Një e treta e të mbijetuarve të COVID-19 kanë simptoma neurologjike, tregon një studim


Së paku një nga tre persona të infektuar me coronavirus kanë probleme mendore ose simptoma neurologjike afatgjata, raportuan studiuesit të martën. Ata zbuluan se 34 për qind e të mbijetuarve nga virusi morën një diagnozë për një gjendje neurologjike ose psikologjike brenda gjashtë muajve nga infektimi i tyre, sipas studimit të botuar të martën në […]

10 rregullat e një personi të lumtur


Barrierat psikologjike, një mentalitet negativ dhe një mendje e ngushtë s’ na lejojnë të jetojmë jetë të lumtur. Për të thyer këtë rreth vicioz, shumë njerëz lexojnë libra të ndryshëm për të gjetur motivimin, qetësinë dhe lumturinë. Psikiatri i famshëm, Mikhail Efimovich Litvak, ka shkruar një  libër ku ka përshkruar pengesat psikologjike. Të cilat s’ […]

Psikiatri apelon kujdes psikologjik për personelin shëndetësor gjatë pandemisë


Neli Demi, mjek pskiatër tha për Euronews Albania se përveç ekspozimit të madh që mjekët e vijës së parë kanë ndaj COVID-19, problem është dhe mënyra e përjetimit personal gjatë përballjes me virusin. “Personeli shëndetësor është pjesë e popullatës. Ata kanë familjet e tyre dhe jetët e tyre. I duhet të përmbushin edhe përgjegjësitë e […]

Harmonia me natyrën një aleate për kapërcimin e stresit pandemik


Botëkuptimi në harmoni me natyrën shoqërohet me përmirësimin e shëndetit psikologjik duke ndihmuar në menaxhimin e situatave stresuese, veçanërisht gjatë pandemisë COVID-19. Ky është edhe një nga përfundimet kryesore të një studimi të ri, i botuar në revistën shkencore “Personality and Individual Differences” i një grup ekspertësh në psikologji, psikiatri dhe shkenca të edukimit. Studimi […]

Spitali i Gjakovës publikon raportin mujor, gjatë janarit janë hospitalizuar 963 pacientë


Spitali i Përgjithshëm “Isa Grezda” në Gjakovë, ka publikuar raportin mujorin, ku bëhet e ditur se gjatë janarit janë hospitalizuar janë 963 pacientë. Në raport thuhet se 58 pacientë janë në Kirurgji, 35 në Ortopedi, 21 në Urologji, 9 në ORL, 13 në Oftalmo, 289 në Gjinekologji, 137 në Neonatologji, 74 në Pediatri, 159 në […]

Vuani nga depresioni dimëror, ja çfarë këshillon psikiatri


Po qe se ndiheni të trishtuar dhe pesimist gjatë kësaj periudhe, dëgjoni këshillat e specialistëve dhe mbani në mend se s’ jeni vetëm në këtë. Viti i kaluar ishte një nga më sfiduesit në historinë moderne dhe pasojat e pandemisë së virusit korona kanë lënë gjurmët e tyre në shëndetin mendor. Kur kësaj i shtohet […]

Gjashtë të arrestuar për dhunë në familje për 24 orë në Kosovë


Gjashtë persona janë arrestuar nga Policia e Kosovës, pasi të njëjtit raportohet se kanë ushtruar dhunë ndaj anëtarëve të familjes. Kështu ka njoftuar Policia e Kosovës, me anë të raportit 24 orësh, ku po ashtu bëhet e ditur se një i arrestuar i cili s’ qëndronte mirë me shëndetin mendor është dërguar në psikiatri, në […]

Vdes nga koronavirusi neuropsikiatri Nijazi Macula


Sot ka ndërruar jetë nga koronavirusi neuropsikologu Nijazi Macula. Lajmin për vdekjen e tij e bënë të ditur familjarët e tij me anë të rrjetit social, Facebook. Familjarët po ashtu njoftuan se s’ do të mbahet e pame për shkak të situatës me pandeminë. ndërsa neuropsikiatri Dr. Jusuf Ulaj ka thënë se Kosova ka humbur […]

Humb jetën nga Covid-19 edhe një mjek


Edhe një mjek humbi betejën me Covid-19. Nijazi Macula ka humbur jetën dhe është varrosur gjatë ditës së djeshme. Familjarët kanë deklaruar me anë të një njoftimi në Facebook, se s’ do të mbahet e pame për shkak të situatës me pandeminë. ndërsa neuropsikiatri Dr. Jusuf Ulaj ka thënë se Kosova ka humbur një prej […]

MSh vazhdon nënshkrimin e kontratave për specializantët e rinj


Nga sot e deri më 19 nëntor 494 specializantë do të nënshkruajnë kontratat me Ministrinë e Shëndetësisë. Kjo është bërë e ditur në uebfaqen e Ministrisë së Shëndetësisë. Kandidatët të cilët do të marrin kontratën duhet të marrin me vete kopjen e letërnjoftimit dhe të xhirollogarisë bankare. Kontratën do të marrin specializantët e Onkologjisë, Alergologji, […]

