Dr. Astrit Jahjaga: dikush ka për qëllim me e zbrazë komplet këtë vend nga mjekët!


Reagim lidhur me : Gjilan: Vdes një foshnje gjatë procesit së lindjes, arrestohet doktori Shkruan: Dr. Astrit Jahjaga Skandali i radhes, definitivisht dikush ka per qellim me e zbraze komplet ket vend nga mjeket! Mendoj qe Oda e Mjekeve, duhet te ju dergoj qelesat e te gjitha spitaleve dhe institucioneve ku ofrohen sherbimet shendetesore Prokurorise […]

Murati: Janë ngrirë 1 milion euro që kanë të bëjnë me shpërlarjen e parave dhe financim të terrorizmit


Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati, ka deklaruar sot se janë ngrirë rreth 1 milion euro, të cilat dyshohet se kanë të bëjnë me financim të terrorizmit dhe shpërlajrjen e parave. Këtë deklaratë Murati e tha në një konferencë për media, ku deklaroi se paratë e ngrira dyshohet se kanë të bëjnë edhe […]

Raportimet për dhunë seksuale, iniciohet projekti “Mjaft më”


[ad_1] Drejtoria Rajonale e Policisë Mitrovicë Jugu, me qëllim të parandalimit të rasteve të sulmeve seksuale, ngacmimeve seksuale dhe veprave tjera penale kundër integriteti seksual, ka iniciuar projektin të emërtuar “Mjaft më”. Në këtë projekt janë të përfshira institucionet: Policia e Kosovës, Prokuroria Themelore në Mitrovicë dhe Gjykata Themelore në Mitrovicë. Po ashtu në projekt […]

Detaje të reja nga vrasja që tronditi Pejën, gjithçka filloi pas një ngacmimi seksual


[ad_1] Gjithçka filloi para dy vitesh kur ditën e martë përfundoi me vrasje. RTV Dukagjini mëson se para dy vitesh i dyshuari për vrasje kishte ngacmuar seksualisht nxënësen e tij që në atë kohë ishte vetëm 13-vjeçare. Nxënësja në fjalë është e bija e të vrarit Gëzim Kastrati, i cili disa herë ishte kërcënuar nga […]

Çka është Prokuroria ?


Çka është Prokuroria ? PROKURORI f. drejt. Organ shtetëror që ka për detyrë të kontrollojë zbatimin e përpiktë e të njëllojtë të ligjeve, nga ministritë dhe nga organet e tjera qendrore e lokale, nga gjykatat, organet e hetimit, ndërmarrjet, institucionet, organizatat, nëpunësit dhe shtetasit; zyra a ndërtesa ku punon ky organ. Prokuroria e Përgjithshme. Prokuroritë e rretheve.

Detaje rreth vrasjes në Emshir: Burri dyshohet se fillimisht vrau ish-gruan, pastaj veten


[ad_1] Prokuroria Themelore në Prishtinë, Departamenti i Krimeve të Rënda, ka njoftuar se pas pranimit të informatës nga policia për dy persona të pa jetë në lagjen “Emshir”, në Prishtinë. “Prokurori kujdestar i këtij departamenti menjëherë ka dalë në vendin e dukurisë bashkë me njësitë tjera relevante. Ekipi mjekësor ka konstatuar dy trupa të pajetë, […]

Mashtrimi i madh i kinezëve, fituan rreth tre milionë dollarë duke shitur ujë e kripë si vaksina kundër COVID-19


[ad_1] Kina ka arrestuar drejtuesin e një bande që fitoi gati tre milionë dollarë duke shitur vaksina të rreme kundër coronavirusit, raportojnë mediat kineze. në të vërtetë dozat ishin të mbushura me ujë. Zyra e prokurorit të lartë të Kinës tha se Kong Mou dhe bashkëpunëtorët kanë mbushur 58 miijë shiringa me kripë dhe ujë […]

Reagon Oda e Mjekëve për sulmin ndaj mjekut në Istog


[ad_1] Oda e Mjekëve të Kosovës (OMK) ka reaguar ndaj sulmit ndaj mjekut në Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare në Istog. me anë të një njoftimi për media, ata janë shprehur të zhgënjyer ndaj këtij sulmi, ku kanë theksuar se mjeku është bërë viktima e përhershme e sulmeve serike. “Oda e Mjekëve të Kosovës me […]

Shoqata e pacientëve iu drejtohet partive: Veprimet tuaja shfaqin vepër penale, po rrezikoni edhe jetën e qytetarëve


[ad_1] Shoqata e të Drejtave të Pacientëve në Kosovë – PRAK konsideron se organizimi i tubimeve zgjedhore në kundërshtim me masat e rekomanduara nga Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik paraqet rrezik serioz për shëndetin publik dhe atë të ekonomisë. PRAK thekon se në vend se partitë politike objektivë kryesore ta kenë shëndetin publik dhe mirëqenien […]

Polici i Kosovës dyshohet se bëri vetëvrasje, jepen detaje


[ad_1] Policia e Kosovës në raportin 24-orëhs ka bërë të ditur se zyrtari policor i cili dyshohet se bëri vetëvrasje mbrëmë në stacionin policor në Ranillug, ka qenë në detyrë. Në raport thuhet po ashtu se motivet e vetëvrasjes akoma s’ dihen, ndërsa trupi i të ndjerit është dërguar në Institutin e Mjekësisë Ligjore për […]

Pjetër Ndrecaj përsëri kërkon nga Apeli uljen e dënimit apo rigjykim, prokuroria kërkon burgim të përjetshëm


[ad_1] I dënuari me 24 vite e gjysmë për vrasjen e bashkëshortes dhe vajzës së tij, Pjetër Ndrecaj, për herë të dytë po kërkon nga Gjykata e Apelit anulimin e vendimit të shkallës së parë, apo kthimin e rastit në rigjykim. Në anën tjetër, Prokuroria Themelore në Prishtinë përsëri ka kërkuar që i akuzuari Ndrecaj […]

Kërkohet paraburgim për Skender Krasniqin, i dyshuar për vrasjen e të birit


[ad_1] Prokuroria Themelore në Prishtinë, Departamenti i Krimeve të Rënda, ka kërkuar nga Gjykata Themelore në Prishtinë, që t’i caktohet masa e paraburgimit Skender Krasniqit, i dyshuar për vrasjen e të birit, Albert Krasniqi. Prokuroria thekson se A.K dyshohet se më 27 janar 2021, rreth orës 17:00, me armë zjarri ka privuar nga jeta personin […]

