Kastriotit, ajo s’ është realizuar me tender e as me para të […]

Shtatoret e Skënderbeut e të Adem Jasharit në Prizren, të turpshme vizualisht e të shëmtuara artistikisht


[ad_1] Shtatoret e figurave kombëtare, Gjergj Kastrioti – Skënderbeut dhe Adem Jasharit, të përuruara më 28 nëntor në Prizren, u kritikuan për mënyrën e punimit. Njëra e vendosur në hapësirë publike, e tjetra në pronë private, për shtatoret u diskutua për dy ditë me radhë për standardet artistike. Shtatorja e Skënderbeut u vendos në afërsi […]

KEK-u tejkalon planin e prodhimit


[ad_1] Korporata Energjetike e Kosovë ka mbyllur tremujorin e tretë të këtij viti me sukses. Përkundër situatës së vështirë të shkaktuar nga pandemia Covid-19, KEK-u ka arritur të tejkaloj planin e paraparë. Ushtruesi i detyrës së Kryeshefit Ekzekutiv të KEK-ut, Luigj Imeri thotë se pavarësisht vjetërsisë së makinerive për nxjerrjen e thëngjillit dhe të njësive […]

Castropignano, një tjetër fshat italian që shet shtëpi me 1 euro |Revista Monitor


[ad_1] Bruno Sardella Ju prisni pak kohë për një shtëpi që thuajse ju jepet falas, dhe pastaj, ja tek ju shfaqen tre menjëherë. Po, rikthehen shtëpitë italiane që kushtojnë 1 euro – dhe këtë herë bëhet fjalë për një numër të madh shtëpish në rajonin jugor të Molise. Castropignano, një fshat, me një kështjellë të […]

Kuvendi sot shqyrton disa ligje e raporte vjetore


[ad_1] Kallxo.com Platforma online www.kallxo.com është projekt i përbashkët i organizatave Internews Kosova, Rrjeti Ballkanik i Gazetarisë Hulumtuese dhe Agjensionit Kundër Korrupsion, i mbështetur financiarisht nga Programi i Kombeve të Bashkuarapër Zhvillim UNDP. Platforma ofron mundësinë përtë gjithë qytetarët e Kosovës që të raportojnë rastet e korrupsionit, krimit të organizuar, mashtrimit, konfliktit të interesit si […]

Policia konfiskon armë në Podujevë


[ad_1] Kallxo.com Platforma online www.kallxo.com është projekt i përbashkët i organizatave Internews Kosova, Rrjeti Ballkanik i Gazetarisë Hulumtuese dhe Agjensionit Kundër Korrupsion, i mbështetur financiarisht nga Programi i Kombeve të Bashkuarapër Zhvillim UNDP. Platforma ofron mundësinë përtë gjithë qytetarët e Kosovës që të raportojnë rastet e korrupsionit, krimit të organizuar, mashtrimit, konfliktit të interesit si […]

Grupi suedez realizon “Xhamadani vija-vija”, për 28 Nëntor


[ad_1] E Diel, 29 Nëntor 2020 – 14:20 albinfo.ch Është bërë e ditur se grupi suedez MadMan’s Choice ka realizuar këngën e famshme “Xhamadani vija-vija” në versionin e tyre, transmeton albinfo.ch. Kjo është cilësuar si dhuratë e tyre për Kosovën e bukur, shkruan portali arbresh.info. “Kjo është mënyra jonë për të treguar vlerësimin tonë njerëzve […]

VIDEO: Grupi i njohur muzikor suedez uron Shqipërinë dhe Kosovën për 28-29 Nëntorin në versionin e tyre të këngës “Xhamadani vija vija”


[ad_1] Grupi i njohur muzikor suedez, MadMan’s Choice ka zgjedhur një mënyrë të veçantë për të uruar shqiptarët për 28-29 nëntorin. Ata kanë xhiruar një version të tyre të këngës shqiptare legjendare “Xhamadani vija vija”. Në videon që kanë publikuar kanë e kanë cilësuar këtë si një dhuratë për të gjithë shqiptarët kudo që janë, […]

Reali po mposhtet nga Alavesi (VIDEO)


