Raportimet për dhunë seksuale, iniciohet projekti “Mjaft më”


[ad_1] Drejtoria Rajonale e Policisë Mitrovicë Jugu, me qëllim të parandalimit të rasteve të sulmeve seksuale, ngacmimeve seksuale dhe veprave tjera penale kundër integriteti seksual, ka iniciuar projektin të emërtuar “Mjaft më”. Në këtë projekt janë të përfshira institucionet: Policia e Kosovës, Prokuroria Themelore në Mitrovicë dhe Gjykata Themelore në Mitrovicë. Po ashtu në projekt […]

Në vitin 2017, Simmons kërkoi të raportojnë në Kuvend për shkeljet në EULEX


[ad_1] Çështja e ish kryetarit të Asamblesë së gjyqtarëve të EULEX-it, Malcolm Simmons, këto ditë është shumë aktuale pas kërkesës së tij që të raportojë në Kuvendin e Kosovës për shkeljet që ai pretendon se janë bërë nga gjyqtarë dhe prokurorë të EULEX-it gjatë proceseve gjyqësore. Mirëpo, detaje të reja janë publikuar sonte në emisionin […]

Prokurorët s’ duhet të ndikohen nga fotografitë e liderëve me qytetarë


[ad_1] Selim Selimi, ministër i Ministrisë së Drejtësisë, në lidhje me fotografinë e kreut të AAK-së, Ramush Haradinajt, me njërin prej të akuzuarve për fajde, Gjon Kqiraj, tha se prokurorët s’ duhet të marrin si sinjal fotografitë e liderëve me qytetarë. Selimi në intervistë për KALLXO.com tha se detyra e liderëve është që të kërkojnë […]

Selim Selimi thotë se do ta ndryshojnë Ligjin e Këshillit Prokurorial të Kosovës


[ad_1] Ministri i Drejtësisë Selimi Selimi ka thënë se për ta përmirësuar Këshillin Prokurorial të Kosovës kanë futur në agjendën legjislative ndryshimin e këtij Ligji. “Me inicimin e këtij ndryshimi do të hapet mundësia që t’i marrim të gjitha idetë prej hisedarëve se si ta përmirësojmë Këshillin Prokurorial edhe vlerësimin e performancës në këtë rast”, […]

s’ janë konsultuar paraprakisht me mua për shfuqizimin e Task-Forcës anti-korrupsion


[ad_1] Ministri i Drejtësisë, Selim Selimi, ka thënë se askush s’ është konsultuar me të paraprakisht për shfuqizimin e Task-Forcës anti-korrupsion. “Edhe pse Ministria e Drejtësisë s’ ka pasur rol aktiv, ka qenë obligim i imi që ta ngris zërin kundër shfuqizimeve të tilla të bëra pa analizë”, tha Selimi në intervistë për KALLXO.com. Selimi […]

Prokuroria kërkon nga qytetarët të raportojnë shkeljet gjatë votimit


[ad_1] Prokuroria e Shtetit thotë se po e përcjellë procesin e votimit në Podujevë e Mitrovicë të Veriut. Qytetarët ftohen nga prokuroria që çdo shkelje të drejtës së votës ta raportojnë tek Policia dhe Prokuroria, raporton Gazeta Blic. Ky është njoftimi i plotë nga Prokuroria: Prokurori i Shtetit njofton opinionin publik se është duke përcjellë […]

Prokurorë kujdestarë po përcjellin mbarëvajtjen e zgjedhjeve në Podujevë e Mitrovicë të Veriut


[ad_1] Prokurori i Shtetit ka njoftuar se është duke përcjellë me vëmendje procesin zgjedhor i cili po zhvillohet sot, për kryetarë të dy komunave, në Podujevë dhe në Mitrovicë të Veriut. Sipas komunikatës, që nga ora shtatë e mëngjesit të sotëm, janë të angazhuar prokurorë kujdestarë, të cilët do të përcjellin për së afërmi mbarëvajtjen […]

