Pse njerëzit e famshëm janë më të prirur për të përjetuar gjendje ankthi të rënduar?


Vitet e fundit, pothuajse çdo javë shkruajmë lajme për personazhe të famshëm, të cilët përjetojnë ankth dhe depresion. Së fundmi ka folur Kendall Jenner, e cila ka rrëfyer vuajtjen e saj nga ankthi Shpeshherë çuditemi dhe pyesim: ‘Si mundet dikush që bën një jetë kaq të përsosur, pa probleme, që është kaq i dëshiruar nga […]

MASHTI: Të hënën dhe të martën është pushim


Ministria e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit (MASHTI) ka njoftuar se të hënën dhe të martën, më datë 3 dhe 4 maj, do të jetë pushim në të gjitha shkollat. “Ministria e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit (MASHTI) njofton drejtoritë komunale të arsimit dhe të gjitha institucionet arsimore se, në pajtim me nenin 2 të […]

Pesë shenja delikate që paralajmërojnë problemet e zemrës


Sëmundjet kardiovaskulare (CVD) janë shkaku kryesor i vdekjes dhe paaftësisë në botë, me mbi 17.5 milionë të vdekur çdo vit. Vdekshmëria më e lartë është nga sëmundja ishemike e zemrës (sulmi në zemër) dhe sëmundja cerebrovaskulare (goditja në tru). Lajmi i mirë është se shumica e sëmundjeve kardiovaskulare mund të parandalohen duke shmangur faktorët e […]

Si kryhen ushtrimet e Kegelit të cilat ndihmojnë në një lindje të lehtë?


Muskujt e zonës së legenit ndihmojnë në mbështetjen e mitrës, fshikëzës dhe zorrëve. Tonifikimi i tyre me anë të ushtrimeve të Kegelit, do t’ju ndihmojë në lehtësimin e shqetësimeve gjatë muajve të fundit të shtatzënisë dhe sidomos të dy prej tyre, të cilat do t’i ndieni edhe më pas: inkontinenca urinare dhe hemorroidet. Duke forcuar […]

Heronjëve të heshtur të Mjekimit Intensiv


Shkrim nga Dr. Jehona Krasniqi-Zhuti Kam afërsisht 5 muaj që punoj në Mjekimin Intenziv të Klinikës Infektive. Kujtdo që i them se ku punoj, i hapin sytë dhe menjëherë të pushtojnë me pyetjet e tipit: pse, qysh, tek? Kam shumë përgjigje për të dhënë për pse, qysh, tek. Sepse jam gati të sfidojë vdekjen orë […]

Si mund të flini pak orë dhe, kur të zgjoheni – ndjeheni energjik dhe produktiv


“Sleep hacking” është mërmëritja në një luginë dhe një mendje teknologjike, profesionistët betohen se kjo është një nga metodat më të pakta që i përafron Metodat janë ekstreme, por ato funksionojnë, thotë Sarrah Maber… Shumica prej nesh pëlqen të qëndrojë, të ketë më shumë orë pushim. Për fat të keq, shpesh kjo do të thotë […]

Gjermania do t’i përkujtojë 80 mijë viktimat nga Covid-19 me një ceremoni kombëtare


Gjermania këtë të diel do t’i përkujtojë 80 mijë njerëzit që humbën jetën nga pandemia e COVID-19. Kancelarja Angela Merkel dhe Presidenti Frank-Walter Steinmeier do të marrin pjesë në një meshë në mëngjes në Kishën Përkujtimore Kaiser Wilhelm – kjo si një pikë referimi në Berlin kushtuar paqes dhe pajtimit, shkruan Euronews, transmeton Klan Kosova. […]

Tetë këshilla për një sistem më të fortë imunitar kur agjëroni në Ramazan, sidomos gjatë pandemisë


Përveç sfidës për të agjëruar për 12+ orë gjatë ditës, këtë vit, sikurse para këtij viti, myslimanët kanë sfidën e shtuar për të mbajtur sistemet e tyre imune në funksionin optimal – sidomos mes pandemisë së shkaktuar nga COVID-19. Në këtë drejtim, shumë media i kanë kushtuar rëndësi kësaj pjese, duke marrë mendimet e specialistëve, […]

Çfarë i ndodh trupit në 30 ditët e Ramazanit


Në Ramazan, myslimanët agjërojnë çdo ditë nga mëngjesi deri në mbremje një muaj të tërë.Më poshtë do të paraqiten disa informacione interesante në lidhje me atë që ndodh në trupin tuaj gjatë këtyre 30 ditëve të Ramazanit. Ndryshimi në Fazën 1 (Dita 1, Dita 2) Në ditën e parë të agjërimit, niveli i sheqerit në […]

Të hënën rifillon mësimi në të gjithë komunat e Kosovës


Pas një jave pushim pranveror, nesër fillon periudha e tretë e vitit shkollor. Por për shkak të pandemisë COVID-19 në klasat nga 6 deri 12 do të zhvillojnë mësimin online, ndërsa nga 1 deri 5 do të rikthehen në bankat shkollore. Kryetari i Asociacionit të Komunave të Kosovës, Sazan Ibrahimi thotë se ky vendim ka […]

Tri këshilla të rëndësishme për fillestarët në vrapim


Shumëkush vendos të fillojë vrapimin për të humbur kilogramët e tepër dhe për t’u kthyer në formë, mirëpo fillestarët duhet t’u kushtojnë vëmendje disa gjërave. Vrapimi konsiderohet si një prej formave më të mira të ushtrimeve për të përmirësuar gjendjen fizike dhe mendore, ndërsa vrapimi i rregullt forcon eshtrat, muskujt dhe përmirëson gjendjen e sistemit […]

Vaksina e AstraZenecas kundër Covid-19: e sigurtë si të tjerat?