[ad_1] Kallxo.com Platforma online www.kallxo.com është projekt i përbashkët i organizatave Internews Kosova, Rrjeti Ballkanik i Gazetarisë Hulumtuese dhe Agjensionit Kundër Korrupsion, i mbështetur financiarisht nga Programi i Kombeve të Bashkuarapër Zhvillim UNDP. Platforma ofron mundësinë përtë gjithë qytetarët e Kosovës që të raportojnë rastet e korrupsionit, krimit të organizuar, mashtrimit, konfliktit të interesit si […]

Ura e Bosforit vishet me ngjyrat e flamurit shqiptar


[ad_1] Kallxo.com Platforma online www.kallxo.com është projekt i përbashkët i organizatave Internews Kosova, Rrjeti Ballkanik i Gazetarisë Hulumtuese dhe Agjensionit Kundër Korrupsion, i mbështetur financiarisht nga Programi i Kombeve të Bashkuarapër Zhvillim UNDP. Platforma ofron mundësinë përtë gjithë qytetarët e Kosovës që të raportojnë rastet e korrupsionit, krimit të organizuar, mashtrimit, konfliktit të interesit si […]

Shënohet Dita e Flamurit, 28 Nëntori 


[ad_1] Muzeut në kujtim të të rënëve gjatë luftës së fundit në Krushë të Madhe sot i është vënë gurthemeli. Sipas kryetarit të komunës së Rahovecit, Smajl Latifi, ndërtimi i këtij muzeu është obligimi i shtetit të Kosovës ndaj të rënëve dhe të gjallëve të Krushës, e cila paraqet sinonimin e dhembjes, rezistencës dhe heroizmit. […]

Vidhen 8 bateri dhe 600 litra derivate në Sllovi të Lipjanit


[ad_1] Kallxo.com Platforma online www.kallxo.com është projekt i përbashkët i organizatave Internews Kosova, Rrjeti Ballkanik i Gazetarisë Hulumtuese dhe Agjensionit Kundër Korrupsion, i mbështetur financiarisht nga Programi i Kombeve të Bashkuarapër Zhvillim UNDP. Platforma ofron mundësinë përtë gjithë qytetarët e Kosovës që të raportojnë rastet e korrupsionit, krimit të organizuar, mashtrimit, konfliktit të interesit si […]

Kuvendi i Kamenicës ‘pa vullnet’ për ta votuar buxhetin


[ad_1] Pauza prej 5 minutave bëri që shumica e asamblistëve në Kamenicë të mos kthehen më në mbledhjen e Kuvendit Komunal ku edhe i priste pika për votimin e buxhetit për vitin 2021. Mungesa e kuorumit bëri që të mos hedhet aspak në votim kjo pikë e cila ishte paraparë që të votohet sot për […]

Kërkohet të hiqet TVSH-ja nga investimet e energjisë solare


[ad_1] Instituti për Politika Zhvillimore (INDEP) ka publikuar projektin për “Promovimi i Efiçiencës së Energjisë dhe Burimeve të Ripërtritshme në Kosovë”. Qëllimi i projektit nga INDEP ishte mbështetja e institucioneve por edhe sektorit biznesor në Kosovës për zbatimin e eficincës së energjisë dhe arritjes së synimeve të dakorduara nga marrëveshjet ndërkombëtare. Doruntina Musa, hulumtuese në […]

s’ miratohet rezoluta që kërkonte rikthimin e Task-forcës kundër korrupsionit


[ad_1] Kallxo.com Platforma online www.kallxo.com është projekt i përbashkët i organizatave Internews Kosova, Rrjeti Ballkanik i Gazetarisë Hulumtuese dhe Agjensionit Kundër Korrupsion, i mbështetur financiarisht nga Programi i Kombeve të Bashkuarapër Zhvillim UNDP. Platforma ofron mundësinë përtë gjithë qytetarët e Kosovës që të raportojnë rastet e korrupsionit, krimit të organizuar, mashtrimit, konfliktit të interesit si […]

s’ fitojmë fonde për bujqësi nga BE-ja pasi s’ kemi akreditim


[ad_1] Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Besian Mustafa, përballë Jeta Xharrës ka folur lidhur me mungesën e akreditimit që i ka përjashtuar nga marrrja e fondeve prej BE-së. Mustafa tha se përkundër kësaj, Ministria që udhëheq ai, ndjek standarde të BE-së. “Pavarësisht që s’ jemi në BE i aplikojmë standardet, këto standarde kanë […]

Tottenhami po e mposht Ludogoretsin (VIDEO)


