Përse duhet Të Konsumoni Më Shumë Domate Portokalli


Kur vjen puna tek antioksidantët, domatet janë ndër ushqimet më të pasura dhe më me vlerë për mirëqenien e njeriut.

Përveç antioksidantëve, domatet janë shumë të pasura me vitamina dhe minerale, ndaj duhet të jenë pjesë e regjimit tuaj ushqimor.

Në Shqipëri gjenden nëpër supermarketet e mëdha ose dyqanet me produkte organike.

Domatet i gjejmë në ngjyrë të kuqe, jeshile, të verdhë dhe portokalli.

Antioksidantët Tek Domatet Portokalli Përthithen Më Shumë Nga Organizmi

specialistët ushqimorë në Universitetin e Ohajos kanë arritur të rrisin një varietet të veçantë domatesh me ngjyrë portokalli, shumë më të pasura me antioksidantë se domatet e kuqe të fushave.

Këto domate me ngjyrë portokalli përmbajnë një varietet antioksidantësh që përthithet më shpejt nga trupi se të tjerat që gjenden tek domatet e kuqe.

Likopeni tek domatet, është një nga antioksidantët më të vyer për shëndetin.

Ai ul rrezikun e shfaqjes së kancerit, sëmundjeve të zemrës dhe problemeve me shikimin.

Për të shqyrtuar më tej vlerat e domateve me ngjyrë portokalli për shëndetin, specialistët kryen edhe një eksperiment tjetër ku u përfshinë 12 vullnetarë.

Përpara nisjes së eksperimentit, vullnetarët s’ konsumuan domate për 13 ditë.

Në disa vakte të ndryshme, ata konsumuan makarona me salcë domatesh. Në një rast, salca ishte përgatitur me domate të kuqe e në raste të tjera me domoate me ngjyrë portokalli.

Analizat e gjakut treguan se përthithja e likopenit nga salca me domate në ngjyrë portokalli ishte 2.5 herë më e lartë se ajo e salcës me domate të kuqe.

Nivelet e likopenit në gjak rriteshin më shumë pesë orë pas vaktit dhe në shumë raste 200 herë më të larta se treguesit e antioksidantëve të domates së kuqe.

specialistët thanë se domatja e kuqe mund të ketë më shumë likopen se domatja me ngjyrë portokalli.

Megjithatë, likopeni tek domatja e kuqe është në formë jo të përshtatshme për të garantuar një përthithje cilësore nga organizmi./AgroWeb.org

Related posts

Zgjatet orari i lëvizjes për qytetarët, për gastronominë dhe qendrat tregtare


Qeveria e Kosovës ka miratuar propozimin e Ministrisë së Shëndetësisë për lehtësimin e masave antiCovid.

Në vendimin e marrë nga Qeveria e Kosovës thuhet se te komunat me rrezik të ulët dhe të mesëm, operatorëve ekonomikë u lejohet puna deri në orën 22:00, ndërsa pas saj me shërbimin “merre me vete”, dhe se s’ do të ketë pengesë për lëvizjen e qytetarëve, transmeton Telegrafi.

Gjithashtu, në këto zona lejohet të punojnë fitneset dhe pishinat e mbyllura, duke shfrytëzuar deri 40 përqind të kapaciteteve.

Po ashtu, edhe në komunat me rrezik të mesëm operatorët ekonomik, sektori i gastromonisë dhe qendrat tregtare,  lejohen të punojnë deri në ora 22:00.

Për komunat me rrezik të lartë, vazhdon kufizimi i lëvizjes, ku pas orës 21:30 ndalohet lëvizja e qytetarëve përveç në raste emergjente, ndërsa operatorët ekonomik, sektori i gastromonisë dhe qendrat tregtare, lejohen të punojnë deri në ora 21:00.

Vendimi ka hyrë në fuqi ditën e sotme. 

Related posts

Zyrtare, lehtësohen masat antiCOVID-19


Qeveria e Kosovës ka miratuar sot propozimin e Ministrisë së Shëndetësisë për lehtësimin e masave antiCOVID-19.

