Për 1 muaj, 1236 Rezonanca Magnetike në Klinikën e Radiologjisë


Klinika e Radiologjisë veprimtarinë shëndetsorë e realizon në kuadër të SHSKUK-së dhe merret me Radiologjinë Diagnostike, Radiologjinë Invazive dhe me Radiologjinë Intervente në kuadër të së cilave bënë: triazhim, monitorim, ekzaminim, observim, diagnostikim radiologjik, intervenim radiologjik dhe konsulenca specialistike. Klinika e Radiologjisë ka shënuar shifra rekorde, duke realizuar 1 mijë e 236 Rezonanca Magnetike për […]

Blindimi i spitaleve me forca të Policisë, ky është personi që dyshohet se kërcënoi


Mëngjesin e 6 prillit, Njësia Speciale e Policisë së Kosovës ishte duke siguruar rreptë oborrin e QKUK-së, pas një kërcënimi për sulm që ishte paralajmëruar. Përpos Prishtinës, masa të rrepta u zbatuan edhe në spitalet e tjera të vendit. Por cili është kërcënimi që shqetësoi Policinë e Kosovës? Gazeta Sinjali mëson se Ajan Kongjeli është […]

Pemtë dhe perimet QKUK-së i kushtojnë mbi 117 mijë euro, tenderin e fiton ‘Beni Dona’


Qendra Klinike Universitare e Kosovës e ka shpërblyer kompaninë ‘Beni Dona’ me tender mbi 117 mijë euro për furnizim me pemë dhe prime. QKUK muajin e kaluar ka hapur tender për furnizim me pemë dhe perime në vlerë 140 mijë euro, shkruan Gazeta Shneta. Para tre ditësh ky institucion ka publikuar edhe njoftimin për nënshkrimin […]

Hapja e klinikës “Croatian Clinic A.Haxhiu” rikthen në Kosovë Dr.Arita Haxhiu dhe Arta Haxhiu


Fusha e mjekësisë është njëra ndër degët më të atakuara, largimi i mjekëve dhe infermierëve nga Kosova për kushte më të mira të jetesës, bën që të na gëzoj fakti kur ata rikthehen përsëri në vendin tonë për të dhënë kontributin e tyre profesional. Pas ngritjes profesionale, shumë vjeçare në Kroaci, më tepër se një […]

Ndalet rryma në sallën e Ortopedisë, operacioni kryhet me dritë të telefonit


Në Klinikën e Ortopedisë në QKUK gjatë ditës së sotme është ndal rryma në sallën e operacionit. Rryma është ndalur gjatë kohës sa po bëhej operacion një pacientë dhe përkundër mungesës së energjisë elektrike, mjekët kanë vazhduar punën me dritë të telefonit, shkruan Gazeta Shneta. Në një fotografi që ka siguruar Gazeta, shihet një infermiere […]

QKUK demanton raportimet, thotë se mjeku Nijaz Ahmeti është gjallë


Pas disa raportimeve është  thënë se mjeku i njohur i estetikës Nijaz Ahmeti ka humbur jetën. Megjithatë një informatë e tillë është mohuar nga Qendra Klinike Universitare e Kosovës dhe Korab Rexhepi. Korab Rexhepi përmes një postimi në Facebook ka bërë të ditur se ky lajm s’ është i vërtetë. Ai ka thënë se doktori […]

Flet babai i 29-vjeçares shtatzënë që vdiq në QKUK pas infektimit


Gruaja 29 vjeçe nga Prizreni vdiq bashkë me foshnjën e saj, ndërsa në muajin dhjetor ajo do t’i mbushte një vit martesë. Ishte infektuar me Covid dhe ndonëse më vonë rezultoi negative, ajo s’ mundi të dalë e gjallë nga QKUK-ja. Ardita Martinaj – Pervizaj nga Prizreni ka ndërruar jetë të enjten në QKUK. E […]

Tragjedi në Prizren, vdes shtatzëna 29-vjeçare nga COVID-19


Qendra Klinike Universitare e Kosovës ka njoftuar për vdekjen e një shtatzëne nga COVID-19 në Spitalin e Prizrenit. Sipas njoftimit, e ndjera po trajtohej ne mjekimin intensiv, ku edhe pse kishte rezultuar negativ në ritestimin e bërë më 17 nëntor, vazhdonte të ishte në gjendje të rëndë shëndetësore. “Qendra Klinike Universitare e Kosovës njofton se […]

Qendra Klinike Universitare e Kosovës njofton se sot, në Mjekimin Intensiv Qendr…


Qendra Klinike Universitare e Kosovës njofton se sot, në Mjekimin Intensiv Qendror Covid, ka ndërruar jetë një grua shtatëzënë nga komuna e Prizrenit, e lindur në vitin 1991. Ajo ishte e diagnostikuar me Covid-19 dhe fillimisht ishte pranuar në Klinikën Infektive, por për shkak të komplikimeve, ishte transferuar në njësinë intensive Covid. Në ritestimin e […]

