Skandal seksual në Suedi. Gazetari i njohur nën akuza, gratë publikojnë mesazhet në Instagram


Një gazetar i të përditshmes suedeze Aftonbladet i cili sulmoi dikur themeluesin e WikiLeaks Jualian Assange duke e quajtur kriminel dhe përdhunues, është përfshirë vetë në akuza të tilla. Ai akuzohet për përdhunime dhe ngacmime seksuale, duke përfshirë edhe vajza të moshës minorene. Pretendimet ndaj gazetarit të njohur Fredrik Virtanen, e cili është prezantues edhe […]

Në shtetin ku paga minimale mujore është 0,65 dollarë, prezervativët kushtojnë nga 1 në 4 dollarë


[ad_1] Gratë venezueliane po përballen me një mungesë të kontraceptivëve të përballueshëm, gjë që ka vënë në rrezik shëndetin e tyre. Shumë venezueliane duhet të zgjedhin midis marrjes së ushqimit dhe blerjes së kontraceptivëve për shkak të çmimeve të larta të produkteve të kontrollit të lindjes. Në Venezuelë, paga minimale mujore është $0,65. Ndërkohë që […]

SBASHK me aktivitete të shumta kujton dhe uron ditën e mësuesit


[ad_1] SBASHK-u me anë të një komunikate për media ka uruar të gjithë mësimdhënësit për  7 Mars. SBASHK në komunikatën drejtuar mediave thotë se “duke uruar gjithë të punësuarit në arsim për ditën e madhe të tyre i kujton se do të vazhdojë të jetë zëri i tyre dhe në përpjekje për realizimin e kërkesave […]

Rama te Piramida: Të rinjtë do fitojnë nga 7 mijë euro në muaj


[ad_1] Dy ditë më parë kreu i qeverisë Edi Rama tha i bindur se Partia Socialiste do të vijojë të jetë në pushtet deri në vitin 2030, me apo pa të si kryeministër. Ndërkohë sot duke folur në ceremoninë e nisjes së zbatimit për projektin e piramidës, Rama u shpreh se një nga pikat e […]

Si e ndryshojnë pandemitë, shoqërinë njerëzore


[ad_1] Murtaja, Gripi Spanjoll, dhe sëmundje të tjera epidemike e kanë transformuar rrënjësisht mënyrën se si jetojnë njerëzit A do ta ndryshojë botën Covid-19? Po, Po qe se ajo është e ngjashme me pandemitë e dikurshme. Epidemitë dhe sëmundjet virale, kanë diktuar rregullisht rrjedhën e civilizimit njerëzor, duke vrarë miliona njerëz, dhe duke shkatërruar ekonominë. […]

Kur dhe si duhet t’i themi “jo” fëmijës?


[ad_1] Vetëm po të i thoni fëmijës tuaj se ai s’ mund të dalë jashtë dhe të luajë mbasi është shumë ftohtë, ose i thoni jo kur ai kërkon të shkojë në shtëpinë e një shoku para se të ketë mbaruar detyrat e shtëpisë, duke dëgjuar fjalën ‘jo’ një herë në një kohë mund të […]

Shkon në 22 numri i të vdekurve nga sulmi në aeroportin e Jemenit


[ad_1] Së paku 22 persona janë vrarë dhe mbi 50 të tjerë janë plagosur në një sulm në aeroportin e Adenit në Jemen. Një shpërthim dukuri pak minuta pas zbritjes së aeroplanit në të cilin ndodhej kabineti i ri qeveritar, i cili është përkrahur nga Arabia Saudite dhe erdhi pikërisht nga ky shtet, shkruan Indeksonline. […]

Votat në Bradash, bashkëfshatarët e Agim Veliut mbështetën Nexhmi Rudarin


[ad_1] Komisioni Qendror i Zgjedhje ka publikuar listën me statistika të vendvotimeve nga zgjedhjet e jashtëzakonshme të mbajtura të dielën për kryetar të Podujevës. Këto zgjedhje e nxorrën fitues Shpejtim Bulliqin nga Lëvizja Vetëvendosje, për herë të parë pas 20 viteve që LDK po mbante pushtet në këtë komunë. Në fshatin Bradash, vend prej të […]

Pakënaqësitë e Perëndimit me Turqinë kanë gjasa të vazhdojnë me administratën Biden


[ad_1] Presidenti Rexhep Tajip Erdogan ka kohë që ankohet se ndaj Turqisë po krijohet një komplot ndërkombëtar që synon të dëmtojë fuqinë dhe ndikimin turk jashtë vendit. Kritikët vendas dhe të huaj e kundërshtojnë atë, duke thënë se s’ ka ndonjë komplot, por Me kusht që ai shfaqet ndonjëherë, do të jetë kryesisht për shkak […]

Adolf Hitler fiton bindshëm zgjedhjet në Namibi


[ad_1] Një politikan i quajtur me emrin e diktatorit nazist gjerman Adolf Hitler ka fituar një vend në parlamentin e Namibisë, por ndryshe nga ‘adashi’ i tij insiston se s’ ka plane për dominimin e botës. Adolf Hitler Uunona u zgjodh me 85 për qind të votave në vendin ish-koloni gjermane, i cili akoma strehon […]

Rusia propozon të paguajë gratë për punët e shtëpisë


[ad_1] Gratë në Rusi duhet të marrin një rrogë për punën e tyre në shtëpi, ka deklaruar së fundmi deputetja e parlamentit Oksana Pushkina. Deklarata e djeshme e Pushkina për radion Komsomolskaya Pravda, vjen mes thirrjeve ndaj qeverisë për rritje të nivelit të barazisë financiare mes burrave e grave, që tradicionalisht kanë shqetësuar shoqërinë ruse. […]

Histori korrupsioni rugoviane, LDK e trajton bastionin si principatë


[ad_1] Visar Duriqi & Vranina Kelmendi Komuna e presidentit historik të Ibrahim Rugovës tashmë është kthyer në vendin më korruptiv në vend. Kjo fal anëtarit të Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Haki Rugova dhe njerëzve që e rrethojnë. Rugova u arrestua gjatë kohës sa ishte duke e ushtruar postin e Kryetarit të Istogut. Arrestimi i […]

