Sindikata e Infermierëve e pakënaqur me shtesat nga 150 euro, kërkojnë nga 300 euro


Sindikata e Infermierëve, Mamive dhe profesionistëve të tjerë shëndetësor ka reaguar pas vendimit të Qeverisë që t’u ndajë shtesat në shumën prej 100 eurove. Kjo Sindikatë ka thënë se që nga muaji maj i vitit të kaluar kanë kërkuar vazhdimisht që punëtorët shëndetësor të cilët punojnë me pacientët me COVID-19 të marrin shtesat nga 300 […]

Punëtorët shëndetësorë hezitojnë, por qytetarët kërkojnë të vaksinohen kundër COVID-19


Përderisa interesimi i punëtorëve shëndetësorë për t’u vaksinuar kundër COVID-19 thuhet se s’ është i madh, drejtorë të shëndetësisë në komuna tregojnë se qytetarët po shprehin interesim për ta marrë këtë vaksinë. Ata presin që me ardhjen e vaksinave shtesë, do të vaksinojnë një numër të madh të qytetarëve, raporton Gazeta Express. Ndonëse Kosova gjatë […]

Ndahen mbi 5 milionë euro shtesa për pagat e punonjësve shëndetësorë dhe zyrtarëve policorë


Qeveria e Kosovës në mbledhjen e sotme ka ndarë mbi 5 milionë euro për shtesë në paga për punëtorët shëndetësorë dhe zyrtarët policorë. Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati ka thënë se sipas këtij vendimi, mjekët dhe infermierët do të paguhen me nga 150 euro bruto shtesë për muajt prill dhe maj, stafi […]

Ja cilat janë veprimet që duhet t’i bëjë ministri Arben Vitia që të jetë i suksesshëm


Ja cilat janë veprimet që duhet t’i bëjë ministri Arben Vitia që të jetë i suksesshëm Ministri i Shëndetësisë Arben Vitia ka përpara një mori problemesh në shëndetësinë kosovare dhe ne si redaksi kemi renditur problemet kryesore me të cilat duhet të merret dhe t’i zgjidh ministri Dr.Arben Vitia Përmirësimi i kushteve të punës së […]

Përgatitet padi ndaj Ministrisë së Shëndetësisë


Oda e Mjekëve të Kosovës po përgatit padi ndaj Ministrisë së Shëndetësisë për mospagimin e shtesave në paga për të gjithë punëtorët shëndetësorë, ashtu siç ishte premtuar. Nga kjo Odë kanë treguar se janë rreth 400 punëtorë shëndetësorë që kanë punuar gjatë pandemisë por që nuk kanë marrë shtesa, raporton Gazeta Express përcjell Gazeta Shëndeti. […]

Oda e Mjekëve po përgatit padi ndaj Ministrisë së Shëndetësisë


Oda e Mjekëve të Kosovës po përgatit padi ndaj Ministrisë së Shëndetësisë për mospagimin e shtesave në paga për të gjithë punëtorët shëndetësorë, ashtu siç ishte premtuar. Nga kjo Odë kanë treguar se janë rreth 400 punëtorë shëndetësorë që kanë punuar gjatë pandemisë por që s’ kanë marrë shtesa. Ministria e Shëndetësisë pritet të paditet […]

Vaksinohet Lul Raka – Tregon arsyet se pse s’ është vaksinuar deri më sot


Mikrobiologu i njohur kosovar, Lul Raka ka marrë vaksinën e imunizimit ndaj COVID-19. Raka është vaksinuar në Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare “Dëshmorët e Lirisë” në Kaçanik. Ai ka thënë se s’ ishte nga të parët që u vaksinua në Kosovë që s’ donte që të merrte vaksinën para atyre që janë më të rrezikuar […]

Pas vaksinimit anti-COVID, mbetjet mjekësore (shiringat dhe ampulat) mund ta përhapin virusin


Infektologë dhe përfaqësues të organizatave joqeveritare që merren me mbrojtjen e mjedisit, shprehin shqetësimet e tyre rreth menaxhimit dhe trajtimit të mbeturinave nga procesi i vaksinimit kundër COVID-19, siç janë shiringat, ampulat e qelqit, por edhe pajisjet tjera mbrojtëse personale. Procesi i vaksinimit kundër COVID-19, në Kosovë ka filluar më 29 mars, me vaksinat e […]

Me vetëm 100 doza, nis vaksinimi i personelit mjekësor në Klinë


Në njësinë e vaksinimit në Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare “Nëna Terezë” në Klinë ka nisur të enjten vaksinimi kundër virusit Covid-19 i punëtorëve shëndetësorë të qendrave mjekësore të shëndetit primar. “Në fillim do të vaksinohen punëtorët shëndetësorë të sektorit publik, pastaj edhe sektorit privat. Në bazë të udhëzimeve dhe furnizimit me vaksina nga IKSHPK-ja […]

Vitia: Kontingjenti i dytë me vaksina arrin maksimumi në fillim të majit


Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, tha se kontingjenti i dytë i vaksinave kundër Covid-19 pritet të vijë në Kosovë në fund të prillit ose në fillim të majit, raporton Ekonomia Online. Vitia tha se asnjë rast i efektit anësor s’ është paraqitur tek asnjë i vaksinuar deri tani në qendrën e vaksinimit në sallën “1 Tetori” […]

Dita Botërore e Shëndetësisë: Profesionistët shëndetësor, të përgatitur për t’u ballafaquar në fazat e pandemisë


Altina Marmullaku Dita Botërore e Shëndetësisë, për herë të dytë e gjen vendin tonë në luftën kundër pandemisë COVID-19. Mirëpo, kësaj radhe, vendi ynë përveç masave parandaluese të cilat po shihen si parandalim i virusit COVID-19, vaksinimi po shikohet si njëri ndër proceset më të rëndësishme në luftën e pandemisë së koronavirusit. Më 28 mars, […]

Mjekët që kanë kaluar COVID-in, të shqetësuar për efektet që mund të ju shkaktohen nga vaksinimi


Punëtorët shëndetësorë të cilët kanë qenë të infektuar me COVID-19, shprehen të painformuar për efektet anësore që mund të ju shkaktohen nga marrja e vaksinës kundër COVID-19. Ndonëse shprehin interesimin për t’u vaksinuar, ata shprehen të shqetësuar se pasi kanë antitrupa, vaksinimi mund të kenë ndonjë problem shëndetësorë. Punëtorët shëndetësorë të cilët kanë kaluar virusin […]

