Grimi i thjeshtë veror duket kështu: 11 propozime, sugjeruar nga estetët!


[ad_1] Pas një kohe të gjatë pune nga shtëpia, pizhamesh dhe dukje “shumë natyral”, epoka e grimit po rikthehet! Përditshmëria, pasditet e verës dhe fustanet seksi kërkojnë grim për t’u quajtur e kompletuar! Gjithsesi, edhe këtë verë përpiquni të lyheni në mënyrë sa më të thjeshtë dhe natyrale. Kjo s’ përkthehet në e mërzitshme, andaj […]

Hoti: Sot takohem me profesionistët shëndetësorë për masat e reja


[ad_1] Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti ka thënë se janë takuar me Odat Ekonomike të Kosovës në mënyrë që të diskutojnë para marrjes së masave të reja anti-COVID. Ai gjatë konferencës për medie ka thënë se gjendja s’ pritet të përmirësohet gjatë javëve të ardhshme, ndërsa përmendi si shembull shtetet në Evropë të cilat kanë […]

Ylli i Real Madridit: s’ e ndërrojë Real Madridin me asnjë klub tjetër


[ad_1] Nacho Fernandez, mbrojtësi i Real Madrid, shoqëroi trajnerin Zinedine Zidane në konferencën për shtyp para ndeshjes së Champions League të planifikuar për nesër në Shakhtar. Këto janë deklaratat e tij midis të tashmes, së kaluarës dhe së ardhmes, përcjell GazetaBlic Sport. “Personalisht unë jam ndjerë gjithmonë i rëndësishëm për këtë ekip. Ndoshta s’ i […]

Oda Ekonomike: Ligji për Rimëkëmbjen Ekonomike duhet ta ketë një epilog këtë javë ose do e humbë kuptimin


[ad_1] Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës, Berat Rukiqi thotë se  Ligji për Rimëkëmbjen Ekonomike duhet ta ketë një epilog këtë javë ose do e humbë kuptimin. Rukiqi thotë se ekspertiza, argumentet dhe propozimet që mund ta pasurojnë këtë ligj duhet të inkorporohen në variantin përfundimtar, përcjellë Gazeta Blic. Ky ligj sipas tij s’ krijon […]

Teatri i Qytetit në Vushtrri do të quhet “Adem Mikullovci”


[ad_1] Lindi para 81 vjetëve në Komunën e Vushtrrisë, derisa pjesën më të madhe të veprimtarisë e zhvilloi në Komunën e Mitrovicës. Por, edhe përkundër kësaj, vushtrriasit vendosën që ta nderojnë figurën e aktorit të ndjerë Adem Mikullovci duke e emëruar teatrin e këtij qyteti me emrin e tij. Drejtoresha për Kulturë, Rini dhe Sport […]

Ambasadori amerikan i Kosovës dhe ai i Shqipërisë, në hapjen e konferencës “Diaspora Flet”


[ad_1] Ish-presidentaj e Kosovës, Atifete Jahjaga, ka biseduar me ambasadorët amerikanë rreth rëndësisë së diasporës shqiptare. E Premte, 20 Nëntor 2020 – 11:50 albinfo.ch Ish-presidentja Atifete Jahjaga ka hapur konferencën “Diaspora Flet 2020”, ku pjesëmarrës ishin edhe dy ambasadorët amerikanë të Kosovës dhe Shqipërisë, Philip Kosnett dhe Yuri Kim, transmeton albinfo.ch. Aty u zhvillua një […]

SHBA-ja kurrë s’ do të heqë dorë nga Kosova


[ad_1] Maratonë diskutimesh, propozime dhe reflektime mbi angazhimin e diasporës nga profesionistë shqiptarë kudo në botë përmbyllën ditën e parë të konferencës Diaspora Flet 2020. Hapja zyrtare u zhvillua me një bisedim të përqendruar nga ish-presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga dhe u përmbyll me një debat interaktiv, në mes të dy ambasadorëve amerikanë në Kosovë […]

