Kontrabandim me barna dhe mito, arrestohet një oficer doganor dhe një person i dyshuar


[ad_1] Dogana e Kosovës ka bërë të ditur se është arrestuar një oficer doganor dhe një person tjetër me dyshimin për dhënie të mitos dhe kontrabandim të barnave. Në njoftim thuhet se njësit e Doganës kanë gjetur sasi të barnave në një veturë në afërsi të pikë kalimi kufitar dhe në bazë të dyshimit të […]

Braktiset foshnja e porsalindur në Prishtinë


[ad_1] Është braktisur një foshnje e porsalindur në Prishtinë. Sipas raportit 24-orësh të Policisë së Kosovës, e dyshuara akoma s’ është hasur nga organet e rendit. “Raportohet se e dyshuara femër pasi ka lindur e ka braktisur foshnjën e sajë. Njësitë relevante policore kanë dal në vendin e dukurisë, ndërsa e dyshuara akoma s’ është […]

Çka është Prokuroria ?


Çka është Prokuroria ? PROKURORI f. drejt. Organ shtetëror që ka për detyrë të kontrollojë zbatimin e përpiktë e të njëllojtë të ligjeve, nga ministritë dhe nga organet e tjera qendrore e lokale, nga gjykatat, organet e hetimit, ndërmarrjet, institucionet, organizatat, nëpunësit dhe shtetasit; zyra a ndërtesa ku punon ky organ. Prokuroria e Përgjithshme. Prokuroritë e rretheve.

Gjendet e vdekur një grua në banesë në Prishtinë


[ad_1] Një grua ka raportuar në Policinë e Kosovës se një grua tjetër është gjetur e vdekur në banesën e saj në Prishtinë. Sipas raportit 24-orësh, rasti ka ndodhur të premten rreth orës 13:31 në udhën “Jakov Xoxa”. Siç theksohet në raport, mjeku e ka konstatuar vdekjen e personit në fjalë. “Dëshmitarja femër kosovare ka […]

Detaje rreth vrasjes në Emshir: Burri dyshohet se fillimisht vrau ish-gruan, pastaj veten


[ad_1] Prokuroria Themelore në Prishtinë, Departamenti i Krimeve të Rënda, ka njoftuar se pas pranimit të informatës nga policia për dy persona të pa jetë në lagjen “Emshir”, në Prishtinë. “Prokurori kujdestar i këtij departamenti menjëherë ka dalë në vendin e dukurisë bashkë me njësitë tjera relevante. Ekipi mjekësor ka konstatuar dy trupa të pajetë, […]

Bie nga një lartësi, vdes punëtori në Prishtinë


[ad_1] Një person ka humbur jetën të hënën pasi është rrëzuatr nga lartësi gjatë kohës sa ishte duke punuar. Sipas raportit të Policisë së Kosovës, ngjarja ka ndodhur rreth orës 13:14 në lagjen Veternik të Prishtinës. Siç thuhet në raport, në vendin e dukurisë kanë dal njësitë përkatëse policore, ekipi i urgjencës nga të cilët […]

Katër vdekje të dyshimta gjatë 24 orëve në Kosovë


[ad_1] Policia e Kosovës ka raportuar për katër vdekje të dyshimta që kanë ndodhur në Kosovë gjatë 24 orëve të fundit. Tri raste raportohet të kenë ndodhur në rajonin e Prishtinës (2 në Prishtinë dhe 1 në Lipjan) dhe një rast tjetër në  minierën Cërnac, në Mitrovicën e Veriut. Detaje nga raporti i policisë: VDEKJE  […]

Humb jetën një minator në minierën e Cërnacit


[ad_1] Minatori B.Q., i moshës 69-vjeçare me kombësi serbe ka humbur jetën gjatë së martës si pasojë e lëndimeve të marra gjatë punës në horizontin e tetë, në korridorin numër 801/A në minierën e Cërnacit në Leposaviq. Lajmi është konfirmuar për KosovaPress nga zëdhënësi i Policisë për veri, togeri Branislav Radoviq. Minatori ishte dërguar menjëherë […]

Shkon me test të falsifikuar të COVID-19, e zbulon punëtorja e IKShPK-së


[ad_1] Një punonjëse e IKSHPK-së e po ashtu edhe në laboratorin privat Olive ka raportuar në Polici se ka hasur në një dokument të cilin e prezanton e dyshuara femër kosovare (testi për Covid 19), për të cilin dyshon se ka ndërhyrje dhe është falsifikuar, transmeton IndeksOnline. Siç njofton policia lidhur me rastin është njoftuar […]

Rrëmbehet një vajzë në Istog


[ad_1] Një vajzë është rrëmbyer të enjten rreth orës 17:30 nga dy persona me një veturë me targa kosovare. Këtë lajm e ka bërë të ditur Policia e Kosovës duke njoftuar se në lidhje me rastin është njoftuar prokurori i shtetit. “Ankuesi mashkull kosovar ka raportuar se dy të dyshuar meshkuj kosovarë me një veturë […]

Cilësohet si e dyshimtë, vdekja e një foshnje në Fushë Kosovë


[ad_1] Një foshnje e gjinisë mashkull të premtën është dërguar pa shenja jete në QKMF në Bresje të Fushë Kosovës. Sipas raportit 24 orësh të Policisë së Kosovës, në trupin e foshnjës s’ është vërejtur ndonjë shenj e dukshme e dhunës. Në lidhje me rastin është konsultuar prokurori i shtetit me vendim të së cilit […]

Përgjimet e SPAK, një mjek arrestohet dhe po një tjetër pezullohet nga detyra


Një punonjës shëndetësie është arrestuar dhe dy të tjera janë pezulluar nga detyra pasi emrat e tyre kanë dalë nga përgjimet e kryera nga SPAK ndaj disa punonjësve të Gjykatës së Krujës. Mjeku i njohur Edvin Prifti dhe infermieria Trendafile Frangu, të dy punonjës në QSUT, në shërbimin e kardiologjisë janë pezulluar nga detyra nën […]

Një rast i dhunës seksuale në Suharekë, viktimë një 17-vjeçare


[ad_1] Një rast i dhunës seksuale është raportuar në Suharekë. Një vajzë 17-vjeçare ka raportuar në Policinë e Kosovës se është përdhunuar nga një person. Vajza në fjalë, së bashku më babanë, është paraqitur në stacionin policor në orën 6 të mëngjesit. Rastin për IndeksOnline e ka konfirmuar zëdhënësi i policisë për rajonin e Prizrenit, […]