Kërkesat për rritjen e numrit të studentëve të mjekësisë, Dekanja e Fakultetit i përgjigjet Zemajt


Dekanja e Fakultetit të Mjekësisë, Suzana Manxhuka- Kërliu në një letër publike dërguar KALLXO.com, i është përgjigjur ministrit të Shëndetësisë, Armend Zemaj për rritjen e numrit të studentëve në këtë Fakultet. Dje, ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj ka kërkuar që të rritet numri i studentëve në Fakultetin e Mjekësisë për vitin akademik 2020/2021, për arsye […]

Dekanja e Fakultetit të Mjekësisë i përgjigjet Zemajt për rritjen e numrit të studentëve


Dekanja e Fakultetit të Mjekësisë, Suzana Manxhuka- Kërliu në një letër publike dërguar KALLXO.com, i është përgjigjur ministrit të Shëndetësisë, Armend Zemaj për rritjen e numrit të studentëve në këtë Fakultet. Dje, ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj ka kërkuar që të rritet numri i studentëve në Fakultetin e Mjekësisë për vitin akademik 2020/2021, për arsye […]

Kjo është situata me furnizimet me oksigjen në Spitalet e Kosovës


Kosova është duke e luftuar pandeminë globale COVID-19 që nga muaji mars i këtij viti, Ministria e Shëndetësisë e udhëhequr nga Armend Zemaj, në muajin korrik ndau 835.026 litra oksigjen për trajtimin e pacientëve të infektuar me coronavirus, sipas kontratës, Qendra Klinike Universitare e Kosovës si dhe shtatë spitalet në vend do të furnizohen me […]

Klinika Interne apo ‘COVID-3’ do të ofrojë shërbime për pacientët e infektuar


Klinika Infektive – ‘COVID-1’ është mbushur me pacientë me COVID-19 të cilët po marrin trajtim mjekësorë në Qendra Klinike Universitare të Kosovës, përveç Infektivës pacientë të infektuar me coronavirus është duke trajtuar edhe Klinika e Pulomologjisë – ‘COVID-2’. Për shkak të rritjes së lartë të rasteve me coronavirus në nivel vendi janë rritur edhe kapacitetet […]

Artistët kosovarë në koloninë e artit në Tiranë 


Kosova është duke e luftuar pandeminë globale COVID-19 që nga muaji mars i këtij viti, Ministria e Shëndetësisë e udhëhequr nga Armend Zemaj, në muajin korrik ndau 835.026 litra oksigjen për trajtimin e pacientëve të infektuar me coronavirus, sipas kontratës, Qendra Klinike Universitare e Kosovës si dhe shtatë spitalet në vend do të furnizohen me […]

QKUK në pritje për furnizim me ilaçin Remdesivirë


Pandemia e COVID-19 ka prekur rreth 50 milionë qytetarë në gjithë globin, ndërsa mbi 1 milion kanë humbur jetën si pasojë e kësaj pandemie, shumë vende nëpër botë janë izoluar në mënyrë që të parandalohet përhapja e COVID-19, sëmundje ngjitëse e cila transmetohet nga njëri tek tjetri me anë të spërklave dhe prekjeve. Pandemia e […]

Kardiokirurgjia demanton Tefik Bekteshin, operacionet po vazhdojnë sipas planit…


Kardiokirurgjia demanton Tefik Bekteshin, operacionet po vazhdojnë sipas planit Në lidhje me shkrimin e botuar në medie, “pezullimi i drejtorit, kardiokirurgjia saboton punën”, Qendra Klinike Universitare e Kosovës, njofton se në Klinikën e Kardiokirurgjisë s’ ka pasur sabotim të punës, por operacionet janë kryer sipas programit operativ të planifikuar. Mjekët e Klinikës së Kardiokirurgjisë kanë […]

Nga nesër stafit shëndetësorë të QKUK do t’i shtohen disa infermierë


Qendra Klinike Universitare e Kosovës ka njoftuar se nga nesër stafit të mantelbardhëve do t’i shtohen edhe infermierë të rinjë, të cilët kanë nënshkruar kontratën me Ministrinë e Shëndetësisë, të punësuar me projektin e mbështetur nga Banka Botërore, për trajtimin e pacientëve me COVID-19. Infemrierëve të rinjë mirëseardhje i uroi edhe Ushtruesi i Detyrës së […]

Vdes një 22 vjeçar në aksident në Vushtrri


Një 22 vjeçar me inicialet I.D. ka humbur jetën dje rreth orës 15:30 si pasojë e një aksidenti trafiku. Sipas Policisë, nga Qendra Klinike Universitare Prishtinë, është raportuar se 22 vjeçari kishte vdekur pas trajtimit mjekësor. Policia ka njoftuar se aksidenti kishte ndodhur dje në orën 10:05 në udhën “Ajet Gërguri” Vushtrri, ku vozitësi humbi […]