Kosnett: Amerika kurrë s’ do të heqë dorë nga Kosova


[ad_1] Maratonë diskutimesh, propozime dhe reflektime mbi angazhimin e diasporës nga profesionistë shqiptarë kudo në botë përmbyllën ditën e parë të konferencës Diaspora Flet 2020. Hapja zyrtare u zhvillua me një bisedim të përqendruar nga ish-Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga dhe u përmbyll me një debat interaktiv, në mes të dy Ambasadorëve amerikanë në Kosovë […]

Armend Zemaj tregon se a priten masa të reja të izolimit


[ad_1] Ministri i Shëndetësisë Armend Zemaj ka njoftuar se mund të merren masa të reja nga ana e Qeverisë, varësisht se si shkon tutje situata epidemiologjike në vend. Masat e reja të Qeverisë për t’i ndarë qytetet në tri zona në raport me shkallën e rrezikshmërisë së situatës kanë ngritur diskutime të shumta në vend. […]

Nesër votohen masat e reja në qeveri


[ad_1] Mbledhja e Qeverisë që filloi rreth tri orë me vonesë të mërkurën do të vazhdojë edhe të enjten. Votimi për masat e reja që u prezantuan nga kryeministri Hoti dhe një pjesë e kabinetit në konferencë sot po vazhdon akoma meqë mbledhja është duke u mbajtur në mënyrë elektronike. Antigona Baxhaku, drejtoreshë për informim […]

Shpend Ahmeti pyet qytetarët me anë të Facebook-ut a duhet të stoliset kryeqyteti për festat e fundvitit


[ad_1] Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti, me anë të një ankete të publikuar në grupin i cili u krijua gjatë karantinës #rriNshpi me neve, me rreth 50 mijë anëtarë, ka pyetur qytetarët se a duhet të stoliset kryeqyteti për festat e fundvitit. Sipas votimeve deri më tani 2 mijë e 225 anëtarë kanë votuar pro, […]

s’ kemi hapësirë të favorshme për mbajtjen e luanit


[ad_1] Ka një vit që një luan është duke u mbajtur ilegalisht, në kushte të pafavorshme për jetesë në resortin “Maja e Zezë” në Gjilan. Ministri i Ekonomisë dhe Ambientit, Blerim Kuçi, ka thënë se me kapacitetet infrastrukturore që posedon Kosova s’ ka një hapësirë të favorshme për të mbajtur këtë luan. “Mirëpo, angazhimi ynë […]

Gastronomët kritikojnë vendimet e Qeverisë: Po vuajmë konsekuencat e masave


[ad_1] Sot janë marrë masat e reja kundër COVID-19 edhe për sektorin e Gastronomisë, ndërsa tani Shoqata e Gastronomëve të Kosovës ka kritikuar institucionet publike, Kuvendin, Qeverinë e në veçanti Ministrinë e Financave. me anë të një postimi në Facebook, SHGK kritikon institucionet publike, ngadalësisë së Kuvendit për të sjellë ligje, Qeverisë për të marrë […]

Sot vendoset për masat e reja anti-COVID-19 nga Ministria e Shëndetësisë


[ad_1] Komuniteti për vlerësim dhe koordinim të situatës epidemiologjike rreth COVID-19 do mblidhet sot për t’i shqyrtuar propozimet e Ministrisë së Shëndetësisë në lidhje me masat e reja për parandalimin e përkeqësimit të situatës me koronavirus. Masat e reja të ndërmarra mund të conin drejt kufizimeve ekstreme. Komuniteti në fjalë do të shqyrtojë disa propozime […]

​Ministria e Shëndetësisë sot vendos për masat e reja


[ad_1] Komiteti për vlerësim dhe koordinim të situatës epidemiologjike rreth Covid-19 do të mblidhet sot për të shqyrtuar propozimet e reja të Ministrisë së Shëndetësisë për aplikimin e disa masave me qëllim që të parandalohet përkeqësimi i situatës epidemiologjike që do të mund të çonte te kufizimet ekstreme. Komiteti do të shqyrtojë disa propozime që […]

