“Revista Mjeku” mediumi ku mjekët do të publikojnë punime të reja nga mjekësia


Mungesa e gazetave, revistave sa i perketë fushës së shëndetësisë ka bërë që sot tregut medial të i shtohet edhe një revistë e re e cila do të publikojë punime apo të reja nga mjekësia. Në Ditën Ndërkombëtare të Mjekëve, Oda e Mjekëve të Kosovës ka botuar “Revistën Mjeku”. Promovimi i kësaj reviste, do të […]

Një vit me kreativitetin e “Eridës dhe Blinit”


Një vit me kreativitetin e “Eridës dhe Blinit” Izolimi si pasojë e pandemisë, përveç efekteve negative dhe “mbytjes” së jetës dinamike, ka hapur edhe shumë shtigje mendimi për ide kreative rreth asaj se si të kalohet koha në karantinë. Lojërat e ndryshme në kushte shtëpie, larg përdorimit të teknologjisë, ishin zgjidhje inteligjente, ku koha kalohej […]

Si Të Përballeni Me Fqinjët e Zhurmshëm


Një nga aspektet më dekurajuese të të jetuarit në apartament është pasja e një fqinji të zhurmshëm që s’ respekton oraret dhe rregullat e jetës në komunitet. Zhurmat që vijnë nga fqinji mund të bëhen bezdisëse dhe acaruese për këdo, sidomos në këto kohë të vështira kur duhet të qëndrojmë mbyllur në shtëpi. specialistët sugjerojnë […]

Vazot dekoruese, një atraksion për shumë njerëz


Objektet e ndryshme dekoruese, për shkak të pamjes së bukur, vazhdojnë të ngjallin shumë interesim për njerëzit. Format e ndryshme dekoruese, të kombinuara me një finesë në punimin e tyre, janë ato që i shtyejnë qytetarët të ngarendin nëpër dyqane, në mënyrë që t’u japin pamje mbreslënëse enterierit të shtëpive të tyre. “Familja Jonë” kontaktoi […]

Organizata “Njëri për Tjetrin” lanson platformën për ndihmë për personat me nevojë


Shkruar nga Fisnik Dajakaj Organizata “Njëri për Tjetrin” tashmë e ka lansuar platformën e saj “Drejt.org” për t’i ndihmuar familjet pa të ardhura financiare. Platforma në fjalë ka gjetur përkrahjen e komunës së Prishtinës, me c’rast ndihma për familjet pa të ardhura financiare bëhet shumë më e lehtë. E pyetur për idenë e inicimit të […]

KEDS paralajmëron sërish ndërprerje të energjisë elektrike


Kompania Kosovare për Distribuim të Energjisë Elektrike, ka njoftuar se pasnesër disa vende në Kosovë do të mbesin pa rrymë. KEDS-i thotë se do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike për shkak të punimeve të planifikuara, të cilat janë të domosdoshme për siguri të sistemit. Asyeja: Punime të domosdoshme për siguri të sistemit. Njoftimet nga […]

Pesë Fshatrat, nga Bënja në Razëm me Potenciale të Larta për Turizëm


Shqipëria është bekuar me bukuri natyrore, trashëgimi të pasur kulturore dhe kuzhinë tipike mesdhetare, arkitekture të larmishme, por së paku 5 fshatra në Shqipëri përmbajnë potenciale të larta për zhvillimin e turizmit, pasi në to kombinohen të lidhura fort të gjithë këto komponentë. Një studim i Organizatës Ndërkombëtare për Emigracionin ( IOM) ka evidentuar se […]

KEDS njofton për punime në rrjet, në këto zona do ketë ndërprerje të rrymës


KEDS ka bërë të ditur se si rrjedhojë e punimeve në rrjet, në disa vende do të ketë ndërprerje të rrymës. Me anë të një komunikate për media, KEDS ka njoftuar për lokacionin dhe orarin ku do të ketë ndërprerje. Njoftimi i plotë: Gjakovë TS 35/10 kV Malisheva do të ndërprehet: Dalja 10 kV Mirusha […]

Në këto vende nesër s’ do të ketë rrymë


KEDS ka njoftuar se për shkak të punimeve në rrjet, do të ketë ndërprere të energjisë elektrike në disa lokacione në Kosovë. Me anë të një komunikate për media, janë bërë të ditura lokacionet dhe orari i ndërprerjeve.  Më poshtë keni komunikatën e plotë:  Prishtinë 1. TS 35/10 kV Fushë- Kosovë do të ndërprehet: Dalja […]

Mbështetja në Bujqësi – Nga 1 janari 2021 Fermerët e Pajisur Me NIPT Përfitojnë Naftë Pa Taksa


Duke nisur nga viti i ardhshëm fermerët e pajisur me NIPT do të përfitojnë naftë pa taksa. Ministri i Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Bledi Çuçi i bëri thirrje fermerëve të pajisen me NIPT për t’u bërë pjesë e kësaj skeme mbështetëse, për të përfituar naftë pa taksa për aktivitetin bujqësor që zhvillojnë. “Ju që s’ […]

Ndërprerje e furnizimit të ujit në disa lagje të kryeqytetit


Kompania Rajonale e Ujësjellësit “Prishtina” ka njoftuar se për disa punime teknike të domosdoshme dhe si pasojë disa nga lagjet e kryeqytetit do të mbesin pa ujë nga ora 10:30 deri në ora 13:30. “Gjatë ditës së nesërme, 5 dhjetor 2020 e shtunë do të realizohen disa punime teknike në ndërrimin e një valvole të […]

Ndërprerje e furnizimit të ujit në disa lagje në Prishtinë


  Kompania Rajonale e Ujësjellësit “Prishtina” ka njoftuar se për disa punime teknike të domosdoshme dhe si pasojë disa nga lagjet e kryeqytetit do të mbesin pa ujë nga ora 10:30 deri në ora 13:30. “Gjatë ditës së nesërme, 5 dhjetor 2020 e shtunë do të realizohen disa punime teknike në ndërrimin e një valvole […]

Në disa lagje të Prishtinës, të shtunën do të ketë reduktime të ujit


Kompania Rajonale e Ujësjellësit “Prishtina” njofton për disa punime teknike të domosdoshme dhe si pasojë disa nga lagjet e kryeqytetit do të mbesin pa ujë nga ora 10:30 deri në ora 13:30. “Gjatë ditës së nesërme, 5 dhjetor 2020 e shtunë do të realizohen disa punime teknike në ndërrimin e një valvole të ujit në […]