Politikani hungarez jep dorëheqje pas pjesëmarrjes në orgji të Brukselit


[ad_1] Një politikan hungarez ka dhënë dorëheqje nga partia në pushtet në Hungari, Fidesz, pas pjesëmarrjes së tij në atë që mediat belge e kanë quajtur orgji në Bruksel. Kjo ndenjë është organizuar në kundërshtim me kufizimet me qëllim të frenimit të koronavirusit. Dorëheqja e Jozsef Szajer më 2 dhjetor ka ardhur në të ardhmen […]

Gashi: Thaçi tentoi me mish e me shpirt ta rrëzojë Qeverinë Kurti


[ad_1] Avokati kosovar, Tomë Gashi tha se ish-presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi tentoi me mish e me shpirt ta rrëzojë Qeverinë Kurti, duke ushtruar edhe presion ndaj deputetëve. Gashi tha se kjo është e kundërligjshme dhe e dënueshme. “Haxhi Shala Po qe se e ka ndërruar mendimin në orët e vona, gjatë vizitës së famshme […]

A do ta pranojë LDK-ja “kushtin” e PDK-së për postin e presidentit, flet për GazetaBlic Agim Veliu


[ad_1] Nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Agim Veliu ka komentuar deklaratën e ushtruesit të detyrës së kryetarit të PDK-së, Enver Hoxhaj, i cili ka thënë se ky subjekt politik s’ i jep vota askujt tjetër që vjen nga partitë në pushtet, shkruan GazetaBlic. Veliu, në një prononcim për GazetaBlic se të gjitha çështjet […]

Hoxhaj për postin e presidentit: s’ japim vota për skënd tjetër nga partitë në pushtet!


[ad_1] UD. i Kryetarit të PDK-së, Enver Hoxhaj ka thënë se ky subjekt politik s’ i jep vota askujt tjetër që vjen nga partitë në pushtet. Hoxhaj në një konferencë për media të mërkurën ka thënë se PDK-ja mbetet në opozitë, por do të përfshihet në temën e zgjedhjes së presidentit të ri. “Që ta […]

Rusia vendos raketa në ishujt që pretendohen nga Japonia


[ad_1] Ushtria ruse ka njoftuar për vendosjen e raketave të mbrojtjes ajrore në Ishujt Kurile mbi të cilat ka pretendime Japonia. Sistemet e raketave të mbrojtjes ajrore S-300V4 janë vendosur në gatishmëri luftarake në Ishujt Kurile, përveç sistemeve të raketave me rreze më të shkurtër Tor M2 të vendosura atje më herët, tha Qarku Ushtarak […]

Kusari-Lila: Kjo është forma e vetme që Ramush Haradinaj të bëhet President


[ad_1] Kryetarja e partisë Alternativa, njëherësh deputetja e Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Mimoza Kusari-Lila, po vlerëson se kryetari i AAK-së Ramush Haradinaj, kandidaturën për president po e bënë si një “kart” në momentin kur dëshiron të marr më tepër pushtet, shkruan Gazetablic. Ajo në një intervistë për GazetaBlic, ka theksuar se Haradinaj s’ është […]

Vaksinat e gripit sezonal janë shpërndarë


[ad_1] Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, tha sot se vaksinat për gripin sezonal janë shpërndarë. Sipas tij, numri i këtyre vaksinave është dyfishuar më shumë sesa vitin e kaluar. “Shpresojmë dhe besojmë që do të ndikojnë në imunizimin e grupeve të rrezikuara. Janë 160 mijë e 500 vaksina që kanë fillu të shpërndahen dhe 50 […]

Shpejtim Bulliqi flet në Kuvend për fitoren në Podujevë, ironizon me Arban Abrashin


[ad_1] Deputeti i LVV-së dhe kryetari i zgjedhur i Podujevës, Shpejtim Bulliqi, në Kuvendin e Kosovës tha se dita e djeshme është ditë e ndryshimit. “Dje ishte ditë zgjedhore në Llap, andaj më lejoni që nga këtu të përgëzoj gjithë qytetarët e Llapit dhe Gollakut për një fitore mahnitëse dhe për sjelljen e ndryshimit pas […]

Bulliqi: Llapi e Gollaku nga dje besoj se frymojnë lirshëm


[ad_1] Kandidati për kryetar të Podujevës, Shpejtim Bulliqi në seancën e Kuvnedi të Kosovës thotë se dje nga zgjedhjet në Podujevë u la pas një pushtet që për sa vite s’ i realizoi kërkesat e qytetarëve. Bulliqi thotë se beson që nga dje Llapi e Gollaku frymon lirshëm, përcjellë Gazeta Blic. Ai premtoi se do […]

Petrit Zogaj: Sa më shpejtë që LVV-ja të marrë pushtetin aq më mirë për partite qe kane qeverise per 20 vjet


[ad_1] Petrit Zogaj nga Lëvizja Fol, ka thënë se shpartallimi i LDK-se dhe politikaneve te tipit Agim Veliu, s’ka se si te perfundonte ndryshe. Derisa shton se sa më shpejtë që LVV-ja të marrë pushtetin aq me mire per partite qe kane qeverise per 20 vjet. Ja postimi i plotë: Ky shpartallim i LDK-se dhe […]

Rusia akuzon Perëndimin për “ndërhyrje” në Bjellorusi


[ad_1] Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov ka akuzuar Perëndimin se ka ndërhyrë në Bjellorusi, teksa u takua me Alyaksandr Lukashenkën, i cili po përballet me protesta të pandërprera tash e disa muaj, ku po kërkohet dorëheqja e tij dhe po kontestohen rezultatet e zgjedhjeve presidenciale. Lavrov zhvilloi takime me Lukashenkën dhe zyrtarë të tjerë […]

Erdogan: Vaksina turke kundër Covid-19 do të jetë gati në muajin prill


[ad_1] Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, ka deklaruar se vaksina turke kundër koronavirusit do të jetë gati në muajin prill. Duke iu drejtuar ligjbërësve nga Partia e tij në pushtet për Drejtësi dhe Zhvillim, Erdogan gjithashtu tha që kur vaksina të jetë gati, Turqia ka në plan ta ndajë atë me botën, raportoi AP, […]