[ad_1] Kallxo.com Platforma online www.kallxo.com është projekt i përbashkët i organizatave Internews Kosova, Rrjeti Ballkanik i Gazetarisë Hulumtuese dhe Agjensionit Kundër Korrupsion, i mbështetur financiarisht nga Programi i Kombeve të Bashkuarapër Zhvillim UNDP. Platforma ofron mundësinë përtë gjithë qytetarët e Kosovës që të raportojnë rastet e korrupsionit, krimit të organizuar, mashtrimit, konfliktit të interesit si […]

Komuna e Klinës do të paguaj biletën e udhëtimit njëdrejtimësh të nxënësve të shkollave fillore


[ad_1] Kryetari i Komunës së Klinës, Zenun Elezaj ka njoftuar se do të fillojnë të bëjnë pagesat për biletën e udhëtimit njëdrejtimësh të nxënësve për në shkollë. Ai ka thënë se ky projekt shumë i rëndësishëm do të ndikojë në uljen e shpenzimeve për nxënësit.  “Realizimi i këtij projekti është bërë si rezultat i kërkesave […]

Fillon largimi i kabllove në sheshin e Vushtrrisë


[ad_1] Sheshi, “ Adem Jashri” në Vushtrri pritet që të marrë një pamje tjetër. Kjo pasi para pak ditësh ka filluar largim i kabllove mbi këtë shesh. FOTO: KALLXO.comSheshi, ” Adem Jashari” VushtrriLargimi i kablloveNëntor 2020 Kryetari i Vushtrrisë, Xhafer Tahiri me anë të një postimi ka shkruar se ky projekt është drejt përfundimit dhe […]

Disa lagje në Prishtinë sot mbesin pa ujë si shkak i punimeve


[ad_1] KRU Prishtina njofton se gjatë ditës së sotme, do të realizohen disa punime teknike. Bëhet fjalë për punime në ndërrimin e gypit të ujit në udhën “Llapi” në Prishtinë, projekt ky i financuar nga KRU “Prishtina” dhe Komuna e Prishtinës. Konkretisht, do të realizohen punimet në kyçjen e gypit me diametër fi 200 mm. […]

Zemaj ia dorëzoi nënkryetarit Rudari projektin e finalizuar për ndërtimin e Spitalit të Podujevës


[ad_1] Nënkryetari i Komunës së Podujevës, Nexhmi Rudari ka pritur sot në takim ministrin e Shëndetësisë, Armend Zemaj, dhe ministrin e Punëve të Brendshme, Agim Veliu, me ç’rast nënkryetarit Rudari i është dorëzuar projekti i finalizuar për ndërtim të Spitalit të Podujevës. Në takimin e sotëm, ku përveç ministrave Zemaj e Veliu, ishin të pranishëm […]

Pas raportimit në ‘Jeta në Komunë’ rregullohet ura në fshatin Gelancë të Suharekës


[ad_1] Kallxo.com Platforma online www.kallxo.com është projekt i përbashkët i organizatave Internews Kosova, Rrjeti Ballkanik i Gazetarisë Hulumtuese dhe Agjensionit Kundër Korrupsion, i mbështetur financiarisht nga Programi i Kombeve të Bashkuarapër Zhvillim UNDP. Platforma ofron mundësinë përtë gjithë qytetarët e Kosovës që të raportojnë rastet e korrupsionit, krimit të organizuar, mashtrimit, konfliktit të interesit si […]

Shënohet 76 vjetori i themelimit të Bibliotekës Kombëtare të Kosovës, ‘Pjetër Bogdani’


[ad_1] Biblioteka Kombëtar e Kosovës, “Pjetër Bogdani” ka shënuar sot 76 vjetorin e themelimit të saj. Në kuadër të këtij përvjetori, përveç Ditës së Bibliotekës, është bërë edhe nënshkrimi i planit strategjik 5 vjeçar  për zhvillimin e Bibliotekës Kombëtare, shënimi i Ditës kombëtare të vetëdijesimit të bibliotekave dhe shënimi i 100 vjetori i lindjes së […]

Skocia bëhet vendi i parë që jep falas produktet higjienike menstruale


[ad_1] Skocia është bërë vendi i parë që ka bërë falas dhe universale produktet menstruale në objektet publike, shkruan CNN. Parlamenti Skocez dje votoi unanimisht në favor të projektligjit për produktet menstruale, pasi ligjvënësit fillimisht kishin sinjalizuar mbështetjen e tyre. Kjo do të thotë që produktet e ciklit menstrual do të jenë në dispozicion për […]