Ekzekutohet me 8 plumba 38-vjeçari shqiptar në Bruksel, hollësitë e para


[ad_1] Një shqiptar është ekzekutuar me armë zjarri mbrëmjen e sotme në Bruksel. Ai u qëllua disa herë në zonën e njohur, Molenbeek dhe ndërroi jetë në vend. Viktima është rreth 38-vjeç. Nga të dhënat e para, sipas medieve, shqiptari u qëllua me të paktën 8 plumba, ndërsa dyshohet se qëndronte ilegalisht në Belgjikë. Policë, […]

Mediat gjermane e vlerësojnë të suksesshëm bashkëpunimin me Kosovën në aksionin kundër krimit kibernetik


[ad_1] Mediat gjermane e kanë vlerësuar të suksesshëm bashkëpunimin e autoriteteve të tyre me autoritetet policore kosovare, në aksionin ku rezultun nëntë të arrestuar për mashtrim me krime kibernetike. Në artikujt e publikuar thuhet se më ”11 nëntor të këtij viti, autoritetet e sigurisë kosovare, në bashkëpunim të ngushtë me autoritetet gjermane hetimore dhe gjyqësore, […]

I mbijetoi luftës, u vra pas luftës


[ad_1] Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Besian Mustafa, përballë Jeta Xharrës, ka folur për vrasjen e babait të tij, Xhemajl Mustafës. Zyrtari i LDK-së dhe bashkëpunëtori i afërt i presidentit Ibrahim Rugova, Xhemajl Mustafa, u vra në vitin 2000 në hyrje të ndërtesës ku banonte. Në intervistë, Besian Mustafa theksoi dështimin e drejtësisë […]

Sarkozy përballë akuzave për korrupsion


[ad_1] Ish-presidenti francez Nicolas Sarkozy u paraqit në gjyq të enjten për t’u përballur me akuza për korrupsion. Ai akuzohet se është përpjekur për të korruptuar një gjykatës me qëllim që të merrte informacion në lidhje me një hetim rreth fushatës së tij presidenciale të vitit 2007. Ish-kreu i shtetit këmbëngul se është i pafajshëm. […]

Skandal në ATK, shteti ia hoqi mbi 7 milionë euro borxhe oligarkut Mane


[ad_1] Një hetim i gjatë i ATK-së e ka ngarkuar me mbi shtatë milionë euro borxhe tatimore NewCo Ferronikelin, kompaninë në pronësi të Saimir Manes. Por një proces i dyshimtë, pjesë e të cilit ishte hetuesi që kishte zbuluar skemën e mashtrimit financiar, ia ka fshirë ato. Buxheti i Kosovës do të ishte për shtatë […]

Trump fal ish-këshilltarin e Sigurisë Kombëtare, Michael Flynn


[ad_1] Presidenti Trump shpalli falje të plotë për këshilltarin e tij të parë të sigurisë kombëtare, Michael Flynn, të cilit iu desh të përballej me një betejë të gjatë ligjore me prokurorët federalë, si rrjedhojë e hetimit për çështjen e Rusisë. Presidenti Trump e njoftoi lajmin në Twitter në prag të festës së Falënderimeve. “Është […]

Dhuna e burrave ndaj grave është pandemi


[ad_1] Drejtoresha Ekzekutive e organizatës së Kombeve të Bashkuara për Barazi Gjinore dhe Fuqizimin e Grave, ‘UN Women’, Phumzile Mlambo-Ngcuka ka thënë se dhuna e burrave ndaj grave është pandemi që daton para virusit dhe që do të ekzistojë edhe pas tij. Mlambo-Ngucka në ‘Ditën Ndërkombëtare për Eliminimin e Dhunës ndaj Grave’ tha se me […]