Masat janë lehtësuar për disa sektorë, duke vënë në theks edhe zgjatjen e orarit të qarkullimit në bazë të masave nëpër komuna me rrezik të ulët, të mesëm e të lartë.

“Duke vepruar sipas propozimit të Ministrisë së Shëndetësisë, është aprovuar edhe vendimi për ndryshimin e masave të përgjithshme dhe specifike për mbrojtje nga pandemia Covid-19 në Republikën e Kosovës”, thuhet në njoftim.

Te komunat me rrezik të ulët dhe të mesëm, operatorëve ekonomikë u lejohet puna deri në orën 22:00, ndërsa pas saj me shërbimin “merre me vete”. s’ do të ketë pengesë për lëvizjen e qytetarëve.

Te ato me rrezik të lartë, komunat në zonë të kuqe, lëvizja e qytetarëve lejohet deri në orën 21:30, ndërsa s’ mund të ketë lëvizje mes orës 21:30 deri në orën 05:00.

Related posts

Lehtësimi i masave antiCovid – Zemaj thërret konferencë për media


Ministria e Shëndetësisë pritet të prezantojë sot lehtësimin e masave antiCovid.

MSH me anë të një komunikatë për media bën të ditur se ministri në detyrë, Armend Zemaj do të mbajë konferencë për media, ku edhe do të njofton për lehtësimin e masave.

Gjatë ditës së djeshme është bërë e ditur se do të zgjatet orari për gastronomët, bizneset si dhe do të hiqet ora policore në disa komuna.

Te komunat me rrezik të ulët dhe të mesëm, operatorëve ekonomikë u lejohet puna deri në orën 22:00, ndërsa pas saj me shërbimin “merre me vete”. s’ do të ketë pengesë për lëvizjen e qytetarëve.

ndërsa, të ato me rrezik të lartë, komunat në zonë të kuqe, lëvizja e qytetarëve lejohet deri në orën 21:30, ndërsa s’ mund të ketë lëvizje mes orës 21:30 deri në orën 05:00.

“Ndalohet lëvizja e qytetareve jashtë shtëpive/banesave të tyre nga ora 21:30 në orën 05:00, përveç për nevoja emergjente dhe shëndetësore të dokumentuar në, mënyrë te përshtatshme, duke përjashtuar nga kjo masë personelin shëndetësore, të sigurisë, të drejtësisë dhe te ngjashme”, thuhej në propozimin e Ministrisë së Shëndetësisë.

Ndryshe, në 24-orët e fundit janë konfirmuar 279 raste pozitive, derisa numri i viktimave ka arritur në 1 mijë e 392.

Related posts

5.401 raste aktive me koronavirus, pritet të lehtësohen masat


Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik bën të ditur se numri total i rasteve pozitive është 54.839 raste nga 203.693 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 1.392 raste të vdekjes.

Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 441 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 48.046 raste, ndërsa numri i rasteve aktive është 5.401.

Ndryshe, Ministria e Shëndetësisë ka propozuar të lehtësohen masat e reja kundër COVID-19

MSH ka propozuar që masat të lehtësohen për disa sektorë, duke vënë në theks edhe zgjatjen e orarit të qarkullimit në bazë të masave nëpër komuna me rrezik të ulët, të mesëm e të lartë.

Te komunat me rrezik të ulët dhe të mesëm, operatorëve ekonomikë u lejohet puna deri në orën 22:00, ndërsa pas saj me shërbimin “merre me vete”. s’ do të ketë pengesë për lëvizjen e qytetarëve.

Te ato me rrezik të lartë, komunat në zonë të kuqe, lëvizja e qytetarëve lejohet deri në orën 21:30, ndërsa s’ mund të ketë lëvizje mes orës 21:30 deri në orën 05:00.

Në propozimin e MSH-së thuhet se sa u përket masave për komunat me rrezik të lartë (mbi 150 persona te infektuar për 100.000 banorë brenda javës):

Ndalohet lëvizja e qytetareve jashtë shtëpive/banesave të tyre nga ora 21:30 në orën 05:00, përveç për nevoja emergjente dhe shëndetësore të dokumentuar në, mënyrë te përshtatshme, duke përjashtuar nga kjo masë personelin shëndetësore, të sigurisë, të drejtësisë dhe te ngjashme.