Sindikata e Policisë ia bënë të qartë Qeverisë Hoti: s’ i pranojmë shkurtimet buxhetore


[ad_1] Sindikata e Policisë së Kosovës ka reaguar pas shkurtimeve buxhetore në sektorin e sigurisë. Sipas tyre, pas këtyre shkurtimeve preket mirëqenia dhe të ardhurat e zyrtarëve policor. “Si mund të shkurtohet buxheti në paga kur numri i policëve të rijë është rritur, disa gjenerata kanë diplomuar këtë vit e një tjetër është ftuar për […]

Ferencvaros po e mposht Juventusin me golin e Myrto Uzunit (VIDEO)


[ad_1] Kallxo.com Platforma online www.kallxo.com është projekt i përbashkët i organizatave Internews Kosova, Rrjeti Ballkanik i Gazetarisë Hulumtuese dhe Agjensionit Kundër Korrupsion, i mbështetur financiarisht nga Programi i Kombeve të Bashkuarapër Zhvillim UNDP. Platforma ofron mundësinë përtë gjithë qytetarët e Kosovës që të raportojnë rastet e korrupsionit, krimit të organizuar, mashtrimit, konfliktit të interesit si […]

Investime në infrastrukturën rrugore në Theologo. Kristaq Kiço: Horizonte të reja për turizmin kulturor


[ad_1] Ekipi i shërbimit i krijuar për mirëmbajtjen e infrastrukturës rrugore i Bashkisë së Finiqit përfundoi shtrimin me beton të rreth 150 metrave linearë të udhës në Theollogo, ndërkohë më herët janë kryer punime në përmirësimin e udhëve dhe shtrimin e tyre me zhavorr.Ky projekt u realizua në bashkëpunim me biznesmenë vendas. Kryetari i Bashkisë […]

Chelsea po e mposht Rennesin (VIDEO)


[ad_1] Kallxo.com Platforma online www.kallxo.com është projekt i përbashkët i organizatave Internews Kosova, Rrjeti Ballkanik i Gazetarisë Hulumtuese dhe Agjensionit Kundër Korrupsion, i mbështetur financiarisht nga Programi i Kombeve të Bashkuarapër Zhvillim UNDP. Platforma ofron mundësinë përtë gjithë qytetarët e Kosovës që të raportojnë rastet e korrupsionit, krimit të organizuar, mashtrimit, konfliktit të interesit si […]

Telekomi i Kosovës vazhdon t’ia paguajë 2 milionë euro në vit Monakos për kodin +377


[ad_1] Ministri i Ekonomisë dhe Ambientit, Blerim Kuçi, ka deklaruar se Kosova akoma vazhdon të paguajë 2 milionë euro në vit për kodin e Monakos (+377) të përdorur nga Vala. Në një intervistë me Jeta Xharrën, ai ka deklaruar se kodi i Kosovës (+388) akoma s’ është duke u implementuar plotësisht. “Ne do ta përkrahim […]

E premtuar më 2015, qendra për personat me autizëm dhe ata me sindromën Down akoma s’ është ndërtuar


[ad_1] Leonora Shabani, këshilltare nga LVV tha se akoma s’ ka filluar ndërtimi i qendrës për personat me autizëm dhe sindromën down. Ajo tutje në debatin “Jeta në Komunë” tha se është habitur me rapotin e GAP që e shfaqin si projekt të realizuar. “Unë u habita që ai ka thënë se ka filluar pasi […]

Dumoshi: Masakra e Krushës së Madhe është ndër masakrat më mizore të kryera nga forcat serbe


[ad_1] Ministrja e Kulturës dhe Sportit, Vlora Dumoshi thotë se Masakra e Krushës së Madhe është një nga masakrat më mizore të kryera nga forcat ushtarake serbe gjatë luftës së vitit 1999 në Kosovë Dumoshi shkruan se përmbledhja e rrëfimeve të të mbijetuarve të kësaj masakre është arritje e rëndësishme për Kujtesën e Kosovës, përcjellë […]

Punime të planifikuara, KEDS paralajmëron ndërprerje të rrymës deri në 9 orë


[ad_1] KEDS ka njoftuar se për shkak të punimeve të planifikuara në disa pjesë të Kosovës nesër është paraparë të ndërpritet rryma në disa lokalitete të vendit. Koha më e gjatë e ndërprerjes do të jetë 9 orë. Ky është orari sipas rajoneve: Rajoni i Prishtinës Punime në projekte investive Data e punimit: 24-11-2020 1. […]