Gjithcka rreth rastit të mbrëmshëm të vrasjes së Albert Krasniqit


[ad_1] Gjatë ditës së djeshme ka ndodhur një rast vrasjeje në familje, ku babai ka qëlluar me armë djalin e tij, pas një mosmarrëveshjeje që patën mes vete. Viktima A.K. ishte biznesmen i njohur dhe ishte menaxher disa prej këngëtarëve në estradën kosovare. Rastin për këtë vdekje e ka konfirmuar edhe Policia e Kosovës, ku, […]

Pas videos së bujshme, Nusret e pëson keq, vihet nën hetim


[ad_1] Shefi i famshëm turk, Nusret Gökçe, është gjithmonë në qendër të medieve. Së fundmi, prokuroria turke ka nisur hetimet ndaj tij, pasi një ankese të bërë nga një ndjekës i Nusret në Instagram. Gjithçka nisi kur ky i fundit publikoi në rrjetin social një video, në të cilën shfaqeshin pjesët intime. Ndjekësi shfaqi shqetësimin […]

Hyrja e vaksinave anti-COVID në veri, Prokuroria dhe policia nisin grumbullimin e informacioneve


[ad_1] Prokuroria Themelore në Mitrovicë, ka njoftuar se në bashkëpunim me policinë ka nisur grumbullimin e informacioneve, pas raportimeve lidhur me futjen e vaksinave anti-COVID në pjesën veriore të Kosovës. “Pas informacioneve të pranuara dhe raporteve në media lidhur me futjen potenciale të vaksinave anti-COVID në pjesën veriore të Kosovës pa përfillur dispozitat e zbatueshme […]

Disa ditë pas martesës, Prokuroria trondit Fjolla Morinën, ndryshon akuza


[ad_1] Ka ndryshuar akuza për këngëtaren Fjolla Morina, nga “armëmbajtje pa leje”, “në trafikim të armëve dhe municioneve”. “Abc News” raporton se këngëtarja rezulton të jetë marrë e pandehur nga prokuroria e Kukësit, për akuzën e “Trafikut të armëve dhe municioneve” kryer në bashkëpunim. Po ashtu edhe partneri i saj, Fisnik Syla dhe shoferin e këtij […]

Shpërthimi i bombolës së gazit në Ferizaj, Prokuroria nis hetimet


[ad_1] Prokuroria Themelore në Ferizaj, Departamenti për Krime të Rënda, ka njoftuar se ka filluar hetimet në lidhje me rastin e shpërthimit që ka ndodhur dje në restaurantin “Steak House” në Ferizaj, ku si pasojë e tij mbetën të lënduar dyzetekatër (44) persona. “Dyshimet e para lidhur me këtë rast janë që ka shpërthyer një […]

Tragjedi në Bosnjë dhe Hercegovinë, tetë të rinj të moshës 19 vjeçare vdesin në natën e Vitit të Ri


[ad_1] Tetë të rinj vdiqën në rrethana të dyshimta gjatë natës së Vitit të Ri në Bosnje dhe Hercegovinë. Sot pritet t’iu bëhet autopsia viktimave, në mënyrë që të gjenden shkaqet e vdekjes. Ministria e Brendshme e Kantonit të Hercegovinës Perëndimore dhe Prokuroria thanë se tani për tani gjithçka tregon se vdekja gjë për shkak […]

Kërkohet paraburgim ndaj personit që sulmoi gazetarin Valon Syla


[ad_1] Prokuroria Themelore në Prishtinë ka njoftuar se dje ka filluar hetimet dhe në të njëjtën kohë pranë Gjykatës Themelore në Prishtinë ka paraqitur kërkesë për caktimin e masës së paraburgimit kundër të pandehurit B.J. Sipas prokurorisë, më 22 dhjetor, me aktvendim të Prokurorit të Shtetit, ka ndaluar për 48 orë personin me inicialet B.J. […]

Policia e Kosovës arreston dy të dyshuar për përfshirje në veprimtari kriminale


[ad_1] Policia e Kosovës (PK), pas hetimeve të kryera nga Prokuroria Themelore, Departamenti i përgjithshëm Prishtinë, sot ka arrestuar dy persona të dyshuar se kanë kryer veprat penale mundësim ose detyrim në prostitucion dhe bashkëkryerja. Gjatë realizimit të planit policor në cilësi të provave materiale janë sekuestruar. Dy telefona mobile, 875 euro, 2000 dinarë, 6.66 […]

Një vajzë raporton babanë e saj në polici: Më ngacmoi seksualisht


[ad_1] Një rast i ngacmimit seksual është raportuar dje në stacionin policor të Gjilanit. Një vajzë ka raportuar babanë për, sic thotë, ngacmim seksual të ushtruar ndaj saj. Mësohet se i akuzuari është arrestuar nga Policia e Kosovës dhe me rastin po merret prokuroria. /familjajone [ad_2]

Shqipëri- Që nga fillimi i pandemisë 28 mjekë humbën jetën


[ad_1] Ish-deputeti i PD-së, Tritan Shehu thotë se Shqipëria është renditur ndër vendet me numrin më të lartë të humbjes së mjekëve, si pasojë e coronavirusit. me anë të një postimi në Facebook, ku publikoi disa shifra në lidhje me viktimat nga Covid-19 ndër bluzat e bardha, ish-deputeti tha se mbrojtja dhe fillimi i vaksinimit […]

“Kam vrarë njeri! Ndjesë të madhe familjes”, shprehet në gjykatë polici që vrau Klodianin


[ad_1] Nevaldo Hajdaraj, polici shqiptar që vrau Klodian Rashën ditë më parë, foli para gjykates lidhur me vrasjen që kreu ai gjërsa ishte në detyrë. Personi në fjalë i ka kërkuar këtij institucioni të vendosë se c’do të bëhet me të, pasi, sic tha, s’ ka të drejtë të kërkojë mbrojtje. “Kam vrarë një njeri. […]

Rama, familjarëve të Klodian Rashës: Prokuroria të zbardhë të vërtetën


[ad_1] Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama shkoi për vizitë në familjen Rasha, që humbi dy ditë më parë djalin Klodianin, pasi u qëllua me dy plumba nga një efektiv i Policisë së Shtetit. Gjatë takimit me familjarët, Rama mësohet t’u ketë thënë se pret që prokuroria të zbardhë të vërtetën për atë që gjë atë […]

Arrestohet polici në Shqipëri, pasi vrau Klodian Rasha


[ad_1] Klodian Rasha, u qëllua për vdekje nga një efektiv i forcave “Shqiponja” pak pas mesnate, në zonën e Laprakës në Tiranë. Ishte ora 01:45 minuta, kur një patrullë e policisë me dy efektivë, i kërkoi të ndalonte, pasi, siç thotë policia, kishte parë disa veprime të dyshimta të tij në një orar ku lëvizja […]