Disa javë më parë, për dërgesat e para të vaksinës kundër Coronas të Astrazenecas bëhej luftë e ashpër midis BE dhe prodhuesit britanik-suedez. Tani ky preparat me sa duket po rri stok në lande të ndryshme të Gjermanisë. Një arsye ka të ngjarë të jetë problemi i imazhit të vaksinës. Por, a është vaksina e […]

Zakonet që ju bëjnë të shtoni peshë


Ngrënia shtesë gjatë punës ose derisa shikoni një film s’ do të ndikojnë në peshën tuaj tepër, por Me kusht që kjo ndodh shpesh, ju mund të fitoni kile shtesë. Këto janë zakonet që ju bëjnë të shtoni peshë: Ju flini shumë pak ose shumë Hulumtimet kanë treguar se një ritëm i shëndetshëm i gjumit […]

MASH me njoftim, java e ardhshme pushim për nxënësit


Java e ardhshme do të jetë pushim pranveror për nxënësit e shkollave fillore dhe të mesme, ndërsa kjo periudhë do të shfrytëzohet për dezinfektimin e plotë të hapësirave shkollore. Ministrja e Arsimit, Arbërie Nagavci ka bërë të ditur se ka nënshkruar vendimin që pushimi pranveror të realizohet nga 6-8 prill, ndërsa sipas kalendarit të festave […]

SBASHK: Java e ardhshme do të jetë pushim në shkolla


Në mbledhjen e mbajtur sot mes Ministrisë së Arsimit dhe Shkencës, përfaqësuesve të Kolegjiumit të DKA-ve, SBAShK-ut, Këshillit të Prindërve, IKShPK-së, drejtorëve të shkollave dhe mësimdhënësve është marrë vendim që java e ardhshme të jetë pushim për shkollat. Lajmin e ka bërë të ditur për Telegrafin, Ymer Ymeri nga Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës […]

Propozohet pushim pranveror për të gjitha shkollat, të mërkurën merret vendimi


Ministrja e Arsimit dhe Shkencës, Arbërie Nagavci ka mbajtur takim ku kanë marrë pjesë zyrtarë të MASh, përfaqësues të Kolegjiumit të DKA-ve, SBAShK-ut, Këshillit të Prindërve, IKShPK-së, drejtorë të shkollave dhe mësimdhënës. Takimi i sotëm është vazhdimësi e takimit të së premtes (26 mars 2021), për të shqyrtuar mundësitë e organizimit të mësimit gjatë ditëve […]

Gjumi i Pasdites Ndihmon Shëndetin e Trurit – Çfarë duhet të Dini


Të marrësh një sy gjumë pasdite apo jo, kjo është një nga dilemat më të mëdha të shumë prej nesh. Shpesh pas gjumit të drekës mund të ndiheni të lodhur, të këputur dhe me siguri mendoni se dremitja ishte një ide e keqe. Por mjekët japin të dhëna të tjera për këtë proces. Ai jo […]

Gjumi i pasdites ndihmon shëndetin e trurit – Çfarë duhet të dini?


Të marrësh një sy gjumë pasdite apo jo, kjo është një nga dilemat më të mëdha të shumë prej nesh. Shpesh pas gjumit të drekës mund të ndiheni të lodhur, të këputur dhe me siguri mendoni se dremitja ishte një ide e keqe. Por mjekët japin të dhëna të tjera për këtë proces. Ai jo […]

Kombinimi me hudhër e limon që zhbllokon arteriet dhe ul rrezikun e infarktit


Të gjithë e dimë që hudhra dhe limoni janë shumë të efektshme për shëndetin e zemrës. Hudhra ndihmon në hollimin e gjakut dhe parandalon mpiksjet të cilat mund të jenë shkaktare të një sulmi dhe goditjeje në zemër. Hudhra gjithashtu është shumë efikase në uljen e presionit të lartë të gjakut. Limoni nga ana tjetër, […]

12 veprime “të vogla”, por shumë të dëmshme


Të gjithë e dinë që zakonet si pirja e duhanit ose ngrënia e shumë ushqimeve të konservuara mund të ndikojnë negativisht në shëndetin tonë, por ka shumë zakone të dëmshme më pak të njohura që janë bërë pjesë e jetës sonë të përditshme.Ne përpiluam 12 nga veprimet më të zakonshme ditore që ngadalë dhe në […]

Dr.Flamur Marku i gatshëm të pranojë pacientë edhe pas kujdestarisë 24 orëshe


Ky është Dr.Flamur Marku, i cili, pas përfundimit të kujdestarisë 24-orëshe në Kliniken e Pulmologjisë në QKUK, ka vazhduar punën pranë pacientëve të tij, pa pushuar. Për portalin Familja Jonë, Dr Flamuri tha: “Ishte rast urgjent, familjarët më telefonuan deri sa po shkoja në shtëpi pas kujdestarisë dhe natyrisht që i pranova. Zonja kishte vështirësi në […]

Dr.Flamur Marku i gatshëm të pranojë pacientë, edhe pas kujdestarisë 24 orëshe


Ky është Dr.Flamur Marku, i cili, pas përfundimit të kujdestarisë 24-orëshe në Kliniken e Pulmologjisë në QKUK, ka vazhduar punën pranë pacientëve të tij, pa pushuar. Për portalin Familja Jonë, Dr Flamuri tha: “Ishte rast urgjent, familjarët më telefonuan deri sa po shkoja në shtëpi pas kujdestarisë dhe natyrisht që i pranova. Zonja kishte vështirësi […]

“Faleminderit që më shpëtove nënën”, fjalët e një qytetari drejtuar pulmologut Flamur Marku


Dr.Flamur Marku i cili ishte punësuar në Klinikën e Pulmologjisë në QKUK pak para se pandemia COVID-19 të fillojë, tashmë po bënë një punë të madhe me pacientët e tij. Pa pushim duke punuar në trajtimin e tyre në Prishtinë dhe në Gjakovë, çdo ditë merr falenderime e fjalë vlerësuese për punën e tij. Një […]

Nga vetmia vijnë kreativiteti dhe inovacioni


Gjithnjë e më shumë studime të realizuara nga ekspertë sociologjie dhe psikologjie konfirmojnë se të qëndruarit vetëm është cilësi e mendjeve më brilante dhe kreative. Kështu shpjegohet arsyeja pse shumë liderë përfundojnë duke bërë një jetë të vetëm dhe se pjesa më e madhe e gjenive të historisë kanë bërë ‘zbulimin’ e tyre të madh […]

Këshilli i Prindërve kundërshton pushimin një javor për nxënësit: E dëmshme


Kryetar i Këshillit të Prindërve, Ymret Reshiti, ka thënë se kanë shprehur kundërshtitë e tyre për një pushim të parakohshëm në shkolla, por se u anashkaluan nga Ministria e Arsimit. Ai tha se propozimi i fundit i Ministrisë së Arsimit që të gjitha institucionet arsimore anembanë vendit të shkojnë një javë në pushim për shkak […]