​PDK e gatshme të votojë Ligjin për Rimëkëmbje, LDK premton se do të merren parasysh kërkesat e tyre


[ad_1] Në mungesë të kuorumit në vendimmarrje në Komisionin për Buxhet dhe Transfere, votimi i projektligjit mbi ndarjet buxhetore për buxhetin e vitit 2021 dhe raporti me rekomandime për Projektligjin për Rimëkëmbje Ekonomike kanë mbetur për një mbledhje tjetër. Megjithatë është parë një gatishmëri e Partisë Demokratike të Kosovës që të ulet me partitë në […]

Në mungesë kuorumi, Projektligji për Buxhetin 2021 mbetet për mbledhjen tjetër


[ad_1] Në mungesë të kuorumit në Komisionin për Buxhet dhe Transfere, votimi i Projektligjit mbi ndarjet buxhetore për buxhetin e vitit 2021 dhe raporti me rekomandime për Projektligjin për rimëkëmbje ekonomike ka mbetur për një mbledhje tjetër. Deputeti i LDK-së, Shkelzen Hajdini, ka kërkuar që votimi për këto dy pika të shtyhet për një mbledhje […]

Arbërie Nagavci: LDK-ja po tenton ta zgjedhë presidentin me institucione jolegjitime!


[ad_1] Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa, ka dekalruar se çështja e Presidentit duhet të zgjidhet pa shkuar në zgjedhje. Pas kësaj deklarate ka ardhur edhe një reagim nga Lëvizja Vetëvendosje . Deputetja e VV-së, njëherësh nëkryetare e Kuvendit nga kjo parti, Arbërie Nagavci, ka deklaruar për “Gazeta Blic” se diçka e tillë është e pritshme […]

Ish-Presidenti Sarkozy para drejtësisë – GazetaBlic


[ad_1] Sarkozy ishte president i Francës nga viti 2007 deri në 2012. Dy vjet pas përfundimit të mandatit të tij ai u përpoq sipas hetuesve të korruptojë një prokuror. Sipas akuzës, ai donte të arrinte të merrte informacion në lidhje me procedurën e hetimit kundër tij. Së bashku me avokatin Procesi fshihet pas shkurtesës të […]

LDK në Podujevë: Ta përmbyllim me të parën e pa balotazh, partitë tjera po mirren me trillime


[ad_1] Lidhja Demokratike e Kosovës është e sigurt se kandidati i tyre për kryetar të Komunës së Podujevës Nexhmi Rudari, do të dalë i pari në zgjedhjet e jashtëzakonshme të dielën. Kjo parti sonte hapi fushatën zgjedhore për të parin e Komunës së Podujevës. Mbështetje kandidatit të LDK-së Nexhmi Rudari, i ka dhënë edhe kryeministri […]

Drejtoria e Shëndetësisë demanton shifrat e PDK-së për stafin e infektuar në QKMF


[ad_1] Dega e Partisë Demokratike të Kosovës (PDK) në Lipjan, duke akuzuar komunën për keqmanxhim të situatës me pandeminë COVID-19, ka deklaruar se mbi 30 punonjës të Qendrës Kryesore të Mjekësisë Familjare (QKMF) janë prekur me coronavirus. Në anën tjetër, Drejtoria e Shëndetësisë ka deklaruar se gjatë tri javëve të fundit, në QKMF janë infektuar […]

Jozefina Topalli regjistron partinë e re


[ad_1] Partia e Jozefina Topallit, Lëvizja për Ndryshim regjistrohet në regjistrin e partive politike në Gjykatën e Tiranës. Grupi nismëtar i Lëvizjes për Ndryshim përbëhet nga Jozefina Topalli, Adela Kryqziu, Evald Serriqi dhe Najada Selmani. Ne vendimin e gjykatës thuhet se, “Partia ‘Lëvizja për Ndryshim’ është një organizatë politike e pavarur, e ndërtuar si bashkim […]

Sekretarja e përgjithshme e MAPL-së transferohet për 6 muaj në Ministrinë e Mbrojtjes


[ad_1] Agim Veliu, Ministër i Punëve të Brendshme, e ka lexuar kërkesën e Ministrit të Mbrojtjes Anton Quni për transferimim e Sekretares së Përgjithshme Rozafa Ukimeraj nga Ministria e Pushtetit Lokal në Ministri të Mbrojtjes. “Kërkesa e Ministrit të Mbrojtjes Anton Quni për transferimin e Sekretares së Përgjithshme zonjës Ukimeraj nga Ministria e Pushtetit Lokal […]

Transferimi i Sekretares së Përgjithshme nga Ministria e Pushtetit Lokal në atë të Mbrojtjes


[ad_1] Në mbledhjen e sotme të Qeverisë së Kosovës ministri i Brendshëm, Agim Veliu ka bërë të ditur kërkesën e ministrit të Mbrojtjes, Anton Quni për transferimin e Sekretares së Përgjithshme Rozafë Ukimeraj nga Ministria e Pushtetit Lokal në atë të Mbrojtjes. “Është arritur pëlqimi që në interes të dy ministrive të bëhet transferimi në […]

Kurti flet për ‘dorëzimin’ e ish-krerëve të UÇK-së në Speciale


[ad_1] Në vitin 2019, pak para se të bëhej kryeministër i Kosovës, Albin Kurti kishte deklaruar se po të vijë Vetëvendosje në qeverisje, s’ do t’i dorëzonin të akuzuarit në Gjykatën Speciale. ndërkohë, tash në një intervistë për KALLXO.com, i pyetur Po qe se do t’i dorëzonte të akuzuarit në Speciale po të ishin në […]

Fjalët ‘të lutem’ dhe ‘më fal’ i keni larguar nga fjalori


[ad_1] Deputeti i LDK-së, Frashër Demaj, ka kritikuar kolegët e tij për ofendimet dhe fyerjet që po bëhen në seanca të Kuvendit. Demaj shtoi se e ka marrë malli që në Kuvend të dëgjojë fjalët “të lutem” dhe “më fal”. “Ju lutem shumë, se më ka marr malli me dëgju fjalën ‘ju lutem’ dhe ‘më […]

