Sipas studimeve, shëndeti mendor luan një rol të rëndësishëm në trajtimin dhe parandalimin e sëmundjeve të zemrës


Studiuesit po theksojnë lidhjet e rëndësishme midis shëndetit tuaj mendor dhe shëndetit të zemrës. Ata po u bëjnë thirrje klinicistëve për t’i kontrolluar dhe adresuar problemet me shëndetin mendor kur kërkojnë të trajtojnë sëmundjet e zemrës. Në një deklaratë  të botuar në revistën Circulation më 25 janar, Shoqata Amerikane e Zemrës (AHA) ekzaminoi kërkimin e […]

Arrestohen dy persona që dolën nga psikiatria dhe vodhën një automobil


Dy persona janë arrestuar nga policia e Gjakovës, pasi të njëjtit dyshohen se e kanë vjedhur një automjet Kombi me targa vendore në qytetin e Klinës. Të dyshuarit, sipas informative, kishin ikur nga reparti i psikiatrisë në Prishtinë dhe të njëjtit, me vendim të prokurorit, janë dërguar në mbajtje. /familjajone

Vdes nga koronavirusi neuropsikiatri Nijazi Macula


Sot ka ndërruar jetë nga koronavirusi neuropsikologu Nijazi Macula. Lajmin për vdekjen e tij e bënë të ditur familjarët e tij me anë të rrjetit social, Facebook. Familjarët po ashtu njoftuan se s’ do të mbahet e pame për shkak të situatës me pandeminë. ndërsa neuropsikiatri Dr. Jusuf Ulaj ka thënë se Kosova ka humbur […]

Humb jetën nga Covid-19 edhe një mjek


Edhe një mjek humbi betejën me Covid-19. Nijazi Macula ka humbur jetën dhe është varrosur gjatë ditës së djeshme. Familjarët kanë deklaruar me anë të një njoftimi në Facebook, se s’ do të mbahet e pame për shkak të situatës me pandeminë. ndërsa neuropsikiatri Dr. Jusuf Ulaj ka thënë se Kosova ka humbur një prej […]

Gati një në pesë pacientë me COVID-19 diagnostikohen më vonë me sëmundje mendore


Pothuajse një në pesë persona që kanë pasur COVID-19 diagnostikohen me një çrregullim psikiatrik të tillë si ankthi, depresioni ose pagjumësia brenda tre muajve nga testimi pozitiv për virusin, sipas një studimi që sugjeron se duhet bërë diçka për të zbutur ndikimin te shëndeti mendor nga pandemia. Analiza, e kryer nga Universiteti i Oxfordit dhe […]

Gati një në pesë pacientë me COVID-19 u diagnostikuan më vonë me sëmundje mendore


Pothuajse një në pesë persona që kanë pasur COVID-19 diagnostikohen me një çrregullim psikiatrik të tillë si ankthi, depresioni ose pagjumësia brenda tre muajve nga testimi pozitiv për virusin, sipas një studimi që sugjeron se duhet bërë diçka për të zbutur ndikimin te shëndeti mendor nga pandemia Analiza, e kryer nga Universiteti i Oxfordit dhe […]

Të vërtetat e tmerrshme të specializimit në QKUK-Prishtinë


Shkruan: Elmedina Baraliu   Burimi i lajmit: BotaSot Fjalët e shkruara jetojnë. Sa më të sakta e të mençura të jenë, aq më të gjatë e kanë jetën. Të vërtetat e specializimit në QKUK do të jetojnë përgjithmonë sepse e vërteta e tyre është më e pastër se loti. Jeta është Mësuese e vërtetë. Aq […]

Ja deklarata bombastike e Profesorit Afrim Blyta


Prof. ASC. Dr. Afrim Blyta   Këtë javë në emisionin “Talk” i ftuar ishte Prof. ASC. Dr. Afrim Blyta, Specialist i Neuropsikitrisë, dhe tema që u diskutua ishte “Prindërimi, të udhëzosh gjeneratën e ardhshme dhe të falësh gjeneratën e kaluar”. Një temë interesante ku u diskutuan problemet e sotme. Marrëdhëniet prindërore, roli prind-fëmijë, qëllimi, objektivat […]