Nga 22 marsi të gjitha nivelet arsimore në pushim një javorë


Nga 22 marsi i gjithë niveli  arsimor do të jetë në pushim. Këtë e ka bërë të ditur ministri në detyrë i Shëndetësisë, pas një takimi  që ka mbajtur me përfaqësues të ministrisë së Arsimit dhe IKSHPK-së, raporton Ekonomia Online. “Në javën e fundit ka pasur rritje të rasteve edhe dje së bashku me institutin […]

Rrëfimi i infermieres Fetije Hyseni për përballjen me pandeminë në Klinikën Infektive


Për një vit, me vetëm pesë ditë pushim vjetor e çdo ditë pune, Fetije Kaçuri-Hyseni është përkujdesur për të infektuarit me koronavirus, të shtrirë në Klinikën Infektive në Prishtinë. Frikë, sëmundje, lodhje, vdekje e shpresë – të gjitha përjetohen brenda në të ardhmen pune, thotë Fetija, në një rrëfim për Radion Evropa e Lirë. Fetije […]

Hidratimi me Produkte Organike – Zgjidhja për Lëkurë Plot Jetë


Kur mendoni për hidratimin e lëkurës më siguri gjëja e parë që ju shkon ndërmend është uji. E në fakt kjo lidhje është mëse vërtetë dhe e shëndetshme, pasi më shumë se 60% e lëkurës tonë përbëhet po nga uji. Kështu mund të themi se hidratimi i mirë është çelësi i një lëkure rrëzëllitëse, pa […]

Kaliforni, fushatë për vaksinimin e punonjësve të sektorit bujqësor


Për herë të parë, punëtorët morën pushim nga vjelja e produkteve në fermën Tudor në shtetin perëndimor amerikan të Kalifornisë për të bërë vaksinën. Drejtori ekzekutiv i fermës, George Tudor thotë se punëtorët e fermave dhe mirëqenia e tyre, janë kritike për Shtetet e Bashkuara. “Unë mendoj se kjo është e qartë. Dyqanet ushqimore, frigoriferët […]

Shenjat që tregojnë se po i lani flokët më shpesh seç nevojitet


Megjithëse mund të duket se larja e flokëve tuaj ditë pas dite, e ndihmon flokun të mbetet i pastër dhe i shëndetshëm, në fakt është e kundërta. Disa prej nesh s’ mund të lejojnë që herët a vonë të kalojë pa larë flokët dhe disa njerëz me fat mund të kalojnë një javë.Bright Side liston […]

Kolla e Natës – Si të Kuptoni Po qe se Është Ftohje apo Alergji, Trajtimet që ju Ndihmojnë


Kolla e natës është një shqetësim i cili ndikon në cilësinë e gjumit tuaj duke u kthyer në një bezdisje për secilin. Çdo vit miliona njerëz vuajnë nga simptoma të ndryshme të ftohjes, gripit, sëmundjeve të frymëmarrjes apo alergjive. Kollitje pa pushim natën, dhembje fyti apo teshtima, por s’ jeni të sigurt Po qe se […]

Shkaktarët Kryesorë të Lodhjes së Syve – Shenjat e Para


Okulistët thonë se sytë e njeriut s’ janë imunë ndaj lodhjes. Sipas tyre, lodhja mund të ndodhë nga sforcimi ose përdorimi afatgjatë i kompjuterit, telefonit e të tjerë. Sytë e njeriut kanë tre grupime muskujsh. Secili prej tyre punon fort, sidomos kur ne lexojmë ose përdorim kompjuterin për një kohë të gjatë, por edhe faktorë […]

Digjni 1 200 kalori në vikend, pa dalë aspak nga shtëpia


Humbja e peshës dhe formësimi i trupit s’ duhet të jenë gjëra të komplikuara apo të shtrenjta. Ju mund të digjni ekstra kalori dhe ta digjni yndyrën në bark këtë vikend, nga rehatia e shtëpisë. Duke i bërë katër stërvitje 10-minutëshe gjatë ditës së shtune dhe të diele (pra 20 minuta në ditë) ju mund […]

Sëmundja e Kronit, shkaqet dhe simptomat


Sëmundja e Kronit është një sëmundje inflamatore e zorrëve e shkaktuar nga inflamacioni në traktin gastrointestinal. Karakterizohet nga dhimbje barku, ngërçe, jashtëqitje me gjak, diarre dhe / ose humbje peshe. Diagnoza është komplekse, dhe përfshin historinë klinike, testet laboratorike, imazherinë dhe endoskopinë (një aparat fotografik i futur në gojë) ose kolonoskopinë (një aparat fotografik i […]

Fëmijët bëhen agresivë për shkak të videolojërave


Videolojërat e dhunshme rezultojnë që fëmijët në moshën e rritur të bëhen dukshëm më agresivë, tregon një studim i ri. U konstatua se videolojërat e dhunshme ndikojnë në psikologjinë e fëmijëve dhe në sjelljen e tyre kur të rriten, posaqë ata i përvetësojnë “modelet e dhunshme”. Ky efekt u konstatua pavarësisht nga mosha, gjinia apo […]

Shtatë arsye pse s’ duhet ta vishni kurrë të njëjtën rrobe dy ditë rresht


Mesatarisht, sa netë me radhë vish të njëjtën pizhame në shtrat? Kur u anketuan, burrat thanë se prisnin mesatarisht 13 ditë për të ndryshuar, ndërsa gratë mesatarisht 17. Shumë prej nesh s’ mendojnë dy herë për të hedhur të njëjtën palë pizhame disa net me radhë. Por, rezulton se veshja e të njëjtë e tyre […]

Kur Është Koha Më E Mirë Për T’u Peshuar?