Arsyetimi i gjykatës për vendimin ndaj ish-zyrtarit të gjendjes civile


[ad_1] Shkelzen Ahmeti, ish-zyrtar i gjendjes civile, i akuzuar për keqpërdorim të detyrës zyrtare dhe për falsifikim të dokumentit zyrtar, ishte liruar nga akuza e keqpërdorimit. ndërsa, sa i përket veprës penale të falsifikimit të dokumentit zyrtar, gjykata e kishte ricilësuar nga falsifikimi i dokumentit në legalizim i përmbajtjes së rreme dhe ishte dënuar me […]

Kosovari dëbohet nga Zvicra derisa ka shpërndarë dy video pornografike


[ad_1] Ai ka jetuar në Zvicër për 18 vjet, është i martuar me një grua zvicerane dhe dy fëmijët e tij të vegjël kanë shtetësinë zvicerane E Shtunë, 5 Dhjetor 2020 – 17:45 albinfo.ch Gjykata e Qarkut e Dietikonit (Cyrih) ka dënuar një person të martuar 43 vjeçar me një gjobë me kusht për pornografi, […]

Ekzaminimi i telefonit zbulon se si terroristi Kujtim Fejzullai shkoi në vendin ku kreu sulmin terrorist


[ad_1] Policia e Vjenës ka dhënë detaje se si terroristi shqiptar shkoi në qendër të Vjenës dhe vrau katër persona. Hetimi në rastin e sulmit terrorist në 2 nëntor në qendër të Vjenës, tregon se sulmuesi Kujtim Fejzullahu erdhi në vendin e krimit në këmbë, dhe kjo konfirmohet nga një telefon i gjetur. Deri kohët […]

Të ndërtojmë mekanizma lokal kundër dhunës në familje


[ad_1] Zyra për komunikim publik e Ministrisë së Drejtësisë ka njoftuar për takimin virtual të zëvendësministrit të Drejtësisë, Florian Dushi, njëherësh Koordinator Nacional kundër dhunës në familje, në kuadër të fushatës së “16 ditëve të aktivizmit kundër dhunës në familje me bazë gjinore”, që ka filluar më 25 nëntor. Në njoftim thuhet se gjatë këtij […]

Aktakuzë ndaj Faik Graincës se lejoi operimin e bastores pranë çerdhes


[ad_1] Prokuroria Themelore në Ferizaj ka ngritur aktakuzë ndaj ish-Drejtorit të Urbanizmit në Komunën e Ferizajt, Faik Granica. Faik Granica po akuzohet se më 1 shtator 2016 në cilësinë e personit zyrtar, Drejtorit të Urbanizmit në Komunën e Ferizajt, kishte keqpërdorur pozitën e tij zyrtare. Sipas Prokurorisë, Grainca  i kishte lëshuar pëlqimin për ushtrimin e […]

Apeli e kthen në rigjykim rastin e mësuesit nga Drenasi që akuzohet se falsifikoi notat e nxënësve


[ad_1] Në mars të këtij viti, Gjykata e Prishtinës e kishte shpallur fajtor mësuesin Fehmi Ramajn për falsifikimin e notave të 12 nxënësve nga Drenasi. Nën akuzat për kryerje të veprave penale të keqpërdorimit të detyrës zyrtare si dhe falsifikimit të dokumentit zyrtar, Gjykata e Prishtinës, përkatësisht gjyqtari i çështjes Vesel Ismajli, Ramajt i kishte […]

Zhbllokohen pronat në Prizren pas transmetimit të emisionit të KALLXO.com


[ad_1] akoma pa u mbushur një javë nga transmetimi i emisionit të titulluar ‘Sekuestrimet pa bazë’ nga KALLXO.com, Prokuroria Speciale e Republikës së Kosovës ka zhbllokuar pronat e një lagjeje të tërë në Prizren. Emisioni i të premtes, më 27.11.2020, transmetoi pretendimet e Hajredin Gushit nga Prizreni, i cili ka pohuar se Prokuroria për një […]

pranë fundit rigjykimi ndaj ish-shefit të shërbimeve publike në Malishevë


[ad_1] Ismet Mazreku, edhe sot është ulur në bankën e ta akuzuarit në Gjykatën e Gjakovës, para trupit gjykues Nikollë Komani, Mentor Bajraktari dhe Besarta Doli, ku u ballafaqua me deklaratat e dëshmitarit Muharrem Hoti. Mazreku, po akuzohet nga Prokuroria e Gjakovës për keqpërdorim të detyrës zyrtare në kophën kur ishte shef i shërbimeve publike […]

Pas protestës së krushjanëve reagon Gjykata e Apelit


[ad_1]   Banorë të Krushës së Madhe dhe të Vogël dhe familjarë të viktimave të luftës në këtë zonë protestuan sot para Gjykatës së Apelit pas uljes së dënimit prej 22 në 11 vite për të dënuarin Darko Tasiq. Këta qytetarë vendimin për përgjysmimin e dënimit e konsideruan të padrejtë. Pas kësaj proteste me anë […]

​Gjykata e Apelit deklarohet lidhur më rastin e kriminelit serb Darko Tasiq


[ad_1] Gjykata e Apelit ka reaguar pas protestës që është bërë para objektit të kësaj gjykate, lidhur me zbutjen e dënimit për të akuzuarin për krime lufte, Darko Tasiq. Prishtinë, 03.12.2020 – Gjykata e Apelit ka përcjellë më vëmendje reagimet dhe shqetësimet që kanë ardhur pas publikimit të vendimit të kësaj gjykate, lidhur më rastin […]

Berisha- Huduti, sërish para gjykatës nën akuzat për shtytje në veprat terroriste


[ad_1] Ikballe Berisha- Huduti, ka dalë sot para gjykatës për t`u përballur me aktakuzën e Prokurorisë Speciale, e cila e ngarkon atë me veprën penale shtytje në veprat terroriste. Prokurori i çështjes, Afrim Shefkiu tha se kërkesa për hudhjen e aktakuzës duhet të refuzohet. “Kërkesa për hudhjen e aktakuzës, duhet të refuzohet mbasi vet veprimet […]

Balaj: Një profil i rrejshëm në “Facebook” po shantazhon në emër tim, drejtësia ta tregojë të vërtetën për dëmet që ia kanë shkaktuar Telekomit


[ad_1] Kryetari i Federatës Sindikale të punëtorëve të PTK-së, Lamih Balaj, ka reaguar me anë një postimi në FB, pasi që siç ka thënë ai, një profil i rrejshëm në Facebook “po shpërndan shantazhe në emër të tij. Balaj thotë se këtë rast e ka paraqitur sot në Policinë e Kosovës, derisa i ka bërë […]

