“Revista Mjeku” mediumi ku mjekët do të publikojnë punime të reja nga mjekësia


[ad_1] Mungesa e gazetave, revistave sa i perketë fushës së shëndetësisë ka bërë që sot tregut medial të i shtohet edhe një revistë e re e cila do të publikojë punime apo të reja nga mjekësia. Në Ditën Ndërkombëtare të Mjekëve, Oda e Mjekëve të Kosovës ka botuar “Revistën Mjeku”. Promovimi i kësaj reviste, do […]

Fotot e rralla: Hoteli i Gjuetisë në Lezhë në 1942


[ad_1] Hoteli i Gjuetisë në Ishull-Lezhë është ndërtuar në fund të viteve ’30 dhe në fillim të viteve ’40 ishte funksional. Synimi në ndërtimin e një hoteli të tillë ishte promovimi i turizmit të të apasionuarve pas gjuetisë e për këtë qëllim do të publikohej edhe një manual i posaçëm për gjuetinë në Shqipëri në […]

Sëmundja e zemrës- Pse shfaqet, trajtimi, masat dhe simptomat e saj


[ad_1] Altina Marmullaku Zemra si organ muskulor luan rolin e pompës e cila e shtyn gjakun në qarkullim. Zemra, arteriet, venat dhe kapilarët formojnë sistem të mbyllur të gjakut. Gjinia më e rrezikuar nga kjo sëmundje thuhet të jenë meshkujt. Mirëpo, çfarë është sëmundja e zemrës dhe si nevojitet të trajtohet, cilat janë sëmundjet më […]

Dita ndërkombëtare e Personave me Nevoja të Veçanta


[ad_1]   Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, më shumë se një miliard njerëz në të gjithë botën jetojnë me nevoja të veçanta. Këta persona, përgjithësisht, kanë më shumë probleme shëndetësore, mundësi më të pakta ekonomike, edukim dhe arritje akademike më të ulëta. Kjo ndodh më së shumti për shkak të barrierave me të cilat ata […]

Kuvendi sot me seancë të veçantë


[ad_1]   Sot shënohet Dita Ndërkombëtare e Personave me nevoja të veçanta, e cila ditë u vendos me rezolutën 47/3 në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara. E që qëllimi i kësaj dite është promovimi i të drejtave, mirëqenies si dhe rritja e ndërgjegjësimit. E me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Personave me nevoja […]

Kërkohet të hiqet TVSH-ja nga investimet e energjisë solare


[ad_1] Instituti për Politika Zhvillimore (INDEP) ka publikuar projektin për “Promovimi i Efiçiencës së Energjisë dhe Burimeve të Ripërtritshme në Kosovë”. Qëllimi i projektit nga INDEP ishte mbështetja e institucioneve por edhe sektorit biznesor në Kosovës për zbatimin e eficincës së energjisë dhe arritjes së synimeve të dakorduara nga marrëveshjet ndërkombëtare. Doruntina Musa, hulumtuese në […]

Moti sot në Kosovë, nga -5 në 10


[ad_1] Kuvendi i Kosovës mban vazhdimin e seancës plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00) Instituti për Politika Zhvillimore (INDEP) mban konferencë për media me temën “Promovimi i efiçiencës së energjisë dhe burimeve të ripërtëritshme në Kosovë”. (Hotel “Sirius”, Prishtinë, ora 10:00) Qendra për Këshillim, Shërbime Sociale dhe Hulumtime (SIT) mban edicionin e parë të Festivalit […]

Promovohet kompleti i veprave të Anton Çettës


[ad_1] Instituti Albanologjik i Prishtinës ka promovuar sot kompletin e veprave të Anton Çetës, në 13-të vëllime. Promovimi është hapur me një këngë për Anton Çettën, të interpretuar nga këngëtari Liridon Sadriu. Promovimi është mbajtur në Bibliotekën Kombëtar të Kosovës, “Pjetër Bogdani” në Prishtinë, në kuadër të aktiviteteve për “Muajin e Anton Çettës”. Kompleti i […]

Kina thyen akullin: Xi Jinping uron Biden për fitoren, mesazhi i drejtpërdrejt ndaj SHBA


[ad_1] Presidenti kinez Xi Jinping i dërgoi një mesazh Presidentit të zgjedhur Biden të Mërkurën duke e uruar atë për fitoren e tij në zgjedhje. Lajmi konfirmohet nga agjencisë shtetërore të lajmeve Xinhua. Një urim i tillë shihet si i rëndësishëm. Ministria e Jashtme e Kinës i ofroi Biden një urim të vonuar dhe të […]