Sulm me thikë në Zvicër, plagosen dy persona


[ad_1] Një grua ka sulmuar dy kalimtarë me thikë në qytetin e Luganos në Zvicër. Prokurorët atje thonë se dyshojnë që incidenti ishte motivuar nga terrorizmi. Autoritetet zvicerane po hetojnë një sulm të mundshëm terrorist pasi dy femra u plagosën me thikë në një dyqan në qytetin jugor të Luganos të martën. Policia kantonale në […]

Ish-Presidenti Sarkozy para drejtësisë – GazetaBlic


[ad_1] Sarkozy ishte president i Francës nga viti 2007 deri në 2012. Dy vjet pas përfundimit të mandatit të tij ai u përpoq sipas hetuesve të korruptojë një prokuror. Sipas akuzës, ai donte të arrinte të merrte informacion në lidhje me procedurën e hetimit kundër tij. Së bashku me avokatin Procesi fshihet pas shkurtesës të […]

​Mjeku gjerman vret pacientët me koronavirus


[ad_1] Dy pacientë me koronavirus në një spital gjerman vdiqën pasi një mjek dyshohet se administroi ilaçe që çoi ata në vdekje të menjëhershme, tha policia e Essen. Emisioni i INDOKS: Autoritetet po hetojnë rrethanat e vdekjes së pacientëve, të moshës 47 dhe 50 vjeç, të cilët ishin duke u trajtuar për sëmundjen e shkaktuar […]

Kosova hesht, OKB i sugjeron dëmshpërblim për 6 shtetasit e dëbuar turq


[ad_1] Gjashtë shtetasit turq Kahraman Demirez, Mustafa Erdem, Hasan Huseyin Gunakan, Yusuf Karabina, Osman Karakaya dhe Cihan Ozkan të arrestuar në Kosovë dhe të dëbuar në Turqi në mars 2018, u dënuan me 56 vjet dhe 7 muaj e gjysmë burgim. Por, përkundër shumë raporteve vendore e ndërkombëtare, institucionet e drejtësisë në Kosovë deri më […]

Rufki Suma takon “afaristin” kontrovers turk, por reagimet e detyrojnë ta largojë komunikatën


[ad_1] Kryetari i Komunës së Hanit të Elezit, Rufki Suma, është takuar javë mëparë me turkun e prezantuar si afarist, Sedat Peker, por me gjasë pa u interesuar të dijë paraprakisht për të kaluarën e tij. Disa fotografi për këtë takim komuna i kishte publikuar edhe në faqen e vet Facebook, pas pak orësh i […]

Tomë Gashi: Gjykimi ndaj të akuzuarve nga Specialja s’do të përfundojë pa kaluar minimumi i kohës 5 vjeçare


[ad_1] Mbrojtja e katër ish-pjesëtarëve të UCK-së që po dyshon për krime lufte nga Gjykata Speciale gjatë seancës statutore ka kërkuar që ata të mbrohen në liri. Madje ata kanë kërkuar që t’i jepet afat shtesë dhe kanë propozuar një afat prej 18 muajve që të mund të kryejnë hetime së bashku me ekipet e […]

akoma s’ e dimë ku është trupi i babait


[ad_1] Në Gjykatën e Mitrovicës ka vazhduar seanca e gjykimit ndaj të pandehurve Razvigor dhe Radenko Miniq, të akuzuar për vrasjen e M.S. Rasti kishte ndodhur në mars të vitit 2014 në fshatin Serbovac të komunës së Zveçanit. Në seancën e sotme është dhënë fjala hyrëse nga palët. Prokuror i rastit, Ismet Ujkani, ka deklaruar se […]

Gjermania akuzon zyrtarin e zyrës për media se spiunoi për Egjiptin


[ad_1] Prokurorët gjermanë kanë njoftuar se kanë akuzuar një punonjës të zyrës për media të qeverisë, për spiunim për një shërbim inteligjent egjiptian. Të hënën, prokurorët federalë thanë se burri i identifikuar vetëm si Amin K, kishte përdorur pozicionin e tij në zyrën për media (për shërbim të vizitorëve), për të marrë informacion për Shërbimin […]

