Psikologët: Jepuni fëmijëve vetëbesim


Vetëbesimi është njëra ndër dhuratat më të bukura që prindi mund t’ia bëjë fëmijës së tij. Carl Pickhardt psikologu dhe autori i 15 librave, thotë se një fëmijë i cili ka mungesë vetëbesimi, do të hezitojë të provojnë gjëra të reja dhe sfiduese, përderisa ata kanë frikë nga dështimi dhe ngurrojnë përderisa mendojnë se do […]

A e dini se cili është Efekti i Luciferit?


A mundet që një njeri i mirë të bëhet i lig? Psikologu Philip Zimbardo nga Nju-Jorku, në bazë të hulumtimit që ai zhvilloi me qëllim të shqyrtimit të jetës në burg, arriti në përfundimin se njerëzit e mirë mund të bëhen të këqij nën ndikimin e një situate të caktuar, dhe jo vetëm si pasqyrim […]

Sa ka ndikuar negativisht pandemia në shëndetin mendor te personat me aftësi të kufizuara? Shpjegon psikologu, Fitim Uka


Në emisionin “Takim virtual me Shëndritin”, të premtën mbrëma, i ftuar ishte psikologu Fitim Uka me të cilin u diskutua për ndikimin e situates pandemike në shëndetin tonë mendor. Përreth gjysmë ore sa zgjati intervista, pati edhe pyetje nga publiku për të ftuarin, lidhur me shëndetin mendor. Njëra ndër pyetjet ishte edhe ajo se sa […]

Të premten në “Takim virtual me Shëndritin” psikologu Fitim Uka


Të premten në emisionin “Takim virtual me Shëndritin”, më fillim nga ora 20:00, do të jetë i ftuar psikologu Fitim Uka. Uka studimet Bachelor i kreu në Universitetin e Prishtinës në vitin 2008, duke vazhduar edhe më tutje ngritjen e tij akademike, e që në vitin 2018, në Universitetin e Illnois në ShBA, përfundoi edhe […]

Si të flisni me fëmijët që kanë frikë nga infektimi me COVID-19?


Viti 2020 ka qenë një nga vitet më të dëmshme për të gjithë njerëzimin. Shumë fëmijë kanë pasur frikën se mos humbin ndonjë person të dashur, po ashtu kanë menduar se kjo pandemi s’ do të përfundoi kurrë, transmeton Indeksonline. Për gjatë 1 viti kemi kuptuar se sa shumë është ndryshuar jeta, ku me gjithë […]

RREZIQET NDAJ TË CILAVE JANË TË EKSPOZUAR FËMIJËT


Përpos lehtësirave dhe avantazheve që Interneti ofron, duhet thënë që duke pasur parasysh që janë miliona njerëz që përdorin internetin, atëherë edhe numri i keqpërdoruesve është i madh.Përdorimi i internetit nga fëmijët është rritur dhe në këtë aspekt, kërkime të ndryshme kanë gjetur se fëmijët që e përdorin internetin më shumë, kanë mundësi që të […]

Mposhteni stresin: Ushtrimi për të cilin s’ keni ditur do t’ju ndihmojë që t’i luftoni problemet tuaja


Psikologu Ryan Niemiec këtë ushtrim e quan Pauzë ndërgjegjësimi. Përbëhet nga dy hapa, dhe ju duhen vetëm 10 – 15 sekonda! “Jeto momentin”, “Moment pas momenti”, “Thjesht, merr frymë”, “Qëndro tani dhe këtu”, “Përballu me problemet tuaja” – Kush s’ ka dëgjuar edhe për këto koncepte të vetë ndihmës. “Përqendrohu dhe bëhu i vetëdijshëm”? Pra, […]

Unë jam një nënë dhe po kërkoj mënyrë si t’i bëj brenda 24 orëve të gjitha gjërat që më kërkohen


Unë jam nënë. Kam 3 fëmijë. Kam shkuar tek mjeku i familjes posa kam probleme me kujtesën dhe kam vështirësi të përqendrohem. Mjeku i familjes më thotë që nevojitet të fle 8 orë në ditë. Kam dhembje shpine. Më nevojitet të ushtroj 2-3 herë në javë. Mësuesi i djalit tim të madh thotë se fëmija ka nevojë për mbikëqyrje kurse kryen detyra shtëpie. Alergologu i fëmijës tim […]

Meshkujt baballarë vërtet s’ dëgjojnë natën të qarët e bebes apo vetëm shtiren?