Deputetit që votoi rrëzimin e Kurtit po i ec rroga edhe në burg


[ad_1] Bënë pjesë në atë që njihet si  “tempulli i demokracisë”. Por, gati që gjashtë muaj, Etem Arifi s’ shkoi kurrë në Kuvend të Kosovës. Për pak kohë, ai iu shmang vuajtjes së dënimit me burg të cilin ia konfirmoi Gjykata e Apelit, e më pastaj u dorëzua vetë. Deputeti nga Partia e Ashkalinjëve për […]

I akuzuar për një vjedhje të cilën e mohon, Kleo Hysi prej 2 ditësh në grevë urie


[ad_1] Kleo Hysi, i cili prej muajit shtator mbahet në paraburgimin e Sarandës, prej 2 ditësh ka hyrë në grevë urie, duke refuzuar marrjen e ushqimit.Shkak për këtë akt sipas tij është bërë mbajtja e tij në paraburgim me një akuzë, të cilën  s’ e pranon.Kleo Hysi ka kontaktuar ditën e sotme me Saranda Web […]

Dështon sërish seanca në rastin e njohur si ‘Çekiçi’


[ad_1]   Arsye e mosmbajtjes së seancës, ishte mungesa e anëtares së trupit gjykues. Prokuroria akuzon, Gëzim Retkocerin dhe Osman Spahiu, për vrasjen e Naim Hajrizit. Kryetari i trupit gjykues, gjyqtari Vesel Ismajli e arsyetoi mungesën e anëtares së trupit gjykues, Fatime Dërmaku dhe tha se ishte e pamundur të gjejnë një anëtar tjetër të […]

Gjykata në Gjilan dënon ish-kryetarin e Kllokotit


[ad_1] Sasha Mirkoviq, ish-kryetar i Komunës së Kllokotit, tani nënkryetar, është gjetur fajtor dhe është dënuar nga Gjykata në akuzën e cila atë e ngarkonte me veprën penale të keqpërdorimit të detyrës zyrtare. Mirkoviq nga Gjykata e Gjilanit është dënuar me dënim burgimi prej 180 ditësh, të cilin do ta vuajë pasi aktgjykimi të merr […]

Rrëfimet e dëshmitarëve në gjykimin ndaj policit gjilanas, i akuzuar për kërcënim të dëshmitarit


[ad_1] Zyrtari policor Fatlum Shabani, ka dalë të martën para gjykatësit në Gjilan për t’u përballur me akuzën e Prokurorisë së Gjilanit për veprën penale të kanosjes. Ai nga Prokuroria po akuzohet se e ka kanosur të dëmtuarin Fatlum Kastrati, meqenëqë ky i fundit kishte dëshmuar në një çështje tjetër ku i akuzuari Fatlum Shabani […]

Gjykohen për mashtrim të kosovarëve: Kanë marrë 150.000 sfr. për bileta false


[ad_1] Ata të tre akuzohen se në vitin 2015 kanë shitur bileta fiktive të fluturimit në Kosovë me anë të agjencisë së udhëtimit Alba Reisen GmbH në Bazel E Martë, 1 Dhjetor 2020 – 12:00 albinfo.ch KEYSTONE Që nga e hëna, tre të dyshuar po përgjigjen për mashtrim komercial, falsifikim dokumentesh dhe pastrim parash, para […]

Shtyhet seanca ndaj dy hetuesve policor, të akuzuar për ryshfet


[ad_1] Seanca ndaj dy hetuesve të Krimeve Ekonomike në Policinë e Kosovës, Lavdim Osmani dhe Lutfi Menxhiqi, të akuzuar nga Prokuroria për marrje të ryshfetit është shtyrë. Hetuesi Menxhiqi, poashtu akuzohet edhe për armëmbajtje pa leje. Kjo seancë është shtyrë pasi, i akuzuari Lavdim Osmani gjendet në izolim, që e ka babanë e sëmurë me […]

Deklarohet i pafajshëm djali i Shpend Maxhunit


[ad_1]   Shpëtim Maxhuni, djali ish shefit të Policisë së Kosovës Shpend Maxhuni është deklaruar i pafajshëm para gjykatës për akuzat e armëmbajtjes pa leje. Ndryshe nga Shpëtim Maxhuni, i akuzuari tjetër i këtij rasti Rinor Maxhuni ka deklaruar se e pranon fajësinë për mbajtje të armës pa leje. Lajmin për Kallxo.com e ka konfirmuar […]

Prokuroria sqaron pasojat Po qe se ziheni duke fotografuar votën


[ad_1] Arrestimi i një qytetari në Podujevë për fotografim të votës në zgjedhjet të cilat janë duke u zhvilluar në këtë komunë ngjalli debat në të tërë vendin se a paraqet ky veprim vepër penale apo jo. Për ta qartësuar këtë situatë KALLXO.com ka kontaktuar me Prokuroren Laura Pula e cila njëherit është koordinatore nacionale […]

Podujevë – Shënohet incidenti i parë, një i arrestuar për fotografim të votës


[ad_1] Dy persona në një motorr kanë ekzekutuar të shtunën në mëngjes Ridvan Hysenin (Ramadani), ndërsa ai udhëtonte me makinën e tij në fshatin Mushan, në Shkodër. Policia njoftoi se ngjarja ka ndodhur pranë një pike karburanti rreth orës 11.20 pranë një pike karburanti. Viktima, pronar i dy lokaleve në Velipojë dhe Shirokë dhe një […]

Shoqërohet në polici personi që dyshohet se fotografoi votën në Podujevë


[ad_1] Një person është shoqëruar për intervistim në polici me urdhër të prokurorit kujdestar, në lidhje me dyshimet se i njëjti kishte fotografuar votën në një qendër votimi në Komunën e Podujevës. Lajmin për KALLXO.com, e ka konfirmuar zëdhënësi i Prokurorisë, Ekrem Lutfiu. “Menjëherë pas marrjes së informatës se një person ka fotografuar votën e […]

Prokuroria deklarohet për procesin zgjedhor në dy komunat e Kosovës


[ad_1] Prokuroria e Kosovës kë bërë të ditur se deri më tani s’ ka pasur ndonjë incident në procesin zgjedhor që po mbahet në Podujevë dhe në Mitrovicë të Veriut. Ekrem Lutfiu, zëdhënës i Prokurorisë së Shtetit, ka thënë për KALLXO.com se situata është stabile. “Deri në këto momente në të gjitha vendvotimet për kryetar […]