Ambasadat e Kosovës tërë ditën rrinë duke qitë fall


[ad_1] Deputeti nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Dimal Basha, ka kritikuar stafin e ambasadave të Kosovës në vende të ndryshme të botës. Ai ka thënë se punonjësit në ambsada gjithë ditën qesin fall. “Ne e dimë që nëpër ambasadat, sikur që e kemi në Hungari nëpër vende të ndryshme s’ kanë asnjë punë, tërë ditën […]

Albin Kurti s’ e përkah kandidaturën e Ramush Haradinajt për president


[ad_1] Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, në një intervistë të gjatë për KALLXO.com, ka deklaruar se s’ e përkrah kandidaturën e shpallur të Ramush Haradinajt për president të ardhshëm të Kosovës. Kurti ka thënë se besojnë që duhet të zgjedhin një president ose presidente që është shprehje e unitetit. “Ne besojmë që duhet ta […]

Gjermania ndryshon ligjin për mbrojtjen nga infektimet


[ad_1] Bundestagu dhe Këshilli Federal duan të vendosin mbi bazë më të sigurtë ligjore masat që merren në kuadër të pandemisë. Projektligji është i kontestuar. Kundërshtarët e politikës së Coronës kanë paralajmëruar protesta. Bundestagu këshillohet këtë të mërkurë për të marrë një vendim mbi reformën e ligjit të mbrojtjes nga pandemitë. Me rregulloret e reja […]

Dy shqiptarë, në mesin 100 njerëzve më me ndikim në Staten Island, Nju-Jork


[ad_1] Dy shqiptarë renditen në mesin e 100 personaliteteve për vitin 2020 në Staten Island E Mërkurë, 18 Nëntor 2020 – 12:00 albinfo.ch “City & State” (Shteti dhe Qyteti), e përjavshmja më e rëndësishme politike për jetën e pushtetit lokal në Nju-Jork dhe Pensilvenia për çdo fundviti bënë përzgjedhjen që quhet “Staten Island Power 100” […]

Armenia dhe Azerbejxhani i japin fund konfliktit 30-vjeçar, çfarë parasheh marrëveshja


[ad_1] Armenia, Azerbajxhani dhe Rusia nënshkruan një marrëveshje të martën e kaluar për t’i dhënë fund gjashtë javëve të luftimeve të ashpra në Nagorno-Karabakh, marrëveshje kjo të cilën kryeministri Armen Nikol Pashinyan, me anë të një postimi emocional në llogarinë e tij në Facebook, e përshkroi si “të padëshirueshme dhe të dhimbshme” Më 7 nëntor, […]

PDK premton në Podujevë qeverisje pa nepotizëm


[ad_1] Kryetari në detyrë i PDK-së, Enver Hoxhaj, së bashku me kandidatin për kryetar të Podujevës, Naim Fetahu kanë vizituar disa biznese e qytetarë, pak ditë para zgjedhjeve në këtë komunë. Gjatë vizitës në njërën nga kompanitë, Hoxhaj e ka prezentuar Fetahun si “ aleatin kryesorë të bizneseve në Podujevë”. “Mungesa e një pako ekonomike […]

Molliqaj akuzon rëndë Kurtin: Po fërkon duart mbi humbjen e të tjerëve, për tu kthyer në pushtet


[ad_1] Kryetari i PSD-së, Dardan Molliqaj ka kritikuar kryetarin e Vetëvendosjes, Albin Kurti për paraqitjen e tij të sotme para mediave. Molliqaj shkruan se për dy javë piunët e tij vjellën vrerë kundër UÇK-së e sot paska dalë kinse në mbrojtje të saj, përcjellë Gazeta Blic. Ai e quan këtë si hipokrizi të Kurtit. Madje […]

Partitë pa konsensus për presidentin, a po shkon Kosova drejt zgjedhjeve të reja


[ad_1] Zgjedhja e një kandidati për president të vendit duket të jetë vështirë e arritshme për koalicionin aktual qeverisës. Megjithëse LDK pret diskutim përtej partive në pushtet për të gjetur një zgjidhje, në Lëvizjen Vetëvendosje mohojnë kategorikisht përfshirjen, në atë që ata i quajnë, pazare për postin e kreut të shtetit. ndërsa në PDK thonë […]

Lukashenko zotohet të mos dorëzojë pushtetin


[ad_1] I gjendur mes protestave masive në Bjellorusi që kërkojnë dorëheqjen e tij, Alexander Lukashenko s’ tregon shenja zmbrapsjeje. Ai është zotuar sërish se s’ do t’ia dorëzojë pushtetin askujt. Duke folur para gazetarëve bjellorus, kazak, rus dhe ukrainas, të premten, Lukashenko kritikoi ashpër kundërshtarët e tij politikë dhe ata që po protestojnë kundër rizgjedhjes […]

Pse mediat në SHBA shpallin fituesin e zgjedhjeve?


[ad_1] Pesëdhjetenjë zgjedhje të ndryshme – një në secilin shtet dhe një tjetër në Uashington DC. Secili shtet me rregulla dhe rregullore të ndryshme dhe pa një komision zgjedhor kombëtar për t’i treguar botës se kush fiton. Atëherë, si mund të përcaktohet shpejt dhe saktë se kush fiton postin më të lartë në Shtetet e […]

Nagavci: Nga 5 nëntori gjërat do të jenë ndryshe në Kosovë e për Kosovën


[ad_1] Deputetja e Vetëvendosjes Arbërie Nagavci, ka thënë se Gjykata Speciale erdhi si rezultat i dështimit për krijimin e një sistemi të fuqishëm të drejtësisë në Kosovë, duke marrë përsipër vetë gjykimin e rasteve të dyshuara, por për këtë fajtorë sipas saj s’janë të gjithë, por ata që kishin pushtet ekzekutiv. Nagavci në një postim […]

Zafir Berisha godet Lëvizjen Vetëvendosje: Brigadat e kuqe po fërkojnë duart se “Erlli Dita”, por duhet ta presin një moment tjetër


[ad_1] Zëvendësministri i Brendshëm, Zafir Berisha, ka thënë se togfjalëshi “Ndërmarrje kriminale” është ofendim i madh që i bëhet UÇK-së. “Po qe se UÇK ka qenë ndërmarrje kriminale, paska qenë edhe NATO. NATO dhe UCK kanë qenë aleate për rikthimin e demokracisë në një pjesë të Ballkanit”, është shprehur Berisha, njofton Klan Kosova. Ish ushtari […]