Femrat e kanë të zhvilluar instinktin për shkak të të cilit reagojnë fuqishëm ndaj të qarit të bebes, madje edhe Po qe se s’ janë nëna! Shumica e nënave të rraskapitura dyshojnë që parterët e tyre shtireshin që po flinin derisa fëmija në gjysmë të natës qan. Mirëpo, një hulumtim më i ri tregon që […]

specialistët thonë se periudha e pandemisë është ndër shkaktarët e vrasjeve në familje


Kohët e fundit janë shtuar rastet e dhunës por edhe vrasjet në familje. Sipas specialistëve periudha e pandemisë dhe izolimi janë ndër faktorët por s’ përjashtohen edhe rrethana tjera. akoma s’ është bërë një vit prej se kur është shpallur pandemia në Kosovës por pasojat tashmë sipas specialistëve janë duke u parë. Pasojat më të […]

Çfarë është trypanofobia dhe si ta përballojmë atë?


Vaksinimi mund të shkaktojë një frikë të vërtetë për shumë njerëz, por ka mënyra për ta kaluar atë. Për javë të tëra, specialistët e shëndetit publik kanë folur për rëndësinë e vaksinimit kundër COVID-19. Dhe, me të vërtetë, ju duhet vetëm t’i  shikoni të dhënat e fundit për të parë se sa tepër jetike është […]

Psikologu shpjegon si ky truk 12-sekondash ju ndihmon për të qenë më pozitiv


Dr. Rick Hanson thotë se trurit tonë i duhen vetëm 12 sekonda për të krijuar lidhje të reja midis neuroneve Neuronet janë komunikuesit e trurit. Ato bartin mesazhe nga një pjesë e trurit në tjetrën dhe nga truri në zona të tjera të sistemit nervor. Në një fjalim në TEDxMarin, Dr. Rick Hanson, i cili themeloi […]

A ka ndikuar COVID-19 në shtimin e vetëvrasjeve? Përgjigjet psikologu Visar Sadiku


Në emisionin “Takim virtual me Shëndritin” ishte i ftuar psikologu klinik, Visar Sadiku, me të cilin u diskutua për pasojat psikologjike që COVID-19 ka mundur të lërë te ne. Gjatë intervistes, Sadiku u pyet edhe për ndikimin psikologjik të koronavirusit në shtimin e vetëvrasjeve, saktësisht a e ka shtuar koronavirusi numrin e vetëvrasjeve. Sipas Sadikut, […]

Sonte në “Takim virtual me Shëndritin” psikologu klinik, Visar Sadiku


Emisioni “Takim virtual me Shëndritin”, në kuadër të produksionit Familja jonë, vazhdon edhe këtë javë të trajtojë tema me interes për publikun. I ftuar do të jetë psikologu klinik, Visar Sadiku, ndërsa “Pasojat psikologjike nga COVID-19” do të jetë tema që do të trajtohet me të. Ndërkohë, ata që kanë ndonjë pyetje për psikologun lidhur […]

Tri efektet afatgjata të COVID-19 dhe si mund t’i parandaloni ato


Afërsisht 80 për qind e njerëzve që kontraktojnë COVID-19 shërohen brenda dy javësh. Por studimi i ri sugjeron që edhe pasi pacientët të kalojnë rrezikun, simptomat mund të zgjasin. Në një studim italian të botuar në JAMA, 87 për qind e pacientëve të shtruar në spital për COVID-19 ishin akoma duke luftuar me kollë, ethe […]

Neuropsikologja Klinike Elma Miftari: Çrregullimet pervazive trajtohen edhe në Kosovë!