Prokuroria kërkon nga qytetarët të raportojnë shkeljet gjatë votimit


[ad_1] Prokuroria e Shtetit thotë se po e përcjellë procesin e votimit në Podujevë e Mitrovicë të Veriut. Qytetarët ftohen nga prokuroria që çdo shkelje të drejtës së votës ta raportojnë tek Policia dhe Prokuroria, raporton Gazeta Blic. Ky është njoftimi i plotë nga Prokuroria: Prokurori i Shtetit njofton opinionin publik se është duke përcjellë […]

Prokurorë kujdestarë po përcjellin mbarëvajtjen e zgjedhjeve në Podujevë e Mitrovicë të Veriut


[ad_1] Prokurori i Shtetit ka njoftuar se është duke përcjellë me vëmendje procesin zgjedhor i cili po zhvillohet sot, për kryetarë të dy komunave, në Podujevë dhe në Mitrovicë të Veriut. Sipas komunikatës, që nga ora shtatë e mëngjesit të sotëm, janë të angazhuar prokurorë kujdestarë, të cilët do të përcjellin për së afërmi mbarëvajtjen […]

Albulena Haxhiu kërkon veprime nga hetuesia pasi ministri Abrashi dyshohet se theu masën e izolimit


[ad_1] Albulena HAxhi, ka reaguar pasi ministri i Infrastrukturës, Arban Abrashi, dyshohet se theu izolimin 14 ditor, pasi doli pozitiv me Covid-19. Emisioni Dhoma e Rrëfimit: Ajo ka thënë se ministri Abrashi ka kryer vepër penale, sipas Kodit Penal të Kosovës. Emisioni Pa Maskë: “Veprimi i Arban Abrashit përveç tjerash është vepër penale andaj policia […]

Shantazhet ndaj prodhuesit vendor


[ad_1] “Mbasi po ma lyp një arsye atëherë po të tregoj se po te qes për pikë të qejfit s’po dua me të pa këtu”, dëgjohet gjatë një bisede duke i thënë Besim Haxhiu drejtori i administratës në ndërmarrjen Trepçës, Elbasan Maliqit një prodhuesi vendor të peletit i cili ka operuar me qira në objektet […]

Apeli u vërteton pafajësinë vëllezërve Maloku të akuzuar për vrasjen e kushërinjve të tyre


[ad_1] Vëllezërit Besim dhe Blerim Maloku, të akuzuar nga Prokuroria në rastin e vrasjes së dy kushërinjve Bahri dhe Shani Maloku, në nëntor të vitit të kaluar ishin liruar nga akuzat për vrasje nga Gjykata e Gjakovës. ndërsa me anë të një komunikate për media, Gjykata e Apelit ka njoftuar se e ka refuzuar ankesën […]

I akuzuari në rastin e mashtrimit me viza kërkon zhbllokimin e llogarive për t’i paguar avokatët


[ad_1] I.K, i akuzuar në një rast të mashtrimit për viza pune, i ka kërkuar Gjykatës që t’ia zhbllokojë llogaritë që ia kishte bllokuar Prokuroria, pasi s’ po mund t’i paguajë avokatët. Gjyqtari Vesel Ismajli në fillim të seancës së sotme gjyqësore tregoi se dje, i akuzuari kishte qenë në zyrën e tij ku kishte […]

Hulumtimi i Insajderit për skandalin e 7 milionë eurove – ATK kërkon nga Prokuroria të nisë hetimet


[ad_1] Administrata Tatimore e Kosovës ka kërkuar nga prokuroria të nisë hetimet për shkrimin hulumtues të Gazetës Insajderi për skandalin e 7 milionë eurove. “ATK sot ka dorëzuar kërkesën në Prokurorinë e Shtetit me numër protokolli 12-06-3983 me anë të së cilës kërkon nga prokuroria që të hetoj pretendimet e gazetës Insajderi, lidhur me shkrimin […]

Katër të plagosur nga përleshja në Deçan, Prokuroria jep detaje


[ad_1] Katër persona mbetën të plagosur nga një përleshje që gjë mes pesë personave gjatë së enjtes në Deçan. E gjithë ngjarja gjë në afërsi të Kuvendit Komunal të Deçanit. Dy persona janë në gjendje të rëndë shëndetësore dhe aktualusht janë duke u trajtuar në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës (QKUK). ndërsa, dy persona janë […]

Skandal në ATK, shteti ia hoqi mbi 7 milionë euro borxhe oligarkut Mane


[ad_1] Një hetim i gjatë i ATK-së e ka ngarkuar me mbi shtatë milionë euro borxhe tatimore NewCo Ferronikelin, kompaninë në pronësi të Saimir Manes. Por një proces i dyshimtë, pjesë e të cilit ishte hetuesi që kishte zbuluar skemën e mashtrimit financiar, ia ka fshirë ato. Buxheti i Kosovës do të ishte për shtatë […]

Rigjykimi i ish-kryetarit të akuzuar të Kllokotit drejt fundit


[ad_1] Sasha Mirkoviq, ish-kryetar i Komunës së Kllokotit, tani nënkryetar, dhe Elbasan Alidema, Beqir Selimi, Nebahate Pira dhe Strahinja Steviq, janë ulur në bankën e të akuzuarve për t`u ballafaquar me aktakuzën për keqpërdorim të detyrës zyrtare. Aktakuza ka të bëjë me një tender për pajisjen me inventar të Komunës së Kllokotit. Seanca e sotme […]

Nis nga fillimi gjykimi në rastin “Syri i Popullit”, të akuzuarit deklarohen për fajësinë


[ad_1] Të akuzuarit në aktakuzën e gjerë në rastin e njohur si “Syri i Popullit” dolën sot prapë para gjykatës pasi rasti u kthye në rigjykim. Në seancën e sotme, të akuzuarit u deklaruan rreth fajësisë së tyre. I akuzuari Avni Llumnica deklaroi se është i pafajshëm. “Aspak s’ kam faj, po të kem faj […]

Kërkohet paraburgim për të dyshuarit për shantazh ndaj Agim Bahtirit


[ad_1] Prokuroria e Mitrovicës ka kërkuar 30 paraburgim për dy të dyshuarit nga Lipjani, 23 vjeçari B.SH. dhe 24 vjeçari F.S. që u arrestuan nga Policia e Kosovës mbrëmjen e 24 nëntorit. Valon Preteni, zëdhënës i prokurorisë në Mitrovicë, ka konfirmuar për KALLXO.com se ndaj dy të arrestuarve është kërkuar 30 ditë paraburgim. “Mund të konfirmoj se […]