Lagjet që mbesin pa ujë të pijshëm sot në Prishtinë


  KRU “Prishtina” njofton se gjatë ditës së sotme do të zhvillohen disa punime teknike, në kuadër të përmirësimit të vazhdueshëm të infrastrukturës së rrjetit të ujësjellësit. Bëhet fjalë për punime në ndërrimin e gypit të ujit në udhën ” Llapi” në Prishtinë, projekt ky i financuar nga KRU “Prishtina” dhe Komuna e Prishtinës. “Konkretisht, […]

Në këtë pjesë të Prishtinës nesër s’ do të ketë furnizim me ujë


Kompania Rajonale e Ujësjellësit “Prishtina” bën të ditur se nesër në udhën ” Llapi” në Prishtinë do të zhvillohen disa punime teknike, në kuadër të përmirësimit të vazhdueshëm të infrastrukturës së rrjetit të ujësjellësit. Ky projekt sipas tyre është i financuar nga KRUP dhe Komuna e Prishtinës. “Konkretisht, do të realizohen punimet në kyçjen e […]

Deputeti Arifi me pagë, edhe pse në burg


Në fund të nëntorit, Etem Arifi ka pranuar në llogarinë e tij pagën nga Kuvendi i Kosovës, pasi akoma vazhdon të jetë në listën e deputetëve, pavarësisht se aktualisht po vuan dënimin në burgim që nga 29 shtatori, në kohëzgjatje prej 1 viti e 3 muajsh. Nga Zyra e kryetares së Kuvendit, s’ iu përgjigjën […]

KEDS njofton për punime, në këto qytete do të ketë ndërprerje të rrymës deri në 12 orë


KEDS njofton se edhe nesër do të zhvillojë punime në projekte investive si dhe për sigurinë e sistemit. Dhe si pasojë do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike në disa qytete e fshatra të Kosovës, ku koha më e gjatë e ndërprerjes do të jetë 12 orë. Ky është orari sipas rajoneve të vendit: Rajoni […]

Gjakova e dyta për integritet akademik


Ndonëse s’ është i dyti për nga madhësia apo për nga buxheti, sipas një raporti të Organizatës për Rritjen e Cilësisë në Arsim, Universiteti i Gjakovës “Fehmi Agani”, del i dyti për nga cilësia e integritetit akademik të stafit mësimdhënës në programet e akredituara të Fakultetit të Mjekësisë, Filologjisë dhe Edukimit. ORCA sot ka publikuar […]

Punime të planifikuara nga KEDS, nesër deri në 12 orë pa rrymë disa qytete e fshatra


Kompania për distribuimin e energjisë elektrike në Kosovë, KEDS, ka njoftuar se edhe gjatë ditës së nesërme ka paraparë të kryejë disa punë në sistemin energjetik. Me këtë rast do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike në disa fshatra dhe qytete të Kosovës. Koha më e gjatë e ndërprerjes do të jetë 12 orë. Ky […]

Drenas, kalimi në mësim online për shkak të renovimeve në shkollë nxit reagime të prindërve


Shkolla fillore “Rasim Kiqina” në Drenas që nga e hëna ka kaluar në mësimin në distancë, për shkak të punimeve që po mbahen për renovimin e dyshemesë në këtë shkollë. Njoftimi për kalimin në mësim online që është bërë më 29 nëntor, të dielën, ka nxitur prindërit e nxënëseve që të shprehin shqetësimin e tyre […]

Raport i KDI-së, temat dhe sfidat më të mëdha të kuvendit gjatë këtij viti


Instituti Demokratik i Kosovës organizoi një panel diskutimi për pozitën e Kuvendit përballë dialogut Kosovë-Serbi. Pjesë e këtij paneli të diskutimit janë: Fitore Pacolli nga VV, Blerta Deliu nga PDK, Time Kadriaj nga AAK dhe qytetarë që ishin bërë pjesë e këtij diskutimi. Violeta Haxholli nga KDI shpalosi raportin për punën e Kuvendit nga janari […]

Punime të planifikuara nga KEDS, nesër ndërprerje të rrymës deri në 9 orë


Për shkak të punimeve të planifikuara në projekte investuese dhe për sigurinë e sistemit, KEDS ka njoftuar se nesër do të ketë ndërprerje të energjisë vetëm në rajonet e Prishtinës dhe të Ferizajt. Koha më e gjatë e ndërprerjes do të jetë 9 orë. Ky është orari i paraparë nga KEDS: Rajoni i Prishtinës Punime […]

udha ‘Turgut Ozal’ në Prizren mbetet e pa rregulluar, institucionet fajësojnë njëra-tjetrën


udha ‘Turgut Ozal’ në lagjen Bajram Curri të Prizrenit është dëmtuar në masë të madhe. Sipas banorëve kjo rrugë është duke ju shkaktuar shumë probleme kalimtarëve me vetura. Gjithashtu, banorët kanë deklaruar se kanë bërë kërkesë disa herë në Komunë të Prizrenit, por kurrë deri më tani s’ kanë marrë përgjigje. KALLXO.com ka kontaktuar Drejtorinë […]

Komuna e Podujevës pranon se po kryhen punime në rrugë në ditën e zgjedhjeve


KALLXO.com sot ka gjetur se në fshatin Llugë të komunës së Podujevës, në ditën kur po mbahen zgjedhjet, një rrugë ishte duke u shtruar me zhavorr. Punëtori i cili ishte duke punuar aty gazetarit të KALLXO.com i tha se kompania ku punon është e kontraktuar nga komuna. Në lidhje me këtë, në një përgjigje për […]

VIDEO: Grupi i njohur muzikor suedez uron Shqipërinë dhe Kosovën për 28-29 Nëntorin në versionin e tyre të këngës “Xhamadani vija vija”


Grupi i njohur muzikor suedez, MadMan’s Choice ka zgjedhur një mënyrë të veçantë për të uruar shqiptarët për 28-29 nëntorin. Ata kanë xhiruar një version të tyre të këngës shqiptare legjendare “Xhamadani vija vija”. Në videon që kanë publikuar kanë e kanë cilësuar këtë si një dhuratë për të gjithë shqiptarët kudo që janë, por […]