Gjendet e mitura që ishte zhdukur 10 ditë më parë në Prizren


[ad_1] Është gjetur e mitura e cila ishte zhdukur 10 ditë më parë në Prizren. Nga Policia e Kosovës për rajonin e Prizrenit kanë bërë të ditur se e mitura në mbrëmjen e së dielës kishte kaluar në pikën kufitare “Kullë” ku edhe ka hasur në policinë e Malit të Zi. “Pas një punë të […]

Një person në Suharekë plagosë veten me armë gjuetie


[ad_1] Një person nga komuna e Suharekës ka plagosur veten me armë gjuetie, duke u dërguar më pas në për trajtim në Spitalin e Prizrenit. Lajmin e ka bërë të ditur vetë Policia e Kosovës në raportin 24-orësh, ndërsa ngjarja mësohet se ka ndodhur dje. “Në fshatin Doberdolan, Suharekë 30.01.2021 – 15:10. Është raportuar se […]

Kërkohet paraburgim për Skender Krasniqin, i dyshuar për vrasjen e të birit


[ad_1] Prokuroria Themelore në Prishtinë, Departamenti i Krimeve të Rënda, ka kërkuar nga Gjykata Themelore në Prishtinë, që t’i caktohet masa e paraburgimit Skender Krasniqit, i dyshuar për vrasjen e të birit, Albert Krasniqi. Prokuroria thekson se A.K dyshohet se më 27 janar 2021, rreth orës 17:00, me armë zjarri ka privuar nga jeta personin […]

Hyjnë me sëpatë dhe revole në një market dhe vjedhin arkën me 500 euro


[ad_1] Një vajzë ka raportuar në Policinë e Kosovës se tre persona të panjohur janë futur me një sëpatë në dorë në një market dhe kanë plackitur një arkë të atij marketi. Mësohet se tre të panjohurit kanë vjedhur një shumë parash prej 500 euro dhe një sasi të cigareve. Rasti ka ndodhur në një […]

Gjithcka rreth rastit të mbrëmshëm të vrasjes së Albert Krasniqit


[ad_1] Gjatë ditës së djeshme ka ndodhur një rast vrasjeje në familje, ku babai ka qëlluar me armë djalin e tij, pas një mosmarrëveshjeje që patën mes vete. Viktima A.K. ishte biznesmen i njohur dhe ishte menaxher disa prej këngëtarëve në estradën kosovare. Rastin për këtë vdekje e ka konfirmuar edhe Policia e Kosovës, ku, […]

Vdekje e dyshimtë në Skenderaj


[ad_1] Një person u raportua se është pa shenja jete në Qendrën Klinike të  Mjekësisë Familjare (QKMF), në Skenderaj. Sipas raportit të policisë, rasti ka ndodhur të premten rreth orës 09:00 në fshatin Qirez, Skenderaj. Siç thuhet në njoftim, njësitë relevante policore dhe njësitë e KEDS-it kanë dalë në vendin e dukurisë. “Raportohet se në […]

Vdes një i mitur në Prizren, pas therjes me thikë


[ad_1] Një person i mitur ka humbur jetën si pasojë e plagëve të marra nga therja me thikë. Rasti ka ndodhur sot rreth orës 10:10 në udhën “Ylber Fanaj” në Prizren, ka njoftuar policia. “Me datën 18 janar 2021 rreth orës 10:10, ne udhën “Ylber Fanaj” në Prizren, pas një përleshje ndërmjet pese personave te […]

Arrestohet një person në Novebërdë, dyshohet se vrau gjyshin e tij


[ad_1] Një vdekje e dyshimtë ka ndodhur në komunën e Novebërdës mbrëmjen e së premtës. Sipas raportit të Policisë së Kosovës, nipi ka raportuar se gjyshi i tij ka bërë vetëvrasje, ndërsa prokurori vdekjen e ka cilësuar si “vrasje e rëndë”. Me vendimin e prokurorit, i dyshuari është arrestuar pasi konsiderohet si i dyshuari kryesor […]

Trupi i pajetë i policit Fadil Syleviq dërgohet në IML për obduksion


[ad_1] Një pjesëtar i Policisë së Kosovës është gjetur pa shenja jete në mes të fshatit Zllatar dhe Matiçan. Sipas raportit të policisë, ngjarja ka ndodhur dje rreth orës 13:56. Siç thuhet në raport, në vendin e dukurisë kanë dalë njësitë relevante policore si dhe një ekipë e ndihmës së shpejtë e cila ka konstatuar […]

Dy të mitur sulmojnë një person në Lipjan


[ad_1] Dy të mitur kanë sulmuar fizikisht një person tjetër në komunën e Lipjanit, me c’rast janë arrestuar. Sipas raportit të Policisë së Kosovës, rasti ka ndodhur të mërkurën rreth orës 19:45 në Lipjan. “Janë arrestuar dy të dyshuar meshkuj  kosovarë të mitur pasi që të njëjtit kishin sulmuar viktimën mashkull  kosovar . Të dyshuarit […]

Dorëzohet në polici pasi kanosi një gazetar


[ad_1] Një person është dorëzuar në polici, pasi I njëjti pranon se e kishte kanosur një gazetar përmes rrjeteve sociale në shtator të vitit 2020. Sipas Policisë së Kosovës, dorëzimi ka ndodhur gjatë ditës së djeshme, rreth orës 16:25 në Prishtinë. “Më datën 06.01.2021 është paraqitur në polici i dyshuari mashkull kosovar pasi që i […]

Arrestohet një person në Gjilan – dyshohej se organizonte paligjshëm lojëra bixhozi


[ad_1] Një person është arrestuar në komunën e Gjilanit pasi i njëjti dyshohet se ishte organizator I skemave piramidale të bixhozit të paligjshëm. Arrestimi ka ndodhur në udhën “15 qershori” në Gjilan. Siç njofton policia, atij i janë gjetur dhe konfiskuar: 2 televizorë, 1 llap topë, 1 printer, 1 shtëpizë, 1 libër të baltoreve dhe […]

Policia jep detaje për shpërthimin në Ferizaj


[ad_1] 29 persona kanë marrë lëndime trupore si pasojë e një shpërthimi të një bombole të gazit në një Qendër Tregtare. Sipas raportit 24 orësh të Policisë së Kosovës, ngjarja ka ndodhur të martën rreth orës 14:27, në Ferizaj. Siç thuhet në raport, nga 29 të lënduarit, 14 prej tyre janë transportuar për në Qendrën […]