Ndoshta doni të bëheni më të shëndetshëm ose po shpresoni të vishni xhinset e preferuara që ju rrinë ngushtë. Cilado qoftë arsyeja, është plotësisht e llogjikshme të duash trupin tënd dhe të duash të humbasësh peshë. Shpesh mund të jeni duke pyetur veten se kur është koha më e mirë për tu peshuar? Dhe a […]

Puna Nga Shtëpia – Zakonet E Dëmshme Për Shëndetin


Kur punoni nga shtëpia kufiri midis punës dhe jetës në shtëpi është i paqartë dhe ju mund të përfundoni duke punuar më shumë se kurrë më parë. Orët e gjata të punës s’ janë e vetmja gjë që mund të ketë ndryshuar, por ka edhe disa ndryshime në stilin e jetës që i keni kthyer […]

dhimbja E Gjurit Gjatë Natës- Si ta Trajtoni në Shtëpi


dhimbja e gjurit që shfaqet kryesisht natën, mund të prekë kryesisht njerëzit që vuajnë nga artriti. Në raste të tjera ajo shfaqet si pasojë e problemeve me nervat e këmbës. dhimbja mund të bëhet kronike dhe të ndikojë në cilësinë e gjumit. Çfarë E Shkakton dhimbjen E Gjurit Gjatë Natës Osteoartriti Dhe Reumatizma Këto sëmundje […]

Okulistja: Gjatë Pandemisë Vizitat E Fëmijëve Për Shikimin Janë Dyfishuar


Zhvillimi i mësimit online për shkak të pandemisë e ka shtuar kohën e qëndrimit të fëmijëve para ekranit të një telefoni apo kompjuteri. “Është shumë alarmante, fëmijët janë bërë të varur”, u shpreh një prind. Qëndrimi me orë të zgjatura para ekraneve teknologjike po ndikon drejtpërdrejtë tek shikimi i fëmijëve. Gjatë pandemisë vizitat tek okulisti […]

Katër shenjat më hakmarrëse të horoskopit, zbuloni Po qe se keni njerëz të tillë në udhën tuaj të jetës


Hakmarrja është një nga ndjenjat më tërheqëse në botë. Po qe se takoni njerëz hakmarrës në udhën tuaj të jetës, jini shumë të kujdesshëm dhe mos u përpiqni t’i mashtroni ose tradhtoni. Dënimi do të vijë tek ju herët a vonë. Këtu janë 4 nga shenjat më hakmarrëse të zodiakut: Demi Sapo të zemëroheni me […]

Probleme me pagjumësinë? Një listë me aplikacione që ju vijnë në ndihmë!


Pagjumësia ose një gjumë i çrregullt mund të ndikojnë në shëndetin tuaj fizik dhe mendor si dhe produktivitetin tuaj gjatë ditës Të mësuarit për modelet tuaja të gjumit mund të jetë çelësi i një fillimi të mbarë. Healthline ka përzgjedhur një listë me disa prej aplikacioneve më të mira për Android dhe iPhone. Sleep Cycle […]

Pneumonia, çka është dhe cilët janë shkaktarët e saj?


Pneumonite sipas shkaktarit do te ndahen ne: pneumoni te shkaktuar nga bakteret, viruset ose kërpudhat.Bakteriet si Streptococcus pneumoniae, mHaemophilus influenzae tip B (Hib), Moraxella catarrhalis , Staphylococcus aureus, Klebsiella pneumoniae, Streptococcus agalactiae (Streptococcus agalactiae, Mycobacterium tuberculosis.Viruset si Virusi i gripit, . Citomegalovirus (CMV) -, Fruthi – i quajtur gjithashtu rubeola, .Varicella (dhenve) – shkaktuar nga […]

“Vigjilenca online”, një studim i ri tregon sa është i dëmshëm për trurin tuaj


Kur të zbuloni se çfarë i bën trurit tuaj të qenit vazhdimisht ‘online’, s’do qëndroni më aq gjatë! Jeni të prirur për të kontrolluar vazhdimisht telefonin apo për të ri-freskuar Instagram-in pa pushim? Zakonisht, kjo njihet si “vigjilencë online” dhe një studim i ri thotë se është i dëmshëm për trurin tuaj. Studimi, i botuar […]

Më shumë se 60% e njerëzve e gjejnë çlirimin nga stresi i COVID në natyrë


Kërkimet e bëra nga Fondacioni i Shëndetit Mendor kanë zbuluar se 62% e të rriturve në Mbretërinë e Bashkuar gjetën çlirim nga stresi i COVID-19 vetëm duke bërë një shëtitje. Pothuajse gjysma e të anketuarve menduan gjithashtu se kalimi i kohës në hapësira të gjelbra i ka ndihmuar ata të përballen me rritjen e ankthit […]

Jep dorëheqje infermieri i QKUK-së Enlirat Duraku


Infermieri i Qendrës Klinike Universitare të Kosovës, Enlirat Duraku, ka dhënë përfundimisht dorëheqje nga vendi i tij i punës në këtë institucion dhe se e ka ndërprerë grevën gati njëmujore. Këtë e ka bërë të ditur përmes llogarisë së tij në Facebook. Duraku ka thënë se që nga fillimi i grevës ka humbur 18 kilogramë, […]

Përdorimet e Lëkurës së Hudhrave Kundër Toksinave


Shumë amvisa teksa qerojnë thelpinjtë e hudhrave hedhin në kosh lëkurat. Por AgroWeb.org ju këshillon të mos i hidhni më por t’i ruani për t’i përdorur ato në përgatitjen e disa kurave dhe trajtimeve natyrale në shërimin e shumë problemeve shëndetësore. Lëkurat e hudhrës janë përdorur që në lashtësi për të mbajtur organizmin në formë, […]

Pa aktivitete fizike, fëmijët do të bëhen nervozë: Organizoni për ta trening brenda shtëpisë


Sipas natyrës së tyre, fëmijët kanë nevojë që të jenë në lëvizje, fizikisht aktivë dhe energjinë ta zbrazin përmes angazhimit fizik Edhe pse virusi dhe izolimi aktualisht kanë çrregulluar jetët tona, por edhe ditët e ftohta të stinës, s’ do të thotë që s’ kemi hapësirë dhe mundës për t’u marrë me gjëra të tjera. […]

Test/ Zgjidhni pemën e parë që ju tërheq vëmendjen dhe lexoni shpjegimin e rastit


Ky test mund t’ju ndihmojë të kuptoni disa aspekte të fshehura të personalitetit tuaj. Bëni testin psikologjik duke parë foton dhe zgjidhni pemën e parë që ju tërheq vëmendjen dhe lexoni shpjegimin e rastit. 1. Personat që kanë zgjedhur imazhin e parë janë të rezervuar dhe elegantë. Kanë aftësi të zgjidhin çdo mister. Qetësia ka […]

Kur e qara e bebes ka lidhje me dhembjet e barkut dhe kur jo


Ndonjëherë foshnjat bëhen shumë grindavece, por disa qajnë më shumë se të tjerat. Vetëm po të fëmija juaj është i shëndetshëm, por grindet shpesh, veçanërisht gjatë mbrëmjes, ose qan pa pushim për tre apo katër orë në ditë, me gjasë ka dhimbje barku. dhembjet e barkut s’ janë një çrregullim fizik apo sëmundje, por gjithsesi […]