Related posts

Pandemia shtyn familjet në kërkim të ajrit të pastër


COVID-19 zhvilloi një sjellje të re konsumatore, e shfaqur në sektorë të ndryshëm. Një tendencë e ngjashme s’ mungoi edhe te turizmi. Strukturat akomoduese të vendosura në zonat malore vunë re një rritje të menjëhershme të frekuentimit në periudhën post-karantinë.

Tendenca vinte në kushtet kur grumbullimet masive që ndodhin në bregdet s’ janë të tilla në zonat malore me natyrë. Ajo lidhej edhe me një ide se në kohë pandemie, natyra, dielli e ajri i pastër janë armët më të mira kundër virusit.

Eva Ferkaj, e cila me bashkëshortin zotëron një strukturë akomoduese në zonën e Razmës, shprehet se kanë pasur fluks të vizitorëve. Kapaciteti akomodues i “Kullës së Artë” është 80 dhoma dhe thuajse çdo fundjavë është plot. Struktura hoteliere, e cila operon prej të paktën gjashtë vitesh, u lindi si ide për t’u shkëputur nga puna në administratën publike e për të investuar dhe për të menaxhuar diçka të tyren.

“Turizmi na u duk me interes, duke pasur parasysh që për Razmën ka pasur kërkesë dhe frekuentimi po rritej vit pas viti. Fillimisht ndërtuam një hotel apo ‘kulla e madhe’ siç i themi ne, e më pas, me rritjen e kërkesës, u zgjeruam edhe më tej me kapacitet shtesë. Kemi vënë re se klientela është gjithmonë e më shumë përzgjedhëse, duke kërkuar kushte dhe mundësi për të kaluar kohën e lirë brenda objektit. Ndaj s’ e kemi lënë thjesht si një hotel, por kemi shtuar edhe investime të tjera si pishinë, sauna, salla lojërash, palestër, hamami. Duke pasur parasysh rritjen e kërkesës, ndërtuam edhe një hotel të dytë më luksoz se i pari, vetëm me suita” – thotë Ferkaj.

E teksa pandemia ka dhënë efekt në çdo sektor, pritshmëria është që të ketë ndikuar sadopak edhe te vetë ata. Me bindje na tregon se pas heqjes së kufizimeve e në vazhdim kanë pasur mbingarkesë.

“s’ kemi pasur asnjë rast me COVID-19 në strukturë, pasi për shkak të hapësirave në dispozicion, kemi mundur të respektojmë protokollet. Kemi pasur mbingarkesë. Ata që na vizitojnë, si në kohë normale, edhe në kohë pandemie, janë vendasit. kurrë s’ kemi pasur të huaj, pasi ata s’ shpenzojnë aq shumë sa shpenzojnë turistët shqiptarë. duhet të theksoj se pika turistike e Razmës është destinacion dhe jo tranzit.

Të huajt që frekuentojnë zonat malore janë turistë të aventurës, të cilët duan të eksplorojnë dhe të lëvizin, ndërsa Po qe se vijnë këtu në Razëm, mbeten këtu. Ndryshe nga Thethi e Boga, që janë tranzit dhe mund të kalosh një natë aty e një natë në Valbonë, në Razëm s’ mund të shkosh askund tjetër. Kjo na ka shtyrë të krijojmë edhe kushte të tjera në hotel, në mënyrë që vizitorët të kenë si të kalojnë kohën” – na thotë Eva.

Lidhur me net-qëndrimet, ajo pohon se zakonisht, mesatarja është dy-tri net. Në fundjavë, ata që e frekuentojnë janë më shumë familjarët, ndërsa gjatë javës ka më shumë shoqëri, rini, grupe të cilët bëjnë trajnime apo konferenca të vogla pune.