Për 24 orë, arrestohen 10 persona për armëmbajtje pa leje nga Policia e Kosovës


[ad_1] Në tetë raste të ndryshme, Policia e Kosovës gjatë 24 orëve të fundit ka arrestuar dhjetë persona për armëmbajtje pa leje dhe posedim të paautorizuar të armëve nëpër vende të ndryshme të Kosovës. Kështu ka njoftuar Policia e Kosovës përmes raportit 24 orësh, ku po ashtu është bërë e ditur se disa nga të […]

Gjashtë të arrestuar për dhunë në familje për 24 orë në Kosovë


[ad_1] Gjashtë persona janë arrestuar nga Policia e Kosovës, pasi të njëjtit raportohet se kanë ushtruar dhunë ndaj anëtarëve të familjes. Kështu ka njoftuar Policia e Kosovës, me anë të raportit 24 orësh, ku po ashtu bëhet e ditur se një i arrestuar i cili s’ qëndronte mirë me shëndetin mendor është dërguar në psikiatri, […]

Një muaj paraburgim për personin që vrau babanë e tij në Prizren


[ad_1] Gjykata Themelore në Prizren, Departamenti i Krimeve të Rënda, ka aprovuar kërkesën e Prokurorisë Themelore të Prizrenit, për caktimin e masës së paraburgimit, ndaj të pandehurit M.H.,për shkak të dyshimit të bazuar ka kryer veprën penale vrasja e rëndë nga neni 173 par.1 nënpar.1.3 të Kodit Penal të Republikës së Kosovës (KPRK-së). Në njoftimin […]

Kërkohet paraburgim ndaj personit që sulmoi gazetarin Valon Syla


[ad_1] Prokuroria Themelore në Prishtinë ka njoftuar se dje ka filluar hetimet dhe në të njëjtën kohë pranë Gjykatës Themelore në Prishtinë ka paraqitur kërkesë për caktimin e masës së paraburgimit kundër të pandehurit B.J. Sipas prokurorisë, më 22 dhjetor, me aktvendim të Prokurorit të Shtetit, ka ndaluar për 48 orë personin me inicialet B.J. […]

Sekuestrohet një revole me municion, i dyshuari shoqërohet në Polici


[ad_1] Policia e Kosovës ka sekuestruar një revole me municion në fshatin Milloshevë të Obiliqit, të mërkurën rreth orës 22:30. Teksa po kalonte me veturë të tipit BMW, i dyshuari është ndaluar dhe iu është kontrolluar vetura detajisht, me c’rast janë gjetur një revole e tipit ZASTAVA dhe tetë fishekë, një karikator dhe një shkop […]

Bastiset një lokal në Skenderaj – dyshohej se organizoheshin lojëra të fatit


[ad_1] Policia e Kosovës ka raportuar se është bastisur një lokal në udhën “Ilaz Kodra” në Skenderaj, pasi në atë vend dyshohet se janë organizuar lojëra të fatit. Gjatë kësaj bastisjeje, policia ka konfiskuar shtatë aparatë për lojëra fati, dy kompjuterë, tre televizorë, një printer dhe 830 euro. Në këtë aksion të policisë s’ është […]

Qëllohet për vdekje një 25 vjecar nga policia në Tiranë


[ad_1] Një gjë e rëndë ka ndodhur në orët e para të mëngjesit në zonën e Laprakës në Tiranë. Një 25-vjecar, pasi s’ iu bind urdhit të policisë që të ndalonte, u qëllua për vdekje me armë zjarri nga një polic. “Me datë 08.12.2020, rreth orës 01:45, shërbimet e Policisë gjatë patrullimit në udhën “Dritan […]

Dalin fakte të reja alarmante: Maradona s’ kishte trajtimin e duhur mjekësor


[ad_1] Prokurori i San Isidro ka pretenduar që Diego Armando Maradona s’ ka marrë trajtimin e duhur: ‘Ai s’ ka marrë asnjë ilaç për sëmundjen e tij të zemrës.’ Maradona vdiq nga një arrest kardiak në moshën 60 vjeç më 25 nëntor. ndërsa avokatët po përpiqen të kuptojnë se kush ka të drejtë të caktohet […]

Arsyetimi i gjykatës për vendimin ndaj ish-zyrtarit të gjendjes civile


[ad_1] Shkelzen Ahmeti, ish-zyrtar i gjendjes civile, i akuzuar për keqpërdorim të detyrës zyrtare dhe për falsifikim të dokumentit zyrtar, ishte liruar nga akuza e keqpërdorimit. ndërsa, sa i përket veprës penale të falsifikimit të dokumentit zyrtar, gjykata e kishte ricilësuar nga falsifikimi i dokumentit në legalizim i përmbajtjes së rreme dhe ishte dënuar me […]

Kosovari dëbohet nga Zvicra derisa ka shpërndarë dy video pornografike


[ad_1] Ai ka jetuar në Zvicër për 18 vjet, është i martuar me një grua zvicerane dhe dy fëmijët e tij të vegjël kanë shtetësinë zvicerane E Shtunë, 5 Dhjetor 2020 – 17:45 albinfo.ch Gjykata e Qarkut e Dietikonit (Cyrih) ka dënuar një person të martuar 43 vjeçar me një gjobë me kusht për pornografi, […]

Vrasja në pritë e policit shqiptar, hetimet e përqëndruara te grabitja dhe konfliktet e mundshme


[ad_1] Një efektiv i Policisë së Shtetit u ekzektua me armë zjarri mëngjesin e së shtunës në Lezhë, në atë që duket si një pritë nga persona akoma të panjohur. Xhulio Prela 26-vjeç, efektiv i Forcave të Ndërhyrjes së Shpejtë në Shkodër, u gjet i vrarë në automjetin e tij në superstradën Lezhë-Milot, pranë fshatit […]

Drogë me anë të zarfit në burgun e Dubravës, pikaset nga Policia


[ad_1] Në raportin 24 orësh të Policisë është raportuar se në Burgun e Dubravës është tentuar të futet lëndë narkotike e llojit mariuanë, raporton Gazeta Blic. Lënda narkotike është tentuar të kalojë me anë të një zarfi dërguar një të burgosuri. Lidhur me rastin është njoftuar prokurori. “Burgu i Dubravës 01.12.2020 – 19:15. Më 04.12.2020 […]