Intervistoi: Shëndrit Lumi Asnjë fëmijë s’ është i njëjtë. E njëjtë s’ është as qasja ndaj situatave të caktuara, e as ndjesitë që i përjetojnë. Në muajt dhe vitet e parë të jetës së fëmijës, prindërit duhet të jenë të vëmendshëm ndaj sjelljeve të fëmijës së tyre. Kjo pasi janë disa çregullime të caktuara psikologjike […]

Njesia anti-terror e merr në pyetje, Floresha Rasha thotë se pas vdekjes së burrit e martuan me Lavdrim Muhaxherin


Anti-terrori në Policinë e Shtetit, ka marrë në pyetje Floresha Rashën, një nga të riatdhesuarat nga Kampi Al Howl në Siri. Oficerët e Anti-terrorit e kanë pyetur nënën e 3 fëmijëve, se si iku në Siri dhe kush i kontaktoi. Ajo u shpreh se ishte bashkëshorti i saj Diamant Rasha, i cili u vra në […]

Testi danez/ Atë që shihni të parën në foto, zbulon karakterin tuaj më të rëndësishëm


Shandani apo fytyra? Zgjidhni dhe mësoni diçka për veten. Ky iluzion i thjeshtë optik do të zbulojë mjaft për karakterin tuaj, ndërsa testi është i mbështetur në bazë të ilustrimeve dydimensionale, të cilat më herët i ka përdorur psikologu danez, Edgar Rubin. Shikoni mirë foton, pastaj kërkoni nën të përgjigjen, varësisht nga ajo a keni […]

Testi danez/ Atë që e shihni të parën në foto, pa asnjë gabim zbulon karakterin tuaj më të rëndësishëm


Shandani apo fytyra? Zgjidhni dhe mësoni diçka për veten. Ky iluzion i thjeshtë optik do të zbulojë mjaft për karakterin tuaj, ndërsa testi është i mbështetur në bazë të ilustrimeve dydimensionale, të cilat më herët i ka përdorur psikologu danez, Edgar Rubin. Shikoni mirë foton, pastaj kërkoni nën të përgjigjen, varësisht nga ajo a keni […]

Gjimnazi i Filologjisë në Prishtinë me video sensiblizuese kundër bullzimit


Gjimnazi i Filologjisë në Prishtinë ka realizuar një video sensibilizuese kundër fenomenit të bullzimit. Iniciativa për këtë video ka ardhur nga klubi “Psikologu i ri”, nën udhëheqjen e mësueses Diellza Kastrati, si projekt i nxënësve nga klasët e 12-ta. Për më shumë, ndiqeni videon më poshtë:

ndërsa COVID-19 përhapet, njerëzit po lodhen


Ky vit po shkon drejt fundit me një pandemi që preku më shumë se 47 milionë njerëz dhe u mori jetën më shumë se 1 milion të tjerëve, sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë. Njerëzit po vuajnë nga ajo që po quhet si “lodhja pandemike”. Kudo në botë, njerëzit janë të lodhur nga pandemia. Të lodhur […]

Trajneri kosovar: Kosovës i duhet një psikolog!


Trajneri i njohur kosovar, Bekim Shotani mendon se kombëtares së Kosovës i duhet një psikolog. Shotani, i cili ka qenë trajner i shumë skuadrave kosovare mendon se kombëtares tonë i duhet një psikolog dhe këtë e ka theksuar menjëherë pas fitores ndaj Moldavisë, shkruan GazetaBlic Sport. “Përfaqësueses së Kosovës i duhet psikologu”, shkruan Shotani në […]

Çfarë i ndodh trupit tuaj kur s’ pini alkool për një muaj


Gjatë viteve, njerëzit kanë pirë alkool për arsye të ndryshme. Mesatarisht, një person pi rreth 9.5 litra alkool në vit. Përveç përfitimeve shëndetësore, në lidhje me lloje të caktuara të alkoolit, pirja e tepërt s’ është një zgjedhje e mirë. Çfarë mund të ndodhë Po qe se e lini pirjen? Do të duhej vetëm një […]

Pandemia, me pasoja psikologjike e ekonomike


Distancimin fizik, duke shmangur kontaktet me të tjerët, kohën e gjatë të kaluar brenda mureve të shtëpisë si masë parandaluese për përhapjen dhe shpërndarjen e koronavirusit, njerëzit po e përjetojnë në mënyra të ndryshme. Jostabiliteti financiar dhe ndërprerja e kohëpaskohshme apo edhe humbja e punës gjatë kohës së pandemisë, po i prek ata si në […]

A munden sytë të tregojnë inteligjencën? – Gazeta Tribuna


Sytë janë cilësuar si pasqyra e shpirtit, të cilët mund të tregojnë shumë për gjendjen tuaj shpirtërore. Disa studime kanë treguar se shikimi i një personi në sy mund të krijojë ndjenja të thella të intimitetit, shkruan “TopChannel”. Por, përveç këtyre, tani duket se shikimi i syve të një personi mund të zbulojë edhe diçka […]

A varet inteligjenca juaj nga madhësia e bebëzave?