Drejtorët e shkollave – të LDK-së, kryetari Muhaxheri thotë se ka edhe të partive të tjera


[ad_1] Në Pejë, të jesh drejtor shkolle e të jesh edhe anëtar i LDK-së, është shumë normale. Disa prej drejtorëve që ne i kemi kontaktuar vetë e kanë pranuar që janë pjesë e LDK-së si anëtarë të thjeshtë. Anëtarë të LDK-së janë drejtorët e shkollave: “Fan Noli” në Kryshec, “Asdreni” në Pejë, “Smajl Hajdari” në […]

Kompania e afërt me LDK-në fitoi tenderë në vlerë mbi 2 milionë euro nga Komuna e Pejës


[ad_1] Një kompani e afërt me Lidhjen Demokratike të Kosovës (LDK) i ka fituar shtatë tenderë në vlerë të përgjithshme prej 2 milionë e 422 mijë euro në Komunën e Pejës. Të gjithë tenderët kompania “Lugjet e Verdha” i fitoi brenda një periudhe kohore prej dy vitesh. LDK udhëheq me Komunën e Pejës që nga […]

Bjellorusia do të bëhet fuqi bërthamore


[ad_1] Alyaksandr Lukashenka ka hapur zyrtarisht centralin e parë dhe të vetëm bërthamor në Bjellorusi, duke thënë se ky shtet i Evropës Lindore “do të kthehet në fuqi bërthamore”. “Stacioni bërthamor Astravets përbën një hap drejt së ardhmes dhe garantimit të sigurisë së energjisë së këtij shteti”, ka thënë Lukashenka në një adresim me anë […]

Test zbavitës/ Tek cila derë do të dëshironit që të kalonit? Zgjidhni një numër dhe zbuloni të ardhmen tuaj


[ad_1] Ky është një kuiz i thjeshtë që po bën xhiron në internet dhe me sa duket zbulon mjaftueshëm për personalitetin tuaj, si dhe mund të të ndihmojë të parashikosh të ardhmen tënde. Po qe se jeni apo jo dikush që beson në psikologji, horoskopë, apo edhe në parashikimet e Nostradamus për të ardhmen, mendojmë […]

Abdylhadi Krasniç përballë Jeta Xharrës


[ad_1] Sonte në serinë e debateve “Jeta në Komuna” me Jeta Xharrën është i ftuar kryetari i Komunës së Mamushës, Abdylhadi Krasniç. Kryetari Krasniç flet për premtimet e dhëna gjatë fushatës, të cilat edhe e sollën në pushtet, dhe ato që s’ i realizoi. Abdylhadi Krasniç do të flasë për punësimet e familjarëve në arsim, […]

​Johnson: Karantina në Angli do të zgjasë deri më 2 dhjetor


[ad_1] Karantina, e cila do të hyjë në fuqi në Angli nga nesër për shkak të epidemisë së virusit korona, do të përfundojë “automatikisht” më 2 dhjetor, deklaroi sot kryeministri britanik Boris Johnson. “Këto masa të vjeshtës si pjesë e luftës kundër rritjes së numrit të rasteve me koronavirus përfundojnë automatikisht më 2 dhjetor”, tha […]

Smallusha e Lipjanit bëhet me trotuare dhe ndriçim


[ad_1] Në fshatin Smallushë të Lipjanit janë ndërtuar trotuaret dhe ndriçimi publik. Kështu ka bërë të ditur me anë të një publikimi në Facebook, Komuna e Lipjanit. “Në vazhdën e realizimit të shumë projekteve të interesit publik, Komuna e Lipjanit ka përfunduar projektin e radhës për ndërtimin e trotuareve me ndriçim publik në fshatin Smallushë […]

Udhëtimi i Trump në politikën shqiptare


[ad_1] Nëse Trump do të marrë një mandat të dytë, ka gjasa që politika e tij e tërheqjes së Amerikës nga bota do të nënkuptojë më pak aktivitet diplomatik amerikan në Tiranë ndërsa Nëse fiton Biden, gjërat mund të ndryshojnë në drejtim tjetër. Ishin orët e para të mëngjesit të datës 9 nëntor 2016, në […]

Kusari Lila i reagon Berishës pasi ky deklaroi se tezja e saj është punësuar në AKP


[ad_1] Deputetja e Lëvizjes Vetëvendosje, Mimoza Kusari-Lila, i ka reaguar deputetit të AAK-së Bekë Berisha, pasi ky i fundit përmendi punësimin e tezës së deputetes në Agjencinë Kosovare të Privatizimit (AKP). Në reagimin e saj në Facebook, Kusari-Lila, thotë se deputeti Berisha ka abuzuar skajshëm me pozitën dhe hapësirën në Komisionin Hetimor për privatizimet në […]

Ish-zyrtari amerikan thotë se ishte autori ‘anonim’ i artikullit anti-Trump


[ad_1] Një ish-zyrtar i administratës Trump, i cili shkroi një artikull-opinion shumë kritik ndaj presidentit dhe më pas botoi një libër nën emrin letrar “Anonim” e zbuloi identitetin të mërkurën. Ai quhet Miles Taylor dhe ka qenë shefi i stafit në Departamentin e Sigurisë Kombëtare. Zoti Taylor doli publikisht me akuzat e tij gjashtë ditë […]

Ish-zyrtari amerikan thotë se ishte autori “anonim” i artikullit anti-Trump


[ad_1] Një ish-zyrtar i administratës Trump, i cili shkroi një artikull-opinion shumë kritik ndaj presidentit dhe më pas botoi një libër nën emrin letrar “Anonim” e zbuloi identitetin të mërkurën. Ai quhet Miles Taylor dhe ka qenë shefi i stafit në Departamentin e Sigurisë Kombëtare. Zoti Taylor doli publikisht me akuzat e tij gjashtë ditë […]