Grupi suedez sjell në një version tjetër këngën “xhamadani vija-vija”


Grupi suedez, Madman’s Chioce, e ka sjellë këngën “xhamadani vija-vija” në një version mjaft të vecantë. Ky grup në përshkrimin e këngës bën të ditur se kënga ka ardhur si shenjë vlerësimit ndaj njerëzve të Kosovës, pas performancës që ky grup ka pasur në “Hardh Fest” në Rahovec. “Para koncertit vendosëm të provonim një këngë […]

Premtimet dhe realiteti në Komunën e Graçanicës


Ndërtimet e vazhdueshme janë një pamje identifikuese për qytetin e Graçanicës që gjendet pak kilometra larg kryeqytetit të Kosovës. Megjithatë, 12 vite pas formimit, banorët e Graçanicës përballen me halle të mungesës së infrastrukturës, vendeve të punës si dhe ndotjes që po i bëhet lumit të këtij qyteti. Që kur është formuar Komuna e Graçanicës […]

Punime të planifikuara nga KEDS, edhe nesër ndërprerje të rrymës ndërmjet 9 e 12 orë


Kompania për shpërndarjen e energjisë elektrike në Kosovë, KEDS, ka njoftuar se edhe për nesër ka paraparë punime në projekte investuese dhe për sigurinë e rrjetit, me ç’rast në lokalitete të ndryshme do të ketë ndërprerje të rrymës. Koha më e gjatë e ndërprerjes do të jetë ndërmjet 9 e 12 orë. Ky është orari […]

Disa lagje në Prishtinë sot mbesin pa ujë si shkak i punimeve


KRU Prishtina njofton se gjatë ditës së sotme, do të realizohen disa punime teknike. Bëhet fjalë për punime në ndërrimin e gypit të ujit në udhën “Llapi” në Prishtinë, projekt ky i financuar nga KRU “Prishtina” dhe Komuna e Prishtinës. Konkretisht, do të realizohen punimet në kyçjen e gypit me diametër fi 200 mm. “andaj, […]

​612 policë kryejnë teste serologjike në Qendrën Mjekësore të FSK-së


Ushtruesi i detyrës së drejtorit të përgjithshëm të Policisë së Kosovës, Samedin Mehmeti priti sot në një takim komandantin e Forcës së Sigurisë së Kosovës gjenerallejtënant Rrahman Rama. Ky takim vjen pas njw ndihme nw aspektin mjekwsor qw Qendra Mjekwsore e FSK-sw ka realizuar nw procesin e testimeve serologjike pwr 612 zyrtarw tw Policisw sw […]

Punime të planifikuara nga KEDS, nesër 9 deri 12 orë pa rrymë do të mbesin këto fshatra e qytete


Kompania për distribuimin e energjisë elektrike, KEDS, ka njoftuar se për shkak të punimeve të planifikuara, nesër, e enjte, do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike në disa fshatra dhe qytete të Kosovës. Koha më e gjatë e ndërprerjes do të jetë ndërmjet 9 dhe 12 orë. Ky është orari sipas rajoneve të Kosovës. Rajoni […]

Investime në infrastrukturën rrugore në Theologo. Kristaq Kiço: Horizonte të reja për turizmin kulturor


Ekipi i shërbimit i krijuar për mirëmbajtjen e infrastrukturës rrugore i Bashkisë së Finiqit përfundoi shtrimin me beton të rreth 150 metrave linearë të udhës në Theollogo, ndërkohë më herët janë kryer punime në përmirësimin e udhëve dhe shtrimin e tyre me zhavorr.Ky projekt u realizua në bashkëpunim me biznesmenë vendas. Kryetari i Bashkisë së […]

Punime të planifikuara, KEDS paralajmëron ndërprerje të rrymës deri në 9 orë


KEDS ka njoftuar se për shkak të punimeve të planifikuara në disa pjesë të Kosovës nesër është paraparë të ndërpritet rryma në disa lokalitete të vendit. Koha më e gjatë e ndërprerjes do të jetë 9 orë. Ky është orari sipas rajoneve: Rajoni i Prishtinës Punime në projekte investive Data e punimit: 24-11-2020 1. Nga  […]

Bregu i Diellit, një pjesë e Mati 1 dhe Velanisë janë pa energji elektrike


Konsumatorët e lagjes Bregu i Diellit që nga mesdita janë pa energji elektrike, ndërkohë që KOSTT dhe KEDS po vazhdojnë punën në nënstacionin 110/10 kV Prishtina 2 për largimin e kabllove të dëmtuara, pastrimin e kanaleve dhe montimin e 12 kabllove të reja për të mundësuar kyçjen e transformatorit TR3. Në një njoftim për media […]

Pamje ekskluzive të varrezës masive në Rashkë


Rashka është një nga qytet e fundit në afërsi të Kosovës nga pjesa veriore. Në këtë zonë është gjetur një varrezë masive vite më parë dhe tani varreza e fundit masive në të cilën dyshohet se janë gjetjet mortore të 15 deri në 17 shqiptarëve të Kosovës, një varrezë që pritet të hapet gjatë javës […]

Tri lagje të Prishtinës pa energji elektrike, KOSTT-i ka një njoftim


Lagjia Bregu i Diellit, një pjesë e Velanisë dhe Matit 1 sërish sot kanë mbetur pa energji elektrike. Nga Operator Sistemi, Transmisioni dhe Tregut- KOSTT kanë njoftuar se nga ora 13:00 është duke u punuar në realizimin e intervenimit të domosdoshëm në Nënstacionin 110/10 kV Prishtina 2 për të eliminuar prishjen e paraqitur të shtunën […]

Ndërpritet seanca e Kuvendit të Kosovës


Kuvendi i Kosovës s’ ka arritur që ta shqyrtojë edhe pikën e fundit të seancës së sotme, e që ishte formimi i Komisionit Ad-Hoc për përzgjedhjen e kandidatëve për dy anëtarë të Komisionit të Pavarur të Mediave, nga radhët e komunitetit shqiptar. Nënkryetarja e Kuvendit, Arbërie Nagavci tha se s’ ka kuorum për të vazhduar […]

Kuvendi mban 1 minut heshtje për Ismet Pejën


Kuvendi i Kosovës i nisi punimet sot me një minut heshtje për ndarjen nga jeta të këngëtarit Ismet Peja. Nënkryetarja e Kuvendit të Kosovës, Arbërie Nagavci kërkoi që të gjithë të ngriten në këmbë për të mbajtur një minutë heshtje për nderim të jetës dhe veprës së Pejës. “Më shumë se 66 vite karrierë e […]