Nis vaksinimi për stafin shëndetësor në QKMF e Drenasit


Kryetari i Komunës së Drenasit, Ramiz Lladrovci së bashku me nënkryetarin Arben Shala, drejtorin e Shëndetësisë dhe Mirëqenies Sociale, Arsim Haxhiu, drejtorin e QKMF-së, Ismet Bogiqi, Komandanten e Stacionit Policor në Drenas, Feime Bajrami dhe shefin e kabinetit, Flamur Curri, kanë vizituar Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare “Dr.Hafir Shala”, me rastin e pranimit të vaksinave […]

QKMF-ja në Kaçanik pranon vetëm 70 vaksina për Covid-19, s’ mbulojnë të gjithë stafin


Qendra Kryesore e Mjekësisë Familjare në Kaçanik ka pranuar 70 doza të vaksinave për COVID-19 dhe thotë se ky numër s’ është i mjaftueshëm, madje se s’ i plotëson as numrin për personelin shëndetësorë. Për këtë arsye, QKMF-ja ka njoftuar se fillimisht do të vaksinojë punëtorët shëndetësorë të kësaj qendre dhe me ardhjen e dozave […]

Punëtorët shëndetësorë që u vaksinuan me AstraZeneca tregojnë çfarë efektesh anësore kanë pasur


Efektet e zakonshme anësore pas marrjes së vaksinës AstraZeneca janë paraqitur te një pjesë e punëtorëve shëndetësorë në vend. Temperaturë, lodhje e reaksione tjera janë paraqitur në ditët e para pas vaksinimit te punëtorët shëndetësorë. Ata tregojnë se gjendja e tyre tani është e mirë. Temperaturë, ethe, lodhje e simptoma tjera, iu shfaqën punëtorëve shëndetësorë […]

Vaksinohet kundër COVID-19 kryetari i Gjilanit, Lutfi Haziri


Kryetari i Gjilanit, Lutfi Haziri, ka qenë i pari në këtë komunë që e ka marrë vaksinën anti-COVID-19, në shenjë sensibilizimi për vaksinim të të gjithëve, “Unë i jam paraqitur thirrjes për vaksinim anti-COVID-19 për të filluar sensibilizimin. Me dëshirën time personale do t’ia lejoja një personi më të moshur për t’u vaksinuar, por këtë […]

FSShK kundër mbylljes totale: Vendimi të jetë i matur meqë ekonomia është rënduar


Numri i të prekurve me COVID-19 në Kosovë po rritet çdo ditë e më shumë. I madh është edhe numri i personave të vdekur si pasojë e infektimit. Tashmë kapacitetet spitalore janë limituar. Por përkundër, kësaj kryetari i Federatës Sindikale të Shëndetësisë në Kosovë, Blerim Syla shprehet kundër mbylljes totale ndonëse thotë se në aspektin […]

Nesër nis vaksinimi i personelit shëndetësor në Komunën e Pejës


Në mëngjesin e ditës së nesërme do të nisë vaksinimi i personelit shëndetësor në Pejë, ku tashmë në këtë komunë kanë arritur 1 mijë vaksina. Komuna e Pejës ka bërë të gjitha përgatitjet për të vaksinuar personelin shëndetësor, e që kjo komunë ka rreth 1 mijë profesionistë shëndetësorë. Drejtori i Shëndetësisë Petrit Loci, tha se […]

Çka do të ndodh me mantelbardhët e Kosovës që morën dozën e parë të vaksinës në Shqipëri?


Një numër i konsiderueshëm i mjekëve dhe infermierëve nga Kosova kanë marrë dozën e parë të vaksinës AstraZeneca në Shqipëri. Kjo kishte ndodhur për shkak të vullnetit të mirë të shtetit shqiptar për të vaksinuar rreth 500 punëtorë shëndetësorë nga Kosova. Mirëpo me ardhjen e dozave të para të AstraZeneca në Kosovë situata mund të […]

Qytetarët të dëshpëruar që s’ u vaksinuan


Shumë qytetarë të moshuar kanë shpresuar se do të vaksinohen kundër koronavirusit të martën, më 30 mars, në sallën “1 Tetori” në Prishtinë. Por, ata u detyruan të kthehen mbrapsht. Në mesin e tyre ishin edhe Zorka Shala, 68 vjeçe dhe bashkëshorti i saj Sahiti, 72 vjeç. “Mezi kemi pritur. Një vit unë kam qëndruar […]

FSSHK dënon sulmin e mbrëmshëm ndaj infermierit


Federata e Sindikatave të Shëndetësisë së Kosovës është shprehur e shqetësuar për dhunën fizike e cila ka ndodhur më datë gjatë mbrëmjes së kaluar rreth orës 17:10 minuta, ku gjatë vizitës shtëpiake të ekipit të Qendrës së Mjekësisë Urgjente ku është sulmuar fizikisht nga familjarët e pacientit infermieri I.S. me anë të një komunikate për […]

Arrin në Kosovë kontingjenti i parë i vaksinave kundër Covid-19


Në Aeroportin Ndërkombëtar të Prishtinës “Adem Jashari”, ka arritur kontingjenti i parë me 24.000 doza të vaksinave kundër Coronavirusit, të kompanisë AstraZeneca, raporton Ekonomia Online. Kjo ardhje e vaksinave, do të përcillet me një ceremoni të organizuar. Ky kontingjent është mundësuar nga organizata UNICEF, përmes programit COVAX. Institucionet kompetente shëndetësore në Kosovë në muajin shkurt […]

Plani i Kosovës për vaksinimin kundër Covid-19


Në Kosovë, të dielën më 28 mars, do të arrijë kontingjenti i parë me 24.000 doza të vaksinave kundër koronavirusit, të kompanisë AstraZeneca, thonë për Radion Evropa e Lirë zyrtarë të Ministrisë së Shëndetësisë. Kontingjenti i parë i vaksinave, sipas një njoftimi të kryeministrisë së Kosovës, do të arrijë në aeroportin “Adem Jashari” në ora […]

Pandemia në Kosovë, mjekët kundër mbylljes totale


Kryetari i Odës së Mjekëve të Kosovës, Pleurat Sejdiu, ka thënë se tashmë vendi ka hyrë në valën e tretë të pandemisë ku numri i rasteve me koronavirus është duke u rritur në mënyrë drastike. Tutje, ai tha se Qeveria duhet të bëjë një balancë ndërmjet shtrëngimit të masave dhe dëmit sa më të vogël […]

Kosova s’ka të dhëna se kush duhet ta marrë vaksinën anti-COVID


Kryetari i Federatës së Sindikalistëve të Shëndetësisë së Kosovës, Blerim Syla, dyshon se vaksinimi i qytetarëve, kurdo që të arrijë vaksina kundër sëmundjes COVID-19, s’ do mund të realizohet në mënyrë të drejtë, sidomos kur është fjala për personat me sëmundje kronike dhe ata mbi 80 vjeç. Syla thotë se Kosova s’ ka statistika të […]