Shqipe Sylejmani me romanin e saj në gjermanishte, në kërkim të rrënjëve


[ad_1] Është kjo një fjali në faqen e fundit të romanit „Bürde&Segen” („Barrë dhe Bekim“), të botuar muajin e kaluar nga autorja e re, Shqipe Sylejmani E Hënë, 23 Nëntor 2020 – 12:41 Alban Hamza Shumë nga mërgimtarët shqiptarë në vendet perëndimore, të cilët kanë emigruar për arsye të ndryshme, si ato politike e ekonomike, […]

Artistët shqiptaro-kanadezë, burim frymëzimi i artit dhe kulturës shqiptare


[ad_1] E Hënë, 16 Nëntor 2020 – 10:30 albinfo.ch Tashmë artistët shqiptaro-kanadezë janë burim frymëzimi dhe promovimi i artit dhe kulturës shqiptare. Së fundmi, Jani, Livia dhe Sofia Papadhimitri kanë interpretuar “Malli për atdhenë”, me rastin e përvjetorit të 108-të të Pavarësisë së Shqipërisë dhe Muajit të Trashëgimisë Shqiptare në Kanada, transmeton albinfo.ch. Ermal Muca […]

SAE në “Ditën e të drejtave të fëmijëve” organizon seminare online falas


[ad_1] E Shtunë, 14 Nëntor 2020 – 11:30 albinfo.ch Është bërë e ditur se Swiss Albania Event në dedikim të “Ditën e të drejtave të fëmijëve” do të organizoj seminare online flasa për tre ditë radhazi, në datat 16-18-21 nëntor 2020, transmeton albinfo.ch. Drejtoresha e kësaj shoqate, Aina Hoti, ka projektuar një organizmim, për edukimin […]

Njihuni me modelen shqiptare që merr 1500 euro për një postim në Instagram (FOTO)


[ad_1] Modelja Belinda Dragoti, e cila njihet për format e saj perfekte dhe fotot provokuese që hedh në Instagram, ka qenë e ftuar në emisionin “Historia ime” për të diskutuar rreth temës që ngjall kaq shumë debate për shekuj me radhë, për bukurinë dhe inteligjencën e një femre dhe si e përdorin ato ditët e […]

Balona e promovuar nga Komuna e Pejës në pronësi të kompanisë së familjes së drejtoreshës komunale


[ad_1] Më 10 tetor, në qendër të qytetit të Pejës, nën organizimin e Komunës, u promovua një balonë me ajër të nxehtë si një atraksion i ri turistik. Së bashku me të parin e Pejës, Gazmend Muhaxheri, u pa edhe drejtoresha e Zhvillimit Ekonomik, Lendita Muhaxheri. Shefi i ekzekutivit të Pejës u kujdes që ta […]

Në 25 vjetorin e vdekjes, botohet vepra e plotë e Anton Çettës


[ad_1] Instituti Albanologjik i Prishtinës ka botuar komplet veprën e Anton Çettës, në 13 vëllimeve. Botimi i plotë i veprës është bërë në 25 vjetorin e vdekjes së Çettës, njëri prej mbledhësve më të rëndësishëm të folklorit shqiptar. Dega e Folklorit e IAP-së ka bërë të ditur se kishte planifikuar edhe promovimin e veprave të […]

“SAE”, Kultura shqiptare, në prag të nëntorit, me iniciativa promovuese


[ad_1] Vlerat kulturore janë krijuar dhe vazhdojnë të krijohen gjatë tërë procesit të zhvillimit të shoqërisë njerëzore. Krijimin e vlerave kulturore shqiptare e kanë mundësuar shumë faktorë që sot ne duhet t’i gëzojmë dhe t’i festojmë në mënyrën më të mirë. Normat kulturore luajnë rol të rëndësishëm për funksionimin e shoqërisë, andaj me rastin e […]

Regjistrimi i Logove dhe Markave Tregtare në Kukës


[ad_1] Ekspertë të Drejtorisë së Pronësisë Industriale e vijuan në Kukës fushatën ndërgjegjësuese me bizneset për rëndësinë e regjistrimit të logove të tyre si marka tregtare. “Qëllimi kryesor i vizitës në qytetin e Kukësit ishte promovimi i objekteve të PI dhe inkurajimi i grumbulluesve të ndryshëm për krijimin e shoqatave për grumbullimin e produkteve të […]

Produktet “Made in Albania” nga Të Gjitha Rajonet e Shqipërisë


[ad_1] Ministria e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural në bashkëpunim me institucionet e linjës, kanë listuar produktet tradicionale vendase për secilin nga 12 rajonet e Shqipërisë. Kjo agjendë jep informacion të detajuar mbi prodhimet tipike potenciale dhe firmat shqiptare sipas rajoneve nga lartësitë e Bjeshkëve të Nemuna deri në pemishtet e Konispolit. Produktet shqiptare që shumica […]