Punime të planifikuara nga KEDS, nesër ndërprerje të energjisë ndërmjet 9 e 12 orë


Kompania e distribuimit të energjisë elektrike, KEDS, njofton se për nesër janë planifikuar punime në disa pjesë të Kosovës dhe si rezultat do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike në disa lokalitete. SIpas njoftimit, koha më e gjatë e ndërprerjes do të jetë ndërmjet 9 e 12 orë. Për nesër janë paraparë punime vetëm në […]

Gazeta austriake: Mozzik qan para kamerës për Loredanën


Gazeta e përditshme austriake „heute“ në portalin e saj gjatë ditës së diel, i ka kushtuar një artikull (ish)çiftit të famshëm muzikorë shqiptarë, Mozzik dhe Loredana. E Diel, 22 Nëntor 2020 – 18:00 albinfo.at Me titullin „Mozzik qan para kamerës për Loredanën”, shkrimi flet për jetën mes tyre si dhe projektin e ri, që është […]

Banorët e Nivicës dalin përsëri në protestë për Kakomenë


Banorët e Nivicës kanë dalë sot përsëri në protestë.Shkak sipas tyre është bërë fakti se ditën e sotme në Kakome banorët kanë parë disa makineri, të cilat akoma s’ dihet se çfarë punimesh po kryejnë.Mesazhi i Banorëve në Saranda Web: Pershendetje Saranda Web!Jemi disa banore te fshatit Nivice dhe jemi perplasur sot me nje firme […]

Punime të planifikuara, KEDS njofton se nesër do të ketë ndërprerje të rrymës deri në 7 orë


Kompania për distribuimin e energjisë elektrike, KEDS, ka njoftuar se për shkak të punimeve të planifikuara edhe nesër do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike. Koha më e gjatë e ndërprerjes do të jetë 7 orë. Ky është orari sipas rajoneve të Kosovës: Rajoni i Prishtinës Punime në projekte investive Data e punimit: 20-11-2020 1. […]

Biden pritet të ndryshojë shumë nga politikat e zotit Trump për imigracionin


Presidenti i zgjedhur Joe Biden pritet të ndryshojë shumë nga politikat e rëndësishme të Presidentit Donald Trump për imigracionin, pasi ai të marrë detyrën vitin e ardhshëm. Megjithëse gjetja e zgjidhjes për disa politika të imigracionit ka të ngjarë të marrë kohë, zoti Biden është zotuar të ndryshojë kufizimet për punonjësit e përkohshëm, të lehtësojë […]

Nesër ndërprerje të rrymës deri në 12 orë


Kompania e distribuimit të energjisë elektrike në Kosovë, KEDS, ka njoftuar se edhe nesër pritet të realizohen disa punime në rrjet dhe si rezultat në disa fshatra e qytete do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike. Koha më e gjatë e ndërprerjes do të jetë 12 orë. Ky është orari sipas rajoneve të vendit: Rajoni […]

Istog, në deponi të bërllokut gjendet mjet i dyshuar shpërthyes


Një mjet i dyshuar shpërthyes është gjetur në fshatin Sine të Istogut. Rasti ka ndodhur dje rreth orës 10:00. Sipas policisë, një qytetar ka raportuar se derisa ishte duke kryer disa punime në një deponi të mbeturinave, ka hasur në një mjet të dyshuar shpërthyes. Në vendin e dukurisë kanë dalë njësiti për deminim dhe […]

Punime të planifikuara, KEDS njofton se nesër 12 orë pa rrymë do të mbesin disa lokacione


KEDS ka njoftuar se për shkak të punimeve të planifikuara për nesër në disa lokalitete të vendit do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike. Koha më e gjatë e ndërprerjes do të jetë 12 orë. Ky është orari sipas rajoneve të Kosovës: Rajoni i Prishtinës Punime në projekte investive Data e punimit: 18-11-2020 1. Nga […]

Koalicioni qeveritar ‘i dobët’ në Kuvend, s’ arrin të sigurojë deputetët për vendimmarrje


Koalicioni qeveritar i Kosovës, ka dështuar të jetë vendimmarrës në Kuvend, pasi gati në të gjitha seancat plenare, s’ po arrijnë që t’i grumbullojnë të gjithë deputetët që votuan për formimin e qeverisë. Në mungesë të deputetëve pozitarë, në këtë sesion vjeshtor Kuvendi s’ ka miratuar asnjë ligj, në përjashtim marrëveshjeve ndërkombëtare. ndërsa, deputetët opozitarë, […]

Punime të planifikuara nga KEDS, edhe nesër ndërprerje të rrymës deri në 12 orë


Kompania për distribuimin e energjisë elektrike në Kosovë, KEDS, ka njoftuar se edhe nesër në disa lokalitete të vendit do të realizojë punime në rrjet, të planifikuara më herët. Si rezultat, në disa lokacione do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike. Koha më e gjatë e ndërprerjes së rrymës do të jetë 12 orë. Ky […]

Revista franceze prezanton punime të piktores shqiptare, Lebibe Topalli


Piktorja nga Ferizaj është bërë e njohur sidomos me muralet e saj E Hënë, 16 Nëntor 2020 – 13:00 albinfo.ch Në revistën franceze “STREET ART MAGAZINE” me titullin “Les murs du confinement sreet art et covit -19”, në mesin e shumë artistëve nga 50 vende të ndryshme të botës, janë prezantuar edhe disa punime spontane […]

Punime të planifikuara, KEDS paralajmëron edhe për nesër ndërprerje të rrymës deri në 12 orë


Kompania e distribuimit të energjisë elektrike, KEDS, ka njoftuar se edhe nesër ka paraparë punime në rrjet, me ç;rast do të ketë ndërprerje të rrymës në disa lokalitete të vendit. Koha më e gjatë e ndërprerjes është paraparë të jetë 12 orë. Ky është orari sipas rajoneve të vendit: Rajoni i Prishtinës Punime në projekte […]

KEDS ka planifikuar punime në rrjet, këto janë lokalitetet që do të kenë ndërprerje të rrymës