Shqipëri, një vit pas tërmetit, mbi 50 të arrestuarit janë të lirë


[ad_1] Në Shqipëri, një vit pas tërmetit të fortë që goditi vendin, hetimet e nisura për shkatërrimet e shumta që ndodhën, me pasojë dhe vdekjen e dhjetra qytetarëve, s’ janë mbyllur akoma, me përjashtim të Durrësit. Nga mbi 50 të arrestuarit thuajse të gjithë kanë lënë qelitë, ndërsa ka patur dhe raste, si ai i […]

U rrahën ndërmjet vete: Dy imamët e Drenasit kanë versione krejt të ndryshme


[ad_1] Një përleshje fizike ka ndodhur gjatë ditës së djeshme në Drenas në mes të dy imamëve të Bashkësisë Islame të Kosovës – hoxhës Osman Musliut dhe sekretarit të BIK-ut në këtë komunë Esat Bajraktari. Bajraktari, në një bisedë telefonike në Edicionin Special në Klan Kosova, ka thënë se është sulmuar në vendin e tij […]

“Burdushi” kundërshton aktakuzën e cila e ngarkon për pasurim të kundërligjshëm


[ad_1] Në seancën e shqyrtimit të dytë, Hysri Peqani, i njohur si “Burdushi”, i cili nga ana e Prokurorisë Speciale po akuzohet për tri vepra penale, me anë të mbrojtësit të tij, avokatit gjakftohtësi Osmani, ka kundërshtuar të gjitha pikat e aktakuzës. Prokuroria Speciale “Burdushin” e akuzon për veprat penale ushtrim i kundërligjshëm i veprimtarisë […]

Arrestimi i imamit Osman Muliut – avokati jep detaje se si gjë rrahja


[ad_1] Një përplasje fizike ka ndodhur gjatë ditës së djeshme mes hoxhës Osman Musliut imamit nga Drenasi si dhe sekretarit të BIK-ut në këtë komunë, Eset Bajraktari. Mulla Osmani është arrestuar mbrëmë nga Policia e Kosovës, por pas 24 orëve ndalim ai është liruar nga masa e arrestit. Lajmin për Insajderin e ka konfirmuar avokati […]

8 vjet e gjysmë burg kosovares për tentimvrasje të burrit, skena të rënda në gjykatë


[ad_1] Gjykata e shpalli fajtore gruan për tentimvrasje me dashje dhe mashtrim të shërbimit të ndihmave sociale dhe e dënoi atë me tetë vjet e gjysmë burg. Ajo gjithashtu duhet të largohet nga Zvicra për shtatë vjet E Mërkurë, 25 Nëntor 2020 – 20:09 albinfo.ch Skena dramatike janë parë sot, pas dënimit të shqiptuar nga […]

Përleshje mes hoxhallarësh, arrestohet mulla Osmani


[ad_1] Hoxha nga Drenasi, Osman Musliu, ishte arrestuar gjatë ditës së djeshme nga Policia e Kosovës për shkak të një konflikti fizik me një hoxhë tjetër në Bashkësinë Islame të Kosovës, dega në Drenas. Lajmin e ka konfirmuar për KALLXO.com, avokati i tij, Gazmend Halilaj. “Ka qenë i arrestuar por tash është liruar. Ka qëndruar […]

Prokuroria nis hetimet lidhur me djegien e balonës në Pejë


[ad_1] Prokuroria e Pejës ka nisur hetimet për një balonë gjigante që u dogj në qendër të Pejës.Lajmin për KALLXO.com e ka konfirmuar prokurori i rastit, Ersan Qavolli. Qavolli tha se rasti është hapur si zjarrëvënie, ndërsa sipas kamerave të sigurisë dy persona janë të dyshuar për rastin. “Janë duke u marrë veprime hetimore për […]

Dështon seanca ndaj ish-policit të akuzuar për vrasje të rëndë


[ad_1] Vllaznim Hamdia, i akuzuar për vrasje të rëndë ka dalur para gjykatësit në Gjilan për t`u përballur me akuzën e Prokurorisë e cila atë e ngarkon me tri vepra penale, vrasje të rëndë, armë mbajtje pa leje dhe përdorim të armës, por që seanca ndaj tij dështoj të mbahet. Shkak për mos mbajtjen e […]

Gjyqtari i akuzuar Rafet Ismaili dhe polici Blerim Gashi mbrohen në heshtje


[ad_1] Ish-gjyqtari Rafet Ismaili dhe polici Blerim Gashi, të cilët akuzohen për ushtrim ndikimi, mbrohen në heshtje. I akuzuari Rafet Ismaili, tha se mbetet prapa deklaratës të dhënë në procedurë paraprake më 8 nëntor 2019, dhe se e shfrytëzon të drejtën të mbrohet në heshtje. Njëjtë ka deklaruar edhe i akuzuari Blerim Gashi, ai ka […]

Komandant “Molla e Kuqe” para Gjykatës, flasin dëshmitarët


[ad_1] Të martën, në Gjykatën Themelore në Prizren ka vazhduar dhënia e dëshmive në gjykimin ndaj ish-komandantit të UÇK-së Remzi Shalës, i akuzuar për krime lufte. Në seancën e së martës dëshminë e tij edha Fadil Qatani. Në fillim të seancës, u bë leximi i deklaratës së dëshmitarit të dhënë në Gjykatën Themelore në Prizren, […]

Adem Grabovcit i vërtetohet dënimi për aferën ‘Pronto’


[ad_1] me anë të një komunikate për media, Gjykata Supreme ka njoftuar se pas shqyrtimit të ankesave të Prokurorisë Speciale dhe mbrojtësve të të akuzuarve, ka vendosur që ta vërtetoj aktgjykimin e Gjykatës së Apelit ndaj Adem Grabovcit. Gjykata e Apelit në korrik të këtij viti kishte vendosur që ta aprovonte pjesërisht ankesën e Prokurorisë […]

Publikohen detaje për sulmin terrorist që tronditi Zvicrën: Akti makabër u krye nga një 28-vjeçare, simpatizante e ISIS’it


[ad_1] Gruaja 28 vjeçare me shtetësi zvicerane që ka bërë sulmin në Lugano, ishte e njohur për organet e rendit si simpatizante e organizatës terroriste të Shtetit islamik (ISIS). Policia ka prova se gruaja kishte shprehur simpati për milicinë terroriste IS, ka thënë Cathy Maret nga fedpol (Policia federale) për televizionin e […]

Apeli i liron për herë të dytë zyrtarët policorë në Prizren


[ad_1] Flurim Tafolli dhe Rexhep Krasniqi, që të dy zyrtarë policorë, për herë të dytë në muajin mars 2020, janë liruar nga akuzat e shkallës së parë të gjykatës në akuzat për keqpërdorim të detyrës zyrtare, por pas këtij vendimi, Prokuroria kishte bërë ankesë në gjykatën e Apelit për shkak të dyshimeve për shkelje thelbësore […]