Tahiri: PDK-ja bëri veprimin e duhur sot, por s’e shpëtoi ekonominë


[ad_1] Zëvendëskryeministri i parë i Kosovës, Besnik Tahiri në emisionin “Imazh” të RTK-së e ka vlerësuar lartë kontributin e PDK-së në votimin e Ligjit për Rimëkëmbje Ekonomike, por ka shtuar se s’ e ka shpëtuar ekonominë siç thonë ata. “Veprimi që e ka bërë PDK-ja sot është i duhur, i mençur dhe që e ka […]

Burg të përjetshëm kamenicasit që e vrau gruan e tij me shufër të hekurit


[ad_1] Nuhi Mavrovqani, i akuzuar se e ka vrarë gruan e tij në Kamenicë, është gjetur fajtor dhe është dënuar nga Gjykata në Gjilan. Mavrovqani, i cili akuzohej për vrasje të rënd është dënuar me dënim me burgim të përjetshëm. Kujtojmë se në seancën e fundit Prokurori Arben Ismajli, duke dhënë fjalën përfundimtare, pati kërkuar […]

Burg të përjetshëm kamenicasit që vrau e gruan e tij me shufër të hekurit


[ad_1] Nuhi Mavrovqani, i akuzuar se e ka vrarë gruan e tij në Kamenicë, është gjetur fajtor dhe është dënuar nga Gjykata në Gjilan. Mavrovqani, i cili akuzohej për vrasje të rënd është dënuar me dënim me burgim të përjetshëm. Kujtojmë se në seancën e fundit Prokurori Arben Ismajli, duke dhënë fjalën përfundimtare, pati kërkuar […]

Apeli e kthen në rigjykim rastin e mësuesit nga Drenasi që akuzohet se falsifikoi notat e nxënësve


[ad_1] Në mars të këtij viti, Gjykata e Prishtinës e kishte shpallur fajtor mësuesin Fehmi Ramajn për falsifikimin e notave të 12 nxënësve nga Drenasi. Nën akuzat për kryerje të veprave penale të keqpërdorimit të detyrës zyrtare si dhe falsifikimit të dokumentit zyrtar, Gjykata e Prishtinës, përkatësisht gjyqtari i çështjes Vesel Ismajli, Ramajt i kishte […]

pranë fundit rigjykimi ndaj ish-shefit të shërbimeve publike në Malishevë


[ad_1] Ismet Mazreku, edhe sot është ulur në bankën e ta akuzuarit në Gjykatën e Gjakovës, para trupit gjykues Nikollë Komani, Mentor Bajraktari dhe Besarta Doli, ku u ballafaqua me deklaratat e dëshmitarit Muharrem Hoti. Mazreku, po akuzohet nga Prokuroria e Gjakovës për keqpërdorim të detyrës zyrtare në kophën kur ishte shef i shërbimeve publike […]

Policia në Prizren arreston 27 vjeçarin me rrezikshmëri të lartë


[ad_1] Policia në rajonin e Prizrenit gjatë ditës së sotme ka arritur që të arrestoj një person të dyshuar me rrezikshmëri të lartë. Sipas njoftimit, sot pas një punë intensive operative nga njësiti i hetimeve rajonale dhe njësia speciale operative është ndaluar dhe arrestuar personi i dyshimtë me rrezikshmëri të lartë D. M., 27 vjeçar. […]

Policia e arreston të dyshuarin në Prizren me akuzën për tentim vrasje


[ad_1] Policia e Kosovës ka arrestuar një 27-vjecar nga komuna e Prizrenit, pasi i njëjti dyshohet se ka veprat penale “Tentim vrasje” dhe “Kanosje”. “Me datën 03 dhjetor 2020, pas një punë intensive operative nga njësiti i hetimeve rajonale dhe njësia speciale operative është ndaluar dhe arrestuar personi i dyshimte me rrezikshmëri të lartë D. […]

Berisha- Huduti, sërish para gjykatës nën akuzat për shtytje në veprat terroriste


[ad_1] Ikballe Berisha- Huduti, ka dalë sot para gjykatës për t`u përballur me aktakuzën e Prokurorisë Speciale, e cila e ngarkon atë me veprën penale shtytje në veprat terroriste. Prokurori i çështjes, Afrim Shefkiu tha se kërkesa për hudhjen e aktakuzës duhet të refuzohet. “Kërkesa për hudhjen e aktakuzës, duhet të refuzohet mbasi vet veprimet […]

Kamenicë, i akuzuari për vrasjen e gruas do të mbrohet në heshtje


[ad_1] Nuhi Mavrovqani, i akuzuar se e ka vrarë gruan e tij në Kamenicë, sot ka dalë para gjykatësit në Gjilan për t’u përballur me aktakuzën e Prokurorisë, e cila e ngarkon me veprën penale të vrasjes së rëndë. Ai tha se do të mbrohet në heshtje në të gjitha fazat e procedurës. “Jam konsultuar […]

Gjykata në Gjilan dënon ish-kryetarin e Kllokotit


[ad_1] Sasha Mirkoviq, ish-kryetar i Komunës së Kllokotit, tani nënkryetar, është gjetur fajtor dhe është dënuar nga Gjykata në akuzën e cila atë e ngarkonte me veprën penale të keqpërdorimit të detyrës zyrtare. Mirkoviq nga Gjykata e Gjilanit është dënuar me dënim burgimi prej 180 ditësh, të cilin do ta vuajë pasi aktgjykimi të merr […]

Gjykohen për mashtrim të kosovarëve: Kanë marrë 150.000 sfr. për bileta false


[ad_1] Ata të tre akuzohen se në vitin 2015 kanë shitur bileta fiktive të fluturimit në Kosovë me anë të agjencisë së udhëtimit Alba Reisen GmbH në Bazel E Martë, 1 Dhjetor 2020 – 12:00 albinfo.ch KEYSTONE Që nga e hëna, tre të dyshuar po përgjigjen për mashtrim komercial, falsifikim dokumentesh dhe pastrim parash, para […]

Vidhet dyqani për shitje të armëve


[ad_1] Policia e Kosovës njofton se në Drenas një burrë ka raportuar se persona të panjohur kanë depërtuar me forcë brenda lokalit të tij, i certifikuar për shitje të armëve dhe nga aty janë vjedhur armë (Pistoleta). Sipas policisë rasti ka ndodhur dje rreth orës 05:23. Tutje policia sqaron se lidhur me rastin është njoftuar […]