Mund të mësoni shumë nga një person vetëm duke e shikuar drejt në sy. Në fakt, lojtarët e pokerit shpeshherë i mbulojnë sytë me syza dielli pasi që frikësohen se sytë do të tregojnë shumë për letrat e tyre, dhe disa studime kanë treguar se shikimi i një personi në sy mund të krijojë ndjenja […]

Asnjë i infektuar në Sos Fshat që nga fillimi i pandemisë COVID-19


Emisioni “Familja jonë” të shtunën iu dedikua Sos Fshatrave të Kosovës. Si çdo institucion tjetër edhe Sos Fshatratë kanë pasur vështirsitë e tyre gjatë periudhës së pandemisë COVID-19. Mirëpo që nga fillimi i pandemisë në Sos Fshat s’ ka pasur fëmijë të infektuar me COVID-19. Besnik Peci udhëheqës i kujdesit alternativë thotë se në Sos […]

Vetëvaret një person në Qendrën Korrektuese në Dubravë


Shërbimi Korrektues i Kosovës ka njoftuar se mbrëmë rreth orës 22:41 në Qendrën Korrektuese Dubravë, i burgosuri me inicialet V. H i lindur në vitin 1991, është gjetur i vdekur si pasojë e vetëvarjes. “Me të kuptuar për rastin, i menjëhershëm ka qenë intervenimi i stafit korrektues dhe atij mjekësor të qendrës, por përkundër përpjekjeve […]

Frika nga vdekja, pse vjen ajo sipas psikologëve


Pothuajse secilit nga ne na ka ndodhur të paramendojmë procesin e vdekjes, të cilin në shumicën e rasteve e kemi marrë si dicka aspak të këndshme dhe të frikshme. Arsyjet lidhur me frikën ndaj vdekjes, sipas psikologëve, lidhen me atë se s’ kemi nga t’i shpëtojmë asaj. Duke mos e ditur se cka na vjen […]

Pse shtojmë peshë, sipas psikologëve?


Normalisht se secili nga ata që ka mbipeshë trupore është i interesuar të dijë se si të humbasë kilogramë. Ndonëse të dhjamosurit ose mbipesha konsiderohet një cështje më e ndërlikuar, psikologët vënë në pah se ajo ndodh edhe si pasojë e papërgjegjshmërisë së individit në ngrënie dhe aktivitet fizik. Psikologu Stanley Stacher bëri një eksperiment […]

Të qeshurit, ilaçi më i mirë kundër stresit


Stresi është çdo gjë që ushtron kërkesa ndaj të cilave duhet të përshtatemi. Ai mund të shkaktohet prej rreziqeve fizike ose kërcënimeve psikike. Duke e ditur këtë, e kemi më të lehtë të gjejmë strategjinë që t’i bëjmë ballë kësaj ndjenje, por si?Psikologu Coleman me disa kolegë të tij i renditën disa teknika se si […]

Sipas psikologëve, kur jemi vetëm ndihmojmë më shumë


Ndihma ndaj dikujt është gjëja më e mirë që mund ta bëjmë. Psikologët socialë i kanë kushtuar vëmendje të madhe këtij veprimi dhe vlerësuan se ndihma bëhet ose si obligim ose si sjellje altruiste. E para ka të bëjë me ndihmën që e kemi obligim ta kryejmë, fjala vjen Po qe se jemi polic, detyra […]

E thonë studimet: Njerëzit e pushtetshëm, më pak të shoqërueshëm


Dëshira për pushtet është dëshirë për kontroll dhe për të ushtruar ndikim. Pushteti është njëra ndër mënyrat me të cilat ne mund t’i bëjmë të tjerët të na binden dhe të jemi më të fortë se ta. Mirëpo jo gjithmonë njerëzit e pushtetshëm kanë arritur t’i menaxhojnë mirë marrëdhëniet me të tjerët. Studimet tregojnë se […]

Të dukurit bukur bën që të vlerësoheni më shumë në shoqëri


Një faktor shumë i rëndësishëm në krijimin e përshtypjeve për dikë është edhe mënyra se si duket personi në fjalë. Të vishurit bukur dhe të qenurit fizikisht tërheqës krijon automatikisht perceptimit pozitiv te të tjerët. Përveç se jemi të prirur ta besojmë këtë gjykim, edhe studimet thonë diçka të tillë. Psikologu Karen Dion po ashtu […]

Si shkaktohet gjendja e hipnozës?