Pandemia, me pasoja psikologjike e ekonomike


Distancimin fizik, duke shmangur kontaktet me të tjerët, kohën e gjatë të kaluar brenda mureve të shtëpisë si masë parandaluese për përhapjen dhe shpërndarjen e koronavirusit, njerëzit po e përjetojnë në mënyra të ndryshme. Jostabiliteti financiar dhe ndërprerja e kohëpaskohshme apo edhe humbja e punës gjatë kohës së pandemisë, po i prek ata si në […]

“Krejt çka ndieja ishte urrejtja”-Rrëfimi rrënqethës i gruas kosovare, tregon se si e mbyti burrin me sëpatë


“s’ e kam imagjinuar kurrë se do të përjetoja diçka të tillë…Sikur ta kishte bërë ndonjë njeri i huaj ndoshta do të mund ta pranoja disi. Por ta bëjë njeriu me të cilin unë lidha jetën, i bëra dy fëmijë, sakrifikova aq shumë që t’i ndihmoja edhe kur familja e tij hoqën dorë prej tij…Krejt […]

Vetëvaret një person në Qendrën Korrektuese në Dubravë


Shërbimi Korrektues i Kosovës ka njoftuar se mbrëmë rreth orës 22:41 në Qendrën Korrektuese Dubravë, i burgosuri me inicialet V. H i lindur në vitin 1991, është gjetur i vdekur si pasojë e vetëvarjes. “Me të kuptuar për rastin, i menjëhershëm ka qenë intervenimi i stafit korrektues dhe atij mjekësor të qendrës, por përkundër përpjekjeve […]

Komuna malore që e ka problem ujin e pijes   


Kaçaniku, komuna që dikur pretendonte të rriste palma sot vazhdon të përballet me probeme të ujit, infrastrukturës dhe ndotjes së ambientit. Pasuesi i Xhabir Zharkut, doktori Besim Ilazi, ndryshoi qeverisjen në komunën malore kurse qeverisja e tij gjashtëvjeçare vazhdon të përballet me probleme të cilat presin zgjidhje nga pushteti lokal. Disa minuta në debatin e […]

Numri i madh i të infektuarve nxit rritjen e kapaciteteve spitalore


Për shkak të shtimit të numrit të personave të infektuar me koronavirus, që shkakton sëmundjen COVID -19, dhe rritjes së numrit të rasteve që kanë përfunduar me vdekje, institucionet e shëndetësisë në Kosovë janë duke i shqyrtuar të gjitha kapacitetet e mundshme të kujdesit intensiv. Për të lehtësuar përballjen me fluksin eventual të pacientëve të […]

Thënie për shëndetin


Kjo jetë është një spital ku çdo pacient ka dëshirë të zjarrtë për të ndryshuar shtretër. Charles Baudelaire – Të rinjtë kërkojnë dashuri, para, shëndet. Një ditë ata do të thonë: shëndet, para, dashuri. Paul Lefevre Geraldy – “Në botën e sotme janë investuar 5 herë më shumë për ilaçe për paaftësinë e meshkujve dhe […]

Rruga e mjekut shqiptar, nga shtëpia e pleqve deri te doktorata në psikiatri


26 vite më parë qe përjashtuar nga puna si mjek i ri në Kosovë, sot është doktor i shkencave të psikiatrisë në Zvicër, pronar dhe udhëheqës i ordinancës ku ka të punësuar dy psikologe dhe një psikiatër. Ky është dr. Sami Dalipi. Vera e vitit 1990, për mjekun asokohe të ri, dr. Sami Dalipin, do […]

Ja cili është dallimi në mes të Psikologut dhe Psikiatrit


Shkruan: Dr.Jusuf Ulaj Psikologu apo psikiatri Ka shumë njerëz në mesin tonë që nuk dallojnë profesionin e psikologut nga psikiatri. Fatkeqësisht ka edhe më keq, e përziejnë neurologun me psikiatër. Psikiatri (për dallim nga psikologu) fillimisht ka të kryer fakultetin e mjekësisë e pastaj specializimin katër vjecar në lëminë e psikiatrisë e disa (plus) të […]

Ja sa është paga e Kirurgut, Radiologut dhe Psikiatrit në Zvicër!


Një studim i FMH bëri publike ​​situatën e të ardhurave në Zvicër. Studimi tregon se një kirurg merr 390,000 franga bruto një vit dhe një radiolog është 380,000 franga. Mesatarisht, ata janë më të paguarit në Zvicër.Megjithatë, dallimet ndërmjet specialistëve janë të rëndësishme. Një psikiatër fiton mesatarisht 130,000 franga në vit, që është një e […]