Kompania KEDS ka paraparë punime edhe për ditën e nesërme (13 nëntor) dhe për këtë arsye në disa lokalitete të vendit do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike. Ky është progragimi sipas rajoneve të Kosovës: Rajoni i Prishtinës Punime në projekte investive Data e punimit: 13-11-2020 1. Në NS 110/10kV Prishtina 5  do të ndërprehet: […]

Pasi KELKOS merr leje 40 vjeçare për prodhim të energjisë, Ministria e Ambientit arsyetohet


Ministria e Ekonomisë dhe Ambientit me anë të një e-maili ka dhënë sqarime në lidhje me lejet mjedisore që i ka marrë kompania KELKOS për operim të energjisë elektrike për dy hidrocentrale në Deçan, HC– Belaja” dhe “HC– Deçani”. Në komunikatë thuhet se në mëngjesin e sotme ministri Kuçi s’ ka pasur informacion se a […]

Punime të planifikuara nga KEDS, nesër 12 orë pa rrymë mbesin disa lokalitete


Për shkak të punimeve të planifikuara në sistemin energjetik KEDS njofton se në disa lokalitete të vendit do të ketë ndërprerje të rrymës. Koha më e gjatë e ndërprerjes së rrymës do të jetë 12 orë. Ky është orari sipas rajoneve të Kosovës. Rajoni i Prishtinës: Punime në projekte investive Data e punimit: 12-11-2020 1. […]

Foto e rrallë: Shikoni si dukej Angela Merkel në kohën kur po shembej muri i Berlinit


Biografia politike e Angela Merkelit ka marrë formë edhe në Poloni gjatë udhëtimeve të saj private dhe profesionale. Miq dhe të njohur nga e kaluara kujtojnë. Është viti 1989. Në nëntor rrëzohet Muri i Berlinit. Angela Merkel është tridhjetë e pesë vjeçe, ka doktoruar në shkencat e natyrës. Ajo punon në Institutin Qendror të Kimisë […]

Punime të planifikuara, KEDS njofton se nesër do të ketë ndërprerje të rrymës deri në 12 orë


Për shkak të punimeve të planifikuara, KEDS njofton se edhe nesër në disa lokalitete do të ketë ndërprerje të rrymës. Koha më e gjatë e ndërprerjes do të jetë 12 orë. Ky është plani i KEDS-it sipas rajoneve të Kosovës: Rajoni i Prishtinës Punime në projekte investive Data e punimit: 11-11-2020 1. Në NS 110/10kV […]

Punime të planifikuara, nesër do të ketë ndërprerje të energjisë në këto lokalitete të vendit


Kompania për distribuimin e energjisë, KEDS, ka njoftuar se për shkak të punimeve të planifikuara në kuadër të projekteve investuese por edhe për sigurinë e sistemit nesër do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike në disa lokalitete të Kosovës. Ky është plani sipas rajoneve të vendit: Rajoni i Prishtinës Punime të domosdoshme për siguri të […]

Punime të planifikuara, KEDS njofton në cilat fshatra e qytete nesër do të ndalet rryma


KEDS ka njoftuar se për shkak të punimeve të planifikuara në sistemin energjetik të vendit nesër në disa lokalitete do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike. Koha më e gjatë e ndërprerjes do të jetë 7 orë. Ky është orari sipas rajoneve të vendit: Rajoni i Prishtinës Punime të domosdoshme për siguri të sistemit Data […]

KEDS njofton për punime të planifikuara në Fushë Kosovë


  Në Fushë Kosovë në kuadër të projektit investues, kanë filluar të energjizohen daljet e reja, dhe për zhvillimin e këtyre punimeve është ndërprerë energjia elektrike në një pjesë të Fushë Kosovës. “Rikujtojmë se informatat në detaje për punime të planifikuara për të gjithë vendin i gjeni në webfaqe të KEDS 24-48 orë paraprakisht ➡️ […]

Punime të planifikuara, KEDS tregon ku do të ndalet rryma për 12 orë


KEDS ka njoftuar se për shkak të punimeve të planifikuara, gjatë ditës së nesërme do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike në disa lokalitete të Kosovës. Koha më e gjatë e ndërprerjes së energjisë elektrike për të premten do të jetë 12 orë. Me ndërprerje kaq të gjatë do të përballen disa lokalitete të rajonit […]

Punime të planifikuara, KEDS njofton për ndërprerje të rrymës gjatë ditës së nesërme


KEDS ka planifikuar punime edhe nesër në sistemin energjetik të Kosovës, qoftë për projekte investuese qoftë për sigurinë e rrjetit. Për këtë arsye në disa lokalitete do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike për disa orë. Ky është orari sipas rajoneve të vendit: Rajoni i Prishtinës Punime në projekte investive Data e punimit: 05-11-2020 1. […]

Punime të planifikuara, KEDS njofton për lokalitetet që nesër do të mbesin 12 orë pa rrymë


Për shkak të punimeve të planifikuara kompania e distribuimit të energjisë elektrike, KEDS, ka njoftuar se edhe nesër do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike në disa lokalitete të vendit. Rajoni që do të preket më së shumti është ai i Prishtinës, saktësisht Fushë-Kosova, ku nesër do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike deri në […]

Punime teknike, këto lagje të Prishtinës mbeten sot pa ujë


Lagja “Qëndresa”, “Marigona 2”, “Qershia” në Prishtinë dhe fshati Miradi sot do të mbeten pa ujë. Kjo pasi që siç njofton kompania Rajonale Ujësjellësi KRU “Prishtina” Sh.A është për shkak të disa punimeve teknike tokësore. “Në kuadër të disa punimeve teknike tokësore, kompania private “ Berisha ” ka bërë kërkesë në KRU ” Prishtina ” […]

Punime të planifikuara nga KEDS, në këto lokalitete do të ketë ndërprerje të rrymës


Kompania për distribuimin e rrymës në Kosovë, KEDS, ka njoftuar se për shkak të punimeve në projekte investuese dhe për sigurinë në rrjetin energjetik në disa lokalitete të vendit nesër do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike. Ky është orari sipas rajoneve të vendit: Rajoni i Prishtinës Punime në projekte investive Data e punimit: 03-11-2020 […]

Punime të planifikuara nga KEDS, nesër deri 12 orë pa rrymë do të mbesin këto lokalitete