Për vitin 2020, zonja Ferkaj tregon se hoteli i tyre ka pasur të njëjtin frekuentim si më parë dhe familjet që parapëlqejnë ta vizitojnë vijnë nga kryeqyteti dhe rikthehen herë pas here. Ajo nënvizon se ajri i pastër i Razmës është ndoshta një nga arsyet e rritjes së frekuentimit në këtë kohë pandemie, por mund të ketë ndikuar edhe pamundësia për të udhëtuar jashtë e një pjese të mirë. Struktura ka të punësuar që variojnë në numër nga sezoni dhe pritshmëria për në vazhdim mbetet e paqartë për Ferkajn. Po qe se s’ do të ketë kufizime të reja apo një karantinë të dytë, ajo shprehet optimiste për vitin 2021./Burimi:Monitor

Related posts

Oda e Hotelerisë dhe Turizmit kërkon urgjentisht lirimin e masave, paralajmëron edhe padi


Oda e Hotelerisë dhe Turizmit të Kosovës ka mbajtur konferencë të jashtëzakonshme për medie, duke kërkuar urgjentisht lirimin e masave anti-Covid, raporton Ekonomia Online.

Ata shprehen të irrituar pasi institucionet ja ndaluan të zhvillojnë veprimtarinë në sallat e dasmave, ata po i mbajnë tubimet me masë të madhe të njerëzve, në këso salla.

Kryetari i Odës, Hysen Sogojeva, tha se në këtë sektorë kanë mbetur papunë 30 mijë persona.

“Duke marrë parasysh gjendjen që gjinden bizneset e kësaj veprimtarie dhe presionin që kemi nga këto biznese që 30 mijë punëtor i kanë të papunë”.

“Këto masa s’kanë dhënë asnjë ndikim deri më sot. Ne si Odë do të kujdesemi për shëndetin e qytetarëve dhe kemi qenë të bllokuar nga masat e dy qeverive. Ngremë shqetësimin e tubimeve elektorale të të gjitha partive të bilat jo që s’ i kanë mbajtur masat po i kanë tejkaluar ato. Po të përmbaheshin s’ do të kishte nevojë as për kufizimin e orarit që e kemi”.

Madje, Sogojeva ka kërkuar urgjentisht që të hiqet kufizimi, derisa ka shtuar se ka gjasa që vendimet e Qeverisë s’ do t’i njohin, duke paralajmëruar edhe padi.

“Vendimet e Qeverisë ndoshta s’ do ti njohim më. s’ ka logjikë që në 1000 metër katror me 150 persona të mos lejohet mbajtja e ahengjeve”.

“Lironi kufizimet përndryshe ne si sot do fillojmë organizimin e grevave e protestave që kanë më qenë edhe radikale. Do të bëjmë edhe padi kolektive Po qe se duhet”, ka shtuar Sogojev.

ndërsa, Afrim Muqiqi, drejtor i Departamentit të Estradës ka kritikuar qeveritarët se po shkelën masat nga vetë ata që i kanë nënshkruar.

Ai ka shtuar se s’ janë kundër fushatave të subjekteve politike, dhe sipas tij meqenëse masat janë liruar s’ iu ka mbetur asgjë tjetër vetëm që t’i ftojnë dasmorët dhe të fillojnë punën, raporton EO.

“Po shohim standard të dyfishtë. Ku është logjika që ato ligje po shkelën nga ju që i keni nënshkruar vet. Ne jemi s’ jemi kundër fushatave të partive politike por pse po ndalohet sektori ynë”.

“Pyetje publike për të gjithë deputetet që me veprimet e ditëve të fundit masat qenkan liruar dhe neve na ka mbetur ti ftojmë dasmorët të fillojnë punën. Të lirohet puna jonë me masa si e gjithë  bota e civilizuar. Për bizneset dhe punëtorët tanë ne si odë kemi marrë masa jashtëzakonisht radikale”.

Sipas tyre nga këto masa të padrejta është dëmtuar një industri e tërë që përfshinë hotelet, restorantet, diskotekat, sallat e dasmave, kompanitë që angazhohen për këto organizime, por kryesisht diaspora që kryesisht mbanë këto ahengje.

Related posts