Mikrobiologu Lul Raka “COVID 19: LUFTA E PADUKSHME”


PANDEMITË JANË RREGULL – JO PËRJASHTIMMikrobet janë pjesë e pandarë e jetës sonë. Në trupin tonë kemi 10 herë më shumë mikrobe sesa qeliza tonat. Nga certifikatat e tyre të lindjes, bakteret kanë moshë miliardëshe, ndërsa viruset nja 300 milionëshe. Janë këtu denbabaden shumë para nesh duke na rikujtuar se pandemitë kanë qenë dhe do […]

Komuna e Fushë Kosovës fillon regjistrimin e banorëve për vaksinim


Komuna e Fushë Kosovës ka filluar të bëjë planin për vaksinimin e qytetarëve të saj me vaksinën kundër coronavirusit. Kjo komunë iu ka bërë thirrje kategorive të caktuara që të paraqiten për regjistrim për vaksinim në qendrat e mjekësisë familjare apo në telefon. Në një njoftim publik, kjo komunë ka bërë të ditur se nga […]

Sulmohet një infermier në Spitalin e Prizrenit, reagojnë nga FSSHK-ja dhe Oda e Infermierëve


Sindikata e Spitalit të Përgjithshëm në Prizren ka njoftuar se në mbrëmjen e 14 marsit gjatë ndërrimit të natës rreth orës 22:00, është sulmuar infermieri i Repartit të Radiologjisë N.S në vendin e punës derisa po ofronte shërbime shëndetësore për pacient. me anë të një njoftimi për media thuhet se deri tek sulmi ka ardhur […]

Vaksina antiCOVID në Kosovë pritet të arrij deri në maj, MSh tregon se cilët persona do të vaksinohen të parët


Ministria e Shëndetësisë me anë të një njoftimi ka bërë të ditur se Kosova është në mesin e shteteve që do të marrin vaksinë kundër COVID-19 me anë të mekanizmit COVAX në raundin e parë. Shpërndarja e këtyre vaksinave nga COVAX do të bëhet në periudhën shkurt-maj 2021. Në këtë raund, Kosova do të marrë […]

OBSh: Pak gjasa që kriza e koronavirusit të përfundojë në fund të vitit


Drejtori ekzekutiv për shërbime emergjente në Organizatën Botërore të Shëndetësisë, Michael Ryan, tha se pavarësisht ngadalësimit të përhapjes së koronavirusit në disa shtete falë masave izoluese dhe programeve të vaksinimit, është joreale dhe e parakohshme të mendohet se pandemia do të përfundoj në fund të këtij viti. Duke folur në një konferencë për gazetarë në […]

Sfidat e vaksinimit për njerëzit që s’ dalin dot nga shtëpia


Miliona banorëve në Shtetet e Bashkuara u duhet ta bëjnë vaksinën për koronavirusin aty ku banojnë, përse dalin rrallë ose kurrë nga shtëpitë e tyre. Mjekët dhe infermierët e specializuar për të ofruar kujdes në shtëpi janë në krye të kësaj nisme me ndihmën e autoriteteve lokale dhe shtetërore në gjithë vendin. Por ata përballen […]

Vaksinat COVAX kundër COVID-19, pritet të arrijnë në Kosovë në javën e parë të muajit mars


Muaji shkurt ishte paralajmëruar si periudhë e arritjes së vaksinave të para kundër COVID-19 në Kosovë. Deri tani asnjë asnjë syresh s’ është siguruar. Megjithatë, Isme Humolli nga Organizata Botërore e Shëndetësisë, i tha Zërit të Amerikës se dozat e para të vaksinave pritet të arrijnë javën e ardhshme ose në javën e parë të […]

A do të ketë rritje të rasteve me COVID-19? Flet Valbon Krasniqi


Drejtori i Shërbimi Spitalor Klinik Universitar i Kosovës (ShSKUK), Valbon Krasniqi, është shprehur se pandemia na ka mësuar se çdo herë kur s’ka respektim të masave numri me të infektuar është rritur. Ai, i pyetur për mundësinë e rritjes së numrit më të infektuar pas tubimeve që janë mbajtur gjatë fushatës zgjedhore, tha se një […]

Reagon Sindikata e Shëndetësisë për shkeljen e masave anti COVID për tubimet në fushatat zgjedhore


Federata e Sindikatave të Shëndetësisë së Kosovës (FSShK) me shqetësim është duke përcjellë tubimet publike të partive politike në zgjedhjet e parakohshme të cilat s’ janë duke iu përmbajtur  masave të përcaktuara në Ligjin për Pandeminë, COVID-19. Sipas një njoftimi për media thuhet se partitë politike me anë të këtyre tubimeve janë duke rrezikuar në […]

Naser Ramadani: Vaksinat kundër COVID-19 do të arrijnë së shpejti


Drejtori i Institutit Kombëtar të Shëndetit Publik (IKShPK), Naser Ramadani, ka deklaruar se vaksina kundër COVID-19 në Kosovë do të vijë së shpejti. Ai ka thënë se njerëzit duhet të jenë optimistë dhe të presin. “Vaksina do të vijë së shpejti, duhet me qenë optimistë me e pritë. mbasi vaksinën më shumë se që ne […]

Covax: Si do të shpërndahen vaksinat në vendet më të varfëra


Zhvillimi i shpejtë i vaksinave kundër koronavirusit ishte një veprim i jashtëzakonshëm i progresit shkencor. Tani, ndërsa vaksinat po përhapen globalisht, specialistët e shëndetit kanë një mesazh jetësor: askush s’ fiton luftën kundër pandemisë derisa të gjithë të fitojnë. Me fjalë të tjera, vaksinat duhet të ndahen në mënyrë të drejtë midis të gjitha kombeve, […]

Sulmohet një infermiere në Klinikën Infektive, reagon Sindikata e Infermierëve


Sindikata e Infermierëve e ka dënuar ashpër sulmin që i ka ndodhur një infermiere në Klinikën Infektive gjatë natës së mbrëmshme. përmes një postimi në rrjetin social në Facebook, kjo sindikatë u shpreh se sulmet e tilla janë të turpshme dhe dekurajojnë punëtorët shëndetësorë. Sindikata po ashtu ju ka bërë thirrje Ministrisë së Punëve të […]