Kompania për distribuimin e energjisë elektrike në Kosovë, KEDS, ka njoftuar se për shkak të punimeve të planifikuara nesër do të ketë ndërprerje të rrymës në disa lokalitete në vend. Koha më e gjatë pa rrymë do të jetë 12 orë. Me ndërprerje kaq të gjatë do të përballet kryesisht Fushë-Kosova dhe lokalitetet përreth. Ky […]

KEDS njofton se do të ketë ndërprerje të energjisë elekrike në disa qytete


KEDS ka njoftuar se nesër do të ketë ndërpreje të energjise elektrike në disa qytet në Kosovë. Rajoni i Prishtinës, Pejës, Ferizajt, Gjilanit dhe Prizrenit nesër do të kenë ndërprerje të energjisë elektrike, këtë e ka bërë të ditur KEDS. KEDS do të kryej disa punime për këtë arsyej do të ndërpresë energjinë elektrike. Njoftimet  […]

Probleme me rrymë në Fushë Kosovë, KEDS thotë se ka punime


Disa lagje të Fushë Kosovës sot kanë pasur probleme me rrymë. Qytetarët kanë raportuar në KALLXO.com se kanë pasur probleme me energji elektrike gjatë ditës. Në anën tjetër, zëdhënësi i KEDS-it, Viktor Buzhala tha për KALLXO.com se në disa lagje ka qenë e paralajmëruar ndalja e rrymës për shkak të disa punimeve. “Deri në ora […]

Punime të planifikuara nga KEDS, vendet ku nesër do të ketë ndërprerje të rrymës


Kompania e distribuimit të energjisë elektrike në Kosovës, KEDS, ka njoftuar se për shkak të punimeve të planifikuara në rrjetin elektrik në disa vende do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike. Koha më e gjatë e ndërprerjes për të premten do të jetë 7 orë. Ky është orari sipas rajoneve të vendit: Rajoni i Prishtinës […]

Punime të planifikuara nga KEDS, nesër ndërprerje të energjisë deri në 12 orë


KEDS ka njoftuar se për shkak të punimeve të planifikuara nesër do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike në disa fshatra e qytete të Kosovës. Koha më e gjatë e ndërprerjes nesër do të jetë 12 orë. Ky është orari sipas rajoneve të vendit: Rajoni i Prishtinës: Punime në projekte investive Data e punimit: 29-10-2020 […]

Punime të planifikuara nga KEDS, nesër do të ketë ndërprerje të rrymës në këto lokalitete


KEDS ka njoftuar se për shkak të punimeve të planifikuara në sistemin energjetik të vendit në disa lokalitete do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike. Ky është orari sipas rajoneve të Kosovës. Rajoni i Prishtinës Punime në projekte investive Data e punimit: 28-10-2020 1. Nga  TS 220/35/10(20)kV Podujeva (NS 35/10 Koliqi dhe SSH Shajkovc 35/35kV) […]

Punime të planifikuara nga KEDS, Fushë-Kosova nesër deri në 12 orë pa rrymë


Kompania për shpërndarjen e energjisë elektrike, KEDS, ka njoftuar se për shkak të punimeve të planifikuara në disa fshatra dhe qytete të Kosovës do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike. Me ndërprerjen më të gjatë nesër do të përballet Fushë-Kosova dhe fshatrat e saj. Sipas KEDS-it atje do të ketë ndërprerje të rrymës deri në […]

Punime të planifikuara në rrjet, KEDS njofton se nesër do të ketë ndërprerje të rrymës deri në 8 orë


Për shkak të punimeve të planifikuara për projekte investive por edhe për pastrimin e trasesë, KEDS ka njoftuar se edhe nesër do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike në disa vendbanime të Kosovës. Koha më e gjatë e ndërprerjes së rrymës për nesër do të jetë 8 orë, raporton kallxo. com. Ky është orari sipas […]

Si shenjë vetëdijesimi artistja e re i vendos maskë grafitit para Qeverisë


Artistët e “Mural Fest” para disa muajsh kishin pikturuar qoshet e zymta të Prishtinës. Artistja Ermira Murati e cila kishte pikturuar grafitin “Britma” (The Scream) të piktorit Edvard Munch në transformatorin elektrik para Qeverisë si shenjë revolte, para dy ditësh ka vendosur një maskë si shenjë vetëdijesimi. Instalacioni në grafitin “The Scream” nga Ermira Murati; […]

Blero flet për problemin që kishte me Noizyn dhe Mc Kreshën


Dy këngëtarët, Blero e Noizy, vite më parë, kishin një përplasje virtuale e cila shkoi deri në fazën e sharjeve e ofendimeve të cilat u bënë publike. Por, siç duket tashmë gjërat janë sqaruar. Blero ka treguar së fundmi një copëz të historisë duke marrë përsipër edhe përgjegjësinë. Në emisionin “Ky emër s’ ka nevojë […]

Të rinjtë shesin piktura që të mbledhin fonde për fëmijët me fibrozë cistike


E mbushur me piktura, vegla muzikore e punime, qendra Termokiss në Prishtinë ka bashkuar të rinj, për të ndihmuar fëmijët e prekur me fibrozë cistike. Ekspozita “Artistic for Cystic” ka për qëllim mbledhjen e fondeve për të blerë medikamente për fëmijët e diagnostikuar me këtë sëmundje, të cilat do të dhurohen në spitalin pediatrik në […]

Punime të planifikuara nga KEDS, nesër ndërprerje të rrymës deri në 12 orë


Për shkak të punimeve në rrjetin energjetik, kompania për shpërndarjen e rrymës, KEDS, ka njoftuar se edhe nesër në disa qytete e fshatra do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike. KEDS njofton se koha më e gjatë pa rrymë do të jetë 12 orë. Ky është orari sipas rajoneve të Kosovës: Rajoni i Prishtinës Punime […]

Zhduken 26.215 pemët e mbjella në Kurorën e Gjelbër të Sarandës


Në vitin 2014 Bashkia Sarandë me një fond të qeverisë prej 166 milionë lekë të vjetra tha se mbolli në një sipërfaqe prej 50 hektarë 22.000 pisha mesdhetare dhe 4215 selvi.Këto punime i inspektoi edhe kryeministri Rama i shoqëruar edhe nga deputetë të zonës.Sot pas 6 vitesh, jo vetëm s’ mund të gjesh asnjë nga […]