Hipnoza ka të bëjë me krijimin e një gjendje ëndërrore te njerëzit përmes të folurit. Shumë kohë më parë hipnoza mendohej të ishte formë e fjetjes, ashtu që edhe vetë fjala “hipnozë” do të thotë “gjumë” në gjuhën greke. Sidoqoftë, kjo hipotezë ra poshtë pasi studiuesit vërenë që gjendja trunore e një njeriu në hipnozë […]

Si ndikon meditimi në shëndetin mendor?


Për ndoshta mijëra vjet, njerëzit në botën e Lindjes e kanë ndryshuar vetëdijen e tyre me anë të meditimit. Kjo formë e përqëndrimit tash praktikohet në shumë vende të botës, pasi shihet si metodë e largimit e të këqijave shpirtërore dhe shëndetësore.Meditimi paraqet një formë të përqëndrimit e cila ka për qëllim shlodhjen dhe që […]

Mësuesi ju tha nxënësve t’i shkruajnë letër Zotit, letrat e tyre janë shumë kreative


Psikologu zvicran, Jean Piaget dikur shpjegonte se si fëmijët e portretizojnë Zotin. Sipas Piaget, fëmijët e imagjinojnë Zotin si një person gjigant, si një version magjik të prindërve të tyre. Së fundmi një mësues i klasës së tretë i ka pyetur nxënësit e tij që t’i ‘shkruajnë Zotit’ në mënyrë që të kuptojë se si […]

Disa këshilla për administrimin e mirë të kohës


Administrimi i kohës është aspekti më i vështirë i përshtatjes me njerëzit si në punë ashtu edhe jashtë saj. Shumë prej nesh kanë probleme në administrimin e kohës, andaj veprimi më i shpeshtë i ndërmarrë nga ne në raste të tilla është shtyerja e ndonjë detyre për më vonë. Diçka që duhet pasur parasysh është […]

Masturbimi, proces jo i dëmshëm sipas psikologëve


Ndonëse kanë ekzistuar shumë mite fetare lidhur rreth mëkatit të masturbimit, akoma askush s’ ka gjetur ndonjë dëm fizik ose mendor prej tij. Kanë qenë fetë ato që e kanë përhapur idenë se ata që masturbojnë shpesh kanë probleme të rënda mendore, pasi kjo e fundit llogaritej si diçka jo morale. Psikologu Terry F. Pettijohn […]

Epidemia më e madhe jo ngjitëse e ditëve të sotme


Në luftën kundër mbipeshës së fëmijëve, vëmendja ndaj detajeve është e rëndësishme: madje një biberon më shumë çdo mbrëmje ose një lëng frutash në ditë më shumë mund të shkaktojë një tepricë kalorike, të proteinave, karbohidrateve të cilat, përkundrazi, duhet të shmangen që në moshë të re. Përfshirja e figurave të ndryshme profesionale Këtë e […]

Koha vendos gjithçka në vendin e vet dhe dënon ata që lënduan dikë!!


Ne zgjedhim në mënyrë të lirë për atë që bëjmë dhe mënyrën se si e jetojmë jetën. Por, në të njëjten kohë ne po ashtu jemi përgjegjës për pasojat. Një gjest, një fjalë apo një vepër e keqe gjithmonë shkakton një ndikim pak a shumë të dukshëm dhe, edhe nëse nuk besojmë, koha është një […]

Ja cili është dallimi në mes të Psikologut dhe Psikiatrit


Shkruan: Dr.Jusuf Ulaj Psikologu apo psikiatri Ka shumë njerëz në mesin tonë që nuk dallojnë profesionin e psikologut nga psikiatri. Fatkeqësisht ka edhe më keq, e përziejnë neurologun me psikiatër. Psikiatri (për dallim nga psikologu) fillimisht ka të kryer fakultetin e mjekësisë e pastaj specializimin katër vjecar në lëminë e psikiatrisë e disa (plus) të […]