Britania do të hapë qendra masive vaksinimi kundër COVID-19


Mijëra persona do të vaksinohen këtë javë kundër koronavirusit në Britani, teksa pritet të hapen shtatë qendra të mëdha në gjithë territorin britanik. Shërbimi Kombëtar i Shëndetit në Britani të Madhe ka thënë se qindra shërbime tjera spitalore do të jenë të qasshme më vonë gjatë kësaj jave. Qeveria britanike synon të vaksinojë 15 milionë […]

Vazhdon largimi i mjekëve nga Kosova, shkak shihet politizimi i shëndetësisë


Edhe në vitin që kamë pas ka vazhduar trendi i kërkesave të mjekëve për marrjen e vërtetimeve për t’u larguar nga Kosova. Numri ishte më i vogël vitin e kaluar, sesa vitet e mëhershme, por arsye për këtë shihet pandemia. “Gjatë vitit 2020 kemi pasur 92 kolegë që kanë kërkuar vërtetimin që u duhet për […]

Pfizer, Astrazenca apo Moderna? Cila vaksinë është më efektive kundër koronavirusit sipas Lul Rakës


Gjatë rubrikës së përjavshme në kundër të produksionit Familja jonë, “Takim virtual me Shëndritin”, ishte i ftuar mikrobiologu Lul Raka. Raka foli në detaje për vaksinat kundër COVID-19, sigurinë e tyre dhe efektet e lehta anësore që ato shkaktojnë pas procesit të vaksinimit. Sipas tij, vaksinat kanë arritur një efikasitet shumë të lartë ndaj virusit […]

Në Vushtrri nga sot bëhen testet seriologjike për Covid-19


Vushtrria nga sot do të ketë në dizpozicion mundësinë që të bëhen teste seriologjike në QKMF. Këtë e ka njoftuar kryetari i komunës së Vushtrrisë, Xhafer Tahiri, i cili ka shkruar në llogarinë e tij të facebookut se nga sot në qytetin e Vushtrrisë do të mund të bëhen teste seriologjike. “QKMF ka bërë përgatitjet […]

FSSHK kërkon që në Projektbuxhetin për vitin 2021 të përfshihen shtesat për punonjësit shëndetësor


Federata e Sindikatave të Shëndetësisë së Kosovës, ka kërkuar nga grupet parlamentare që në Projektbuxhetin për vitin 2021 të përfshihen shtesat mbi pagën bazë për punonjësit shëndetësor. “Këshilli Drejtues në mbledhjen e mbajtur me datë 28.12.2020 ka marr Vendim që ti adresohet të gjitha grupeve parlamentare të të gjitha subjekteve politike të përfaqësuara në Kuvendin […]

Zemaj e cilëson si të suksesshëm menaxhimin e pandemisë


Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, e ka cilësuar si të sukseshme periudhën e menaxhimit të tij me pandeminë COVID-19. Para se t’ia fillonte me prezantimin e aktiviteteve të tij gjatë vitit 2020, Zemaj kërkoi një minutë heshtje për të gjithë punëtorët shëndetësor që humbën jetën nga pandemia. Zemaj shprehet se këtë sukses, sic e quan […]

FSShK kërkon që të miratohet buxheti për vitin 2021, mosvotimi mund të sjell pakënaqësi te punëtorët shëndetësor


Federata e Sindikatave të Shëndetësisë së Kosovës kanë kërkuar nga ushtruesja e detyrës së presidentës së Kosovës, Vjosa Osmani, që kjo e fundit të kërkojë nga partitë politike që të sigurojnë vota për miratimin e buxhetit për vitin 2021. Buxheti në fjalë parasheh shtesa për punëtorët shëndetësor. me anë të një komunikate, ata kanë paralajmëruar […]

FSSHK-së: Të ndalen sulmet ndaj punëtorëve shëndetësor


Federata e Sindikatave të Shëndetësisë së Kosovës ka dënuar dhunën e ushtruar ndaj punëtorëve shëndetësor në Shërbimin e Urgjencës në Prizren. FSSHK thekson se dhuna ndaj punëtorëve shëndetësor është e papranueshme dhe e patolerueshme, “FSSHK fton organet e rendit dhe të drejtësisë të veprojnë konform legjislacionit në fuqi që ndaj kryerësve të kësaj vepre të […]

Restorani në Kamenicë dhuron ushqim falas për punëtorët shëndetësorë


Ka më shumë se dy muaj që kur restoranti “Prive” në Kamenicë dhuron ushqim falas për punëtorët shëndetësorë atje. Pronari Fitim Gagica i dërgon vetë nga dy shujta në ditë, të shoqëruara me pije, në Qendrën e Mjekësisë Familjare të këtij qyteti. “Duke e parë situatën në të cilën gjendemi, ne e kemi pa të […]

Kush, kur dhe si? Programi britanik i vaksinimit kundër COVID-19


Rregullatorët britanikë janë bërë të parët që kanë miratuar vaksinën për koronavirus, të zhvilluar nga kompania amerikane, Pfizer dhe ajo gjermane, BioNTech, për përdorim urgjent. Meqë testimet e vaksinave kanë treguar 95 për qind efikasitet, ekziston interes i madh rreth asaj se si planifikon të realizojë Mbretëria e Bashkuar programin më të madh për imunizim […]

BBC thotë se javën tjetër fillon vaksinimi kundër Covid-19 në Britani të Madhe


Mbretëria e Bashkuar është bërë shteti i parë perëndimor që autorizon një vaksinë Covid-19, një moment historik në pandeminë e koronavirusit që hap udhën për dozat e para që do të shpërndahen në të tërë vendin javën e ardhshme. “Ndihma është në rrugë e sipër”, njoftoi Sekretari i Shëndetësisë Matt Hancock të mërkurën në mëngjes, […]

Situatë e rëndë në spitale, rreth 1 mijë pacientë të shtrirë


974 pacientë janë të hospitalizuar në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës dhe në spitalet rajonale në vend. Nga ta 66 janë të konfirmuar pozitiv me virusin Covid-19, 12 në respiratorë, 41 me ventilim mekanik joinvaziv (CRAP) dhe 706 me oksigjen. Në raportin e siguruar nga Shërbimi Klinik Universitar i Kosovës, thuhet se 706 pacient janë […]

Motivohen punëtorët shëndetësorë, ekzekutohen pagesat shtesë


Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj ka dhënë një lajm të mirë për punëtorët shëndetësor, duke bërë me dije se janë ekzekutuar pagesat shtesë bazuar në vendin e Qeverisë, sipas obligimeve të dala nga Ligji për parandalimin dhe luftimin e pandemisë Covid-19. Ja postimi i plotë: Të nderuar mjekë, infermierë dhe staf mbështetës, kam kënaqësinë t’ju […]