COVID-19 shkakton çrregullime në shëndetin mendor, shtohen tentimet për vetëvrasje


Ndryshimet drastike në jetë si pasojë e COVID-19, tek shumë njerëz po mabifestohen me çrregullime të shëndetit mendor. Dy specialiste në këtë fushë të mjekësisë që jetojnë dhe punojnë në qytetin e Nju Jorkut thonë se fëmijët dhe adoleshentët janë kategoritë që paguajnë çmimin më të shtrenjtë emocional në këtë pandemi. Me psikiatren e fëmijëve […]

Kurat Më Të Mira Natyrale Për Ulçerën – Cilat Janë Dhe Si T’i Përdorni


Shumë prej ilaçeve më të përdorura kundër ulçerës janë zbuluar të kenë lidhje me shfaqjen e efekteve anësore apo humbjes së kujtesës. Çfarë Është Ulçera Ulçera ka të bëjë me lëndime të sistemit tretës dhe shpesh ka lidhje me infeksionet e shkaktuara nga bakteri i njohur si Helicobakter pylori. Dy nga format më të njohura […]

Sot mbyllet gjysmëvjetori i parë shkollor, nxënësit do të pushojnë deri më 18 janar


Për shkak të pandemisë, gjysmëvjetori i parë i vitit shkollor do të përfundojë sot. Sipas vendimit të Ministrisë së Arsimit dhe Shkencës, nxënësit do të pushojnë deri më 18 janar. Nga Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës është thënë se planprogrami mësimor është realizuar në një masë të konsiderueshme, në këtë kohë nga […]

Pse Ndodh Turbullimi i Shikimit – Arsyet Shëndetësore


A ju ka ndodhur ndonjëherë që të kapsisni, picëroni apo të fërkoni sytë nga ndjesia se s’ jeni duke parë mirë? Me kusht që jeni prekur nga turbullimi i syve, ndodh që mund t’ia vini fajin moshës ose të pranoni me pahir se keni nevojë për syze. Megjithatë, turbullimi i syve është tregues i disa […]

Studiuesit: Vendosja e të njëjtës maskë më shumë se një herë, është më keq sesa të mos vendosësh aspak


Studiuesit që ekzaminuan maska ​​të palosura kirurgjikale me tre shtresa, të cilat shpesh vishen nga profesionistë të kujdesit shëndetësor, zbuluan se ato filtruan gati tre të katërtat e grimcave në zonë. Kjo më pas u pakësua në një të katërtën kur maskat u përdorën më shumë se një herë, thanë ata. Studiuesit, nga Universiteti i […]

Drejtoria e Arsimit në Pejë: s’ do të ketë pushim pranveror, orët e paplotësuara mësimore do të zëvendësohen


Drejtoria e Arsimit në komunën e Pejës ka sqaruar se s’ do të ketë pushim pranveror për nxënësit dhe mësimdhënësit, pasi orët e humbura për shkak të përfundimit të parakohshëm të gjysmëvjetorit do të kompensohen. “Drejtori për Arsim në Komunën e Pejës, Besim Avdimetaj njoftoj se edhe katër ditë ka mësim, pushimi do të zgjasë […]

Gabimet Që Bëni Kur Sëmureni Me Grip – Këshillat e Duhura


Kur sëmuremi, dëshira për të shpëtuar prej saj është e madhe dhe na shtyn drejt gabimeve që kanë efekt të kundërt. Në këtë artikull të AgroWeb.org do të mësoni për gabimet që duhet të shmangni kur jeni sëmurë. Anashkaloni pushimin Trupi plogështohet kur është sëmurë dhe i shterojnë energjitë. Trupi ka nevojë për pushim absolut. […]

Lëng Limoni Dhe Sodë Buke – Pse duhet Ta Pini Për Shëndetin


Keni dëgjuar ndonjëherë për kurën me lëng limoni dhe sodë buke? Kombinimi i të dyjave ka shkaktuar shumë diskutime në mesin e dashamirësve të mjekësisë popullore. Soda e bukës, limoni, domatet, luleshtrydhet, pjeshkët apo rrushi ofrojnë minerale, vitamina dhe enzima që parandalojnë sëmundjet por gjithësesi këshilla e AgroWeb.org është konsultimi me mjekun tuaj. Në mjekësinë […]

Pandershmëria mediale e gazetares Jeta Xhara


Shkruan: Hisen Berisha PANDERSHMËRI MEDIALE Në rrjetet sociale e pashë një storie që kishte realizuar gazetarja kontraverse Hanmi Jeta Xharra. Ju kishte bashkuar ushtarëve të facebook-ut që këto ditë janë pjesë e lufte speciale kibernetike përmes rrjeteve sociale për të goditur sa më shumë personelin shëndetësor dhe luftën e tyre heroike anticovid që po e […]

“Ka ditë që s’ marr dot frymë”, 35-vjeçarja tregon efektet e koronavirusit 9 muaj pas infektimit


Një grua kanadeze ka treguar se po i vuan akoma efektet e koronavirusit, 257 ditë pasi u infektua me Covid-19. 35-vjeçarja Ashley Antonio e kaloi sëmundjen me simptoma të lehta, por tani po vuan nga ato që quhen “pasoja afatgjata”. Sot, ajo ka shpesh dhimbje koke të fortë dhe ënjtje të kyçeve. “Ka ditë që […]

Sot është Dita Ndërkombëtare e të Drejtave të Njeriut


10 dhjetori, në mbarë botën, shënon Ditën Ndërkombëtare të të Drejtave të Njeriut. Kjo ditë vjen si një përkujtim i përvjetshëm i Deklaratës për të Drejtat Universale të Njeriut, e cila u miratua në vitin 1948 nga Asambleja e Përgjithshme e OKB-së. Pas këtij akti, u ftuan të gjitha shtetet në botë që ta respektojnë […]

Pompeo e quan të papranueshëm nivelin e dhunës në Afganistan


Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo thotë se dhuna në Afganistan është në nivel të lartë dhe të “papranueshëm”, teksa bisedimet e paqes ndërmjet Qeverisë afgane dhe talibanëve po vazhdojnë. Pompeo tha se Uashingtoni ka kërkuar nga palët që të “zmbrapsen” nga dhuna, duke shtuar se shpreson që të dyja palët do të nisin të […]