Në kohë të fushatës, ministri i LDK-së prezanton projektin për spital në Podujevë


[ad_1] Ministri i Shëndetësisë së bashku me ushtruesin e detyrës së drejtorit të ShSKUK-së, Saudin Maliqin , deputetin Ekrem Hyseni dhe përgjegjësin e Spitalit të Podujevës, Afrim Tahiri, kanë  prezantuar projektin e finalizuar për ndërtim të spitalit në Podujevë. “Zemaj ka dhënë detaje sesi do të duket ky spital dhe çfarë sipërfaqe do të ketë. […]

LDK në Podujevë: Ta përmbyllim me të parën e pa balotazh, partitë tjera po mirren me trillime


[ad_1] Lidhja Demokratike e Kosovës është e sigurt se kandidati i tyre për kryetar të Komunës së Podujevës Nexhmi Rudari, do të dalë i pari në zgjedhjet e jashtëzakonshme të dielën. Kjo parti sonte hapi fushatën zgjedhore për të parin e Komunës së Podujevës. Mbështetje kandidatit të LDK-së Nexhmi Rudari, i ka dhënë edhe kryeministri […]

Prezantohet projekti për ndërtimin e Spitalit të Podujevës…


[ad_1] Ministri i Shëndetësisë i Republikës së Kosovës, Armend Zemaj dhe Saudin Maliqi, i cili po kryen detyrën e ushtruesit të detyrës së drejtorit të përgjithshëm të ShSKUK-së, kanë prezantuar projektin e sapo finalizuar për ndërtim të spitalit… More [ad_2] Source

Armend Zemaj dhe Ekrem Hyseni prezantojnë projektin për Spitalin e Podujevës


[ad_1] Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, së bashku me U.D. Drejtorin e ShSKUK-së, Saudin Maliqin, deputetin Ekrem Hyseni dhe përgjegjësin e Spitalit të Podujevës, Afrim Tahiri, kanë prezantuar projektin e sapo finalizuar për ndërtim të spitalit të Podujevës. Zemaj ka thënë se spitali do të ketë sipërfaqe rreth 7.700 m2. Në këtë spital do të […]

Brukseli paralajmëron Francën për “lirinë e mediave”


[ad_1] Gazetarët francezë dhe organizatat për lirinë e mediave janë duke e kundërshtuar një projektligj të sigurisë në Francë, në bazë të të cilit do të kufizohej e drejta për të filmuar ose fotografuar pjesëtarët e policisë që janë në detyrë. Komisioni Evropian në një përgjigje për agjencinë AFP ka thënë se mediat duhet të […]

Nga 2019-ta, 35 kompani aplikuan për statusin e invesitorit strategjik në Kosovë


[ad_1] Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Vesel Krasniqi në mbledhjen e sotme të qeverisë ka paraqitur gjendjen dhe kërkesat e investitorëve strategjik të cilët synojnë ta marrin statusin e investitorit strategjik në Kosovë. Ai i bëri të ditura disa prej rasteve, lidhur me Raportin mbi Implementimin e Ligjit për Investime Strategjike. “Shumica prej operatorëve ekonomik, […]

Ministria e Shëndetësisë e ka pajisur Shërbimin Spitalor Klinik Universitar të K…


[ad_1] Ministria e Shëndetësisë e ka pajisur Shërbimin Spitalor Klinik Universitar të Kosovës me 5 rëntgenë mobilë- pjesë e Projektit të Shëndetësisë Kosovare, i financuar me huamarrje nga Banka Botërore. Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, pret që pajisjet e reja mjekësore të lehtësojnë punën e… More [ad_2] Source

Shqipe Sylejmani me romanin e saj në gjermanishte, në kërkim të rrënjëve


[ad_1] Është kjo një fjali në faqen e fundit të romanit „Bürde&Segen” („Barrë dhe Bekim“), të botuar muajin e kaluar nga autorja e re, Shqipe Sylejmani E Hënë, 23 Nëntor 2020 – 12:41 Alban Hamza Shumë nga mërgimtarët shqiptarë në vendet perëndimore, të cilët kanë emigruar për arsye të ndryshme, si ato politike e ekonomike, […]