Nagavci kritikon Qeverinë për “situatën konfuze e konfliktuoze” nëse do të ketë të hënën mësim apo jo


Nënkryetarja e Kuvendit të Kosovës nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Arbërie Nagavci, ka kritikuar Qeverinë e Kosovës, lidhur me situatën nëse të hënën do të punohet ose jo në shkollat e vendit. Nagavci ka deklaruar se përkundër mosmarrëveshjeve të dukshme në Qeveri, është e patolerueshme situata konfliktuoze e konfuze që kanë krijuar në shkolla. “Është […]

Qeveria i reagon SBASHK-ut S’ka pushim, nesër mbahet mësimi në gjithë Kosovën


Qeveria e Kosovës dhe Ministria e Arsimit dhe Shkencës, kanë bërë të ditur se në të gjitha institucionet arsimore në vend, ditën e nesërme do të punohet me orar të rregullt. Përkundër që nga Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës në Kosovë, është thënë se të hënën do të pushohet për shkak të […]

Kryetari i SBASHK-ut tregon pse s’pe zbatojnë vendimin e Hotit që të hënën shkollat të punojnë


Qeveria e Kosovës tha të premten se ditën e hënë do të punohet dhe s’ do të pushohet për shkak të festës së 28 nëntorit. Por SBASHK’u thotë se e hëna do të jetë ditë pushimi për shkollat. Por pse s’ po zbatohet vendimi i qeverisë nga SBASHK? Kryetari i Sindikatës së Bashkuar të Arsimit, […]

Komuna e Kamenicës s’ i bindet Qeverisë, vendos që e hëna të jetë pushim


Komuna e Kamenicës ka vendosur që dita e hënë të jetë ditë pushimi në të gjitha institucionet. Sipas njoftimit në faqen zyrtare, ky vendim vjen për nder të festës së 28 Nëntorit. Sipas njoftimit, për respektimin e këtij vendimi, obligohen të gjitha Drejtoritë Komunale të Komunës së Kamenicës. Kryeministri i vendit Avdullah Hoti, dje ka […]

SBASHK-u kundër Qeverisë, e cakton të hënën ditë pushimi – MASHT heshtë


Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës (SBASHK), ka dalë kundër vendimit të Qeverisë së Kosovës që e hëna, të jetë ditë e rregullt pune, shkruan GazetaBlic. Kështu ka bërë të ditur SABSHK-u një komunikatë për medie, duke thënë se e hëna për ta është do të jetë ditë pushimi. “SBASHK duke u bazuar […]

SBAShK kundër Hotit, kërkon pushim te hënën për shkollat


Sindikata e Bashkuar e Arsimit ka kërkuar që dita e hënë të jetë ditë pushimi për të gjithë punonjësit  e këtij sektori. “Të premten punëtorët arsimor në fillimet e  orëve  të  para të mësimit kanë bashkëbiseduar me nxënësit për 28 Nëntorin e flamurit kombëtar dhe të Komandantit legjendar Adem Jashari dhe pastaj kanë treguar se […]

E hëna ditë pune, thotë kryeministri Hoti


Përderisa disa shkolla në Kosovë individualisht e kanë shpallur të hënën ditë pushimi për shkak të 28 Nëntorit, kryeministri i vendit Avdullah Hoti, ka bërë të ditur se e hëna do të jetë ditë pune. Kryeministri ka njoftuar se do të solidarizohen me stafin shëndetësorë dhe stafin mbështetës shëndetësor. “Ky vendim vjen si solidarizim me […]

Hoti: Dita e hënë, 30 nëntor 2020, do të jetë ditë e rregullt e punës


Kryeministri i vendit, Avdullah Hoti, ka bërë të ditur se dita e hënë, 30 nëntor 2020, do të jetë ditë e rregullt e punës. Sipas tij, në të gjitha institucionet shtetërore, në institucionet arsimore në të gjitha nivelet, do të punohet me orar të rregullt, në përputhje me masat anti-COVID-19 të ndërmarra nga Qeveria, njofton […]

Vaksina mund të mos i jap fund krizës me koronavirus


Pavarësisht pritjeve për qasje në vaksinë për koronavirus brenda disa javëve, Shteteve të Bashkuara dhe amerikanëve do t’iu duhen disa muaj – ndoshta edhe i tërë viti 2021 – përpara se gjërat t’i kthehen normalitetit dhe që njerëzit të mund të shkojnë nëpër kinema, të ndjekin një ndeshje basketbolli apo të përqafojnë gjyshen. Shpërndarja e […]

Dhuna e burrave ndaj grave është pandemi


Drejtoresha Ekzekutive e organizatës së Kombeve të Bashkuara për Barazi Gjinore dhe Fuqizimin e Grave, ‘UN Women’, Phumzile Mlambo-Ngcuka ka thënë se dhuna e burrave ndaj grave është pandemi që daton para virusit dhe që do të ekzistojë edhe pas tij. Mlambo-Ngucka në ‘Ditën Ndërkombëtare për Eliminimin e Dhunës ndaj Grave’ tha se me vullnet […]

Qeveria ua premtoi, por punëtorët shëndetësorë nuk kanë marrë asnjë cent shtesë


Edhe pse ishte e paraparë që punëtorët shëndetësorë do të merrnin shtesa edhe për muajin shtator, këta të fundit përveç rrogës bazë, nuk kanë marrë asgjë shtesë, shkruan Gazeta Express përcjell Gazeta Shëndeti. Në fund të muajit tetor, Qeveria e Kosovës, mori vendim që t’u ndajë pagesa shtesë punëtorëve shëndetësorë, për shkak të kontributit që […]

Klinika Digjitale – shërbimi i sigurt gjatë pandemisë


Rreziku nga COVID-19 për shëndetin dhe jetën e qytetarëve është në rritje, andaj të gjithë duhet mobilizuar dhe japim kontributin tonë për të fituar betejën me pandeminë COVID-19. Për shkak të kërkesave të shtuara për shërbimet e Klinikës Digjitale, Bordi i Klinikës Digjitale ka vendosur të shtoj kapacitetet e saj dhe është i përkushtuar të […]

Ahmeti: duhet planifikim për vaksinën, një herë të vaksinohen punëtorët shëndetësor, të moshuarit dhe personat me sëmundje kronike


Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti thotë se shtetet tjera janë duke punuar në përgatitje logjistike për vaksinë e se porosia është vetëm njëra pjesë. Ahmeti thotë se trasnporti në -60 gradë është sfidë që do planifikim, ai shkruan se SHBA-së do i duhet rreth 6 deri në 8 muaj që vaksinën ta marrin mjaftueshëm njerëz, […]