Punime të planifikuara nga KEDS, nesër do të ketë ndërprerje të rrymës në këto fshatra e qytete të Kosovës


Kompania e distribuimit të energjisë elektrike në Kosovë, KEDS, ka njoftuar se për shkak të punimeve të planifikuara për nesër do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike në fshatra e qytete të ndryshme. Koha më e gjatë e ndërprerjes së rrymës do të jetë 8 orë. Ky është orari sipas KEDS-it: Rajoni i Prishtinës Punime […]

Punime të planifikuara nga KEDS, nesër do të ketë ndërprerje të energjisë deri në 8 orë


Kompania për distribuimin e energjisë elektrike në Kosovë, KEDS, ka njoftuar se për shkak të punimeve të planifikuara në sistemin energjetik nesër do të ketë ndërprerje të energjisë në disa lokalitete të vendit. Ky është orari sipas rajoneve të Kosovës: Rajoni i Prishtinës: Punime nga palët e treta Data e punimit: 21-10-2020 1. Nga TS […]

Për shkak të punimeve të planifikuara nga KEDS, nesër rryma do të ndalet në këto fshatra e qytete të Kosovës


KEDS ka njoftuar se edhe nesër, për shkak të punimeve në projekte të ndryshme, do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike në vendbanime të ndryshme në Kosovës. Koha më e gjatë e ndërprerjes do të jetë 8 orë. Ky është orari sipas rajoneve: Rajoni i Prishtinës Punime në projekte investive Data e punimit: 20-10-2020 1. […]

Punime nga KEDS, nesër pa rrymë 8 deri 12 orë do të mbesin këto fshatra e qytete


Kompania e shpërndarjes së rrymës, KEDS, ka njoftuar se për shkak të punimeve nesër do të ketë ndërprerje në disa lokalitete të vendit. Koha më e gjatë që ndonjë lokalitet do të mbetet pa rrymë është 12 orë. Ky është plani i paraparë nga KEDS-I sipas rajoneve të vendit: Rajoni i Prishtinës Punime të domosdoshme […]

“Javët e Kulturës Shqiptare” në Austri, s’i ndal as pandemia


Këtë vit “Javët e Kulturës Shqiptare” në Austri do të fillojnë nga muaji tetor dhe do të përfundojnë në muajin shkurt të vitit 2021. E Diel, 18 Tetor 2020 – 10:20 Arben Gjinaj “Javët e Kulturës Shqiptare” janë dukuritë më të rëndësishme kulturore, artistike dhe sportive të komunitetit shqiptarë në Austri. Ato tashmë kanë krijuar […]

Kush është Samedin Mehmeti, u.d. i Drejtorit të Policisë së Kosovës


Pas shkarkimit të Drejtorit të Përgjithshëm të Policisë së Kosovës, Rashit Qalaj nga ana e Kryeministrit Avdullah Hoti, si ushtrues detyre në këtë pozitë është caktuar zëvendës drejtori Samedin Mehmeti. Në biografinë e Mehmetit e cila është e publikuar në uebfaqen e Policisë së Kosovës thuhet se i njëjti ka shërbyer në pozita të ndryshme, […]

KEDS njofton ku do ketë ndërprerje të energjisë për shkak të punimeve


Punime të domosdoshme për sigurinë e sistemit. Prishtina 1. Në NS 110/10 kV Prishtina 1 do të ndërprehet: NS 10/0.4 kV Qagllavica 2 (Kodi: 19000034033) prej orës 10:00-15:00 Vendet: Nje pjese e Qagllavices. Arsyeja: Promontimi I shtyllave Peja 1. Në NS 35/10 kV Peja II do të ndërprehet: Dalja 10kV Rugova  (kodi:50051006 ) prej orës […]

Këto vende në Kosovë do të mbesin nesër pa energji elektrike deri në 8 orë


Kompania për distribuimin e energjisë elektrike njofton se edhe nesër do të ketë në disa lokalitete të vendit ndërprerje të rrymës. Për shkak të punimeve në projekte investuese nesër rryma do të ndalet vetëm në rajonet e Prishtinës dhe Pejës. Ky është orari i paraparë nga KEDS: Rajoni i Prishtinës Punime në projekte investive Data […]

Një studim i madh global zbulon se ilaçi Remdesivir s’ ndihmon pacientët me COVID-19


Në një studim të përshkruar si përfundimtar dhe zhgënjyes, Organizata Botërore e Shëndetësisë tha se ilaçi antiviral remdesivir ka “pak ose aspak efekt mbi vdekshmërinë” për pacientët e shtruar në spital me coronavirus. Madje, siç thuhet më tej, ai s’ duket se i ndihmon as pacientët të shërohen më shpejt, shkruan CNN, përcjell Telegrafi. Deri […]

Vendet ku do të ndalet rryma sot dhe nesër, sipas planifikimeve të KEDS


16.10.2020 Punime të domosdoshme për siguri të sistemit Pejë 1. Nga TS 110/10kV Deçani do të ndërprehet: Dalja 10 kV Lumbardhi (Kodi: 53000005)  prej orës 10:00  deri në ora 14:00 Vendet: Lluka e epërme, Lluke Gecaj, Pozhari, Gllogjan, Shaptej, Lumbardh, Irzniq, Ratishe, Gramaqel, Maznik. Arsyeja: Vendosja e ndarsit 10 kv degëzimi Ratish e Ulët, Dashinoc […]

Vendet ku do të ndalet rryma sot dhe nesër


16.10.2020 Punime të domosdoshme për siguri të sistemit Pejë 1. Nga TS 110/10kV Deçani do të ndërprehet: Dalja 10 kV Lumbardhi (Kodi: 53000005)  prej orës 10:00  deri në ora 14:00 Vendet: Lluka e epërme, Lluke Gecaj, Pozhari, Gllogjan, Shaptej, Lumbardh, Irzniq, Ratishe, Gramaqel, Maznik. Arsyeja: Vendosja e ndarsit 10 kv degëzimi Ratish e Ulët, Dashinoc […]

Fshatrat e qytetet që nesër mbesin pa rrymë për 7-8 orë


Kompania për distribuimin e energjisë elektrike njofton se edhe nesër do të ketë në disa lokalitete të vendit ndërprerje të rrymës. Për shkak të punimeve në projekte investuese nesër rryma do të ndalet vetëm në rajonet e Prishtinës dhe Pejës. Ky është orari i paraparë nga KEDS: Rajoni i Prishtinës Punime në projekte investive Data […]