Basketboll: Ylli mposht Prishtinën


Golden Eagle Ylli ka triumfuar ndaj Prishtinës duke e mposhtur në kryeqytet me rezultat 70-87, në kuadër të ndeshjes së mbetur të xhiros së katërt në Superligë. Çereku i parë ishte i barabartë nga të dy skuadrat i cili përfundoi me rezultat 22-22. Në periudhën e dytë suharekasit u treguan më efikas duke fituar me […]

dhimbja e shpatullës dhe lidhja me shëndetin e zemrës, çfarë duhet të dini


Një studim ka zbuluar një lidhje mes faktorëve të rrezikut për shfaqjen e sëmundjeve të zemrës dhe dhembjet apo problemet me shpatullën. Studimi u publikua në revistën Journal of Occupational and Environmental Medicine, shkruan agroweb. specialistët shpjeguan se faktorët e rrezikut për sëmundjet e zemrës përfshijnë: kolesterolin e lartë, tensionin e lartë të gjakut dhe […]

Basketboll: Peja mposht Bashkimin


KB Peja e ka mposhtur KB Bashkimin, me rezultat 76-59, në kuadër të ndeshjes së mbetur të xhiros së katërt në Superligën e Kosovës në basketboll. Çereku i parë ishte i baraspeshuar të cilin e fituan pejanët me rezultat 21-19. Edhe përiudhën e dytë e fituan vendasit me rezultat 20-14, duke shkuar në pushim me […]

Gjysmëvjetori i parë i vitit shkollor përfundon më 18 dhjetor


Qeveria morri vendim, se gjysëmvjetori i parë i vitit shkollor do të përfundoj më 18 dhjetor. Kryeministri i Republikës së Kosovës, Avdullah Hoti gjatë konferencës për medie ka thënë se gjendja sa i përket përballjes me COVID-19 në Kosovë është mjaft serioze, por sipas tij është nën kontroll, ndërsa njoftoi se gjysmëvjetori i këtij viti […]

Hipertensioni i Natës – Faktori i Fshehur Që Dëmton Zemrën


specialistët të cilëve u referohet AgroWeb.org thonë se matja e tensionit të gjakut në mbrëmje apo edhe në gjumë ofron tregues më të saktë të shëndetit. Sipas tyre, ka shumë raste kur tensioni i gjakut pëson rritje të shpejtë kur njeriu është në gjumë, madje mund të ketë pasoja fatale. Hipertensioni i natës është i […]

dhimbja e Shpatullës dhe Lidhja me Shëndetin e Zemrës – Çfarë duhet Të Dini


Një studim, të cilit i referohet AgroWeb.org ka zbuluar një lidhje mes faktorëve të rrezikut për shfaqjen e sëmundjeve të zemrës dhe dhembjet apo problemet me shpatullën. Studimi u publikua në revistën Journal of Occupational and Environmental Medicine. specialistët shpjeguan se faktorët e rrezikut për sëmundjet e zemrës përfshijnë: kolesterolin e lartë, tensionin e lartë […]

12 shkolla të Pejës zbatojnë kërkesën e SBAShK-ut, s’ mbahet mësimi


12 Shkolla të Komunës së Pejës i janë bindur thirrjeve të SBAShK, që dita e hënë të jetë ditë pushimi, për nder të festës së 28-nëntorit. Këtë e ka konfirmuar për KALLXO.com drejtori i Arsimit në këtë komunë, Besim Avdimetaj. “20 shkolla punojnë, 12 s’ punojnë dhe 3 shkolla janë në mësim online. Kjo është […]

12Shkolla të Pejës zbatojnë kërkesën e SBAShK-ut, s’ mbahet mësimi


12 Shkolla të Komunës së Pejës i janë bindur thirrjeve të SBAShK, që dita e hënë të jetë ditë pushimi, për nder të festës së 28-nëntorit. Këtë e ka konfirmuar për KALLXO.com drejtori i Arsimit në këtë komunë, Besim Avdimetaj. “20 shkolla punojnë, 12 s’ punojnë dhe 3 shkolla janë në mësim online. Kjo është […]

MAShT-i del kundër SBASHK-ut: Sot ditë pune


Ministria e Arsimit me anë të një komunikate për media ka bërë të ditur se e dita e sotma është ditë pune, pavarësisht Sindikatës së Bashkuar të Arsimit, të cilët kanë bërë thirrje që kjo ditë të jetë pushim për punëtorët arsimor, shkruan Gazeta Blic. Sipas MASHT-it, vendimi i Qeverisë që dita e sotme të […]

Ministria e Arsimit u bën thirrje shkollave që të mbajnë mësim


Ministria e Arsimit dhe Shkencës u ka bërë thirrje institucioneve arsimore që të mbajnë mësim dhe të shfrytëzojnë të gjitha mundësitë për realizimin e plan-programit. “Vendimi që dita e hënë (30 nëntor 2020) të jetë ditë pune edhe në institucionet arsimore, është vendim i Qeverisë së Kosovës në shenjë solidarizimi me të gjithë ata që […]

Kryeministri Hoti i përgjigjet Ganimete Musliut për 28 Nëntorin


Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, në seancën e Kuvendit të Kosovës i është përgjigjur deputetes së PDK-së, Ganimete Musliu e cila e kritikoi për vendimin e tij që e hëna të jetë ditë pune dhe të mos ketë pushim për shkak të festës së 28 Nëntorit. Hoti u arsyetua në atë se deputetët e kanë […]

SBASHK: 90 për qind e shkollave po respektojnë kërkesën për pushim


Sindikata e Bashkuar e Arsimit dhe Shkences ka kërkuar që dita e hënë të jetë ditë pushimi për nder të Ditës së Flamurit. Kryetari i SBASHK-ut Rrahman Jasharaj, tha se kjo kërkesë ka ardhur në bazë të kalendarit që ka publikuar Ministria e Arsimit dhe Shkencës me datë 14 shtator. Jasharaj tha se në bazë […]

​Këto janë simptomat e inflamacionit të vezoreve


Inflamacioni i vezoreve, përndryshe një problem shumë i zakonshëm te gratë, është edhe më i zakonshëm në dimër për shkak të ftohjes së jashtme. Inflamacioni akut mund të dyshohet kur ndjeni tension dhe dhimbje në pjesën e poshtme të barkut, zakonisht në zonën e njërit vezore, ose të dy, pastaj sekretim të shtuar, vështirësi në […]