Dr.Bujar Gjikolli konstaton se s’ është gjetur asnjë cent i keqpërdorimit (Dokument)


[ad_1] Pas hetimeve intenzive 6 mujore të policisë ka dalur konstantimi se s’ është gjetur asnjë cent i keqpërdorimit nga ana e Drejtorit të Klinikës së Radiologjisë Bujar Gjikolli. Postimi i plotë: “Të nderuar miq, Pas inicimit të procedurave hetimore në Departamentin e krimeve të rënda nga ana e kolegëve dhe dashakeqëve në Klinikën e […]

Deklarohet i pafajshëm djali i Shpend Maxhunit


[ad_1]   Shpëtim Maxhuni, djali ish shefit të Policisë së Kosovës Shpend Maxhuni është deklaruar i pafajshëm para gjykatës për akuzat e armëmbajtjes pa leje. Ndryshe nga Shpëtim Maxhuni, i akuzuari tjetër i këtij rasti Rinor Maxhuni ka deklaruar se e pranon fajësinë për mbajtje të armës pa leje. Lajmin për Kallxo.com e ka konfirmuar […]

Arrestohet në Athinë ylli i muzikës greke, Notis Sfakianakis. Këngëtari i hitit kundër drogës, kapet me kokainë në makinë. Me vete, edhe një armë pistoletë


[ad_1] Arrestohet me kokainë dhe armë zjarri pistoletë me vete, këngëtari i njohur grek, Nikos Skafakaniakis. Këngëtari u ndalua në periferi të Athinës, pasi iu gjet me vete 2 gramë kokainë dhe 1 pistoletë. Policia e ndaloi automjetin luksoz ku po lëvizte këngëtari, pa e ditur se kush ndodhej brenda, në kuadër të planit të […]

Gjykata e Lartë e Pensilvanisë hedh poshtë padinë që sfidonte zgjedhjet


[ad_1] Gjykata më e lartë e Pensilvanisë të shtunën në mbrëmje hodhi poshtë një urdhër të një gjykate më të ulët që kishte ndaluar shtetin të çertifikonte dhjetëra gara të zgjedhjeve të 3 nëntorit në padinë e fundit të depozituar nga republikanët që po përpiqen të sfidojnë fitoren e Presidentit të zgjedhur Joe Biden në […]

Shoqërohet në polici personi që dyshohet se fotografoi votën në Podujevë


[ad_1] Një person është shoqëruar për intervistim në polici me urdhër të prokurorit kujdestar, në lidhje me dyshimet se i njëjti kishte fotografuar votën në një qendër votimi në Komunën e Podujevës. Lajmin për KALLXO.com, e ka konfirmuar zëdhënësi i Prokurorisë, Ekrem Lutfiu. “Menjëherë pas marrjes së informatës se një person ka fotografuar votën e […]

Prokuroria kërkon nga qytetarët të raportojnë shkeljet gjatë votimit


[ad_1] Prokuroria e Shtetit thotë se po e përcjellë procesin e votimit në Podujevë e Mitrovicë të Veriut. Qytetarët ftohen nga prokuroria që çdo shkelje të drejtës së votës ta raportojnë tek Policia dhe Prokuroria, raporton Gazeta Blic. Ky është njoftimi i plotë nga Prokuroria: Prokurori i Shtetit njofton opinionin publik se është duke përcjellë […]

Prokurorë kujdestarë po përcjellin mbarëvajtjen e zgjedhjeve në Podujevë e Mitrovicë të Veriut


[ad_1] Prokurori i Shtetit ka njoftuar se është duke përcjellë me vëmendje procesin zgjedhor i cili po zhvillohet sot, për kryetarë të dy komunave, në Podujevë dhe në Mitrovicë të Veriut. Sipas komunikatës, që nga ora shtatë e mëngjesit të sotëm, janë të angazhuar prokurorë kujdestarë, të cilët do të përcjellin për së afërmi mbarëvajtjen […]

Policia jep detaje për plagosjen e mbrëmshme në Milloshevë


[ad_1] Mbrëmë, rreth orës 20:00 në Milloshevë janë plagosur dy persona. ngjarja dukuri pasi fillimisht u përleshën katër persona në mes-vete. Sot, në raportin 24 orësh të forcave të rendit thuhet se për rastin është njoftuar prokurori i shtetit ndërsa të dyshuarit për sulmin me armë zjarri kanë ikur nga vendi i dukurisë. “Katër persona […]

Pengohet në punë, kryetari i Kamenicës i raporton dy asamblistë në Polici


[ad_1] Kryetari i Komunës së Kamenicës, Qëndron Kastrati i ka raportuar dy asamblistë komunalë pasi kanë penguar mbajtjen e seancës së Kuvendit Komunal. Kastrati rastin e ka raportuar dje rreth orës 14:15, ndërsa është kontaktuar edhe Prokurori dhe me vendim të tij, pas intervistimit personat e dyshuar lirohen në procedurë të rregullt. “Ankuesi mashkull kosovar […]

Arrestohen dy persona për kontrabandim të cigareve


[ad_1] Dy persona janë arrestuar me urdhër të prokurorisë pasi janë zënë duke kontrabanduar cigare. Rasti dyshohet të këtë ndodhur pranë kufirit me Malin e Zi, më saktësisht mbi fshatin Jabllanicë. Lajmin për KALLXO.com e ka konfirmuar prokurori i rastit, Ersan Qavolli. “Ndaj të dyshuarve rasti është hapur për vepër penale kontrabandimi i mallrave nga […]

Vërmicë – Konfiskohen 28 kg marihuanë


[ad_1] Policia e Kosovës njofton se dje në fshatin Vërmicë dje rreth orës 18:30 njësiti policor gjatë vëzhgimit ka vërejtur dy të dyshuar  duke hyrë nga territori i Shqipërisë në drejtim të Kosovës të cilët kishin nga një çante në krahë me përmasa të mëdha. Sipas policisë dy të dyshuarit pasi i kane vërejtur policinë […]

Asnjë bujk s’ ka ardhur me fakte për keqpërdorim të granteve


[ad_1] Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Besian Mustafa, përballë Jeta Xharrës ka folur për akuzat që vijnë nga bujqit për keqpërdorim të granteve. Mustafa tha se gjatë kohës në terren më së shumti merr akuza për keqpërdorim në serra. “Ata i kanë lidhjet me politikën, një akuzë që përmendet për çdo send. Që […]