Prokurorët që po hetojnë ish-pjesëtarët e UÇK-së


[ad_1] Dhomat e Specializuara të Kosovës deri më tani kanë ngrituraktakuzë ndaj Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Rexhep Selimit, Jakup Krasniqit si dhe Salih Mustafës. Këta akuzohen për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit. Hetimet ndaj këtyre ish-pjesëtareve të UÇK-së, i ka kryer një grup prokurorësh me karrierë të gjatë në hetime penale, sidomos krime të luftës, […]

Këta janë prokurorët që po hetojnë ish-pjesëtarët e UÇK-së


[ad_1] Dhomat e Specializuara të Kosovës deri më tani kanë ngritur aktakuzë ndaj Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Rexhep Selimit, Jakup Krasniqit si dhe Salih Mustafës. Këta akuzohen për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit. Hetimet ndaj këtyre ish-pjesëtareve të UÇK-së, i ka kryer një grup prokurorësh me karrierë të gjatë në hetime penale, sidomos krime […]

IKD: Gjykatësit e caktuar favorizojnë politikanët e akuzuar


[ad_1] Instituti i Kosovës për Drejtësi (IKD), me përkrahje të Departamentit të Shtetit Amerikan – Byrosë së Narkotikëve Ndërkombëtar dhe Çështjeve të Zbatimit të Ligjit (INL) dhe NED-it, ka publikuar raportin “Krimet e Përgjithshme në Kosovë – 2019”. Ky raport është rezultat i monitorimit të drejtpërdrejtë të Departamenteve të Përgjithshme – Divizioneve Penale në Sistemin […]

Pse mediat në SHBA shpallin fituesin e zgjedhjeve?


[ad_1] Pesëdhjetenjë zgjedhje të ndryshme – një në secilin shtet dhe një tjetër në Uashington DC. Secili shtet me rregulla dhe rregullore të ndryshme dhe pa një komision zgjedhor kombëtar për t’i treguar botës se kush fiton. Atëherë, si mund të përcaktohet shpejt dhe saktë se kush fiton postin më të lartë në Shtetet e […]

I prekur nga covid/ Mbërrin në Athinë Kryepeshkopi Anastas -VIDEO


[ad_1] Kryepeshkopi Anastas Janullatos është infektuar me Covid-19, çka ka sjellë përkeqësim të gjendjes së tij shëndetësore.Këto janë pamje të kryepeshkopit Janullatos i cili ka mbërritur në Athinë me urgjencë me një avion ushtarak grek, të llojit C 130, që ishte nisur nga aeroporti i Elevsinës për në Tiranë.Shëndeti i tij paraqitet i rënduar. Në […]

1 prokuror dhe 2 gjyqtarë me Covid-19, mbyllet edhe Gjykata e Apelit Gjirokastër


[ad_1] jykata e Apelit në këtë qytet është mbyllur, meqenëqë një prokuror dhe 2 gjyqtarë janë prekur nga koronavirusi. Koronavirusi ka detyruar edhe Gjykatën e Shkallës së Parë në Gjirokastër që të mbyllë aktivitetin e saj. Burime për Report Tv bëjnë me dije se në këtë gjykatë janë prekur 3 gjykatës dhe 2.Kjo ka detyruar […]

Specialja cakton seancën e radhës ndaj Thaçit dhe të tjerëve


[ad_1] Seanca e radhës në Gjykatën Speciale të Hagës ndaj ish-presidentit të Kosovës do të mbahet më 18 nëntor në ora 11:00. “Prokurori k. Thaçit dhe të tjerëve – konferencë për ecurinë e çështjes 11:00”, thuhet në kalendarin e njoftimeve të Dhomave të Specializuara të Kosovës. Thaçi po akuzohet për krime lufte, vrasje e trajtim […]

error: Content is protected !!