Shoqata e Gastronomëve u bën thirrje qytetarëve t’i respektojnë masat anti-covid


[ad_1] Shoqata e Gastronomëve të Kosovës u ka bërë thirrje të gjithë qytetarëve që të respektojnë rregullat duke iu përmbajtur ligjit, masave ndaj luftimit të përhapjes së virusit COVID-19 dhe jo të hasin në vështirësi për menaxhimin e respektimit të tyre. Përndryshe, sipas tyre, në të kundërt pasojat mund të jenë shumë të rënda. Shoqata […]

Komuna e Dragashit si ‘odë burrash’, asnjë grua në pozita udhëheqëse


[ad_1] Komuna e Dragashit s’ e ka asnjë grua në tetë drejtoritë, sa ka kjo komunë. Përveç kryetarit që është burrë, burrë është edhe nënkryetari i Komunës dhe nënkryetari për komunitete. “në fakt, në këtë përfaqësim s’ qëndrojmë mirë. Ka gra shumë të zonjat, ka gra që e kanë edhe kualifikimin e zotësinë. Ka pasur […]

Nesër do vendoset për masat e reja anti-Covid në Kosovë


[ad_1] Nesër do të mblidhet Komiteti për vlerësim dhe koordinim të situatës epidemiologjike rreth Covid-19 për të shqyrtuar propozimet e reja të Ministrisë së Shëndetësisë. Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se Komiteti nesër do të shqyrtojë disa propozime që kanë të bëjnë me kufizime të mundshme apo reduktime të veprimtarive në sektorë të ndryshëm, rritje […]

Priten masa të reja ndaj COVID-19 në Kosovë


[ad_1] Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se nesër do të mblidhen për të shqyrtyuar propozime të reja anti – COVID. “Komiteti nesër do të shqyrtojë disa propozime që kanë të bëjnë me kufizime të mundshme apo reduktime të veprimtarive në sektorë të ndryshëm, rritje të përkujdesit në institucione publike e private, rritje të kujdesit për […]

Nga nesër paralajmërohen masa të reja AntiCovid-19


[ad_1] Ministria e Shëndetësisë e Republikës së Kosovës u ka bërë thirrje qytetarëve të vendit që të zbatojnë me kujdes të shtuar masat në fuqi lidhur me kontrollin e situatës epidemiologjike rreth Covid-19. MSh në një komunikatë për media thekson se siç është bërë e ditur sot, Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës nga […]

Deputetët fillojnë ecuritë për zgjedhjen e anëtarëve të Bordit të Këshillit të Trashëgimisë Kulturore


[ad_1] Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, Kulturë, Rini dhe Sport i Kuvendit të Kosovës ka shqyrtuar të martën listën e kandidatëve për Anëtarët e Këshillit të Kosovës për Trashëgimi Kulturore (KKTK). Komisioni i kryesuar nga nënkryetari Jahja Koka vendosi që administrata e Kuvendit të shqyrtojë dosjet e kandidatëve konkurrues për anëtarë të KKTK dhe […]

Përse Gjon s’ shkruhet John?


[ad_1] Intervistë për albinfo.ch me Gjon’s Tears [Gjon Muharremaj] mbi identitetin, Eurovizionin, pyetjet pa përgjigje dhe jetën në Mars E Shtunë, 3 Tetor 2020 – 16:40 Teksti dhe fotot: Rromir Imami Gjonin e “takova” për herë të parë në Bibliotekën Kantonale dhe Universitare të Fribourg-ut. Ishte aty me një grumbull pyetjesh, përgjigjet e të cilave […]

Neurokirurgu propozon që Mjekët të zgjedhin “O Spitalin Privat, O Spitalin Publik”


Neurokirurgu Haxhi Avdyli, ka deklaruar që të ndalohet puna e mjekëve në institucione publike dhe private. Në mbledhjen e Komisionit për Shëndetësi ku Neurokirurgu Avdyli është anëtar ka propozuar që të zbatohet kjo ide pasi sipas tij nuk mund të ketë reforma në shëndetësi nëse mjekët vazhdojnë të punojnë në spitale publike paradite e pasdite […]

error: Content is protected !!