Katër të plagosur nga përleshja në Deçan, Prokuroria jep detaje


[ad_1] Katër persona mbetën të plagosur nga një përleshje që gjë mes pesë personave gjatë së enjtes në Deçan. E gjithë ngjarja gjë në afërsi të Kuvendit Komunal të Deçanit. Dy persona janë në gjendje të rëndë shëndetësore dhe aktualusht janë duke u trajtuar në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës (QKUK). ndërsa, dy persona janë […]

Rigjykimi i ish-kryetarit të akuzuar të Kllokotit drejt fundit


[ad_1] Sasha Mirkoviq, ish-kryetar i Komunës së Kllokotit, tani nënkryetar, dhe Elbasan Alidema, Beqir Selimi, Nebahate Pira dhe Strahinja Steviq, janë ulur në bankën e të akuzuarve për t`u ballafaquar me aktakuzën për keqpërdorim të detyrës zyrtare. Aktakuza ka të bëjë me një tender për pajisjen me inventar të Komunës së Kllokotit. Seanca e sotme […]

Nis nga fillimi gjykimi në rastin “Syri i Popullit”, të akuzuarit deklarohen për fajësinë


[ad_1] Të akuzuarit në aktakuzën e gjerë në rastin e njohur si “Syri i Popullit” dolën sot prapë para gjykatës pasi rasti u kthye në rigjykim. Në seancën e sotme, të akuzuarit u deklaruan rreth fajësisë së tyre. I akuzuari Avni Llumnica deklaroi se është i pafajshëm. “Aspak s’ kam faj, po të kem faj […]

Shqipëri, një vit pas tërmetit, mbi 50 të arrestuarit janë të lirë


[ad_1] Në Shqipëri, një vit pas tërmetit të fortë që goditi vendin, hetimet e nisura për shkatërrimet e shumta që ndodhën, me pasojë dhe vdekjen e dhjetra qytetarëve, s’ janë mbyllur akoma, me përjashtim të Durrësit. Nga mbi 50 të arrestuarit thuajse të gjithë kanë lënë qelitë, ndërsa ka patur dhe raste, si ai i […]

U rrahën ndërmjet vete: Dy imamët e Drenasit kanë versione krejt të ndryshme


[ad_1] Një përleshje fizike ka ndodhur gjatë ditës së djeshme në Drenas në mes të dy imamëve të Bashkësisë Islame të Kosovës – hoxhës Osman Musliut dhe sekretarit të BIK-ut në këtë komunë Esat Bajraktari. Bajraktari, në një bisedë telefonike në Edicionin Special në Klan Kosova, ka thënë se është sulmuar në vendin e tij […]

Trump fal ish-këshilltarin e Sigurisë Kombëtare, Michael Flynn


[ad_1] Presidenti Trump shpalli falje të plotë për këshilltarin e tij të parë të sigurisë kombëtare, Michael Flynn, të cilit iu desh të përballej me një betejë të gjatë ligjore me prokurorët federalë, si rrjedhojë e hetimit për çështjen e Rusisë. Presidenti Trump e njoftoi lajmin në Twitter në prag të festës së Falënderimeve. “Është […]

Prokuroria nis hetimet lidhur me djegien e balonës në Pejë


[ad_1] Prokuroria e Pejës ka nisur hetimet për një balonë gjigante që u dogj në qendër të Pejës.Lajmin për KALLXO.com e ka konfirmuar prokurori i rastit, Ersan Qavolli. Qavolli tha se rasti është hapur si zjarrëvënie, ndërsa sipas kamerave të sigurisë dy persona janë të dyshuar për rastin. “Janë duke u marrë veprime hetimore për […]

Komandant “Molla e Kuqe” para Gjykatës, flasin dëshmitarët


[ad_1] Të martën, në Gjykatën Themelore në Prizren ka vazhduar dhënia e dëshmive në gjykimin ndaj ish-komandantit të UÇK-së Remzi Shalës, i akuzuar për krime lufte. Në seancën e së martës dëshminë e tij edha Fadil Qatani. Në fillim të seancës, u bë leximi i deklaratës së dëshmitarit të dhënë në Gjykatën Themelore në Prizren, […]

Dosja Thaçi dhe të tjerët, Smith e do 11 dhjetorin për t’i zbuluar dëshmitë dhe dëshmitarët


[ad_1] Zyra e Prokurorit të Specializuar që udhëhiqet nga Jack Smith i ka kërkuar Gjyqtarit të procedurës Paraprake, francezit, Nicolas Guillou, që të caktojë 11 dhjetorin 2020 si afatin e fundit për kompletimin dhe publikimin e materialeve që ndërlidhen me dosjen Thaçi dhe të tjerët. Deri në këtë periudhë kohore, Smith ka kërkuar bërjen gati […]

Prokurori i Hagës kërkon që gjykimi i Thaçit, Veselit, Selimit e Krasniqit të mos vonohet më shumë se deri në shtator 2021


[ad_1] Në konferencën për ecurinë e çështjes lidhur me ish-eprorët e UÇK, mbrojtja e Kadri Veselit, avokati Ben Emerson i kishte propozuar Gjykatës Speciale që gjykimi ndaj eprorëve të UÇK-së të filloj në qershor të 2022-ës. Madje ai kishte deklaruar se pasi që “gjërat kanë zakon të mos ecin ashtu siç planifikohen”, gjykimi do të […]

E mitura dhunohet në një shtëpi të braktisur, arrestohet një i dyshuar


[ad_1] Një rast i dhunimit është raportuar nga policia në Rahovec. Sipas njoftimit, rasti ka ndodhur mbrëmjen e së enjtes, kur e mitura ka raportuar se i dyshuari, brenda një shtëpie të pabanuar e kishte dhunuar. Njësitet policore e kanë identifikuar dhe arrestuar të dyshuarin për dhunim, ndërsa në lidhje me rastin në prezencë të […]

Gjatë transportit të fëmijëve shoferit i bllokohet udha nga një furgon tjetër


[ad_1] Gjatë ditës së djeshme, në Soçanicë në Mitrovicë të Veriut është hapur një rast i vetëgjyqësisë. Sipas njoftimit të bërë nga ana e policisë, një person ka raportuar se përderisa ishte duke bërë transportin e fëmijëve, me furgon është bllokuar nga furgoni i të dyshuarit. Njësitet policore kanë arritur në vendin e dukurisë dhe […]