Shqipëri, Kuvendi rrëzon dekretin e Metës për Kodin Zgjedhor


[ad_1] Mazhoranca ka rrëzuar dekretin e presidentit Ilir Meta i cili ktheu për rishqyrtim ndryshimet në Kodin Zgjedhor. Ishin 96 deputetë të Kuvendit, që kanë votuar për rrëzimin e dekretit të Metës. Pas kësaj Kodi i ri Zgjedhor  do të hyjë automatikisht në fuqi pa ndryshimet që kërkonte presidenti Ilir Meta dhe opozita jashtëparlamentare. Me […]

O’Brien: Bota po ndahet midis shteteve demokratike dhe atyre autoritare


[ad_1] Këshilltari për Siguri Kombëtare i Shtëpisë së Bardhë, Robert O’Brien, thotë se gjeopolitika në botë po riformësohet me një ndarje midis shteteve demokratike dhe autoritare, ndërsa më shumë vende e kuptojnë kërcënimin e paraqitur nga Kina. “Unë mendoj se ajo që ne do të fillojmë të kemi është një ndarje në botë midis demokracive…dhe […]

Isufi për mundësinë e rrëzimit të Qeverisë: Çdo vendim i Gjykatës Kushtetuese duhet të pranohet


[ad_1] Nënkryetari i AAK-së, Ahmet Isufi, ka thënë se çdo vendim i Gjykatës Kushtetuese duhet të pranohet, pasi në këtë mënyrë rruhet kredibiliteti i gjykatës. Ai ka folur në Interaktiv në lidhje se mund të ketë një vendim të Kushtetutës në lidhje me rastin e deputetit Etem Arifi. “Është çështje e vendimit të Kushtetutës dhe […]

Si të Përdorni Gjethet e Hurmave për Qarkullimin e Mirë të Gjakut


[ad_1] Hurmat e shijshme dhe ekzotike kanë diçka magjike që shkon përtej kënaqësisë së shqisave tona të shijes. Nga veriu në jug, Shqipëria është e bekuar nga prania e këtij fruti të mrekullueshëm, i preferuar nga të gjithë shqiptarët. Krahas shijes unike, hurmat janë një pasuri më vete në aspekt vlerash shëndetësore. Por ashtu si […]

Skandalet në arsimin prizrenas, ish-zv.drejtorët e shkollave marrin paga pa punuar


[ad_1] Disa ish-zëvendësdrejtorë dhe një ish-drejtor shkolle në Prizren janë paguar për një kohë për këto pozita, përkundër që kontratat e tyre kishin skaduar apo ndërprerë nga ana e kryetarit të Komunës Mytaher Haskuka, ndërsa njëri prej tyre në këtë formë është paguar së paku 6 muaj, shkruan “Gazeta e Prizrenit”. Premtimet për ndryshime në […]

Lubonja: Gjashtë arsye se përse shqiptarëve s’ u duhet një fitore e Trump


[ad_1] Fatos Lubonja Që nga mbarimi i Luftës së Ftohtë e deri në periudhën Trump, zgjedhjet në SHBA e kanë ndarë pjesën më të madhe të europianëve perëndimorë sipas afërsive kulturore e politike me partitë liberale të qendrës së majtë e të djathtë që ata votojnë. Këto parti, megjithatë, edhe kur kanë […]

Opozita bjelloruse bën thirrje për grevë të përgjithshme


[ad_1] Opozita bjelloruse ka bërë thirrje për një grevë të përgjithshme në të gjithë vendin më 26 tetor si presion ndaj, Alyaksandr Lukashenkas, për të dhënë dorëheqje. Udhëheqësja e opozitës, Svyatlana Tsikhanouskaya, bëri thirrje që greva të vazhdojë pas goditjes së protestave në Minsk dhe qytete të tjera më 25 tetor. Gjatë ndërhyrjes, policia përdori […]

LDK e PDK bashkë në pushtet, si u bë Istogu një principatë e partisë që themeloi Ibrahim Rugova


[ad_1] Me moton se LDK-ja i ka rrënjët në Istog, në zgjedhjet e fundit lokale të vitit 2017 pothuajse kjo parti humbi një ndër bastionet kryesore të saj. Në vitin 2017 LDK arriti të mbajë këtë komunë me 14 vota epërsi nga AAK-ja. LDK kishte lidhur koalicion me PDK për të qeverisur në katër vitet […]

Si e shndërroi Haki Rugova Istogun në një principatë të LDK-së?


[ad_1] Tash e sa vite Komuna e Istogut vazhdon të mbetet bastion i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK) nën udhëheqjen e Haki Rugovës. Ani pse në zgjedhjet e fundit lokale ishin diskutabile, Rugova arriti që të rizgjedhjet në epërsi me 14 votash ndaj kundër kandidatit Gani Dreshaj. Istogu vazdon të udhëhiqet nga Rugova, ani pse […]

​PDK: Taksa prej 10 euro, veprim ad-hoc dhe qasje përjashtuese të vazhdueshme


[ad_1] Partia Demokratike në Prishtinë ka mbajtur konferencë për media, ku është diskutuar për gjendjen e transportit publik në kryeqytet dhe për idenë e vendosjes së taksës për hyrje ditore në Prishtinë. Dega e PDK-së në Prishtinë shprehu shqetësimin për paaftësinë menaxhuese të udhëheqjes komunale, e cila me papërgjegjësinë e saj e ka shndërruar kryeqytetin […]

PDK për taksën 10 euro të Shpend Ahmetit: S’mund të jetë shpëtimtari i kryeqytetit


[ad_1] Sot, Partia Demokratike në Prishtinë ka mbajtur konferencë për media, ku është diskutuar për gjendjen e transportit publik në kryeqytet dhe për idenë e vendosjes së taksës për hyrje ditore në Prishtinë. Dega e PDK-së në Prishtinë shprehu shqetësimin për paaftësinë menaxhuese të udhëheqjes komunale, e cila me papërgjegjësinë e saj e ka shndërruar […]

Arratiset Hristos Papas! Gazeta greke: Mendohet se ka hyrë në Shqipëri i armatosur


[ad_1] Gazeta greke Maqelio shkruan se “Hitleri grek” lideri i Agimit të Artë (nënkryetari) Hristos Papas është arratisur pas urdhër arrestit ndaj tij.Gazeta shkruan se ka frikë se Hristos Papas ka hyrë në Shqipëri.Hristos Papas është dënuar nga gjykata në Greqi me 13 vite dhe 6 muaj burg. Previous articleBasha: Kur të vijmë në pushtet […]