Kompania që fitoi 29 kontrata në komunën e Drenasit 


Kompania “N.N.T Milazim Shala” ka fituar të paktën 29 kontrata e aneks-kontrata nga Komuna e Drenasit në vlerë prej 1,7 milionë euro. Kjo kompani i ka fituar këta tenderë nga komuna që udhëhiqet nga Ramiz Lladrovci që nga viti 2018. Tenderët e fituar nga kjo kompani kishin të bëjnë me asfaltimin e udhëve, grumbullimin e […]

Punimet në rrjet, pa rrymë nesër do të mbesin këto vendbanime të Kosovës


Kompania për shpërndarjen e energjisë elektrike, KEDS, ka njoftuar se për shkak të punimeve në projekte investive dhe punëve të tjera nesër disa vendbanime në Kosovë do të mbesin pa rrymë. Koha më e gjatë pa rrymë të enjten do të jetë 8 orë. Ky është orari sipas KEDS-it. Rajoni i Prishtinës Punime në projekte […]

Së shpejti nis puna për Rikonstruksionin e Muzeut Historik në Delvinë


Së shpejti pritet të fillojë puna për rikonstruksionin e Muzeut Historik në qytetin e Delvinës.Në faqen e publikimeve elektronike të Agjensisë së Prokurimeve Publike është publikuar rezultati i tenderit për Rikonstruksionin e Muzeut Historik në Delvinë, ku për rikonstruksionin e tij është akorduar një fond prej rreth 16 milionë e 500 mijë lekësh të vjetra. […]

Pa rrymë 8 deri 12 orë nesër do të mbesin këto vendbanime të Kosovës


Kompania për shpërndarjen e energjisë elektrike në Kosovë, KEDS, ka njoftuar se për shkak të punimeve edhe nesër do të ketë ndërprerje të rrymës në lokalitete të ndryshme të vendit. Me 12 orë ndërprerje të energjisë elektrike do të përballet rajoni i Ferizajt nga nesër në mbrëmje, ndërsa disa lokalitete në rajonin e Prishtinës s’ […]

Pa rrymë deri në 12 orë nesër do të mbesin këto lokalitete të Kosovës


Për shkak të punimeve në projekte investuese dhe për shkak të punimeve të domosdoshme për sigurinë e sistemit edhe nesër do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike. Sipas KEDS-it, koha më e gjatë e ndërprerjes së rrymës është 12 orë. Ky është orari sipas KEDS-it për rajonet e vendit: Rajoni i Prishtinës Punime në projekte […]

Fshatrat dhe qytetet që nesër do të përballen me ndërprerje të rrymës ndërmjet 9 e 12 orë


Kompania për distribuimin e energjisë elektrike në Kosovë, KEDS, ka njoftuar se edhe nesër do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike në lokalitete të ndryshme të vendit dhe në orare të ndryshme. Ky është orari për nesër sipas rajoneve të vendit: Rajoni i Prishtinës Punime sipas projekteve investve Data e punimit: 12-10-2020 1. TS 110/10(20)kV […]

Qytetet dhe fshatrat që do kenë ndërprerje të energjisë elektrike gjatë ditës së nesërme


KEDS ka njoftuar se gjatë ditës së nesërme datë 11.10.2020 disa vendbanime do të mbeten pa furnizim me energji elektrik, pasi që ka punime të planifikuara në rrjet. Njoftimi  potë i KEDS: Punime nga palët e treta Data e punimit: 11-10-2020 1. Nga TS 110/35/10kV Prishtina 1 do të ndërprehet: TS 35/10kV Badovci dhe pa […]

Piktori Memishi, me prejardhje shqiptare, hap ekspozitë në Paris


E Premte, 9 Tetor 2020 – 12:20 albinfo.ch Piktori shqiptar, Zabedin Memishi-Baci, nga Tetova ka hapur ekspozitën e tij  personale në Paris, ku është paraqitur me 27 punime, transmeton albinfo.ch. Pikturat e ekspozuara në atelien e Cite International des Arts në Paris pasqyrojnë qiellin mistik, qiellin e errët, qiellin e “tmerrshëm”, e të gjitha këto […]

Fshatrat dhe qytetet që nesër s’ do të kenë rrymë ndërmjet 8 e 12 orë


Kompania e distribuimit të energjisë elektrike të Kosovës, KEDS, njofton se për shkak të punimeve në projekte investuese dhe për sigurinë e sistemit edhe nesër do të ketë ndërprerje të energjisë në lokalitete të ndryshme të vendit. Të premten do të ketë ndërprerje që do të zgjasë deri në 12 orë. ndërsa, koha më e […]

Pikëpamjet “shkencore” mbi ngacmimin seksual në Kosovë (dhe, pse kjo ka rëndësi)


Marrë parasysh historinë bashkëkohore të sistemit të arsimit të lartë të Kosovës, mbase s’ është për t’u habitur që një punim me bashkëautor një profesor universitar pretendon se një nga shkaqet kryesore të ngacmimit seksual janë veshja provokuese e grave, mirëpo, gjithsesi, ky konstatim mbetet plotësisht i papranueshëm. Fjalia hyrëse e këtij punimi të vitit […]

Këngëtarët gjatë pandemisë: Humbje financiare dhe një pushim i papandehur


Si e bllokoi Pandemia me Covid 19 estradën. Sa i dëmtoi financiarisht dhe si i anuluan mbrëmjet muzikore, flasin këngëtarët E Enjte, 8 Tetor 2020 – 15:20 Blerand Rexhepi Pandemia me virusin Covid 19 paralizoi thuajse gjithë botën, të gjitha veprimtaritë përfshirë këtu edhe koncertet, mbrëmjet muzikore e ahengjet familjare aty ku shumë emra të […]

Bahtiri tregon pse u ndëprenë punimet në lumin Ibër


Sonte gjatë debatit “Jeta në Komunë “ kryetari i Mitrovicës se Jugut, Agim Bahtiri, ka treguar për ndërprerjen e punimeve për rregullimin e shtratit të lumit Ibër nga ana e palës serbe në pjesën veriore të Mitrovicës “Në kemi nënshkruar kontrata me ministrin e Ambientit. Ne s’ kemi dhënë vlerën e pareve që jepen nga […]