Dhunohet një e mitur në Rahovec


[ad_1] Një rast i dhunës seksuale ka ndodhur ditën e 19 nëntorit në komunën e Rahovecit. Sipas raportit 24-orësh të Policisë së Kosovës, rasti ka ndodhur në orën 18:00. Vetë viktima e këtij rasti e ka lajmëruar Policinë e Kosovës në lidhje me ngjarjen. ““ Viktima e mitur femër  kosovare raporton se i dyshuari mashkull  […]

Arrestohen dy të mitur në Suharekë pasi shantazhuan bashkëmoshatarin e tyre


[ad_1] Një rast i shantazhit është raportuar se ka ndodhur në fshatin Grejkoc të Suharekës. Në lidhje me këtë rast, policia ka bërë të ditur se pas një pune hetimore, ka arrestuar dy të dyshuar të mitur pasi që të njëjtit me anë të një profili të falsifikuar të një rrjeti social i kanë kërkuar […]

Vushtrri, digjet çatia e një shtëpie


[ad_1] Një shtëpie në fshatin Dumnicë e Poshtme në Vushtrri i është vënë flaka gjatë ditës së dielë. Sipas njoftimit të bërë nga ana e policisë, një grua ka raportuar në polici se persona të panjohur i kanë vënë flakën çatisë së shtëpisë së vëllait të saj, i cili jeton në Norvegji. Në vendin e […]

Arrestohet i mituri në Lipjan pasi publikoi fotografi me armë


[ad_1] Policia e Kosovës ka njoftuar se ka arrestuar një të mitur në Lagjen e Re në Lipjan për armëmbajtje pa leje. Arrestimi i të miturit është bërë dje rreth orës 10:50. Sipas njoftimit, deri tek arrestimit i të dyshuarit ka ardhur pasi që i njëjti në facebook kishte ekspozuar një armë. Në lidhje me […]

28-vjeçari nga Malisheva u gjet i lidhur e i zhveshur në mal, a ishte rrëmbim apo inskenim?


[ad_1] Kishte dalë nga shtëpia e tij në fshatin Rud të Malishevës, mbrëmjen e së shtunës. I shqetësuar, familjarëve ju kishte thënë se po shkon te lumi, por që nga aty s’ u kthye më. Familjarët kërkuan ndihmën e qytetarëve për ta gjetur 28-vjeçarin Jetmir Rudi. Gjatë së dielës, Policia pati dyshime se Jetmiri është […]

​Prokuroria e Pejës për dhjetë muaj ka parashtruar 107 kërkesa për sekuestrim


[ad_1] Prokuroria Themelore në Pejë ka njoftuar se në periudhën kohore janar-tetor të këtij vitit ka bërë gjithsej 107 kërkesa për sekuestrimin e mjeteve, të cilat dyshohen të jenë përdorur apo përfituar me anë të veprave të ndryshme penale. Sipas prokurorisë, nga muaji janar i këtij vitit gjer në muajin tetor, kjo prokurori ka parashtruar […]

Grabitje e armatosur në Prishtinë


[ad_1] Një grabitje e armatosur ka ndodhur ditën e diel në një pompë të derivateve në Prishtinë. Policia njofton se tre persona të panjohur dhe me armë kanë grabitur para dhe kanë ikur në drejtim të panjohur. “Rr. Isa Kastrati, Prishtinë,22.11.2020-22:30.Dy viktimat meshkuj kosovar punëtor në një pompë të derivateve kanë njoftuar se tre persona […]

Vdekja e dyshimtë në Mitrovicë të Veriut, shoqërohen në polici 2 persona


[ad_1] Një person është gjetur i vdekur  mbrëmë në “Lagjen e Boshnjakëve” në Mitrovicën e Veriut. KALLXO.com mësoi se viktima dyshohet se është nga Zveçani dhe është person i njohur për Policinë. ndërsa sot policia ka shoqëruar në stacion dy persona në cilësinë e të dyshuarve. Lajmin e ka konfirmuar për KALLXO.com edhe zëdhënësi i […]

Hashim Thaçi tentoi t’i zgjedhë avokatin një të dyshuari


[ad_1] Në urdhër-arrestin ndaj Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Jakup Krasniqit e Rexhep Selimit, Zyra e Prokurorit të Specializuar pretendon se ka prova se Hashim Thaçi u përpoq që të sigurohej që avokati që kishte përfaqësuar një të intervistuar nga Zyra e Prokurorit të Specializuar, të mos përfaqësonte të intervistuarit e tjerë. “Për më tepër, pasi […]

Hashim Thaçi tentoj ti zgjedhë avokatin një të dyshuari


[ad_1] Në urdhër-arrestin ndaj Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Jakup Krasniqit e Rexhep Selimit, Zyra e Prokurorit të Specializuar pretendon se ka prova se Hashim Thaçi u përpoq që të sigurohej që avokati që kishte përfaqësuar një të intervistuar nga Zyra e Prokurorit të Specializuar, të mos përfaqësonte të intervistuarit tjerë. “Për më tepër, pasi [REDAKTUAR] […]

Hashim Thaçi mund ta përdorë inteligjencën dhe policinë për t’ju shmangur drejtësisë :


[ad_1] Në urdhër-arrestin ndaj Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Jakup Krasniqit e Rexhep Selimit, Zyra e Prokurorit të Specializuar pretendon se katër të akuzuarit mund t’i ikin drejtësisë. Në seksionin “rreziku i ikjes”, Zyra e Prokurorit të Specializuar ka theksuar se ish-komandantët e UÇK-së lehtësisht mund t’i shmangen drejtësisë ngaqë kanë qasje në fonde dhe inteligjencë. […]

Prokurori i Specializuar pretendon se ShIK-u pagoi dëshmitarë të Hagës


[ad_1] Në urdhër-arrestin ndaj Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Jakup Krasniqit e Rexhep Selimit, Zyra e Prokurorit të Specializuar ka përdorur si provë kërcënimin e dëshmitarëve që dëshmuan kundër ish-pjesëtarëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës në Tribunalin Ndërkombëtar të Hagës. Në pretendimin e Zyrës së Prokurorit të Specializuar thuhet se Shërbimi Informativ i Kosovës (ShIK) dhe […]

Kosova hesht, OKB i sugjeron dëmshpërblim për 6 shtetasit e dëbuar turq


[ad_1] Gjashtë shtetasit turq Kahraman Demirez, Mustafa Erdem, Hasan Huseyin Gunakan, Yusuf Karabina, Osman Karakaya dhe Cihan Ozkan të arrestuar në Kosovë dhe të dëbuar në Turqi në mars 2018, u dënuan me 56 vjet dhe 7 muaj e gjysmë burgim. Por, përkundër shumë raporteve vendore e ndërkombëtare, institucionet e drejtësisë në Kosovë deri më […]

Thaçi gënjeu publikisht kur tha se s’ u intervistua nga Specialja!