Bali Muharremaj përballë problemeve e vonesave në projektet e Suharekës


[ad_1] Shkolla me kabinete, infrastrukturë të rregulluar në zonën industriale e buxhet pa suficit [tepricë]ishin disa premtime me të cilat erdhi në pushtet Bali Muharremaj  në krye të Suharekës I ftuar përballë Jeta Xharrës në ‘Jeta në Komunë’ Muharremaj u sfidua me gjendjen në terren në këtë komunë dhe premtimet që i mbajti e s’ […]

Sondazhi: 54% e Shqiptarëve janë Kundër Vaksinës së Covid-19


[ad_1] Pjesa më e madhe e shqiptarëve janë kundër marrjes së një vaksine që do të mund tí mbronte ata nga virusi i Covid-19, i cili prej shtatë muajsh ka ndikuar rrënjësisht ekonominë dhe mënyrën se si njerëzit punojnë e jetojnë. Në një sondazh të IDRA poll, dilemës së marrjes së vaksinës ose jo kur […]

Çështja e detit, Greqia dhe Shqipëria i drejtohen Hagës


[ad_1] Shqipëria dhe Greqia ranë dakort sot që zgjidhja e çështjes së kufijve detarë dhe përcaktimit të Shelfit Kontinental dhe Zonave Ekonomike Ekskluzive, t’i besohet Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë të Hagës. Njoftimi u bë gjatë vizitës në Tiranë të ministrit të Jashtëm grek Nikos Dendias, në përfundim të takimit që ai pati me kryeministrin dhe […]

Udhëheqësit politikë shqiptarë në Ballkan s’ duhet të mbajnë anë në zgjedhjet presidenciale në SHBA


[ad_1] Nga Harry Bajraktari Udhëheqësit politikë shqiptarë s’ duhet të përzihen në zgjedhjet presidenciale në SHBA. duhet t’ia lënë popullit amerikan që të vendosë dhe të respektojnë zgjedhjen e tyre. Nga një anë, këto deklarata s’ kanë shumë peshë, meqenëse shumica e shqiptaro-amerikanëve e kanë vendosur me kohë se për kë do të votojnë. Nga […]

Shkarkimi i Qalajt, hakmarrje pas arrestimit të Haki Rugovës


[ad_1] Partia Demokratike e Kosovës e ka cilësuar si akt hakmarrës, shkarkimin e Drejtorit të Përgjithshëm të Policisë së Kosovës, Rashit Qalaj gjatë ditës së sotme, nga ana e Kryeministrit Avdullah Hoti. Sipas një njoftimi, PDK ka thënë se ‘fakti që ky shkarkim po bëhet kur akoma s’ është mbushur një javë nga arrestimi i […]

Sfidimi i Ardian Gjinit për ’10 milionëshin’ nga diaspora


[ad_1] Premtime për investime milionëshe, probleme me deponi mbeturinash, ujë e infrastrukturë u diskutuan brenda debatit që pasqyroi tre vitet e qeverisjes në Gjakovë. Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës u rikthye në pushtet në Gjakovë pasi Ardian Gjini mposhti  në balotazh kundërkandidaten nga rradhët e Alternativës, Mimoza Kusari- Lilën. Gjini, në fushatën zgjedhore e vitit […]

“Isha demokrate!” Aktorja tregon arsyen pse ndryshoi bindjet: Mbështes PS-në, e gjitha ka të bëjë me pikën time të dobët


[ad_1] Aktorja e njohur nga Tropoja, Arjola Demiri ka pranuar publikisht afeksionin e saj me Partinë Socialiste. Mbrëmjen e djeshme në emisionin “Open” në Top Channel ajo tha se zgjodhi PS-së, përderisa kjo e fundit ka bërë shumë investime në Tropojë. Sa i përket investimeve, Demiri përmendi dy ujësjellësa dhe rikonstruksionin e qytetit. “Kam dalë […]

s’ vlen argumenti i pandemisë për mosrrëzimin e një qeverie jolegjitime


[ad_1] Kryetarja e Kuvendit të Kosovës Vjosa Osmani tha se s’ vlen si argument koha e pandemisë për mosrrëzimin e një qeverie legjitime. “Mosrrëzimi i një qeverie në kohë pandemie vlen si argument për një qeveri të mirë dhe legjitime, por s’ vlen për një qeveri jolegjitime”, tha Osmani në emsionin Desku. Osmani tha se […]

Nëntë Mitet mbi Covid-19, që Vështirë se do Zhduken Ndonjëherë


[ad_1] ndërsa bota vazhdon të përballet me koronavirusin e ri, ajo po ndeshet në të njëjtën kohë edhe me një lloj tjetër epidemie: dezinformacioni. Kjo “infodemi” është po aq e dëmshme sa vetë Covid-19, pasi i ka nxitur njerëzit të minimizojnë egërsinë e sëmundjes, dhe të injorojnë këshillat e autoriteteve, në favor të trajtimeve apo […]

E ke harru pasaportën n’shpi!


[ad_1] Në interpelancën në Kuvendin e Kosovës, ku i ftuar për raportim ishte kryeministri Avdullah Hoti në lidhje për çështjen e dialogut në Bruksel, është zhvilluar debat i ashpër në mes të deputetëve dhe Qeverisë. Deputeti nga radhët e Partisë Demokratike të Kosovës, Bekim Haxhiu ka ironizuar me “përgatitjen” e të parit të ekzekutivit në […]

Presidenti autoritar i Taxhikistanit fiton mandatin e pestë


[ad_1] Presidenti autoritar i Taxhikistanit, Emomali Rahmon, është rizgjedhur për një mandat të pestë. Sipas rezultateve paraprake zyrtare ai ka fituar gati 91 për qind të votave. Zgjedhjet u mbajtën nën kontroll të rreptë dhe kishin karakter kryesisht ceremonial. Komisioni Qendror i Zgjedhjeve i vendit të Azisë Qendrore tha më 12 tetor se 90.92 për […]