Pfizer dhe BioNTech aplikojnë për miratimin e vaksinës për COVID-19


Gjiganti farmaceutik amerikan, Pfizer dhe partneri i tij gjerman, BioNTech kanë aplikuar për autorizim emergjent të vaksinës së tyre në Shtetet e Bashkuara. Aplikimi në Administratën për Ushqim dhe Barna (FDA) më 20 nëntor nis një proces që pritet të zgjasë me javë dhe kompanitë synojnë që vaksina e tyre të jetë në dispozicion në […]

Në spitalin e Pejës po trajtohen 130 pacientë me COVID-19


Spitali i Përgjithshëm në Pejë ka njoftuar se aktualisht i ka 130 pacientë me COVID-19 duke i trajtuar. Nga këta pacientë, 3 prej tyre janë në Respirator, 105 pacientë janë në Oksigjeno terapi ndërsa nga këta 17 pacientë janë në gjendje më të rëndë. Në njoftim thuhet gjithashtu se gjatë 24 orëve të fundit janë […]

248 raste aktive me COVID-19 në Podujevë, shtabi emergjent kërkon zbatim strikt të masave


Shtabi Emergjent i Komunës së Podujevës në takimin e mbajtur sot diskutoi rreth gjendjes së rënduar javët e fundit me pandeminë, masat dhe vendimet e Qeverisë gjatë fundjavës së kaluar dhe masat që mund të merren së shpejti nga Qeveria e Kosovës. Në takimin e sotëm të Shtabit Emergjent, nënkryetari i Komunës, Nexhmi Rudari, informoi […]

Covid-19 & Shëndeti Mendor, ndikimi në punëtorët e rinj shëndetësorë


Shkruan: Hana Llabjani Për disa do të thotë të punosh nga distanca, por puna e stafit shëndetësor s’ është distanca, të mësosh mënyra të reja për të qëndruar i sigurt në vendin e punës dhe përgjegjësite e kujdesit. Pavarësisht nga mosha ose rrethanat, është me rëndësi jetike që të kujdesemi për shëndetin mendor dhe të […]

Albin Kurti flet për gjendjen e tij pas infektimit me coronavirus


Ish-kryeministri Albin Kurti ka njoftuar se do ta vazhdoj vetizolimin edhe pse sot ka kaluar pasditen e parë pa simptoma. Kurti me anë të një postimi në Facebook ka treguar se ka përdorur hapat e nevojshëm për ta tejkaluar më lehtë virusin i cili po lë viktima masive në të gjithë botën. “Kam marrë rregullisht […]

Veseli: Qeveria t’i mbështesë punëtorët shëndetësorë, PDK-ja kërkon rikthimin e Ligjit për Paga në Kuvendin e Kosovës


Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli sot ka vizituar Odën e Mjekëve, ku është takuar me kryetarin, Pleurat Sejdiu dhe kryetarin e Federatës Sindikale të Shëndetësisë, Blerim Syla. Veseli ka kërkuar paga më dinjitoze për punonjësit shëndetësorë duke bërë thirrje që Ligji për Paga të rikthehet në Kuvend për amandamentim në përputhje me […]

Oda e Mjekëve: Mungojnë mjetet mbrojtëse, mjekët po atakohen çdo ditë nga virusi


Profesionistët shëndetësor po punojnë në kushte jo adekuate sidomos gjatë pandemisë. Kryetar i Odës së Mjekëve, Pleurat Sejdiu, tha se s’ po shohin strategji në sistemin e reformimin shëndetësor dhe përmasimin e kushteve të punës. “Neve si profesionist na kanë akuzuar se jemi gjatë tërë kohës duke protestuar për shkak të pagave të vogla. Ne […]

VV pas rritjes së rasteve me COVID-19: Qeveria duket e çorientuar, pa ide dhe pa plan serioz


Lëvizje Vetëvendosje, me anë të një komunikate për medie ka reaguar pas rritjes së numrit të të infektuarve me koronavirus në Kosovë, raporton GazetaBlic. Në komunikatë, VV ka deklaruar se përhapja e COVID-19 në kohën e Qeverisë Kurti është bërë shembull për menaxhimin e pandemisë, derisa ka kritikuar qeverinë aktuale për mungesë plani. “Përhapja e […]

1603 punëtorët që kanë mbetur jashtë skemës së shtesave, do t’i marrin ato për gjashtë muajt njëherësh


Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj në seancën e Kuvendit të Kosovës ka thënë se sot është marrë vendim që të paguhen shtesat për punëtorët shëndetësor të cilët kishin mbetur jashtë kësaj skeme me vendimin e datës së 19 korrikut. Zemaj tha se 1603 punëtorët do t’i marrin pagesat për gjashtë muajt, njëherësh. “ Në këtë […]

Infermierët të pakënaqur me shtesat që do t’i marrin nga Qeveria


Infermierët janë shprehur të pakënaqur me pagesën shtesë të cilën do ta marrin nga Qeveria e Kosovës deri në fund të vitit 2020. Sindikata e Infermierëve me anë të një publikimi në Facebook kanë thënë se kjo shtesë është ofenduese për komunitetin e infermierëve. “I bëjmë thirrje Qeverisë së Republikës së Kosovës dhe Ministrisë së […]

Federata Sindikale e Shëndetësisë dhe Qeveria arrijnë marrëveshje për pagesat shtesë për punëtorët shëndetësorë


Kryeministri i Republikës së Kosovë, Avdullah Hoti, ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj dhe përfaqësuesit e Federatës së Sindikatave të Shëndetësisë të Kosovës (FSSHK), kanë arritur marrëveshje  për pagesat shtesë për të punësuarit në institucionet publike shëndetësore të Republikës së Kosovës, në sistemin primar, sekondar dhe terciar, deri në fund të vitit 2020, bazuar në ligjin […]

Qeveria arrin marrëveshje me FSShK për kryerjen e pagesave shtesë për punëtorët shëndetësorë


Qeveria e Kosovës është dakorduar me Federatën e Sindikatave të Shëndetësisë së Kosovës për kryerjen e pagesave për staf  dhe punëtorë shëndetësorë. Kjo marrëveshje u arrit pas një takimi në mes të kryeministrit Avdullah Hoti me ministrin e Shëndetësisë, Armend Zemaj, dhe përfaqësuesit e Federatës së Sindikatave të Shëndetësisë së Kosovës, transmeton Telegrafi. Duke e […]

Qeveria arrin marrëveshje me FSSHK-në, pagesat shtesë për personelin shëndetësorë do të kryhen deri në fund të këtij viti