[ad_1] Presidenti Hashim Thaçit s’ e kishte pranuar kurrë se është intervistuar nga Gjykata Speciale, deri në korrik të këtij viti, kur udhëtoij publikisht për të dëshmuar për disa ditë rresht në Hagë. Mirëpo, kjo s’ ka qenë hera e parë që Thaçi kishte udhëtuar për në Hagë për t’u intervistuar. Ndonëse s’ e kishte […]

Njeriu i PDK-së fillon të ndërtoj objekt pa leje në Skenderaj


[ad_1] Kompania “Grande Sh.p.k” ka nisur tash e dy muaj, punimet për një objekt banesor në qytetin e Skenderajt, përkatësisht në udhën “17 Shkurti”, pa leje një ndërtimore. Inspektorët komunal shkuan t’i ndalin punimet, vetëm pasi rasti u lajmërua në stacionin policor nga një asamblist i Komunës së Skenderaj nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje. Të […]

Specialja përmend si prova për arrestin udhëtimet e Rexhep Selimit e Jakup Krasniqit në Shqipëri


[ad_1] Zyra e Prokurorit të specializuar ka publikuar pikat për urdhërarrestin nga ish krerëve të UÇK-së. në to flitet për ndikimin që tentuan të ushtrojnë tek dëshmitarët si dhe rreziku që të dyshuarit të ikin nga përballja me drejtësinë. Në mesin e pikave që përmenden në këtë urdhër është edhe rreziku që të akuzuarit të […]

Prokurori: 16 vjet burg për kosovaren që tentoi të mbyste të shoqin me helm


[ad_1] Sipas prokurorit, kosovarja 53 vjeçe, duhet të dënohet me 16 vjet burg dhe 15 vjet dëbim nga Zvicra për veprën penale tentim vrasjeje E Premte, 20 Nëntor 2020 – 17:35 albinfo.ch Në procesin gjyqësor për tentim vrasjeje që po zhvillohet në Gjykatën e Qarkut në Cyrih kundër një çifti kosovar, të enjten, prokurori ka […]

Lirohet nga akuzat për sulm e kanosje deputeti Adem Hoxha


[ad_1] Gjykata Themelore në Prizren, dega në Dragash, të premten, e ka shpallur të pafajshëm deputetin e Kuvendit të Kosovës, njëherit kryetari i Partisë së Bashkuar Gorane, Adem Hoxha, i akuzuar për sulm e kanosje. Sipas aktgjykimit të shpallur nga gjyqtari Luan Berisha, s’ është provuar se i pandehuri Hoxha ka kryer veprat penale të […]

Haki Rugova del para Gjykatës në fundin e janarit 2021


[ad_1] Gjykata Themelore në Pejë e ka caktuar seancën gjyqësore ndaj të parit të Istogut, Haki Rugova, për rastin ku ai akuzohet për konflikt të interesit, lidhur me një tender në vlerë prej rreth 300 mijë euro, të cilin sipas prokurorisë, e ka fituar kompania që udhëhiqet nga vëllai i tij, Gani Rugova. Lajmin për […]

Aksident me fatalitet, vdes një vajzë në QKUK


[ad_1] Një vajzë e mitur ka humbur jetë në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës, si pasojë e lëndimeve të marra nga një aksident i shkaktuar javë më parë në magjistralën Shtime – Komoran. Sipas raportit të Policisë, ngjarja kishte ndodhur më 30 tetor të këtij viti. Që prej asaj kohe vajza është duke u trajtuar […]

Biden pritet të ndryshojë shumë nga politikat e zotit Trump për imigracionin


[ad_1] Presidenti i zgjedhur Joe Biden pritet të ndryshojë shumë nga politikat e rëndësishme të Presidentit Donald Trump për imigracionin, pasi ai të marrë detyrën vitin e ardhshëm. Megjithëse gjetja e zgjidhjes për disa politika të imigracionit ka të ngjarë të marrë kohë, zoti Biden është zotuar të ndryshojë kufizimet për punonjësit e përkohshëm, të […]

Rojtari i pyllit deklarohet për fajësinë para Gjykatës


[ad_1] Skender Fetiu dhe Kamer Leci, kanë dalur para gjykatësit në Gjilan për t`u përballur me aktakuzën e Prokurorisë e cila ata i ngarkon me dy vepra penale. Fetiu po akuzohet se e ka keqpërdorur detyrën zyrtare, ndërsa Leci po akuzohet për veprën penale të veprimtarisë së kundërligjshme ekonomike. Në seancën e sotme e cila […]

Grabitje në pompën e benzinës në Pejë nën kërcënimin e thikës e sprejit


[ad_1] Një grabitje ka ndodhur pas mesnate brenda një pompe të derivateve në Pejë. Sipas njoftimit, dy viktimat, punëtorë të pompës së derivateve, kanë njoftuar se dy persona të panjohur nën kërcënimin e sprejit dhe thikës kanë grabitur cigare dhe kanë ikur në drejtim të parkut të qytetit. Viktimat ë rastit kanë pësuar lëndime trupore […]

“90% e dëshmitarëve në Speciale janë shqiptarë”


[ad_1] Gazetari Milaim Zeka ka deklaruar se pjesa më e madhe e dëshimtarëve në Speciale janë shqiptarë. “Kur ty të thotë një Prokurori që i kemi 153 dëshmitarë plus 15 që kanë dalë të ri këto dy ditë, unë kam informacion se 90% e dëshmitarëve në Speciale janë shqiptarë, s’ janë serbë”, deklaroi Zeka. Një […]

Në mes të dhjetorit seanca e ardhshme në Speciale ndaj ish-eprorëve të UÇK-së


[ad_1] Gjykata Speciale në dakordim me avokatët e të akuzuarve vendosi që mesi i dhejtorit do të jetë data, kur do të mbahet seanca e ardhshme statusore ndaj ish-eprorëve të UÇK-së. Aktakuza ndaj katër krerëve të UÇK-së ishte konfirmuar me datë 26 tetor 2020. Sipas kësaj aktakuze pjesëtarë të UÇK-së, gjatë marsit 1998 dhe shtatorit […]

error: Content is protected !!