QKUK-ja bëhet me 5 rentgenë mobil për trajtimin e Covid-19


[ad_1] Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, sot në Qendrën Kombëtare të Mjekësisë Sportive, ka bërë pranimin e pesë rëntgenëve mobil në vlerë prej 1 milion e 160 mijë euro. me anë të këtyre rëntgenëve, do të trajtohen pacientët e infektuar me virusin Covid-19. Zemaj ka thënë se këta rëntgen do të mundësojnë trajtimin efikas të […]

Krenari dhe dhimbje nga lufta, Vasfije Krasniqi sjell videon e ushtares së orëve të para të UÇK-së


[ad_1] Hamide Xhemajli-Ferizi, nga Drenica, kishte qenë vetëm 19-vjeçare kur i ishte bashkuar Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, më 1996, atëherë kur pak kush dinte se po organizohej lufta në mbrojtje të vendit. Këtë rrëfim të jashtëzakonshëm të një prej ushtareve të orëve të para të UÇK-së e ka publikuar Vasfije Krasniqi-Goodman. “LIRIA KA EMER: Hamide […]

Deputetët s’votojnë, shtyhen gjashtë pika të rendit të ditës


[ad_1] Për shkak të mungesës së kuorumit në vendimmarrje, Kuvendi i Kosovës s’ ka arritur që t’i kalojë gjashtë pika të rendit të ditës. Në votime morën pjesë maksimumi vetëm 31 deputetë. Kësisoj është shtyrë edhe   votimi i Propozim-rezolutës nga Interpelanca me Kryeministrin e Kosovës, Avdullah Hoti, sipas kërkesës së deputetes Saranda Bogujevci, mbështetur edhe […]

Kuvendi vazhdon seancën, në rend dite edhe votimi i rezolutës për të pagjeturit


[ad_1] Kuvendi i Kosovës sot do të vazhdojë seancën plenare, e cila ka mbetur në gjysmë nga java e kaluar. Seanca është thirrur për në orën 10:00. Në këtë seancë, mes tjerash në rend dite është edhe votimi i Propozim-rezolutës nga Interpelanca me kryeministrin Avdullah Hoti, sipas kërkesës së deputetes së LVV-së, Saranda Bogujevci, mbështetur […]

Ndërron jetë këngëtari Ismet Peja


[ad_1] ka ndërruar jetë ikona e muzikës së mirëfilltë shqiptare, Ismet Peja. Lajmin e e trishtë për vdekjen e këngëtarit e bëri të ditur djali i tij, Visar Peja, në një postim në rrjetin social Facebook. “s’ dija ndryshe, as s’ munda ndryshe ta lajmëroj largimin tënd nga kjo jetë. Pusho i qetë posaqë ke ngelë […]

Sot vazhdon seanca e Kuvendit të Kosovës


[ad_1] Sot do të vazhdojë seanca plenare në Kuvendin e Republikës së Kosovës. Seanca do të nis në orën 10:00, me këtë rend dite: 4. Votimi i Propozim-rezolutës nga Interpelanca me Kryeministrin e Republikës së Kosovë, z. Avdullah Hoti, sipas kërkesës së deputetes Saranda Bogujevci, mbështetur edhe nga 6 deputetë të GP të LVV-së, për […]

Liverpooli po e mposht Leicesterin (VIDEO)


[ad_1] Kallxo.com Platforma online www.kallxo.com është projekt i përbashkët i organizatave Internews Kosova, Rrjeti Ballkanik i Gazetarisë Hulumtuese dhe Agjensionit Kundër Korrupsion, i mbështetur financiarisht nga Programi i Kombeve të Bashkuarapër Zhvillim UNDP. Platforma ofron mundësinë përtë gjithë qytetarët e Kosovës që të raportojnë rastet e korrupsionit, krimit të organizuar, mashtrimit, konfliktit të interesit si […]

652 gjoba për mosrespektim të masave anti COVID-19


[ad_1] Kallxo.com Platforma online www.kallxo.com është projekt i përbashkët i organizatave Internews Kosova, Rrjeti Ballkanik i Gazetarisë Hulumtuese dhe Agjensionit Kundër Korrupsion, i mbështetur financiarisht nga Programi i Kombeve të Bashkuarapër Zhvillim UNDP. Platforma ofron mundësinë përtë gjithë qytetarët e Kosovës që të raportojnë rastet e korrupsionit, krimit të organizuar, mashtrimit, konfliktit të interesit si […]

error: Content is protected !!