Qeveria e Kosovës ka arritur marrëveshje me e Federatën e Sindikatave të Shëndetësisë të Kosovës, për kryerjen e pagesave shtesë për të punëtorët shëndetësorë. Kjo është arritur në një takim që ka pasur sot kyeministri i Kosovë, Avdullah Hoti së bashku me ministrin e Shëndetësisë, Armend Zemaj dhe përfaqësuesit e Federatës së Sindikatave të Shëndetësisë […]

Pas pezullimit të konkursit, Sindikata e KEK-ut paralajmëron greva


Nënkryetari i Sindikatës së Re të Korporatës Energjetike të Kosovës, Nexhat Llumnica, ka paralajmëruar greva, pas pezullimit të konkursit për 171 vende pune në KEK, nga ana e Bordit të Përkohshëm të kësaj Ndërmarrje publike. Llumnica ka shkruar në ‘Facebook’ se të gjitha qeverisjet në Kosovë që nga paslufta s’ kanë lejuar zhvillimin e kompanive […]

Gjermania rrit pagat në shumë fusha, deri në 600 euro për këtë kategori


Qeveria gjermane ka arritur një marrëveshje me sindikatat në sektorin publik për rritjen e pagave. Nga kjo marrëveshje do të përfitojnë 2.3 milionë punëtorë në administratën lokale dhe atë federale. Pagat më të ulëta do të rritën për 4.5%, ndërsa ato më të larta për 3.2%. Në bazë të kësaj marrëveshjeje do të përfitojnë shumë […]

Rezultati brenda 15 minutave me testin SARS-CoV-2: Zëvendësim i RT-PCR për Covid-19


Në këtë artikull shpjegohet mënyra e re e testimit të shpejtë që bëhet brenda 15 minutave me testin SARS-CoV-2 Rapid Antigen (Roche Diagnostics) E Shtunë, 24 Tetor 2020 – 13:20 Dr.med.Fatime Imeri Berisha Dr. Fatime Imeri Berisha është një eksperte e shquar, specialiste për Mikrobiologji, Imunologji, Hematologji, Kimi Klinike dhe Diagnostikë Molekulare  në Cyrih. Ajo është […]

Rezultati brenda 15 minutave me testin SARS-CoV-2 Rapid Antigen (Roche Diagnostics)


Në këtë artikull ajo e spjegon mënyrën e re të testimit të shpejtë që bëhet brenda 15 minutave me testin SARS-CoV-2 Rapid Antigen (Roche Diagnostics). Kompania e njohur Roche Diagnostics pati paralajmëruar lansimin e testit SARS-CoV-2 Rapid Antigen si në fillim të shtatorit të këtij viti. Synimi i këtij testi është që të bëjë detektimin […]

Protestojnë punëtorët shëndetësorë, kërkojnë shtesat prej 300 euro


Mjekë e infermierë të mjekësisë familjare në Mitrovicë kanë protestuar sot, për të kërkuar shtesat e qeverisë Ata kanë paralajmëruar se s’ do të punojnë nesër duke filluar nga ora 08:00 e deri në orën 09:30. Protesta e sotme u mbajt para objektit të Qendrës Kryesore të Mjekësisë Familjare në Mitrovicë. KALLXO.com ka raportuar edhe […]

Skandaloze: Mjekëve Specializantë nuk iu paguhen shtesat e premtuara nga Qeveria


Ditë më parë Qeveria e Kosovës i ka ekzekutuar shtesat për punëtorët shëndetësor por jo edhe për Mjekët Specializantë. Ky veprim i Qeverisë po vlerësohet si tejet skandaloz nga shumë mjekë dhe infermierë të cilët thanë për Gazetën Shëndeti se ishin dhe janë mjekët specializantë shtylla kryesore e luftës ndaj Pandemisë COVID-19. Vërtetë kjo është […]

Dilema e shumë prindërve: A nevojitet këtë dimër t’i vaksinojnë fëmijët kundër gripit?


Duke pasur parasysh pandeminë e coronavirusit, mjekët e shumë vendeve të botës gjithnjë e më shumë pajtohen për atë që në fillim të sezonit të gripit të vaksinohen edhe fëmijët. Infektologu gjerman Bernd Salzberber, mjek në Spitalin Universitar në Regenesburg, thotë që mbrojtja e gjysheve dhe gjyshave është një ndër arsyet për shkak të të […]

Dilemat e shumë prindërve: A nevojitet këtë dimër t’i vaksinojnë edhe fëmijët kundër gripit?


Duke pasur parasysh pandeminë e coronavirusit, mjekët e shumë vendeve të botës gjithnjë e më shumë pajtohen për atë që në fillim të sezonit të gripit të vaksinohen edhe fëmijët Infektologu gjerman Bernd Salzberber, mjek në Spitalin Universitar në Regenesburg, thotë që mbrojtja e gjysheve dhe gjyshave është një ndër arsyet për shkak të të […]

Lul Raka: Gripi sezonal, hapja e shkollave dhe kafeterive kërcënuese për përhapjen e Covid-19


Instituti Demokracia për Zhvillim (D4D) ka mbajtur tryezë diskutimi me temën “Bashkëjetesa e pandemisë Covid-19 me gripin sezonal: Sa kemi kapacitet të tretmanit?”. Në këtë tryezë u tha se fillimi i vitit të ri shkollor, hapja e kafeterive dhe gripi sezonal mund të jenë kërcënues për përhapje  të Coronavirusit. Në këtë tryezë ishte i profesori […]

Masat e reja anti-COVID-19, MSh publikon udhëzuesin e ri si bartet dhe kur bartet maska


Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka nënshkruar vendimin për masat e përgjithshme për mbrojtje nga pandemia COVID-19. “Obligohen të gjithë banorët e Republikës së Kosovës të bartin maskat në fytyrë në të gjitha veprimtaritë jashtë shtëpive/banesave të tyre dhe të mbajnë distancë fizike prej 2 metrash në mjedise të përbashkëta jashtë shtëpive/banesave të tyre”, thuhet […]

Paralajmërohet riorganizim i tërësishëm në sistemin shëndetësor në Kosovë


Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, të martën gjatë një vizite në Qendrën e Shërbimit Spitalor dhe Klinik Universitar të Kosovës, ka paralajmëruar riorganizimin e tërësishëm të sistemit shëndetësor për t’u përballur me pandeminë. Ai tha se në ditët në vazhdim do të nisë një ristrukturim që ndoshta s’ ka ndodhur në 30 vjetët e fundit. […]