Nagavci kritikon Qeverinë për “situatën konfuze e konfliktuoze” nëse do të ketë të hënën mësim apo jo


Nënkryetarja e Kuvendit të Kosovës nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Arbërie Nagavci, ka kritikuar Qeverinë e Kosovës, lidhur me situatën nëse të hënën do të punohet ose jo në shkollat e vendit. Nagavci ka deklaruar se përkundër mosmarrëveshjeve të dukshme në Qeveri, është e patolerueshme situata konfliktuoze e konfuze që kanë krijuar në shkolla. “Është […]

Qeveria i reagon SBASHK-ut S’ka pushim, nesër mbahet mësimi në gjithë Kosovën


Qeveria e Kosovës dhe Ministria e Arsimit dhe Shkencës, kanë bërë të ditur se në të gjitha institucionet arsimore në vend, ditën e nesërme do të punohet me orar të rregullt. Përkundër që nga Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës në Kosovë, është thënë se të hënën do të pushohet për shkak të […]

Pse e hëna duhet të jetë ditë pushimi sipas SBASHK-ut


Përkundër vendimet të Qeverisë së Kosovës, që dita e hëne të jetë ditë pune, Sindikata e Arsimit po vazhdon të bëjë thirrje që personeli arsimor të mos dal në punë. Këtë e bazojnë në kalendarin për vitin shkollor. Kryetari i kësaj sindikate, Rrahman Jashari ka thënë se bazuar në kalendarin e vitit shkollor, dita e […]

​SBASHK-u jep arsyet pse e hëna duhet të jetë ditë pushimi për mësimdhënësit e nxënësit


Përkundër vendimet të Qeverisë së Kosovës, që e hëna të jetë ditë pune, Sindikata e Arsimit po vazhdon të bëjë thirrje që personeli arsimor të mos dal në punë. Këtë e bazojnë në kalendarin për vitin shkollor. Kryetari i kësaj sindikate, Rrahman Jashari ka thënë se bazuar në kalendarin e vitit shkollor, dita e hëne […]

Kryetari i SBASHK-ut tregon pse s’pe zbatojnë vendimin e Hotit që të hënën shkollat të punojnë


Qeveria e Kosovës tha të premten se ditën e hënë do të punohet dhe s’ do të pushohet për shkak të festës së 28 nëntorit. Por SBASHK’u thotë se e hëna do të jetë ditë pushimi për shkollat. Por pse s’ po zbatohet vendimi i qeverisë nga SBASHK? Kryetari i Sindikatës së Bashkuar të Arsimit, […]

Komuna e Kamenicës s’ i bindet Qeverisë, vendos që e hëna të jetë pushim


Komuna e Kamenicës ka vendosur që dita e hënë të jetë ditë pushimi në të gjitha institucionet. Sipas njoftimit në faqen zyrtare, ky vendim vjen për nder të festës së 28 Nëntorit. Sipas njoftimit, për respektimin e këtij vendimi, obligohen të gjitha Drejtoritë Komunale të Komunës së Kamenicës. Kryeministri i vendit Avdullah Hoti, dje ka […]

Kosova turpërohet nga Islanda, ky është rezultati përfundimtar


Kosova ka pësuar humbje nga Islanda me rezultat 86:62 (21:17, 24:12, 22:14, 19:19), në kuadër të parakualifikimeve evropiane për Kupën e Botës 2023. Mungesa e disa basketbollistëve u vërejt edhe kësaj radhe te Dardanët, ashtu si edhe në përballje me Sllovakinë. Kosova e nisi ndeshjen më mirë me një epërsi prej 0:4, dhe ishte në […]

Kosova mposhtet nga Islanda


Kombëtarja e Kosovës A në basketboll në kategorinë e djemve, ka pësuar humbje me rezultat 86-62, ndeshje e vlefshme për parakualifikimet për Kupën e Botës 2023. Kosova e nisi ndeshjen më mirë me një epërsi prej 0:4, dhe ishte në epërsi kontstante, ku më e larta ishte 11:17, megjithatë, ishullorët me një seri prej 10:0, […]

Kosova mposhtet nga Estonia


Kombëtarja e Kosovës A në basketboll në kategorinë e djemve, ka pësuar humbje me rezultat 86-62, ndeshje e vlefshme për parakualifikimet për Kupën e Botës 2023. Kosova e nisi ndeshjen më mirë me një epërsi prej 0:4, dhe ishte në epërsi kontstante, ku më e larta ishte 11:17, megjithatë, ishullorët me një seri prej 10:0, […]

Përmbyset rezultati në Bundesligë, Lewandowski shënon super gol


Është mbyllur para pak çastesh pjesa e parë e duelit të parë të ditës në Serie A mes Sassuolos e Interit. Mysafirët kanë shkuar në pushim me epërsi dyshifrore, falë golit të hershëm të Alexis Sanchez dhe autogolit të Chiriches, përcjell GazetaBlic. Kiliani shënoi në minutën e katërt, ndërsa saktësisht dhjetë minuta më vonë, mbrojtësi […]

Interi shkon në pushim me epërsi dyshifrore ndaj Sassuolos


Është mbyllur para pak çastesh pjesa e parë e duelit të parë të ditës në Serie A mes Sassuolos e Interit. Mysafirët kanë shkuar në pushim me epërsi dyshifrore, falë golit të hershëm të Alexis Sanchez dhe autogolit të Chiriches, përcjell GazetaBlic. Kiliani shënoi në minutën e katërt, ndërsa saktësisht dhjetë minuta më vonë, mbrojtësi […]

SBASHK-u kundër Qeverisë, e cakton të hënën ditë pushimi – MASHT heshtë


Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës (SBASHK), ka dalë kundër vendimit të Qeverisë së Kosovës që e hëna, të jetë ditë e rregullt pune, shkruan GazetaBlic. Kështu ka bërë të ditur SABSHK-u një komunikatë për medie, duke thënë se e hëna për ta është do të jetë ditë pushimi. “SBASHK duke u bazuar […]

Lëndohet ylli i Real Madridit


Pak ditē pas rikthimit në fushë, mbrojtësi Dani Carvajal është ndalur sërish për një tërheqje muskulore në këmbën e djathtë. Lajmin e ka dhënë vetë klubi i Realit të Madridit përmes një komunikate zyrtare, ku ka sqaruar se mbrojtësi s’ do të jetë në dispozicion të trajnerit Zidane për ndeshjen e sotme ndaj Alaves dhe […]