E thonë studimet: Njerëzit e pushtetshëm, më pak të shoqërueshëm


[ad_1] Dëshira për pushtet është dëshirë për kontroll dhe për të ushtruar ndikim. Pushteti është njëra ndër mënyrat me të cilat ne mund t’i bëjmë të tjerët të na binden dhe të jemi më të fortë se ta. Mirëpo jo gjithmonë njerëzit e pushtetshëm kanë arritur t’i menaxhojnë mirë marrëdhëniet me të tjerët. Studimet tregojnë […]

Bashkim Ramosaj arsyeton drejtorët politikë në shkollat e Deçanit


[ad_1] Në komunën e Deçanit janë 20 shkolla. Një hulumtim i KALLXO.com ka zbuluar se më shumë se gjysma e drejtorëve të shkollave janë pjesë e partisë e cila është në pushtet, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës. Kryetari i Komunës së Deçanit, Bashkim Ramosaj, ka arsyetuar përkatësinë partiake të drejtorëve të shkollave. “I falënderoj për […]

Kaloni shumë kohë bashkë dhe s’ e dini çfarë mendojnë kolegët për ty, ja këshillat për të kuptuar gjuhën e trupit


[ad_1] Kaloni shumë kohë bashkë, por ata vazhdojnë të jenë një mister për ju? Duke filluar nga sot do mësoni t’i deshifroni edhe kur s’ flasin. Ky mini-udhëzues ju shpjegon si të interpretoni mendimet dhe sjelljen e personave që punojnë përkrah jush çdo ditë. Disa herë, për shkak të situatave apo respektit që ekziston në […]

Aida Dërguti flet për konkursin në MPJ, thotë se konkuroi si çdo qytetar


[ad_1] Ish-deputetja e Partisë Social Demokrate , Aida Dërguti ka thënë ka aplikuar në konkursin e MPJD-së në të cilin ishin kërkuar 15 nëpunës, të cilët do të shpërndahen nëpër misione konsullore. Megjithatë ajo ka mohuar të jetë kontaktuar nga mediat për tu pyetur për këtë, ashtu siç ka mohuar të jetë pjesë e Partisë […]

Kuvendi miraton ndryshimet e Kodit Zgjedhor pa mirëkuptimin e opozitës


[ad_1] Parlamenti me shumicë socialiste miratoi sot ndryshimet e Kodit Zgjedhor për listat dhe koalicionet zgjedhore, ndërsa opozita e quajti këtë një akt antikushtetues, që shkatërroi marrëveshjen e 5 qershorit. Kryeministri Rama pohoi se mirëkuptimi me opozitën u kërkua gjatë, para se të vazhdohej me ecuritë parlamentare. ndërsa kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, tha […]

Turqia mohon se ka dërguar luftëtarë sirianë në Nagorno Karabak


[ad_1] Turqia të martën mohoi raportet se kishte dërguar luftëtarë sirianë për të ndihmuar aleatin e saj, Azerbajxhanin, për të luftuar forcat armene në rajonin e Nagorno-Karabakut, duke thënë se pohimet ishin pjesë e përpjekjeve të Armenisë për të krijuar “propagandë të errët” për Turqinë. Të hënën, ambasadori armen në Rusi tha se Turqia kishte […]

Ëndrrat e Agim Bahtirit për Mitrovicën e zhvilluar


[ad_1] Nga diaspora Agim Bahtiri erdhi me premtimin që Mitrovicën do ta bënte një komunë ku do lulëzonte ekonomia dhe do të ulej papunësia. Njeriu që pakkush e besonte që do kishte sukses arriti që në zgjedhjet e vitit 2013 të mundte pushtetin e PDK-së dhe të vinte në krye me një frymë tjetër të […]

Pakistani dënon me varje dy burra për zjarrvënie në një fabrikë


[ad_1] Një gjykatë në Karaçi ka dënuar me vdekje dy burra, duke i shpallur fajtor zjarrvënien që ka shkaktuar një prej incidenteve më vdekjeprurëse në Pakistan. Si pasojë e zjarrit në një fabrikë industriale më 2012, patën vdekur 260 persona. akoma s’ është caktuar data e varjes së Abdul Rehman dhe Zubair Charya, të cilët […]

Kina dënon me 18 vjet burgim manjatin që kritikoi presidentin Xi


[ad_1] Kina ka dënuar manjatin e patundshmërisë, Ren Zhiqian, njëherësh kritikun e presidentit kinez, Xi Jinping, me 18 vjet burgim për korrupsion. Ren, ish-udhëheqës i grupit shtetëror të patundshmërisë, Huayuan, është gjobitur edhe me 618,000 dollarë, sipas vendimit të Gjykatës së Pekinit. Gjykata ka shpallur Ren fajtor për “korrupsion, ryshfet, përvetësim të fondeve publike dhe […]

Komuna me asfalt të “gjelbër bio” 


[ad_1] Ambientalistët nga e mbarë bota do ta kishin lakmi zhvillimin interesant në komunën e Klinës. Në asfaltin e shtruar në këtë komunë mund të rriten edhe barishtet e asfalti të duket i gjelbër. Përbërja kimike i pamundëson çdo bime të rritet në asfalt por kur ai është i cilësisë jo të mirë si në […]

Gjuha e Trupit – Sa e Rëndësishme Është dhe Si ta Kuptoni


[ad_1] Gjuha e trupit ofron shumë informacion, për atë që di të lexojë e të kuptojë. Sigurisht që s’ është e njëjta gjë me leximin e mendjes, por gjuha e trupit është shumë e qartë dhe e lexueshme. Sipas specialistëve, vetëm 7 përqind e komunikimit të njeriut bazohet tek fjala e thënë. 38 përqind e […]

Vdes pacienti i dhjetë me koronavirus në Kosovë


Ka shkuar në dhjetë numri i të vdekurve nga koronavirusi Covid-19 në Kosovë. Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se pacientja M.B., e lindur më 1947, nga komuna e Pejës, ka vdekur sot. Ajo ishte duke u trajtuar në Klinikën Infektive nga 25 marsi. E njëjta ka pasur edhe sëmundje shoqëruese, ka njoftuar MSH-ja. Një tjetër […]

error: Content is protected !!