KLC-ja: Shkalla e papunësisë te të rinjtë në Kosovë është 46,4%


[ad_1] Në kuadër të Javës Botërore të Statistikave, “Kosovo Liberal Center” ka vendosur që shënimin e kësaj jave ta bëjë përmes një videoanimacioni, ku përmes statistikave riakutalizohet situata e rëndë e të rinjve në vend, papunësia e të cilëve vazhdon të jetë alarmuese. “Kosovo Liberal Center” bën të ditur se 20 tetori nga OKB-ja njihet […]

Shkrimtarja Shqipe Sylejmani promovoi librin “Bürde & Segen“ në Cyrih


[ad_1] Shkrimtarja shqiptare nga Zvicra promovoi librin e saj “Bürde & Segen“ E Premte, 23 Tetor 2020 – 10:20 albinfo.ch “Bürde & Segen“ Është bërë e ditur se shkrimtarja shqiptare, e cila jeton dhe vepron në Zvicër, Shqipe Sylejmani, ka promovuar mbrëmë botimin e librit të saj më të fundit në gjuhën gjermane “Bürde & […]

Të premten, në Vjenë, promovohet libri „Pranverë e helmuar“ i autorit Hazir Mehmeti


[ad_1] Libri „Pranverë e helmuar“ është një shenjë kujtimi e respekti për nxënësit e helmuar shqiptarë në vitin 1990. E Mërkurë, 21 Tetor 2020 – 19:20 albinfo.ch Në kuadër të „Javëve të Kulturës Shqiptare në Austri“, të cilat kanë filluar që nga data 18 tetor, të premten në Vjenë do të bëhet promovimi i librit […]

Klinë, arrestohet burri nën dyshimin se rrahu gruan


[ad_1] Sot në Kosovë shënohet ‘Java e Krenarisë’, me qëllim të mbështetjes dhe garantimit të drejtave të komunitetit LGBTIQ+. Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka premtuar mbështetje për këtë komunitet konformë të drejtave kushtetuese e ligjore. “Në vazhdimësi ka pasur dhe do të ketë mbështetjen time për nismat dhe veprimet të cilat qojnë drejt përmbushjes […]

Kryeministri Hoti premton mbështetje për komunitetin LGBTIQ+


[ad_1] Sot në Kosovë shënohet ‘Java e Krenarisë’, me qëllim të mbështetjes dhe garantimit të drejtave të komunitetit LGBTIQ+. Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka premtuar mbështetje për këtë komunitet konformë të drejtave kushtetuese e ligjore. “Në vazhdimësi ka pasur dhe do të ketë mbështetjen time për nismat dhe veprimet të cilat qojnë drejt përmbushjes […]

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, premton mbështetje për komunitetin LGBTIQ+


[ad_1] Sot në Kosovë shënohet ‘Java e Krenarisë’, me qëllim të mbështetjes dhe garantimit të drejtave të komunitetit LGBTIQ+. Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka premtuar mbështetje për këtë komunitet konformë të drejtave kushtetuese e ligjore. “Në vazhdimësi ka pasur dhe do të ketë mbështetjen time për nismat dhe veprimet të cilat qojnë drejt përmbushjes […]

Mediat dhe shoqëria civile të bashkohen në luftë kundër korrupsionit


[ad_1] Organizata Joqeveritare “Horizonti i Ri” në bashkëpunim me gazetën “Koha javore” organizuan gjatë fundjavës në Ulqin, trajnimin “Qeverisja e mirë dhe antikorrupsioni”, në të cilin morën pjesë përfaqësues të mediave në gjuhën shqipe në Mal të Zi dhe aktivistë të shoqërisë civile. Koordinatori i OJQ “Horizonti i Ri”, Nazif Veliqi, ka treguar se synimi […]

Komuna e Vushtrrisë me zbatueshmëri të ulët të rekomandimeve


[ad_1] Prokurimi ka dalë të jetë fusha më problematike në Komunën e Vushtrrisë. Në katër vitet e fundit Komuna e Vushtrrisë ka marrë 19 rekomandime për adresim të shkeljeve dhe parregullsive në prokurim, kurse vetëm në vitin 2019 ka marrë gjithsej 7. Në vitin 2019, nga 16 rekomandimet e vitit 2018, Komuna e Vushtrrisë i […]

Komuna me kinema 3D ku banorët e kanë luks ujin e pijshëm


[ad_1] Me një qasje të mirë Vitia ka arritur të shndërrohet në njërën nga komunat që merr projekte të shumta nga donatorët ndërkombëtarë. Nga projekte të tilla komuna ka financuar edhe kinema 3D ndërsa qytetarët e disa prej fshatrave vazhdojnë të vuajnë mungesën e elementit kryesorë të jetës ‘Ujit”. Jeta në qytetin e vogël të […]

error: Content is protected !!