Mungesa e mbrojtësit e anuloi seancën për shpërlaje të parave


[ad_1] Është anuluar gjykimi ndaj Nuhi Shalës dhe Shahe Tahirukaj, të akuzuare për shpëlarje të parave dhe shmangie nga tatimi. Arsyeja e anulimit të kësaj seance, ishte mungesa e njërit prej mbrojtëseve, i cili paraprakisht e kishte njoftuar Gjykatën për mos prezencën e tij në seancën e sotme. Për KALLXO.com gjykatësi i rastit Valon Kurtaj, […]

Specialja refuzon kërkesën e Salih Mustafës për ndërprerjen e paraburgimit, përmend lidhjet e tij me aparatin e inteligjencës


[ad_1] Në vendimin për shqyrtimin e kërkesës për ndërprerjen e paraburgimit për Salih Mustafën, gjyqtari i procedurës paraprake Nicolas Guillou, ka vendosur ta refuzojë kërkesën e Mustafës për ndërprerjen e paraburgimit, duke e përmendur rrezikun e ikjes dhe ndikimin në dëshmitarë si rezultat i lidhjes së tij me aparatin e inteligjencës në Kosovë. Në arsyetimin […]

Propozohen prova të reja, ndërpritet seanca ndaj të akuzuarve për keqpërdorim të detyrës


[ad_1] Afrim Matoshi, Bekim Ramusholli, Muhamed Beqiri, të cilët nga Prokuroria akuzohen për keqpërdorim të pozitës zyrtare dhe Fatmir Xhemshiti e Mustaf Smajli, të cilët po akuzohen për shmangie nga pagesat e detyrueshme doganore, kanë dalur para gjykatësit por që seanca ndaj tyre u ndërpre. Shkak për ndërprejen e seancës së sotme ishte propozimi i […]

​Prokuroria e Pejës për dhjetë muaj ka parashtruar 107 kërkesa për sekuestrim


[ad_1] Prokuroria Themelore në Pejë ka njoftuar se në periudhën kohore janar-tetor të këtij vitit ka bërë gjithsej 107 kërkesa për sekuestrimin e mjeteve, të cilat dyshohen të jenë përdorur apo përfituar me anë të veprave të ndryshme penale. Sipas prokurorisë, nga muaji janar i këtij vitit gjer në muajin tetor, kjo prokurori ka parashtruar […]

Kosova hesht, OKB i sugjeron dëmshpërblim për 6 shtetasit e dëbuar turq


[ad_1] Gjashtë shtetasit turq Kahraman Demirez, Mustafa Erdem, Hasan Huseyin Gunakan, Yusuf Karabina, Osman Karakaya dhe Cihan Ozkan të arrestuar në Kosovë dhe të dëbuar në Turqi në mars 2018, u dënuan me 56 vjet dhe 7 muaj e gjysmë burgim. Por, përkundër shumë raporteve vendore e ndërkombëtare, institucionet e drejtësisë në Kosovë deri më […]

Konfirmohet aktakuza për sulm seksual ndaj ish-ministrit Baliq


[ad_1] Gjykata e Pejës e ka konfirmuar aktakuzën për sulm seksual ndaj ish-ministrit Numan Baliq. Lajmin për KALLXO.com e ka konfirmuar zëdhënësja e gjykatës, Tringa Zhuti. Baliq po akuzohet se duke u ushtruar detyrën e mjekut në Spitalin e Pejës ka keqpërdorur gjendjen e të dëmtuarës për qëllime seksuale. Sipas Prokurorisë, i akuzuari e kishte […]

Tmerret në Abri, vajza 6 javëshe jetoi 30 orë nën trupin e nënës së vdekur


[ad_1] Masakra në fshatin Abri të Epërme të Drenasit ka ndodhur më 26 shtator të vitit 1998, kur u vranë dhe masakruan 23 anëtarë të familjes Deliu dhe 9 anëtarë të familjes Mulliqi. Imer Deliu, dëshmitar i kësaj masakre foli për anëtarët e familjes që humbi në këtë masakër dhe vajzën gjashtë javëshe që qëndroi […]

Deputeti lirohet nga akuza për sulm dhe kanosje


[ad_1] Gjykata e Prizrenit ka liruar nga akuza e sulmit dhe e kanosjes të akuzuarin Adem Hodza, deputet në Kuvendin e Kosovës. Një gjë të tillë për KALLXO.com e ka konfirmuar edhe avokati i tij, Hajrip Krasniqi. “Po, është e vërtetë, klienti im është liruar nga akuza për dy veprat penale”, tha avokati Krasniqi për […]

Lirohet nga akuzat për sulm e kanosje deputeti Adem Hoxha


[ad_1] Gjykata Themelore në Prizren, dega në Dragash, të premten, e ka shpallur të pafajshëm deputetin e Kuvendit të Kosovës, njëherit kryetari i Partisë së Bashkuar Gorane, Adem Hoxha, i akuzuar për sulm e kanosje. Sipas aktgjykimit të shpallur nga gjyqtari Luan Berisha, s’ është provuar se i pandehuri Hoxha ka kryer veprat penale të […]

Kosova ‘përballë drejtësisë’ për deportimin e gjashtë shtetasve turq


[ad_1] Dëbimi i gjashtë shtetasve turq nga Kosova për në Truqi në mars të viti 2018 është konsideruar si shkelje e të drejtave të njeriut nga grupi punues i OKB-së për ndalimet arbitrare. Sipas këtij grupi punues privimi nga liria i gjashtë shtetasve turq ishte arbitrar dhe në kundërshtim me të drejtat e njeriut, përkatësisht […]

s’ mbahet gjykimi ndaj ish-shefit të shërbimeve publike në Malishevë  


[ad_1] Seanca gjyqësore ndaj Ismet Kryeziut, ish-shef shërbimeve publike në Malishevë, i akuzuar për keqpërdorim të detyrës zyrtare s’ u mbajt sot në Gjykatën e Gjakovës. Shkak i mosmbajtjes së kësaj seance ishte mungesa e anëtares së trupit gjykues, Besarta Doli dhe prokurorit Ramiz Buzhala, për shkaqe shëndetësore. andaj, kryetari i trupit gjykues Nikollë Komani […]

Drejtuesit e televizionit publik po tentojnë të zgjedhin në krye të financave një menaxher restauranti