Neuropsikiatri Afrim Blyta letër liderëve: A keni fytyrë, ndërgjegje, njerëzi


Doktori, Afrim Blyta, ua ka shkruar një letër politikanëve të Kosovës, ku ka shprehur mllefin e tij për situatën në të cilën gjendet Kosova. Blyta thotë se situata në Kosovë s’është përgjegjësi e qytetarëve pasi ata mund të jenë të papërgjegjshëm. Sipas tij, barrën e përgjegjësisë për situatën ku gjendet sot Kosova nevojitet ta mbajnë […]

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës


Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës Është formuar më 5 qershor të vitit 1925; Është Institucioni më i lartë shëndetësor, profesional dhe shkencor i Kosovës; Është Institucion Shëndetësor që përgatit dhe zbaton strategjinë e shëndetit publik (Masat higjieniko – sanitare, masat profilaktiko – kunderepidemike, socialo mjekësore, promovimin e shëndetit, edukimin dhe arsimimin shëndetësor, kontrollën […]

Në Shqipëri mjekët e infermierët stimulohen ndërsa në Kosovë nuk ndodh kjo


Përderisa në Shqipëri mjekët dhe infermierët stimulohen me nga 1 mijë euro në muaj plus pagën, në Kosovë lëre që nuk ndodh kjo por përkundrazi atyre madje nuk iu lejohet as pushim dhe as shtesa. Kjo gjë duhet të ndryshoj dhe të stimulohen maksimalisht punëtorët shëndetësor sepse angazhimi i tyre në luftën me koronavirusin rrezikon […]

Syla: Moszbatimi i Ligjit për Paga do ta nxjerr situatën jashtë kontrolli, s’mbajmë përgjegjësi


Gjykata Kushtetuese e ka miratuar përkohësisht kërkesën e Avokatit të Popullit për pezullim të Ligjit për Paga. Kjo masë do të zgjasë deri më 30 mars të vitit 2020. Por ky vendim ka ngjallur reagime te punëtorët shëndetësorë, të Arsimit, por edhe të Policisë së Kosovës. Kryetari i Federatës së Sindikatave në Shëndetësi, Blerim Syla, […]

Osmani: Stafi mjekësor meriton rritje të pagave


Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani gjatë një vizite që i bëri dje Klinikës së Neonatologjisë në QKUK, theksoi se stafi mjekësor meriton rritje të pagave. Ajo ka folur edhe rreth pezullimit të Ligjit të pagave, duke thënë se institucioneve të larta shtetërore nuk iu lejohet të ndërhyjnë në këtë proces derisa të merret […]

Sa u rrezikohet shëndeti mjekëve gjatë punës?


Ariana Kasapolli – Selani Në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës, në të cilën funksionojnë gjithsej 37 klinika, institute dhe shërbime, nuk është bërë asnjëherë vlerësimi real mbi rrezikshmërinë në punë, thonë përgjegjësit në sektorin për mbrojtje dhe siguri në punë. Sali Bllaca, shef i sektorit për mbrojtje dhe siguri në punë, në Shërbimin Spitalor Klinik […]

Qytetarët po i keqpërdorin prindërit për t’i sulmuar mjekët dhe infermierët


Shënim: Ky shkrim nuk është shkruar për të ofenduar askënd por thjesht për të paraqitur realitetin i cili po ndodh çdo ditë në trojet tona.  Ankesat e qytetarëve janë të shumta ndaj personelit shëndetësor edhepse iu ofrohen shërbimet dhe kushtet më të mira shëndetësore konform kushteve të cilat ekzistojnë në institucionet shëndetësore publike. Sjelljet e […]

Syla:Politikanët kosovarë qëllimisht po i largojnë mjekët nga Kosova


Largimin e punëtorëve shëndetësorë nga Kosova kryetari i Federatës së Sindikatave të Shëndetësisë, Blerim Syla, e ka parë si shumë shqetësuese për vendin, shkruan gazeta “Zëri“. Ai ka thënë për “Zërin” se shumë shpejt punëtorët shëndetësorë do ta kenë edhe më të lehtë të ikin në shtetet tjera. Sipas tij, oferta për ta po vijnë […]

Pagat nuk iu rritën, mjekët ia mësyjnë Gjermanisë


Mosrritja e pagave ashtu siç u ishte premtuar ka zhgënjyer punëtorët shëndetësorë në vend, të cilët edhe më shumë kanë shprehur interesim për të ikur nga vendi. Fluksi i ikjes së mjekëve thuhet se tashmë ka filluar të rritet. Pezullimi i Ligjit të Pagave nga ana e Gjykatës Kushtetuese ka shtyrë profesionistët shëndetësorë të interesohen […]

Kirurgët, mamitë dhe infermierët nuk i bashkohen grevës


Mëdyshje për grevën tetorëshe, madje refuzim të saj pati edhe në shëndetësi. Jo të gjitha klinikat e Qendrës Klinike, Universitare të Kosovës (QKUK) i janë përgjigjur grevës së thirrur nga Federata e Shëndetësisë e Kosovës. Kirurgët, Sindikata e Mamive dhe e Infermierëve dolën kategorikisht kundër grevës së thirrur nga Federata, shkruan sot gazeta “Zëri” përcjell […]

Tjetër sukses: Klinika e Alergologjisë me hapësirë moderne


Brenda Klinikës së Alergologjisë, në një ambient modern, me hapësirë të mjaftueshme, e rregulluar sipas standardeve europiane, për të ofruar shërbime adeukate për pacientët dhe kushte më të mira për punëtorët shëndetësorë. Në mungesë të hapësirave, deri vonë, Alergologjia me Imunologji ka funksionuar si shërbim ambulantor në objektin e instituteve, në të cilin zhvillohen veprimtari […]

Historia e Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës


Është formuar në vitin 1925; Është Institucioni më i lartë shëndetësor, profesional dhe shkencor i Kosovës; Është Institucion Shëndetësor që përgatit dhe zbaton strategjinë e shëndetit publik (Masat higjieniko – sanitare, masat profilaktiko – kunderepidemike, socialo mjekësore, promovimin e shëndetit, edukimin dhe arsimimin shëndetësor, kontrollën e kulitetit të ujit, ajrit, ushqimit, PZI (programi i zgjëruar […]

Mjeku Shqiptar që trajtoi pacientë me Ebolë


    Të shtrirë në tokë, gjendja e tyre shëndetësore nuk ishte aspak e lehtë. Por, solidaritetit me banorët e Liberisë nuk mungoi kur ata u ballafaquan me këtë virus vdekjeprurës. E në mesin e atyre që vullnetarisht vendosën t’i ndihmojnë banorët e Liberisë, që po ballafaqoheshin me epideminë e Ebolës, ishte edhe Lul Raka, […]