SBAShK kundër vendimit të Qeverisë: Të hënën ditë pushimi


Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës ka sqaruar për opinionin publik se e hëna do të jetë ditë pushimi në të gjitha shkollat e Kosovës, për nder të festave të 28 Nëntorit. Kjo sindikatë i ka njoftuar të gjitha institucionet arsimore në vend që këtë të hënë të mos punohet. Sipas tyre, puntorët […]

SBAShK kundër Hotit, kërkon pushim te hënën për shkollat


Sindikata e Bashkuar e Arsimit ka kërkuar që dita e hënë të jetë ditë pushimi për të gjithë punonjësit  e këtij sektori. “Të premten punëtorët arsimor në fillimet e  orëve  të  para të mësimit kanë bashkëbiseduar me nxënësit për 28 Nëntorin e flamurit kombëtar dhe të Komandantit legjendar Adem Jashari dhe pastaj kanë treguar se […]

Njofton Hoti: Dita e hënë, 30 nëntor, do të jetë ditë pune


Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti ka bërë të ditur se dita e hënë, 30 nëntor 2020, s’ do të jetë pushim, por do të jetë ditë e rregullt e punës. Këtë njoftim Hoti e bëri me anë të një postimi në Facebook, ku tha se ky vendim vjen si solidarizim me të gjithë ata të […]

Shpejtim Bulliqi reagon ashpër pas incidentit në Podujevë: Zyrtarët policor kanë provokuar situatën, janë sjellë nga Ministri i Brendshëm!


Gjatë ditës së sotme ka ndodhur një përplasje fizike mes aktivistëve të LDK-së dhe LVV-së në Podujevë në ditën e fundit të fushatëz zgjedhore, raporton Gazeta Blic. Pas këtyre përplasjeve ka ardhur reagimi i kandidatit për kryetar komune nga radhët e VV-së, Shpejtim Bulliqi. Bulliqi ka dealaruar se ky incident është provokuar nga ana e […]

Përfundojnë pjesët e para të ndeshjeve të Superligës, këto janë rezultatet


Kanë përfunduar pjesët e para të takimeve të Superligës së Kosovës. Në kuadër të xhiros së 14’të të Superligës së Kosovës janë duke u luajtur takimet Llapi – Prishtina dhe Trepça 89′ – Besa, shkruan GazetaBlic Sport. Në stadiumin “Zahir Pajaziti” në Podujevë, Prishtina dhe Llapi kanë shkuar në pushim me rezultat për barabartë 0-0. […]

Përplasje ndërmjet AAK dhe LDK në komision


Kërkesa e ish-presidentit të gjyqtarëve të EULEX-it, Malcom Simmons për formimin e një Komisioni Hetimor Parlamentar, nxiti përplasje në mbledhjen e Komisionit për Legjislacion në mes kryetarit të këtij komisioni nga radhët e LDK-së, Shkëmb Manaj dhe deputetes së AAK-së, Donika Kadaj-Bujupi.Manaj fillimisht bëri të ditur se këtë shkresë e kishin pranuar në fund të […]

Përfundojnë pjesët e para të ndeshjeve të Superligës, ja rezultatet


Kanë përfunduar pjesët e para të ndeshjeve të Superligës. Xhiroja e 14’të e Superligës së Kosovës ka filluar sot, me dy takime që janë duke u zhvilluar në kryeqytet dhe në Gjilan, shkruan GazetaBlic Sport. Në stadiumin e qytetit në Gjilan është duke udhëhequr skuadra e Feronikelit në përballjen ndaj Dritës. Feronikeli ka shkuar në […]

Gjykimi i gjyqtarit Rafet Ismaili, dëshmitari thotë se i dha disa herë para për lëndën e tij


Në gjykimin ndaj gjykatësit Rafet Ismaili dhe policit Blerim Gashi, të cilët akuzohen për ushtrim ndikimi, ka vazhduar të dëgjohet në cilësinë e dëshmitarit, i dëmtuari në këtë rast, Florim Zekaj. Kujtojmë se në seancën e kaluar të datës 2 tetor 2020 dëshmia e tij pati mbetur në gjysmë meqë i njëjti kishte deklaruar se […]

Teknologjia, taktikat dhe këshillat turke rezultuan me fitore të Azerbajxhanit në Nagorno Karabak


Azerbajxhanit i janë dashur vetëm 43 ditë për të fituar sërish territorin e vet pranë rajonit të Nagorno Karabakut – shtatë rajonet malore dhe kodrinat që janë okupuar nga separatistët armenë prej kohës së dështimeve të Bakus në fushëbetejë në fillim të viteve 1990. Analistët thonë se tre faktorë sqarojnë pse Azerbajxhani ka qenë kaq […]

Gjendje e rëndë në Austri: 3 mijë e 145 persona të infektuar për ndonjë ditë me COVID 19


3 mijë e 145 raste të reja me COVID 19 u regjistruan të hënën në Austri. deri më tani ka pasur 250,333 rezultate pozitive me koronavirus në Austri. Deri më sot 2,459 njerëz në të tërë Austrinë kanë ndërruar jetë nga pasojat e virusit korona dhe 175,527 janë shëruar. Aktualisht, 4,548 njerëz janë në trajtim […]

Shqipe Sylejmani me romanin e saj në gjermanishte, në kërkim të rrënjëve


Është kjo një fjali në faqen e fundit të romanit „Bürde&Segen” („Barrë dhe Bekim“), të botuar muajin e kaluar nga autorja e re, Shqipe Sylejmani E Hënë, 23 Nëntor 2020 – 12:41 Alban Hamza Shumë nga mërgimtarët shqiptarë në vendet perëndimore, të cilët kanë emigruar për arsye të ndryshme, si ato politike e ekonomike, kanë […]

Zyrtare: Juventusi konfirmon dëmtimin e lojtarit, do të mungojë në Champions!


Pas pushim ndërkombëtar, është rikthyer futbolli evropian. Spektakli i madh i futbollit evropian është rikthyer këtë fundjavë – përcjell GazetaBlic Sport. Top golashënuesi në top 5 ligat evropiane është sulmuesi i Bayern Munich, Robert Lewandowski me 11 gola. I dyti në renditje është sulmuesi i Evertonit, Dominic Lewin, që ka realizuar 10 gola në Premierligë. […]

error: Content is protected !!