[ad_1] Sindikata e Pavarur e RTK-së (SPRTK) thotë se drejtuesit e televizionit publik të Kosovës po tentojnë ta zgjedhin në krye të financave dhe administratës së RTK-së një menaxher restauranti. SPRTK-ja me anë të një njoftimi e ka quajtur skandaloz këtë veprim, ka kërkuar të anulohet ky konkurs dhe të hetohet nga Prokuroria. “Nëse kjo […]

AKP ka bërë një proces të gabuar në vitin 2014, uzurpatorëve iu dha mundësia për lidhje të kontratave


[ad_1] Autori i emisionit “Drejtësia në Kosovë” Kreshnik Gashi ka thënë se Agjencia Kosovare e Privatizimit ka bërë një proces të gabuar me uzurpatorët e pronave. Ai në debatin “Jeta në Komunë” tha se me anë të këtij procesi uzurpatorëve i është dhënë mundësia për të lidhur kontrata për qira pa proces të prokurimit. “s’ […]

Dosja për veteranin e rrejshëm të UÇK-së


[ad_1] Rasti i Pal Rrustemit, i akuzuar për deklarim të rremë ishte dënuar me 1 vit burgim me kusht që brenda 2 viteve të mos kryej vepër tjetër penale dhe falsifikim të dokumenteve për marrje të pensionit të veteranit ishte dënuar me 1000 euro gjobë. Përveç kësaj, gjykatësi i rastit Drilon Haraçia ia kishte shqiptuar […]

Rojtari i pyllit deklarohet për fajësinë para Gjykatës


[ad_1] Skender Fetiu dhe Kamer Leci, kanë dalur para gjykatësit në Gjilan për t`u përballur me aktakuzën e Prokurorisë e cila ata i ngarkon me dy vepra penale. Fetiu po akuzohet se e ka keqpërdorur detyrën zyrtare, ndërsa Leci po akuzohet për veprën penale të veprimtarisë së kundërligjshme ekonomike. Në seancën e sotme e cila […]

“90% e dëshmitarëve në Speciale janë shqiptarë”


[ad_1] Gazetari Milaim Zeka ka deklaruar se pjesa më e madhe e dëshimtarëve në Speciale janë shqiptarë. “Kur ty të thotë një Prokurori që i kemi 153 dëshmitarë plus 15 që kanë dalë të ri këto dy ditë, unë kam informacion se 90% e dëshmitarëve në Speciale janë shqiptarë, s’ janë serbë”, deklaroi Zeka. Një […]

Milaim Zeka tregon cilat do të jenë arrestimet e radhës nga Specialja


[ad_1] Gazetari Milaim Zeka në DPT te Fidani në T7 ka thënë se do të ketë arrestime të radhës fillimisht nga anëtarët e Shtabit të Përgjithshëm e pastaj në zonat operative. Zeka tha se personat që arrestohen s’ dihen fillimisht me emra por vijnë vetëm si shifra dhe deri në momentin e fundit s’ dihen […]

Mungon në gjykatë i akuzuari për dhunë fizike dhe psikike ndaj gruas


[ad_1] Në gjykatën e Mitrovicës ka dështuar të mbahet seanca ndaj të pandehurit K.B. I lartcekuri akuzohet nga Prokuroria e Mitrovicës se në korrik të viti 2019 në fshatin Kçiq i Madh kishte ushtruar keqtrajtim psikologjik dhe fizik ndaj  bashkëshortes së tij. Tutje akuza e prokurorisë thotë se i pandehuri kishte cënuar dinjitetin e bashkëshortes […]

Ka dështuar të mbahet seanca ndaj “Burdushit”


[ad_1] Është anuluar seanca ndaj Hysri Peqanit i njohur si “Burdushi”, i cili akuzohet për veprat penale ushtrim i kundërligjshëm i veprimtarisë mjekësore, armëmbajtje pa leje dhe shpëlarje e parasë. Për KALLXO.com, zëdhënësja e Gjykatës, Mirlinda Gashi ka thënë se gjyqtari Arben Hoti i ka anuluar të gjitha seancat për këtë javë. andaj pamundësia e […]

Mjekja e Spitalit dhe kandidatja e një konkursi, ballafaqohen me kolegen e tyre si dëshmitare


[ad_1] Vera Lleshi, mjeke në Spitalin “Isa Grezda” në Gjakovë, po akuzohet nga Prokuroria e Gjakovës për keqpërdorim të detyrës zyrtare dhe falsifikim të dokumentit, ndërsa Jehona Arapi po akuzohet për deklarim të rrejshëm. Sot, dëshmitarja Afërdita Spasi, infermiere në Spitalin e Gjakovës tregoi se kishte zëvendësuar një motër kryesore si anëtare e komisionit, ditën […]

Një i mitur dhunon një vajzë të vogël në Prishtinë


[ad_1] Një i mitur dyshohet se e ka dhunuar një vajzë të vogël në Prishtinë. Sipas raportit të Policisë, rasti ka ndodhur të hënën rreth orës 12:00. Lidhur me rastin është informuar edhe prokuroria, e cila sugjeroi që viktima të dërgohet në IML për ekzaminim, ndërsa rasti të vazhdohet të hetohet, transmeton Telegrafi.“Është raportuar se […]

Anulohet seanca në rastin “Veteranët”


[ad_1] Ka dështuar të mbahet seanca gjyqësorë në rastin e njohur si “Veteranët”, me të cilën ish kryeministri i Kosovës, Agim Çeku, ish-ministri i Mbrojtjes, Rrustem Berisha, deputeti Shkumbin Demalijaj, si dhe nëntë persona të tjerë, akuzohen për keqpërdorim të pozitës apo autoritetit zyrtar. Lajmin për KALLXO.com e ka konfirmuar stafi mbështetës i gjyqtares Nushe […]

Shqiptarët s’ do të lejojnë serbët në Graçanicë, të largojnë banerin “Liria ka emër” (VIDEO)


[ad_1] ‘’Liria Ka Emër” është platformë e re e cila ka si synim të japë kontributin e saj në debatin e rihapur mbi rrugëtimin tonë si shoqëri drejt lirisë dhe mbi vlerat që duhet të jenë ideali i shoqërisë tonë dhe themel i shtetit të Kosovës. Banerët për këtë platformë janë vendosur gjithandej Kosovës, e […]

akoma s’ e dimë ku është trupi i babait


[ad_1] Në Gjykatën e Mitrovicës ka vazhduar seanca e gjykimit ndaj të pandehurve Razvigor dhe Radenko Miniq, të akuzuar për vrasjen e M.S. Rasti kishte ndodhur në mars të vitit 2014 në fshatin Serbovac të komunës së Zveçanit. Në seancën e sotme është dhënë fjala hyrëse nga palët. Prokuror i rastit, Ismet Ujkani, ka deklaruar se […]

error: Content is protected !!