Gratë hezitojnë të kontrollohen për kancer të gjirit në pandemi


Diagnostikimi i kancerit të gjirit ka rënë në numër për rreth 15 për qind krahasuar me vitin e kaluar, thotë drejtori i Institutit të Onkologjisë në Prishtinë, Ilir Kurtishi. Por, programet e kontrollit të gjirit si dhe shërbimet kirurgjike të gjirit, janë ndërprerë në muajin mars, pasi Qendra Klinike Universitare e Kosovës i ka përqendruar […]

QKUK pranon një donacion tjetër nga shteti italian…


Qendra Klinike Universitare e Kosovës ka pranuar donacionin e radhës, reagent për Laboratorin e Mikrobiologjisë në Klinikën Infektive, i ndërtuar me fondet e projektit “Mbështetje për Sistemin Shëndetësor të Kosovës”, nga Agjencia Italiane për Bashkëpunim dhe Zhvillim (AIC). Donacioni, i cili kap vlerën e 55 mijë eurove, është dorëzuar sot nga ambasadori i Italisë në […]

Rikthehet pagesat në hyrje – dalje të QKUK-së


Qendra Klinike Universitare e Kosovës ka njoftuar se janë rikthyer pagesat tek laurat në hyrje – dalje. Tutje, thuhet se qytetarë të ndryshëm kanë keqshfrytëzuar hapësirat e parkingut në QKUK. “Pas lirimit të tyre ka pasur numër të madh të qytetarëve që kanë shfrytëzuar hapësirat e parkingut në QKUK, edhe pa pasur nevojë për kryerje […]

Qendra Klinike Universitare e Kosovës, njofton se me fillimin e normalizimit të …


Qendra Klinike Universitare e Kosovës, njofton se me fillimin e normalizimit të shërbimeve shëndetësore, ka rikthyer pagesat tek laurat në hyrje-dalje. Pas lirimit të tyre ka pasur numër të madh të qytetarëve që kanë shfrytëzuar hapësirat e parkingut në QKUK, edhe pa pasur nevojë për kryerje të shërbimeve shëndetësore. Pas normalizimit të shërbimeve shëndetësore, është […]

Shteti “t’i kushtëzojë” specializantët që të mos ikin nga sektori publik


Rreth 2,000 mjekë kanë aplikuar në konkursin e specializimeve, që më 30 korrik u shpall nga Ministria e Shëndetësisë. Specializimet do të ndahen për rreth 1,500 mjekë. Kjo është hera e parë, që prej vitit 2016, që autoritetet kanë shpallur konkurs për specializantë të rinj. Megjithëkëtë, janë vetë profesionistët shëndetësorë ata që kanë ngritur shqetësimin e tyre […]

QKUK blen pajisje për vendosjen e oksigjenit te pacientët


Qendra Klinike Universitare e Kosovës (QKUK) ka blerë 200 copë pajisje për lidhje direkte në Oksigjen. Kontrata me operatorin Ekonomik “Ko-Med” në vlerë prej 8, 400 eurosh është dhënë më 28.07.2020 dhe pritet të nënshkruhet më 05.08.2020, pas një procedure në bazë të çmimit të kuotimit, e cila bazohet në një konkurrencë të kufizuar. Në […]

2019: Katër mjekë të njohur e lanë QKUK-në për shkak të problemeve menaxheriale


  Burimi: Gazeta Shneta Në vitin që lam pas QKUK-në e kanë lënë katër mjekë të njohur për shkak të problemeve menaxheriale. Neurokirurgu Dr. Bujar Kastrati është dorëhequr nga Klinika e Neurokirurgjisë për shkak të problemeve brenda kësaj klinike që janë të njohura edhe më parë. Mosmarrëveshjet dhe pengesat e kishin bërë të dorëhiqej nga […]

Rritet numri i personave të prekur me kancer


Blerina K., 47-vjeçare, do të udhëtojë drejt Kroacisë, përkatësisht në Zagreb, për të marrë trajtimin mjekësor për sëmundjen e kancerit. Arsyeja pse ajo po udhëton atje, është se në Kosovë nuk mund të marrë brahiterapinë (aparatura e brahiterapisë shërben për kryerjen e rrezatimeve të tumoreve gjinekologjike). Përkundër asaj se brahiterapia nuk aplikohet në Institutin Onkologjik, […]

Portali Kosova Sot plason një lajm të rremë kundër Mjekëve dhe kundër QKUK-së


   Gazeta Shëndeti do të shkruan të vërtetën dhe vetëm të vërtetën dhe do ta sqaroj në hollësi këtë lajm. Ky lajm (Kosova Sot: Ndërron jetë pacienti, i cili zvarritej ne korridor dhe nuk iu ofrua ndihma nga QKUK-ja) se gjoja pacientit në fjalë nuk iu është dhënë ndihma mjekësore, nuk është aspak i vërtetë. […]